Tunnelbouw zet zijn posten uit in de polders rondom Kennemer \u Lantaarn Agenda voor Velsen Het Handelsonderwijs in de gemeente Velsen onder de loupe AUTO- OF MOTORRIJLES? Twee viaducten in de Rijksweg en een half klaverblad bij het kanaal Een paar millioenen Jubilea bij de tunnel f Castricum Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES ZATERDAG 17 APRIL 1954 10 Traag beton Classificeerders vielen in het ruim van de „Larenberg" Nieuwe logger voor de N.V. „Insulinde" Santpoorters klaverjasten eieren hijeen Dinsdagmiddag winkels open Waar ligt de toekomst Voor een positie in de administratieve of commerciële sector van handel en bedrijf TROUWFOTO'S Fotobureau Chr. Pieterse AREND R E I) M het adres Noorse walvisvaarder bij Schouwenbank vast gelopen DE VELSENSE TUNNELBOUW zet zijn posten uit in hef lage land van de polders rondom en de draglines hebben tot aan de horizon de koeien verjaagd van de weiden. Van de Hofgeest tot aan Beverwijk wordt er gegraven en gewerkt en het zal niet lang meer duren eer ook buiten de gigantische tunnelput aan de rand van het Noordzeekanaal de tekenen merkbaar worden, dat er een groot verkeersprobleem minder gaat komen. Deze zomer nog zal de omlegging van de weg naar Amsterdam, die vroeger vlak langs het kanaal ging, maar sinds daar de bouwkuip voor de eerste tunnelmoten in de landtong werd gedreven meer naar het Zuiden moest worden geleid, teniet worden gedaan en raast het verkeer weer over het oude tracé. Dat blijft dan zo tot het moment van de opening. Op dat tijdstip zal die Zuidelijke lus defini tief de toegang tot de tunnel worden met een „half klaver blad", om het in wegenbouwkundige termen te zeggen. Dieper dan hier komt de Veleer tunnel beslist niet: 2S.25 meter onder N.A.P. Het beton voor de pompkelders, die de afwatering van het project moeten verzorgen, is al gestort. De ganse omgeving van het project gaat nu snel veranderen zowel ten Noorden als ten Zuiden van het kanaal. Twee via ducten in de oude Rijksweg VelsenHaar lem (die van het buiten Beeckensteyn naar de ponten krijgt een secundair karakter), komen in het land te liggen, een groots kunstwerk is ook aan de Noordkant aan staande, waar het verkeer naar Velsen- Noord en de Hoogovens een gemakkelijke afvoer moet kunnen vinden. Eentweedrie Duidelijker dan eerst is nu de splitsing in de verschillende onderdelen van het tunnelproject te zien: werk 1, zoals men het bij de Rijkswaterstaat noemt, omvat de onderdoorgang van het kanaal en de zeven moten, die daarvoor nu in de al weer half- volgestorte bouwput rusten, werk 2 wordt gevormd door de daaraanvolgende twaalf moten, ofwel het restant van de gesloten oprit der Zuidelijke helft van de tunnels en werk 3: de open opritten van de auto tunnel en de daarnaast liggende open stuk ken van de spoorwegtunnel. Werk 1 is daarvan al een eindweegs vol tooid, de aansluiting op 2 is een kwestie van maanden en daarmee zal men het diepste punt van de hele tunnelbouw, dat in de put voor de pompenkelders op 28 meter onder het maaiveld is gelegen, berei ken. Nu al loopt het beton daar in het zand en de laagste vloer van de Velser tunnel ligt als een schijnbaar nietig onder deel van de beide reuzenslangen in de uiterste diepten van de put. Van dat punt uit rijzen de suoorweg- en autotunnels flauw naar het Noorden en Zuiden omhoog naar het Noorden na tuurlijk alleen nog maar op papier, al zijn aan de overkant van het kanaal de eerste voorbereidingen inmiddels klaar. Grootse kunstwerken De omvangrijke kunstwerken, die er zo wel aan de Noord-als aan de Zuidkant van het kanaal nodig zijn voor de toe- en om leiding van treinen en wegverkeer tekenen zich af ze hebben voorlopig echter nog de tijd, want ze komen uiteraard pas in gebruik als de tunnels zelf gereed zijn. Dat wordt naar men hoopt en verwacht medio 1957, nu de minister „versnelde bouw" heeft geconsigneerd aan de Amsterdamse Ballastmaatschappij Inmiddels is daarvan nog niet aanbe steed de onderdoorgang van het nieuwe station, dat in Driehuis aan de Vondellaan komt evenmin als de aansluiting van de aarden baan, waar het spoorwegverkeer over geleid zal worden en aan de Noord kant de aansluiting voorbij de Wijker- vaart. De bouw van de ventilatiekokers, voorzover ze boven het maaiveld uitkomen, is ook nog niet aanbesteed, onder meer om dat dit een kwestie is, welke buiten tech- ■■■••••(•nam De kosten van de tunnels „zonder meer" worden geschat op 80.000.000. Voor de tunnels plus de aansluitende werken raamt men de kosten op 105.000.000. Dit jaar stelde de re gering voor de tunnelbouw aanzien lijk meer dan vorige jaren ter be schikking, namelijk 27.000.000. In 1953 werd de begroting belast met 12.000.000; in 1952 was dat nog maar t 6.000.000,— en in 1951 2.500.000. Het aantal arbeiders, dat bij de tunnelbouw werkzaam is zal als gevolg van de ver snelde bouw aanzienlijk toenemen en van 350 komen op 6 a 700. nisch-constructieve ook haar architectoni sche eisen stelt. Twee kruisingen De spoorwegen zullen dus gelijk met de aanleg der tunneluiteinden mee moeten bouwen aan hun part van'de afvoerwegen de aanleg van de viaducten, die nodig zijn om de- Rijksweg Velsen-Haarlem te passeren is een kwestie van Rijkswater staat en Ballast samen. De eerste kruising is er één met de open bak van de spoorbaan, die onder de Rijks weg 9 door komt. Daarbij blijft de weg op ongeveer het huidige niveau, al zal hij wel iets opgehoogd moeten worden, maar daar na komt er een sterkere stijging voor het autoverkeer met het oog op de kruising met de weg naar de tunnel, die door de be staande weg „bovengronds genomen" wordt. Daarbij is er op gerekend, dat het auto verkeer zich aan beide kanten van de tunneltoevoer invoegt: van Velsen af wordt het verkeer gelijkvloers in het tunneltracé geleid, de auto's, die uit het Zuiden komen moeten eerst het viaduct over de spoorweg tunnel passeren om aan hun duik te kun nen beginnen. Verder naar het Noorden, waar de weg VelsenAmsterdam metter tijd de tunnelbakken kruist, komt het halve klaverblad, waarbij het verkeer via een afgang en een kruising met het pri maire verkeer de tunnel kan bereiken. De betonfabriek, die tegen de Oost- tval van de tunnelput gekleefd zit, stuwt zijn product door lange buizen naar de plaatsen waar in het vlechtwerk specie gegoten kan worden: bij de aansluiting tussen de zeven en de vijftien moten en bij het eind, waar de tunnel zich nu lang zaam maar zeker naar het Zuiden ver heft uit de grijze rulheid van de door woelde aarde. De grote molshopen nog meer naar het Zuiden markeren het pad van de draglines, die daar de weg banen Er zijn wel eens grapjes over de Velser tunnel gemaakt, kleine stekelige grapjes over automobilisten, die niet op de vol tooiing konden wachten en met amfibie voertuigen de overkant van het kanaal opzochten en grapjes over mensen, die bij de tunnelbouw hun gouden jubileum hoop ten te vieren. Maar Piet de Prater, ahas P. M. Zijlmans uit IJmuiden-Oost is echt geen grapje, terwijl hij er toch zijn vijf tienjarig jubileum bij de Velsense tunnel bouw op heeft zitten. Dat komt zo: tegelijk met Flip Schetsing, eveneens uit IJmuiden- Oost kwam hij in 1941 als eerste bij de Ballast in dienst als grondwerker aan de tunnelbouw en van dat eerste uur zijn ze dus met een onderbreking tijdens de oorlog ruim twaalf jaren aan die tunnel bezig. Deze beide oudgedienden, waarvan Piet niet weet hoe hij aan zijn bijnaam komt, hebben heel wat meters zand zien verdwijnen in de grage muilen der drag lines en ze hebben heel wat beton in de put zien vloeien. Over dat pensioen gespro ken: Flip kdn het halen bij de tunnelbouw: hij is nu 61. a De reusachtige betonfabriek, die het hele j tunnelbouwobject van beton voorziet en daartoe haast dag en nacht via buizen wordt „afgetapt", moest ook voor de j verst-verwijderde punten de specie le- j I veren. Dat zou met een tussenpomp- j station, die de grijze brij nog een extra- duwtje gaf, best gaan dacht men. Maar het ging niet vlug genoeg en op het moment, dat het betonnen station in het zand stond, bleek het beter met vracht- auto's te gaan, die nu over het stevige j dak van het bouwwerk aanrijden om- hun lading in trechters te storten voor j de voorposten van de beide tunnels. •aaaaaaaaaaaaaaaaaaa voor het betonnen lint, dat de auto's naar de tunnel moet leiden; daar ook ligt al het tracé van de spoorweg in het gras. Wel diep, geen duik En dan blijft nog over het op zich zelf geweldige probleem van de onderdoorgang zelf. Het diepste punt is weliswaar in de droge kuip al bereikt, de duik onder het kanaal door is nog geen feit. De landtong, waarop de ronde bouwkuip als een voor uitgeschoven post in het Noordzeekanaal steekt, zal afgebaggerd moeten worden. Dat karwei werd inmiddels aanbesteed en in het voorjaar van 1955 zal deze landtong afgegraven moeten zijn, opdat het scheep vaartverkeer ongehinderd over de dan vol tooide Zuidelijke moten van de Velser tunnel kan voren. Een kort moment wordt er dan op een eilandje gewerkt in de as van het kanaal en daarna verbindt een damwand dat eilandje met de Noordelijke Eén dode, een zwaar gewonde in A msterdamse haven Aan boord van het m.s. „Larenberg" van de rederij Vinke, een 3764 ton metend schip, dat Donderdag uit het dok was gekomen en thans in de Coenhaven bij Amsterdam ligt, is Vrijdag een dodelijk ongeluk gebeurd. Twee classificeerders van de firma J. C. van Alphen en zonen te Amsterdam-Noord vielen om negen uur in een laadruim. Men vermoedt dat zij in een der half donkere ruimen liepen en daarbij gevallen zijn door een luik, waarvan zij niet hadden gezien dat het open stond. Een der slachtoffers liep als gevolg van deze val zulke ernstige kwetsuren op, dat hij ter plaatse overleed. De ander is ern stig gewond naar een ziekenhuis gebracht. De beide slachtoffers zijn de 29-jarige classificeerder J. H., die aan zijn kwets uren is bezweken en zijn 24-jarige collega L. W. die niet in levensgevaar verkeert. De N.V. Visserij Maatschappij Insulirade te Katwijk aan Zee, welke rederij tfliatns de beschikking heeft over de „Bah" KW 129, „Java" KW 159 en „Janma" KW 63, heeft bij de N.V. Scheepswerf A. de Jong te Vlaardinigen een nieuwe logger besteld-, die zal worden uitgerust met een motor van 450 pk. Zowel de Klaverjasclub „Zomerlust" als de Sociëteit-Ontspanning- en Kaartvereni- ging „Brederode" organiseerden in Sant poort een klaverjastournooi. Voor beide lagen de prijzen in de sfeer van het komend Paasfeest. Rollades, paasbroden en hon derden eieren vielen er te verdienen en de strijd was hevig maar sportief. In de „Wey- man" begroette de heer A. Otto als voor zitter de spelers uit Velsen, Beverwijk en Haarlem. De zaal was eivol en al gauw kwam de spanning erin. In de tweede par tij behaalden de heer Bruinenberg (Haar lem) en de heer Cardol (Santpoort) beiden een pracht score van 1840 punten. Jammer genoeg kwamen zij in de andere partijen niet zo hoog, zodat de prijzen hun deur voorbijgingen. Met de honderd uitgeloofde eieren ging de heer P. de Man naar Bever oever, waarna het spel van het Zuiden zich wijk terug. Hij behaalde 4897 punten. Een in het Noorden gaat herhalen een spel echter met zijn eigen regels, die ondanks de symmetrie van het project niet gelijk zullen zijn aan de Zuidelijke. Daar immers komt straks direct achter het rijzen van de spoorweg uit de aarde een nieuw station voor Beverwijk en ook die aansluiting baart haar zorgen. Toe nu toe is alles echter volgens de plannen verlopen de vorst heeft niet meer dan een maand verlet opgeleverd en de Amsterdamse Ballast zou eigenlijk ook nog wel zo gauw mogelijk met de Amster damse tunnels willen beginnen. Als dat in kannen en kruiken is voor het IJ. ADVERTENTIE Filiaal „VELCrwasmachinQMu Trompstr.68 Tel: 5198 umuiden iWSWfiriHifS SJGIC».HflflnDOi.STOFZUiOEtt «-i.cnij goede tweede was de heer J. Everdinge uit Haarlem met 4833 punten. De heren C. Brouwer (Haarlem) en A. Hartgers (Sant poort) scoorden beiden 4827 punten: R. Pranger fSanipoort) 4804: F. Booy (IJmui- den) 4779 op de voet gevolgd door zijn plaatsgenoot G. v. d. Heijden met 4771 pun ten. N. Dam uit Santpoort ging met de laatste prijs strijken met 4755 punten. In Zomerlust ging het niet minder span nend toe. Ook hier werd een tournooi ge houden, dat alleszins geslaagd genoemd mag worden. Er waren ell' prijzen beschik baar, waarvan de eerste uit 75 eieren be stond. De heer J. Hoogzaad legde hierop beslag met 5055 punten. Vijftig eieren wa ren voor de heer C. J. van Dam (4851 p.). De derde prijs was voor J. Heremans (4824 p.): Vierde werd der heer De Jonge met 4799 punten. Mej. S. van Dijk kwam als vijfde uit de bus met 4776 punten, terwijl de zesde en volgende priizen gewonnen werden door H. Jansen (4770); C. Dam (4736): W. Spanjaard (4699): N. Hoogzaad Sr. (4684); Zonneveld (4647) en mevrouw C. L. Pabbruwee met 4637 punten. Volgens de wettelijke voorschriften mogen de winkels in Velsen Dinsdagmiddag 20 April geopend zijn, in afwijking van de gel dende regelen der gemeentelijke verorde ning. „ER ZIJN IN HET LAND duizenden veertienjarige jongens en meisjes, die na het volbrengen van hun leerplicht de school verlaten en in het maatschappelijk leven hun plaats moeten zoeken. Als er bij de ouders enige zorg bestaat over de keuze, die hun kind daarna moet doen, dan zullen zij zich moeten afvragen: ligt de belang stelling en aanleg van 't kind in technische, in commerciële of in administratieve richting? Maar hoe de beslissing ook valt, de verzorgers van de kinderen behoren nooit te verzuimen het onderwijs, dat ze op de lagere school ontvingen, op één of an dere wijze aan te vullen. En dat betekent in vrijwel alle gevallen: door middel van avondonderwijs", schrijft de directeur van de Gem. Middelbare Handelsavondschool te Velsen ons. Heeft het kind een technische knobbel, dan is de keuze niet moeilijk: de nijver heidsavondschool is de aangewezen instel ling voor hem. Gaat de belangstelling in commerciële of administratieve richting, dus zoekt het kind een plaats op een kan toor of in een winkelbedrijf dan zijn er meer mogelijkheden. In 't algemeen be horen dergelijke jonge mensen hun plaats te zoeken op de handelsavondschool, liever dan op de vele particuliere cursussen op dit terrein. Dergelijke kinderen hebben een school nodig, met een min of meer hecht schoolverband, waar regelmatig con trole op de vorderingen, toezicht op regel matig schoolbezoek een natuurlijke zaak is en waar het winstmotief niet bestaat. De vakken, die er onderwezen worden, zijn juist die, welke de jonge mensen voor hun werk nodig hebben: handelswetenschappen en talen. Het is deze kennis, die onontbeer lijk is voor jonge mensen, die in het zaken leven, zowel in het middenstandsbedrijf als in de groothandel, op de fabriekskantoren en in de talloze administratieve functies hun plaats hebben gezocht. Want één ge vaar bedreigt allen, die in zulke betrekkin gen werkzaam zijn: overcompleet te wor den. Ze worden te duur, omdat men hen niet steeds op het lage loonpeil kan laten staan, terwijl ze het hogere loon niet waard zijn. En dan breekt het moment aan, waar op de werkgever zegt: „Zoek maar een andere betrekking". En die bestaat er in hun vak en voor hen dan niet meer. Wie zich dus voorstelt een positie in de administratieve of commerciële sector van handel en bedrijfsleven te vinden, moet zich verder ontwikkelen. En de weg daar toe voert rechtstreeks naar de Handels avondschool. Driejarig diploma Door het Rijk is voor de driejarige Mid delbare Handelsavondschool een Rijks diploma ingesteld. De examenopgaven worden centraal in Den Haag vastgesteld. Het gemaakte werk wordt tevens beoor deeld door een college van gecommitteer den uit Handel- en Bedrijf. Daardoor heeft het diploma een landelijke betekenis ge kregen. De vakken zijn: boekhouden, han- delsrekenen Wetskennis, Nederlands, En gels, Duits, typen en stenografie. Hét diploma van de 3-jarige cursus heeft bovendien de waarde van het Midden standsdiploma, terwijl het door de vakken Engels, Duits, typen en stenografie een belangrijk hogere betekenis heeft. 5-jarige cursus Ook voor de vijfjarige Handelsavond scholen heeft het Rijk een diploma inge- ADVERTENTIE RAADHUIS en KERK Hoofdstraat 179 Santpoort Telefoon K 2560 - 8129 Piet de Prater (links), en Flip Schetsing: twee IJmuidense veteranen der tunnelbouw Verlangen Toen de scheepswinkelman Plug een jaar of drie geleden uit IJmuiden naar Australië verhuisde, nam hij behalve zijn groot gezin ook moeder mee, moeder, die de zeven kruisjes met ere gehaald had, maar de sprong nog wel aan dorst. Later zouden de twee in IJmuiden resterende Pluggen Jan en Piet nakomen. Dat plan veranderde echter en moeder in Australië heeft blijkbaar de hang naar de fa milieleden in het oude IJmui den niet langer baas gekund, want op haar 74e jaar nam ze een ferm besluit en de boot terug naar IJmuiden. Ze is al retour ook op Wijk aan Zeeërweg 115 waar een juichkreet opklonk over deze krasse repatriëring. Bij haar zoon thuis is het even bar druk geweest, toen moeder het Oost- West-thuis-best in de praktijk kwam brengen. Ze blijft nu heeft ze gezegd. Hoe wel: het was een aardige reis en ze had het niet willen mis sen. Strandvraagjes Al lijkt de tijd van zonne bad en ijswafel nog vèr in het voorlopig verschiet te liggen, er zijn lieden, die serieus in termen als strandbezoek en ijsomzet denken. Dat zijn de zogenaamde strandpachters, een plezierig ras mensen, die na de ramp de handen niet in de mouwen lieten en thans hun établissementen met trots aan het bezoek kunnen laten zien. Ik kan met deze mensen meevoelen, als ze iets tegen de N.Z.H.V.M. hebben. Niet véél en niet érg boos, maar toch iets. Want de laatste bus van het strand gaat al om twintig mi nuten voor negen naar Haar lem terug en dat is geen tijd, waarop een fatsoenlijk mens er op een zoele zomeravond aan denkt, naar Haarlem te rug te gaan, als hij in IJmui den nog een zonsondergang, een biertje en een kostelijk zitje te goed heeft. Zegt u nu zelf, dan begint het pas ple zant te worden na de hette van de noen en de blaren op de neus. Er zijn meer van die kleine vraagjes op het strand en ik kan ook daar wat voor voe len. Bijvoorbeeld: de gasten van het IJmuidense strand zoeken zich vast en zeker het overbekende rambam als er niet op de vele splitsingen, die de weg er heen vertoont, bor den verrijzen met die zes ma gische letters „STRAND". Vroeger was dat zo, maar ze staan er niet meer en het zou toch wel goed zijn, dat de vreemdelingen-van-verre de weg werd gewezen. Desnoods zou er ook nog bij kunnen „plage" en „beach", want zo noemen sommige mensen in Europa het strand ook wel eens. Ook onderwijs Mij bekruipt vaak een ge voel van jalouzie, wanneer ik de methoden van onderricht op de huidige scholen verge lijk met het systeem, waar onder ik arme, gebukt moest gaan. Dat was maar beredeneersommen over men sen, die elkaar tussen Gouda en Amstelveen tegemoetfiets- ten, waarbij de één tien tand jes op zijn achterwiel had en de ander een kunstgebit, ter wijl zij beiden een vat (ja, een vèt) meesjouwden, dat met een snelheid leegliep van tien liter per uur. Gevraagd: hoe oud is de moeder van de bakker. Ik wist dat nooit, tot du rende ontstemming van mijn educatoren. Er zullen misschien nog wel zulke Ingewikkelde proble men aan de jeugd worden voorgeschoteld, maar er is toch ook plaats gemaakt voor het levên zelf en toen de Elout van Soeterwoudeschool dezer dagen haar schatten tentoon spreidde, hebben de tweehon derdvijftig bezoekers kunnen zien, dat onderwijs niet alleen en uitsluitend tafels van ver menigvuldiging en toekomen de wijzen omvat. In die Elout van Soeter woudeschool. wier onderko men nu nog in de Kerkstraat te IJmuiden is gevestigd, maar die deze zomer nieuw gaat bouwen aan een riant kinder- paleisje, hebben de ouders en de dominee en de Oud Ka tholieke pastoor lopen water tanden van zoveel moois. Niet alleen, dat de maquette van de nieuwe school er stond schaal één op vijftig en onder architectuur van kleine bouw kundigen maar er was ook een imitatie glas-in-lood- raam met het wapen van Vel sen. En vilten corsages, waar de moeders wild op waren. En een duinlandschap met de IJmuidense vuurtoren par mantig er tussen, omringd door helm en schelpen, waar uit bleek, dat de kleine makers hun ogen niet in de zakken hadden geborgen. Dat kon ook niet, want me neer Voerman heeft zijn scha re een aardig nieuw karwei opgegeven: „D'r op uit". Of wel het bezichtigen van een aantal bedrijven en dan maar eens opschrijven en als het kon meebrengen, wat je hebt gezien. Dat heeft een heleboel op gebracht, want van Van Gel der kwamen de jonge rap porteurs terug met een rol krantenpapier (een kleintje) en bierviltjes, de Hoogovens leverden teerproducten en uit de vishal was een voorraadje Noordzeevis geïmporteerd, dat glimmend te kijk stond in de schoolgang met nette naambordjes erop. Anton Storm had zijn timmerwoede botgevierd op het houten mo del van een trawler dat er zijn mocht met zijn veertig centi meter „tussen de loodlijnen" en de geschiedenis van Velsen lag uitgespreid op weer een andere tafel. Daar heeft de heer Frits Vermeulen overigens een handje in gehad, want die is een middag komen vertellen uit de historische schatkame- ren van zijn geliefde plaats en het resultaat deed wel blijken, dat er geluisterd is naar dat babbeltje. Het is niet allemaal op te noemen, maar het is een ten toonstellinkje geworden met een uitroepteken er achter in die Elout van Soeterwoude school en de inspecteur van het Lager Onderwijs heeft er niet voor niets een paar keer zijn handen van in elkaar ge slagen. Volgend jaar in de nieuwe school zal het wel mooier wor den, al zou ik niet weten hóe. Schandpaaltje Er is blijkbaar een bepaald slag jongelieden onder de IJmui dense jeugd, dat het verschil tussen een grap en een ordinaire pesterij (pardon maar er is geen ander woord voor) niet meer weet. Dat is de laatste weken herhaaldelijk gebleken uit de po litionele logboeken, die volstaan met ergerlijke baldadigheden, meestal ten koste van anderen. Het was Dinsdagavond natuur lijk ook maar een kleinigheid, dat gevalletje aan de Willem de Zwijgerschool, waar de avondlessen werden gegeven, maar er spreekt een misselijke mentaliteit uit: veertig fietsbanden leeg laten lopen. Vind ge het ook zo leuk, dat onbekende knapen de lantaarn paal N 13 op de hoek van de Casembrootstraat en de IJmui- derstraatweg van het deksel hebben ontdaan en daarna de in wendige bedrading vernielden? Het had maar eens kortsluiting moeten worden. Nee zulke aardigheden komen de laatste tijd te veel voor, en bovendien is er niets aardigs aan te ontdekken. LAMPENIER steld. Hier worden de examenopgaven cen traal vastgesteld, terwijl het examen onder toezicht staat van een college van gecom mitteerden. In een rapport van de onder wijscommissie van de Kamers van Koop handel in Nederland wordt uitdrukkelijk op het belang van deze bpleiding en het diploma gewezen. De goede leerlingen van de driejarige cursus, zowel als de bezitters van U.L.O.-diploma of daarmee gelijk te stellen getuigschrift wordt uitdrukkelijk aangeraden, zich een algemene ontwikke ling op handels-technisch gebied te ver werven, voordat zij zich gaan specialise ren. Zij zijn dan wegwijs, zowel op de boek houdkundige afdeling als in de correspon dentie en zijn door hun algemene ontwik keling sneller en beter geschikt voor hogere functies. Associatie-diploma's Wil men zich vroeger of later in een be paalde richting specialiseren, dan zijn er cursussen aan de Gem. Middelbare Han delsavondschool, die opleiden voor de be kende Associatiediploma's n.l. voor Boek houden. Nederlands, Engels, Duits en Frans. De examens voor deze diploma's worden op de school afgelegd, terwijl er op het examengeld reductie wordt verleend. Schoolgelden en boeken De schoolgelden hangen van het inko men af. Ze lopen van 0.tot aan 50. per jaar. Voor de cursussen betalen de leerlingen 30.per jaar of f 3.per maand. Er is natuurlijk geen enkele par ticulier, die voor zo'n bedrag les kan geven. Bovendien zijn de leraren bevoegd om deze lessen te geven. De boeken worden door de gemeente in bruikleen gegeven, zodat dit geen extra kosten met zich mee brengt. Er is dus nie mand, die om financiële redenen deze school niet zou kunnen bezoeken. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmniden-Oost Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. 6200 Tel. 8930 De Noorse walvisvaarder „Thors Hovdi" groot 18361 ton is Vrijdagmorgen vast gelopen bij de Schouwenbank, vijftien ki lometer ten Westen van de vuurtoren Westhoofd op Goeree. De sleepboten „Tyne", „Schelde" en „Oceaan" van Smit voeren ter assistentie uit. De Walvisvaarder heeft omstreeks kwart over twaalf geseind dat hij vlot was ge komen. Hij deelde mede geen assistentie meer nodig te hebben. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Willy d. van W. Korver en A. Valk; Peter Johannes, z. van G. van den Berg en U. M. Dekker, Engelina Maria Louise, d. van D. C. Molenkamp en C. K. M. Vrou we; Leonardus Johannes, z. van P. Lute en T. Lute; Leonardus Johannes Maria, z. van J. Zonneveld en M. Burger. ONDERTROUWD: J. C. Borst en C. A. M. Baltus. GEHUWD B. Visser en J. H. Buimer. OVERLEDEN: Hendrik Simon van der Blom, 78 j.,; Aagje Admiraal, 83 j., wed. van G. Kuijs. ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 TEL 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR ZATERDAG 17 APRIL IJMUIDEN „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Thalia, 19 en 21.15 uur, „Deserteur van het legioen". Rex, 20 uur, „De wrede zee". ZONDAG 18 APRIL IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „Ridders van het Wes ten"; 19 en 21.15 uur, „Deserteur van het legioen". Rex, 15 en 20 uur, „De wrede zee". MAANDAG 19 APRIL IJMUIDEN Thalia, 15, 19 en 21.15 uur, „Abbott en Costello gaan naar Mars". Rex, 15 en 20 uur, „Sirene van Bagdad". DINSDAG 20 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Abbott en Costello gaan naar Mars". Velser Kunstkring „Voor Allen", 14 uur, Rex Theater, jeugdvoorstelling met Georgette Hagedoorn; 20 uur voor de ouderen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10