FIAT Zie Boven: Paasdatum klopt niet met berekening Agenda voor Haarlem P. HARTOG Gebr. BEEKMAN Professor J. Bronner herdacht beeldhouwer Johan Limpers Fusie van Stork en Werkspoor maakt grotere export mogelijk A iioo A Belangrijk bericht Uwefan© Thans meer dan 320.000 Malenkov bracht toast 1 Boot voer tegen brug; bromfietsen op Molière uit PANORAMA zonnedek op passagiers ZATERDAG 17 APRIL 1954 3 Opening expositie „De Groep99 rn Aan de vruchten kent men de boom! Kantoormachinehandel I Heringa Wuthrich Zo boeiend is nu Kapitaal van nieuwe N.V. f 23 millioen Drie weken geëist wegens roekeloos varen Kerkelijk Nieuws Dordtse scheve toren tot staan gebracht voor Croydon-rokers Pim Muiier in Den Haag ter aarde besteld EEK BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN Oud-minister Götzcn door UNO uitgezonden In het Huis Va-n Looy is Donderdagavond onder bijzonder grote belangstelling de tot 17 Mei durende ten toonstelling van wer ken van leden van de Haarlemse vereni ging van beelden de kunstenaars „De Groep" geopend. De aanwezigen, onder wie zich ook de wet houders D. J. A. Ge luk en W. F. Happé bevonden, wei-den welkom geheten door voorzitter Jules Cha- pon, die in een per soonlijkwoord getuig de van dankbaarheid, wegens in bezettings tijd ondervonden hulp, jegens Johan Limpers, aan wiens nagedachtenis tijdens deze expositie de middelste zaal van het gebouw is ge wijd. Het was hem een grote vreugde te kunnen mededelen, dat het gemeentebe stuur heeft besloten een straat of plein te noemen naar deze beeldhouwer, die tien jaar geleden op grond van zijn verzetswerk verd gearresteerd en kort na dien gefusilleerd. De eigenlijke opening werd verricht door professor J. Bronner, van wie Johan Lim pers zijn opleiding ontving, welke studie in 194Ó werd bekroond met de Prix de Rome, waarvan hij als gevolg van de oor logsomstandigheden nooit gebruik heeft kunnen maken. Professor Bronner sprak daarbij de volgende rede uit: „In de tijd van mijn benoeming uit Haar lem naar de Academie te Amsterdam kreeg ik een brief van Jacobus van Looy met zijn gelukwensen, waarin ook deze zinsnede voorkwam: in dit van onheil omringde tijd perk. Dat was in het jaar 1914. In 1954 weten wij allen, hoezeer in die veertig jaar onheil ons bleef omringen, nog na een tweede wereldoorlog, zelfs tot op de huidige dag. In zo'n wereld werd Johan Limpers gebo ren. Ik herinner me nog hoe hij de ouderen ADVERTENTIE Aan de talloze geslaagden kent men de Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum! Duizenden cn duizenden danken hun slagen, hun succes aan de uitstekende lessen, de goede zorgen van Resa. Reeds meer dan 25 jaar een naam met een goede, wel luidende klank in Nederland. Resa leidt U op, tot ZJ succes behaalt, c.a. voor de examens Frans, Duits, Engels L.O. en M.O. Nederlands M.O. A en Wiskunde M.O., Boekhouden M.O., Staatsexamen, enz. Vraag prospectus aan dit be- faamae Instituut. ZATERDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: „Rendez-vous in Lob's woud", Toneelgroep Theater, 8 uur. Con certgebouw: „Potasch en Perlemoer", To neelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Frans Hals: „Song of Russia", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 6.45 en 9-.15 uur. Roxy: „Tot de laatste kogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Spijkers met koppen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De gouden havik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 18 APRIL Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneel groep Theater, 8 uur. City: „Dombo", alle leeft., 10.30 uur. ..De gouden havik", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Circus Arena", alle leeft., 2 en 4.30 uur. „Song of Russia", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili". alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Tot de laatste kogel", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Spijkers met kop pen", alle leeft.. 2. 4 15, 7 en 9.15 uur. Lido: ..The Glenn Miller story", alle leeft.. 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. „De zondares", 18 jaar, 23.30 uur. MAANDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: „Paard eet hoed". To neelgroep Theater, 8 uur. City: „Dombo". alle leeft., 10.30 uur. „De gouden havik". 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus Arena alle leeft., 2. 4.30 uur. „Song of Russia", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 18 jaar, 2. 4.15 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili". alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in won derland". alle leeft.. 10.30 uur. „Calamity Jane", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Faust en de duivel", 18 jaar. 11 uur. „The Glenn Miller story", alle loeft.. 2. 4.20. 6.45 en 9.15 uur. Roxv: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Tot de laatste kogel", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Spijkers met koppen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volgens berekeningen van de KNAC be droeg het aantal motorrijtuigen op 1 April 1954: 202.300 (187.608) personenauto's (in clusief 6.500 taxi's); 6.580 (6295) autobus sen; 87.750 (82.355) vrachtauto's en bestel auto's; 3.950 (3.727) trekkers met opleg ger; 5.000 (4.382) speciale voertuigen; 131.700 (127.104) motorrijwielen (inclusief driewielers en scooters) en 320.000 (283.023) bromfietsen. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclu sief de bromfietsen) was op 1 April 1954 757.000 (694.706). De tussen haakjes geplaatst-e cijfers zijn de laatst bekende door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde ge gevens per 1 Augustus 1953. Het aantal in Nederland gefabriceerde en geassembleerde personenauto's is, naar de KNAC meedeelt, in één jaar tijds met ongeveer zestig percent toegenomen (1952: 6.500, 1953: 10.400) en bedraagt ongeveer vijftig percent van de nieuwe personen auto's die in 1953 in Nederland beschik baar kwamen. ADVERTENTIE Schoterwei» 122 - Haarlem Tel. 12681 De Franse bladen geven uitvoerige ver slagen van het onverwachte bezoek, dat de Sovjet-Russische premier Malenkov Donderdagavond aan de voorstelling van „Le Bourgeois-Gentilhomme" van Molière door de Comédie Franqaise te Moskou heeft gebracht. Louis Seigner, een der oudere leden van het toneelgezelschap, vertelde aan de journalisten, dat er reeds voor de twaalfde keer gehaald was, toen een vice-minister van cultuur de spelers op het toneel kwam verzoeken, hem te vol gen naar een kleedkamer, die vol mensen was en waar inderhaast een bar werd ingericht. Daar waren Malenkov, Molotov, Kroestsjev, Worosjilov en Boelganin aan wezig. „Malenkov klopte ons op de rug, stopte chocolade en andere lekkernijen in onze zakken en gaf één van ons nog een grote doos chocolade voor de kinderen thuis", zo vertelde Seigner. Er werden vele dron ken uitgebracht op de vooruitstrevende kunst, de vooruitstrevende cultuur, op de vriendschap en op Molière. Molotov bracht een dronk uit op Ma dame Beatrice Bretty, de veterane van het Franse toneel, met de woorden: „Op uw aanstekelijke glimlach". SCHRIJFMACHINES Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen schei kunde de heer R. J. de Koek te Haarlem. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Professor Bronner tijdens het uitspreken van zijn openingsrede naast een beeld waarmee Johan Limpers in 1940 de Prix de Rome verwierf. kon benijden, die ook de tijd van voor 1914 beleefd hadden. Johan Limpers werd in een andere tijd gevormd. Zijn geest, vrij en wars van ge weld, bouwde een toekomst, na alle be proevingen, van geluk en schoonheid voor allen. Dat is de aard van de kunstenaar. Het kunstwerk is een bevrijding, de over winning van een strijd. De kunstenaar heeft de intentie, zij het onbewust, het geluk van zijn overwinning te openbaren en deel achtig te maken aan allen. Om welke reden kunstenaars een belangrijke, onontbeerlijke factor blijven in de worsteling van het mensdom naar bevrijding en geluk. Wan neer ik hen het zout der aarde zou willen noemen, gaat voor onze tijd deze vergelijking wel het best op in die zin, dat zout weinig of niet gevraagd wordt bij de maaltijd, nooit een vol bord. Een ander beeld schijnt mij echter nog juister op dit ogenblik. Laten wij blijven hopen en geloven, in de geest van Johan Limpers, aan de toekomst waarin voor de samenleving schoonheid de betekenis zal hebben van ons dagelijks brood. Wij zijn dank verschuldigd aan de Haar lemse kunstenaars, die temidden van hun werk een ereplaats aan dat van Johan Limpers gaven. Zijn nagelaten werk blijft de levende getuigenis van een kostbaar jong leven, dat veel beloofde en veel gege ven zou hebben. Het 'gemeentebestuur van Haarlem was zo genereus, daarin bijgestaan door de burgerij, een beeld van Johan Limpers een plaats te geven op een fraai punt in deze stad (hiermee is het beeld „Eva" in het Kenaupark bedoeld). Kan ook de hier op gestelde collectie van zijn werk niet een waardige plaats verwerven ter blijvende herinnering aan deze jonge kunstenaar? Het is onze plicht dit werk in ere te hou den als lichtpunten uit een donkere tijd!" Een zuster van wijlen Johan Limpers dankte namens de familieleden voor de hulde en medewerking, in het bijzonder de „vaderlijke vriend" professor Bronner en het bestuur van De Groep, dat de ereplaats van de eigen expositie heeft ingeruimd voor het nagelaten werk van een beeldhouwer, die de laatste vier jaren van zijn kort stondige en niettemin zeer vruchtbare le ven heeft moeten wijden aan andere din gen dan zijn kunst. ADVERTENTIE Het besluit van de directies van Stork en Werkspoor tot een fusie van beide bedrij ven, waarover wij Donderdag berichtten, was vervat in een publicatie waarin de beide directies de redenen van dit samen gaan uiteenzetten. Zij zijn tot de overtui ging gekomen, dat een nauwe samenwer king belangrijke voordelen voor beide be drijven zou kunnen bieden en speciaal de voor de Nederlandse economie zo nood zakelijke exportvergroting ten zeerste zou bevorderen. De besturen van beide vennootschappen hebben tot een volledig samengaan van beide bedrijven besloten, omdat alleen bij een fusie alle voordelen van een samen werking bereikt kunnen worden. Te dien einde zal een nieuwe N.V. worden opge richt, welke houdster-maatschappij van aandelen Stork en Werkspoor zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat het bestuur van de nieuwe N.V. gevormd wordt door de gezamenlijke directies en de beide raden van commissarissen van Stork en Werk spoor. Waar beide bedrijven een belang rijke eigen historie achter de rug hebben en beide een aantal producten voeren, die elkaar niet overlappen, is het wenselijk dat beide N.V.'s onder haar eigen naam en directie blijven bestaan. ■Houders van gewone en preferente aan delen van Stork en van aandelen A en B van Werkspoor zullen worden uitgenodigd hun aandelen tegen een gelijk nominaal bedrag aan gewone aandelen der nieuwe N.V. om te ruilen. Het ligt in het voornemen van beide ven nootschappen over het boekjaar 1953 een dividend van 9 procent op de gewone aan delen voor te stellen. Aan aandeelhouders van Werkspoor zal worden voorgesteld een bonus van 5 procent in contanten uit te keren, ten laste van de reserve voor diverse belangen. Aan de houders van gewone en preferente aandelen Stork zal worden voorgesteld tot een herkapitalisatie met 10 procent over te gaan, onder gelijktijdige beschikbaarstelling van 2' t procent in con tanten ter betaling van de daarop ver schuldigde inkomstenbelasting. Na deze herkapitalisatie zal het kapitaal van Stork 15.000.000 en van Werkspoor i 17.000.000 bedragen. Indien alle aandelen Stork en Werkspoor worden omgewisseld in aandelen van de nieuwe op te richten houdster-maatschappij zal het kapitaal dezer N.V. derhalve ƒ32.000.000 bedragen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft drie weken hechtenis ge- eist tegen de schipper H. B. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij als schipper van de plezierboot „De Kaag", varende tussen Amsterdam en Avifauna te Alphen aan de Rijn, op roekeloze wijze te Woubrugge onder een brug was doorgevaren. Daar door was „De Kaag" in aanraking geko men met de opgehaalde klep van deze brug. De gevolgen hiervan waren zeer ernstig het: zonnedek van tweeduizend kilo kwam naar beneden en verschillende passagiers raakten onder dit gevaarte be kneld. Enkelen kregen levensgevaarlijke verwondingen, anderen werden ernstig ge kwetst. Dit ongeluk had zich afgespeeld in de zomer van 1952. Op het ogenblik van de aanvaring stond niet de verdachte aan het roer, maar een zekere B. In deze werd een groot aantal getuigen gehoord. De deskundigen onder hen waren van mening, dat het niet verantwoord was, dat op deze plaats, die zeer moeilijk in te varen is, de schipper niet zelf aan het roer had gestaan. Bovendien werd de snelheid van „De Kaag" daar ter plaatse te hoog geacht. De boot voer met een snelheid van 8 kilo meter per uur. Na de aanvaring raakten zowel de schipper als de roerganger de kluts kwijt en vergaten de schroef op ach teruit te zetten, zodat „De Kaag" nog enkele meters doorvoer. De schipper verdedigde zich met te zeg gen, dat hij genoemde snelheid moest heb ben, omdat de boot anders onbestuurbaar werd. Deze bewering werd door de des kundigen evenwel ontkend. In zijn requisitoir gewaagde de officier van een ernstige nalatigheid. Hij achtte niet alleen de roerganger schuldig, maar eveneens de schipper en eiste daarom de genoemde drie weken. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hattem (toez.) B. Gagevo te Oostrum: te Veenendaal (vac. J. Bakker) W. H. van Kooten te Langerak. Aangenomen naar Dirksland J. den Bes ten te Babvloniënbroek; naar Kampen (vac. S. P. Nijdam) (toez.) A. H. Nijkamp te Ballum op Ameland. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Buurse (O.) A. J. van Cruyningen, cand. te Sluiskil. Geref. kerken Aangenomen naar De Glindt (U.) H. J. Oldemans te Beekbergen. Geref. gemeenten Bedankt voor Waardenbrug F. J. Diele- man te Yerseke. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zutphen: L. Floor Jr. te Op perdoes en P. Op den Velde te Murmer- woude. ADVERTENTIE lil lllll|llllllllWMIIIiillll|lWlllli Doe dit eens: All U een Fiat-berijder ontmoet, vraag hem dan eens naar lijn wagen. Hij zal er mnér goede dingen van zeggen dan U van ons zoudtdurven geloven. Automobielbedrijven Haarlem - Bloemcndaal Tel. 14160 Tel. 22165 De toren van de Grote Kerk in Dordrecht, die elk jaar een paar millimeter schever ging staan en thans ongeveer anderhalve meter uit het lood hangt, is in zijn gevaar lijke beweging gestuit. Met hulp van rijk en provincie heeft het gemeentebestuur van Dordrecht vijf ton ter beschikking kunnen stellen om de fundering van de toren te restaureren. Men heeft een verstijvings gordel van beton rondom de fundering ge legd, die het de toren onmogelijk maakt verder te verzakken. Het werk heeft meer dan een jaar geduurd. Het oude regeltje dat wel haast iedereen kent - „Pasen valt op de eerste Zondag na de eerste volle maan na het begin van de lente" - gaat dit jaar niet op. De laatste keer, dat het volle maan was, was op 19 Maart. Toen dus twee dagen later de lente begon was de maan juist aan het afnemen. Sindsdien is zij nog niet weer vol geioeest, want één zo'n periode „van vol tot vol" duurt ruim 29 etmalen. Pas Zondagmorgen IS April - om precies te zijn: om 6.48 Nederlandse tijd - is het weer volle maan. Maar de eerste (volle) Zondag na dat tijdstip is de 25ste April. Paaszondag valt echter dit jaar op 18 April, dus de Paaszondag valt ditmaal samen met de eerste volle maan na 21 Maart. De meeste van onze feest dagen, persoonlijke, nationale of christelijke, liggen vast in het jaar: op de zoveelste dag van de zoveelste maand. En wij hebben daarbij het begrip „maand'' losgemaakt van de betekenis die het oorspronke lijk had: dc omlooptijd van de maan om dc aarde. De maan heeft tegenwoordig vrijwel niets meer te zeggen in onze kalender - alleen juist die ene keer. bij de bepaling van de Paasdatum. speelt zij nog haar rol. En daarut vloeit het feit voort dat die Paasdatum beweeglijk is; en met hem de aan Pasen gekoppelde feest dagen als Goede Vrijdag, He melvaartsdag en Pinksteren. Er zijn echter nog wel ka lenders - die der Islamieten bijvoorbeeld - die zuivere maankalenders zijn! Men re heat daar met maanden die beurtelings 30 en 29 dagen tellen. Twaalf van die maan den vormen een „maanjaar' cn in dertig van zulke maan jaren wordt elf maal een dag aan de laatste maand van het jaar toegevoegd. Zo be reikt men dat één maan ge middeld 29,53055 etmalen duurt. Dat klopt „tot op een haar na" met de werkelijke duur van de omlooptijd van de maan om de aarde: die be draagt namelijk 29.5306 et malen. (Etmalen hier opgevat als middelbare zonnedagen.) Nu is echter het begrip „een maan-omloop" voor di verse uitleg vatbaar. In het geval van de maankalender der Islamieten bedoelt men hiermee de zg. synodische omlooptijd, dat is de tijd die er verstrijkt tussen twee op eenvolgende nieuwe manen. Men let dierbij dus op de schijngestalte van dc maan en zegt dan dat er één omloop is volbracht zodra de maan te rugkeert in de schijngestalte waarbij men begon te tellen. Dat is dus na negenentwintig eneenhalve dag. Men zou echter ook kun nen uitgaan van het tijdstip waarop de maan, bij haar tocht rondom de aarde, terug keert op dezelfde plaats tus sen de sterren waar men haar een maandgeleden zag staan. Doordat in die lijd de aarde zelf echter ook een stukje van .haar jaarlijkse baan heeft afgelegd is dc sterrenhemel intussen iets verdraaid, met het gevolg dat men de maan reeds na 27.3217 etmalen ziet terugkeren op dat door omringende sterren gemarkeerde plekje. Deze omlooptijd van ruim 27 dagen noemt men de „siderische om loop". naar het latijnse woord (sidus) voor gesternte. Wie tegen deze manier van tijdrekenen bezwaar heeft, kan opperen dat men de be weging van de maan om de aarde nog op een heel andere manier kan beschouwen. Het vlak waarin de maan zich be weegt ligt enigszins scheef ten opzichte van het vlak van de aardbaan om de zon. Daar uit volgt dus dat de maan zich gedurende de helft van haar kringloop „onder" en gedu rende de andere helft bo ven" dat aardbaanvlak op houdt. (Wij gebruiken nu maar huiselijke termen, al zijn de begrippen „onder" en „bo ven" in het heelal natuurlijk zinloos). De twee snijpunten van maanbaan en aardbaan- vlak (dus de. punten waar de maan op-, respectievelijk on der „duikt") noemt men „knopen": klimmende knoop en dalende knoop. Iemand zou nu dus kunnen voorstel len: ik reken dat de maan één omloop heeft volbracht als zij eenmaal is rondgegaan van klimmende knoop tot klim mende knoop (of: van dalende tot dalende). Men noemt die omlooptijd van knoop tot knoop de ..draconitische om looptijd". Zij duurt 27,2122 et malen. En degene die met deze ma nier van tewerkgaan niet te vreden is, kan de zaak nóg weer van een heel andere kant bekijken, daarbij als volgt redenerende: De baan van de maan is een ellips en de aarde staat in een der brandpunten van die ellips. Het komt dus één keer per maansomloop voor dat de maan zich dicht bij de aarde bevindt, dat wil zeggen in dat punt van haar baan dat dich ter bij de aarde ligt dan alle andere punten van de maan baan. Dat punt heet „peri- geilm" (het griekse woord „gê" (aarde) zit erin). En men kan dus van oordeel zijn dat de maan één omloop heeft volbracht wanneer zij eenmaal van perigeüm tot pe- rigeiim is gecirkeld. Dat duurt 27.5545 etmalen; men noemt zo'n periode de ..anomalisti- sche maansomloop". Ziehcr dus vier vullingen voor het begrip „één maans omloop"; alle vier verschillen zij! Men kan niet zeggen dat de een beter is dan de ander; het hangt er maar van af. welk gezichtspunt men in neemt. Wel kan men zeggen dat de „maand der schijnge stalten" het meest bruikbaar is, omdat die uitgaat van voor iedereen waarneembare om standigheden; dat practische voordeel heeft er natuurlijk toe geleid dat de Islam deze synodische maand ten grond slag legde aan haar kalender. Maar in theorie zijn de an dere drie soorten maanomlo- pen even deugdelijk. De sterrenkunde is al vele eenwen oud en het spreekt dus vanzelf dat men al in oude tijden heeft trachten te ontdekken, welke regelmaat er school in de „dans van zon en maan". De Athener Meton ontdekte dat in het jaar 432 voor Christus. Zoekend naar het kleinste gemene veelvoud van zonnejaren en (synodi sche) maan-maanden - in ge hele getallen - vond hij dat een periode van negentien jaar 235 maan-maanden be vat, althans bij ruwe benade- dering: er schuilt in deze be rekening een onnauwkeurig heid van ongeveer anderhal' uur. Aan de hand van deze „cyclus van Meton" kan men de Paasdatum in een wille keurig jaar vinden. Daar is vrij uitgebreid' tabellenwerk bij nodig; men kan een en an der uitvoerig vinden in deel III van de E.N.S.I.E., op pa gina 52. Maar er is ook een eenvou diger methode, ontdekt door de grote wiskundige Gauss (1777-1855), van wie reeds zijn onderwijzer zei (Gauss was toen een jaar of twaalf): „Ik kan die jongen niets meer leren; hij weet meer dan ik." In die formule van Gauss ko men twee getallen (m en n) voor, waarbij voor onze da gen geldt dat m 24 en n 5. (Na het jaar 2099 veran derden die waarden, maar dat laat ons voorlopig koud). Zoekt men nu de Paasdatum in een bepaald jaar, dan moet men dat jaartal eerst gaan delen door 4, vervolgens door 7 en daarna door 19. De uit komsten van die deelsommen zijn niet belangrijk; het gaat hier om de resten; men noeme deze resten resp. a, b en c. Vcrvolgeiis dele men (19c plus m) door 30 en noeme de rest van deze deling: d. Tot slot moet men dan nog (2a plus 4b plus 6d plus n) delen door 7 en de rest van die de ling e noemen. In dat jaar valt dan de paasdatum op 22 Maart plus d plus e. Voor het jaartal 1953 vindt men dat d 9 en e 5. Toen viel Pasen dus op 22 plus 9 plus 5 „36 Maart" oftewel 5 April. Neemt men echter de proef op de som met 1954, dan ont dekt men dat de berekening uitloopt op.25 April, de eerste Zondag na de eerste volle maan na het begin van de lente. Iets dergelijks komt voor in 1981; in dat jaar le vert de berekening volgens de formule-Gauss de datum 26 April op. terwijl ook dan Pa sen een week eerder valt. An ders zou immers met Pasen het begin van de lente al meer dan één maan-maand achter de rug rijn. G. v. ADVERTENTIE Er zijn vele honderdduizenden virginia- rokers, die in Croydon eindelijk de sigaret gevonden hebben, die precies naar hun smaak is. „Een kwaliteit, waar iedereen op afvliegt", zeggen ze. De vlieg tuigplaatjes, die op de binnendoosjes zijn afgedrukt, bewaren zij voor 'n interessante eigen verzameling, of doen er 'n ander een genoegen mee. Zijn er „zeldzame" plaatjes? Om misverstand te voorkomen, delen wij gaarne mede, dat er van alle 64 Croydon- vliegtuigplaatjes (le serie) evenveel exemplaren in omloop zijn gebracht. Het berust dus puur op toeval, wanneer som mige verzamelaars 'n bepaald vliegtuig- plaatje nog niet aantroffen. Vcrzamel-albums Voor slechts 30 ets is voor de eerste serie van 64 plaatjes Album Nr. I verkrijgbaar. Mocht Uw sigarettenwinkelier dit niet voor U hebben, dan kunt U het ook thuisge stuurd krijgen. Vraag dan Deel I aan bij Crescent Cigarette Cy, Postbus 210, Eind hoven, onder bijvoeging van 30 ets. aan postzegels. Het album wordt U dan port vrij toegezonden. Nieuwe serie plaatjes in de maak Binnenkort zal de bestaande serie plaatjes met een nieuwe worden uitgebreid, waar in ook de modernste vliegtuigtypen zijn op genomen. Virginia-rokend en vliegtuig- verzamelend Nederland hoort hier spoedig meer over. VIRGINIA Een kwaliteit, waar iedereen op afvliegt. Een groot aantal familieleden en ver tegenwoordigers van Nederlandse sport bonden volgden de baar met het stoffelijk overschot van W. J. H. Muiier, die Don derdag op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag werd be graven. Voor het Nederlands Olympisch Comité waren vice-president brigade-generaal C. F. Pahud de Mortanges en secretaris dr. J. N. van den Houten aanwezig. Voor de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond zagen wij voorzitter ir. H. F. Hopster, drs. Reij- seger, en de heren O. de Vries en L. Brunt. Verder waren onder meer aanwezig een lid van het Internationaal Olympisch Comité, kolonel b.d. P. W. Scharroo, de vice-voor- zitter van de K.N.A.U., J. B. Wesseling, een bestuurslid van de K.N.S.B., de heer C. J. de Voogd, de voorzitter van de sportcom- missie van de Koninklijke Luchtmacht, luitenant-kolonel H. baron van Isselmuden, en vele bekenden uit Nederlandse voetbal kringen, zoals oud-voorzitter ir. J. W. Kips, voorts D. N. Lotsy, ir. H. L. B. Denis, N. Bouvy, A. J. Staal, K. van Rijswijk, K. L. van der Meer, ir. E. M. Neuerburg alsmede J. L. Lioni, consul in Nederland van de Curagaose Voetbalbond, mr. A. van der Wilde en F. G. Triebei van de vereniging „De Zwaluwen", jonkheer I. L. van der Bereh van Heemstede, oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en talrijke andere officials van sportorga nisaties. De heer D. Deinum sprak als vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Wonseradeel. Spreker schetste de over ledene als een nobele figuur, die ook een kind van Friesland was. „Hij kan nooit in Friesland vergeten raken, want zijn wezen is te diep verbonden geweest met de Friese grond." De voorzitter van de K.N.V.B., ir. H. F. Hopster, herinnerde er aan, dat Pim Muiier één van de oprichters van de bond is ge weest en tevens de eerste voorzitter en later ere-voorzitter. „De tijd, waarin Muiier ijverde voor de lichamelijke opvoeding en de sport ligt ver achter ons," aldus spreker, „en de omstandigheden waren geheel ver schillend van tegenwoordig. De overledene had alle eigenschappen van een pionier, hij was een man van kracht en energie, hij had vertrouwen en een diep geloof, hij bezat durf om met nieuwe dingen naar voren te kernen. Muiier bracht de sport bij de jeugd en de jeugd bij de sport. Nog steeds wordt de K.N.V.B. geleid volgens de richtlijnen, zoals hij die 65 jaar geleden heeft aange geven." Jhr. dr. J. C. Mollerus sprak namens H.F.C., welke vereniging door Muiier in 1879 werd opgericht en haalde herinnerin gen op aan Muiier en aan de Koekamp in Haarlem. Aan het graf dankte een familielid voor de eer, aan de overledene bewezen. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De heer L. Götzen le 's Gravenhage 'is door de technical assistance administration der Verenigde Naties aangesteld tot finan cieel adviseur van de regering van Bolivia. Als zodanig zal hij deel uitmaken van een groep deskundigen die door de UNO aan de regering van dat land ter beschikking zijn gesteld. De heer Götzen is van 1947 tot 1951 mi nister geweest, eerst in het ministerie Beel en vervolgens in het ministerie Drees-Van Schaik. Hij zal medio April naar Bolivia ver trekken, voorlopig voor de duur van twee jaar.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5