Voetbal in Kennemerland Nijverheidsschool versloeg de Willem de Zwijgerschool in afd. B Clowntje Rick De heer J. Duinker sprak over Arthur van Schendel Chaos in Berlijn Beverwijk Nu al weer ernstige gas- schade aan bolgewassen Duitslands grootste trawler in aanbouw IN BARKER'S SNACKBAR t Heemskerk 4 Nog geen beslissing voor gepensionneerden Holland I bekertournooi Eerste spinazie van de koude grond HET SCHOOLVOETBALTOURNOOI Voor de kinderen Litteraire Nutsavond FEUILLETON ZATERDAG 17 APRIL lvat „Deserteur van het legioen" (Thalia Vrijdag t/m Zondag). De fantasie van de Hollywoodse filmen is wat vreemd uit gegleden in de Sahara. Als het verhaal van deze Deserteur geloofd moet worden, is daar achter de -bergen van Afrika een droomstad, die gesticht werd door een ex- legionair, die iets zag in een ideale staat. Scène uit ,J)esert Legion" (Thalia) (Deserteur van het Legioen). Alan Ladd is de kapitein, die er toeval lig terecht komt en prompt verwijderd wordt hij wil echter terug en ontmas kert bij zijn tweede visite al die Utopia bewoners als intriganten. Er ratelen een stuk of wat machinegeweren en als het eind van deze ondermaatse film is aan gebroken, zijn er bijna doden gevallen. De film was dan ook bijna spannend ge worden. „Wrede Zee", die Rex op haar Paaspro- gramma heeft genomen. ,.De sirene van Bagdad" (Rex, Maandag, Woensdag en Donderdag). In deze technikolder wordt het niet on-amusante verhaal opgedist van een goochelaar, die al zijn danseresjes ontroofd ziet door een dievenbende. Later worden ze op de markt in Bagdad (natuurlijk) afgeslagen en dat wordt een hele drukte, om de lieve kinde ren weer onder de veilige hoede van de goochelaar te brengen. Tot een revolutie toe. Enfin, het is allemaal erg baldadig en mooi om naar te kijken. F. De twee dwazen Abbott en Costello gaan op Tweede Paasdag, Dinsdag en Woensdag in Thalia naar Mars. In de matinée draait „Ridder van het Westen" (op Eerste Paasdag); Thalia ver toont van Maandag tot en met Woensdag de kolderfilm „A. en C. gaan naar Mars", waarin de heren Abott en Costello de he melruimte kiezen en op Mars opzienba rende avonturen beleven. Het is erg non- sensikaal, slechts hier en daar werkelijk geestig. „De wrede zee" (Rex, Vrijdag t/m Zater dag) Nicholas Montserrat schreef na de tweede wereldoorlog zijn aangrijpend boek „The cruel sea". Het werd een dra matisch geschrift, dat door deze titel vol ledig gedekt wordt: zonder sensationele effecten beschreef Montserrat de vertwijfe lingen van de oorlogvoering op de oceanen. Er is een film van gemaakt en als er één op celluloid naverteld verhaal ontstond, dat aan zijn doel beantwoordde, is het dit wel. De meeste films van dit na de oorlog ge liefde type zien niet op een vechtjas meer of minder, maar de hoofdpersoon van dit documentaire epos is helemaal geen vechter hij kwam van de koopvaardij en krijgt van de marine een nieuwe taak. die hem ganselijk niet ligt. Deze kapitein Ericson wordt ons getekend als een compleet mens, wat nu juist niet blijkt uit de traditionele trekjes, waarmee andere films van dit genre ons willen doen geloven dat de toe schouwer met mensen te doen heeft. De avonturen van de goede „Compass Rose" zijn simpel maar indrukwekkend: de eerste ontmoeting met de vijand, een red ding onder het bereik van onderzeeërs en dat hele torment -van spanningen rond een mannenmaatschappij, die niet over haar angsten en moeilijkheden heenstapt. Een voorbeeld? Kapitein Ericson vraagt zich op een goed moment af, of hij er goed aan deed een onderzeeboot aan te vallen. Ongebruikelijk zeker, maar een pluim te meer voor de geest, die achter deze film staat. Er wordt -subliem gespeeld in deze „Zet 'm op George" (Kennemer Theater). Een verhaal van George Formby, zoals er dertien in het dozijn gaan en dat des ondanks succes heeft, met zijn onafscheidelijke ukelele en zijn zenuwach tige uitroepjes speelt George in „Come on George" in een verhaal, dat rond een paar denfokkerij en de geliefkoosde Engelse ren baan gebouwd is. Vele oude stunts, zoals rijden in rem-loze auto's, hard fietsen en kermis-acrobatiek worden er afgedraaid, zodat haast vooraf kan worden vastgesteld, welke de volgende onzinnige zet zal zijn. Dinsdag en Woensdag vertoont het Ken- nemer Theater „Vrouwen, die het teken dragen", een film met een weinig opwek kende strekking. Monica Dresden is het slachtoffer van een charmeur, die haar laat opdraaien voor een door hem gepleegd misdrijf en Stella Jarvin komt uit het rosse leven in de gevangenis terecht. Dan is er nog een zielige mevrouw Guilliam, die een kruimeldievegge is met een sentimentele liefde voor haar hondje Johnny en al deze vrouwen moeten terug in de maatschappij. Dat lukt niet vlot en regisseur Lee heeft geprobeerd daar een film van te maken, wat hem niet overal gelukte. Er wordt wel iswaar uitnemend spel geleverd, maar het verhaal is vaak te onwaarschijnlijk om te ontroeren. „Tot de laatste kogel" (tot en met Maandag in het W.B. Theater) De titel mag een glasheldere omschrijving van de inhoud van dit verhaal heten. De be woners van het romantische Texas uit de vorige eeuw zijn genadeloos overgeleverd aan ongure individuen. Randolph Scott en Lex Barker weten in de hoofdrollen door soms wel wat al te sterk spel deze rolprent tot een spannend en aantrekkelijk kijkspel te maken tegen een achtergrond van houten huizen, bergen, valleien en stof wolken. In de Zondagmatinée vertoont „de witte bioscoop" „De Zesdaagse". „Het gouden zwaard" (Luxor Thea ter) Als gevolg van een roofoverval, in de woestijn, waarbij zijn vader vermoord wordt, komt een zekere Haroen (Gene Evans) in Damascus. Aangetrokken door de schoonheid van een roodharige jonge- dame geraakt hij dan in contact met een j koopman in tweedehands goederen, die hem op de meest schilderachtige wijze een costuum en een zwaard verkoopt. Met deze attributen wil Haroen zijn.overleden vader gaan wreken, hetgeen hem bijna lukt, als hem niet zijn zwaard, dat het „zwaard van Damascus" blijkt te zijn, waaraan wondere krachten zijn verbonden, werd ontfutseld. Een exotisch verhaal, waarin de toonbare zijden van een harem charmant zijn ver werkt. De roodharige schone blijkt een In de in hótel „Parkzicht" gehouden jaarvergadering van de Algemene Neder landse Bond van gepensionneerden deelde de heer G. Eekhof, hoofdbestuurslid, mee. dat er nog geen concrete voorstellen voor verhoging vain de pensioenen waren ge daan. Zoals de zaken er momenteel voor stonden was er nog geen verandering in zicht. Het wachten was op een rapport van de commissie van overleg die een uitge bracht rapport van de Commissie van Poelje in studie hadden. De leden moesten dus nog geduld oefenen. Voor de algemene vergadering, die op 16 en 17 Juni te Rotterdam zal worden ge houden werden de heren J. Vloetgraven, C. Hoogland, R. Steik en N. Struwe als afgevaardigden aangewezen. Uit het jaarverslag van de penningmees ter bleek dat er een batig saldo van f 44.51 was en de secretaris kon meedelen, dat er in het ledental een stijgende lijn viet te be- >peuren. De enige wedstrijd, die voor het Holland I beker tournooi werd gespeeld, was die tussen Hotstrip-Millboys en Centrale (1—4). VEILINGBERIC1IT BEVERWIJK, 16 April. Spinazie 48- 74, witlof 37-60, rabarber 19-65, rabar ber natuur 17-39, prei 17-36. radijs 8-12. raapstelen 7-10, sla 5-24, spruiten 56-67, waspeen 14-30, peen 4-7, uien 6-10. De bolgewassen zijn nog maar nauwe lijks de grond uit of de schade door gas van de nabijgelegen industrieën is al weer ernstig. Vooral de tulpen, crocussen en blauwe druifjes hebben erg geleden. Het is duidelijk te zien op de bloemen veiling waar vele partijen uit de omgeving van Beverwijk en Heemskerk met dodeui (gele) punten aan het blad vertellen van dit tuinderdrama. De grootste motortrawler van Duitsland is thans in aanbouw by de Norderwerft Köser Meyer te Hamburg voor rekening van de rederij Julius Pickenpack te Ham burg. De bruto inhoud van het schip is on geveer 650 ton bij een lengte van ruim 59 meter. De voortstuwing zal geschieden door twee M.A.K. dieselmotoren. Tot nu toe zijn de zusterschepen „Bahren- feld" HH 299 en „Barmbek" HH 301 de grootste motortrawlers van Duitsland met een tonnemaat van 454 ton. De rederij Pickenpack telt momenteel vier stoomtraw lers, namelijk de Julius Pickenpack" HH 295, „H. M. Behrens" BX 466, „Hinirich Wesselhöft" BX 465 en „Hinrich Hey" HH 305. De nieuwe trawler is het eerste motor schip van de rederij en de vijfde van na de oorlog. De werf Seebeck in Bremerhaven heeft, van de Nordatlantische Hochseefisscherei eveneens te Bremerhaven de opdracht ont vangen voor de bouw van een stoomtraw ler van 600 ton. De rederij F. Busse be stelde bij de Rickmers Werft in Bremer haven een stoomtrawler van 620 ton. De Howaldtswerke in Kiel heeft, zoals al gemeld, van Rusland opdracht gekregen tien visserij-fabrieksschepen te bouwen van elk 3000 ton. Ook Engeland bouwt De werf Cochrane Sons te Selby heeft thans opdracht voor de bouw van twaalf trawlers, namelijk twee stoomtrawlers voor de Consolidated Fisheries Ld, twee stoom- van de Nordatlantische Hochseefischerei trawlers voor de Northern Trawlers Ltd een stoomtrawler voor H. Croft Baker Son, een motortrawler voor de Boston Deep Sea Fishing Ice Co. Ltd., twee motor- trawlers voor Robinson Son en een motor trawler voor J. Marr Son Ltd. Aan de veiling ,.Kennemevland" werd Vrijdag de eerste spinazie van de koude grond aangevoerd door de tuinder M. Tim mer. Deze primeur bracht 60 cent per kg. op. ADVERTENTIE aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAAAAAAAA moet U eens komen eten, dan zult U zeggen: „DAT HAD IK VEEL EERDER MOETEN WETEN!" o.a. een heerlijke KOP KOFFIE MET ROOM0 35 HUZARENSALADES 0.40 - RUSSISCHE EIEREN ƒ0.75 HORS D'OEUVRE ROYAL 1.25 CASSATA IJS, gevuld met zuidvruchten, rum en slagroom (een droom) 0.50 per grote schijf en nog vele andere heerlijkheden. ALLEEN RIJKSSTRAATWEG 258 t/o Haarlem-terrein. Telefoon 24730 (2 lijnen) DAGELIJKS GEOPEND TOT 'S NACHTS 1 UUR De kansen, dat een vereniging uit Kennemerland beslag legt op de kam pioenstitel van 'n derde of vierde k'as afdeling, zijn er na Zondag j.l. zeker niet minder op geworden. Daartoe droegen natuurlijk de overwinningen van Beverwijk, D.E.M., Velsen en V.V.B. het hunne bij. Maar wat vooral de positie der hierboven genoemde derde klassers verbeterde, waren de nederlagen van Zaandijk en Rivalen, resp. tegen Always Forward en Alc- maria Victrix. j Speciaal de 3-0 nederlaag van de Zaan- kanters was een onverwachte meevaller voor Beverwijk dat de lastige Heem- kerkse klip kranig omzeilde en D.E.M. Beverwijk heeft thans voor de tweede maal de kop genomen, maar er liggen nog kapers genoeg op de kust. C.S.V. zakte iets af door het gelijke spel tegen H.S.V. Voor 3 A is voor de Tweede Paasdag slechts een klein programma vastgesteld. D.E.M. trekt naar Always Forward. In 3 B zat het Velsen vorige Zondag in alle opzichten mee. Zelf wonnen de Sant poorters van Z.S.G.O. en de mede-gega digden voor de bovenste plaats J.O.S. en Rivalen moesten beide het onderspit del ven. Samen bezetten Velsen en Rivalen thans de eerste plaats. In deze afdeling is voor Maandag o.m. Terrasvogels—Vitesse vastgesteld. We kalifsdochter te zijn, met socialistische nei gingen en een hang naar relletjes, die ze ook altijd weet te ontketenen. „Gedwongen verraad" (Luxor, Dins dag en Woensdag) is gebaseerd op het gegeven van een destijds geheime Ameri- j verwachten, dat hier de punten gedeeld kaanse regeringsfilm, die geallieerde pilo- j zullen worden. ten moest inlichten over de Duitse metho- Voor 3C had Wijk: aan Zee tegen Hil- den bij de vejhoren vankrijgsgevangenen. j yersum moeten spelen, doch deze wed- Zolang het daar bij blijft, is het geval b^fijtrijd is verschoven naar 25 April. langwekkend, maar nauwelijks worden er een paar vrouwen, helden en mannenda den met de haren bijgesleept of het wordt wat kitscherig.Jammer: het had een in drukwekkende documentaire kunnen wor den. „Wel, heb ik nou ooitHé, zeg, Bunkie!!", riep Rick verbaasd. Bunkie werd wakker en deed één oog open. „Watwat is er?", vroeg hij. Rick wist eerst van verbazing niets te zeggen. „Waar kom jij vandaan?", bracht hij er toen uit. „Ik?", zei Bunkie. „Ik kom nergens vandaan.ik lig gewoon in bed. Dat zie je toch?" „Maarwe zijn je overal aan 't zoeken, want je was weg!", zei Rick. „Toen ik wakker werd zag ik je niet liggen!" Bunkie kwam rechtop zitten. „Ozet hij toen. „Ja, weet je, ik ben in m'n slaap uit het bed gegleden en eronder. geroldToen ik wakker werd, ben ik er weer ingestapt en in slaap gevallen. Ik heb er helemaal geen erg in gehad, dat jij weg was!" Rick stond stijf van verbazing. ,JJustoen ik je niet zag, lag je rustig onder het bed te maffenEn wij maar zoeken, het hele huis door! Hahahaha!" Rick ging gauw oom Tripje waarschuwen, en die hoorde ook het dwaze verhaal. En toen stonden ze daar alle drie te schateren van de pret. Maar toen gingen ze gauw weer slapen, hoor De strijd om de begeerde titel tussen V.V.B. en De Meteoor duurt in 4 E nog onverminderd voort, doordat beide riva len Zondag j.l. hun tegenpartij de baas bleven. "Met de Paasdagen zijn beide clubs vrij. Het wachten is nu op 25 April, wan neer V.V.B. de vrij lastige uitwedstrijd tegen D.V.A.V. moet spelen. De Kennemers trekt Tweede Paasdag naar De Spartaan. De Beverwijkers boek ten tot dusver iets betere resultaten dan de Amsterdammers, maar mogelijk buiten dezen het terreinvoordeel uit. Ook Donderdag werden voor het Velser Schoolvoetbaltournooi weer verschillende spannende wedstrijden gespeeld. In afde ling B won het eerste elftal van de Nij verheidsschool, de ploeg, waarin de Velsetn- speler Van der Hevden uitkomt, met 21 van de Willem de Zwijgerschool. Van der Heyden nam beide doelpunten voor zijn rekening; het eerste ontstond uit een strafschop. Bij de Willem de Zwijgerschool viel in 't bijzonder het goede spel van spil Visser op. De ontmoeting tussen de Creutzberg- school en de openbare ULO uit Beverwijk eindigde in een benauwde 10-zege van de Creutzbergschool. die een strafschop on gebruikt liet. Vlak voor 't einde voorkwam de doelman der IJmuidenaren op fraaie wiize een vrijwel zeker doelpunt. In de C-afdeling werden niet minder dan 4 Nijverheidsschoolelftallen uitgescha keld. Het 5de elftal was tegen de Duin- wijkschool kansloos (80), he+ vierde elf tal kon het tegen de St. Joannes ULO niet bolwerken (3—0), het 6de elftal gaf welis waar het physiek sterkere Papiervak- schoolelftal kranig partij, maar verloor toch ook en alleen het derde elftal bracht het tot een gelijk spel, doch moest na het nemen van 7 series van 3 strafschoppen toch de eer aan het tweede elftal van de Willem de Zwijgerschool laten. In de E-atdeling vielen weer klinkende uitslagen te noteren. Zo won de St. Lidui- na-school, waarin we, tussen twee haakjes, één der finalisten zien met 90 van de H. Hartschool, de Santpoortse Brederode- school en de school met de Bijbel werden met resp. 100 en 90 geklopt door de St. Franciscusschool en De Comité-school. Voorts verdienen ook de 5O-overwin ningen van de Jan Campertschool en de Jan Ligthartschool, alsmede de 51-zege van de Insingerschool een eervolle vermel ding. De Julianaschool, die Woensdag j.l. met 17—0 van de Brederodeschool had ge wonnen, bracht het nu tegen de Theo Thijssenschool slechts tot 11. Straf schoppen bracht haar toch nog in de vol gende ronde. De uitslagen waren: Afdeling E (winnaarsronde) Jan Cam- pert IOssendorpschool 50; St. Liduina- schoolH. Hartschool 90; Theo Thijssen schoolJulianaschool 11 (Julianaschool wint); MamixschoolJan Ligthartschool 0—5; Jan Campertschool 2Moerbergsch. 0—3. Afdeling E (verliezersronde); St. Fran ciscusschool 2Adolf van NassauSohool 20; InsingerschoolEmmaschool 51; St. Franciscusschool 1Brederodeschool 100; Comité-schoolSchool met de Bij bel 90; Insingerschool 2P. Vermeulen- school 08. Afdeling C. St. Joannes-ULO 1Nyverh.- school 4 30; W. de Zwijgerschool 2 Nijverh.school 3 22 (W. de Zw^chool Op de hem prettige wijze van voordragen heeft de heer J. Duinker voor de leden van het departement Velsen-IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van '1 Algemeen Don derdag op de jaarlijkse litteraire avond een lezing verzorgd over Arthur van Schendel en zijn werk. Duindelijk heeft de heer Duinker zijn toehoorders voorgehouden en laten blijken dat Arthur van Schendel niet iemand is, van wie men het werk niet durft aan te pakken. Men leest tenslotte niet omdat „er niets beters is te doen", was de mening van de heer Duinker. „De wereld heeft behoefte aan cultuur en die wordt gebracht door de boeken". Daar een kunstwerk voortkomt uit het in nerlijk van de kunstenaar, schetste de heer Duinker eerst de uiterlijke levensomstan digheden van Arthur van Schendel Naast Albert Verweij Van Schendel staat naast de beweging van Albert Verweij. Zijn werk beant woordde aan de eisen, die Verweij er aan stelde, maar Van Schendel heeft er nooit „voor gepubliceerd". Er is wellicht geen enkele schrijver, die over zijn levensbij zonderheden zo weinig heeft bekend ge maakt, als Van Schendel en als gevolg daarvan moet men hem geheel leren ken nen uit z'n werk. Volgens de heer Duinker is hij meer romanticus dan realist. Drie perioden Het werk van Van Schendel is in drie perioden, die de ontwikkelingsgang teke nen, te verdelen. De periode van zijn Ita liaanse werken sterk romantisch getint ligt tussen 1896 en 1930. De gestalten, die in die werken behandeld worden en de sfeer er in, spreken van de romantiek. Van Schendel geeft in geen van deze boeken een gedétailleerde weergave van de om standigheden. De lezer krijgt een uitbeel ding van gemoedsontroering en zielekrach- ten. Zijn taal is daarbij sterk rhythmiscln wat voortkomt uit zijn sterk gevoelsleven. Van 1930 tot 1939 gaa+ de tweede periode, wint); DuinwijkschoolN ij verh. school 5 82; Papiervakschool-Nijverh.school 6 31; Creutzbergschool 2St. Joannes ULO 2 4—2. Afdeling B (winnaarsronde) Nijverh.- school 1W. de Zwijgerschooi 1 21. Afdeling B (verliezersronde) Creutz bergschool 1ULO (Beverwijk) 10. Het programma voor Zaterdag luidt: Afdeling E (winnaars): Clara Stern- schoolJan Campertschool; St. Liduina- schoolJulianaschool; Jan Ligthartschool Moerbergsch ooi. Afdeling E (verliezers): Watervliet- schoolSt. Franciscusschool 2; Insinger schoolSt. Franciscusschool 1; Comité- schoolP. Vermeulenschool. Afdeling D (winnaars): HBS 3Eloiit v. Soeterwoudeschool; Creutzbergschool 3 St. Adalbertschool. Afdeling D (verliezers): Kohnstam- school 3Kohnstamschool 1; Kohnstam- school 2Nij verh .school 7. Afdeling C (winnaars): St. Joannes- ULOW. de Zwijgerschool 2; Duinwijk schoolPapiervakschool; Creutzbergschool 2Nijverh.school 2. Afdeling C (verliezers): Nijverh .school 4 Nijverh.school 3; Nijverh.school 5 Nijverh.school 6; St. Joannes ULO. 2 HBS 2. Afdeling B (winnaars): HBSNijverh. school 1; Afdeling B (verliezers): Visserij- schoolCreutzbergschool. TERRASVOGELS—VITESSE In deze ontmoeting komt Terrasvogels Maandag als volgt uit: Akkerman St.; Bus, Akkerman Jr.; Disselköter, Robben, Nieu- wenweg; Pellemans, Timmer, Van Vuuren, Schipper, Wijnen. Opstelling De Kennemers De SpartaanDe Kennemers: Tweede Paasdag te Amsterdam. Opstelling De Kennemers: doel: Wilkes; achter: Schaap en Lejeune; midden: v. d. Plas, Schaaper en Droog; voor: Michel, Mosk, Peggeman, H. J. Janssen en H. Janssen. MEDISCHE DIENSTEN TIJDENS DE FEESTDAGEN IN BEVERWIJK Artsen Van Zaterdag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur: C. van Wielink, Duinvlietstraat 109, Velsen-Noord; tel. 4105. Eerste Paasdag. M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1; tel. 3340. Tweede Paasdag: J. H. M. Rolink, Geel- vinckstraat 12; tel. 3745. Apotheken Zaterdagavond, beide Paasdagen en nachtdienst Duin wij kapotheek, Populie renlaan 44; tel. 3388. Nieuwe straatnaam: „Ruysdaelstraat" B. en W. van Heemskerk stellen de raad voor over te gaan tot het geven van een naam aan de straat waaraan thans tien woningwetwoningen worden gebouwd, tus sen de Jan van Scorelstraat en de Carel van Manderstraat, nabij de Kerkbeek. In aansluiting aan de omliggende stra ten, welke uitlopen op de Maerten van Heemskerkstraat en vernoemd zijn naar bekende kunstschilders, is het gewenst met het geven van een naam aan deze straat dezelfde gedragslijn te voeren. Ge dacht wordt aan de bekende landschap schilder Jacob van Ruysdael, die leefde van 1628 tot 1682. die meer realistisch is te noemen. Van Schendel gebruikt een andere stijl en zijn manier van uitdrukken is tevens veranderd. De lezer heeft nu te maken met de „oude" Van Schendel. Uit de tweede periode nam de heer Duinker „Het fregatschip „Johanna Maria" als voorbeeld, uit de overgang van de tweede naar de derde periode las hij voor uit „De wereld een dansfeest" en „Een spel der natuur" diende ter illustratie van de derde periode na 1939. In deze derde periode blijkt duidelijk, dat Arthur van Schendel tot het inzicht is gekomen, dat het de taak is van de mensen geluk te verspreiden en ze in een gelukkige staat te brengen. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 8) „Luster", zei hij, „je zult ons, je kolonel en mij, naar de Amerikaanse linies vlie gen. Deze Hickmann heeft me aangevallen. Zijn schedel is ingeslagen, maar hij leeft nog. We gaan proberen hem te redden". „Dat is niet verstandig van u", zei de man fluisterend, met een kwade blik naar de brancard. „Waarom?" „Hij verdient ten volle opgehangen te worden. Ik ben Elzasser. Robert Oswald, geboren in Schiltigheim". „Elzasser?" „Ja. Kijkt u maar in mijn zakboekje. Tot dusverre had men mij, net als de an deren, alleen maar tegen de Russen ge bruikt. Geen kans om te deserteren!" „Goed", zei Brémond. „Zodra we de li nies gepasseerd zijn, zal men je naar huis terugsturenMaar luister goed. Ik heb geen tijd om te verifiëren of je de waar heid vertelt. Ik neem dus zekere voorzor gen. Ik zal je de route aangeven, jij zult nauwkeurig gehoorzamen, met mijn pistool in de rug. Bij de geringste verkeerde ma noeuvre schiet ik je neer en neem je plaats in. Ik kan ook vliegen". „U hebt niets te vrezen, luitenant. Ik zal u brengen, waar u maar wilt. Denk u eens in! Stel u eens op mim plaats!" Hij leek oprecht, zijn brede gezicht stra lend van vreugde. Maar Brémond had geen tijd om naar zijn ontboezemingen te luiste ren. Hickmann, die nog altijd niet bij be wustzijn was, werd achterin het toestel gelegd. Brémond schudde Wainwright de hand. „Tot ziens, Wainwright! Ik kom morgen terug met de tanks. Veel geluk!" „Veel geluk!" Hij ging naast de piloot zitten en haalde zijn pistool te voorschijn. „Starten maar, Oswald! En herinner je wat ik je heb gezegd". „Zet de koptelefoon op. luitenant. An ders zal ik u niet kunnen verstaan". Brémond zette de helm met de telefoon op. Oswald had de zijne. „Alles in orde?" „Alles in orde. Er is geen wind. Stijg recht voor je uit op in de lijn van de schijnwerpers". „Goed, luitenant". De motoren bromden. Het toestel zette zich in beweging, rolde snel voort en steeg op. „Neem duizend meter hoogte", comman deerde Brémond. „Wat was dat voor een panne, zoëven?" „Twee bougies van de linkermotor waren defect. Desnoods hadden we kun nen doorvliegen. Maar Hickmann heeft op dat terrein willen landen. Een geluk!" „Waar bracht je hem naar toe?" „Naar Berlijn. De Führer opzoeken!" „Naar Berlijn?" „Ja. Hij is door Himmler uitgenodigd. Dat zei hij tenminsteWe hebben in het Zuiden gereisd. Men vermoedt, dat Hitier daarheen, naar Beieren wil vluchten met de rest van het leger. Men maakt er geweldige versterkingen. Hickmann zei, dat, als men er alle beschikbare troepen concentreerde, zij een jaar zouden kunnen standhouden. En ook dat er maar drie maanden nodig zijn om de nieuwe vlieg tuigen uit te brengen". „Wat voor nieuwe vliegtuigen?" „Raketvliegtuigen. Zij beweren, dat ze de Amerikaanse luchtmacht zouden ver nietigen! Ze noemen dat „reactievliegtui gen". „Kun je niet vlugger stijgen?" „Neen, Het is een goede kist, maar geen jachtvliegtuig. Uw mecaniciens hebben het lichte machinegeweer gedemonteerd. Dat is trouwens daarboven nergens goed voor, behoudens in geval van een noodlanding. Hickmann heeft gelukkig geen ogenblik vermoed, dat het vliegveld in uw handen wasAh! Kijk, de schijnwerpers gaan uitMoet ik nog hoger stijgen?" „Ja. Laten we de linies maar op een flinke hoogte passeren. Het zou jammer zijn als we ons door het Amerikaanse luchtafweergeschut naar beneden lieten halen". Het licht van de schijnwerpers op de grond verlichte hen niet meer. De licht gevende hoogtemeter gaf zeshonderd me ter aan. De verduistering van het dorpje Hartfeld was volkomen. Het vliegtuig bleef in spiralen klimmen; langzaam, maar regel matig, De hemel was onbewolkt, de ster ren schitterden. Brémond had niets gezegd toen die Os wald echte of onechte Elzasser over reactievliegtuigen en over het beroemde „Beierse fort" had gesproken. Hij' wachtte tot later om daarop terug te komen. De mecanicien, die altijd voor Hickmann vloog, kon interessante dingen weten. In de geallieerde staven sprak men veel over dit zeer verontrustende plan van Hitier. De concentratie van het gehele Duitse le ger was zeer zeker in staat de volkomen nederlaag met verscheidene maanden te vertragenEn de duivel alleen wist wat de onderaardse vliegtuigfabrieken van het Reich gedurende die enkele maanden als uitvindingen zouden uitbrengen; Robot-ra ketten, die verschrikkelijk efficient waren tegen eskaders bommenwerpers, werden in series vervaardigd; daarvan had men in het geallieerde kamp al meer vernomen Men kon slechts hopen, dat de trots van Hitier de oplossing van het „Beierse fort", dat de meest verstandige generaals hem trachtten te doen accepteren, zou verwer pen. Brémond had geen tijd gehad om de documenten van Hickmann te onderzoeken. Maar het weinige dat hij gelezen had, deed yeronderstellen dat juist de chef van de Hitler-Jugend door die generaals naar Ber lijn was ontboden om Hitier te overreden zich bij hen te voegen. In dat geval was zijn gevangenneming een zeer gelukkige slag! Brémond strekte zijn linkerhand achter zich, tastte om de pols van de gewonde te vinden. Die sloeg nog steeds. De piloot had zijn beweging opgemerkt. Hij haalde zijn schouders op. „U zoudt er veel en veel beter aan doen hem maar te laten sterven", zei hij. „De Amerikanen gaan hem nu misschien ge nezen, hem uitnodigen voor jachtpartijen, hem als een prins behandelen. En na de oorlog zal die schurk in Duitsland terug komen om weer opnieuw te beginnen, wees daur maar zeker van!" Brémond opende zijn mond om te zeg gen, dat Hickmamn op de lijst van oor logsmisdadigers stond en nog wel op een hoge plaats, toen plotseling een bliksem flits ae cockpit verlichtte. „Grote hemel!" kermde Oswald. Het vliegtuig dook plotseling naar be neden. Verblind deed Brémond een wan hopige poging om te zien wat er gebeurde, terwijl hij zijn pistool in de ribben van de Elzasser drukte. „Dat deed ik niet!" schreeuwde de ander. „Schiet niet!" Het toestel hervond zijn evenwicht. Het was onbegrijpelijk. Een fel licht bleef de cabine, het vliegtuig en de aarde onder hen verlichten. „Het is een lichtkogel!" riep Oswald. „Hij is boven ons losgelaten!" De Elzasser toonde Brémond een rade loos gezicht, zijn lichaam ineengekrompen over de stuurinrichting, die hij onder in vloed van de verrassing een ogenblik had losgelaten. Hij vervolgde: „Het is een jager! We zijn naar de haaien! We zullen moeten landen. Hij gaat schieten!" „Stijg, liever, sufferd!" riep Brémond. „Stijg! Of ik schiet! Vlug! Draai een kwart slag, naar het Noorden!" Oswald gehoorzaamde. „Alles wat u maar wilt!" kermde hij. „Maar die Amerikaan zal ons neerschie ten.... En die schurk van een Hickmann heeft nooit parachutes aan boord willen hebben!" „Die Amerikaan?" zei Brémond ver baasd. Daar had hij niet aan gedacht! En toch was zulks heel goed mogelijk. Hij volgde het voorbeeld van Oswald en liet zijn hoofd zakken. Er was een onmiddellijk, dodelijk gevaar. Angstwekkend en idioot. Een Ame rikaanse jager boven hen kon op dit ogen blik duiken door op zijn stuurhandle te drukken. Een jager of een ander toestel.. Na door de radio gehoord te hebben dat (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6