De Waaier De vrouw en de politiek Baden, braden en huidverzorging Machtig wapen uit vroegere tijd Gezondere basis der overheidsfinanciën Nieuwe voorjaarsmode van Amerika Drie studiebeurzen voor Italië ZATERDAG 17 APRIL 1954 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Effecten- en Geldmarkt STA KALK? Neem voort- aan Agré-C ALVIT» De Wedstrijden HRD INBOEDELVEILING 27/28 APRIL 1954 ede C7>Y ipZUillllV Kermisvermakelijkheden in Kennemer Lyceum oor rouw De jongeman in kuitbroek neigt zijn gepruikte hoofd belangstellend naar het waaiertje van de kleine hofdame. Zij spreidt het coquet uit en vergunt hem dan een blik op de ondeugende tekst vragen en antwoorden van haar „flirtwaaier". „Laat u zich graag kussen?" vraagt de jongeman en hij kijkt haar diep in de ogen. „Zo nu en dan", antwoordt zij met een olijk lachje, terwijl ze zich met gracieus raffinement koelte toewuift. Och, waarom hebben we dit bekoor lijke spel verteerd? Waarom hebben we ons beste wapen uit handen gegeven? Tegenwoordig grijpen we nerveus een sigaret, wanneer we met onze handen geen raad weten, maar de waaier, met alle romantiek die er aan verbonden is, hebben we verbannen. Misschien ligt er hier of daar in een donker hoekje van de linnenkast nog een enkeling opge borgen, een erfstuk van overgrootmoe der. We zijn moderne mensen geworden, die zich altijd haasten en reppen. Voor het charmante spel met de waaier moet je tijd hebben. En ja, eigenlijk past ze •ook niet meer bij onze moderne kleding, ze is te fijn voor dit tijdperk. We kun nen er niet meer mee omgaan. We mis sen de flair, de routine dit uiterst vrou welijke wapen op de juiste wijze te hanteren. In museum Willet Holthuysen aan de Herengracht te Amsterdam, kunt ge ze in vitrines zien liggen, deze schone dromen uit de romantische tijd. Ge be hoeft niet over veel fantasie te beschik ken om u in te kunnen denken hoe ze het „in de hand" zouden doen. De grootste charme van de waaier komt pas tot leven wanneer een vrouw haar be speelt, achter haar schermpje flirt, de pailletten of het montuur laat schitte ren in het licht. De heer Felix Tal, eigenaar van deze uitzonderlijke collectie, vertelt er met geestdrift over. Reeds dertig jaar is hij verwoed verzamelaar en hij heeft er nu ongeveer tweehonderd stuks bijeen, waaronder zeer kostbare exemplaren. Zijn eerste waaier kocht hij dertig jaar geleden in de Spiegelstraat in Amster dam. Het is nog steeds een dierbaar bezit. Waaiers zijn er altijd al geweest, ze bestaan even lang als het mensdom, want hun doel was koelte toe te wuiven. In landen als Japan, China, Indië, Egyp te, in het Oosten dus, lag hun bakermat. Soms waren ze van riet of bamboe, soms bestonden ze slechts uit een enkele struisveer of een bosje pauwenveren. In de tijd van de Lode wijken het hoogtepunt van weelde en vermaak speelde de waaier een grote rol. Fraaie exemplaren werden, vooral aan het hof ten geschenke gegeven. Het was het mooiste cadeau, dat men zich voor zijn geliefde kon denken en de dierbaar ste herinnering. Juweeltjes van pre- cieuse verfijning werden in die periode tot stand gebracht. Heel bekend waren de waaiers die door Watteau, Lebrun en Boucher werden beschilderd. Helaas vergat men ze nogal eens te signeren. Een bijzondere uitvoering was de ver- nis-Martin waaier zo geheten naar de vier gebroeders Martin, die een ver nis hadden uitgevonden, waardoor zij de fijne Japan- en Chinalak wisten te imi teren. Het miniatuurschi'lderwerk van hun waaiers werd hiermee bedekt, maar jammer genoeg verdween het geheim van deze methode met hen in het graf. Omdat een waaier zo vaak ten ge schenke werd gegeven, beeldde men er allerlei belangrijke gebeurtenissen op af: historische feiten zoals het kruit schip van Van Speyk, dat in de lucht vloog, de eerste trein, tram of ballon- tocht, de devaluatie van de Franse franc, portretten en familietaferelen. Ook ingewikkelde voorstellingen uit de mythologie of uit opera's waren het onderwerp van de versiering. Daarnaast werden er grapjes gemaakt, zoals de z.g. „flirt-waaier", waarover ik in het begin reeds sprak. Soms waren er ook raadsels of rebussen als decoratie. Wat een mogelijkheden om een gesprek te beginnen, welk een aanknopingspunten! Zoiets zou voor verlegen jongelieden op dansles nog wel aan te bevelen zijn. In die dagen was men er dol op el kanders waaier te bekijken en heel wat verrukte uitroepen werden er over en weer geslaakt! Tot de verzameling van de heer Tal behoren alleen zeldzame exemplaren, of waaiers met een interessante geschie denis. Het is bovenal de romantiek uit vervlogen tijd die hem hier in boeit. Er zijn op deze tentoonstelling ook enkele vuurschermpjes, die de dames, als ze bij het blokkenvuur zaten, beschermden tegen de hitte van de vlammen. Het ging hoofdzakelijk om de koontjes, die vooral niet rood mochten worden, het was immers veel interessanter bleek te zien! Eén zo'n exemplaar van zwarte moirézijde met vergulde houten stukjes is afkomstig van Baronesse de Itot- schildt uit Parijs, die het later aan haar kamenierster ten geschenke had gege ven. Ze zijn alle op de een of andere wijze bekoorlijk, de waaiers zowel als de vuurschermpjes; soms door de kleur, de fijne aquarelschildering, dan weer door de mooie monturen van ivoor, pa relmoer, been, hout, die alle prachtig bewerkt zijn en soms met goud ver sierd. Het materiaal van de waaiers is zeer gevarieerd: het kan zijde zijn, of linnen, klos- of naaldkant, zacht leer, papier, of perkament. Kunnen we er zelf niet mee pronken, laten we dan in ieder geval kennis ne men van deze unieke collectie, die met liefde en zorg is samengesteld, door iemand met een uitgesproken smaak en kleurgevoel. Laat dan eens uw fantasie gaan; bedenk hoe de vrouwen ermee coquetteerdcn, hoe zij gebarentaal maakten met hun waaier, zodat spre ken soms overbodig was. „Wanneer ontmoeten wij elkaar en waar?" dat zegt de gesloten waaier, even onder het rech teroog geplaatst „Vergeef mij, ik wil het graag goedmaken": samengevou wen handen onder de geopende waaier geven dft te kennen. De waaier harts tochtelijk tegen het hart gedrukt, is een zeer duidelijk bewijs van sympathie voor de partner. Aangezien men altijd kon twijfelen of de vrouw dit gebaar kende of het wellicht per ongeluk maakte, bleef het een opwindend spel, een bron va.n in trige en amusement. TINEKE RAAT. Vernis Martin waaier, geschilderd op ivoor (18e eeuw). Er wordt veel geklaagd over vrou wen, die zich niet met politiek be moeien. Ik ben één van diegenen, die dat btereurt. Niet dat ikzelf bepaald politiek geschoold ben. Maar de meeste vrouwen noemen alles „politiek". Als je met hen over de bevolkingstoename, het woningtekort of (hemel, hoe durf ik het woord uitspreken!) wereldvrede begint, snoeren ze je haastig de mond: „Hou op, zeg! Ik bemoei me nooit met politiek, hoor". Ik moest hieraan denken, toen mijn dochter van 16 maanden met haar ste vige beentjes achter een bal aanwag gelde en hem weer met veel woordjes in Spaans, Italiaans of Esperanto naar me toe bracht. Dan kan er plots zo'n golf van moederlijke vertedering door je heen gaan. Zo'n kleine wereldburge res met nog alle mogelijkheden in zich om een Hollandse, een Engelse, een Russische of desnoods een Chinese te worden. Iedere taal kan ik haar gaan leren, iedere levenswijze aanwennen. Ze is nog een klompje ongevormde klei van 16 maanden. Als ze haar moeder maar heeft dan is ze gelukkig, waar je haar ook brengt. En tegelijkertijd schoot me het eminente boekje van Erich Kastner te binnen: „Conferentie der dieren", uitgekomen bij L. J. Veen, Amsterdam. Daarin vertelt de schrijver, hoe de dieren met de mensen zó slecht overeenstemming kunnen bereiken over het vredesvraagstuk, dat ze tenslotte besluiten de mensen op harde wijze tot inzicht te brengen. Eenvoudigweg door hen hun kostbaarst bezit te ontnemen: hun kinderen. Het boekje werkt die gedachte op zeer primitieve en daarom zo bijzonder treffende wijze uit. De ouders zijn radeloos, als de wiegjes leeg, de straten verlaten en doods zijn, het speelgoed onberoerd blijft. En ze komen in actie om der wille van hun kinderen. Erich Kastner deed hiermee een vondst, een rijke vondst. Hoe zouden alle vrouwen van de hele wereld piot- Tere bloemen op een grijze, blauwe of bruine achtergrond.Ziehier een be vallige lente-jurk van matzijdemet een „ingebouwde" onderjurk van ragfijn net nylon. reling geestdriftig „in politiek gaan doen", als werkelijk eens een enorme reuzenhand hun kinderen meenam. Bij na zou ik wensen, dat er zo'n hand be stond, die kinderen weg- en weer te- rugtoveren kon. „Asjeblieft hou op, ik doe niet aan politiek, hoor". Geen vrouw, die het meer zou durven zeggen. Ze zouden idolaat op politiek worden, teneinde hun Italiaanse, Spaanse. Azia tische of Maleise baby maar weer veilig bij zich te hebben. Ze zouden de minis ters in Berlijn bezweren om toch vooral erg hun best te doen; ze zouden geza menlijk en met ware doodsverachting de mannen te lijf gaan om hen die ver wenste soldatenjas af te rukken; ze zouden als vechtende leeuwinnen op de politieke bres staan voor hun kinderen, onverveerd en zonder vrees voor eigen leven, arbeidersvrouwen, ministersvrou- wen.koninginnen en afgeploeterde huis moedertjes. Maar.die reuzenhand bestaat wei! Alleen met dit verschil, dat hij kinde ren wel wegvaagt, maar nimmer terug geeft. Wat hij met ze doet, hoeft niet in détails te worden uitgewerkt, rrjaar hij zorgt beslist niet zo liefdevol vóór hen als de dieren in Erich Kastner's boekje. Dat zal iedere niet politiek geschoolde vrouw u zelfs kunnen voorspellen. „Maar laten we asjeblieft niet over politiek praten, 't Is zo vervelend en wat heeft het voor nut? Er zijn vro lijker dingen op de wereld en die oor log komt toch wel, meid. Daar kunnen wij gewone mensen toch niks aan ver anderen (met een diepe zucht) Kom, 'k ga de piepers opzetten. Direct komen de kinderen thuis." M. v. H.-S. De Amerikaanse mode-ontwerpers zijn niet achter gebleven met hun nieuwe creaties voor het voorjaar en de zomer. Herbert Sondheim ontwierp de japon welke u op bijgaande afbeelding ziei. Een elegante voorjaarsmantel van Sey mour Fox met geborduurde revers en mouwen. Een mantelpakje, zoals het werd ge toond op de voorjaarsshow van Young Viewpoint. Dagelijks zijn er talloze mensen diep wanhopig. Waarom? Zij zoeken, zittend in hun bad, het nagelborsteltje. Het nagelborsteltje dat onvindbaar over de bodem van het bad zwemt. Met hun wanhoop kan het thans echter gedaan zijn, want er zijn drijvende nagelbor steltjes uitgevonden. Op de borstel zit een vis vastgeprikt. Geen echte maar een van plast:c en die vis zwemt on middellijk naar de oppervlakte van het badwater. Dus voortaan behoefit men niet meer in het water te vis sen maar doet men een vis in het water. Er, bestaat ook drijvende zeep, maar de kwaliteit daarvan is niet best en daarom niet aan-l bevelenswaard. Wie gewend is 'n badborstel te gebruiken om de huid te masseren en het bloed wat sneller te doen stromen, kan deze bedrijvigheid nog krachtdadiger verrichten door een plastic badborstel te nemen, waarin tussen de nylonharen plastic „naalden" zitten. Voor wie er van houdt: een ste vige massage. Nu wij al een paar zonnige dagen ge had hebben en er vast nog veel meer zullen komen, denken wij meteen aan bruinbranden en zonnebaden. Gaan wij met een zomerse lentedag naar het strand om ons door de zon te laten koesteren en te braden, dan vergezelt ons ongetwijfeld de zonnebrandolie of -crème. Tegenwoordig wordt die anti zonnebrand in plastic-flesjes gebracht. Het flesje werkt als een vaporisator: onder de schroefdop zit in de hals van het flesje een klein gaatje. Knijpt men in de fles (als de dop is afgeschroefd) dan komt de crème of de olie in een dun straaltje naar buiten. Het geeft heel wat minder geknoei dunkt me, dan de potjes met crème die meestal ge- vuid met stuifzand huistoe keren, of de flesjes met olie die plegen om te val len en altijd kleven. In de zomer grijpen velen naar de eau-de-cologne-fles om zich ook bui tenshuis eens heerlijk op te frissen. In de handtas is een gevuld flesje altijd ietwat gevaarlijk, wat er ook in moge zitten. Wie van eau de cologne in de handtas houdt kan zich van solider verfrissingsmateriaal verzekeren. Er wordt namelijk eau de cologne in vaste vorm gemaakt, de eau de cologne heet dan „solid cologne" en is uitgegeven in ronde stift. Het bestrijken met de stift heeft dezelfde uitwerking als het be vochtigen met eau de cologne. De stif ten zijn verkrijgbaar in twee soorten: zuivere of geparfumeerde eau de co logne. Zij worden mede als hoofdpijn- stift aanbevolen. Straks als de werkelijke warmte be gint krijgen wij ook weer de bezorgd heid over onze glimneus. Zouden er eigenlijk nóg onaangenamer dingen kunnen zijn dan een glimneus? Juist in uren dat die neus niet bijgewerkt kan worden begint hij ostentatief te glim men en te glanzen alsof hij een extra poetsbeurt kreeg. Gelukkig is er iets gefabriceerd dat dit opvallende ge- glim tegen houdt gedurende een flinke tijd. Het is een enigszins olieachtige kleverige vloeistof en wordt in kleine parfum flesjes verkocht. Overigens heeft deze substantie niets met parfum gemeen want zij is reukloos. Deze neus- lotion heet „noshine". Eén druppel is voldoende voor het gehele neusopper- vlak. Met zo'n flesje kan men zeker een zomer toe. Er heeft een nieuwe make-up zijn in trede gedaan. Het is een combinatie van crème en poeder. Het wordt met een donsje aangebracht en is gemakkelijk te verwijderen. Crème Puff heet deze creatie. De make-up zit in een gewoon poederdoosje, dat later bijgevuld kan worden. Behalve het voordeel dat men geen afzonderlijke crème nodig heeft, is er het plezierige voordeel dat de Crème Puff niet stuift. Bij gebruik van het poederdonsje behoeft men dus niet bezorgd te zijn voor morsen. Zowel de droge als de vette huid nemen de juiste hoeveelheid Crème Puff op en krijgen een fluwelig oppervlak. Deze poeder crème is in verschillende soorten be schikbaar. Dan zijn er verder nagellakstiften te krijgen. Nou ja, krijgenZij zijn niet bepaald goedkoop, maar wel mooi. Aan de ene kant van de stift zit een buisje waar de lak in wordt gedaan. Om te voorkomen dat de vloeistof er op een ongewenst moment uitwandelt is aan de binnenkant van het buisje een randje gefixeerd dat er uit ziet als een afgeknot pyramidetje. Aan de andere kant zijn kleine watjes opgeborgen. Het geheel ziet er uit als een lange lippen stift. En tenslotte kan de rokende vrouw hgar cigarettenaansteker ook in de vorm van een lipstick nemen. Hij is beeldig versierd met een saffieren of robijnen steen. Al deze dingen zijn te kijk en te koop in een parfumeriezaak. ANNEKE Hoezeer de positie van overheid en be drijfsleven gedurende de laatste jaren in ons land ook moge zijn verbeterd, de sporen van oorlog en bezetting zijn zeker nog niet verdwenen en af en toe wordt men hieraan weer herinnerd. Zo heeft de Staat in 1947 van de Nederlandsche Bank een vordering op Duitsland overgenomen tot een bedrag van 3600 millioen. welke na de oorlog waardeloos bleek te zijn en waarvoor aan de Nederlandsche Bank 2100 millioen gulden schatkistpapier werd afge- gegeven, terwijl de Staat bij de Bank een boekschuld behield van 1500 millioen. Geleidelijk kon dat schatkistpapier op de open markt worden geplaatst en in ver band met de grote geldruimte was de vraag naar schatkistpapier zo groot, dat een deel van de boekschuld in schatkistpapier werd omgezet, zodat de Nederlandsche Bank weer in staat was aan de vraag naar dat papier te voldoen. In de loop van 1953 was het bedrag aan schatkistpapier, dat nog bij de Nederlandsche Bank aanwezig was, ge daald tot 216 millioen en dit cijfer is lange tijd gehandhaafd omdat de uitgifte van schatkistpapier werd gestaakt. Intus sen was echter ook de boekschuld van 1500 millioen tot 700 millioen vermin derd, zodat de totale vordering van de Ne derlandsche Bank op de Staat nog f 1216 millioen bedroeg. Onlangs heeft men ech ter weer f 300 millioen van de boekschuld afgeschreven, zodat deze tot f 400 millioen is verminderd. De Staat heeft hiervoor geen nieuw schatkistpapier aan de Bank afgegeven, maar het bedrag onttrokken aan haar te goed bij de Bank, dat sinds de laatste ja ren geleidelijk is opgelopen als gevolg van de kasoverschotten, welke op hun beurt weer werden veroorzaakt door de te lage ramingen van de ontvangsten op de begro ting en de inhaal van belastingen. Dit te goed is tijdelijk tot boven f 1 milliard op gelopen, maar bedroeg op 29 Maart j.l. nog f 853 millioen, welk bedrag nu per 5 April met f 300 millioen is verminderd. Enkele andere kleine mutaties hebben het op f 580 millioen gebracht, waartegenover thans dus nog een boekschuld staat van f 400 millioen en een bedrag aan bij de ADVERTENTIE WF lekkere kalktabletten met vitamine D, (drie)! Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, bij apothekers en drogisten. De Italiaanse regering stelt voor de pe riode van 15 Juli tot 15 October drie beur zen ter beschikking van Nederlanders voor het volgen van een zomercursus in de Ita liaanse taal en letterkunde aan een der universiteiten van Rome, Perugia, Florence. Venetië of Viareggio. Deze beurzen bedragen ieder 100.900 lire, in welk bedrag tevens begrepen is de reis kosten van de Italiaanse grens tot de plaats van bestemming en terug. Reiskosten naar Italië komen voor rekening van de candi- daat. Indien inschrijfgeld moet worden betaald voor het volgen van een zomer cursus, komt dit ten laste van de Italiaanse regering. De beurzen zijn in principe bestemd voor hen die aan een Nederlandse instelling van hoger onderwijs de Italiaanse taal en let terkunde bestuderen, doch ook musici, beeldende kunstenaars en wetenschappe lijke onderzoekers kunnen voor een beurs in aanmerking komen, indien zij duidelijk aangeven dat zij voor een speciale studie in Italië moeten verblijven. Voor deze laat ste categorie is enige kennis van de Ita liaanse taal vereist. Gegadigden kunnen zich wenden tot de afdeling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. De Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen heeft Woensdagavond in het Sport- fondsenbad de traditionele eierenwedstrijd gehouden. Na het afleggen van een theore tische E-H.B-O.-proef werden de deelnemers (sters) getest op hun theoretische kennis om trent het verlenen van hulp bij een ongeval waarna zij geheel volgens de eisen een pop van de bodem moesten opduiken en 100 meter zwemmend. Al naar gelang van de behaalde diploma's waren de leden In groepen ver deeld, en wel: ongediplomeerden; bezitters van diploma A, diploma B en diploma C. De uitslag was als volgt Ongediplomeer den: 1. W. J. Kuiten en H. Willemse, die ieder 67,5 pnt. hadden behaald; 2. B. Note- boom 67 pnt. Groep A: 1. C. B. van Geem 71 pnt.; 2. E. Paap 69 pnt.; 3. H. H. Willemse 66.5 pnt. Groep B: 1. G. van Rijn 75.5 pnt.; 2. A. J. Snellen 74 pnt.; 3. mej. M. van Dijk 73 pnt. Groep C: 1. V. H. Snel. die totaal het hoog ste puntenaantal behaalde, 78,5 pnt. 2. mevr. A. KolkHouben 73 pnt.; 3. H. Renout 70 pnt. Na afloop van de wedstrijden werden door de voorzitter van de H. R. B. de prijzen aan de winnaars uitgereikt. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK mLaJS Bilderdijtstraat bij de Zijlweg Wf&F Haarlem - Tel (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Nederlandsche Bank geplaatst schatkist papier van f 516 millioen. Het is duidelijk dat deze beide posten nog zullen moeten verdwijnen, wil men eindelijk schoon schip maken en blijkens een recente mededeling zal op 15 April weer worden begonnen met de afgifte van schatkistpapier, omdat men het tegoed bij de Nederlandsche Bank blijkbaar niet verder wil verminderen, teminder omdat hierin ook een bedrag aan zogenaamde tegenwaardegelden is begrepen, welke van de Marshallhulp afkomstig zijn en waarvan het gebruik een inflationistisch karakter zou dragen. Het is dus per saldo zo, dat de Staat bij de Nederlandsche Bank nog voor een klein bedrag in het krijt staat, hetgeen overi gens alleszins verklaarbaar en zeker niet verontrustend is, omdat gedurende de laat ste tijd wel 'schatkistpapier is afgelost, maar geen nieuw werd geplaatst. Dit was, .zoals gezegd, mogelijk door dien de kasontvangsten van het Rijk de laatste jaren zeer ruim vloeiden en telkens meer werd ontvangen dan geraamd. Er is in de Tweede Kamer en elders, met name door mr. Van Leeuwen, meer dan eens te gen geprotesteerd dat het Rijk daardoor in staat was buitengewone uitgaven uit de gewone dienst te financieren, omdat dit ging ten koste van het kapitaal der volks huishouding, die onder te zware belas tingen gebukt ging. Maar het voor het Rijk gunstige resul taat ervan is geweest dat de Nederland se staatsschuld de laatste jaren aanmer kelijk kon worden verlaagd. Ultimo 1947 bedroeg deze nog f 25 milliard, uit. 1953 was ze tot f 19 milliard verminderd, waar bij als een eveneens gunstige omstandig heid kan worden aangemerkt dat de ver houding tussen de geconsolideerde en de vlottende schuld in belangrijke mate is verbeterd. In 1947 bestond slechts 28 per cent van de totale schuld uit geconsoli deerde schuld, terwijl de vlottende schuld 72 percent daarvan uitmaakte, uit. 1953 waren de percentages resp. 46 en 54 per cent. Wanneer men de recente uitgifte van f 1200 millioen 8- 10- 12-jarige schatkist certificaten ook als een consolidatie be schouwt, is de vlottende schuld verder rrtet dit bedrag verminderd, zodat ze thans niet meer dan rond f 9 milliard bedraagt, zijnde 47 percent van de totale schuld, ter wijl dan 53 percent als geconsolideerd kan worden aangemerkt. Het kan dus niet worden ontkend dat de positie van het Rijk allengs veel gun stiger is geworden. De staatsschuld is im mers sedert 1948 met ca. f 5 milliard ge daald en wanneer men de waardevermin dering van het geld in aanmerking neemt en als norm stelt dat de staatsschuld ge lijk mag zijn aan het nationaal inkomen, behoeft zij dus niet meer verontrustend hoog te worden genoemd. Het ziet er echter naar uit dat aan deze voorspoedsperiode van de staat een eind is gekomen. Weliswaar bleef het kastekort van het Rijk in 1953 nog aanmerkelijk be neden de raming, daar het f 52 millioen bedroeg tegen een raming van f 350 a f 400 millioen, maar dit is voornamelijk nog aan het eerste halfjaar te danken, toen er een overschot was van f 89 mil lioen. Het tweede halfjaar bracht echter een tekort van f 141 millioen en door de recentebelastingverlagingen zijn de kas ontvangsten van het Rijk een dalende rich ting ingeslagen, temeer omdat aan de in haal van achterstallige belastingen ook langzamerhand een eind komt. Blijkens de Rijksmiddelenstaat was de opbrengst der kohierbelastingen in Februari belang rijk lager dan in Januari, n.l. f 175 mil lioen tegen 382 millioen en al was hier voor een bijzondere reden doordien in Ja nuari f 225 millioen vennootschapsbelas ting werd betaald uit hoofde van in Oc tober en November opgelegde voorlopige aanslagen, welke per 1 Januari 1954 in vorderbaar werden, het feit dat het nog te vorderen bedrag, dat een paar jaar gele den nog meer dan f 1 milliard bedroeg thans tot f 654 millioen is gedaald, duidt er toch wel op dat de kasoverschotten al lengs voor kastekorten hebben plaats ge maakt. Vandaar dan ook dat op 15 April a.s. weer zal worden begonnen met de af gifte van schatkistpapier, hetgeen overi gens nog geen moeilijkheden behoeft op te leveren omdat de geldmarkt nog altijd ruim blijft. ADVERTENTIE ROTANMEUBELEN Vraagt geïllustr. catalogus P. F. L. DE RIDDER HARTENSTRAAT 21, A DAM C. ADVERTENTIE r~ii* r|"",H LluLf\l helpen prompti De leerlingen van het Kennemer Lyceum in Overveen hebben Woensdagavond in hun voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde schoolgebouw het dertigjarig be staan van hun schoolverenigihg herdacht. Zij hadden daartoe de school herscha pen in een vrolijke kermis, die vele loka len in beslag nam. Zo trof men op de eer ste en tweede verdieping onder meer een schiettent en een werptent aan. De waar zegster verpersoonlijkt door een der leer lingen zorgde voor veel vrolijkheid. De tekenzaal had men onherkenbaar ge maakt met visnetten, groen en serpentines. Midden in de zaal, waarin gelegenheid was tot dansen, stond een grote tapkast opge steld, waar een tweetal leerlingen brood jes met worst en limonade verkocht. In een ander lokaal was een croquetveld uitgezet, en was men daar uitgekeken dan was er altyd nog de kegelbaan op d*» gang van de eerste verdieping en de r neac, waar een explicateur het nodigt commentaar tijdens de filmvoorstelling verzorgde. Doch de vrolijkste stemming heerste wellicht in de grote feestzaal, waar een band voor de dansmuziek zorgde en waar een der leerlingen, tijdens een rustpoze, een voortreffelijke imitatie gaf van de orgelman Willem Parel.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9