Verenigi ngsva ria Havenberichten Definitieve plannen voor Beverwijks Koninginnedagviering Agenda voor Velsen Gieterijbaas Assink en timmerman Sant in de bloemen uit de IJmond Partieel plan van uitbreiding„Noord-Oost 8 Dubbel jubileum bij de papierfabriek P. Roozenburg wint Paas-damtournooi Mutaties bij het Heilsleger Visserijvaartuigen, die IJmuiden verlieten IJmuider Harmonie groeide snel „Groeiend Beverwijk" Kampioen van „Sportief" op komst Verkiezingen beheersraad „Wenckebachfonds" Poppenspel en reclassering Eierenrace bij de jongens van „Denk en Zet" „Het portret van Aloys" Beschieting bij IJsland Postduiven vlogen weer Mr. J. Vink spreekt weer over de „IJmond" Internationale wedstrijd van DEM-athletiek Voor twee personeelsleden van de papier fabriek Van Gelder Zonen was het Don derdag wegens de viering van hnn vijfen twintigjarig jubileum bij dit bedrijf een heuglijke dag, waarop zij hebben mogen ervaren, dat er voor hun werk in de afge lopen kwart eeuw veel waardering is ge groeid. Het waren de heren K. Sant, eerste tim merman in de bouwafdeling en J. J. Assink, werkbaas van de kopergieterij der mecha nische werkplaats, die, vergezeld van hun familie, achtereenvolgens door de fabrieks directeur ir. B. Verdoorn op het directie- kantoor werden ontvangen in aanwezig heid van de respectievelijke afdelingschefs. Ir. Verdoorn heeft jubilaris Sant, die al enige tijd wegens ziekte op non-actief is, dank gebracht voor zijn verdiensten aan het bedrijf. De erkentelijkheid van de directie vond vorm in de aanbieding van een enveloppe, die vergezeld ging van een schriftelijke felicitatie van de hoofddirec tie. Aan mevrouw Sant werd de foto in lijst van haar man, wegens ziekte thuis genomen, overhandigd. In gebouw „Concordia", waar de leiding gevende personen en een deputatie van het afaelingspersoneel mede aanwezig waren, wenste de heer Elmers, chef, de jubilaris allereerst geluk met zijn herstel, om voorts te gewagen van de primeur, die de jubila ris had nu de nieuwe vorm van jubileum viering aan het bedrijf was ingegaan: Namens de collega's sprak de heer F. den Adel evenzeer hartelijke woorden bij het herstel van de jubilaris en dankte voor de kameraadschap. Voor het gehele afdelings- personeel van het bouwkantoor vertolkte de heer S. Goes de gelukwensen onder aan bieding van een enveloppe. Mevrouw Sant ontving een bloeiende plant, die het van wege de directie bezorgde bloemstuk ver gezelde. Ten overstaan van de heer Assink heeft ir. Verdoorn op het directiekantoor, na het uitspreken van dank wegens de aan het bedrijf bewezen diensten, gewezen op zijn uitzonderlijke positie als baas van de kopergieterij. Zijn woorden werden ver gezeld van een enveloppe, waarbij een schriftelijke gelukwens van de hoofddirec tie was gevoegd. Mevrouw Assink kreeg evenzeer een foto in lijst van haar man bij de uitoefening van zijn taak. In ..Concordia" is ook de heer Assink een glorieuze huldiging bereid temidden van zijn superieuren, collega's bazen, het gieterij-personeel en een deputatie van de jubileum-commissie van de mechanische werkplaats. Met hartelijke dank voor de goede samen werking bood de heer Grinwis, chef, na mens het gehele beambtencorps een fraaie rookstoel aan en mevr. Assink deelde in de hulde door een fleurig bloemstuk. De directie had eveneens een mooi bloem stuk gezonden. De geestige noot werd aangebracht door de heer J. Hommes,werk baas van de M.W., die op kostelijke wijze de onderlinge omgang van de bazen in het licht stelde en ten slotte sprak de heer H. Andrée namens het gehele M.W.-personeel. Hij bood een kilometerteller voor de brom fiets aan en schonk mevr. Assink een plant. Dit laatste deed ook de heer J. Kaandorp namens het gieterijpersóneel, die de baas hartelijk dankte voor zijn leiding. Een mooie actentas was het geschenk. Dukel op tweede plaats In de eregroep wist Piet Roozenburg het snelheids Paasdamtournooi van de damclub „Het Oosten" op fraaie wijze te winnen. Dukel kwam met 2 punten achterstand op de tweede plaats. De eindstand van dit snelheids-tournooi luidde: Roozenburg 9. Dukel 7, Keller, W. de Jong en Ansems 4, Sluiter 2. Roozenburg won alle partijen op één na, remise bereikte J. H. Ansems. Dukel won achtereenvolgens van Wim de Jong. Keiler, Ansems. en verloor van Roozenburg. Sluiter Dukel werd remise. In de jeugdgroep was het J. de Boer (Jeugdclub Denk en Zet) die op de eerste plants na loting met J. Braveboer (DCIJ) beslag legde. J. Braveboer behaalde de tweede plaats. Strawberries vierde feest De hockeyclub Strawberries heeft Eerste Paasdag het mixed tournooi tegen Zand- voort besloten met een gezamenlijke feest avond in Velserend. De dansmuziek werd op zeer verdienste lijke wijze verzorgd door „The torch Jazz men". Zondagavond'hebben van het IJmuidense Leger des Heils afscheid genomen de kapi teins Krommenhoek, die na een tijdsduur van ongeveer een jaar het legerwerk in Zeist zullen voortzetten. Tot hun opvolgers zijn benoemd de kapiteins De Blij uit Weesp. die Donderdagavond 8 uur hun welkom zullen geven. Jubilaris bij kinderkerk Op Vrijdag 23 April zal het voor de heer N. v. d. Zwan, Wilhelminakade 41 dertig jaar geleden zijn dat hij begon het evan gelie aan de kinderen van de Kinderkerk te IJmuiden te brengen in het Gebouw voor Chr. Belangen. De heer v. d. Zwan is nu al 22 jaar verbonden aan de „Kinderkerk IJmuiden-Oost" in de Emmaschool. Vrijdag is er van 19.15 tot 20.15 uur in het Ned. Hervorv. Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan gelegenheid de heer v. d. Zwan te feliciteren. Maandag 5 April: st. Bloemendaal IJM 71; mt Maria van Hattem IJM 10. Dinsdag 6 April: mt. Elie Chénévière IJM 32; ml. De Acend KW 7. Vertrouwen KW 6. Hubertha Gerarda KW 9. Nederland VI KW 37. Hette Margaretha KW 74. Java KW 159, Willv SCH 7. Cornelia Maria SCH 135. Bertina VL 85, Drie Gebroeders HD 79. Woensdag 7 April: st. Viking Bank IJM 183: ml. Bertha KW 38, Everard Christina KW 40 Donderdag 8 April: mt. Eveline IJM 116; ml. Martha IJM 74. Voorwaarts KW 140. Onderneming II SCH 27; mk. Wiron V IJM 208. Vrijdag 9 April: st. Tzonne IJM 1 (IJs land); mt. Johannes Polderman IJM 20. Thorina IJM 33; ml. Martenshoek IJM 283 (16 April binnen). Doggersbank KW 75. Zaterdag 10 April: st. Flamingo IJM 25. Maandag 12 April: ts. Haarlem IJM 9. Gel- ria IJM 21; ml. Verwachting IJM 204. Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17. Dirk KW 19'. Grietje KW 20. Cornelis KW 24, Con cordia KW 26, Nederland VI KW 37. Aafke Jacoba KW 41. Neptunus KW 45. Floris KW 59. Elizabeth KW 64. Saturnus KW 69. Ex celsior II KW 78. Jan KW 84. Willempje KW 89. Alida KW 91. Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje KW 104. Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125. Borneo KW 127. Voor waarts KW 140, Willy KW 141. Arie KW 155. De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169. Scheveningen SCH 107. Cornelis VL 83: mk. De Twee Gebroeders IJM 3. Texel IJM 5. Poolster IJM 11. Twee Gebroeders IJM 27. Vios IJM 52. Corrie IJM 78. Dageraad IJM 229. De Jonge Willem IJM 230. Neeltie IJM 240. Magda IJM 272. Haar lem I IJM 276. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18. Samenwerking KW 21. Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31. Tiny KW 34. Hermine IV KW 53. Twee Gezusters KW 77. Adriana Catharina KW 92. Willem KW 94. Agatha Arie KW 126. Koningin Juliana KW 133. Tinv Dieuw WR 33. Hendrikje BU 33 Dinsdag 13 April: st. Bergen IJM 16. Mary IJM 61; ml. Huiberdina Gijsbertha KW 85. Rohert William KW 123. Jacoba Gesina SCH 36; mk. Jana KW 210, Texelstroom TX 4. Woensdag 14 April: mt. Antje RO 15. Shamrock IJM 129; ml. Cornelis Marinus KW 43; mk. Nelly v. B. IJM 23, Koningin Juliana K,W 133. Donderdag 15 Attril: st. Norma Maria IJM 6. Vios I IJM 24. Schoorl IJM 39. Suma tra IJM 62. Vrijdag 16 April: mt. Post Boy IJM 35; ml. Annie IJM 14. Wiron III IJM 221; mk. Pietertje HD 87. Maandag 19 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jelö van Heria. Wittekind van Geffle. Fensal van Hamburg. Necton van Mol. Hans van Honfleur. Alouette van Londen. Lingestroom van Liverpool. Tyro van Par. Barlind van Skien. Psara v. Bahia Blanca. Deo Favente van Aarhus. Ingaro v. Oxelosund. Mercator van Norrköping. Rafnia van Helsingborg. Dieter Waltraud van Hamburg. Vertrokken zijn: Arctic naar Londen. Saxon Hill naar Bordeaux. Meteor naar Millfordhavn. Netherland Coast naar Rot- ♦erdam. Twee uitvoeringen nodig Teneinde gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de stad aan de zee, zoals IJmuiden trots wordt genoemd, en om IJmuiden het bezit van een grote harmonie te geven, hebben enkele ijverige leden van de IJmuider Harmonie ongeveer vijf we ken geleden een donateursactie op touw gezet, die een groot succes heeft opgele verd. Toen de actie begon was dit aantal reeds 490 en nu is het gegroeid tot een ongekende grootte, n.l. ruim 1350. Het gevolg hiervan is, dat de harmonie verplicht is geworden tot het geven van twee uitvoeringen in het Rex-theater. Het bewijs is hiermee wel geleverd, dat de harmonie op een grote populariteit kan bogen in de gemeente en daarbuiten. Wederom bereikten haar uitnodigingen van de VW Wijk aan Zee, en de VW Touring Zandvoort voor het geven van concerten. Bovendien werd een uitnodi ging ontvangen van de Kon. Harmonie 's-Hertogenbosch, die wegens haar 60-jarig bestaan een groots muziekfeest organiseert met een rondgang door de stad. Op 20 Juni zal daaraan' worden deelgenomen. Verder zijn daar de gebruikelijke concerten aan patiënten en personeel van Prov. Zie kenhuis en Heliomare, alsmede de zomer- concerten in eigen gemeente, medewer kingen aan Koninginnedag, le Mei, Bevrij dingsdag en Speeltuinvereniging In Vei lige Haven ter opluistering van het jaar lijkse tuinfeest en niet te vergeten de vlag getjesdag, waarvoor de harmonie een bij zonder programma instudeert. Het volgend jaar hoopt de harmonie 10 jaar te worden en dit feest zal, gesterkt door de wetenschap dat de bevolking van IJmuiden haar sympathiek is, op waardige wijze worden gevierd. De leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Beverwijk, komen van avond in de Zeewijkschool bij een. om te luisteren naar een inleiding van Wethouder W. A. Alberda over het onder werp: „Groeiend Beverwijk". Deze lezing moest twee weken geleden worden uitge steld wegens afwezigheid van de spreker. Paasdrive van UTD De IJmuidense bridgeclub UTD speelde Donderdag een Paasdrive voor leden. De prijzen bestonden (natuurlijk) uit eieren, paasbroden en vlees. De voornaamste uitslagen waren: Groep A: 1 en 2 Koelemev-Schoen 64 punten; Rob en echtgenote 64 pnt.; 3. Klin kenberg-Groen 62 pnt. Groep B: 1. Van Burk-Slaats 37% punt; 2. Van Bos-Visser 36 pnt.; 3. Muis en echt genote 35% pnt. ,,'t Was een leugen" zegt „Kunst na Arbeid" De Beverwijkse toneelvereniging „Kunst na Arbeid" geeft op Vrijdag 23 en Zater dag 24 April in het Kennemer Theater een opvoering van het toneelspel ,,'t Was een leugen". In groep B van de onderlinge competi tie der IJmuidense damclub „Sportief" kan Vrijdag de kampioen bekend zijn. Wanneer H. Holt in zijn laatste partij remise weet te bereiken, is hij kampioen. H. Veltman verspeelde nagenoeg zijn laatste kans, en verloor van J. Bakker. H. Dijkhuizen won zeer overtuigend van J. Bierman, waardoor hij weer iets op de ranglijst is gestegen. Holt won tenslotte van de goed spelende, maar niet erg fortuinlijke E. Wijker. In groep A was H. Andrea verhinderd, zodat er maar vier partijen konden worden gespeeld. Jan Lichtendahl speelde tegen J. Jansen, maar maakte niet veel kans, daar Jansen de partij snel in zijn voordeel be sliste. Willem Post die door ziekte lange tijd afwezig is geweest, was deze avond weer present, en speelde een verdienste lijke partij tegen J. de Boer jr. Wat beiden een punt opleverde. J. de Boer sr. moest zijn partij tegen J. Wesselius afbreken, waarbij Wesselius er wel iets beter voor staat. Voorts waren de door omstandigheden verhinderde Joh. Bos en Joop Slager weer aanwezig, welke beide een genoeglijk par tijtje met elkaar damden, waarbij Slager met de zege ging strijken. Dammen om Paaseieren bij DCIJ Op feestelijke wijze zullen de dammers van DCIJ hedenavond om paaseieren gaan dammen, aan welke wedstrijden ook de dames en donateurs kunnen deelnemen. „De aide klokluider" bij Us Memmetaêl" De toneelgroep van de Friese vereniging ..Us Memmetaeï" te Beverwijk geeft op Vrijdag 23 April, in ,,'t Centrum" een op voering van „De aide kloklüder" De oude klokkenluider. De verkiezingen voor de Raad van Be heer van het Wenckebachfonds der KNHS te IJmuiden hebben het volgende resultaat gehad: 1. Bedrijfsunie: a. P. M. Mulder 1086 stemmen: b. P. J. Neele 125 stemmen; c. G. Jansen 146 stemmen. (Totaal 1357 st.). 2. EVC: a. W. C. v. Tilburg 465 stem men: b. H. Teeuwen 264 stemmen; c. G. Sehrödvër 122 stemmen. (Totaal 851 st.). Bij de afdeling Hoogovens werden de heren Mulder en Jansen voor de Bedrijfs unie en de heer Van Tilburg voor de FNC verkozen; bij de MEKOG wees de stem ming uit, dat de heer G Dekker en M. Bru- ning de arbeiders in de raad van beheer zullen vertegenwoordigen en bij Breedband kwamen er op J. Chr. Sturk en G. Dalman de meeste stemmen. De nieuwe samenstelling van de Raad van Beheer is nu: Bedrijfsunie 4 leden en EVC 1 lid; de vorige raad bevatte 3 leden van de Unie en 1 van de EVC. Teneinde de idealen, die het Nederlands Genootschap tot Reclassering nastreeft bij het weer op de goede weg helpen en hou den van ontslagen gedetineerden bredere bekendheid te geven, houdt dit Genoot schap op Vrijdag 23 April in het Jeugd gebouw aan de Rembrandtlaan te IJmui den een bijeenkomst, waar een poppen theater zal optreden. Bij Denk en Zet is Zaterdag in het Gem. vergaderlokaal een eieren-tournooi gehou den, 3 jongens kwamen in de finale gelijk met elkaar en wel P. Kok, J. de Boer en J. Bravenboer, die na een herkamping weer gelijk kwamen. Daar het toen reeds tegen middernacht liep is er onderling uitge maakt dat de 3 eerste prijzen gedeeld zou den worden. In de verliezersronde was W. Schoen iets te sterk voor de anderen, hij won hier dan ook ongeslagen. Om de 2e tot en met de 4e plaats moest ook hier wor den herkampt tussen J. Wilbie, G. v. Aalst en H. Beishuysen. Gerrit van Aalst wist hier te winnen. J. Wilbie werd tweede en Harm Beishuysen derde. Om de jeugd-damtitel van Noordholland Nu de partij tussen Van d. Vossen en Brunger in het tournooi om de provinciale jeugdtitel dammen in remise is geëindigd, moeten Brunger, Leeuwerik, Van d. Vossen en Heime Langbroek herkampen om de eerste plaats. De winnaar uit deze vier zal Noordholland vertegenwoordigen in de eindstrijd om de nationale jeugdtitel. De Hervormde Toneelgroep IJmuiden- Oost brengt op Maandag 26 en Dinsdag 27 April het toneelwerk „Het portret van Aloys" op de planken in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De Belgische trawler, die dezer dagen bij de IJslandse „limit" beschoten werd door het patrouilleschip „Thor" was de O 316 „Belgian Skipper". Pas geboren babies in het ziekenhuis van de Kaiser stichting te San Francisco in Californië worden dadelijk in „het archief" opgeborgen. De jong geborenen worden ondergebracht in bedjes, welke zijn inge richt in met plastic afgezette stalen laden, welke soepel glijden tussen de kamer van de moeder en de privé kinderkamer van 'de baby. Door dit vernuftige systeem kan mama haar kleintje zo dikwijls bij zich nemen als zij wil (foto boven) en door een venster boven de „archief lade" kan zij de verzorging van haar schat door de ver pleegster in het aangrenzende kabinet nauwlettend gadeslaan (foto beneden). Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend dat ter ge meente-secretarie, le afdeling, voor een ieder ter inzage is gelegd het door Ge deputeerde Staten van Noordholland bii besluit van 7 April 1954, no. 270, goed gekeurde besluit van de raad dezer ge meente van 23 Maart 1953 tot vaststelling van het partiële plan van uitbreiding in hoofdzaak „Noord-Oost", alsmede tot in trekking van een gedeelte van het partiële plan van uitbreiding in onderdelen „Cen trum" der gemeente Beverwijk. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan van uitbreiding hebben ingediend bij de raad der gemeente Beverwijk, kun nen binnen één maand na heden bij Hare Majesteit de Koningin tegen bovenver melde goedkeuring beroep instellen. Tenslotte nemen de plannen van de Be- verwijkse Vereniging Koninginnedag nu ook vaste vorm aan. Dank zij het feit. dat het ledental het af gelopen jaar flink is toegenomen, heeft haar orogramma dit jaar weer een uitbrei ding kunnen ondergaan. Een aantal onderdelen zijn gehandhaafd; dit zijn de traditionele reveille en de aubade. Het kinderprogramma is ook gebleven. De kinderen van de eerste en tweede klas sen der lagere scholen zullen een poppen kastvoorstelling krijgen en de oudere kin deren wordt een kindercabaretprograrnma geoffreerd. Ten aanzien van de völksspélen is er eén wijziging gekomen in sommige onderde len: er is dit jaar een plaats gereserveerd voor kinderen van 6, 7 en 8 jaar. Op een terrein achter de Boeweg zal voor hen een wedstrijd georganiseerd worden met blok jesloop. Op hetzelfde terrein zal tevens een wed- „De Reisduif" De Beverwijkse vereniging „De Reisduif" hield op Eerste Paasdag een vlucht van Leiden, over een afstand van 37 km. Er na men talrijke duiven aan deel en de uitslag werd: 1. J. Demmers; 2. M. Minneboo; 3. R. du Crocq; 4. W. van Wijk; 5- D. Stiemer; 6. F. van Goethem; 7. L. Kneppers; 8. H. Zillig; 9. S. v. d. Kolk; 10. Ph. van Minnen. „Assumburg" De duiven van de Heemskerker vereniging ..Assumburg" kwamen Maandag van Lisse. om te trachten voor hun respectievelijke „bazen" enige eieren in de wacht te slepen, die hiervoor als prijs waren beschikbaar ge steld. Er namen 111 duiven aan deze vlucht deel en de uitslagen waren: 1. Ch. Bey; 2. P. Beentjes; 3. B. Schelvis; 4. J. Dam; 5. G. Duin; 6. J. Koper; 7. H. Stengs; 8. G. Wagner; 9. J. Knap; 10. H. Gooyer; 11. J- Numan; 12. J. Ossendorp; 13. H. van Tunen. Tachtigduizend m3. beton een hoeveelheid voldoende voor de bouw van 1000 flatwoningen wordt verwerkt bij bouw van een nieuw dok van de Neder landsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. De lengte van het nieuwe dok zal 245 meter bedragen, de breedte 40 meter tussen de wanden. De breedte van de ingang wordt 36,5 meter. De diepgang is bepaald op 8,4 meter. Wanneer het dok gereed is, kunnen er schepen van 45 tot 50.000 ton draagvermogen worden gedokt. Voor de bouwput, welke ongeveer 15 meter diep ligt ten opzichte van de waterstand in het IJ, moest 390.000 m3. grond worden weggebaggerd. Zesenveertig pompen zorgen voor een intensieve grondbemaling van de bouwput tot een diepte van 35 meter. Einde van dit jaar hoopt men met het betonstorten gereed te komen en behoudens onvoorziene omstandigheden zal het dok in de loop van 1955 geheel klaar zijn. Deze foto geeft een goed beeld van de werkzaamheden in de bouwput. Op de voorgrond het IJ. Aan de rand van het half cirkelvormige gedeelte ziet men op verschillende plaatsen het door de bemalingspompen in het IJ geloosde grondwater. Op de achtergrond in de bouwput is het constructiewerk voor het storten van een der wanden reeds opgetrokken. (Luchtopname ANP-foto). strijd gehouden worden in het zakkenlopen voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Het watertonsteken, al jaren op de Corn. Matersweg gehouden, is verplaatst naar het scnoolplein aan de Zweedselaan. De wielerwedstrijd kon cit jaar voor junioren geen doorgang vinden om orga nisatorische redenen. Daarom zal thans een wedstrijd worden georganiseerd op gewone fietsen voor 1,4- en 15-jarige jongens onder auspiciën van de Beverwijkse Wielerclub. Dat wordt dan een zg. afvalwedstriid rond het Kuenen- plein. Iedere jongen kan hieraan meedoen. De optocht voor versierde fietsjes, auto peds, enz., zal ook weer doorgaan. Van te voren opgeven is hiervoor niet nodig. Een ieder kan meedoen. De le prijs is een waardebon, te besteden bij een Beverwijk se winkelier van f 15. Er zijn 4 rubrieken, nl. mooiste vakwerk, mooiste lekenwerk, origineelste en leukste groep. Elke groep heeft een le prijs. Ook het avondprogramma zal worden verbeterd. Men heeft het plan opgevat, dit jaar voor het volksbal een band te engage ren. Voor de leden zal des avonds het Ma rionettentheater van Henk Zoutendijk een opvoering geven van Warenar en Reinaert de Vos. De eerste Deronicum De eerste snijbloemen van de koude grond werden aan de Beverwijkse bloe menveiling aangevoerd. Het waren Dero- nicum's, die voor een goede prijs zijn ver kocht. Voor de vereniging „De Gieteling" zal mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst van het Nationale Plan, een afdeling van het ministerie van Wederopbouw, een voordracht houden over „Diverse pro blemen in verband met de industrialisatie van de IJmond". De bijeenkomst is od Woensdag 21 April in de bovenzaal van het Veilinggebouw aan de Breestraat te Beverwijk. Anny Palmen zingt voor VARA microfoon De Beverwijkse zangeres Anny Palmen zal op Vrijdag 23 April om 11.35 uur in het programma van de VARA medewerken aan een concert dat wordt gegeven door de organist Johan Jong. Als de athletiekafdeling van de R.K. Sportvereniging DEM in Juni haar natio nale wedstrijden gaat houden is het niet onmogelijk, dat dit zelfs internationale wedstrijden zuilen worden wegens de komst van Zweedse sportvrienden. Deze Zweden maken een toer door Duits land en Nederland, waarbij zij in wedstrij den te Kiel en Hamburg zullen uitkomen. Daarna wordt dan het bezoek aan het sportpark „Adrichem" verwacht. Zij zullen vermoedelijk drie dagen in Beverwijk doorbrengen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Marijke, d. van D. W. Mo lendijk en M. van der Singel; Cornelis P. J., z. van P. Niesten en A. C. Zijp; Anna M. J„ d. van C. R. Zoont jes en A. Zonneveld; Cris- tina J., d. van P. G. de Winter en M. C. Kloes; Andreas B. C., z. van M. de Jonge en H. Q. Moné; Jacobus A. M., z. van A. Nico- laij en J. C. J. Does; Gerarda J. H. M„ d. van J. F. M. Homulle en G. H. H. Meijers. ONDERTROUWD: B. Serné en H. Laus; F. Cana en W. Bruijns; J. M. Kiebert en R. Middelkoop; J. H. N. Hemprig en S. J. Markx. GETROUWD: C. Baars en M. Tromp; H. F. van Rixel en C. E. Bruijns; C. J. van der Horst en J. J. Ooms. OVERLEDEN: W B Veltman. 72 j.. echtg. van S. Zonneveld; E. M. de Ruijter, 11 mnd.: A. F. M. Wiemers. 70 j., wed. van J. G. Pee reboom; P. Noordeman, 75 j., echtg. van A. Boulonois. Het was vorige week vermoedelijk de laatste Nederlandse verre visserij-trawler, die voor geruime tijd aan de IJmuidense afslag is verschenen: dit enigszins pijn lijke einde van een moedig begonnen avon tuur val velen, die de officiële overlijdens- actc hebben gelezen, weinig hebben ver baasd. Het is echter maar al te gemakke lijk nu op te merken: „Dat had ik wel aan zien kernen" en de brokken de brokken te laten. Tenslotte snakt de Nederlandse visserij naar nieuwe initiatieven, nu de Noordzee de vloot op den duur niet meer geheel zal kunnen voeden en de aanvoer- spreiding een aanfluiting is, al jaren. Het initiatief is er geweest, gedurfd zelfs en als „va banque" gespeeld, maar wie zich nu honend afwendt en zegt, dat er van de ganse affaire niet veel deugde heeft al bit ter weinig meer met deze visserij op dan met zijn eigen aandeel daarin. De collectivi teit van dit bedrijf gaat hem voorbij en zal hem hoogstwaarschijnlijk nooit iets doen. Het is, het dient te worden beaamd, een fout, die meer wel dan niet voorkomt en wellicht is het juist dit gebrek, dat de Nederlandse visserij maakte tot een strompelende, vermoeide grijsaard, die rustig voortvegeteert op de erfenis van zijn vaderen en voor de rest Godes water over Godes akker laat stromen. Strikt zakelijk en zonder sentiment be keken is deze afloop niet verwonderlijk: de strop werd te groot. Ondanks de over heidssteun. „Er konden niet voldoende voorbereidingen worden getroffen" heet het. Het ligt dus nogal voor de hand, om zich af te vragen: „welke voorbe reidingen?" Ligt het accent niet verkeerd? Had hier niet moeten staan: „Bij grotere vangsten ware wellicht te overwegen ge weest, het experiment voort te zetten? „En had daar niet de overtuiging aan vast moeten zitten, dat een beter kwaliteit vis van de verre gronden evenzeer voor een gezondere basis dezer verre visserij had kunnen zorgen? Het zijn vragen. Het antwoord is echter door de praktijk geleverd en dat antwoord is duidelijk geweest. De Amerikanen heb ben een groot deel van de aangevoerde schelvis voor hun rekening genomen en het is de vraag, of daar de verre visserij van de Nederlanders zulk een gunstige na smaak heeft nagelaten. Zo bezien was de suggestie in de vishal zo absurd nog niet: „Subsidies voor reizen met levende vis, zodat er ook nog een stukje bevordering van het visverbruik uit te voorschijn komt". Inmiddels zijn de Noordzeetrawlers de afgelopen wee* met goede reizen begon nen, maar naarmate de week verliep, zak ten de koersen en alleen door de makreel vangsten kon er nog een lonende reis wor den uitgesleept. Daarmee werd bewaar heid, wat de markt altijd zo zuiver weet: „Een „goede" week wordt meestal een slechte week". De drie vastendagen in België hebben daar niets aan kunnen ver anderen. Dat neemt niet weg, dat Enge land zich al die oagen van zijn beste zijde heeft laten zien. De schol is hoog aange slagen de tong daarentegen zakte zoet- jes-aan veg, tot er Zaterdag niets was en de prijzen omhoog sprongen vijftig cent per kilo hoger dan Vrijdag. Dat was dus een slotmarkt, die de handel geld heeft gekost „Laten de reders maar geld verdienen". Dit citaa* keme ook uit de kringen van de vishandel, want als de reders geld ver dienen. gaan de boten naar zee en komt er vis aan de wal. zegt men aan de Noord zijde. De stijgende makreelvangsten van de laatste dagen zullen dit principe weer eens bevestigen: Dinsdag de Vikingbank met zo'n 1350 kistij makreel, de Elie en de Van Hattum eik met een 850 kisten en al loopt de prijs dan wat terug, er komt toch altijd wel een reis uit. Is het juist daarom niet bitter jammer, dat de verre visserij op een bankroet is uitgelopen? Gezien de resultaten van de verse vis serij lijkt het juist de zaak voortopig stop te zetten: een grotere continuïteit is ge wenst en het lijkt dus niet onwaarschijnlijk dat er een poging wordt beraamd er meer schepen heen te krijgen. DINSDAG 20 APRIL: IJMUIDEN Thalla, 20 uur: „Abbott en Costello gaan naar Mars". Velser Kunstkring „Voor Allen", Rex, 14 uur: Jeugdvoorstelling. WOENSDAG 21 APRIL: IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Abbott en Costello gaan naar Mars". Rex, 20 uur: „Sirene van Bagdad". „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd gebouw: Toneeluitvoering.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10