Mevrouw Petrof op thuisreis door Australiërs bevrijd de zeg etochtbegonnen! Onthullingen over vernietigings middelen van Oost en West Inkomensverdeling in ambacht en winkelbedrijf vrijwel gelijk Na roerige tafrelen op vliegvelden van Sydney en Port Darwin Kwestie-Lieftinck in de Turkse verkiezingsstrijd Ook Zuid-Korea stuurt delegatie Tien babies bij brand in ziekenhuis omgekomen Roemeense oud-minister ter dood gebracht Vermiste Haagse student door berggidsen gered Naar Genève Wie EVEREST rookt, begrijpt waarom millioe- nen Amerikanen het lange mode! igaret prefereren: Het betekent méér en zuiverder rookgenot voor het zelfde geld. °e "OOERN(T LA nge Wynsjinski schermt weer met waterstofbommen De wedstrijd der wapenen Roemeense premier treedt af als partijvoorzitter Negen ton gesmokkelde kobalt in beslag genomen Fransen ontruimden buitenpost van Bien Dien Phoe Rechtstreekse televisie uitzending van Soestdijk Het Koninklijk gezin in Obergurgl Twee doden, 40 gewonden door brand in Februari Cijfers van Economiscb Instituut Middenstand Botsing hij Best; zeven ernstig gewonden Scheveningse vissers in Vlaggetjesdag in Harderwijk Gasontploffing in flat gebouw te Maastricht Venezuela ingeven QgfeJ Kerkelijk Nieuws Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 20 April 1854 DINSDAG 20 APRIL 1954 Mevrouw Evokiya Petrof, de 35-jarige echtgenote van de Sovjet-diplomaat, aan wie de Australische regering asyl heeft verleend, Is Zondag per vliegtuig uit Syd ney naar haar land vertrokken, maar heeft later, na de tussenlanding in Port Darwin in Noord-Australië politiek asyl gevraagd en gekregen. Een woedende menigte, waaronder zich vele Russische immigranten bevonden, had op het vliegveld van Sydney het vertrek van mevrouw Petrof trachten te verijdelen, hetgeen echter niet gelukte. Sommige Rus sische immigranten verklaarden, dat zij mevrouw Petrof hadden horen zeggen, dat zij niet naar haar land terug wil. Ook zou zij hebben gezegd: „redt mü". De begeleiders, leden van de Sovjet ambassade in Australië, liepen stompen en slagen op. terwijl zij mevrouw Petrof naar het vliegtuig sleepten en haar tenslotte in de cabine brachten. Haar kleren waren in het gedrang verfomfaaid en zij miste een schoen. In Port Darwin in Noord-Australië werd het vliegtuig opgewacht door de plaatsvervangende administrateur van het Noordelijke Australische gebied, R. Leydin. In het vliegtuig had enig ge harrewar plaats, waarbij een der Sovjet-begeleiders opzij geduwd werd toen Leydin zich naar binnen begaf. Reydin had vervolgens een ernstig on derhoud met mevrouw Petrof, die weende en tenslotte om politiek asyl in Australië verzocht, dat haar ter plaatse officieel werd verleend. De Australische politie fouilleerde inmiddels haar twee begeleiders en ontnam hun ieder een revolver, die zij in holsters onder de oksels droegen. Uit latere berichten over het onderhoud van Leydin met de Russin blijkt, dat me vrouw Petrof om asyl verzocht, nadat zij een telefonisch onderhoud met haar echt genoot, Wladimir Petrof, had gehad. Zij zou in de mening verkeerd hebben dat haar man dood was. Petrof zelf vroeg eer der om politiek asyl in Australië, nadat hij vele documenten aan de Australische auto riteiten had overhandigd. Hij is het gewe zen hoofd van de Sovjet-spionnagedienst in Australië. Woedend Russisch protest De Sovjet-ambassadeur in Canberra. Nicolai Generalof, heeft na het bekend worden van mevrouw Petrofs verzoek, een onderhoud gehad met de plaatsvervangen de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Philip McBride, bij wie hij een krachtig protest indiende tegen „inmenging bij de terugkeer van Sovjet-diplomaten". Na het onderhoud dat tien minuten duur de. keek hij zeer vertoornd. Naar gemeld wordt had hij aanvankelijk een onderhoud met premier Menzies aan gevraagd. Dit was echter geweigerd. Mevrouw Petrof werkte op de codedlenst van de ambassade. Men neemt aan, dat zij de tweede getuige zal zijn voor de kroon- commissie, die het onderzoek naar spion- nage in Australië zal instellen. Piloot benaderd De Australische federale premier Men zies heeft later medegedeeld, dat de eerste aanwijzing voor mevrouw Petrof's wens om niet terug te keren, van de piloot van het vliegtuig kwam. De piloot had geseind, dat hij met haar gesproken had en dat zij hem bevreesd toegeschenen had voor de twee Sovjet-koeriers en de tweede am bassadesecretaris. die haar vergezelden. Hii seinde, dat zij bij haar man in Australië wenste te blijven. Menzies heeft in een verklaring ontkend, dat van Australische zijde enige druk op mevr. Petrof was uitgeoefend. Verklaring van Menzies Menzies heeft vanochtend, na een kabi netsvergadering in een officiële verklaring meegedeeld dat de administrateur van Noord-Australië. Leydin. opdracht had ge kregen mevrouw Petrof bij aankomst in Darwin opnieuw asyl aan te bieden. Hij kreeg tevens machtiging, haar door de po litie te laten beschermen, als de koeriers zouden trachten, haar met geweld tot ver trek te dwingen. Na aankomst in Darwin sprak Leydin mevrouw Petrof aan zodra zij het vliegtuig verliet, terwijl de koeriers aan de praat werden gehouden. Toen de koeriers zagen, dat de administrateur met mevrouw Petrof De oppositie in Turkije heeft van de kwestie-Lieftinck een strijdpunt gemaakt in haar campagne voor de op 2 Mei in Turkije te houden verkiezingen. Zij eist, dat de regering opheldering zal geven over de gang van zaken die tot de terugroeping van de Wereldbank-adviseur, prof. mr. P. Lieftinck, uit Turkije geleid heeft. „Zal de Wereldbank een andere ver tegenwoordiger naar Turkije zenden?", zo vraagt de oppositie, die er in dat geval van overtuigd is dat de nieuwe functionaris in gelijke zin zal rapporteren als prof. Lief tinck gedaan heeft, want de economische politiek van de regering is niet de juiste koers. Een van de belangrijkste projecten waarvoor de Turkse regering een nieuwe lening van de Wereldbank vroeg, was het bouwen van een dam met hydro-elec- trische centrale in de rivier de Gediz in het Zuid-Westen van het land. Prof. Lief tinck was van mening dat dit plan (en andere soortgelijke projecten) een te grote investering over een te lange periode ver eiste. Hij zou liever gezien hebben, dat kleine plannen van kortere duur ter hand genomen waren. Bovendien was de Neder landse ex-minister van oordeel dat Tur kije in het algemeen een inflationistische politiek voerde. Toch een dam? De Turkse regering meende dat prof. Lieftinck zich op deze wijze mengde in de binnenlandse politiek van Turkije en heeft daarom zijn terugroeping verlangd. Het verlenen van Wereldbank-credieten aan Turkije is thans op losse schroeven komen te staan. Intussen heeft echter een Franse firma op zich genomen, een dam te bouwen in de Gedizrivier. Binnen enkele dagen zal het contract biervoor getekend worden. Het werk aan de dam zal vier jaar duren en zal 100 millioen dollar kosten. (U.P.) sprak, trachtten zij de politie opzij te drin gen. Een van hen stak zijn hand in zijn zak, waarop een naast hem staande politie man zijn pols greep. In zijn zak bleek de koerier een geladen pistool te hebben. Daarop werden hij en zijn collega ontwa pend. Mevrouw Petrof is nu de gast van de administrateur Leydin. In Canberra doen geruchten de ronde, volgens welke ook de drie Russen die me vrouw Petrof op haar vliegtocht van Syd ney naar Port Darwin vergezelden, te we ten de tweede secretaris van de Sovjet ambassade in Australië, Kitslitsin en de twee koeriers, mogelijk ook politiek asyl vragen op een der tussenlandingsplaatsen van het vliegtuig, waarin zij naar Moskou reizen. HONGKONG (Reuter) De Chinese minister van Buitenlandse Zaken. Tsjou en I,ai, zal de delegatie van continentaal China op de aanstaande conferentie te Genève leiden, aldus meldt het persbureau „Nieuw China", dat er aan toevoegt, dat Tsjou als zodanig is benoemd door Mao Tse Toeng, voorzitter van de regering. De Noord-Koreaanse delegatie onder lei ding van minister van Buitenlandse Zaken Nam II is Zondag naar de conferentie van Genève vertrokken, aldus meldt radio- Pjongjang. Nam II was de voornaamste Noord- Koreaanse onderhandelaar bij de besnre- kingen over een wapenstilstand te Pan- moendjom. De Zuid-Koreaanse ambassadeur te Washington heeft Zondag meegedeeld, dat zijn land zal deelnemen aan de Geneefse conferentie. De Zuid-Koreaanse regering heeft deze mededeling bevestigd. De dele gatie zal onder leiding staan van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Tai. Volgens minister Pjoeng zal de Zuid- Koreaanse delegatie „niet veel langer dan 90 dagen" in Genève blijven. De verzeke ring van Amerika, dat het de conferentie zou verlaten als zij na negentig dagen geen werkelijke vordering had gemaakt, is nog steeds van kracht, zeide hij. ADVERTENTIE Tienduizenden Nederlandse rokers maakten reeds kennis met EVEREST en hun oordeel over deze moderne, lange Amerikaanse sigaret is eenparig: EVEREST opperbest! Koop ook een pakje EVEREST en overtuig Uzelf! Als een normale sigaret al is uitge doofd, geniet U nog van EVEREST. De rook wordt door de lengte gezuiverd. VERKUOP VUUR N fcU t RL AND I N.V. ALVANA, UfcN HAAG De UNO-ontwapeningscommissie heeft het Britse voorstel aangenomen om een sub-commissie in te stellen, bestaande uit Amerika, Frankrijk. Engeland, Canada en de Sovjet-Unie, welkr in besloten zitting zou spreken over de invoering van con trole op 'het gebruik der atoomenergie. De Sovjet-Unie stemde tegen, Wvsjinski had voorgesteld, dat ook India, Tsjecho- Slowakije en Peking-China in de sub commissie zitting zouden hebben. Tijdens het debat zeide Wysjinski nog maals, dat de Sovjet-Unie eveneens water stofbommen heeft. Volgens het Britse voorstel zal de sub commissie 15 Juli rapport aan de com missie uitbrengen. Engeland zal voor stellen, dat de sub-commissie in Londen zal werken. Bij een brand in een ziekenhuis in Reading West-Londen) zjjn Zondag tien zuigelingen om het leven gekomen. De geredde zuigelingen zijn ernstig ziek als gevolg van brandwonden. Alle babies waren nog geen twaalf dagen oud. Seotland Yard zal experts een onderzoek naar de oorzaak van de brand laten in stellen. Koninginnedag WASHINGTON (Reuter). Te Wash ington is een verslag gepubliceerd van ver klaringen, welke generaal Nathan Twi ning, chef van de Amerikaanse lucht machtstaf, en de minister voor de Lucht macht, Harold Talbott, midden Februari hebben afgelegd voor de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaar digden. Twining zeide dat de Sovjet-Unie thans haar luchtmacht zodanig uitbreidt en ver betert, dat het in feite onmogelijk is een ondoordringbare luchtverdediging hier tegen te scheppen. „Doch de Amerikaanse luchtmacht is in staat op korte termijn atoomwapens op elke plaats ter wereld uit te werpen en haar aanvaiskraclit is groter dan die der Russische. De Amerikaanse strategische luchtmacht is de best opgeleide en uitge ruste ter wereld", aldus Twining. Hij deelde verder mede, dat uit de jong ste berichten van de geheime dienst over de Sovjet-luchtmacht blijkt dat deze in omvang toeneemt en in kwaliteit wordt verbeterd. „De Sovjet-Unie beschikt over midden- en zware bommenwerpers, die in staat zijn atoomwapens boven de Verenigde Staten af te werpen. Voorts bezit zij een groot aantal lichte straalbommcnwerpers en beschikt zij over vliegvelden, die zodanig gelegen zijn, dat hieruit een bedreiging voorvloeit voor onze belangen in Europa en het Verre Oo6ten, welke gevestigd zijn in gebieden, die door de Sovjets met atoomwapens kunnen wor den bestookt". Het Amerikaanse leger heeft de be schikking gekregen over twee nieuwe wa pens, waarmee atoomladingen in vijande lijk gebied tot ontploffing kunnen worden gebracht. Het zijn raketten, de „Corporal" en de ..Honest John". De laatste is bestemd voor het uitvoeren van zware bombarde menten. De snelheid van de „Corporal" is ver scheidene malen die van het geluid. De raket kan ver achter het front gelegen vij andelijke doelen treffen. Radio Boekarest meldt dat de Roemeense premier Gheorgiu Dei is afgetreden als secretaris-generaal der Roemeense commu nistische partij. Hij werd opgevolgd door Apostal, tot nu toe onder-premier en minister van Land bouw. In de bekendmaking werd verklaard dat hij is afgetreden als gevolg van een besluit, dat leden van de regering geen partijfunc ties dienen te bekleden. Apostal heeft zijn functies van vice-pre mier en minister van Landbouw opgegeven. De Italiaanse douane heeft aan de Zwitserse grens negen ton kobalt in be slag genomen. Volgens een officiële mededeling was dit strategische materiaal verborgen onder een lading bakstenen, die door een grote truck vervoerd werden, welke Zwitserland als bestemming had. Men neemt aan, dat de ruwe kobalt via Zwitserland naar landen achter het IJzeren Gordijn vervoerd had moeten worden. (U.P.). Een Oost-Berlijnse communistische mi litaire radiospreker verklaaide Zaterdag dat de Sovjet-Unie „thans over nieuwe wapens beschikt, die technisch beter zijn dan de Amerikaanse", welke Rusland in staat zouden stellen „Amerikaanse aan valler. op niets te doen uitlopen", daar zij „reeds op hun eigen vliegvelden im de kiem zouden worden gesmoord". Hij zei dat Amerikaanse officieren „ver baasd waren geweest te horen dat de Sov jet-Unie bases heeft aan de kust van de Noordelijke IJszee, van waaruit Russische bommenwerpers het Amerikaanse Mid den-Westen en de atoomfabrieken in de staat Wa^iington binnen zes uur kunnen bereiken". Ook hebben de Russen de beschikking over langs radiografische weg bestuurde raketten voor verdedigingsdoeleinden. HANOI (A.F.P.) De Fransen hebben Zondag een buitenpost in de verdedigings gordel ten Noord-Westen van Dien Bien Phoe ontruimd. De ontruimde post, waarom urenlang fel werd gestreden, ligt aan het Noordelijk uiteinde van de landingsbaan, die gebruikt werd voor het neerwerpen van voorraden en versterkingen voor het gar nizoen. Aan beide kanten werden aanzien lijke verliezen geleden. „Indien Frankrijk uitdrukking geeft aan zijn goede wil, bestaat er een reële moge lijkheid van een herstel van de vrede in Indochina," aldus een Zondag door radio- Moskou uitgezonden verklaring. De radiocommentator zei, dat de Viet- minh-regering bereid is tot onderhandelin gen over het staken van de vijandelijk heden. Slachting in Cambodja Maandag zijn in Cambodja meer dan 100 mannen, vrouwen en kinderen om het leven gebracht door de Vietminh, nadat de trein waarin zij zaten tot ontsporing was gebracht. De trein was uit de haven Haipong naar de hoofdstad van Tonking, Nano, vertrok ken; 22 der wagons waren beladen met kortgeleden door de Verenigde Staten ge leverde wapens en ammunitie. Volgens de radio-omroep der rebellen is dit de zevende trein die de Vietminh sinds elf Maart heeft doen verongelukken. Het Amerikaanse anti-communistische ra dio-station in Beieren, „Radio Vrij Europa", meldde Zondag, dat volgens berichten van Radio-Boekarest de voormalige Roemeense minister van Justitie Patrascanoe in het geheim heeft terechtgestaan en onmiddel lijk na zi.in veroordeling is terechtgesteld wegens samenzwering tegen de regering. Een zekere Remos Koplcr werd eveneens ter dood veroordeeld en terechtgesteld; negen anderen kregen gevangenisstraffen. Zij waren beschuldigd van pogingen om een burgerlijke regering aan het bewind te brengen en van het onderhouden van ver bindingen met Amerikaanse spionnage- agenten. Patrascanoe, die met Anna Pauker een Het m.s. „Sibajak" wordt in de ko- der grondleggers van het communistisch mende nacht in Rotterdam verwacht. De ont- stelsel in Roemenië is geweest, was van scheping begint Woensdagmorgen om acht i ha a mil uur- De „Sibajak heeft ruim duizend emi- 1944 tot 194, minister \an Justitie. granten naar Australië gebracht en heeft op Vier van de elf veroordeelden zijn van de thujsreis Indonesië aangedaan Het Joodse afkomst, aldus het bericht van „Ra-schip heeft achthonderd passagiers aan boord, dio Vrij Europa". bij wie vele repatriërenden. In afwijking van hetgeen is bericht om trent de uitzending van de Nederlandse Televisiestichting op 30 April kan thans worden medegedeeld, dat dank zij de medewerking van P.T.T. op Koninginne dag toch een rechtstreekse reportage zal worden gegeven van de feestelijkheden in de tuin van het Paleis Soestdijk ter gele genheid van de verjaardag van Koningin Juliana. De uitzending zal beginnen om 10.20 uur en duren tot ongeveer 12.00 uur. Het koninklijk gezim heeft op Paaszondag in Obergung] een protestantse kerkdienst bijgewoond, waar prof. dr. Redeke uit Kiel voorging. Des avonds was het Koninklijk gezin aanwezig bij een concert, waar ook Neder landse, Britse, Duitse, Zweedse en Oosten rijkse studenten, die in Obergurgl zijn voor een internationale Paas-bijeenkomst,tegen woordig waren. De 24-jarige Haagse student E. L., die sedert Donderdag in de omgeving van Len- zerheide in Oost-Zwitserland werd vermist, is gevonden. Hij was tijdens een wandeling in de bergen door een sneeuwstorm over vallen en had beschutting gezocht in een Seunenhut. L., die met zijn moeder en ziim zuster de vacantie doorbrengt in een cha'et te Val- bella bij Lenzerheide, was Donderdagmid dag alleen uitgegaan. Hij klom naar de bergkam van de 2508 meter hoge Piz Dan is. Ondenveg werd hij door een sneeuwstorm overvallen en zocht een toevlucht in een berghut. Door hooi, dat ook in de hut lag. in zijn kleren te stoppen, kon hij zich nog een beetje tegen de kou beschermen. Niet temin waren zijn oren, zijn vingers en een wenkbrauw bevroren. Een klein beetje stroop, dat hii in een oud blikje vond en gesmolten sneeuw wa ren gedurende de vier dagen van ziin ver blijf in de hut zijm enig voedsel. Vrijdag kon h'j nog even naar buiten gaan om uit te kijken naar eventuele redders, maar Za terdag en Zondag maakte de felle storm dat onmogelijk. Maandag werd hij einde lijk door een reddingsploeg van berggidsen gevonden. Ruim 2,7 millioen schade Gedurende de maand Februari verloren tengevolge van brand twee personen het leven en werden 40 personen door brand gewond, van wie 13 leden van het brand weerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 2.760.540. (Januari 3.071.614: Februari 19.53-/2.029.970). Er waren tien boerderijen die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 327.475. In Januari twaalf boerderijen met een totale schade van 820.000: Februari 1953: vijf boerderijen, schade f 340.000. Bij de boerderij branden leed de veestapel de volgende verliezen: paarden: 2, koeien: 49. varkens: 212, kleinvee: 445. Handel en industrie leden met 14 bran den een schade van 1.460.000 (in Januari 15 branden met een schade van f 1.147.000; Februari 1953: 13 branden, schade: 1.215.000). De Raad van Beheer van het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft, ten einde een basis te leggen voor goed docu mentatiemateriaal voor het verkrijgen van een inzicht in de economische en sociale verhoudingen in de middenstand in 1953 een uitgebreide sociaal-economische steek - Droef-enquête gehouden onder ongeveer 6000 détailhandelaren en ambachtslieden. Als eerste resultaat der enquête is een publicatie verschenen over „inkomensver houdingen in ambacht en détailhandel". In deze publicatie wordt vastgesteld, dat de inkomensverdelingen in ambacht cn détailhandel weinig verschillen vertonen. Bij beide zijn de dichtstbe^ette inkomens groepen die van 2000 tot 3000 gulden en van 3000 tot 4000 gulden. Bijna de helft van de ambachtsoatroons (48 percent) en de détaillisten (46 pe-cent) verkrijgt uit het middenstandsbedrijf een inkomen, dat ligt tussen de 2000 en 4000 gulden per jaar. Zo er al van verschillen in inkomensver deling tussen ambacht en detailhandel kan worden gesproken, komen de'e hierop neer, dat in het ambacht minder ondernemingen worden aangetroffen in de groepen bene den de 2000 gu'den (14 Dercent togen 18 percent im de détailhandel) en meer in de klassen tussen 3000 en 7,sno pulden (en wel 53 pereent in het ambacht tegen 48 percent In de détailhandel). Tegenover deze iets gunstiger norifie var» het ambacht staat dat in de detailhandel in verhouding moer berlriiven worden aan getroffen, waaruit e-m inkomen wordt ver kregen van 7500 gulden of meer. Hoe gering deze totale verschillen in beide sectoren zijp. blijkt uit een vereelii- king van het gemidde'de inkom mi v»n de beide groenen ambacht en detailhandel. Tn het ambacht is dit gemeelde -*?00 gulden en in de détailhar»d^l 4100 gulden. In het algemeen kan dan ook worden geconcludeerd, dat er eni«e verschillen zijn in de spreiding van de inkomens, verkre gen U't het ambaehts- en detqiitian^els- bedrijf, doch dat deze verschillen uiter mate gering zijn en dat bet "e-middeld in komen op hetzelfde niveau ligt. Wat de inkomensverdeling van de ver schillende branches betreft bliikt, dat in het schoenherstellersbedrijf niet minder dan 31 percent der ondernemers uit hun bedrijf geen ho"er inkoerrm dan 2000 gul den per jaar geniet, terwijl dit percentage in de slagerij slechts 5 bedraagt. In het algemeen kan worden gesteld, dat het schoenherstellershedriif en de kleer makerij verreweg het grootste aantal be drijven te't, waaruit een zeer laag inkomen wordt verkregen. On do moreen van Tweede Paasdag ziin r>n de Oirschotsewee onder de gemeente Re«t twee personenauto's met elkaar In hotsing rekomon. Alle zeven inzittenden 'iin zwsarrewond naar het hionenzieken- huis te Eindhoven overgebracht. Een der auto's werd bestuurd door de heer S. uit Brunssum. Verder zaten in deze waren mevrouw S., haar zuster en diens verloofde. De bestuurder van de andere wagen was de heer Schink uit Haan in Duitsland, die een dame en een heer als passagiers had. Van de ambachten tenslotte, welke de grote inkomens opleveren (7500 gulden en meer), kunnen speciaal worden genoemd de woninginrichting (12%), het lood-gie- tersbedrijf (12 en het timmer- en met selbedrijf (14 Bij de behandeling van de inkomens verdeling in de détailhandel als geheel is gebleken, dat in verhouding meer kleine bedrijfjes in de détailhandel worden aangetroffen dan in het am bacht. Het aantal zaken waaruit een inkomen wordt verkregen van minder dan 2000 gulden, omvat'in alle bran ches. met uitzondering van de handel in melk en zuivelproducten, tenminste 12 percent der ondernemingen. De handelaren in melk en zuivelproducten, die in dit opzicht in de meest gunstige positie verkeren, overtreffen kn ver houding (59 percent) evenwel alle andere branches in de inkomensgroep van 2000 tot 4000 gulden, op de voet gevolgd door de handelaren in green ten en fruit, waarvan 55 percent een inkomen heeft, dat tussen deze grenzen ligt. Uit de enquête is voorts gebleken, dat hoewel wat inkomen betreft er weinig verschil tussnn ambacht en détailhandel is, in het ambacht iets meer ondernemers van mening zijn, dat hun onderneming een redelijk bestaan oplevert, en wel 73 per cent tegenover 68 percent. De Harderwijker vissers hebben Zater dag het paling-visseizoen ingeluid met een vlaggetjesdag. Dat zij weinig ineenomen zijn met de inpoldering van het IJselmeer bleek uit de opschriften die zij op hun versierde vaartuigen hadden aangebracht. De HK 167 van visser H. Mons, die de eerste prijs voor het mooist versierde vaar tuig ontving, droeg ajs opschrift ..Dijken open: Zuiderzeevis kopen". Visser G. Petersen van de HK 6 verwierf de tweede prijs. Beide prijswinnaars ontvingen een kistje sigaren en de goede wensen van het bestuur van de vereniging „Harderwijk als Visserijstad" voor de komende vangst. Andere opschriften op de vissersboten waren „De vistijd is kort maar we heb ben de moed nog niet verloren" en „Wat men eeuwen deed, doen wij nog". Muur weggerukt, meubelrestanten in de bomen Zondagavond heeft zich een ernstige gas ontploffing voorgedaan in een flatgebouw aan het Koningsplein te Maastricht. Omstreeks 10 uur hoorde men een hevige slag en sloegen alle ruiten van het mid delste gedeelte stuk. Vooral op de vierde verdieping in de fiat van mevrouw Klink- hamer-Smeets ontstond een ravage. Een der binnenmuren werd er geheel uitgesla gen, terwijl resten van een deur naar bui ten werden geslingerd. Stukken van het huisraad belandden in de bomen op het plein. De inboedel ging geheel verloren. Er ontstond geen brknd. Er waren geen per soonlijke ongelukken. Op een benedenverdieping van de flat bleek een gasslang te zij-n gescheurd, ten gevolge waarvan het gas naar een hogere verdieping ontsnapte. Toen daar een der bewoners een gastoestel wilde aansteken, ontstond de ontploffing. Het Curacaose dagblad ..Beurs- en Nieuwsberichten" meldt, dat de ..Marsban- eo" een der Scheveninese vissersvaar tuigen die indertijd naar de Nederlandse Antillen zijn vertrokken om daar de vis serij uit te oefenen Woensdagochtend door de Venezolaanse kustwacht is opge bracht naar de Venezolaanse haven Lavela. Het schip is in beslag genomen. De beman ning wordt "evangan gehouden. Van Ne derlandse zijde zijn aan de Venezolaanse autoriteiten inlichtingen gevraagd. Chr. Geref. kerken Tweetal te Deventer L. Floor .Jr. te Opper, does en P. Op den Velde te Murmerwoude Beroepen te Zeist P. Op den Velde te Murmerwoude. Bedankt voor Wageningen A. van Stuyven- berg te Nunspeet. 's-GRAVENHAGE. De Regeering heeft afgekondigd, dat ter bewaring eener vol komen onzijdigheid in den ontstanen oorlog tusschen Rus'.and cenerzijds en Turkije. Frankrijk en Engeland anders- zijds, geene kapers, onder welke vlag ook of van welke commissiebrieven ook voor zien. in Nederlandsche havens zullen worden toegelaten, anders dan in geval van zeeramp. In het laatste geval zullen zij genoodzaakt worden, zoo spoedig mo gelijk weder naar zee te gaan. 's Konings onderdanen wo'den gewaar schuwd, voor zoover zij de kaaovasrt mogten uitoefenen of de hand daartoe lecnen. dat zij door andere volken als zeeroovers zullen kunnen worden be schouwd en behandeld. v

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9