Geheim Amerikaans plan voor Genève verraste diplomaten Weerbericht Deens bezoek Vandaag overleg te Parijs Negen socialisten en zes liberalen in het kabinet Dulles doet geheimzinnig Treinverkeer gestremd door gesprongen rioolbuis Opperste Sovjet bijeen V erkiezingsuitslagen in de Kennemerlaan De brand in een Engelse kraamkliniek Nieuwe prijzen voor huisbrand op 1 Mei Belgische regering bijna gereed Buitenlandse Zaken voor Spaak Nieuwe aantijgingen van McCarthy Italië's kunstschatten belaagd door termieten Prinses Maertha ter aarde besteld Het woord is aan Wolkbreuken en waters nood teisteren Italië Felle koude in het Noorden Schraal weer houdt aan |I|I p Anti-Ncderlnndse pamfletten in Elten Eden bezorgd Nog drfe kinderen overleden Onderminister van defensie, Hensel, thans zijn doelwit Vier Koningen volgden de baar Weerrapport CL t-1- zs 68e JAARGANG No 239 Bureaux: Kennemcrlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 21 APRIL 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 87 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HEJ DEENSE koninklijke bezoek is op til: binnen een week. Het zal het eerste zijn in de voorgenomen reeks bezoeken dde buitenlandse staatshoofden dit jaar aan ons land zullen brengen. Het Noorse konings paar, de president der Franse Republiek en mevrouw Coty en tenslotte wellicht nog de Negus van Abessinië en zijn gemalin zullen volgen. Het begin is al goed: Koning Frederik IX van Denemarken en Koningin Ingrid zullen met bijzondere hartelijkheid ontvangen worden. Wij zijn de hulpvaar digheid en sympathie niet vergeten, ons door de Denen zowel in 1945 als bij de watersnood in Februari 1953 getoond. Wij zullen ons verheugen een Koningspaar te begroeten, dat zich evenals onze Koningin en Prins-Gemaal door eenvoud en toewij ding en door een gelukkig gezinsleven ken merkt. De foto's met de drie Deense prin sesjes nevens hun ouders maken op het Nederlandse publiek een eigenlijk bekende en vertrouwde indruk. Denemarken is een klein vlak land even als het onze, van maar weinig groter om vang en niet minder gebonden aan de zee. Zijn historie is zeer oud en het heeft tal van stormen doorgemaakt. Het volk heeft door die beproevingen heen zijn evenwicht gevonden en zijn volle aandeel genomen in de ontwikkeling der Europese beschaving, dit ook in staatkundige zin, want men moet Denemarken als een der kernpunten van de Westerse democratie beschouwen. De Denen weten wat hard werken is en zij presteren ook op cultureel gebied veel. Daar zullen wij voor het bezoek van hun koningspaar op terugkomen; eer deze week ten einde is zullen wij u nog heel wat erover te vertellen hebben. Dat zal er toe kunnen bijdragen, de belangstelling in ons land voor deze „Noordelijke soortgenoot" te versterken, in de zekerheid dat dit een dankbare taak mag heten omdat de neiging ertoe reeds bestaat. Zo'n Koninklijk be zoek heeft altijd ook bij de volken uitwer king. Er zal nooit nauwkeurig blijken hoe veel bezoeken, over en weer en geenszins officieel, van Denen en Nederlanders het tengevolge heeft, hoeveel blijvende goede betrekkingen eruit ontstaan, maar het aan tal zou ons toch weinig zeggen. Het feit is hoofdzaak. Hoe belangrijk dat is in een tijd, waarin meer dan ooit tevoren begre pen wordt dat men nauwere onderlinge verstandhouding tussen de volken op alle denkbare wijzen moet aankweken behoeft geen nader betoog. De Denen zijn veel minder talrijk dan wij Nederlanders: volgens de telling van 1950 had het bevolkingstotaal de 4.300.000 nog niet volkomen bereikt. Met ongeveer 100 inwoners per vierkante kilometer bleef hun land ver onder onze bevolkingsdicht heid (ongeveer 300) en zij zullen niet ge neigd zijn ons daarom te benijden. Dat is een verschil in de toestand der beide lan den, welks betekenis ons in deze tijd wel heel duidelijk wordt vanwege de talrijke moeilijkheden die het bevolkingsvraagstuk in ons land inhoudt. Ten aanzien van de volksaard, die zoveel overeenstemming toont, moet de Hollander die Denemarken meer dan eens bezocht heeft, erkennen dat de Denen natuurlijk in het algemeen gesproken minder zwaartillendheid tonen. Onder de Scandinavische volken geldt het Deense dan ook als datgene dat het sterkst aan de Franse geest verwant is en de schone, levendige hoofdstad Kopen hagen pleegt op de Hollandse bezoeker dan ook die indruk snel te maken: er leeft iets in van de sfeer van Parijs al heeft de stad daar geen uiterlijke gelijkenis mee. Zij bezit in haar aanleg en architectuur zeer duidelijk haar eigen karakter. Als haven stad heeft zij bijzonder belang. Dit zijn enkele notities, bestemd ter in leiding van meer dat wij over Denemarken te zeggen zullen hebben. Ifc moet daarbij herinneren aan het bezoek dat- onze Ko ningin en Prins Bernhard er verleden jaar gebracht hebben en dat ook in ons land een goede, verheugende indruk heeft na gelaten. Al is de eenheid van Europa nog niet verder dan een plan der toekomst, dat het stadium van politieke realiteit verwor ven heeft, wij kunnen ons zonder inspan ning voorstellen dat in die toekomstige ontwikkeling een samenwerking vooral met de Denen zeer goed zal kunnen zijn. En dat is reden temeer om de banden met Denemarken nauw aan te halen. R. P. (Speciale berichtgeving) In het dorpje Elten, ten Oosten van Ze venaar, dat tot het gebied behoort, dat bü de grenscorrecties onder Nederlands be stuur werd gesteld, is tijdens de Paasdagen enige opschudding verwekt doordat een groot aantal in de Duitse taal gestelde pam fletten werd verspreid. Hierin werd in ver band met het feit dat het dezer dagen vijf jaar geleden is dat Elten, in afwachting van een definitieve regeling, bij Nederland werd gevoegd, geprotesteerd tegen wat men noemt „een eenzijdige annexatie" en ..het onderwerpen van de bevolking aan een Ne derlandse dictatuur". De Nederlanders worden er in dit pam flet van beschuldigd de Duitse onderdanen van Elten van hun democratisch zelfbe schikkingsrecht te hebben beroofd.'terwijl gezegd wordt: „Elten was Duits, Elten is Duits, Elten blijft Duits." De landdrost, dr. A. Blaauwboer, ver klaarde ons niet te weten wie de pamflet ten heeft verspreid. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn honderden pamfletten over het dorp uit gestrooid. Het vermoeden bestaat dat de pamfletten uit West-Duitsland zijn binnen gebracht door touristen en met behulp van enkele inwoners van Elten zijn verspreid. De bevolking nam de zaak zeer gemoede lijk op. Het gebeurde is ter kennis van de rege ring gebracht maar voor het nemen van enige maatregel zag dr. Blaauwboer geen enkele aanleiding. WASHINGTON (United Press) Diplo matieke zegslieden verklaarden Dinsdag dat Dulles aan de vertegenwoordigers van negentien geallieerde landen, waaronder Nederland, „zeer geheime" inlichtingen heeft verstrekt over de Amerikaanse stra tegie op de aanstaande conferentie over het Verre Oosten en hun vervolgens op het hart heeft gebonden geheimhouding te betrach ten. De diplomaten verklaarden „verrast en geschokt" te zijn door de wijze waarop de Amerikaanse minister de koers, die de V.S. denken te nemen te Geneve, in enkele details had weergegeven. Temidden van het gesprek, zo vertelden deze zegslieden, kwamen enige employés van Dulles' ministerie zenuwachtig de kamer binnenlopen met een briefje, waar op stond dat de aanwezige diplomaten, in verband met de aard van de inlichtingen die hij verstrekte, zich geheimhouding dienden op te leggen en alle vragen van verslaggevers moesten verwijzen naar een kort communiqué van het departement, waarin slechts vermeld was dat de bijeen komst de vorm had van een „uitwisseling van zienswijzen ter inleiding van de con ferentie van Genève." Later werd gemeld, dat Dulles er zijn bezorgdheid over heeft uitgesproken, dat de plannen der V.S. voor stappen in het Verre Oosten aan de Sovjet-Unie bekend zouden worden. Dulles had gezegd, dat de Amerikaanse regering de Sovjet-Unie in het onzekere wil laten over de Amerikaan se plannen ten opzichte van Indochina. Dulles zei, aldus zegslieden, dat het ge bruik van Amerikaanse troepen in Indo china „onwaarschijnlijk" is. Hij wilde zich r.iet concreter uitdrukken, aldus deze zegs lieden. Een aantal Congresleden zeide, dat Dul les vastbesloten was de pogingen om tot „een verenigde actie" tegen communistische aggressie ip het §tille Oceaangebied te komen met kracht voort te zetten. Vandaag zullen de Franse minister van Euitenlandse Zaken, Georges Bidault, en Foster Dulles tijdens een diner van ge dachten wisselen over de Westelijke hou ding te Genève. De Britse minister van Euitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal zich Donderdag bij hen voegen. Dulles zal vandaag te Parijs aankomen voor de ver gadering van de Noord-Atlantische, raad op Vrijdag. Naar verwachting zal Bidault Dulles mee delen, dat waarschijnlijk niet voor 't begin van de Geneefse oenferentie bereikt kan worden, dat Vietnam volledig onafhankelijk wordt. Oorspronkelijk hadden Frankrijk en Vietnam er naar gestreefd vóór de Geneef se conferentie een oplossing te vinden voor de Vietnamese souvereiniteit, opdat men de communistische beschuldigingen, als zou Vietnam een „speelbal van Frankrijk" zijn, gemakkelijk zou kunnen weerleggen. De Amerikaanse regering zou ook. naar men gelooft, gaarne Vietnam volledig souverein hebben gezien vóór de Geneefse confe rentie. Geheim overleg? De correspondent van de National Broad casting Company meldde Dinsdag uit Tokio van een hoge Vietnamese zegsman de mededeling te hebben gekregen, dat een vertegenwoordiger van Frankrijk en de rebellenleider Ho Tsji Minh op het ogen blik in geheime bijeenkomsten in Saigon „onderhandelingen voeren over een vrede in Indochina." Van andere hoge Vietnam-functionaris- sen had Robinson, naar hij zeide, de mede deling gekregen dat de Franse minister van Defensie René Pleven twee maanden geleden met Indochinese communisten over vrede had gesproken. Pleven, zo verklaar de Robinson verder, zou volgens sommige berichten het voorstel hebben gedaan Ho Tsji Minh te benoemen tot vice-president van Vietnam onder het staatshoofd J3ao Dai. De ontmoeting tussen Pleven en de Indochinese communisten zou hebben plaats gevonden aan boord van een Frans vliegdekschip, dat op de rede van Saigon voor anker lag. Een woordvoerder van de Franse rege ring heeft dit bericht van de N.B.C.-cor- respondent „een zuiver verzinsel" genoemd. De Engelse regering is gisteren begon nen met een serie spoedbesprekingen met de leiders uit het Gemenebest terzake van de aanstaande conferentie in Genève. Minister Eden wil trachten een geza menlijk standpunt van het Britse Geme nebest op te stellen dat hij dan het aan staande weekeinde in Parijs zal kunnen voorleggen aan zijn. Amerikaanse col lega Foster Dulles. Gymnastiekles te paard. Voor leerlingen van Heemsteedse scholen is een romantische droom werkelijkheid geworden: zij krijgen gymnastiekles op levende paarden en leren de paardrijkunst spelenderwijs in het Heemsteedse rijcentrum „Te Paardaan da Herenweg, dat Zaterdag officieel in gebruik zal worden genomen. Op pag. 3 wordt wat meer over deze nieuwigheid verteld. Engeland maakt zich bezorgd over de uiteenlopende standpunten in het Ge menebest, in het bijzonder over de hou ding van de Aziatische leden met betrek king tot de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten en Zuid-Oost Azië. Premier Jawaharlal Nehroe heeft zich in het bij zonder in scherpe bewoordingen uitge laten over de besprekingen van de Grote Drie betreffende de instelling van een defensiegemeenschap in Zuid-Oost Azië. Verder maakt Eden zich bezorgd over de groeiende tegenstand van de Labourpartij tegen zulk een pact. Engeland is van mening dat de Azia tische leden van het Gemenebest, India, Pakistan en Ceylon, lid zouden moeten worden van zulk een gemeenschap en die landen zijn in Londen over deze kwestie dan ook benaderd. Minister Dulles wenst in deze gemeen schap alleen op te nemen de Westelijke Grote Drie, Australië, Nieuw Zeeland, de Philippijnen, Siam, Vietnam, Laos en Cam bodja. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort is hedenmorgen vroeg gestremd geweest doordat bij Watergraafsmeer een persleiding van de riolering, die in de spoorbaan ligt, was gesprongen. Het uit stromende water had de baan ondermijnd. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort werd via Utrecht geleid. De sneltreinen naar het Noorden en het Oos ten van het land en ook de Scandinavië- expres vertrokken uit Amersfoort ir.plaats van uit Amsterdam. Toen het lek ontdekt was heeft men direct de persleiding, die dwars onder de spoorbaan bij het Joodse kerkhof doorloopt, buiten dienst gesteld. De schade, welke door het uitstromende water aan de spoorbaan was veroorzaakt, kon daarna spoedig worden hersteld. Tegen r.egen uur was de treinenloop op het tra ject geheel hervat. De nieuwe Opperste Sovjet is Dinsdag in Moskou voor het eerst sedert de ver kiezingen op 14 Maart bijeengekomen. De vergadering waaraan 708 afgevaardigden deelnamen werd bijgewoond door premier Malenkov, president Worosjilov, minister Molotov en de partijsecretaris Kroestsjev. De vergaderingen, die "werden gehouden in het grote Kremlinpaleis, begonnen met een bijeenkomst van de Raad van de Unie, de Sovjet-senaat. Een uur later volgde de bijeenkomst van de 639 leden tellende Raad der Nationaliteiten. Vanochtend zullen de beide raden op nieuw bijeenkomen. Men verwacht, dat zij dan de begroting voor 1954 zullen bespre- 1 ken. Voorts zullen de afgevaardigden een nieuw presidium van de Opperste Sovjet kiezen en hetzij maarschalk Worosjilov bevestigen als president of een ander kie zen. Tevens zullen zij stemmen over de dertien maanden oude regering van pre mier Malenkov. Direct na het sluiten der stenibureaux zullen voor ons kantoor aan de Kenne merlaan de verkiezingsresultaten op de borden bekend gemaakt worden. Men gelieve onze beide telefoonnum mers 5389 (redactie) en 5437 (admini stratie) hedenavond niet te bellen, daar beide lijnen voor de verkiezingsdienst nodig zullen zijn. Zuid-Molukse autoriteiten in Neder land hebben een manifest uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de regering van de republiek der Zuid-Molukken zich bereid verklaart onmiddellijk nadat de republiek der Zuid-Molukken in haar rechten zal zijn hersteld en haar vrijheden om ook andere volken te helpen zal hebben verkregen, asyl te verlenen aan de Christelijke bevol kingsgroepen op Celebes en elders in Indo nesië, die thans in nood verkeren. Dertien van de 15 zuigelingen die Zon dag in Reading (bij Londen) uit een brandende kraamkliniek zijn gehaald, zijn nu overleden en de resterende twee heb ben maar een kleine kans om in leven te blijven. Deze twee kinderen bevinden zich in spe ciale zuurstoftentjes in het Royal Berkshire hospital en worden verzorgd door zes dok toren. Op een conferentie van deskundigen van Scotland Yard, plaatselijke politie en de brandweer werd de oorzaak van de brand in de kraamkliniek vastgesteld doch er werd geen verklaring uitgegeven. De zuster die ernstige brandwonden op liep bij het redden der kinderen, Freda Holland, is aan de beterende hand doch ze was nog te zwak om over het drama te spreken. Haar verminkte gezicht zal door plastische chirurgie hersteld moeten wor den. De minister van Economische Zaken heeft thans aan de voorzitter van de Twee de Kamer medegedeeld dat hij heeft be sloten met ingang van 1 Mei de egalisatie regeling voor de prijzen van huisbrand kolen te wijzigen. Deze zal slechts worden voortgezet voor eierkolen. De egalisatie regeling voor de overige soorten huis brandkolen komt op 1 Mei te vervallen. Onze correspondent in Brussel seins ons: De socialistische „Le Peuple" meldt dat de liberalen in de Belgische coalitieregering de departementen van Financiën, Justitie, Openbare Werken, Landbouw, Kolonieën, Economische Zaken en Middenstand te be heren zouden krijgen. De socialisten zou den het premierschap, Buitenlandse Zaken, Defensie, Binnenlandse Zaken, Arbeid, Verkeer, Onderwijs, Buitenlandse Handel en Volksgezondheid toevallen. Negen socialisten en zes liberalen zou de nieuwe regering dus tellen. Men is van oordeel dat formateur Van Acker reeds Vrijdag of Zaterdag zijn kabi net aan de Koning zal voorstellen, tenzij er natuurlijk onverwachte moeilijkheden rijzen in verband met het regeringspro gramma. De vermoedelijke samenstelling van het kabinet zou als volgt zijn: Premier: Achille van Acker (socialist). Buitenlandse Zaken: Spaak (socialist). Binnenlandse Zaken: Fayat (socialist). Economische Zaken: baron Kronacker of Van der Schueren (liberaal). Defensie: Spinoy (socialist). Arbeid: Troclet (socialist). Onderwijs: Rolland of Bracops(socialist). Financiën: Liebaert (liberaal). Justitie: Coulonvaux of Van Glabbeke (liberaal). Landbouw: Lefèbvre (liberaal). Koloniën: Buisseret (liberaal). Middenstand: Rev (liberaal). Voor Volksgezondheid, Verkeer en Open bare Werken werden nog geen titularissen genoemd. In Nederlandse kringen te Brussel vond men de mogelijke benoeming van de libe raal Lefèbvre op Landbouw ongelukkig. Deze oud-minister van Landbouw (in '46-'47) heeft de Benelux-Landbouwkwes- ties steeds uit een zeer particularistisch standpunt behandeld. Hij zou voor minister Mansholt een lastige partner zijn. Verder zullen in dit kabinet enkele par lementsleden zetelen, die tegen het E.V.G.- verdrag hebben gestemd. In Brusselse diplomatieke kringen vind men de nieuwe regering een zwakke com binatie, ondanks de aanwezigheid van de doorgewinterde politici als Spaak en Van Acker. Men is van oordeel dat in het linkse kamp bekwamere figuren konden worden gevonden. Senator Joseph McCarthy heeft Dinsdag verklaard dat de beschuldigingen van het leger tegen hem hun oorsprong vinden bij de onder-minister van Defensie H. Struve Hensel, die op deze wijze een onderzoek naar „wanbeleid en mogelijke wetsover treding van zichzelf" wil voorkomen. McCarthy zeide ook dat de bewering van het leger, dat hij en zijn staf gestreefd had den naar begunstiging van de soldaat G. David Schine „meer steun aan communis ten" had gegeven dan wat ook. Er zijn geen ongepaste middelen gebruikt om een voorkeursbehandeling voor soldaat Schine te verkrijgen, zo constateerde McCarthy. De senator uit Wisconsin heeft zijn ver klaringen vervat in een document van 18 pagina's, 46 punten stellend, en dit inge diend bij de permanente subcommissie van onderzoek uit de Senaat. De subcommissie zal Donderdag met haar verhoren in de controverse legerMcCarthy beginnen. Het onderzoek tegen Hensel betreft, naar McCarthy zegt, diens handelingen als „privé-deelgenoot en overheersende macht" in een onderneming voor scheepsbehoeften. „De staf van de subcommissie heeft de ernstige aanklacht tegen Hensel onderzocht en bevestigd dat deze, toen hij een hoge bemiddelingspost bij het departement voor de vloot bekleedde, geholpen heeft bij het tot stand brengen van de onderneming met het doel voorrangsgoederen aan schepen te leveren." Hensel antwoordt Onderminister Hensel heeft gisteravond McCarthy van repliek gediend op diens be schuldigingen. Hij zei dat „McCarthy weet dat hij liegt" in de bovengenoemde verklaring tegen zijn, Hensels, integriteit. Hensel zei dat McCarthy blijk gegeven had van een schandelijke boosaardigheid en van een laffe opverantwoordelijkheid. „De bewering dal er iets onwettigs of zelfs on ethisch is geweest in mijn financiële of regeringszaken is even lasterlijk als on juist." Vraatzuchtige Afrikaanse witte termieten zijn, naar zojuist werd ontdekt reeds door gedrongen tot de onmiddellijke omgeving van het vijftiende eeuwse Palazzo Pitti in Florence, waar waarschijnlijk de kostbaar ste verzameling Renaissance-schilderijen ter wereld is ondergebracht. De Italiaanse geleerden zijn danig ge schrokken toen zij onlangs een termieten- nest ontdekten midden in hun eigen bol werk het instituut voor entomologie (insectenkunde) dat naast het Palazzo Pitti gelegen is. Men meent dat de indringers zijn opge rukt van uit de tuin van Boboli, die achter de twee gebouwen gelegen is. Eerder dL jaar zijn de entomologen er in geslaagd de termietenplaag te bezweren die woedde in het 14de eeuwse klooster Certosa del Ga- luzzi, zes kilometer Zuidelijker, maar pas nadat daar fraai bewerkt houtwerk en koorzetels door de insecten danig waren beschadigd. In het Palazzo Pitti dat een lengte heeft Van ruim 140 meter is een ver zameling schilderijen van Raphael, Titiaan. Perugino, Tintoretto, Velasques en Rubens ondergebracht. Het paleis, met de bouw waarvan om streeks 1440 werd begonnen, was geduren de drie eeuwen de verblijfplaats van de groothertogen van Toscane uit de huizen Medici en Habsburg-Lotha ringen. Een eeuw lang was het de residentie in Florence van de Italiaanse Koningen (U.P.). 's Werelds oudste monarch, de 82-jarige Koning Haakon VII van Noorwegen, bracht zijn geliefde schoondochter, Noor wegens Prinses Maertha, naar haar laatste rustplaats in de gewelven van het middel eeuwse Akershus-kasteel. Drie andere Koningen, twee Koningin nen, twee Kroonprinsen, vijf Prinsen, zeven Prinsessen, een hertog en vier graven en gravinnen bevonden zich in de begrafenis stoet die door de hoofdstad trok, die sober gedécoreerd was met het Noorse blauw, wit en rood en met sparrentakken. De begrafenisstoet volgde bijna dezelfde route die was vastgesteld voor de feeste lijke optocht ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van Kroonprins Olav en Prinses Maertha op 21 Maart. De viering daarvan vond echter geen doorgang als gevolg van de ziekte van Maertha. die op 5 April tot haar dood heeft geleid en in plaats van intense feestvreugde heerste nu stille rouw langs de route waar vele duizenden zich hadden opgesteld. Kroonprins Olav, Koning Gustaaf Adolf van Zweden. Koning Frederik van Dene marken, Koning Boudewijn van België, de hertog van Gloucester, die Koningin Eliza beth vertegenwoordigde, en de andere manlijke koninklijke gasten volgden de baar te voet. Koning Haakon. Maertha's moeder Prin ses Ingeborg van Zweden, de Koninginnen van Zweden en Denemarken en de andere dames onder de koninklijke gasten bevon den zich in de stoet rijtuigen die langzaam de lopenden volgde. De teraardebestelling in de kasteelkerk was een besloten familieplechtigheid, die door bisschop Smemo geleid werd. Nadat de bisschop aarde op de kist had geworpen, werd deze ter aarde besteld onder de kerk, waar zij later in een sarcofaag geplaatst zal worden onder die van Koningin Maud in Koning Haakons familiegrafkelder. Voor de duizenden die nog altijd in stilte buiten wachtten, waren er alleen nog de donderende geschutsalvo's der saluutbat- terijen, gevolgd door het luiden van de vrijheidsklok van Akershus een ge schenk van Noors-Amerikaanse vrouwen waarna de vlaggen weer in top gingen, ten teken dat Kroonprinses Maertha van Noorwegen haar laatste reis had volbracht. (UP.) DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Aristophanes: Wie oud wordt beleeft veel ver rassingen. In Milaan heeft een wolkbreuk zware schade toegebracht aan de internationale tentoonstelling die daar momenteel wordt gehouden. In het gqhele gebied van Pie- monte in Noord-Italië is voor de eerste keer sinds mensenheugenis in deze tijd van het jaar sneeuw gevallen. In Cassale zijn honderden raketten in de lucht afge vuurd om de hagel in regen om te zetten. Tachtig percent van de voedselgewassen in een straal van bijna 15 kilometer om deze stad is reeds goeddeels vernield. In Genua daalde de temperatuur tot om het vriespunt en werd het verkeer ern stig belemmerd door zware sneeuwval. Als gevolg van storm, wolkbreuken, zware sneeuwval en hagel zijn in Noord- Italië twee personen om het leven geko men. Aan de Zuidkust, in het bijzonder nabij Foggia aan de Adriatische Zee, hebben zware stormen gewoed en nabij Palermo op Sicilië is de rivier de Caltavulturo bui ten haar oevers getreden. In het gebied van Apulia zijn de rivie ren de Fortore, Trioio en Salsola buiten hun oevers getreden en honderden in woners van deze streek bevinden zich mo menteel op de daken van hun boerderijen in verband met de overstromingen. Een aantal is reeds door brandweer en politie naar veiliger oorden overgebracht na een nacht op hun dak te hebben doorgebracht in de stromende regen. In hetzelfde gebied is de Adriatische rijksweg op verschillende punten door overstromingen onbegaanbaar. In het ge hele gebied waait een ijskoude wind met femperaturen ver beneden het vriespunt, "ware schade is toegebracht aan de ge wassen en fruitboomgaarden in dit gebied. In het Noorden, in de Aosta-vallei, worden zware sneeuwstormen gemeld. In sommige Dlaatsen bereikte de uit de Al pen afkomstige wind snelheden van 200 kilometer per uur en mat men tempera turen van 27 graden Celsius onder nul. Het K.N.M.I. deelt mede: Het schrale en koude weer in ons land heeft nu bijna veertien dagen geduurd en het einde hiervan is nog niet in zicht. Ver gelijkt men de gemiddelde dagtemperatu ren in de laatste weken met de klimato logisch gemiddelde waarden, dan blijkt, dat op één dag na de temperaturen te De Bilt 1 tot 4 graden beneden normaal waren. Voornamelijk winden uit Noordelijke richtingen waren de oorzaak van dit koude weer, omdat de lucht werd aangevoerd over de Noordzee, waar de temperatuur van het zeewater langs onze kust nog maar 6 graden bedraagt. Hoewel het weer thans een wat rustiger karakter heeft verkregen, duurt de aanvoer van koude lucht voort. De wind blijft namelijk in de Noordhoek als gevolg van een gebied van hoge lucht druk in het zeegebied tussen Schotland en IJsland en een gecompliceerd systeem van lage druk in Zuid-Oost-Europa en de Mid dellandse Zee. Op de oceaan is de depres sie-activiteit gering. Wel is er bij IJsland een nieuwe storing ontstaan, die naar het Oosten beweegt maar deze vertoont geen grote activiteit en heeft geen directe in vloed op het weer in onze omgeving. (van hedenmorgen 7 uur) weers- S a 7? c toestand U C ia Helsinki licht bew. ZW 4 3 0 Oslo licht bew. N 4 7 0 Stockholm zwaar bew NNO 6 4 0 Kopenhagen onbewolkt NNW 2 3 0 Londen onbewolkt N 1 2 0 Amsterdam zwaar bew NNO 6 7 0,4 Brussel geheel bew. NO 3 6 0,4 Parijs zwaar bew N 5 6 0 Bordeaux onbewolkt windstil 1 0 Grenoble zwaar bew. ONO 1 1 0 Nice zwaar bew. NW 4 5 4 Warschau nevel NNO 1 8 0,4 Berlijn mist NNO 2 4 2 Frankfort motregen windstil 4 4 München sneeuw N 1 1 2 Zürich nevel NW 2 3 0 Genève zwaar bew. ONO 3 4 0 Locarno zwaar bew. windstil 3 0 Wenen (geen opgaaf ontvangen) Innsbruck (geen opgaaf ontvangen) Rome regen ZZO 4 9 1 Neerslag laatste 24 uur AANHOUDEND SCHRAAL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Koudere nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag Zwakke tot matige, morgen af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. 22 April Zon op 5-30 uur. onder 19.48 uur. Maan op onder 7.08 uur. Maanstanden 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 April Hoog water: 6.00 en 18.21 uur. Laag water: 1.41 en 14.04 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1