PANG Nazi's in West-Duitsland roeren weer de grote trom Meesterkapper Antoine brengt bezoek aan Nederland STOFZUIGERS Vü/i cü emstz tMUj. "'"""AKKERTJE PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST A Wereldnieuws WRIGLEY Zijn opvattingen De radio geeft Donderdag Vrijgezellenbond hoopt op parlementszetels Kommervol bestaan van vele poldermolenaars woensdag 21 april 1954 2 H. J. MAERTENS N.V Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Oudeschild of Het Horntje et)e m 0o' Fabriek in Drunen heeft een beiaard van hun activiteit Pijn* Drie jaar geëist tegen inbreker Beroepen van grensboeren afgewezen In Maart werd bijna 28 millioen gespaard Zeelt ió Aet zo VISSEN- TREK (Van onze correspondent in Parijs) Van vandaag af heeft Nederland bezoek van de Pariise meesterkapper, de 71-jarige Antoine. Hy zou eerst naar de Keukenhof gaan, waar hij dan officieel zijn naam zal verlenen aan een nieuwe tulp-variëteit. Behalve de eigenlijke show in het Kurhaus op 25 April, die in samenwerking met het mode huis van Jacques Griffe wordt gegeven en waarbij Antoine Nederland zijn nieuwe coiffure du jour „voor de werkende vrouw" zal onthullen, gaat de meester ook nog naar Rotterdam. In de nieuwe kapsalon van John Postmus zal hij zijn hand drukken in een stuk gips. Bij die zelfde gelegenheid zal Antoine een ver zilverde schaar worden aangeboden als symbool van de kunst der figaro's. In het vooruitzicht van al deze evene menten zijn we Antoine in Parijs eens op gaan zoeken en dat is een visite geworden, die we vermoedelijk nog niet zo heel gauw vergeten zullen. In de eerste plaats al vanwege de flat. die de heer Antoine, die eigenlijk Antek Cierplikowski heet en van Poolse afkomst is, op de Avenue Paul Doumer vlak naast het palais Chaillot bewoont. Men moet al wel heel blasé zijn om niet even onder de indruk te komen, vooral van het uitzicht, dat ons dan ook wel een ogenblik stil heeft gemaakt. Een lift, die voor Parijse begrip pen ongebruikelijk snel de hoogte inschiet, brengt u in een appartement, dat goeddeels uit glas bestaat, zodat ge als vanzelf eerst naar de ramen wordt getrokken. Men voelt zich daar als in een roerloze helicopter, die tot op een dertig meter van de grond is opgestegen. Recht voor u ziet ge de Êtoile, als het hart van de twaalf avenue's, die Parijs doorkruisen. Rechts steekt de Eiffel zijn ijzeren neus de blauwe lucht in en vlak onder u ligt dan het Trocadéro, dat van deze hoogte van een Grieks-Her metische strenge schoonheid is. Zo hier en daar begint het groen van bomen en bla deren al door te komen en daaronder ziet men dan de kleine mensjes zich als bezige insecten door de straten bewegen. Het appartement zélf verdiende eigen lijk een nog uitvoeriger beschrijving. We volstaan met de opsomming van veel Delfts blauw in de muren, een vroege Van Dongen en een Dufy aan een der wanden in de salon, een batterij van gebeeldhouw de vrouwenkoppen met soms heel vreemd soortige pruiken er op, een wit orgel géén harmonium waarop de meester speelt om, zoals ons wordt verklaard, de inspiratie voor nieuwe ideeën op te doen. Zijn legendarische glazen doodkist, waarin Antoine de nachten zou passeren, hebben we niet met eigen ogen aan schouwd. Of die alleen voor de publiciteit bestaat, heeft de meester ons bevestigen noch tegen willen spreken. Overigens is Antoine beslist wel iemand die iets heeft, en het wordt dan zelfs de leek wel duidelijk dat hij er denkbeelden op na houdt die zijn wereldroem hon derden filialen in de hele wereld en 71 al leen al in Amerika wel degelijk recht vaardigen. Hij was achttien toen hij voor het eerst in Parijs kwam, en nauwelijks meerder jarig bezat hij hier al een faam zo groot dat alle Parisiennes, die het zich permit teren konden, tot zijn vaste cliëntèle wil den toetreden. Geen coiffeur van naam of hij komt uit de school van Antoine. En er zullen weinig beroemde filmsterren, ac- ADVERTENT1E Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Beschouwing over de verkiezingen. 7.20 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Beschouwing over de verkie zingen. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Kamerkoor en solist. 10.00 Platen. 10.03 Passie en Pasen, cantate. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Een levend monument. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan, alt en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianoreci tal. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Politiekapel en solist. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Orgel. 19.55 Ga mee naar Jubo II, causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo over en U? 22.00 Ontspanningsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 14.05 De man van Hatton Garden, hoorspel. 14.30 Tenor en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De nieuwe Indonesische mo netaire maatregelen. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18 40 Reportage en platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Platen. 19.10 Gesproken brief uit Lon den. 19.15 Platen. 19.45 Nederlanders in Zuid- Afrika, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest. 21.00 Het Dilemma van Mrs. Moggs, hoorspel. 21.55 Mededelingen of platen. 22.00 Gevarieerd programma. 22.45 Sportactuali- teiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz-competitie. 23.45—24 00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Operettemuziek. 14.55 Hoorspel. 16.00 Platen. 17.50 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Bazuin en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 1940 Bazuin en piano. 19.50 Platen. 20 00 Verzoek programma. 20.25 Wat is dat? 20.40 Verzoek programma. 21.00 Alt en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Moderne muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE Haarlem trices of andere vrouwen van grote ver maardheid zijn die Antoine nooit eens onder zijn handen heeft gehad. En dit zijn zijn opvattingen: Ik geloof niet in een standaardkapsel dat elke vrouw zou kunnen dragen, zegt hij. Ik zoek het eerder in de individuele coiffure. Een slanke vrouw van enige lengte moet haar kapsel meestal maar beter niet in de hoogte dragen. Een vol gezicht verdraagt daarentegen doorgaans slecht een coiffure dat in de breedte wordt uitgebouwd. Kort of lang haar is al evenzeer een kwestie van persoonlijkheid. En daarbij speelt dan ook het milieu nog een hartig woordje mee. Daarom organiseer ik mijn shows bij voorkeur in samenwerking met een mode huis. Dan pas kan ik met vrucht streven naar totale harmonie. Die harmonie, waar naar iedere grote kunstenaar altijd zoekt en waarbij ik voortdurend uit ben op ver nieuwing. Het is de eerste keer dat Antoine nu naar Holland gaat en de meester verzuimt niet ons daarvoor zijn grote vreugde uit te spreken. Na Nederland staat Denemarken op het programma. Texels veerhaven In een vergadering der N.V. Texelse Eigen Stoomboot Onderneming hebben 288 aandeelhouders zich uitgesproken voor een verbeterde goed geoutilleerde veer haven te Oudeschild; 94 aandeelhouders gaven de voorkeur aan een veerhaven op Het Horntje. De provincie Noordholland had de N.V. een garantie willen verstrek- ken'van 1.000.000 voor de aankoop van een nieuw schip. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten de haven aan Het Horntje te doen aanleggen. Naar de president-commissaris der N.V. TESO mededeelde was de maatschappij voor nemens geweest om in het voorjaar van 1955 een nieuw schip in de vaart te brengen. De route over Oudeschild maakt een sluitende exploitatierekening moge lijk, doch een dienst op Het Horntje zou gedurende de eerste jaren een verlies van één k anderhalve ton opleveren. Het rijk wil zich uitsluitend bepalen tot het maken van een haven op Het Horntje, doch zich niet garant stellen voor eventuele tekorten van de veerdienst, aldus de president commissaris. ADVERTENTIE Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje" ADVERTENTIE Zel Uw xorgen aan d. Wan< kikkert U helemaal oa «••rlijk veriri,teQd Het personeel van de N.V. Lips gieterij van scheepsschroeven te Drunen zal in het vervolg door een beiaard naar het werk worden geroepen. Deze beiaard hangt in een stalen toren op een der fabriekshallen. De zeventien grote klokken zijn in het be drijf zelf gegoten grotendeels uit metaal- afval van de schroevengieterij. De kleine klokken zijn vervaardigd door de klokken gieters Eijsbouts te Asten. Een der grote klokken draagt het op schrift: „Mijn stem zal steeds de arbeid prijzen die mij uit afval deed verrijzen". Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen Het 146ste boekjaar van de Hollandsche Sociëteit anno 1907 is blijkens het verslag wederom een jaar van gestage groei ge weest. De toevloed van nieuwe verzekerin gen was groter dan ooit tevoren en bedroeg 152.815.442. De netto vooruitgang was 98.630.796, waardoor het totaal verzeker de bedrag het milliard overschreed en steeg tot 1.034.667.881. Het bedrag, dat aan premiën en koop sommen werd ontvangen bedroeg bijna 31 millioen. De periodieke premiën namen met ruim 1,7 millioen toe. De verlies- en winstrekening wijst een winst aan van ƒ3.391.078. Van de winst werd 2.280.000 ter versterking van het bedrijf aangewend en aan de extra-reser ves toegevoegd. De bijzondere waarborgen, gelegen in extra reserves en het geplaatste maat schappelijke kapitaal, stegen, mede door de uitgifte van 1 millioen aandelen, tot 11.386.036. Het dividend werd op 9 procent vastge steld. De begin van dit jaar opgerichte Neder landse Vrijgezellenbond, die thans defini tieve afdelingen in Amsterdam en Den Haag heeft, terwijl pogingen in het werk worden gesteld voor de oprichting van af- Hl'lG tyDCrGIlQG SlfólltlGS delingen in diverse andere plaatsen, zoals J r J Hilversum en Helmond, zal Zondag 25 April de „Wereldvrijgezellendag" gaan vieren. Deze bond hoopt, die thans onge veer 400 leden telt, een aantal, dat dage lijks toeneemt, te zijner tijd zo sterk te worden, dat vertegenwoordigers in ge meenteraden en misschien zelfs het parle ment de algemene belangen van de onge huwde volwassenen kunnen behartigen. In dit verband worden met name de dik wijls 9lechte en meestal kostbare huisves ting der vrijgezellen en de volgens de leden naar verhouding zware fiscale las ten, die ongehuwden drukken, genoemd. De Nederlandse bond zal de eerste „Wereldvrijgezellendag" op 25 April een officieel tintje geven door een demonstra tieve feestelijke vergadering in de kleine zaal van het Amsterdamse concertgebouw, waar de leden, die introducés mogen mee nemen, een programma van dans, zang en cabaret zal worden voorgezet. Een ander nieuwtje van de bond is, dat men uit practische overwegingen voor lopig de aanvankelijk vastgestelde mini mumleeftijdsgrens van 30 jaar voor de leden heeft laten vallen. Thans mag iedere ongehuwde vrouw of man, die tenminste 25 jaar oud is, zich als lid melden. Het voorlopige bestuur, waarvan het secretariaat gevestigd is aan de Waalstraat 73 hs, te Amsterdam, deelde op een pers conferentie mede, dat het aantal vrouwe lijke leden op het ogenblik veel groter is dan het aantal mannelijke. De heer Engelschman verstrekte voorts aan het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleend cijfermateriaal. Van de vrouwen boven 30 jaar is in ons land 6.7 percent en van de mannen boven de 30 jaar 5,5 per cent ongehuwd. ADVERTEN'l IE Ernstige waarschuwing voor HAAR! Roos is een onheilspellend signaal dat haar uitval aankondigt Wat te doen? Onmiddellijk ingrijpen! Silvikrin gaan gebruiken! Silvikrin, de biologische haarvoeding. bevat de 14 op bouwstoffen voor de haargroei waarvan ook de natuur zich heeft bediend toen zij U haar gaf. Het zijn de natuurlijke stoffen uit de aminogroep. zoals Tryptofaan. Tyrosine en Cystine. Maar deze wetenschappelijke termen zeggen U misschien weinig. U wilt van Uw roos af. U wilt Uw haar behouden. U wilt weer prachtig nieuw haar hebben! Neem dan direct de enige juiste maatregel: Begin nog heden met Puur Sivikrin. de natuurlijke haarvoeding. BONN (Van de A.N.P.-correspondent) De Bredase vluchteling Klaas Faber, die deze week een uitlevering aan Nederland ontkwam omdat hij in 1944 door de SS in strijd met de Duitse wet tot Duits staats burger werd verklaard, is niet de enige uit het nazi-verleden, die hier op het ogenblik de aandacht vraagt. In een der vriendelijke stadjes aan de rechteroever van de Rijn heeft men zojuist de vroegere luitenant Paul Penth tot lid van de ge meenteraad geKozen. Hij was aanvoerder van een vrije lijst en kreeg zoveel stem men, dat hij met een stevige aanhang in de gemeenteraad zal verschijnen. Penth liet in Maart 1945 op Hitiers bevel drie Duitse officieren dood schieten die ver zuimd hadden, de befaamde brug van Re- magen in de lucht te laten vliegen. Over deze brug passeerden de Amerikanen voor het eerst de Rijn. Het is de enige Rijnbrug, die Hitiers volgelingen intact lieten. Zij werd later toch nog vernield en is thans de enige, die nog niet herbouwd is. Penth werd na de oorlog voor zijn daad ter verantwoording geroepen, doch het on derzoek tegen hem is op juridische gron den stop gezet. Penth verklaarde bij het onderzoek, dat hij in Maart 1945 nog aan de door Hitier beloofde „Endsieg" geloofde. Toen de candidatuur van de nazi-luitenant in de Landdag van Rijnland werd bespro ken, verklaarde de minister van Justitie, dat de kiezers erover moesten beslissen of een erefunctie der democratie aan een man als Penth kon worden toevertrouwd. Intussen hebben de kiezers hun stem uit gebracht en Penth tot de „held" der ver kiezing gemaakt. In Bonn zelf is deze week een stormpje opgestoken over een soldatenboek, ge schreven door een voormalige nationaal- socialistische officier, die op 20 April 1945 zijn soldaten in de Beierse Alpen nog tot volhouden ter ere van de Führer had ge maand. Het boek werd dezer dagen door ingrijpen van een Christelijke afgevaar digde uit de vitrine van de boekhandel in het parlementsgebouw verwijderd. Daar tegen protesteerde eenJoodse afge vaardigde der socialistische partij. Volgens deze werd het boek namelijk niet verwij derd, omdat het door een nazi geschreven was, doch omdat het eenanti-militaris tische inslag had. Voorts heeft nu een onlangs gesticht „fe deraal verbond van slachtoffers der denazi- ficering" in Bonn zijn hoofdkwartier ge vestigd. Het verbond zegt, honderdduizend vroegere partijgenoten te vertegenwoordi gen. Een der eerste protesten van deze na zi-bond- richtte zich tegen de Christelijke partij en wel omdat deze de nieuwe minis ter voor de vluchtelingen, Oberlander, had verweten, dat hij begonnen is met op de leidende posten in zijn mihisterie voorma lige nazis te plaatsen. Oberlander zelf is een van de vier voormalige leden van nazi-organisaties, die hun intrede in de regering hebben gedaan. ADVERTENTIE door welke oorzaak ook De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft drie jaar gevange- nisstrafstraf geëist tegen de 28-jarige lasser S. H. G. uit Amsterdam, aan wie een in braak in een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam ten laste was gelegd. Een grote partij vulpennen, vulpotloden, sigaretten kokers en aanstekers, voor een totale waarde van ongeveer 3500, werd weg genomen. De verdachte is reeds vier keer ver oordeeld tot totaal 121/2 jaar gevangenis straf, waaronder een straf van acht jaar wegens diefstal met geweldpleging. Toen hij deze straf onderging, is hij er in ge slaagd uit de gevangenis te Leeuwarden te breken en heeft toen opnieuw een strafbaar feit gepleegd, waarvoor hij tot drie jaar werd veroordeeld. Hem is voor ongeveer vier jaar voorwaardelijk gratie verleend. De officier was van mening, dat het de partement van justitie deze voorwaarde lijke gratie wel weer zal omzetten in een onvoorwaardelijke straf. 20. Schoorvoetend volgde Panda de al chemist naar de voet van de toren. Hij zag er erg tegen op, om helemaal op de spits te klimmen en kopergroen van de weer haan te krabben. „Maar", vroeg hij, „als dit goudrecept nu óók niet goed blijkt te zijn, wat dan?" „Dan schrappen wij het uit het boek en proberen een ander", ant woordde de alchemist blijmoedig. „Dus j kwiekjonker Panda, klim op de spits, wacht tot de klok slaat en verzamel alsdan het kopergroen". Met de moed der wan hoop begon Panda de gevaarlijke klim. Hijgend werkte hij zich naar boven, tot hij eindelijk het voetstuk van de weerhaan kon grijpen. „Oef", zuchtte hij, „om zo'n alchemistisch recept bij elkaar te krijgen, moet je werkelijk halsbrekende toeren uit halen!" Het zou echter niet Panda's hals zijn, die door deze toer in gevaar kwam, maarde hals van Jolliepop! Toen deze goede bediende namelijk bij een toevallige blik uit het raam zijn jonge meester boven op een torenspits zag klimmen, rekte hij in schrik en verbazing zover zijn hals uit. dat er iets kraakte. „Ai/", kreet hij smar telijk, „ik heb mijn nek ontwricht!" Zo ziet men, dat men 1?ij gevaarlijke toeren ook wel eens een andermans nek waagt. Het ligt in het voornemen van het be stuur van de afdeling Zuidholland van de Bond van Ambtenaren bij de Waterschap pen in Nederland, tijdens de binnenkort te Amsterdam te houden algemene verga dering van deze bond het probleem van de onderbetaalde poldermolenaars ter sprake te brengen. De wet heeft de salarisbepaling van de poldermolenaars overgelaten aan de ver gadering van polderingelanden, terwijl de salarissen van voorzitters en secretarissen der polders door Ged. Staten der betrok ken provincie worden bepaald. In vele polders heeft men, met een ge zonde kijk op de maatschappelijke en so ciale ontwikkeling, de molenaars een be vredigend salaris toegekend, doch speciaal in Zuidholland doet zich het euvel van schrijnende onderbetaling in vrij hoge mate voor. Een poldermolenaar heeft geen volledige dagtaak gedurende het gehele jaar. Dui zend uren malen per jaar is normaal, en dit valt meestal in een bepaalde periode waarin door een zwaardere neerslag het polderpeil zwaarder belast wordt. De molenaar is echter contractueel ver plicht, steeds te malen wanneer dit met het oog op de wind mogelijk en met het oog op het polderpeil nodig is. Hij kan zich dus moeilijk van vaste bijverdiensten voor zien. Zijn salaris is op een bepaald bedrag gefixeerd, onafhankelijk van de uren dat hij malen moet om het polderwater op het vastgestelde peil te houden. Er zijn molenaars, die voor hun maal- arbeid een jaarsalaris van circa 300. ontvangen, waarvoor zij dan naar gelang van de omstandigheden duizend, zeshon derd, drieduizend uren moeten malen. Deze molenaars, die men vooral vindt op het meer geïsoleerde platteland ver van de steden, leven een kommervol bestaan. Onder de Zuidhollandse waterschaps ambtenaren hoort men steeds meer de wenselijkheid uiten, dat ook de salarissen voor de molenaars worden vastgesteld door Gedeputeerde Staten, althans dat hun sa laris aan een goedkeuring door Gedepu- teeerde Statenwordt onderworpen. Daar mede zou worden voorkomen, dat een vrij groot aantal molenaars, zo verknocht aan hun beroep, dat zij de sociale moeilijk heden daarvan accepteren hóewei zij tot de schrijnendste armoede leiden, het slacht offer worden van kortzichtigheid en eigen belang van de ingelanden hunner polders. De Raad voor Rechtsherstel heeft uit spraak gedaan inzake de door de Duitsers J. S. te Hiilm en G. S. te Hommersum in gestelde beroepen tegen de verkoop van hun in Siebengewald gelegen gronden door het Nederlands Beheersinstituut. In beide gevallen is het beroep afgewezen. Wegens het feit, dat aan G. S. een ontvijandings- verklaring is verstrekt zal hij wel aanspraak kunnen maken op de geldelijke opbrengst van de verkoop zijner gronden. J. S., die een Nederlands gezin te Siebengewald in grote moeilijkheden heeft gebracht, omdat dit onderdak had verleend aan Duitse de serteurs, en als „Volkssturm-kommandant" ook verder geenszins verrichtingen ten gunste van de Nederlandse of de geal lieerde zaak heeft geleverd, Heeft de ont- venandingsverklaring niet gekregen. De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben in Maart een overschot behaald van 19.778.856 tegen 25.167.631 in Februari. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken werd 35.276 gespaard en bij de bankspaarban- ken 184.778. Het totaal der besparingen heeft derhalve bedragen 20.048.910 (vori ge maand ƒ26.397.789). De rijkspostspaarbank heeft in Maart een overschot behaald van 7.9 millioen. Totaal is dus gespaard bijna 28 millioen, verge leken met ruim 40 millioen in Februari. C Eed. De „Komsomolskaja Prawda", het orgaan van de communistische jeugd organisatie in de Sovjet-Unie, schrijft in haar editie van Maandag, dat uit de eed, die de jonge pioniers moeten af leggen, de naam van Stalin verwijderd is. Volgens het bericht luidt de nieuwe eed: „Ik zweer trouw te zijn aan de leer varl Lenin en onze communistische partij krachtig te verdedigen opdat het com munisme de zege zal behalen." Tot nu toe was de tekst: „Ik zweer krachtig de leerstellingen van Lenin en Stalin te verdedigen opdat het communisme zal 'zegevieren." (U.P.) Om veiligheidsredenen. In Washington is bekend gemaakt, dat het vorige jaar 118 onbetrouwbare personen („security risks"), die werkzaam waren op de mi nisteries van Defensie, Leger, Vloot en Luchtmacht, om veiligheidsredenen ont slag hebben genomen of ontslagen zijn. In 111 gevallen zou werkelijk of be weerd lidmaatschap van de communis tische partij of verbindingen met com munistische organisaties of contacten met communisten en communistische neigingen de aanleiding tot ontslag ge weest zijn; twee ontslagen hielden ver band met „subversieve activiteiten van niet-communistische aard", terwijl de resterende gevallen „ongeschiktheid" voor het werk betroffen wegens een crimineel verleden, of een a-morele in- stelling (U.P.). Bezoek. De Argentijnse ministers van Buitenlandse Zaken, Jerónimo Remori- no en van Economische Zaken, Alfredo Gómez Morales, zullen in Mei bezoeken brengen aan West-Duitsland, Frankrijk, België en Nederland. Het doel van de reis is de mogelijkheden te onderzoeken van aankoop van kapitaalgoederen. Vervangen. Uit persberichten blijkt, dat de minister van Justitie van de Sovjet republiek Azerbeidsjan, S. G. Alimame- dof vervangen is door Isak Moesa Ogli Gulmamedof. Maasroeping. Van 24 April tot 9 Mei wordt in Luik een tentoonstelling inge richt onder het motto: „De Europese roeping van de Maas". Op 2 Mei zal een Europees comité worden opgericht dat zich .tot taak heeft gesteld „de Maas uit te rusten met alle middelen die haar in staat kunnen stellen haar rol in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap naar behoren te vervullen." Het comité zal verder streven naar een verbinding tussen Maas en Rijn. Luchtdoelraket. Binnenkort zal in Salis bury bij Adelaide in Australië worden begonnen met de montage van nieuwe Britse raketten tegen vliegtuigen, waar van de onderdelen in Groot-Brittannië worden vervaardigd. De nieuwe raket is in de eerste plaats bestemd als afweer middel van oorlogsschepen tegen aan vallen door bommenwerpers die harder vliegen dan de geluidssnelheid. Het wapen zal tezelfdertijd aan de Britse kust en in het Australische binnenland worden beproefd. Exodus. Van Goede Vrijdag tot en met Dinsdag zijn 1770 vluchtelingen uit Oost-Duitsland in West-Berlijn aange komen. In totaal werden in de afge lopen week 1929 vluchtelingen in West- Berlijn geregistreerd. In het Paasweek einde zijn 53 leden van de Oost-Duitse volkspolitie naar West-Berlijn uitge weken. Motto. Van 11 tot 24 Juli wordt in Kar lovy Vary in het Tsjechoslowakije het achtste internationale filmfestival ge houden. Het motto van het festival luidt: „Voor vrede, voor vriendschap tussen de volkeren, voor de vreedzame arbeid der mensheid." Schipbreuk. Drieëndertig Perzen zijn ver dronken toen een klein zeilschip, dat van Abadan op weg was naar Koeweit, tijdens een storm in de Perzische Golf omsloeg. Slechts één opvarende van het vaartuig werd gered. Ambtenaren te Abadan menen, dat met het vaartuig arbeidskrachten van de olieraffinaderij aldaar naar de olievelden van Koeweit werden gesmokkeld. Na het staken van de werkzaamheden van de olieraffina derij te Abadan hebben ongeveer zestig duizend personen in Koeweit werk ge vonden. McCarthy. De ondercommissie van onder zoek van de Amerikaanse Senaat, die Donderdag het geschil tussen het leger en Senator McCarthy zal behandelen, heeft besloten, dat McCarthy niet als lid van de ondercommissie aan het onder zoek zal deelnemen De Senator zal ech ter het recht hebben getuigen te onder vragen, evenals deze het recht zullen hebben McCarthy of anderen, die bij het geschil betrokken zijn, te onder vragen. \V TAAROM zoeken zalmen en forellen y\ steeds dezelfde rivier op om te paaien, of anders gesteld waarom trekken deze vissen, die in beken en rivieren ge boren worden, naar zee. om het volgende jaar hun broed weer uit te zetten op de zelfde plaats waar zij geboren werden? In de Hierdense beek op de Veluwe waren nooit zalmen aangetroffen, maar toen prof. Nierstrasz daarin gemerkte jonge zalm- pjes uitzette, bleken de ge- merkte dieren na drie jaar in dezelfde beek te zijn terugge keerd teneinde dóór hun eieren te deponeren. Dergelijke proe ven zijn in vele andere landen met hetzelfde resultaat geno men. De meest koddige tHeorie ter zeebewoners zijn geworden, maar voor de voortplanting dienen zij regelmatig terug te keren naar de plaats waar de omstan digheden gelijk zijn aan die in hun oor spronkelijke vaderland, dus naar het zoete water. Zo zou zich dan de gewoonte heb ben gevormd, op bepaalde tijden de rivie ren op te trekken en tot in de koude berg wateren door te dringen om te paaien. Erg geloofwaardig of vertrouwenwekkend klinkt deze pasklaar gemaak te theorie niet, maar we moe ten toch wijzen op het merk waardige feit dat bijvoor beeld een schotzalm die door verandering van een water loop of door afdamming van J een rivier verhinderd wordt naar zee te trekken, zijn verklaring van de zalmtrek luidt, dat deze hele leven in het zoete water kan blijven, vis waneer hij geslachtsrijp wordt, veel vet gaat afzetten en daardoor lichter wordt, zodat hij neiging, krijgt in zee te gaan drij ven. Om dit tegen te gaan zou het dier het lichtere zoetwater opzoeken, in welk milieu hij zich beter op de gewenste hoogte zou kunnen handhaven! Een andere veronder stelling luidt, dat jonge zalmpjes. wanneer zij hun zilveren schubbenuitrusting krijgen, erg gevoelig worden voor licht, zodat zij om deze reden de donkere oceanen opzoe ken. Een derde hypothese vertelt ons. dat zalmen en forellen voor het aanbreken van de ijstijd in een zoetwatergebied bij de Pool thuishoorden. Toen de vorst daar steeds grimmiger om zich heen greep, wer den de zalmen gedwongen naar het Zuiden te emigreren en kwamen zodoende in zee terécht. De overgang van het zoetwater- naar het zoutwatermilieu zou hun daarbij gemakkelijk gemaakt zijn, doordat het zee water in de kustgebieden wellicht sterk verzoet is geweest door het smeltwater. Zo zouden de zalmen dan langzamerhand tot evenals een beekforel. Waaruit dus blijkt, dat het reisje naar zee niet beslist nood zakelijk is en eventueel best gemist kan worden. Erg bevredigend is in ieder geval geen van deze theoriën, waarvan we de indruk hebben dat zij speciaal voor zalmen en forellen zijn opgesteld. Het mysterie van de vissentrek is echter een fenomeen dat niet uitsluitend tot de zalm en de forel beperkt blijft, maar zich op grote schaal voltrekt bij de meest uiteenlopende soor ten. En theoriën over smeltwater, lichtge- voeligheid, vetzucht, en wat er nog meer met de haren wordt bijgesleept, is op zich zelf onvoldoende om dit verschijnsel te ver klaren. Het geheim daarvan blijft voorals nog voor ons verborgen. Nu we toch over het verborgene spre ken, zullen we u eens wat verborgen schat ten wijzen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2