Dit jaar komen 650 nieuwe Beverwijkse woningen gereed Georgette Hagedoorn trad op voor de Veiser Kunstkring Heemskerk „Katholiek volksdeel telt te weinig intellectuelen" Castricum Volgende week: Limmen mozaiekendorp Wijk aan Zee Visserij -variaj 7 Ook aan krotopruiming wordt aandacht besteed Huurreductie voor krotbewoners Ontwikkelingscursussen trekken geen belangstelling Heemskerk's raad op 27 April bijeen Secretarie-ambtenaar met pensioen Kind liep tegen auto Stille tocht op 4 Mei Brandweerdemonstraties op Koninginnedag Hervormde kinderen deelden Paasgeschenken uit Dercle uitvoering van de „Rederijkerskamer" Scfieenvaart WOENSDAG 21 APRIL 1954 Voor de Beverwijkse leden van de Vrou wengroep van de Party van de Arbeid heeft wethouder W. Alberda Dinsdagavond een interessante uitgestelde lezing gehouden, die als onderwerp droeg „Groeiend Beverwijk". De heer Alberda constateerde dat in 1946 in Beverwijk 6000 woningen waren en als het IJmond-plan verwezenlijkt zal zijn, dit aamtaJ het dubbele zal bedragen. Beverwijk moet hiervoor veel tuinbouw- grond opofferen, waardoor ook het vraag stuk van de vervangende grond gaat mee spreken. Dit jaar zullen 650 woningen gereed komen en men hoopt dit aantal in de toe komst op te voeren. Het plan Arendsweg- Zuid zal 700 woningen opleveren en tevens zal hier een openbare ULO-school en een openbare school worden gebouwd, terwijl tevens ruimte overblijft voor kleuter scholen. Voor volgend jaar staat het plan Ooster- wijk op het programma en een groot deel van de gronden is reeds gemeentelijk bezit. Het plan „Oud-Sportpark" zal nog even moeten wachten, maar wel worden dit jaar veertig huizen ten Oosten van de Hendrik Mandeweg aanbesteed. De heer Alberda deelde mede dat ook aan de binnenstad de nodige aandacht zal worden besteed en de krotopruiming zal eveneens ter hand worden genomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de dames een druk ge bruik gemaakt. B. en W. van Heemskerk delen de raad mede: Bij schrijven van 12 Februari 1954 heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting bekend gemaakt een wijziging van de beschikking Bijdragen Woningwet- bouw 1950 betreffende het lager vast stellen van de huur van woningwetwonin gen teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van de bewoners van krotwonin gen, die jarenlang een lage huurprijs heb ben betaald en die niet in staat zijn ter stond de normale huur voor de nieuwe woning te betalen. Het verschil tussen de huren van het oude krot en de nieuwe woning is in en kele gevallen zo groot, dat de krotbewo ner zelfs al heeft hij een normaal arbei dersinkomen een bepaalde overgangstijd nodig zal hebben, om de nieuwe huurlas ten in zijn consumptiepatroon op te nemen. Bovengenoemde wijzigingsbeschikking opent nu de mogelijkheid om in de eerste jaren na het betrekken van de nieuwe wo ning een bijzondere financiële tegemoet koming te verlenen en aldus de overgang van de lage naar de hogere huur te verge- makkelijken. Het bedrag van de huurver- Het Katholieke volksdeel van Nederland laging is gebonden aan een bepaald .^n 5_?e^VS ,e^nste ,a®ntal iT1~ maximum, dat afhankelijk is van de huis vestingscapaciteit van de woning, variërend tellectuelen en als oorzaak moet hiervoor mede gelden de geringe belangstelling van de meinsen voor de mogelijkheid om zich te ontwikkelen, aldus de heer W. Vessies uit Beverwijk tijdens de vergadering van de afdeling Heemskerk van de Katholieke Volkspartij, die Dinsdagavond in zaal Nij- man werd gehouden. Wij Katholieken, aldus de heer Vessies, zijn van jongs af aan gewend om te gelo ven wat ons voorgehouden wordt en hier door wordt zelfstandig denken voor som migen van ons een moeilijke opgave. Vele ontwikkelingscursussen, die door verschil lende Katholieke organisaties worden ge houden trekken zeer weinig belangstelling en velen van deze werden toen van arren moede maar weer opgeheven. Spreker behandelde op deze avond ver schillende aspecten van het politieke leven en nadat hij het „staatssocialisme", dat volgens hem door de Partij van de Arbeid wordt voorgestaan, als onaanvaardbaar had afgewezen, deed hij een felle aanval op de groep Welter, die de eenheid van de Nederlandse Katholieken bedreigt en hij zag in deze partij verenigd de aanhangers van het liberalisme dat er op uit is om de arbeiders naar de vroegere slechte om standigheden terug te brengen. Deze bijeenkomst, die onder voorzitter schap van de heer Th. Bruyn stond werd slechts door een gering aantal leden be zocht, die echter blijk gaven het in som mige dingen niet met de heer Vessies eens te zijn. Vooral het vraagstuk van de moge lijkheid om de kinderen van de grote ge zinnen te laten studeren, waarvoor de in leider als oplossing zag dat de regering hiervoor subsidie zal moeten verlenen. Eén van de vragenstellers zag hierin wel degelijk een streven naar staatssocialisme, hetgeen de heer Vessies echter weer be streed. Overigens werd op deze avond meer over de doelstellingen van de Partij van de Ar beid dan die van de K.V.P. gesproken en uit de opmerkingen van de aanwezigen bleek dat eerstgenoemde partij een inten sieve propaganda had gevoerd, waar tegenover de K.V.P. niets had gesteld, was aller mening. De voorzitter antwoordde hierop dat dit te wijten is aan het gebrek aan financiën, wat zijn oorzaak vindt in de grote moeite die altijd moet worden gedaan om de vrij lage contributie binnen te krij gen, hetgeen bij de P. v. d. A. niet het ge val is, aldus de heer Bruyn. De gemeenteraad van Heemskerk komt Dinsdagavond 27 April te half acht bijeen voor een openbare vergadering. De agenda is uitgebreid en omvat de vol gende punten: 1. Vaststelling van de notdlen van de openbare vergadering van 3 Februari 1954.. 2. Ingekomen stukken en medededelin- gen. 3. Voorstel tot waarborging van rente en aflossing van geldleningen ten behoeve van de bouw van woningen door enkele inwo ners der gemeente. 4. Voorstel tot het vernoemen van een nieuwe straat, lopende langs de Kerkbeek. 5. Voorstel tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling, inzake lager onder wijs met de gemeente Beverwijk. 6. Voorstel tot benoeming van twee leden en plaatsvervangende leden inzake ge meenschappelijke regeling vervangende tuinbouwgronden. 7. Voorstel tot benoeming van twee le den in de commissie tot wering van school verzuim. 8. Voorstel tot wijziging salarisregeling gemeentepersoneeel. 9. Voorstel tot toetreding tot de stichting Waarborginstituut voor de tuinbouw in Noordholland. 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van credieten ten behoeve van huurreduc tie in verband met krotopruiming. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van credieten ten behoeve van hurreductie woningen bejaarden. 12. Voorstel tot verhoging van een cre- diet ten behoeve van een sociologisch on derzoek betreffende de problemen voor de tuinbouw. 13. Voorstel tot het vaststellen van sup- pletoire begrotingen voor de dienstjaren 1951 en 1953. 14. Voorstel tot overdracht van grond ten behoeve van de bouw van een P.E.N.- huisje aan de Oosterstreng. De heer P. Zonneveld, ambtenaar ter secretarie te Heemskerk zal de gemeente dienst op 1 Mei met pensioen gaan verla ten. De heer Zonneveld is 43 jaar als zo danig werkzaam geweest. van 100 tot 150 per jaar per woning. De op een lager bedrag gestelde huur zal jaarlijks zodanig moeten worden verhoogd dat de bewoners na 5 jaren de normale vastgestelde huurprijs betalen. Het verschil tussen de laatstgenoemde huurprijs en de lagere huur, die de voormalige krotbewo ners betalen, zal voor de helft door een Rijksbijdrage worden opgevangen, indien de gemeente een gelijk bedrag betaalt. De vraag wanneer een bewoner geacht moet worden niet in staat te zijn de nor male huur van de nieuwe woning onmid dellijk te betalen, alsmede de vraag op welk bedrag de huurverlaging met in acht neming van het gestelde maximum, in elk geval afzonderlijk dient te worden vastge steld, staat ter beoordeling van het ge meentebestuur. Van deze bevoegdheid tot het vaststellen van een lagere huur kan ook gebruik ge maakt worden ten behoeve van personen, die door het betrekken van een 'nieuwe woning een bestaande woning voor voor malige krotbewoners vrijmaken. Indien bedoelde personen tot dusver niet een gelijkwaardige of betere woning be woonden dan de nieuw të bouwen woning en zij niet in staat zijn de normale huur prijs van de nieuwe woning onmiddellijk te betalen, zal ook aan hen een huurre ductie kunnen worden gegeven. Het aanvragen en aanvaarden van de krotopruimingsbijdrage moet door uw raad worden genomen en aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting worden toegezonden. Momenteel dienen van de 30 en 10 in aanbouw zijnde woningwetwoningen 11 woningen ter vervanging van krotwonin gen, c.q. onbewoonbaar verklaarde wonin gen, waarvoor Gedeputeerde Staten van Noordholland vervangend bouwvolume hebben verstrekt. Aan deze extra toewijzing van bouw volume is de voorwaarde verbonden, dat de onbewoonbaar verklaarde percelen zul len zijn gesloopt uiterlijk binnen 3 maan den nadat de met behulp van de toewij zing te bouwen nieuwe woningen zijn ge reed gekomen. Verwacht wordt dat enkele bewoners voor huurreductie in aanmerking zullen komen en B. en W. menen dat hiermede voor 1954 een bedrag van 1000.ruim schoots toereikend zal zijn, welk bedrag wordt voorgesteld beschikbaar te stellen. Het elfjarig zoontje van de familie P., wonende aan de Bredeweg te Castricum, stak zonder op het verkeer te letten de Dorpsstraat over. De jongen werd aange reden door een personenauto welke uit de richting Alkmaar kwam en hoewel de be stuurder het ergste vreesde, lie de knaap na de botsing hard naar zijn huis. Hij heeft zich later toch onder doktersbehandeling moeten stellen. De inwoners van Castricum zullen, even als elders in het land, op Dinsdag 4 Mei de doden herdenken van de laatste wereld oorlog. In de avonduren wordt een Stille Tocht gehouden naar het voorlopig Monu ment, dat op het kruispunt Limmen, Cas tricum, Uitgeest staat, maar niet, nadat om 18 uur de klokken van Castricums kerken een minuut hebben gebeierd en om 19,25 uur de Herdenkingsplechtigheden in de kerken zijn beëindigd. De stoet zal zich om 19,30 uur opstellen voor de R.K. kerk aan de Dorpsstraat en zij zal om 19,37 uur precies vertrekken. Twee brandweerlieden met een lantaarn met wit licht gaan de stoet vooraf. Daarna komen de kransdra- gers, die op hun beurt zullen worden ge volgd door de burgemeester, wethouders en geestelijkheid. Vervolgens de familie leden van hen die op de plaats van het monument zijn gefusilleerd, daarna de ge- zamelijke zangkoren en dan de bevolking. Twee brandweerlieden met een lantaarn met rood licht zullen de stoet sluiten. Na bij het monument vindt een korte plech tigheid plaats en na de terugtocht wordt oen défilé gehouden langs de graven der geallieerde gesneuvelden op de Algemene Begraafplaats. Brandweercorpsen uit Castricum, Uit geest, Akersloot, Heemskerk, Schoorl, Eg- mond, Oudorp, Alkmaar, Langendijk en Bergen zullen op 30 April (Koninginnedag) naar Castricum komen, om op De Brink groots opgezette demonstraties te geven in het kader van de Koninginnedagviering. Na de demonstraties zullen de brandweerlie den voor burgemeester en wethouders en andere gemeentelijke autoriteiten defileren en tot slot zullen de kringburgemeesters alsmede de commandanten van de korpsen officieel ten raadhuize worden ontvangen. Na de Kinderdiensten op Eerste Paasdag hebben de allerkleinste leden van de Zon dagsschool der Hervormde Gemeente in Castricum en de junioren, verschillende zieken in Castricum en Bakkum met een bezoek vereerd. Van geld, dat zij zelf bijeen hadden gespaard, waren fruit en bloemen gekocht, hetgeen met grote dankbaarheid door de zieken werd aanvaard. De junior afdeling had zelf cadeautjes gemaakt die aan patiënten van 't provinciaal ziekenhuis Duinenbosch werden geschonken. Dit groepje heeft ook nog enkele Paasliedjes voor de patiënten gezongen. Op de Dinsdag in höteï Friesland te Lim men gehouden bijeenkomst, heeft de voor zitter van de Vereniging Voor Vreemde lingenverkeer, dr. J. van Oppen, bekend gemaakt, dat Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei een mozaïekwedstrijd zal worden gehouden onder het motto „Limmen Mozaiekendorp''. De voorzitter wekte de genodigden op aap- deze wedstrijd mede te doen en zeide: „Het hangt van u af of de actie van de WV, Limmen als bloemendorp meer bekendheid te geven, zal slagen". De oproep van de heer dr. Van Oppen bleek instemming te vinden, want tijdens de vergadering kwa men al verschillende aanmeldingen tot deelname binnen. Evenals verleden jaar zijn er weer diverse prijzen beschikbaar gesteld, waaronder bekers, médailles en geldprijzen. Het gemeentebestuur van Lim men bliift nipt ten achter en heeft eveneens een prijs uitgeloofd. Deelneming staat zo wel voor particulieren als voor firma's open. De jury, die de mozaïeken op hun „kwa liteit" zal beoordelen, is samengesteld uit de heren J. v. d. Hoek (Haarlem): J. van Kessel (Alkmaar) en P. L. Duinker (Cas tricum). De jaarlijkse Neversie-dag zal Zaterdag 1 Mei plaats vinden. Tijdens deze bijeenkomst heeft de op zichter van de plantsoendienst van de ge meente Castricum. de heer G. de Vries, een uiteenzetting gegeven over de aanleg van mozaïeken en de heer L. Ekkes, werkzaam bij het P.W.N. te Castricum, besprak de af werking en de te gebruiken kleurencombi naties. Voorts werden er door de heer J. v. d. Kommer diverse kleurenfilms ver toond, waaronder opnamen van het bloe mencorso 1953 te Lisse, van de Flora 1953 en van de bollenvelden in en in de om geving van Limmen. De avond werd bij gewoond door de burgemeester van Lim men. de heer J. Bosma, en de beide Lim- mense wethouders. Dat Georgette Hagedoorn zich gedurende haar brillante carrière als voordrachtkun stenares een rijk gevarieerd répertoire wist te vergaren, is wellicht nimmer duidelijker gebleken dan Dinsdag in het Rex Theater, toen zij zowel 's middags als 's avonds voor de Veiser Kunstkring „Voor Allen" voor het voetlicht kwam. Slechts éénmaal trad zij daarbij in herhaling met een geestig cabaretliedje van Annie M. G. Schmidt, dat zich trouwens met genoegen nogmaals beluisteren liet. Voor het overige was haar optreden totaal verschillend. De matinée was voor de Veiser schooljeugd bestemd, welke waar schijnlijk ten gevolge van de Paasvacantie in een veel te geringe mate van de gelegenheid ge bruik heeft gemaakt de ze charmante kunstvorm te ondergaan. Want dat ook de jeuffl hier voor wel degelijk ontvankelijk is, kon Dins dag overtuigd bewezen worden en viel af te leiden uit de langdurige ovatie, die Geor gette Hagedoorn na afloop ten deel mocht vallen. En toch droeg zij geenszins een speciaal jeugdprogramma voor; het waren cabaretteksten en volksliedjes, die ook op haar normale voorstellingen ten uitvoer worden gebracht. Voor de pauze bracht zij internationale folklore ten gehore, waarmee het jeugdige publiek onmiddellijk in de ban werd ge bracht. Deze betovering is overigens ge makkelijk te verklaren: Georgette Hage doorn weet met haar bewegelijke fantasie direct tot de kern der liederen door te drin gen en het humoristische of navrante effect wordt daarbij met een enkel sober gebaar of een verrassende stembuiging op een al tijd treffende manier opgeroepen. Elk num mer van haar omvangrijke répertoire mag als een creatie worden beschouwd, mede doordat deze voordrachtkunstenares met hart en ziel actrice is, die iedere emotie genuanceerd weet uit te spelen. Het Gro ningse deerntje uit „Mien mouder", het zalvende oudje uit „Het kwezelken", het schotse echtpaar uit „John Blumt" elk tyoe krijgt een volkomen eigen gestalte. Na de pauze schakelde zij over op het cabaret, vertegenwoordigd door Xanrof, Jean Louis, Pisuisse en Louis Davids, welke laatste met zijn zwanezang „Klap eens in je handjes" vertegenwoordigd was. Gelukkig was het Rex Theater 's avonds uitverkocht, zodat de volwassenen het ge brek aan jeugdige belangstelling volledig hebben gecompenseerd. In de vertaling van haar verleden jaar overleden echtgenoot, de crote Nederlandse dichter Martinus Nii- hoff, vertolkte zij fragmenten uit de Spoon River Anthology" van Edgar Lee Masters. Deze in 1950 gestorven Ameri kaanse auteur beschreef hierin het kerk hof van een Amerikaans stadje, met de gefingeerde naam Stxxra River. De namen op de grafstenen hebben de toevallige be- De Rederijkerskamer „Kennemerland" geeft in het eenentachtigste speelseizoen de derde uitvoering op Donderdag 22 April in het Kennemer Theater te Beverwijk. Op gevoerd zal worden „De médailles van een oude vrouw", een toneelspel in drie bedrij ven van Sir James M. Barie. De regie is in handen van de heer P. Fiege. Damclub „Denk en Zet" versloeg Hoogovenpersoneel De Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" heeft deze week een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tegen negen dam mers van het magazijn van de Hoogovens. De badplaatsbewoners wisten met 12-6 te zegevieren. De uitslag was: R. MahlbergD. van As 1-1, W. DuinW. Waarts 0-2; N. SchaaperJ. Albers 2-0, J. LangewisA. Adelaar 1-1, N. StruweP. v. d. Meer 2-0, C. DiepgrondN. Borst 2-0, N. de BoerJ. van Woensel 0-2, M. Klein R. Michel 2-0, J. v. d. MeyH. Schuur man 2-0. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus C. z. van C. A. Rumping en G. A. van Baarsen; Johannes M. z. van B. C. Gooyer en H. Voormeer; Cornelis W. J. z. van N. A. Groenland en G. Fatels; Adriana M. d. van C. J. de Nijs en E. de Greef. Overleden: J. Stubenitskij, echtg. van T. de Ruiter 83 jr.; A. v. d. Wel, wed. v. A. W. Schoehuys 65 jr; A. Eilbracht, echtg. van A. Dissen, 70 jr. De verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal nadert haar voltooiing. Op deze foto van het verbrede kanaal, genomen ter hoogte van Breukelen, zien wij duidelijk in het midden van het kanaal het laatste gedeelte van de vroegere kanaaldijk, welke nog moet worden weggegraven. De joto laat ook zien hoe smal het oude Merwede-kanaal vroeger was en hoe breed en royaal de nieuwe Amslerdam-Rijn-verbinding is geworden. Na het uitgraven van het laatste stuk zal het kanaal ter plaatse ook nog op voldoende diepte moeten worden gebracht, waarmee het enorme werk voltooid zal zijn. (Luchtopname ANP-foto) zoeker niets meer te zeggen en zelfs de herinnering heeft hun gestailte volledig uitgewist. Maar toch zijn zij nog voort durend aanwezig, zij het dan ook onzicht baar, tot zij door tussenkomst van de dich ter van hun leven verhalen, waardoor alle schakeringen van het oude stadie voor een kort ogenblik zichtbaar zijn. Bij de uit beelding van de diverse personages toonde zij zich opm'euw een actrice, die over een enorm creatief vermo«»en beschikt. Zo groot was de indruk, die Georrette Hagedoorn met deze voordracht achterliet, dat het geruime tijd duurde eer het publiek de stilte door een applaus durfde te verbre ken. Maar toen barstte er dan ook een langdurige ovatie los! Ook nu bepaalde zij zich na de pauze tot het cabaret, waarbij zij diverse juweeltjes van kleinkunst ten gehore bracht. Wie hoorde bijvoorbeeld ooit het pittige liedje over de Franse gouvernante van Jean Louis Pisuisse ondeugender en geestiger voor dragen dan Dinsdagavond1? Was het een wonder dat het publiek dan ook s'echbs node van haar afscheid wilde nemen? Daarbij hoeft zij in Pierre Verdonck o«n voortreffelijke begeleider gevonden. Ge zamenlijk brachten zij twee voorstellingen van zuivere artisticiteit, zoals er in deze omgeving helaas nog te weinig te beleven zijn. JAN VAN DAM. AxeldijR, 18 te Philadelphia. Alchiba, pass. 19 Fernando Noronha n. St. Vin cent. Alhena, pass 19 Ouessant n. Antw. Amsteldiep, 18 te R'dam. Amstelkroon, 19 Casablanca. Arkeldijk, 17 te Havanna. Aagtekerk, 19 v. Port Soedan n. Suez. Albireo. pass. 19 Kp. Verdische eil. n. Recife. Aletta, 18 v. Saigon n. Haiphong. Altair, 20 te Paranagua. Aluöra, pass. 17 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Arendskei k, 19 te Rotterdam. Ariadne, pass. 18 Ouessant n. Tanger. Arkeldijk, 19 v. New York n. Antw. Aldabi, pass. 20 Kp. St. Vincent. Almkerk, pass 20 Socotra n. Cochin. Appingedijk, 20 te Antwerpen. Aagtedijk, 19 730 m. O. Saba n. New York. Abbctiijk, 19 in Golf v. Tehuantepec n. Los Angeles. Akkrumdijk, 19 140 m. W.ZW. Lands End. Almdijk, pass. 19 eil. Jupiter n. Le Havre. Amstelbrug, 19 150 m. ZW. Las Palmas. Amstelvaart. 19 450 m. NW. Cure eil. Ball. 19 te Port Said. Boschfontein, 19 te Marseille. Blijdendijk, 19 v. New York n. Antwerpen. Biiliton, 20 te Suez. Blommersdijk 17 te New York. Bali, 19 v. Port Said n. Suez. Bloemfontein, 19 te Port Elizabeth. Britsum, 19 v. Southampton. Blitar, pass. 19 Str. Messina n. Genua. Breda, 19 600 m. NO. Sombrero eil. Caltex Nederland, 18 v Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, 20 te Sidon. Chama. 20 te Curasao verwacht. Charis, 18 te Amsterdam. Ceronia, 19 160 m. O.NO. Trinidad. Clavella, 19 t-h.v. Oporto n. Amsterdam. Cleodora, 19 460 m. W. Adelaide. Coryda, 19 180 m. NW. Perlm. Dongedijk, 19 te San Francisco. Delfshaven, 19 300 m. Z. Santos. Diemerdijk, 19 90 m. W. Kp. Corrientes. Duivendijk. 19 720 m. W.ZW. Flores. Erinna, 19 ten anker bij Liverpool. Esso Den Haag. 20 Sidcn verwacht. Eendracht, 19 te Ackay. Ena, pass. 19 ten N. Luzon n. Tokuyame. Friesland (KRL), pass. 19 Sabang n. Aden. Gouwe, 17 v. Dakar n. Rotterdam. Graveland, 20 te Hamburg. Hathor, 19 te Hamburg. Hoogkerk. 18 v. R'dam 19 te Hamburg. Hilversum, 19 Perlm gepass n. Suez. Hecuba, 19 v. Paramaribo n. Santiago de Cuba. Hera. 19 290 m. W.t.Z. Flores. Hydra, 20 3000 m. NW. Flores. Ilos, 19 v. A'dam te Gothenburg. Ittersum. 20 te Brake. Joh. v. Oldenbarnevelt, 19 460 m. W. Anderhalf- graadskanaal. Kota Baroe, 19 te Abadan. Kota Inten, 19 te Bal'kpapan. Karimun, 20 te Napels. Kertosono, 20 te Calcutta. Kieldrecht, 19 170 m. O.ZO. Str. Messina. Larenberg, 18 te Bremen. Loppersum, 18 te Amsterdam. Luna. pass. 19 Finisterre n. Leixoes. Langkoeas, 18 te Rotterdam. Leuvekerk, 19 v. Bombay n. Karachi. Loppersum. 17 v. Le Havre n. Amserdam. Laagkerk. 18 v. Calcutta n. Chalna. Laurenskerk, 19 te Aleppey. Lekkerkerk, 18 v. Aden n. Bombay. Loosdrecht, 19 te Hamburg. Lutterkerk, pass, 19 Ouessant n. Llvorno. Leei sum, 19 230 m. W.NW. Key West. Le Maire. 20 te Port Louis. Maashaven, pass. 19 Finisterre n. Las Palmas. Marken, pass. 18 Finisterre n. Rotterdam. Mataram, 18 te Calcutta. Meliskerk, 15 te Kobe. Molen kerk. 18 te Genua. Marpessa, 19 te Singapore. Maas, pass. 19 Ouessant n. Hogenaes. Maasdam, 23 te Southampton verwacht. Maasland, 19 Finisterre gepass n. A'dam. Manoeran. pass. 19 Guardafui n. Suez. Mapia, 19 v. Southampton n. MarseiLle. Meerkerk, 20 te Durban. Modjokerto, pas. 19 Kp. St. Vincent n. R'dam. Modjokerto, 23 Rotterdam verw. Maasland, 22 Amsterdam verwacht. Markelo, 19 v. Bremen n, Boston. Merwede, 20 te Bremen. Marin. 19 500 m. NO. Fayal. Mentor. 20 v. Haifa n. Rotterdam. Metula, 19 280 m. NO. Marcus eil. Mirza. 19 290 m. O.NO. Okinawa. Myonia. 19 150 m. NW. Manilla baai. Nieuw Holland. 20 te Sydney. Nigerstroom, pass. 19 Las Palmas n. Dakar. Nieuw Amsterdam. 19 v. Viile France n. Malaga Moordam. 19 te New York. Nestor. 19 1160 m. NO. Barbados. Motos. pass. 19 Kp. Vilano n. Rotterdam. Orar.je. pass. 19 Perim n. Suez. Oranlefontein. 19 270 m. Z. Kp. Palmas. Oranjestad. 17 170 m. ZW. Ouessant. Orestes, 18 te New York. Omala, 19 270 m. NO. Barbados. Ondina. pass. 19 Kp. Negrais n. Calcutta. Ootmarsum, 19 680 m. W.t.Z. Lands End. Orion, 19 v. Napels n. Patras. Phrontis, pass. 18 Gibraltar n. Amsterdam. Prins Philips Willem. 15 te Montreal. Prins Joh. W. Friso, 18 v. R'dam te Quebec. Perna, 20 te Rotterdam. Prins Alexander, 20 te Hamburg. Polyphemus. 17 v. Amsterdam n. Indonesië. Peperkust. 19 v. Takoradi n. Abidjan. Prins Fred Hendrik, pass. 19 Anti Cost! eil. naar Montreal. Prins Maurits. 19 300 m. W. Sctlly'fi. Prins Willem V, 20 te Hamburg. Prins Willem v. Oranje, pass. 19 Anti Costl ell. n. Antwerpen. Pygmalion, pass. 19 Kp. San Antonio n. Maracaibo Rafaela, 18 v Bangkok n. Pladju. Rondo, 18 v. New Orleans n. Baltimore. Roepat, pass. 19 Guardaful n. Prtok. Rotti, pass 17 Minikoy n. Djibouti. Rijndam, 19 v. Le Havre te Southampton. Ruys, 17 te Durham Rafaela. 19 200 m. Z.ZO. Bangkok. Rijnkerk, 19 70 m. Miri. Rijnland. 19 380 m. NO St. Paulsrock. Stad Alkmaar, vertr. 20 v. Narvik n. Newport (Mon). Stad Dordrecht, 19 te Civlta Vecchia. Stad Maassluis, vertr. 23 v. Savona n. Sari. Stad Leiden, pass. 19 Ouessant n. Bagnolt. Saparoea, 19 v Bombay te Colombo. Seherpendrecht, 19 te Curacao. Slamat. 18 v. Aden n. Djeddah. Sumatra. 18 v. Charleston n. Galveston. Schie, 20 Fort de France verwacht. Sibajak, 21 voor Hoek v. Holland verw. Sommelsdijk. pass. 19 Mtntkoy n. Belawan. Samarinda. 15 te Portland (Oreg). Salland, 18 te Amsterdam. Stentor. 18 te Amsterdam. Salawati, 19 v. Bahrein n. Muscat. Sarpedon. 19 75 m. ZO. Jamaica. Siaoe. 20 te Nagoya. Soestdijk. 20 te Boston. Stanvac Djirak, 19 280 m. Z. Saigon. Stanvac Talang Akar, 19 dwars eil. Bengkalls n. Belawan. Trajanus. 18 v. Houston te Mobile. Triton, 19 te Curacao. Tabinta. pass. 19 Gibraltar n. Alexandrië. Trompenberg, 19 te Houston. Thalatta, 21 te Dekhelia verw. Tasman, 19 v. Belawan n. Singapore. Besommingen van Dinsdag. Bloemen- daal 11.650. Van Hattum 17.200. Elie 18.500. Vikingbank 29.100. Sch. 107 2020. Sch. 7 3460. Sch. 135 10.450. IJm. 74 4150. IJm. 204 2450. VI. 166 3110. Kw. 123 2230. Kw. 6 4230. Kw. 74 9100. Kw. 141 3360. Kw. 10 2330. Kw, 126 2950. Kw. 114 1680. Kw. 89 2470. Kw. 84 2070. Kw. 108 1920. Kw. 125 2250. Kw. 91 2460. Kw. 169 1800. Kw. 37 1610. Kw. 59 2310. Kw. 64 2100. Kw. 162 2330. Kw. 127 3070. Kw. 19 2500. Kw. 41 3150. Kw. 95 1230. Kw. 20 2700. Kw. 140 2260. Kw. 159 7200. Kw. 75 4500. Kw. 45 3480. Kw. 12 1600. Kw. 133 1370. Kw. 94 960. Kw. 30 1520. Kw. 21 1650. IJm. 208 3830. IJm. 5 2580. IJm. 52 2030. BU 33 2150. AM 18 3300. AM 17 2950. RO 3 1900. HD 125 1990. Prezen van Dinsdag. Heilbot 3102.40. Gr. tong 1.74—1.48. Grm. tong 1.86—1.26. Kim- tong 1.82—1.50. KI. tong I 1.80—1-46. KI. tong II 1.62—1.12. Tarbot I 2.60—1.80, alles per kg. Tarbot II 98—84. Tarbot III 94—71. Tarbot IV 78—56. Tongschar 67—50. KI. tongschar 41—26. Schartong 38—26. Kim. schol 77—56. KI. schol I 68—42. KI. schol II 26—17. V. haring 22—10.50. Makreel 19—10. Gr. schelvis 42—38. Grm. schelvis 50—43. Kim. schel vis 54—43. KI. schelvis I 54—46. KI. schel vis II 41—16. Wijting 29—8. Gr. gul 48—26. Mid. gul 40—23. KI. gul 27—15. Ham 68 KI. wolf 45—31. Poontjes ƒ26—8. KI. koolvis zw. 31—24. KI. koolvis wit 34—26, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 22857. Gr. koolvis zw. 71—56. Gr. kool vis wit 82—66. Gr. leng 81—67. Gr. wolf 87—75. alles per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag In totaal 8200 kisten. BELGIë Verwachtingen. Voor vandaag werd aan de afslag te Oostende verwacht de O. 298 van IJsland en voor Woensdag de O. 89 en O. 297 van IJsland. De Belg en de verre visserij. Hier volgen de vangsten en besommingen van vijf Belgische IJsland-trawlers, die vorige week aan de markt te Oostende waren: de O. 81, 3800 kisten, 1.120.130 fr. (in Neder lands geld 85.129.—); de O. 299, 3000 kis ten, 943.960 fr. (ƒ70.742,—); de O. 217, 750 kisten, 220.920 fr. 16.789.—); de O. 224, 1000 kisten, 294.930 fr. (ƒ22.414,—); de O. 331, 900 kisten, 287.040 fr. 21.815,—). Het grootste gedeelte van deze vangsten be stond uit schelvis en kabeljauw. In de week van 5 tot en met 10 April waren er ook vijf IJslanders aan de afslag met de volgende vangsten O. 294. 3400 kisten:'O. 324, 1000 kisten; O. 85, 1500 kisten; O. 92, 2400 kisten en O. 88, 1500 kisten. BRAZILIë Aankoop vissersschepen. De „Fun- dacio Abrigo do Christo Rendentor" te Rio de Janeiro zal in Duitsland trawlers laten bouwen. Een Braziliaanse commissie zal binnenkort te Cuxhaven aankomen. In Nederland heeft Brazilië inmiddels twee vissersschepen van 225 ton bruto gekocht, welke schepen nog dit jaar afgeleverd zullen worden. De schepen worden uitge rust met koelinstallaties volgens het „Quick-freezing-procédé," In J952 werd al een Duitse trawler naar Brazilië verkocht. Dit schip, de „Presidente Vargas", ligt thans in Amsterdam voor het inbouwen van een vries-installatie. Telamon, 19 880 m. ZW. Flores. Tiba, 19 420 m. N. St. Paulsrock. Tiberius, 19 290 m. NO- Fayal. Utrecht, 19 te Djibouti Westerdam, 19 te Rotterdam. Waterland. 17 te Monte/ideo. Weltevreden, 18 v. Penang n. Belawan. Wieldrecht. 16 v. Napels n. Port Said. Willem Ruys. pass. 18 Algiers n Port Said. Woensdrecht. 19 dwars Kp. de Fer ru Thames- haven. IJsel. 19 v. Palermo n. Messina. Zaan, pass. 19 Visby n. Gefle. KLEINE VAART Advent. 20 nog te Bremen. Amstelborg, 28 Willemstad verwacht. Admiraal de Ruyter, 20 v. Swansea te A'dam verwacht. Atlas. 18 v. Bordeaux n. La Pallice. Admiraal Nelson. 19 v. Stralsund n. Pailsley. Albergen. 19 v. Rotterdam te Fowey. Annle 20 v. Middlesbro te Wear. Arnoudspolder, 20 v. Rotterdam te Lissabon verwacht, Audacta. 20 v. Grangemouth te Tonnay Charente Auriga, pass. 19 Vlissin.gen n. Antw. Betty. 20 v. Dublin te Southampton. Birmingham. 20 v. Delfziil n. Harlingen. Binnenhaven. 19 te Belfast. Batavier III. pass. 20 Finisterre n. Bordeaux. Berkelstroom. 20 v. Helsingborg te A'dam. Boreas. 20 200 m. W Kreta n. Amsterdam. Bree Helle. 20 v. Rotterdam n. Londen. Corrie b. 20 v. Dordrecht n. Londen. Casablanca. 19 v. Bo-deaux te Casablanca. Dom burgh, pass. 19 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. Draco, 17 v. Gibraltar n. Bone. Davina Goekoop. 20 v. Antwerpen te Llbourne. Dent, vertr. 20 v. Hamburg. Dillgentia. vertr. 20 v. Jersey n. Thameshaven. Daie Bohmer. 20 Liboume verw. DoMard, 20 v, Rotterdam n. Gothenburg. Driebergen, vertr. 20 v. Lissabon n. Casablanca F.llewoutsdljk. 20 v. Galway te Baynnne. Elsenbursrh, 20 v. Casablanca te Duinkerken F.sraut. 19 v. Rouaan. Fxpress, pass 19 Brunsbtlttel n. Rotterdam. Fl'Kergen. vertr. 20 v. Leixoes n. Avonmouth F'ducia. vertr. 21 v. Maassluis n. Boston. Falco. 20 nog te Philadelphia. Goote. 19 te Dakar. Ida .Tacoba. 20 te Civita Vecchia. Gazelle, pass. 19 Brun.Sbüttol n. Kopenhagen. Hebe Nobel. verm. 20 v. Boom Helvetia. 20 nog te Port Talbot. Ilias. 19 t» Napels. Ida Pieter. vertr. 20 v. Swansea n. Bordeaux. Jut'and. 20 Londen verw. Kemphaan. 20 te Naestved- Koningshaven. 19 te Malmö. Larix. pass. 17 Vlissingen n. Stockholm. Marcella, 19 v Manchester te R'dam. Markab N. pass. 19 Kiel n. Ventspils. Matthew, 20 20 m. ZO. Flambrohead. Maureen. 20 v. Fawley n. Preston. Meres N. 19 v. Las Palmas n. Londen. Meuse, pass. 20 Brunrtutittel n. Stockholm. Mirzam, 20 40 m. W.ZW. Oporto. Monica. 20 te Preston. Muphrid N. 21 v. Fowey te Genua verw. Marietie Bohmer. 19 v. Dakar n. Kaolak. Merwehaven. 19 te Casablanca. Myfem. 22 Antwerpen verwacht. Mypuck, vertr. 20 v. Esbjerg o. Rouaan. Midsland. 19 v. Rotterdam ie Grangemouth. Midas, 17 te A'dam n. Rotterdam. Nottingham. 20 v. Grangemouth n. R dam. Netta. 20 v. Gdanks te Rotterdam verw. Noord. 20 v. R dam n. Billingham. Noorderhaven, 20 v. Glasgow te R dam verw. Nero, 18 te Amsterdam n. Rotterdam. Plato. 18 v. Amsterdam n. Gothenburg. Rose Marie. 19 v. Antwerpen te Malö. Perregaux. pass. 20 Ko. Vilano n. Nantes. Phecda. pass. 19 Kp. de Gata. Rubv, 19 v. Rotterdam te Waxford. Sambre. 19 v. Rouaan n. Rotterdam. Sirius. 20 nog te Parijs. Soemba. 20 v. Rouaan te Kopenhagen. Spes. 20 nog te Gothenburg. Spurt. 20 v. Antwerpen te Oporto verw. Tom v. d. Heide. 19 100 m. O.NO. Estacapunt. Trito. 19 v. Rotterdam te Dublin?- Theodora. 20 v. Selzaete te Gothenburg verw. Timor. 20 v. Rotterdam te Huil. Vlieland, pass. 19 Kiel n. Malmö. Vrede. ol9 v. Borgestad n. Frederikstad. Vrouwepolder. 22 te Rotterdam verwacht. Walenburgh. 19 v. La Pallice te St. Nazaire. Wiebold Bohmer, 20 100 m. NO. Ouessant. Westerdok, 19 v. Gent n. Halmstad. SLEEPVAART Kbro. 19 te Haifa. Hudson. 19 260 m. W.NW. Flores. Humber, 18 v. Port Said. Noordzee, met baggermolen 19 Cheribon gepass. naar SOerabaja. Oostzee, met kruiser pass. 19 Sete n. Spezla. PooUee. 19 165 m. O.t N. Madeira met bagger molen. Thames. 18 600 m. NO.t.O. Sombrero eil. met 2 tankes. Witte Zee, 17 v. Port Said n. Tanger met bag- gemoien en sleepboot. Zwarte Zee, pass. 19 Sete n. Spezia met kruiser

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3