Chefar Sne/1 Golden Fictio Eerste kunstwerk van Oost- Flevoland thans in gebruik - u St. Josephstichting te Apeldoorn door brand geteisterd 5 OiWipnaHm» Voldoening bü Beijnes: een millioen winst Venezuela houdt de SCH. 178 nog vast Lezingen in winkels na sluitingstijd 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Tweede dag van proces tegen Aalsmeerse kweker Europees federalisme en de jeugd de Bubel 75 jaar 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen WOENSDAG 21 APRIL 1954 Lm~\JLm 1 hel pon prompt Nederland protesteert Staatssecretaris ziet er een cultureel belang in Tulpen naar alle delen van de wereld J. B. Bernink overleden Hof verdiepte zich opnieuw in belastingfraude-zaak Meisje doodgereden na botsing met bejaarde bromfietser Taal van Pakistan Lunch-pauzeconcerten in Amsterdams theater Een der twee sluizen „aan" het Veluwemeer Thijs Booy waarschuwt tegen fanatisme Arti-Médaille 1954 voor Piet van der Hem Voorzitter, prof. dr. K. Dijk, Koninklijk onderscheiden Groot gebouwencomplex verwoest Litauer vraagt hier politek asyl Faillissementen Driemasterbark wordt Delfzijls jeugdherberg Leger, vloot en luchtmacht défileren op 30 April m geniet van waarschuwen tegen „Hoe verheugend de belangstelling van de jeugd voor het Europees federalisme ook moge zijn, het fanatisme, waarmee de jongeren zich op de toekomstige eenwor ding van ons werelddeel werpen, houdt grote gevaren is", aldus zei gisteren de voorzitter van de Nederlandse Jongeren- raad der Europese Beweging, de heeT Thijs Booy, ter gelegenheid van de opening van de conferentie van docenten,verbonden aan scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en aan kweekscholen Deze conferentie is georganiseerd door de Beweging van Europese Federalisten in samenwerking met de Nederlandse Jonge- renraad der Europese Beweging. De heer Booy meende dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de jeugd het Euro pees federalisme te hoog gaat aanslaan. Men verliest volgens hem te veel uit het oog dat Europa alleen gebaat is bij een zakelijk enthousiasme, dat nimmer een religie mag worden. Ook was hem bij de jongeren een sterke instinctieve afkeer van de politiek opgevallen, welke, hoewel niet onbegrijpelijk, zijns inziens te verwerpen is. Men moet de jeugd duidelijk maken, dat de politiek ook kan leiden tot het goe de. Zij zal altijd het m'd'del blijven waar mee Europa zijn macht kan herwinnen en handhaven. Het bezitten van deze macht is van belang voor het scheppen van een Europese rechtsorde. Eveneens gaf de heer Booy als zijn mening te kennen, dat onder de jeugd de nuchterheid een weinig voor komende deugd is. Er bestaat een omvang rijk illusionisme, met name ten aanzien van een eventuele herovering van de sune- rieure positie, die Europa eens in de we reld had. Men vergeet dat Europa het cen trum van de wereld niet m°er is. Het ge vaar van Euronees nationalisme is onder de jongeren niet denkbeeldig. Daarom ook vond hij het van groot belang, dat in de kringen van het onderwijs men zijn taak gaat verstaan en doelbewust leiding gaat geven aan de jeugd, waarvan de vorming en met name de persoonlijkheidsvorming een introductie moet zijn in eigen tijd en derhalve moet leren, wat het betekent Europeaan te zijn. De bijeenkomst was geopend door de voorzitter van de Beweging van Europese Federalisten, mr. C. van Rij, die in ziin begroetin-gsrede u'td-rukkehjk het verwij* afwees, voornamelijk geuit van orthodox protestantse z'jde, dat de Europese federa listen het nationaal karakter zouden ver loochenen en zelfs zouden streven naar een Furonees nat'onalisme. Een dereeliik na tionalisme. aldus mr. Van Rii. is uit d« tiid. want Eurona wordt geen natie, welke tot een eenheid gegroeid is en kan ook niet als zodanig tot stand komen door een verdrag, maar een zodanige eenheid, dot het natio naal karakter van ieder land zich ten volle kan ontplooien. Fr is geen Europees vader land, maar een Europese geest. Voorts hebben gesproken prof. mr. L. G. A. Schlichting. hoogleraar aan de R.K. uni versiteit te Niimec«m, voorzitter van de Nederlandse Raad der Eurooese Beweging, die een historische en culturele beschou wing hield over de noodzaak van een Furopese eenheid, en mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, over een heid en verdeeldheid in Europa. ADVERTENTIE Voor de N.V. Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes te Beverwijk is 1953 het eerste jaar geweest, waarin de productiecapaciteit zo goed ais geheel door export-orders in beslag werd genomen. Daarnaast zijn diverse grote her stelwerkzaamheden voor de Nederlandse Spoorwegen uitgevoerd. De personeelsbe zetting bleef vrijwel onveranderd. De financiële uitkomsten vam de meeste orders stemmen tot voldoening. Een verlies, geleden op een serie van negen rijtuigen, is opgevangen door een hiervoor vroeger gecreëerde reserve. Het totaal der baten bedraagt 1.103.890 1.021.810). Zoals bekend wordien onver anderde dividenden voorgesteld van 8 pro cent op de preferente aandelen A. 7 procent op de preferente aandelen Ben7H procent op de gewone aandelen. De volledige bezetting van de fabriek in 1954 is reeds verzekerd. De capaciteit voor de twee volgende jaren is grotendeels be zet. De vooruitzichten om tot volle bezet ting te komen zijn gunstig. Dinsdagmorgen 20 April werd op informele wijze de Hardersluis met de bijbehorende verkeersbrug te Harderwijk, het eerste gereedgekomen kunstwerk van de toekomstige Zuiderzeepolder, Oostelijk Flevoland, in gebruik gesteld. Het was in de Hardersluis reeds kort na de opening een grote drukte. Op de achtergrond de brug. Van Nederlandse zijde is geprotesteerd bij de Venezolaanse regering tegen het op- brengefi en het vasthouden van de „Scne- veningen 178" op 14 Apriil. Het schip is thans nog niet vrijgegeven en de beman ning heeft nog niet haar vrijheid terug. Het is vrijwel zeker dat het schip werd aangehouden buiten de zóne van 19 km, die door de Venezolaanse regering was in gesteld voor controle op smokkelarij. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Stufkens over een arrest van de Hoge Raad dat het houden van lezingen in win kelruimten na sluitingstijd strafbaar stelt, heeft de staatssecretaris van Economische Zaken geantwoord, dat hij het gewenst acht, dat de mogelijkheid bestaat in boek winkels lezingen te houden ook gerdurende de tijd, dat de winkels ingevolge de ver bodsbepalingen van de Winkelsluitingswet voor het publiek gesloten moeten zijn. Hij ziet hierin een cultureel belang. De staatssecretaris overweegt wijziging van art. 12 van de wet, waardoor de aan burgemeester en wethouders verleende ont heffingbevoegdheid wordt uitgebreid ten behoeve van culturele bijeenkomsten. Tienduizenden tulpen en narcissen wor den sinds half Februari door de K.L.M. naar meer dan 60 steden over de gehele wereld vervoerd, waar deze bloemen een opvallend plaatsje krijgen in de K.L.M.- kantoren, in de étalages van haar agenten of waar zij dienen ter opluistering van ver schillende festivals waaraan de K.L.M. haar bloemrijke medewerking verleent. Tot nu toe is reeds een hoeveelheid van 100.000 kg. door de lucht vervoerd. Deze actie voor de Nederlandse bloembol die gedeeltelijk in samenwerking met het Centraal Bloembollen Comité en de Stichting Keukenhof wordt gevoerd zal tot half Mei duren en naar schatting zullen hiervoor meer dan 200.000 tulpen nodig zijn. Te Denekamp is in de ouderdom van 76 jaar overleden de heer J. B. Bernink, stichter van het natuur-historisch museum „Natura Docet" en jarenlang directeur van dit museum. Zeer omvangrijk is de reeks publicaties van de heer Bernink in tal van bladen en tijdschriften. Hij verstond de kunst een voudig doch boeiend te schrijven over na tuurwetenschappelijke onderwerpen. Hij schreef onder meer „De keien onzer heiden" en met P. van der Lijn verzorgde hij het eerste populaire boek over de bodem van ons land. ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt Uzich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. rr in doet wonderen De tweede dag in het grote strafproces tegen de 55-jarige Aalsmeerse bloemen- kweker M. B. voor het Amsterdams ge rechtshof, begon gistermorgen met een nieuw uit%'oerig verhoor van een rijks accountant, toegevoegd aan de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst te Am sterdam, die als getuige was opgeroepen. Zoals eerder is bericht, is de verdachte in de herfst van het vorige jaar veroordeeld tot drieeneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De kweker werd anderhalf jaar geleden op Schiphol ge arresteerd, toen hij vertrekken wilde naar Curagao en bevindt zich sedertdien in pre ventieve hechtenis. Hij wordt ervan beschuldigd voor de vermogens aanwasbelasting een bedrag van circa 232.000 te hebben verzwegen. Dezelfde rij getuigen trad weer naar voren en er deden zich geen nieuwe as pecten voor sinds de behandeling voor de Haarlemse rechtbank. De derde dag van het proces is vastge steld op Dinsdag 27 April. Een 72-jarige bromfietser is op het rij wielpad langs de weg DoetinchemKeppel tegen een hem tegemoet fietsend zestien jarig meisje gebotst. Het meisje viel op de verkeersweg en werd overreden door een truck met oplegger. Zij was terstond dood. De bromfietser, die eveneens ten val kwam, werd licht gewond. De Mohammedaanse Liga. die de absolu tie meerderheid bezit in de Pakistaanse Grondwetgevende Vergadering, heeft be sloten dat het Engels nog twintig jaar de officiële taal in Pakistan zal blijven. Daar na zullen de officiële talen het Oerdoe en het Bengali zijn. Gisterochtend, om zeven minuten over elf doorbrak de langzaam varende „Breezand" het smalle witte lint dat tussen twee zwart geteerde steiger palen ten Noorden van Harderwijk was gespannen en daarmee was de nieuwe Hardersluis en de daarbij behorende Basculebrug het eerste gereedge komen kunstwerk van de toekomstige Zuiderzeepolder Oostelijk Flevoland in gebruik genomen. Terwijl de vlag gen ten top waren gehesen en sirenes loeiden voer de „Breezand" met aan boord ir. J. C. Ie Nobel, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken in de gloed nieuwe sluis die berekend is op sche pen tot 600 ton en die een lengte heeft van 65 meter bij een breedte van 7,5 meter. Na de plechtigheid vertelde ir. Le Nobel nog een en ander over de plannen voor de toekomst, waarbij hij onthulde dat de twee oevers van het Oostvaardersdiep, dat straks ten Westen van Lelystad zal komen te liggen verbonden worden door een ver- keerstunnel. Voor het zover is zullen er echter nog wel tien jaren voorbij zijn ge gaan. De Hardersluis is een van de twee slui zen die straks in het Veluwemeer te vin den zullen zijn. Dit brede meer dat tussen de nieuwe polders en het vaste land komt te liggen en in de verre toekomst zal reiken van Huizen tot Kampen, belooft een ideale plaats voor watersport te worden. Indien men weet dat de breedte van 500 tot 2300 meter zal bedragen kan men zich voorstel len dat dit meer straks niet alleen nuttig zal zijn om een te grote waterafvloeiing van de Veluwe tegen te houden (en het ge vaar van indrogende gronden dus tegen te gaandoch dat het ook een goed recreatie centrum zal worden. Maar dat zal nog wel even duren. Ooste lijk Flevoland hoopt men in 1957 klaar te krijgen en om dit te helpen bereiken zijn er thans drie gemalen in aanbouw. Ook de schutsluizen, die bij Lelystad en bij de Ketelhaven komen te liggen, zijn al in uitvoering, zodat er al duidelijke, teke ning begint te komen in de aanleg van de rijkste polder die ons land straks heeft. Zware klei vindt men in de nieuwe polder een kwaliteit die men thans alleen nog in de IJpolders aantreft maar die ook merkwaardige problemen met zich mee brengt. Zo is men bijvoorbeeld reeds ge ruime tijd bezig met het nemen van proeven om er achter te komen welk soort tractoren daar straks het best kunnen werken. Voorlopig heeft men, zoals ir. Le Nobel het uitdrukte, een kleine mijlpaal bereikt met de ingebruikneming van de Harder sluis en de negen meter brede basculebrug, die erbij behoort. De laatste vormt een schakel met Lelystad, nu nog een kunst matig eilandje van enkele kilometers lengte en nog geen halve kilometer breedte, doch dat straks de grootste stad van de Zuiderzeepolders wordt met 60.000 in woners. De Knardijk, die er naar toe loopt schiet al prachtig op. Men is druk in de weer met het leggen van een weg er over heen en als de voortekenen niet bedrieeen zal het aanstaande winter mogelijk zijn, althans met een fiets, van het land af Lely stad te bereiken. Op 23 April zal in het nieuwe De La Martheater te Amsterdam 't eerste lunch pauzeconcert worden gegeven van een reeks van elf. die voor de Vrijdagen en Dinsdagen tot 28 Mei is georganiseerd. De directie heeft meegedeeld over inlichtingen te beschikken, die er op wijzen dat met deze kunstmanifestaties in het centrum van een kantorenbuurt in een behoefte wordt voorzien. De reeks, samengesteld door mevrouw A. Rotih, wordt Vrijdag geopend door het Dortmundor Kammerorchest dat, onder meer een eerste uitvoering van het viool concert van Hubert Eckartz geeft. Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell zal de 27ste April optreden. Dan volgen viool sonaten door het duo Roth-Van Mill (30 April), concertmuziek op Hammondorgel door Bernard Drukker (4 Mei), een Cho- pin-recital door Gerard Hengeveld (1 Mei) en harpsoli door de Italiaan Nicaror Zaba- leta. De laatste concerten worden verzorgd door het reeds genoemde kamerorkest (18 Mei), het pianokwartet Pro Arte, het piano-duo Géza Frid en Luctor Ponse en door de voormalige concertmeester van het pdiillharmonisch orkest van Göthebors, Endré Wolf. De organisatoren zijn voornemens om, als deze proef slaagt voor het najaar een nieuwe reeks concerten te organiseren. Bij de opening van de voorj aarsten toon stelling van kunstwerken, vervaardigd door leden van „Arti Et Amicitiae te Am sterdam, die tot 17 Mei in het gebouw van deze maatschappij wordt gehouden, is door de daartoe aangewezen commissie be kend gemaakt, dat de Artirr.édaille voor 1954 is toegekend aan de heer Piet van der Hem voor zijn ingezonden schilderij „Por tret van Fie Carelsen". EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CT. gen plotseling stukken van de dakbedek king wegvliegen, waarna direct vlammen uit de ontstane opening sloegen. Met eigen materieel begon men het vuur, dat door de vrij sterke Oostenwind werd aangewak kerd, onmiddellijk te bestrijden, maar men stond voor een hopeloze taak. De Apeldoornse brandweer slaagde er evenmin in het vuur te stuiten, hoewel zij met zestien stralen grote watermassa's in de vlammenzee spoot. Het broederhuis dat dicht bij het gebou wencomplex staat, moest met enige stralen worden natgehouden om te voorkomen dat net vuur naar dit gebouw oversloeg. De aangerichte schade is nog moeilijk te schatten, maar men neemt aan dat deze wel enige tonnen zal bedragen. De gebou wen en de inventaris waren verzekerd. Het gebouwencomplex vormde met het broederhuis het laatste overblijfsel van het voormaJige landgoed „Hohenheim" dat in 1935 door de Broeders Penitenten van de H. Franciscus werd overgenomen. De gebouwen waren ruim 100 jaar oud. Een 46-jarige boerenknecht uit Litauen, die zich bij de politie in Amsterdam meld de en cm politiek asvl in ons land verzocht, heeft aan de vreemdelingenpolitie verteld, dat hij naar Nederland is gekomen, omdat zijn moeder Nederlandse is geweest. Hij weet ndet te zeggen, waar zijn overleden moeder, wier naam hij opgeeft als Wilhel- mina Kessel, geboren is en gewoond heeft. Zijn eveneens overleden vader, die zeeman was, maakte in ons land met zijn moeder kennis. Zii zijn samen naar Memel gagaan. Hij verklaart in 1939 door de Rus sen te zijn gearresteerd. Hij is in verschei dene kampen ondergebracht geweest, on der meer in Siberië. Via de Kaspische Zee, Zuid-Rus land, Oostenrijk Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en België is hij in Limburg over de grens gekomen. De man spreekt wat Nederlands. Hij bezit geen papieren en het is voor de politie uitermate moeilijk de juistheid van zijn verhaal te contro leren. De arrondissements rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 20 April 1954 in staat van faillissement verklaard: H. H. de Graaf, monteur te Haarlem, Westerhoutpark 30. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. H. Peters te Haarlem. G. Roos, landarbeider te Abbenes, gem. Haarlemmermeer, Lisserdijk 267. Rechter commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. B. J. Lambcrs te Haarlem. Wegens gebrek aan baten zijn op Dinsdag 20 April 1954 opgeheven de faillissementen van L- Rhijnsburger, koopman, laatst wonende te Lisse, Kanaalstraat hoek Gladiolenstraat, thans te Amsterdam, J. P. Heijestraat 119 b. Rechter-commissaris mr. C- E. Muller. Cura tor mej. mr. S. Boekman te Haarlem. W. F. van der Kroft, aannemer te Haarlem, Iordensstraat 72. Rechtercommissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. B. J. Lambers, Haarlem. E. Rodenburg—Hartkopf te Haarlem, Plein 29. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. H. Jonker te Haarlem. Door het verbindend worden van de slot- uitdelingslijst is op 19 April 1954 geëindigd het faillissement van: W. Berghuis, aannemer te Velsen-Noord, Heirweg 1. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. A. W. Hellema Jr. te Haarlem. Te Delfzijl is gisteren de Duitse drie mastbark „Seute Deern" aangekomen. Deze bark is aan Delfzijl geschonken door de zoon van wijlen P. A. Koerts uit Mi chigan (V.S.). De familie van deze oud- Delfzijler wilde ter nagedachtenis aan hun vader iets doen voor Delfzijl. De bedoeling is deze driemastbark, die in Hamburg als hötelschip heeft dienst gedaan, in Delfzijl als jeugdherberg in te richten. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zullen onderdelen van de strijdkrachten gezamenlijk défileren te Rotterdam. Het défilé zal op 30 April te 11 uur worden afgenomen door de minister van Oorlog en Marine voor het stadhuis. Aan het défilé nemen deel troepen te voet van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht, vliegtuigen van de Marine Luchtvaart dienst en de Koninklijke Luchtmacht en gemotoriseerde en gemechaniseerde een heden van de Koninklijke Landmacht, ADVERTENTIE In Tivoli te Utrecht heeft de Unie „Een School met de Bijbel" vandaag haar 75- jarig bestaan gevierd. De voorzitter, prof. dr. K. Dijk le Amsterdam zei onder meer: .,In de linie was de eenheid tussen de voorstanders van het Christelijk onderwijs groot. Zij was nimmer kerkelijk-eenzijdig, nooit confessioneel-exclusief, ook niet poli- tiek-eenkleurig geweest. Zij is niet moede geworden om de roepstem van Christus te doen verstaan „Laat de kinderen tot Mij komen" De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, deelde in een toespraak mede. dat de voor zitter der Ur.ie, prof. dr. K. Dijk, benoemd is tot commandeur in de Orde van Oramje- Nassaiu. De minister zei onder meer, dat het op het ogenblik in ons land vanzelf sprekend is, dat wij een vrije school heb ben en dus ook een school waarin Gods woord het middelpunt kan vormen van onderwijs en opvoeding. „De felheid, waarmede in de laatste decennia van de vorige en de eerste van deze eeuw de dis cussies worden gevoerd, heeft mij niet ge hinderd", aldus de minister. „Integendeel: de voortreffelijke redevoeringen en artike len van mannen als Kuyper eh Elout heb ben mij geboeid en verwarmd, niet zozeer omdat zij een stijlbebeersing en welspre kendheid vertonen, die in onze dagen ook in 's lands vergaderzalen helaas steeds meer tot de uitzonderingen gaan be horen, ahvel omdat zij voortkwamen uit en getuigden van een rotsvast geloof, een diepe overtuiging en een groot verantwoor delijkheidsbesef. Deze zelfde grondslagen waren het, die in 1878 meer dan 300.000 voorstanders van Christelijk onderwijs de handen ineen deden slaan om voor de school met den Bijbel het pleit te voeren. Zo alleen is het te verklaren, dat het volks petitionnement in zeven dagen tijds zulk een massale omvang kreeg", aldus de mi nister. Voorts hield de tweede voorzitter van de Unie, dr. G. P. van Itterzon een uitvoe rige herdenkingsrede. Een hevige brand heeft Dinsdagavond de Sint Josephstichting te Apeldoorn geteis terd. Een groot gebouwencomplex van deze stichting, die zich bezig houdt met de ver zorging van geesteszieken, waarin zich een toneelzaal met cantine, een schoenmakerij en wasserij, een boekdrukkerij en boek binderij, een garage en stallen bevonden, werden een prooi der vlammen. In de wasserij la? veel wasgoed. Hiervan kon niets in veiligheid worden gebracht. Vele kostbare machines gingen verloren. In de stallen bevonden zich 23 stuks melkvee en 16 kalveren. De broeders slaagden er in het vee naar buiten te brengen, maar elf koeien hadden zulke ernstige brandwonden opgelopen dat ze moesten worden afge maakt. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Ook is het niet bekend waar het vuur precies is ont staan. Enige leden vam het personeel za- ADV ERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter s Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen gewoonte. Haal direct Carter s Lever pilletjes. 11.20 per flacon. Mevrouw Petrov, echtgenote van de leider der Russische spionnagedienst in Australië, heeft evenals haar man politiek asyl in Australië gevraagd na een poging haar per vliegtuig naar Rusland te brengen. Men ziet haar hier met haar begeleiders op het vliegveld van Sydney, waar een groep Wit-Russen trachtte haar te bevrijden. In de consternatie verloor zij een schoen. Huilend begeeft ze zich naar het vliegtuig. Later, in Port Darwin, werd haar ontvoering verijdeld. (Radiografisch overgebrachte foto)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7