Veren igingsva ria De historie van de kustvaart in de geschiedenis van Groningerland „Weduwensteun" deed onmisbaar sociaal werk in droeve gevallen Agenda voor Velsen „Gouden Koets te water' weer in Helderse haven Kleine radar van 195 kg. met zestien-mijls bereik Vrolijks derde gleed in de Oude Rijn van Alphen Old Clothes New Sportuitwisseling met Edmonton ingekrompen Koninginnefeest in Santpoort Dorp uit de IJmond Chr. Korfbalclub in IJmuiden Suomi-leden hielden hun Paasveldloop 6 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Stoomcoasters als miniatuurkoopvaarders Auto omgeslagen, kind gewond Ledenvergadering van „IJmuidens Bloei" De Mosselkwekerij Hoog sterftecijfer over 1953 THALIA DRY CLEANING ONLY Speciaal voor sleepboten en vissersvaartuigen „School der dapperen" voor Elckerlyc Geslaagde wandeltochten van ANWB Spek en Koet zegevierden Holland I-bekertournooi Heeft U geen Radio? RADIODOKTER Forse „Onderneming III" krijgt nog een zuster WOENSDAG 21 APRIL 1954 ER GAAT GEEN DAG voorbij of een Groninger kustvaarder passeert de IJmuidense sluis van of naar Amsterdam. Andere bevinden zich op de Nieuwe Waterweg op weg naar Rotterdam of op de Schelde naar Antwerpen, of op de Elbe naar Hamburg of op de Eems naar Delfzijl. We vinden deze kwieke schepen op de Noordzee, in de Oostzee, aan de Westkust van Engeland, in de havens van Frankrijk, ja zelfs in de Middellandse Zee. De een is groter dan de ander, er zijn harde lopers onder en ook schepen die zich minder snel voortbewegen en of het #chip nu Noordstad heet, of Dora, Beta. Fivel of Kunlabori, zij hebben allen één doel: hun lading in de kortst mogelijke tijd naar de plaats van bestemming te brengen. De Groningse scheepvaart heeft een rijke geschiedenis. Het was al in de vorige eeuw dat velen in Groningerland het zee mansvak kozen, vooral de jaren omstreeks 1855 is een bloeitijdperk van de Groninger vaart geworden. Hoe belangrijk het Noord- Oostelijk deel van ons land op scheepvaart gebied was blijkt uit de stand van de ge hele Nederlandse koopvaardijvloot op 1 Januari 1860 met een aantal van 2023 zee schepen waarvan bijna de helft, namelijk 969 schepen, alleen al in de provincie Gro ningen thuis behoorden, verdeeld over niet minder dan 30 verschillende plaatsen. Simpele schepen Wel waren de Groninger schepen klein en had bijvoorbeeld de vloot van Amster dam een bijna zesmaal grotere inhoud dan die van Veendam. De uitrusting was hoogst eenvoudig, alle gemakken ontbraken. Klein was ook de bemanning, soms be staande uit vier. vijf of zes koppen, maar toch werden reizen naar alle werelddelen gemaakt. De vaart was echter voornamelijk ge richt op de Noordzee en de Oostzee en 's winters lag deze dus voor een groot deel stil omdat de vorst menige haven onbe reikbaar maakte. De schepen die in de thuishaven overwinterden werden in de vorstperiode aan een grondig onderzoek onderworpen, zeilen en touwwerk nage zien opdat tegen het voorjaar aUes zee klaar zou zijn. Dit maakte van de Groninger zeevaart seizo*n"&edrijf al was dit afhankelijk van de macht van koning winter. In Veen- dam werd \Toeger een afscheidskerkdienst gehouden zodra het seizoen was aange broken. De zeelieden, die niet in de ha venplaatsen waren gebleven begaven zich per beurtschip of met particuliere rijtui gen naar hun schepen en menige Gronin ger schipper nam zijn gezin mee aan boord. Dit laatste komt trouwens nu ook nog voor. Eigen type De motor heeft in dit bedrijf ook een grote verandering en ontwikkeling ge bracht. De zeilschepen werden met een hulpmotor uitgerust doch weldra bouwde men volledige motorschepen een eigen type, op Groninger werven. De stoomperi- ode sloeg men over in tegenstelling met de grote scheepvaartmaatschappijen in Amsterdam en Rotterdam die na de zeil- tijd uitsluitend stoomschepen lieten bou wen. Groningen bezat geen vaste zeevaart- lijnen althans niet vóór 1892. In dat jaar begon namelijk de Groninger-Rotterdam mer Stoomboot Maatschappij een dienst om de tien dagen naar Hamburg en Bre men. De lijn werd geopend met het vrachtstoomschip „Hunze IX", een scheep je van 284 ton, in 1892 afgeleverd door E. Finch Co. te Chepstow. Van dit stomer- tje is een model aanwezig in het Noorde lijk Scheepvaart Museum te Groningen. Kleinste koopvaarder In tegenstelling met de kapitein-eige naren die de vaart met motorschepen uit oefenden schafte de Groninger Rotter dammer Stoomboot Mij., de naam zegt het reeds zich wel stoomschepen aan. Ge zien de tonnemaat zijn het dan ook de enige coasters geweest die met behulp van stoom werden voortbewogen. Ge noemde maatschappij liet in 1917 nog een stoomschip bouwen in Haarlem bij de werf Hubertina. van welk schip hierbij een foto is afgedrukt. Dit is de nieuwe „Hunze IX" geweest. Met een inhoud van 388 bruto reg.ton, een lengte van 43.04 m, een breedte van 7.29 m en een holte van 3.32 m is dit vaartuig lange tijd Neerlands kleinste koopvaardijstoomschip geweest. Het machinevermogen heeft 300 pk bedra gen. het draagvermogen was 457 ton en de bunkers waren op 35 ton kolen berekend. In 1946 kreeg deze Hunze IX een andere nam en wel die van de nieuwe thuishaven ..Hellevoetsluis". Nieuwe eigenaar was N. Mes geworden. Het schip was intussen op leeftijd gekomen en kon niet al te best meer mee doen met de snelle moderne mo torschepen en 1951 was het jaar dat het kleinste stoomschip van de Nederlandse koopvaardijvloot voor de tweede maal werd verkocht en wel naar Italië, waar het onder de naam „Scoiattolo" in Catania staat ingeschreven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Gisteravond omstreeks zeven uur slipte een nieuwe Volkswagen, die uit de richting Amsterdam kwam, vlak voor de kruising met de Rijksweg, raakte een lantaarnpaal en sloeg toen om. Het wagentje kwam op zijn flank en achterstevoren in de berm terecht. Van de vier inzittenden, de be stuurder, die de auto gehuurd had, zijn schoonzuster en twee Amsterdamse kin deren, die in iJmuiden zouden gaan loge ren, was een zevenjarig meisje er het ergst aan toe: een diepe vleeswond boven het rechteroog moest in het Antoniuszieken- huis gekramd worden. Een zesjarig jonge tje en de twee volwassenen kwamen met wat kleine schaafwonden en de hevige schrik vrij. De deerlijk beschadigde auto is in de loop van de avond weggesleept. De vereniging „IJmuidens Bloei" houdt Donderdag 29 April in hotel „Augusta" de algemene ledenvergadering. Van het be stuur zullen aftreden de heren Bakker, Koelemeyer, De Koning, Loendersloot en Verwayen, waarvan de eerstgenoemde zich niet herkiesbaar stelt. In het seizoen 1953/'54 werden door de mosselkwekers 585.000 tonnen mosselen afgeleverd. Van de Waddenzee was 483.500 ton afkomstig en van de percelen in de Zeeuwse stromen 101.500 ton. Zowel naar België als naar Frankrijk was de export van mosselen groter dan normaal. Van de afgeleverde hoeveelheid was 277.000 ton van de B-kwaliteit (gewone kwaliteit)", 133.000 ton van de kwaliteit B-l (betere kwaliteit) en 175.000 ton B-extra kwaliteit. Aanvoer van grondstof Tijdens het Paasweekeinde is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aange komen het Zweedse s.s. „Wallonia", dat van Gothenburg een lading van 600 ton hout- stof aanvoerde. Het jubileum van de heer N. van der Zwan De felicitatieavond, ter gelegenheid van het jubileum van de heer N. van der Zwan, in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw op Vrijdag 23 April wordt wegens familie omstandigheden op een latere datum ge houden. TEGEN de avond, wanneer het op de marineschepen in Nieuwediep vast werken is geweest en er vier glazen zijn geslagen, glijdt de laat ste weken door de Helderse havens een fraaie sloep, de Koningssloep of de „Gouden Koets te water", die be mand is met twintig adel borsten en drie officieren voor het commando. Zij oe fenen met dit in 1818 op de marinewerf te Rotterdam gebouwde en dus 136 jaar oude fraaie scheepje om Koningin Juliana tijdens haar bezoek in October van dit jaar aan Den Helder, ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de adelborsten opleiding te Willemsoord, door de ha vens te varen. VOOROP is een gouden HET zal de eerste maal zijn na de tweede wereldoorlog, dat de sloep weer wordt ge bruikt. Het scheepje is een geschenk van de Rotterdam se burgerij aan Koning Wil lem I. Tot 1851 was de Ko ningssloep in Rotterdam ge- stationneerd, daarna werd Amsterdam er de basis van. In de oorlog heeft de sloep op de Rijkswerf onderge doken gelegen. De Gouden Koets te water heeft ach terop een baldakijn, waar onder plaats is voor de Ko ningin en haar gevolg. De riemen zijn vierkant en kunnen dus niet in de dol len draaien. In de handvat ten is daarom als tegen wicht lood verwerkt, wat het roeien aanzienlijk ver gemakkelijkt. Neptunus gezeten op een grote zeeschelp, vanwaar deze God der Zeeën de zee paardjes op de boeg van het schip ment. Neptunus heeft een gevolg van gou den zeedieren. Op de ach tersteven zijn twee engelen met bazuinen gebeeld houwd. Om de roerkoning is een opkomende zon met een stralenkrans aange bracht. Duizenden blaadjes bladgoud hebben de man nen van de Rijkswerf nodig gehad om de Koningssloep de gouden aanschijn te ge ven, die zij nu heeft. Het geheel zal nog meer worden verfraaid bij de plechtig heid, wanneer de kostbaar uitgevoerde kussens en een met goud bewerkt statie kleed in de sloep zullen worden gebruikt. N. De in Haarlem gebouwde Hunze IX, een van de zeldzame „stoomcoasters De vereniging „Weduwensteun" bij de papierfabriek Van Gelder Zonen, die tot doel heeft aan de weduwen, bij overlijden van een personeelslid een bedrag uit te keren, hield Dinsdagavond in gebouw Con cordia haar jaarlijkse vergadering. De heer A. Geerlofs, voorzitter, betreurde het, dat blijkens de opkomst van de leden zo weinig belangstelling voor het werk van ..Weduwensteun" schijnt te bestaan, hoe wel dit werk sociaal belangrijk genoeg is. Men acht blijkbaar het bestuur voldoende competent. Het uitvoerige jaarverslag van de secre taris, de heer W. C. F. de Wijs, stelde on danks het rustige jaar 1953 een tamelijk hoog sterftecijfer onder de leden vast, dat met het grote getal gepensionneerden voor alsnog wel hoog zal blijven. Er waren negen leden verscheiden, zodat het aantal sterfgevallen in 27 jaar 186 bedroeg, met een totaal-uitkering van 68.338,88. Dit betekent per jaar aan geheel vrijwillig bij eengebrachte uitkeringen een bedrag van ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen BETTE DAVIS - PAUL HENREID in EEN VREEMDE PASSAGIER Een emotioneel verhaal van een jong meisie dat vecht tegen de eenzaamheid en een heerszuchtige moeder. Toegang 18 jaar. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Het aantal Velsenaren, dat dit jaar in het kader van de traditionele sportuitwis seling met Edmonton de blauw-gele kleu ren zal verdedigen, is aanzienlijk minder dan gebruikelijk. Er zullen namelijk geen athletiek-, noch tenniswedstrijden worden georganiseerd. Ook staat het te bezien of de voetbal wedstrijd voor senioren zal worden ge houden. De sportploeg zal ditmaal dus al leen bestaan uit voetballers, zwemmers, waterpolo'ers en een dames hockeyteam. Met officials en leden van de gemeente raad mee wordt het aantal Velsenaren, dat Edmonton van 3 tot 11 Juni zal bezoeken, geschat op ongeveer vijfenzeventig. Of de reisroute zal gaan via Hoek van Holland dan wel over Ostende is nog niet met ze kerheid te zeggen. Op enige punten na is het programma voor het Koninginnefeest te Santpoort-dorp vastgesteld. In het gedeelte met de win kels van de Hoofdstraat zal van 's morgens 8 uur af muziek uit de luidsprekers klin ken. Om 10 uur begint een optocht voor schoolkinderen, waarbij prijzen worden uitgeloofd voor de mooist versierde fiets, autoped en groep. Voor de versiering wor den gratis bloemen beschikbaar gesteld, die Donderdag 29 April om 17 uur gehaald kunnen worden bij de heer Gelddorp aan de Hoofdstraat. Kleppers en trommels mogen in de optocht worden meegenomen. 's Middags om 2 uur worden op de Ter- rasweg kinderspelen en wedstrijden voor volwassenen gehouden. In de avond kan men zich naar het schoolplein van de Adolf van Nassauschool begeven, waar bekende artisten een bonte Oranje-avond zullen verzorgen. Voorts is er een openluchtfilmvoorstelling met mu ziek. IN EEN DOOLHOF VAN KOTTERS EN LOGGERS in de IJmuidense Vissershaven schoof op de Dinsdagochtend na Pasen een rank scheepje met een vreemde wente lende bult op de stuurhut door het water. Tientallen schippers, opvarenden en eigenaren van vissersschepen zijn er die dag mee uit varen geweest om kennis te maken met een nieuwe radarapparatuur; op een prettige wijze nog wel, want de in stallatie stond opgesteld in het vooronder van de directieboot van Radio Holland, die hiervoor speciaal van Rotterdam naar IJmuiden was gekomen. De „Mariners Path finder Radar Model 1500", die hier werd getoond met een bereik van zestien mijl is speciaal vervaardigd voor kleine schepen, zoals coasters en kustvaartuigen. „De krach tige kleine radar" noemt de fabriek deze installatie, die slechts 195 kg weegt, inclu sief de motor-generator. Het kleine type schip kan dus met deze vereenvoudigde radar, waarin het aantal lampen is teruggebracht tot slechts drieëndertig, nu ook worden bediend. Het uitgangspunt bij het ontwerp van deze radar was een toestel te bouwen, dat de eigenschappen bezit van het type voor grote schepen, maar door kleine afme tingen ook geschikt is voor kustvaarders, sleep- en werkboten, vissersvaartuigen en jachten. Deze eisen heeft men weten te verwezenlijken na een jarenlange ont wikkelingsperiode. Op de 10 inch ka- thodestraalbuis (25.4 cm) ontstaat een beeld met schaalbereiken van een, twee, vier, acht en zestien mijl. In nagloeiende stipjes en veegjes en vlekken hebben de gasten van Radio Holland gisteren het scheepvaartverkeer tussen en buitëh de pieren en in de kanalen naar de sluizen op het panoramascherm kunnen waar nemen. Bij het schaalbereik van een mijl springen twee vaste afstandsringen in het beeld en voor de andere bereiken zijn vier vaste ringen op het scherm te brengen. Een variabele afstandsring is niet aange bracht om de apparatuur eenvoudig te houden. Het minimum bereik van deze radar ligt tussen de 35 en 45 meter. Ook plotten „Da's prachtwerk" zei schipper Zwart, toen hij ook een tochtje meemaakte, „De prijs zal er naar zijn". „Zventienduizend gulden", antwoordde de vertegenwoordi ger. Wat een ieder meeviel. De radar be schikt over een „reflection-plotter" waar door het mogelijk is direct op het beeld scherm op eenvoudige wijze te plotten. Voorts is er een met de hand draaibare peilsnaar op aangebracht. De afmetingen WOENSDAG 21 APRIL IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „Abbott en Costello gaan naar Mars". Rex, 20 uur: „Sirene van Bagdad". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. Advendo, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. DONDERDAG 22 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur- «rwiale voorstelling „Een vreemde passa Rex, 20 i an Bagdad". Advendo ur: -\ed. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken; 1012 uur: spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Dinsdag 27 April zal in hotel Borst de sluitingavond van de Castricumse kunst kring Elckerlyc plaats vinden. In de plaats van de toneelgroep Puck, die een voorstel ling zou komen geven van Ella Haasse's „Bloeh", welke voorstelling wegens ziekte van een der hoofdrolspelers niet door kon gaan, heeft het bestuur de Stichting het Nederlandse Volkstoneel „De Toneelver eniging" bereid gevonden te komen spelen. „De Toneelvereniging" zal onder regie van A. Defresne opvoeren het toneelspel in 8 taferelen van Arthur Laurents „School der dapperen". De aanvang van de avond is op 20.15 uur bepaald. De door de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB georganiseerde Paaswandeltochten, waarvoor de deelne mers in Castricum vanaf hótel Komman van start gingen, hebben een prettig ver loop gehad. In totaal hebben circa 1500 wandelaars en wandelaarsters een traject van 11, 14 of 17 kilometer gelopen en dit keer, vooral op Tweede Paasdag, waren er zeer veel buitenlandse deelnemers. Al enige maanden geleden bestonden er plannen om in IJmuiden tot de oprichting van een Christelijke Korfbalclub te ko men. Einde Maart werd dit streven be kroond, want de oprichting werd op 27 Maart een feit en de werkzaamheden kon den een aanvang nemen. In het bestuur hebben zitting H. de Boer, Zandersstraat 55, voorzitter; G. Kalkman, Platanenstraat 51, secretaresse; J. Vermeu len, Westerveld, penningmeester en B. Oos terveen, P. C. Hooftstraat 61, lid. Op het ogenblik zijn voor de nieuwe vereniging, waarvoor nog een naam moet worden ge vonden, vierentwintig leden ingeschreven. Zolang de vereniging zelf nog geen veld bezit, wordt gespeeld op het Hercules-ter- rein te Beverwijk. Als trainer werd de heer Koedood te Velsen-Noord bereid gevonden de jonge vereniging te helpen. Het bestuur hoopt dat deze club in de behoefte, die in Velsen aan Christelijke sportbeoefening van die aard bestond, zal voorzien en dat nog vele nieuwe leden zich zullen aanmel den. van de indicator zijn slechts: hoogte 42 cm, breedte 44 cm en diepte 70 cm. De impulslengte is 0.2 microseconde en de installatie beschikt over een stand-by- schakelaar. Combinatie Op de zolder van het gebouw van Ra dio Holland aan de Trawlerkade waren de monteurs trouwens bezig met nog een nieuwigheid je op visserijgebied: een ge combineerde visloupe en echolood. Het is het eerste apparaat, waarbij de loupe en de schrijver gelijktijdig kunnen bijstaan. Voorts was men bezig een gecombineerd schrijvend en flitsend echolood te instal leren voor diepte- en visschoolindicatie. Beide apparaturen leveren begrijpelijker wijs belangrijke voordelen op. De leden van de Kennemerstaten Atle tiekvereniging „Suomi" hebben Maandag morgen in de „Heerenduinen" met het hou den van onderlinge Paasveldlopen hun fcuitenwintertraining besloten. Weliswaar had de belangstelling voor deze wedstrijden wel wat groter kunnen zijn, maar niettemin is er tussen de deelnemers in de verschil lende afdelingen een sportieve strijd ge leverd om de in uitzicht gestelde eierprij- zen. Voordat de wedstrijden begonnen, heeft de heer H. J. Klaver in piëteitvolle bewoordingen de verscheiden beschermheer van „Suomi", de heer W. J. H. Muiier, her dacht en de betekenis van deze grote sport pionier voor „Suomi" geschetst. Met een minuut stilte eerden de Velsense athleten zijn nagedachtenis. De uitslagen van de wedstrijden waren: Heren, 3000 meter: 1. A. Spek, 10 min. 27 sec.; 2. en 3. J. Smit en H. v. Wijngaar den 10.43,—. Dames 600 meter: 1. E. v. Geytenbeek 1.49,8; 2. T. Waagmeester 2.52,9; 3. E. Schweitzer 2.52,9. Heren, 1200 meter: 1. A. Koet 4.47,2. G. v. d. Veer 4.59,8; 3. B. Berghuis 5.02,3. Meisjes A. 600 meter: 1. W. Veldman 2.55,6; 2. T. Hommes 2.56,8; 3. D. Grapen- daal 2.57.9. Meisjes B en C, 300 meter: 1. E. v. d. Ploeg 1.08,6; 2. L. Scheffers 1.11.8; 3. L. C. Meyjes 1.12,1. Jongens A, 1200 meter: 1. H. Snip 4.57,4; 2. J. de Keizer 5.15,5; 3. K. Smit 5.34,1. Jongens B en C, 600 meter: 1. P. Dekker 2.18,6; 2. J. Bakker 2.19,4; 3. F. de Boer 2.23,—. Met ingang van gisteravond en vervol gens elke Dinsdag en Donderdag zullen de Suomi-leden in de zomermaanden hun trai ning weer op de „Watervliet"-sintelbaan houden. Dinsdagavond werden de volgende wed strijden gespeeld voor het Holland I beker- toumooi: BG IIAll. Roest 18; TepoMistrappen 2500,gemiddeld. De uitkering per sterf geval van 475,kon worden gehand haafd. Het ledental bleef stationnair en was per 1 Januari 1954 1127 leden in Velsen. Dit aantal kan echter nog worden opge voerd. De secretaris stelde van de voorbije tien jaar de belangrijke sociale taak van „We duwensteun" in het licht. Vooral direct na de oorlog, toen veel moeilijkheden moesten worden overwonnen, is het solidariteitsge voel onder de leden gebleken. Wegens de openstelling van de vereniging voor de be ambten aan het bedrijf groeide het aantal leden zeer snel. Het werk van de Velsense vereniging vond weerklank bij het perso neel van de andere fabrieken van Van Gel der Zonen, waar achtereenvolgens afzon derlijke, zelfstandige zusterverenigingen werden opgericht. Een poging om tot cen tralisatie van deze verenigingen te geraken moest mede wegens een besluit van de Vel sense vereniging worden opgegeven, hoe wel deze beoogde centralisatie nog altijd tot de toekomstmogelijkheden wordt ge rekend. Aangezien de heer De Wijs na tien jaar wegens pensionnering binnen afzienbare tijd zal aftreden ais bestuurslid, kreeg deze actieve secretaris, de spil van „Weduwen steun", veel waardering van voorzitter en leden, waarbij men de wens van de secre taris „ieder VGZ-personeelslid lid van ..Weduwensteun" in vervulling hoopte te zien gaan. Volgens het financieel verslag van de heer J. Menzel was in 1953 in 9 gevallen totaal 4275,uitgekeerd. Aan vrijwillige contributies, inclusief van de aangesloten afdeling Amsterdam en filialen, was ont vangen 4569,86. De uitgaven bedroegen 4349.48. Met het voordelig saldo van ƒ220,48 is het kapitaal per 1 Januari 1954 gegroeid tot 1860,92. De heer Menzel, wiens taak geen sinecure is, werd dank ge bracht en gedechargeerd. ADVERTENTIE BEGIJNENSTRAAT 25 Beverwijk - Telefoon 3288 Ook verhuren wij Radiotoestellen voor 1.—. f 1.25 en 1.50 per week. Ook met visserijband. Geen reparatiekosten, dus geen risico Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren J. Menzel en P. J. B. Bak ker herkozen. In de vacature wegens af treden van de heer H. v. d. Bos werd de heer P. Snijders gekozen. De vergadering bevestigde het bestuurs besluit om personeelsleden boven 40 jaar, mits niet eerder in dienst van het bedrijf te zijn geweest, niet meer tot de vereniging toe te laten, daar de gelegenheid hiertoe lang genoeg opengesteld is geweest. De uitkering zal opnieuw gehandhaafd blijven op 475,per sterfgeval, doch in dien nog voldoende leden en eventueel aspirant-leden (ongehuwden) zullen toe treden,. zal worden overwogen dit bedrag te verhogen tot 500, Nadat de kwestie van centralisatie nog eens duidelijk in het licht was gesteld en de voorzitter had opgemerkt, dat in de geest van „Weduwensteun" ook bij de firma Beynes in Beverwijk een dergelijk steun fonds naar richtlijnen van de Velsense ver eniging tot stand was gekomen, werd ten aanzien van de toetreding tot het lidmaat schap nog een kleine, verduidelijkende i eglementswijziging aangebracht, Voetje voor voetje is Vrolijks „grote derde", de „Onderneming III", gistermiddag in het stille water van de Oude Rijn geschoven. De dwarshelling van Boot's Scheeps- bouwwerf „De Industrie" liet deze ruim veertig meter lange -trawler maar node los, nadat eerst al de fles champagne halsstarrig heel was gebleven bij de doop, die mevrouw Sanjo Vrolijk-Nederlof dit koene schip meegaf. Het is één van die kleine plechtigheden in de visserij geworden, die de vrinden en kennissen samenroept aan de kiel van het nieuwe schip op een plankier met vlaggen afgezet en met de weten schap in de harten, dat hier weer een gedurfd stukje werk werd verzet. „Waar haalt 'ie de f - moed vandaan" heb ben ze over de heer C. Vrolijk, de Scheve- f ningse IJmuidenaar meermalen gezegd tij dens het realiseren van zijn niet geringe nieuwbouwplannen en dit woord haalde hij vn zijn toespraak voor de stapelloop aan, om er een ant woord op te geven ook: „Vijftig jaar heb ik handel en rederij bedreven en ik ben nooit gewend geweest achterom te zien. Dat zal ook nu niet ge beuren". Nummer vier Naast de bijna vol tooide „Onderneming III", die over enkele maanden onder de merken SCH 117 in de IJmuidense haven zal verschijnen, is in middels al weer de ribbenkast van een vierde grote trawler overeind gekomen, ook voor Vrolijk en daarmee zijn binnen het tijdsbestek van twee jaar vier nieu we schépen gebouwd of begonnen voor deze rederij, die haar vloot met spoed moderniseert en, zoals de heer Vrolijk even aanstipte, het woord van minister Mansholt over de „slechts negen schepen van IJmuiden", weerspreekt. De heer D. Boot sr. heeft het nieuwe schip als tevreden bouwer zijn beste wen sen meegegeven en hij wees er op, dat het een modern schip geworden is, met centrale verwarming onder meer. Daar haakte de reder op in: „Zover heb ik het thuis niet een gebracht". Hij sprak ove rigens de hoop uit, dat hij na de halve eeuw activiteit in de visserij nog verder mee zal mogen helpen de vloot van IJmui den te moderniseren en uit te bouwen. „Grotere schepen en diepgaandere Volwassen trawler Als bouwnummer 1234 heeft de forse nieuweling voor Vrolijk de allures van de volwassen trawler: 40.80 meter over alles, 7.20 meter breed op de buitenkant van de spanten en een hoogte in de zijden van 3.60 meter. Het achterschip is modern op gelost: de verschansing werd dichtge bouwd en het dek daarvan werd sloepen- dek; de ruimte eronder kreeg een zes- en een vierpersoonshut, waar de bemanning oen comfortabel onderkomen zal vinden. De krachtbron voor het nieuwe schip wordt een 450 pk Industrie-diesel van het type 6D 7met reductiekoppeling. En twee voor Gouda Als straks de vierde „Onderneming" in de oude Rijn zal liggen en het is een kwestie van maanden dan zijn de ver bindingen met IJmuiden voor deze werf nog niet afgelopen, want voor de rederij D. Gouda (Medan Batavia) komen er dan nog twee trawlers op stapel van het type, dat Boot-Woubrugge reeds met zoveel suc ces voor deze maatschappij liet aflopen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8