Duizend gulden voor huur- reductie aan bejaarden Verenigi ngsva ria Agenda voor Velsen „De médailles van een oude vrouw" Visserij- varia Bouw winkels Plein 1945 Concerten „IJmuidens Roem" Velser huisvrouwen maakten kennis met Javaanse gebruiken Castricum Beverwijk uit de IJmond Romantiek herleefde bij „Advendo' 10 IN HEEMSKERK: Wijziging van de twee-gemeentenregeling Garantie goedgekeurd Koninginnedagviering in Santpoort-Dorp Fanfarekorps „Wilhelmina" geeft kerkconcert „Ons Genoegen" gaat eerste lustrum vieren „Wiener Schnitzel" in KSA gebouw Politiehondenvereniging bestaat vijf jaar „De onderdaan" voor „Cultureel Beverwijk" Holland I beker-voetbal- tournooi Burgerlijke stand Beverwijk Geslaagde opvoering van successtuk Scheepvaart VRIJDAG 23 APRIL 1954 B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede: Een schrijven van de minister van We deropbouw en Volksgezondheid heeft de mogelijkheid geopend de huur van bejaar den-woningen in bepaalde gevallen op een lager bedrag te stellen. Deze huurverlaging is gefixeerd op een bedrag van 100 per jaar per woning. In gevolge artikel 25a van het woningbesluit zal het Rijk de helft van dit bedrag uitke ren. indien de gemeente een gelijk bedrag bijdraagt. Van deze bevoegdheid tot vaststelling van een lagere huur kan door het gemeen tebestuur in beperkte mate gebruik wor den gemaakt, indien het inkomenpeil van de bejaarden een zeker bedrag niet te bo- ben gaat. Bewust is door de minister hier gespro ken van het inkomenpeil, teneinde tot uit- Op twee avonden zal de accordeonvereni ging „IJmuidens Roem" onder leiding van de heer D. Wijker wederom een concert geven, waaraan behalve de A, B en C or kesten (met solisten) een paar artisten met klinkende namen zullen medewerken: Tonny Boucher en Willy Vervoort zullen optreden als „de tovenaars van de gulle lach" en Harry Woodson als „de man met dc lachende benen." Het programma ziet er veelbelovend uit en vermeldt onder meer de uitvoering door het A-orkest van nummers als Feodora van Tsjaikofski. de Concert-ouverture van K H. Moed, dat als verplicht concours-num mer een zware opgave zal zijn en Les Deux Amoureux van G. D. Marco. Ook de debutanten van het C-orkest zullen vertegenwoordigd zijn. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Dolf Brou wer en voor de groten is er bal na! De eerste uitvoering zal plaats vinden op Zaterdag 8 Mei in het Patronaatsgebouw en de tweede op Dinsdag 11 Mei in de grote zaal van Thalia. Op welke wijze een Javaans huwelijk tot stand komt, welke feestelijkheden hieraan zijn verbonden, welke formalitei ten een geboorte vooraf gaan en hoe een begrafenisplechtigheid zich afspeelt in Indonesië hebben de Velsense huisvrou wen gisteren kunnen horen na afloop van een jaarvergadering in het Patronaat. Mevrouw Ch. Reddingius-Soeters uit Purmer, kleindochter van een van de re sidenten van Batavia, die zelf vele jaren in het verre Oosten leefde, heeft hierover verhaald en door haar causerie ongetwij feld haar gehoor meer begrip voor haar Oosterse zusters bijgebracht. Hoe interessant dit deel van het pro gramma ook was, de geschiedenis van de zwarte kunst die eenmaal op haar fami lieleden werd toegepast, werd toch wel het hoogtepunt van haar vertelling, name lijk een aantal persoonlijke ongelukjes zou veroorzaakt zijn door de aanraking met voorwerpen, die volgens de inlandse Goe- na-Goena onder de ban der zwarte magie waren gekomen. Deze ware gebeurtenis, indertijd vast gelegd door Louis Couperus in zijn boek „Stille kracht", heeft zelfs de toenmalige autoriteiten met verbazing vervuld en de meest nuchter ingestelde medicus het in zicht gegeven dat er, zoals Shakespeare zei, meer bestaat tussen hemel en aarde dan de mens bevroedt. Het was een raad sel dat nooit is opgelost en de personen, die er het slachtoffer van werden, ontkwa- slechts aan de invloed toen zij terugge keerd waren in Nederland. Dit verhaal was het, dat de aanwezigen op deze bijeenkomst bijzonder aandachtig volgden, temeer daar de vertelster een predikantsvrouw en een nakomelinge van Calvinistische voorouders was, die een rotsvast geloof bezaten in de macht van God en nochtans de kracht van deze on verklaarbare magie ondervonden. De jaarvergadering verliep op de ge bruikelijke wijze, maar bracht door het aftreden van mevrouw J. P. Hofman-Vlas enige veranderingen in de bestuurs functies. Het bestuur is nu als volgt samenge steld: Mevrouw Ch. Schooten-Van Eeden, presidente, mevr. J. Verdoorn-Wesselink, vice-voorzitster, mevr. Busselman-An- driessen, eerste en mevr. Jantjes-Geerlof tweede secretaresse. De dames I. v. d. Graaff-Doeksen en Schoone-Van Es houden respectievelijk als eerste en tweede penningmeesteres de koorden van de beurs in handen en mevr. Dammers, die tevens presidente van de nijvere S.O.S.-club is, is gewoon lid van het bestuur. VRIJDAG 23 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Verboden verhaal". Rex, 20 uur: „De rode baret". Ned. Genootschap voor Reclassering, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan, propaganda-avond. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend v. 19.00—21.30 uur. Velser Jazz Society, 20 uur, „Flora": Muziekavond. VELSEN-NOORD „Velsen Noord Vooruit", 20 uur, Gem. Vergaderlokaal. Van Diepenstr., lezing. ZATERDAG 24 APRIL IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Verboden ver haal". Rex, 20 uur: „De rode baret". „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd- geb., Rembrandtlaan, toneeluitvoering. „Felison", 15.30 uur, expositiezaal, Hei destraat, opening expositie. SANTPOORT „Stem des Volks", 20 uur, „De Weij- man", jubileumconcert 35-jarig bestaan. „Santpoorts Bloei", 20 uur, Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg, Kerkconcert. VELSEN-NOORD Toneelclub De Plaatwellerij, 20 uur, ge bouw Concordia, toneeluitvoering. drukking te brengen, dat niet het nauw keurige bedrag van de inkomsten, doch het niveau van het inkomen aan een be paald criterium moet voldoen. Voorts moet niet elke kleine wijziging in het inkomen tot gevolg hebben, dat de bewoners niet langer voor de lagere huur in aanmerking komen. De nieuwe regeling gaat ervan uit, dat de huur van de door de gemeente te bou wen woningen, die bestemd zijn voor be iaarden, door de gemeente zelf op een lager bedrag kan worden vastgesteld indien daar toe in elk afzonderlijk geval aanleiding bestaat. Voor het aanvragen en aanvaarden van een „bejaardenbijdrage" voor de 22 wonin gen, gelegen aan de Kerklaan en St. Agnes- plantsoen kan indien de raad hiertoe be sluit van 15 Februari 1954 af alsnog medewerking worden verleend. Het college is van mening dat stellig enkele bewoners hiervoor in aanmerking komen en acht een bedrag van ƒ1000 hier voor toereikend. B. en W. van Heemskerk stellen de ge meenteraad voor de in 1951 met de ge meente Beverwijk gesloten gemeenschap pelijke regeling inzake de toelating van leerlingen uit deze gemeente op openbare scholen in de gemeente Beverwijk voor gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onderwijs te wijzigen. Voorgesteld wordt de bepalingen inzake het openbaar gewoon lager onderwijs te laten vervallen, in verband met de opening van de nieuwe openbare lagere school te Heemskerk. Commissie tot wering van schoolverzuim De commissie tot wering van schoolver zuim heeft wederom een vacature door het vertrek van de voorzitter de heer H. van Benthem. Deze commissie bestond oorspronkelijk uit zeven leden maar een eerder ontstane vacature werd nimmer vervuld omdat hier aan geen behoefte bestond. Nu echter in de gemeente Heemskerk ook een openbare school is gevestigd, is het wenselijk dat ook een representant van dit onderwijs zitting in de commissie neemt zodat wordt voorgesteld de samenstelling wederom voltallig te maken. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten gistermiddag hun zegel ge hecht aan het door de Velsense raad goed gekeurde garantiecrediet ad f 1.700.000. dat B. en W. van Velsen beschikbaar wil len stellen voor de winkelstichting „Plein 1945". Deze wil daarvoor voorlopig twintig winkelpanden bouwen met veer tig bovenwoningen aan de Westelijke en Oostelijke zijde van het Plein 1945. De gemeente stelde zich bij raadsbesluit garant voor de betaling van rente en af lossing van een geldlening of geldleningen tot een bedrag van maximaal f 1.700.000. In het programma van de Oranjevereni ging Santpoort-Dorp is enige wijziging ge komen. Aanvankelijk zou een avondfeest worden gehouden op het plein van de „Adolf van Nassauschool". Nu is besloten om met de vereniging „Herdenking Natio nale Dagen" een variété-avond te geven in het Burgemeester Rijkenspark. Aan dit programma werken mee Buziau Jr., con férencier; Mabesta, een goochelaar met sprekende pop, Corry Deniese. cabaretière en Jos de Boer en Cor de Rooy pianisten. Op het plein van de „Adolf van Nassau school" worden films vertoond. Onder auspiciën van Santpoort's Bloei zal het fanfarecorps „Wilhelmina" Zater dagavond een kerkconcert geven in de Kapel aan de Pastorieweg te Santpoort dorp. Het programma vermeldt enige ko ralen uit de Matthaus Passion in een bewer king van Wiest; Sarabanda van Handel in een bewerking van Jan Groot; een suite in oude stijl. Partita Picola, door Gerard Boedijn, alsook diens Rococo-Suite. Na het Larghetto van Handel zal „Wilhelmina" besluiten met „Wenn ich einmal soil schei den", in een bewerking van Wiest. Het concert wordt afgewisseld met zang van Henk van Monsjou en orgelbespeling door de heer Lasschuit uit Haarlem. Henk van Monsjou wordt begeleid door de heer De Haas. Santpoort is moderne zaak rijker Weinigen, die de nieuwe viswinkel van de heer P. Kossen aan de Hoofdstraat 122 binnengaan, zullen in tie geheel gemoder niseerde zaak iets terugvinden van de sfeer uit vroeger jaren, toen de heer Schorn hier zijn koekebakkerswaar tentoon placht te stellen. Als enige overeenkomst is gebleven dat ook de heer Kossen blijk geeft zijn waren op zeer smakelijke wijze te kunnen étaleren. Door het overgrote étalageraam valt een zee van licht op de haring en de vele soorten vis en op de bloemstukken, door de Santpoortse middenstand aangeboden bij de opening. Naast deze moderne zaak zal het vertrouwde beeld van Kossen's ha- ringkar op het pleintje niet verdwijnen. Achttien jaar lang staat hij daar al. Als de dagen beginnen te korten, stopt hij de straatverkoop en zullen zijn vaste klanten hem moeten zoeken in de zaak. De Castricumse reisvereniging Ons Ge noegen zal het eerste lustrum, dat men begin Juni van dit jaar hoopt te vieren, gedenken met een grote feestavond, welke het besluit zal vormen van het jaarlijks uitstapje, dat de leden naar Arnhem en omgeving zal brengen. Dit is besloten op de Donderdag in hötel De Harmonie gehouden vergadering van de vereniging, waarvoor van de zijde der leden een overgrote belangstelling bestond. Na het uitstapje krijgen de leden een diner aangeboden dat hun, evenals de feestelijke bijeenkomst, in hotel De Harmonie zal wor den voorgeschoteld. De viering van het eerste lustrum zal worden opgeluisterd door de boerenkapel De Roggebouwers on der leiding van boer Rogge. Katholieke kantoorbedienden vergaderden De R.K. Handels- en kantoorbedienden- bond St. Franciscus, afdeling Castricum, heeft Donderdag in hotel Sport-Duinzicht zijn jaarvergadering gehouden, tijdens welke de voorzitter, de heer J. Zandbergen, een terugblik heeft geworpen op het af gelopen verenigingsjaar. Over het verloop van dat jaar was de voorzitter niet onte vreden; het ledental was stabiel gebleven en wat de activiteit betreft, kon hij mel den, dat er voor de diverse vakgroepen enige verbeteringen waren bereikt. Bij ontstentenis van de secretaris, de heer C. Weel, werd het jaarverslag voorgelezen door het bestuurslid mejuffrouw A. Noor- dover. Dit jaaroverzicht was in majeur evenals dat van de penningmeester, de heer H. v. d. Bogaart, die van een batig saldo van rond ƒ200 gewaagde. De aan wezige bondsbestuurder, de heer J. Kriek uit Amsterdam, kreeg tal van vragen be treffende de CAO en de werkwijze van de bond te beantwoorden en tot slot werd een gratis verloting gehouden van boekwerken. Op Donderdag 29 April en Woensdag 5 Mei zal de toneelvereniging „Het Masker" in het KSA-gebouw te Beverwijk een op voering geven van de revue „Wiener l Schnitzel". Medewerfring wordt verleend j door het orkest „The Dio's". Ongeveer een kwart eeuw geleden be werkte Willem van der Veer de één-acter „De médailles van een oude vrouw" door James M. Barrie tot een drie-bedrijvig stuk, dat met hem en mevrouw Esther de Boer van Rijk in de hoofdrollen, een langdurige en succesvolle loopbaan tegemoet ging. Daarna hebben ook Rika Hopper en Marie van Westerhoven als de naar genegenheid hunkerende juffrouw Dowey nog dikwijls een volle zaal tot ontroering gebracht, zo dat het publiek Johan Kaart verleden jaar voor een der onoplosbare raadsels plaatste toen hij zich ongetwijfeld moet hebben af gevraagd, waarom men plotseling voor zijn her-opvoeringen met Enny Molsde Leeuwe en Leo den Hartogh geen belang stelling meer toonde. Met hetzelfde pro bleem heeft ook ondergetekende zich Don derdagavond even bezig gehouden, toen de Rederijkerskamer „Kennemerland" met dit stuk in het Kennemer Theater op een voor treffelijke wijze haar eenentachtigste speel seizoen afsloot. Want deze eigenlijke sim pele intrige van twee eenzame mensen, die beiden naar een weinig liefde en genegen heid verlangden, bleek nog steeds gevoelig genoeg te zijn om de toeschouwers stil van ontroering te maken. Wellicht herinnert men zich deze enigs zins navrante historie nog wel. Zij speelt zich af in het Londen van de eerste we reldoorlog, waar de eenvoudige werkster, juffrouw Dowey, tegenover haar kennissen het feit wenst te verheimelijken, dat zij geen enkele bloedverwant aan de oorlog heeft afgestaan. Bevreesd om als een oude vrijster zonder kinderen te worden be soot, bediende zij zich van een aantal gefin geerde brieven van een vermeende zoon, wiens naam zij in de bladen als een dapper soldaat vond vermeld. Wanneer deze Ken neth vijf dagen verlof in de Britse hoofd stad mag doorbrengen, wordt hij door de dominee met juffrouw Dowey in contact gebracht, waaruit eerst een zekere onwen nige situatie ontstaat. Doch zelf een onbe kende vondeling; verandert zijn geprik kelde stemming al spoedig in een gevoel van warme sympathie voor het pittige oudje, dat op haar beurt niets liever wenst, dan voor de eenzame soldaat een moeder te zijn, die hem met haar tedere zorgen omringt. Op deze wijze vliegt het korte verlof voor beiden om en wanneer Kenneth dan weer naar het front moet terugkeren, neemt hij afscheid van de vrouw, die hij als zijn moeder is gaan beschouwen. Geen wonder, dat juffrouw Dowey in het derde bedrijf de noodlottige tijding van zijn sneuvelen ontvangt als een moeder, die zo juist haar innig geliefde zoon verloren heeft. „Kennemerland" gebruikte voor deze op voering een bewerking van Hans Tiemeyer en ofschoon de tussenliggende periode te langdurig is om deze met de eerste te kun nen vergelijken, mag toch wel worden ge constateerd dat ook de laatste voorstelling uitstekend heeft voldaan. Hiertoe hebben de beide hoofdrollen onder regie van P. Fiege voor een zeer belangrijk deel bijge dragen en wanneer wij de mislukte ope ningsmuziek buiten beschouwing laten, kan elke toeschouwer de herinnering bewaren aan een der beste voorstellingen van deze toch reeds vermaarde Rederijkerskamer. Mr HoflandVellekoop was een voor treffelijke juffrouw Dowey, die alle facet ten van deze veeleisende rol met een voor een dilettante opmerkelijke uitbeeldings vermogen wist te nuanceren. Haar schuch tere houding tegenover tie eerst zo fleg matieke frontsoldaat 'vond een ontroerende overgang in de bijneVüïuèel gemaakte hunkering naar zijn genegenheid, die hem tenslotte voor haar aanhankelijke toe wijding doet zwichten. Dit werd echter al leen mogelijk gemaakt, doordat zij in Bert Pijpers een volwaardige partner vond, die als Kenneth Dowey een weldadige rond borstigheid demonstreerde, waardoor men onmiddellijk in deze stugge Schot geloven kon, die later door haar koesterende liefde geheel ontdooit. Ieder tafereel werd door Scheveningse en voorjaarsdrive van „de Jump" De uitslag van de door de IJmuidense bridgeclub „De Jump" in haar clubgebouw het Cultureel Centrum gespeelde wedstrij den, was: N.Z.: 1. MainzJonker 102 p. 2. Drij verVeltman 97 p. 3. LomanMiddelkoop 95'2 p. 4. PrinsPorck 89 p. 5. Boer Broeren 89 p. 6. dames Van Amerongen Kramer 80IA P- 7. Boenderv. d. Wint 75,/2 p. 8. dames HamersSchol 72 p. O.W.: 1. MaarleveldDe Jong 91 p. 2. Van LooSpruitenbung 90'/> p. 3. mevrouw KulmanVan Amerongen 86 p. 4. Sival Reyendam 86 p. 5. echtpaar Rem 79 p. 6. mevrouw De HaasKramer 77'/2 p. 7. v. d. BergAmsing 72 p. 8. FloorSchadé 62'/2 p. 9. dames ElzermanRolloos 55'/z P. Maandag organiseert „de Jump" in het Cultureel Centrum haar Voorjaarsdrive. Door het inschrijvingsgeld zo laag moge lijk te stellen, hoopt het bestuur hen die deze sport thuis of in clubverband be oefenen, in de gelegenheid te stellen een drive mee te maken. Personeel van Maters naar Parijs Het gehele personeel van de Machine fabriek C. Maters, 97 man sterk, zal in Juni in drie groepen een vierdaagse trip naar Parijs maken. Ter voorbereiding is gisteravond een bijeenkomst gehouden in 't Centrum, waar de heer Van Tol, reisleider van een beken de touringcar-onderneming, een inleiding hield over Parijs. Alex Roosdorp en Marie v. d. Berg vertoonden hun kleurenfilm „Voilé, Paris". Voorzitter C. Rozemeyer bracht in zijn openingswoord dank aan de beschermheer C. Maters, die deze reis mogelijk heeft gemaakt. Verlate Paasvlucht van „Bevrijde Vleugels" De Heemskerkse postduivenhoudersver- eniging houdt op Zondag 25 April voor haar leden een vlucht van Roosendaal. De prijzen zullen bestaan uit (late) Paas eieren. De Beverwijkse politiehondenvereniging „Westerhout" zal Zondag 25 April haar eerste lustrum vieren met onder meer een onderlinge wedstrijd op het terrein achter de Creutzberglaan. Pluimveehouders vergaderen De Kennemer Pluimveehoudersvereni ging houdt op Maandag 26 April in hotel „Parkzicht" een ledenvergadering. De agenda is zeer uitgebreid. Klaverjasdrive van KAJ Door de K.A.J. te Heemskerk wordt op Maandag 26 April in het K.S.A.-gebouw een klaverjasdrive georganiseerd waaraan een ieder kan deelnemen. „Wijk aan Zee" speelt uit tegen Hilversum De voetbalvereniging „Wijk aan Zee" speelt Zondagmiddag een uitwedstrijd tegen „Hilversum". „De Strandmeeuwen" legden een kaartje De uitslag van de deze week gespeelde onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strancimeeuwen" is: 1. J. van Gooi 4670 pnt. 2. J. de Boer 4593 pnt. 3. P. de Boer 4514 pnt. 4. L. Schelvis 4354 pnt. 5. Groosjohan 4351 pnt. „De Lunette" speelt „De ruwe bolster" De Heemskerkse toneelvereniging „De Lunette" geeft op Zondag 25 Aprü in zaal Dam haar laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd zal worden het toneelspel van Barend v. d. Veen „De ruwe bolster" De regie is in handen van de heer P. van Vleuten. beiden tot in alle onderdelen uitgespeeld en zij vulden elkaar daarbij voortreffelijk aan. Geen wonder, dat naast deze creaties de overige medespelenden in de schaduw moesten blijven, ofschoon Ans van Ber- kum-Workum, Lilly Bosman en Lilly Nieu- wenweg als de klessebessende vriendinnen toch nog voor een geestig openings-tafereel zorgden. Zodat de vermelding van het ova tionele succes na het bovenstaande eigen lijk als volstrekt overbodig kan worden beschouwd. JAN VAN DAM. Van de rolprent „De Onderdaan", die gisteravond in het Luxor-Theater te Be verwijk voor de „Commissie Cultureel Be verwijk" werd gedraaid, is Wolfgang Staudte de maker. Hij werd in ons land al bekend met „De moordenaars zijn in ons midden". In zijn overigens voortreffelijke verfilming van de roman „Der Untertan" van Heinrich Mann drijft Staudte de persi flage van de Pruisische zelfverheerlijking in de slotscène zodanig op de spits, dat men er eigenlijk niet zonder voorbehoud om lachen kan. Voor de rest is het een ronduit meesterlijke parodie op het militairisme, waarvan wij de gruwelijke uitwassen aan den lijve hebben ondervonden. Wolfgang Staudte registreert en hekelt, drijft de Germaanse heldenvereniging en discipline door tot in het belachelijke, maar op een droge manier, zonder veel gevoel voor humor. De hoofdrol wordt op voorbeeldige wijze vervuld: alle onaangename eigen schappen van de vooroorlogse correcte Duitser zijn in deze heerszuchtige onder daan verenigd. Donderdagavond werden de wedstrijden voor de eerste ronde van het Holland I beker tournooi voortgezet. De uitslagen van deze avond waren: Ovenboys-Dyna mo's 21; Platwiggen-Beal-pupro 0—U. GEBOORTEN: Lilian J., d. van P. C. Bou- hof en L. K. Grooten; Maria J., d. van D. de Ruig en J. K. Steen; Maria B., d. van A. Smit en J. Fringè; Elizabeth P., d. van A. J. IJpes en G. Faber; Peter C.. z. van J. A. de Wolf en C. A. van der Welle: Rudolf M., z. van C. A. J. Kater en P. G. H. Persoon; Lydia G„ d. van N. Vliet en L. Vroonland. ONDERTROUWD: F. van der Sluis en M. Smaal; N. M. van Son en M. A. Ruiter; J. Mol en G. E. Kleine. GETROUWD: J. S. M. Beermann en A. M. A. Eggermont; R. Hummel en D. G. van der Molen: I. S. van der Ster en M. A. C. Nan; J. H. Prummel en H. C. M. Springveld. OVERLEDEN: J. M. E. Blom. 58 j.. echtg van K. Honig; J. Houtgraaf, 75 j., echtg. van A. P. L. Corveleijn. De surrealistische schilders van de 20ste eeuw hadden vele voorgangers, zelfs in de Middeleeuwen vindt men surrealistisch schilderende kunstenaars. Onze foto's tonen werk van de Italiaan Arcimboldo, een schil der, die leefde tijdens de bloeitijd van de Italiaanse Renaissance, een tijdgenoot van Michelangelo! Zijn werk, dat niet in brede kring waardering vond, werd zeer bewon derd door de Keizers van Oostenrijk Maximiliaan II en Rudolf II. Boven: „Groenteboer" en beneden „Winter". „Het lied van alle tijden" door D. H. Scheffer is gedurende veie jaren een der paradestukken van hét amateurtoneel. Hetgeen overigens gemakkelijk kan wor den verklaard, want het bezit verschillende kwaliteiten, waardoor dit stuk op onze di lettanten een niet geringe aantrekkings kracht blijft uitoefenen. In de eerste plaats de costuums uit de achttiende eeuw en verder de boeiende handeling en slerke speelscènes, zodat de spelers al bij voor baat overtuigd kunnen zijn, dat hun keuze door het publiek bijzonder op prijs zal worden gesteld. Dit was ook het geval bij de Toneelver eniging „Advendo", die met dit romantisch toneelspel in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan haar winterseizoen heeft afgesloten. In dit stuk wordt de tragiek en romantiek een ruim aandeel •oegemeten, waarvoor de periode van het Frankrijk onder het schrikbewind van Robespierre zich bij uitstek leent. Boven het wraakzuchtig getier van de opgezweep te volksmassa's klinkt echter „Het lied van alle tijden"; in dit geval de liefde van Yvonne en André, die elkaar trouw blijven lot in de dood onder de guillotine van ..Monsieur de Paris". Wanneer dit drama dan wordt besloten met de min meer rhe- torische uitroep „Liefde kweekt helden!", dan is hiermee tevens het karakter van de enigszins gematigd melo-dramatische in- houd bepaald. „Advendo" was voor deze opvoeringen 1 slechts een korte tijd van voorbereiding toegemeten. Deze handicap heeft het peil 1 der voorstellingen evenwel weinig in het oog lopende schade berokkend en behou dens een enkele uitzondering was de rol- kennis zelfs zeer bevredigend. Alleen het dramatisch sterke slot van het tweede be- i drijf had meer spanning kunnen verdra gen; het samenspel sloot in dit tafereel be slist onvoldoende, omdat de spelers elkaar met hun tekst niet tijdig opvingen. Aldus ontstonden er enige ongewenste hiaten die een snel en juist reageren verhinderden en daardoor een stroeve situatie veroorzaak ten. Dit was althans bij de eerste opvoering van de vier het geval, die uw recensent van dit st->k heeft bijgewoond, zodat het niet is uitgesloten dat de spelers zelf in deze lacune hebben voorzien, nadat zij beter op elkaar raakten ingespeeld. Toch telde de onder regie van F. J. Hun- sche tot stand gekomen voorstelling daar naast weer zoveel kentekenen van een juist aangevoelde sfeer en spelopvatting, dat het grote succes hierdoor volkomen ge rechtvaardigd werd. Ditmaal bewoog me vrouw E. Blok zich onbetwist op het eerste plan, dank zij haar dartele vertolking van de charman -> Margot, wier levendige ge stalte het toneel telkens met een prettige allure beheerse. Mevrouw M. *1. Everink was eveneens uitstekend in de talentvolle wijze, waarop zij de tedere romantiek van Yvonne Fleuriot tot uitdrukking bracht; zulks in een bijna schrille tegenstelling tot D. J. v. d. Bos als André de la Haute- Rive, die het aristocratische overwicht evenmin wist op te brengen als de voor deze rol vereiste warmte en gloed. Me vrouw R. Vosse was een hartstochtelijke Franchise, ofschoon wij ons een der trico- teuses, berucht omdat zij zich al breiende in de nabijheid van de gruwelijke guillotine plachten te amuseren, toch nog canailleu- zer hadden voorgesteld. J. v. d. Linden speelde een kille en onheilspellende Cro chet; in fraai contrast met de warm-mense- lijke abt van A. de Weers, waarnaast de pittige Dumont van L. Bakker een niet minder eervolle vermelding verdient, door de waarlijk Franse allure, waarmee deze geestige typering op de planken werd gezet. JAN VAN DAM Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 2,181,78; grm. tong 2,04—1,76; kim. tong 2,142,00; kl. tong I 1,741,68; kl. tong II 1,641,46; tarbot I 2,80—2,40, per kg. Kl. schol 43—30; kl. schol I 4240; kl. schol II 5420; schar 229; bot 28—16; wijting 32—19, per 50 kg. Aanvoer van Donderdag. 62 kisten tong en tarbot, 210 kisten schol, 87 kisten schar, 96 kisten bot, 25 kisten wijting. Totaal 480 kisten. Alwakl, 22 te Rio de Janeiro. Amstelpark, 22 te Penang. Andljk. 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Arendskerk, 22 te Da. es Salaam. Aalsum, pass. 22 Vlissjngen n. Hamburg. Alphard, pass. 22 Vlissjngen n. Antw. Amerskerk, 21 te Antwerpen. Amsteldiep. 21 v. Rotterdam n. Horsens. Andljk, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Alamak. 22 v. Marseille n. Le Havre. Alblasserdijk. 21 v. Lissabon te Havanna. Aldabi. 22 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Arendsdijk, 20 v. New York n. Rotterdam. Axeldijk, 21 te Baltimore. Abbekerk, 21 600 m. ZW. Minlkoy. Adinda, 21 200 m. ZO. Haiphong. Alderamin, 21 80 m. W.NW. Djeddah. Ampenan, pass. 21 ten Z. Poelau Laut. Amstelvaart. 21 1380 m. O.t.Z. Yokohama. Armllla, 21 180 m. NO. Madoera. Abbekerk. 22 900 m. ZO. Guardafui. Ball 21 v. Suez n. Djeddah. Bantam, 21 v. Genua n. Port Said. Billiton, 21 v. Port Said n. Casablanca. Boschfontoln. 21 te Genua. Bonaire. 21 340 m. W.ZW Madeira. Bennekom, 21 te Curasao. Boskoop, 21 v. Carthagena n. Pto Limon. Bacchus, 21 v. Fort de France te Grenada. Blommersdijk, 20 v. New York te Baltimore. Bagan, 21 v. Makassar n. Soerabaja. Banka, pass. 21 Str. Singapore. Bart to, 21 rede Fakfak 23 Sorong verw. Buad, 22 te Soerabaja. Barendrecht. 22 160 m. O. ten N. Aden. Caltex Nederland, pass. 21 Flnlsterre n. Sidon. Cottica. 27 te Madeira verwacht. Chama, 21 v. Curasao n. Stanlow. Callisto, 21 v. Houston n. Nederland. Clavella, 21 Ouessant Amsterdam. Cronenburgh, pass. 22 Ouessant n. Rotterdam. Caltex Delft, pass. 21 Kp. Passero n. Sidon. Caltex Pernis, 21 150 m. N.NO. Finisterre. Caltex The Hague, pass. 21 Kp. de Gata. Caltex Utrecht, pass. 27 Alboran n. Sidon. Celebes, 21 v. Port Swettenham n. Singapore. Esso Amsterdam, 21 te Antwerpen Esso Den Haag, pass. 21 Cyprus n. Antw. Eemdtjk, 21 v. Rotterdam n. Havanna. Enggano, 21 te Rotterdam. Esso Rotterdam. 21 v. Aruba n. Rotterdam. Eemdijk. 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Friesland (KRL). 22 200 m. O- Maladive n. Aden. Groote Kerk. pass. 21 Minlkoy n. Penang. Gouwe, pass. 21 Las Palmas n. Rotterdam. Gaasterkerk. 21 600 m. W.NW. Fremantle. Heemskerk. 22 te Port Elizabeth. Hermes, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Indrapoera. 22 te Singapore. Ittersum. 22 v Brake te Hamburg. Java, 19 te New York. Jagersfontein. 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 529 m. O. ten Z. Diego Garcia. Japara (KPM), 21 te Menado. Jupfter. 22 60 m. ZW. Kp. Ferrat. Kieldrecht, 2i te Port Said. Kertosono. verlr. 24 v. Calcutta n. Madras. Kaimana, 21 v. Ogotua n. Makassar. Kota In ten. 22 te Banuwangi. Lemsterkerk, 21 te Suez. Leuvekerk, 21 te Karachi. Loonerkerk, 21 v. Chitagong n. Calcutta. Lutterkerk, pass. 21 Lissabon n. Marseille. Lekkerkerk, 21 140 m. ZO. Khorya Morya baal. Leopoldskerk, 21 te Ummsaid. Luclta, pass. 21 Galloway n. Heysham. Luna, 21 te Lissabon. Lucita, 22 te Heysham. Maasland, 22 voor IJmuiden verwacht. Mapla, pass. 21 Finisterre n. Marseille. Meliskerk. 22 te Yokohama. Maashaven, 22 te Las Palmas. Manoeran, pass. 21 Perim n. Suez. Marlekerk, 22 Kobe verwacht. Marisa, 21 In Suezkanaal n. Port Said. Marken, 21 te Rotterdam. Maasdam, 23 v. New York te Southampton verw. Modjokerto, 22 Hoek v. HoUand verw. n. R'dam Molenkprk. 22 te Marseille. Macuba, 21 250 m. NO. Ndördp. Borneo. Maetmycker, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Malvtna, 21 250 m. NW. Fremantle. Marken, pass. 21 Dungeness n. Rotterdam. Metula, 21 570 m ZO. Tokyo. Murena, 21 120 m. NW. Kp. Leeuwin. Nieuw Amsterdam, 21 v. Villefrance te Malaga. Nigorstroom, 21 te Dakar. Notos, pass. 21 Ouessant n. Rotterdam. Oranjestad, 21 2R0 m. W.t.Z. Madeira. Omala, 23 Pta Cardon verwacht. Oranje, 22 v. Suez n. Port Said. Phrontis, 23 te Amsterdam verw. Polydorus, 22 te Aden. Prins Fred. Hendrik, 21 te Montreal. Prins Fred. Willem, 17 te Montreal. Prins Philips Willem. 19 v. Montreal n. Chicago. Prins Willem 111,19 v. Montreal n. Chicago. Pendrecht. 20 v. Beaumont n. Bremen. Prins Willem Til 22 te Toronto. Pieter-S. 23 v Swansea te Rotterdam verw. Prins Willem V. 21 dwars Terschelling n. R dam Radja 21 v. Amsterdam n. Bremen. Ruys, 21 v. Durban n East London. Rotti, 22 te Djibouti. Rafaela. 21 80 m. W..N. Anamba ell. Raki, 22 te Soerabaja. Rempang. 21 1030 m. NO. Wake ell. Reyniersz, v. Soerabaja n. Tj. Priok. Salatiga, 21 v. Claveria n. Honolulu. Sarangan. 21 te Belawan. Sliedrecht. te Port Said. Soestdilk. 22 te New York. Stad Maastricht, 22 te Casablanca. Straat Soenda. 22 te Singapore. Saparoea, 22 te Madras Samarlnda. 15 v. Tacoma n. Kaapstad. Straat Makassar, 21 v. Port Elizabeth n. Kaap stad Slamat, 22 v. Suez n. Djeddah n. Port Said. Sliedrecht. 21 v. Port Said n. Malta. Stad Arnhem, 24 Rotterdam verw. Stad Lelden, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Bagnu'J Sabang. 22 te Tj. Priok verwacht. Saidja. 21 te Pladju. Sibigo, 22 te Tj. Priok verw. Stad Leiden. 21 105 m. N.t.W. Burlings. Stanvac Perdonko. 21 90 m. NW. Str. Singapore. Stad Vlaardingen. 21 v. Narvik n. R'dam. Straat Bali. 21 420 m. ZW. Sabang. Straat Banka. 21 v. Hongkong n. Osaka. Tjisadane 19 v Durban n. Mauritius. Tablnta, pass 21 Pantellaria n. Alexandria. Tankhaven III 21 v. Sungeigerong n. Singapore Tara. 21 v. Bremen n. Hamburg. Tasman. 21 v. Singapuore n. Tj. Priok. Teiresias. 22 te Semarang. Teucer. 21 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tjlbaiak. 22 te Penang. Tiiluwah. 22 te Tj. Priok. TUwangi, 21 v. Tj. Priok n. Muntok. Tomini. 21 80 m. Z ZO. Kreta. Van Outhoorn 21 te Balikpapan. Willem Ruys 22 v. Port Said n. Suez. Wleldrecht. 21 te Port Said. Weltevreden. 21 v Belawan n. Colombo. Woensdrecht 21 Gibraltar gepass n. Thames- haven. Waingapoe. 22 te Timordilly. Wieldrecht, 21 90 m. NO. Alexandrlë. Zuiderkruis. 21 te New York. Zeeland, 22 130 m. ZO. Tyne. KLEINE VAART Advent. 21 v. Bremen n. Londen. Att-S. 22 v. Avonmouth te Cardiff. Barracuda, vertr. 22 v. Colchester n. Delfzijl. Bernisse. 22 v Sevilla n. Casablanca. Bab T. 20 Kiel gepass. n. Norkoping. Betty Anne S, 23 v. Swansea te Rotterdam verw. Coolhaven. 22 v. Duinkerken te Rouen. Dale Bohmer, 20 te Libourne. Dollard. 23 v Rotterdam te Gothenburg verw. Doklaan. 21 v. Danzig n. Norkoping. Falco. 23 te Bridgewater verw. Gerrie S. vertr. 24 v. Gibraltar n. Swansea. Goote. 21 te Kaolak. Hebe Nobel, 22 te Londen. Henrica, 22 Manchester verw. Jan Kreumer, 22 te Garston. Jo. 21 v. Saeby te Fur. Kemphaan, 21 v. Naestved n. Riga. Kemphaan, 24 v. Naestved te Riga verw. Koningshaven. 21 te Kopenhagen. Kenitra. 21 v Casablanca te Rouen. Larlx, 19 Kiel gepass n. Stockholm. Marjan, 21 v. Rotterdam n. Londen. Markab, 21 v. R'dam n. IJmuiden. Mirzam N. 21 te Tanger. Myfem, vertr. 22 v. Antw. n. Rouen. Mypuck, 22 Rouen verw. Nyenburgh, 21 v. Aberdeen te Mlddlesbro. Omlandia, 21 v. Casablanca te Marseille. Oosterburgh. 21 v. Norkoping te Stockholm. Phecda, 21 v. Port Lvautey te Marseille. Pavo, 19 te Vastervik. Ponto, 18 v Alaccio n. Rotterdam. Ponza, 19 te Gefle. Plato. 20 v. Hamburg n Aarhus. Ton-S, 23 v. Avonmouth te Swansea verw. Wlckenburgh, pass. 22 Ouessant n. Casablanca. Wlebold Bohmer, 22 v. Dakar te Antwerpen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 12