Belgische coalitie-regering wordt vandaag beëdigd Weerbericht Na de stemming Kapitein van de Russische M.V.D. vroeg in Februari Westelijk asyl Haarlems Dagblad McCarthy nu zelf voorwerp van commissie-onderzoek Dienstplicht voor immi granten in Australië De militaire kracht •van de Sovjet-Unie Het woord is aan De senator-heksenjager tracht zijn misdragingen te bagatelliseren Beleidskoers voorlopig parallel aan die van haar Katholieke voorgangster Eisenhower pleit voor betere voorlichting Duitsers willen „De Zelfkant" terug Thans dankbaar object voor de Amerikaa nse fi lm operateu rs Alleen een korte rust kuur voor Wysjinski? n 68e JAARGANG No 241 VRIJDAG 23 APRIL 1954 298e JAARGANG No 89 Jacob Klerk wordt nog steeds vermist EDITIE „Nog steeds ongeëvenaard,1 zeggen Westelijke spionnen Vlamingen en Walen gelijkelijk vertegenwoordigd Meer onderling begrip tussen Westelijke volken nodig Australië weigert uit levering van Petrov Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MEER DAN VIJF MILLIOEN Neder landse mannen en vrouwen precies 5.327.044 hebben Woensdag hum stem uitgebracht om een kleine zeshonderd leden van Provinciale Staten in elf provincies te kiezen. Dit is zonder enige emotie geschied. Buitenlanders, vertoevend in onze dreven, die niet wisten dat wij verkiezingsdag hielden, zullen er wellicht niets van ge merkt hebben, tenzij zij zich in de avfmd- uren in de steden op straat begaven en toevallig nieuwsborden passeerden. Maar daarbij zullen zij nog niet onder de indruk geraakt zijn van de omvang der volksver zamelingen. Misschien even van de be daardheid. Hollanders plegen te zeggen dat de Engelsen het meest flegmatische volk van Europa zijn. Engelsen plegen te zeggen dat de Hollanders het zijn. Ik geloof dat de Engelsen hierin gelijk hebben: behoudens dan natuurlijk een minderheid, die overal en altijd aanwezig is, maar die hier op ver kiezingsdagen ook bedaard blijft. Over de voorbereiding, de „campagne", valt niets anders te zeggen. Maar het merkwaardig ste is wel dat op zo'n verkiezingsdag zelf. waarop toch meer dan vijf millioen men sen een afwisseling in hum dagelijkse ge woonten brengen om het nu maar zo sober mogelijk aan te duiden dit niet opvalt. Zoals altijd getuigt ook het resultaat niet van enige hevige politieke beroering in den lande. Dat blijkt het duidelijkst als men de stemmenverdeling eens even niet toepast op de 590 Statenzetels, waarover ditmaal beslist moest worden, maar op de 100 Tweede Kamer-zetels. Als men dus veronderstelt, dat op grond van deze cij fers een nieuwe Tweede Kamer zou zijn gekozen. Dan zou, wat de twee grootste partijen betreft, de K.V.P. van 30 tot 32 zetels gestegen zijn en de P. v. d, A. op 30 zijn gebleven. De A.R. partij zou van 12 tot 11 zijn gedaald en de C.H.U. van 9 tot 10 gestegen. De V.V.D. zou haar 9 zetels hebben behouden; de communisten zouden van 6 tot 5 zijn teruggelopen, de Staatk. Geref. Partij zou haar 2 zetels hebben be houden en de K.N.P. (Weiter) zou van twee tot één zijn verminderd. Dat is alles. Ook als het geen Provinciale Staten gegol den had, in wier handen uiteraard niet het politieke landsbeleid ligt, maar de Tweede Kamer, zou deze verkiezing dus geen direc te gevolgen voor het beleid in den lande hebben gehad, want de sterkte-verhoudin gen zouden er niet noemenswaard door zijn beïnvloed. Wel geeft de uitslag aanleiding tot alge mene commentaar op de gang van zaken bij de twee grootste partijen, die daarin beide reden tot tevredenheid vinden. De K.V.P. heeft de verliezen, bij de Kamer verkiezingen van 1952 aan de dissidente groep van Weiter en aan de P. v. d. A. ge leden, grotendeels goedgemaakt en is op nieuw de partij met het grootste aantal stemmen geworden. Zij heeft de eenheid onder de Katholieke kiezers in hoofdzaak hersteld. Welter's partij is van 2.7 van het totaal der stemmen in 1952 terugge lopen tot precies één procent. De K.V.P. heeft nu weer 31.5 der stemmen op haar naam gekregen tegen 29.4 voor de P. v. d. A., die overigens in vergelijking met 1952 toch ook op een vooruitgang kan bogen, zij het slechts van 0.4 en een stijgende tendenz blijft tonen. In de zetel verdeling, anders tot uiting komend in elf provinciale colleges dan in één Tweede Kamer, is dat sterk gebleken, want de enige grote zetelwinst vijfentwintig, verge leken bij de vorige Statenverkiezingen is aan de P. v. d. A. ten deel ge vallen. Zij is van 156 op 180 geko men, de K. V. P. daarentegen van 189 tot 186 gedaald. A. R. Partij en C. H. U. boekten zetelverliezen, resp. 7 en 6, de V.V. D. steeg tot 50 en de communisten liepen van 31 tot 24 terug. Dat de daling van het aantal communistische stem men zich met regelmaat ofschoon niet in snel temp>o blijft voortzetten, bleek op nieuw. In Amsterdam, haar sterkste posi- tie, heeft de C.P.N. intussen nog 21.4 van de stemmen behaald. Hoe onevenredig sterk zij in de hoofdstad is in vergelijking met het gehele land blijkt wel uit deze getallen: 283.344 stemmen (5.3 in Ne derland; 101.616 van dat totaal in Amster dam. Voor de reeks kleine z.g. splinterpar tijen, die aan deze verkiezing deelnamen, is de belangstelling weer volkomen ontoe reikend gebleken om ze aan zetels te hel pen. Er zijn acht partijen in de Tweede Kamer vertegenwoordigd; buiten dit acht tal was er gisteren maar één die enig suc ces boekte en dat was het Gereformeerd Politiek Verbond, dat met 0.7 van de stemmen twee zetels op zijn naam bracht, vermoedelijk ten koste van de A.R. Partij. Een gevolg van deze Statenverkiezing zal zich volgend jaar doen gelden. Provin ciale Staten kiezen de Eerste Kamer; in 1955 zullen zij die voor de helft moeten vernieuwen. Dat wil zeggen: Provinciale Staten van Noordholland en Friesland zul len dan twaalf Eerste Kamerleden en Pro vinciale Staten van Zeeland, Utrecht, Noord Brabant en Limburg er dertien moe ten kiezen. De Eerste Kamer telt, zoals iedereen behoorde te weten, in totaal vijf tig leden. Misschien zullen de verkiezingen van Gedeputeerde Staten, die nu in alle provincies op til zijn, in enkele provincies enige wijziging brengen in de samenstelling van die colleges tengevolge van de giste ren teweeggebrachte kleine verschuivingen in sterkte der partijen. R. P. Jonge mannelijke immigranten in Austra lië zullen voortaan dienstplichtig zijn. zo heeft de federale minister voor arbeids zaken en nationale dienstplicht Harold Holt in Canberra medegedeeld. De eerste dienstplichtigen zullen 18 Mei ingeschre ven worden. Er is nog steeds geen licht gekomen in de zaak van de 414-jarige Jacob Klerk uit Haarlem, die sinds Zondagmiddag 18 April uit de ouderlijke woning in de Rustenbur gerlaan vermist wordt. De politie stelt alles in het werk, om een spoor van het knaapje te ontdekken, doch tot op heden zonder resultaat. IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Rapporten van de Westelijke geheime diensten, die vandaag ter sprake worden gebracht in de bijeenkomst van de NAVO te Parijs, tonen aan, dat de Sovjet-Unie en haar bondgenoten in minder dan een maand 490 divisies of acht millioen man kunnen mobiliseren. De communistische landen, China niet inbegrepen, hebben thans zes millioen man onder de wapenen, aldus deze rapporten. De Russische luchtmacht telt nog altijd 20.000 vliegtuigen. In de laatste drie jaar zijn bijna alle toestellen met zuigermoto ren vervangen door straalvliegtuigen. De luchtstrijdkrachten die de Russen tegen het Westen kunnen gebruiken, zijn nog altijd sterker dan die ter beschikking staan van het hoofdkwartier van de geal- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Gerhart Hauptmann: De godsdienst der toekomst is verdraagzaamheid. lieerden in Europa, maar het verschil is niet erg groot meer. De Sovjet-Unie heeft, aldus de genoem de rapporten, naar schatting ongeveer 300 duikboten in dienst, waarvan de helft kan worden gebruikt op de oceanen. Ook wordt melding gemaakt van grote vorderingen op het gebied van atoom-, waterstof- en bacteriologische wapenen. Indien de Russen aanvallen, moeten zij niet alleen vergelding uit het Westen en Zuid-Westen, maar ook uit het Oosten verwachten, aldus hoge Westelijke mili tairen. De geallieerde luchtmachten waren in staat, atoombommen als tactische en strategische vergelding te gebruiken. Amsterdam groeit naar Haarlem toe. De uitbreiding langs dc Haarlemmerweg reikt al voorbij de tweede molen. Huizenblok na huizenblok verrijst. Deze luchtopname (ANP-foto) geeft er een duidelijk beeld van. Kabinetsformateur Achille van Acker heeft, nadat hij Donderdagavond door de koning was ontvangen, verklaard, dat, de liberaal-socialistische regering thans ge formeerd is. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Eerste minister: Achille van Acker (soc.); Buitenlandse Zaken: Paul-Henri Spaak (soc.); Buitenlandse Handel: Victor La- rock (soc.); Justitie: Albert Lilar (lib.); Financiën: Henri Liebaert (lib.); Binnen land: Pierre Vermeylen (soc.); Econo mische Zaken: Jean, Rey (lib.): Onderwijs: Leo Collard (sdc.); Landsverdediging: Antoine Spinoy (soc.): Openb. Werken en Wederopbouw: Adolphe van Glabbeke (lib.): Arbeid: Léon-Eli Troclet (soc.); Landbouw: René Lefebvre (lib.): Verkeer: Edouard Anseele (soc.); Middenstand: Bossaerts (lib.); Koloniën: Auguste Buis- seret (lib.); Volksgezondheid: Edmond Le- burton (soc.). De nieuwe regering omvat dus 9 socia- i listen en 7 liberalen, te weten zeven Vla- j mingen 2 Brusselaars en zeven Walen. De leden van het kabine' zullen van daag de eed afleggen in handen van de koning. Paul-Henri Spaak zal België reeds morgen als minister van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigen bij de bespre kingen van de N.A.V.O. te Parijs. De nieuwe regering zal allereerst de inventaris opmaken van de toe stand in de onderscheidene ministe- ries. Men zou evenwel zo weinig mo gelijk willen tornen aan de door de katholieke regering opgestelde be groting voor. 1954. Pas als de begroting voor 1955 zal zijn uitgewerkt waar schijnlijk dit najaar zal de nieuwe regering een eigen politiek kunnen volgen, zo verklaarde Spaak gisteren in een vergadering van het partijbe stuur, en pas dan zal zij ook een ver klaring afleggen in het parlement met betrekking tot een programma op lange termijn. Dienstplicht wordt bekort De nieuwe regering zal in de eerste plaats de belofte aan het kiezerscorps na komen door de militaire dienstplicht, welke thans 21 maanden bedraagt, te verminde ren tot 18 maanden. Men meent dit te kun nen bereiken door afschaffing van het stelsel van vrijlotingen in grote gezinnen en door aanwerving van vrouwelijke vrij willigers. In katholieke kringen is men intussen van oordeel dat deze liberaal-socialistische coalitie slechts een kort leven beschoren zal zijn. Men wijst op de grote tegen stellingen tussen beide partijen en is van oordeel dat deze linkse regering slechts een tussenfase is die uiteindelijk zal moe ten leiden naar een katholiek-socialistische samenwerking of een driepartijenregering. Achille van Acker, die thans voor de derde maal premier wordt, heeft zich als havenarbeider via de vakbeweging opge werkt. Hij wordt een „lauwe" voorstan der van de Europese federatie-plannen beschouwd en heeft o.a. scherpe critiek laten horen op de kolen- en staalgemeen schap. Vijf debutanten De nieuwelingen onder de ministers van zijn kabinet zijn de socialisten Victor La- rock, Antoine Spinoy, Edouard Anseele en de liberalen Oscar Bossaert en Edmond Leburton. Larock is 50 jaar en sedert de bevrij ding politiek directeur van 't socialistische blad „Le Peuple". Sedert 1949 is hij lid van de Kamer waar hij zich vooral befig houdt met vraagstukken van internatio nale aard. Hij staat bekend als een zeer bekwame spreker. Larock had een belang- j rijk aandeel in de wederoprichting van de socialistische internationale. Sedert 1947 j is hij afgevaardigde van België bij de UNO. Anseele werd in 1902 geboren en is een i zoon van de socialistische voorman van 1 die naam. Sedert 1936 is hij lid van de j Kamer. Spinoy is 49 jaar, sedert 1945 burge-'j meester van Mechelen en sedert 1939 Ka- merlid. Bossaert, die de portefeuille heeft ge kregen van het op aandringen der libe ralen nieuw-geschapen ministerie voor de Middenstand, is 67 jaar. Hij is een Brus selse fabrikant, die sedert 1927 burge meester is van Koekelberg. Op 3 Februari van dit jaar volgde hij de liberale leider Julius Hoste op als senator. Bossaert is een leidende figuur in de sportwereld en is o.a. voorzitter van de club „Daring". Leburton, minister van volksgezondheid, is 39 jaar en daarmee de benjamin in het nieuwe kabinet. Hij speelde een actieve rol in de verzetsbeweging, is sedert 1946 Kamerlid en sedert 1947 burgemeester van Waremme. Onze correspondent in Brussel meldt voorts: De wijzigingen die gisteravond te elfder ure (letterlijk en figuurlijk) plaats vonden hebben, naar politieke waarne mers menen, de positie van de liberalen in de regering versterkt. Niet alleen zijn er inplaats van zes. nu zeven liberalen tegen negen socialistische ministers, maar de eerstgenoemden kregen ook twee in vloedrijke ministeries, welke geen soci aal-economische verantwoordelijkheden met zich meebrengen, namelijk koloniën en Justitie. Voor het eerst in de geschiedenis van de Belgische parlementaire democratie komt een socialist aan Defensie, de heer Spinoy, die in Mechelen zeer veel heeft gedaan voor de werkverschaffing. Hij haalde twee grote en moderne automobiel fabrieken naar zijn stad: Mercedes en Peugeot. President Eisenhower heeft in een toe spraak voor de Amerikaanse bond van krantenuitgevers onder meer gezegd, dat een toenemend wederzijds begrip tussen Amerika en zijn geallieerden van essen tieel belang is voor een „coöperatieve vrede, zulks in tegenstelling tot een vrede, waarvan de voorwaarden op bevel van de Sovjet-Unie zouden moeten worden aan vaard". De president pleitte voor meer bericht geving over de gewone man en zijn sociaal, cultureel en religieus leven in het buiten landse nieuws. Begrip voor deze zaken is onmisbaar voor het begrip voor een land. zo zeide hij. „Het is altijd ontmoedigend om buitenlandse vrienden kleinerend te horen zeggen, dat de Amerikaanse cultuur bestaat uit een verzameling van glimmende gebruiksvoorwerpen. Het is onrustbarend te weten, dat men ons zo onvolwassen in de wereldpolitiek acht, dat wij bereid zouden zijn roekeloos en nodeloos een oorlog uit te lokken. Erger is zelfs te vernemen, dat men ons vaak even belust op macht ziet als de mannen in het Kremlin". „Deze misvattingen zijn zonder twijfel gedeeltelijk te wijten aan communistische propaganda, maar zij bloeien door het ge brek aan de wederzijdse uitwisseling van begrijpelijke en ware voorlichting tussen ons en onze vrienden. Ik ben er zeker van dat de vrije pers in de vrije landen wer kelijke vooruitgang in dit opzicht heeft ge boekt. Ik ben echter van mening, dat veel meer kan en moet worden gedaan. Dfe toe komst van ons allen hangt er van af', aldus de president. De „Kreistag" van het district Geilen- kirchen-Heinsberg heeft met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin terugkeer van „De Zelfkant" naar Duits land wordt verlangd. De Zelfkant is een van de kleine Duitse grensgebieden die in 1949 onder Nederlands bestuur werden gesteld. In dit gebied, waarmee in 1949 Limburgs „wespentaille" bij Sittard werd verbreed, wonen bijna zesduizend mensen. De „Kreistag" van het district, waarbij De Zelfkant vroeger hoorde, hield een spe ciale zitting ter herdenking van het feit, dat de afscheiding vijf jaar geleden werd voltrokken. In het door de „Kreistag" ge nomen besluit werd opgemerkt, dat de correctie der grens niet alleen ernstige economische nadelen heeft veroorzaakt, doch dat zij ook „een ernstige psychische belasting voor de betrokkenen" betekent. CANBERRA (Reuter) De Australische regering heeft de Sovjet-ambassade een nota doen toekomen, waarin het verzoek tot uitlevering van Petrov „wegens frau duleuze manipulaties met fondsen van de ambassade" van de hand wordt gewezen. (Van onze correspondent in Washington) Gisteren zijn te Washington de verhoren begonnen van een onderzoekcommissie van de Amerikaanse Senaat, die zal na gaan of McCarthy de man, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse (lees: communisti sche activiteit) op een onfatsoenlijke manier geprobeerd heeft om speciale gun sten te verkrijgen voor de dienstplichtige G. David Schine, die vroeger onbezoldigd juridisch assistent van de commissie van McCarthy was. Nog meer dan McCarthy wordt diens medewerker Cohn er van be ticht bij het leger op een voorkeurs-behan deling voor Schine te hebben aangedron gen. Hij zou dit hebben gedaan met steun van McCarthy en onder het uiten van vrij dreigende taal. Het is in de laatste weken wel duidelijk geworden, dat McCarthy dit onderzoek al lerminst plezierig vond. Voor het eerst werd de aggressieve Senator in het defen sief gedrongen en hij trachtte, naar men algemeen geloofde, door uitstel afstel te bereiken. Dit is hem niet gelukt. De pu blieke opinie begon ongunstiger ten aan zien van McCarthy te reageren en nog langer verstoppertje spelen zou de Senator zeker geen goed hebben gedaan. Hij ziet zich bovendien gedwongen om als een ge woon gedagvaardigde voor de commissie te verschijnen en hij zal moeten afzien van een bevoorrechte positie bij het onderzoek. McCarthy had aanvankelijk te kennen ge geven, dat hijzelf de tegenpartij wilde on dervragen, maar de twee partijen het leger enerzijds en McCarthy en zijn mede werkers anderzijds hebben gelijke rech ten gekregen. Geen privileges voor McCarthy derhalve. De tactiek, die de Senator thans volgen zal, begint duidelijk te worden: hii gaat de zaak bagatelliseren en alles als veel BONN. (Van dc ANP-correspondent) Weinige dagen voor het begin van de Ge- neefse conferentie heeft de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland bekend ge maakt, dat onlangs een Russische agent naar het Westelijk kamp is overgelopen. Kapitein N. E. Chochlov, die dertien jaren als agent van de Russische geheime dienst (MWD) voornamelijk in midden-Europa heeft gewerkt, is op 18 Februari in Frank fort in Amerikaans asyl gegaan. Hij over reedde twee Duitse communisten, die hem als helpers bij de uitvoering van een moordopdracht waren gegeven, hetzelfde te doen. Met geluidloze revolvers, ingebouwd in een sigarettenkoker en geladen met ver giftigde kogels, gaf het drietal zich aan de Amerikanen over. Chochlov deed dat, naar hij zeide, om dat hij de hem gegeven opdracht de leider van de uitgeweken Russische solidaristen Georg Okolowitsj te vermoorden, „een smerige zaak" achtte, die niets met de na tionale verdediging te doen kon hebben. De jonge Russische officier, die volgens Amerikaanse verklaring een groot aantal belangwekkende bijzonderheden wist te vertellen over de veranderingen in de Rus sische geheime dienst na Beria's dood, ver klaarde Donderdagmiddag zijn houding op een persconferentie in het Amerikaanse hoofdkwartier aan de Rijn. De Rus zat achter een tafel met tientallen microfoons en van alle kanten wierpen de filmopera teurs hun stralenoundels op hem neer. Hij vertelde in korte zinnen, dat hij reeds een maal een moordopdracht, die in Frankrijk moest worden uitgevoerd, had geweigerd. De hem nu gegeven opdracht had hij niet durven weigeren uit vrees voor represail les tegen hemzelf en zijn vrouw en kind, die nog in Moskou vertoeven. In de oorlogsdagen, zo zeide hij, had hij niets tegen het uitvoeren van aanslagen gehad en hij had zelf de aanslag op de Duitse gouwleider van Minsk, Kube, ge organiseerd. Chochlov zeide zijn Duitse medewerkers in Moskou drie maanden lang op hun taak te hebben voorbereid. Toen zij gereed waren, was het begin Januari en de moordaanslag moest worden uitgesteld, omdat dat Russen niet wensten, dat deze in de dagen der Berliinse conferentie op schudding zou verwekken. De actie werd daarom tot eind Februari uitgesteld. Uit Zwitserland, waar Chochlov met een vals Zwitsers paspoort vertoefde en waar hij als gevolg van zijn vroegere werkzaamheid over een banksaldo beschikte, begaf het drietal zich naar Franfkort. Daags nadat Chochlov .daar aankwam, op 18 Februari, zocht hij Okolowitsj op en vertelde hem het hele verhaal. Daarop begaf hij zich in Amerikaans asyl, evenals zijn beide mede werkers. Deze beide Duitse communisten, Kulo- wicz en Weber, worden nog door de Ame rikaanse geheime dienst in beschermende hechtenis gehouden, doch naar officieel werd medegedeeld is geen aanklacht tegen hen ingediend. Evenals Chochlov verklaar den zij zich bereid met de Amerikanen sa men te werken. De werking van de ge luidloze pistolen werd Dondei'dag ten be hoeve van de filmoperateurs door een Amerikaanse wapendeskundige uitvoerig verklaard. Het ene maakte bij het afvu ren niet meer geluid dan de beweging van vinger en duim, waarmee een onderwijzer zijn klas tot de orde roept. Het andere niet meer dan een zachte handklap. De deskundige hanteerde bij zijn voor dracht de geheime wapens met een witte handschoen. Dat was, zo zeide hij, nodig omdat er nog vergif van de vergiftigde ko gels aan kleefde. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heeft Chochlov uitvoerig inlichtingen ver strekt over de organisatie en de taak van de Russische geheime dienst, in het bij zonder in Duitsland en Oostenrijk. Onder het zoemen van de filmcamera's verklaarde de 32-jarige Rus. dat hij geko men was om hulp te vragen aan die mo gendheid, die de enige was, die zijn vrouw en kind zou kunnen redden, die hij in Moskou heeft moeten achterlaten. Tevoren had Chochlov gezegd, dat zijn vrouw hem zelf tot zijn daad had aangespoord. Ook trad de Russische emigrant Okolo witsj nog voor de microfoon om de in Mos kou achtergebleven vrouw van Chochlov als de initiatiefneemster tot de vlucht dank te zeggen: „Ik ben de vrouw die mij het le ven gered heeft, dankbaar. Wanneer kapi tein Chochlov niet naar zijn vrouw had geluisterd, dan zou ik niet meer in leven zijn", zo zei hij. (Merkwaardig is, dat deze man thans een voor zijn vrouw in Moskou zeer be zwarende verklaring in het openbaar af legt, die haar ongetwijfeld tot slachtoffer van représailles zal maken représailles, die hij aanvankelijk aanvoert als argument voor zijn aanvaarding der moord-opdracht. Hij zou toch gemakkelijk zijn vrouw bui ten de affaire hebben kunnen houden door haar aandeel in zijn „bekering" eenvoudig te verzwijgen. Het leek ons noodzakelijk deze duistere nuance te signaleren, ook al kunnen wij er geen opheldering voor ver schaffen. Redactie). minder ernstig voorstellen dan het leger wil doen voorkomen. Hij heeft bijvoorbeeld al verklaard, dat zijn medewerker Cohn eigenlijk heel goede vrienden is met Adams, de adviseur van Stevens, de mi nister van het leger. Cohn en Adams zou den zulke goede vrienden zijn geweest, dat zij elkaar dozijnen keren per week opbel den en dan heel vrolijke, schertsende ge sprekken voerden. Deze gesprekken die helemaal niet ernstig gemeend waren worden nu als kwetsende, dreigende taal voorgesteld, zo beweert McCarthy. Hij tracht dus Cohn's optreden van de vrolijke kant te belichten. Diens vriend Schine daarentegen moet terwille van een betere indruk juist als bijzonder serieus worden voorgesteld.- Als men voor Schine al ge tracht heeft wat meer vrije tijd te krijgen, dan was dat niet opdat hij daardoor ple zier en ontspanning zou hebben, maar juist opdat hij ter bestrijding van het com munisme na zijn diensturen nog eens hard aan het werk zou kunnen gaan. De eerste dag van het onderzoek heeft echter al wel aangetoond, dat het leger al lerminst accoord gaat met het liefelijk ge kleurde tafreel, dat McCarthy wil ophan gen. De eerste getuige, een verbindings officier van het leger, heeft verklaard, dat hij in de tien jaar van zijn diénst nooit zulk een pressie heeft meegemaakt op de legerautoriteiten. Dit klopt dus niet al te best met de vrolijke telefoongesprekken, die Cohn en Adams volgens McCarthy zouden hebben gevoerd. Het duel is echter nog maar in het be ginstadium. Het zal wel veertien dagen duren en het kan voor de betrokkenen al leen ernstig worden, wanneer men met be wijzen voor de dag kan komen. De Sovjet-Russische afgevaardigde bij de UNO, Andrej Wysjinski, heeft Don derdag medegedeeld, dat hij vijf Mei met verlof naar de Sovjet-Unie gaat en dat hij hoopt na ongeveer zes weken naar New York terug te keren. „Ik ben vermoeid en heb rust nodig", zeide hij. In antwoord oo een vraag over het be richt in de „New York Times", dat hij zich terugtrekt en niet meer naar New York zou komen, zei de Sovjet-afgevaardigde: „De New York Times weet het beter dan ik". Wysjinski zal de oversteek op de „Queen Elizabeth" maken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i 5 Vc *J2 emp. uur H I- z s Helsinki sneeuw Z 3 -0 Oslo zwaar bew. windstil 0 0 Stockholm half bew. W 2 3 0 Kopenhagen zwaar bew. WZW 3 3 0 Londen geheel bew. ONO 2 4 0 Amsterdam geheel Dew. windstil 5 0 Brussel mist windstil 3 0 Parijs nevel NNO 3 3 0 Bordeaux zwaar bew windstil 4 0 Grenoble onbewolkt windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 2 9 0 Warschau licht bew. NO 5 2 0 Berlyn onbewolkt O 2 2 0 Frankfort nevel NO 2 4 0 München nevel windstil 4 1 Zürich mist O 1 -0 2 Genève nevel W 1 1 0 Locarno onbewolkt ONO 1 2 0 Wenen zwaar bew NNW 3 6 1 Innsbruck nevel windstil 4 2 Rome onbewolkt ONO 4 7 0,3 Neerslag laatste 24 uur DROOG EN ZONNIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht vooral in het Westen van het land vorming van mist of laaghan gende bewolking. Morgen overdag droog en zonnig weer. Weinig wind. Na koude nacht morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 24 April Zon op 5.26 uur. onder 19.51 uur. Maan op 1.28 uur. onder 9.07 uur. Maanstanden 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 April Hoog water: 6.34 en 18.57 uur. Laag water: 2 12 en 14.34 uur. Zaterdag 24 April Hoog water: 7.14 en 19.42 uur. Laag water: 2.50 en 15.10 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1