Roomboter komt hem toé \j Chauffeur en melkhandelaar stonden terecht wegens melkdiefstal PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST 7 Wereldnieuws Roomboter op het brood De radio geeft Zaterdag Premiers gewenst in Europese ministerraad In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel gebruikt! McCarthy-aanhanger in New Jersey verslagen Japanse regering op de wip A A 2 HAARLEMSE RECHTBANK Statiegeld weer terug Drie Oostenrijkers beraamden overval in KLM-vliegtuig Verzending zeepost Geef je vrouw een trap! DE KLOMPENCENTRALE Corso bollenstreek Provinciale UVV-dag in Noordholland Politie-agent vrijgesproken Motie van wantrouwen wegens corruptieschandaal Nederlandse Bank geeft weer schatkistpapier af WANDELWAGEN f 49.7S ivdlWeeht ^ocA ió Uet zo Schatten der Chibcha's .J VRIJDAG 23 APRIL 1954 De melkfles ging net zo lang te water tot zij brak. Deze variant op een bekend spreekwoord scheen gisteren voor de Haarlemse rechtbank wel van toepassing op een zaak tegen twee verdachten, die er van beticht werden betrokken te zijn bij de verduistering resp. heling van wel vier- of vijfduizend flessen melk ten na dele van de melkfabriek „De Sierkan". De 35-jarige chauffeur van een melk rijder werd ervan beschuldigd misbruik te hebben gemaakt van het vertrouwen dat sommige personeelsleden van de melk fabriek in hem stelden. Reed hij met zijn wagen naar de plaatsen waar hij kratten met melkflessen in ontvangst moest ne men, dan vroeg een van hen hem niet naar de bon die hij daartoe moest tonen, maar hij werd op zijn woord geloofd wanneer hij zei: „Honderdveertig kratten". En hij gaf toe dat hij dat getal of een ander ook noemde wanneer de bon heel wat min der aangaf. Met de flessen die hij op die manier te veel kreeg ging hij naar een melkhande laar in Haarlem-Noord, die ze van hem overnam voor het statiegeld: een kwartje per fles. Dat statiegeld kreeg deze later van de fabriek weer terug wanneer hij de ge stolen flessen terugzond. De opbrengst, zo verklaarde de chauffeur, gebruikte hij voor een rokertje of voor autotochtjes met zijn vrouw. De president herinnerde verdachte er aan, dat hij al eerder veroordeeld was. voor oplichting en twee keer voor verduiste ring. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, deelde mede, dat hij nog een analoog geval aan het dossier had toegevoegd, zodat de verdachte niet twéé keer voor delicten van dezelfde aard be hoefde terecht te staan. Spreker vond dat dit misbruik van vertrouwen een ernstig karakter droeg. Daarom wilde hij de on voorwaardelijke termijn van een eventueel op te leggen gecombineerde straf aan dé hoge kant zien en eiste hij negen maanden waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrék en drie voorwaardelijk. Mr. G. H. J. de Leeuw schetste zijn cliënt niet zozeer als slecht den wel ais zwak. Een punt in diens voordeel achtte hij de aanwezigheid van een goede vrouw, die bereid is haar man te steunen in zijn strijd tegen kwade neigingen. Verder verzocht mr. De Leeuw de rechtbank er rekening mee te houden dat niet de chauffeur het grootste profijt van het misd-rijf had ge trokken, maar de melkhandelaar én dat een en ander ook wel door de slappe con trole in de melkfabriek was in de hand gewerkt. Daarna verscheen een 45-jarige melk handelaar uit Haarlem-Noord in het ver dachtenbankje. wie ten laste was gelegd dat hij c?e melkflessen van de vorige ver dachte had afgenomen. „Vond u het niet ongelooflijk oneerlijk, dat u de lege flessen weer aan De Sierkan tegen statiegeld in wisselde?" vroeg de president. En de Offi cier vond het gedrag van deze zo lang eer zame melkboer „die in het ergste geval eens wat water bij de melk zal hebben ge daan" ronduit onbegrijpelijk. Een gevoelige onvoorwaardelijke straf van vier maanden achtte hij wel op zijn plaats. Mr. A. D. P. V. van Ld ben Seis schetste de bijzonder zware lichamelijke inspanning en de administratieve beslommeringen die de melkhandel aan zijn beoefenaren stelt. Vroeger deed de vrouw van de verdachte de administratie en dan zou het zeker niet zover gekomen zijn. Bovendien: iemand HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfarecorps. 16.00 Platen. 16.30 De Schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Hockey-reportage. 18.05 Voor de kinderen. 18.20 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Amusementsmuziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, cau serie. 20.50 Platen. 21.00 Negen heit de klok, gevarieerd programma. 21.50 Lichte muziek. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Pianorecital. 23.50-24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Clavecimbelrecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeon-orkest en solist. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Hawaiïan- muziek. 14.25 Uitzending in dialect. 14.50 Platen. 15.15 Van de wieg tot het graf, cau serie. 15.30 Dansorkest. 16.00 Kamerorkest en solist. 17.00 Journaal. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlan tisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Reportage. 19.40 Het Boek handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Fabrieks- fanfare. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (Gez. programma) 13.30—14.15 Reportage Bloemencorso Bol lenstreek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Man nenkoor. 14.50 Platen. 15.15 Platen. 15 45 Orkest-concert. 16.00 Accordeon. 16.15 Pla ten. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische mu ziek. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Missa solemnis. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.4524.00 Zigeunermuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. Lessen 85 en 86. Deel 4. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). kan wel weten dat een ander een strafbaar feit pleegt, maar toch niet beseffen dat hij zelf ook strafbaar is door daaraan mede werking te verlenen.'Toen zijn cliënt dat eenmaal wel begreep, dlurfde hij er niet meer mee op te houden. Daar voor herhaling niet behoeft te wor den gevreesd en de zaak onder de detentie van de eigenaar lijdt overigens heeft de verdachte thans de assistentie van een knecht van De Sierkan vroeg de ver dediger een zeer korte vrijheidsstraf en onmiddellijke invrijheidstelling. Boven dien moet hij 2500 gulden schadevergoe ding aan de benadeelde fabriek betalen, waarvan reeds 1500 gulden voldaan Is. De rechtbank wees het verzoek tot in vrijheidstelling af en zal op 6 Mei uitspraak doen. Drie jonge Oostenrijkers hadden een plan gemaakt om aan boord van een K.L.M.- vliegtuig tijdens een vlucht de passagiers te beroven en hen onder bedreiging met een pistool te dwingen uit het vliegtuig te springen, zo heeft de politie in de*provincie Karinfhië gisteren volgens U.P. bekend gemaakt. Het waren de 21-jarige Alfred Pichler, zijn 18-jarige broer Ewald en eej\ kellnerin. Pichler zeide na zijn arrestatie wegens een diefstal van een motorfiets, dat zij plaatsbewijzen en pistolen hadden willen kopen voor het geld, dat zij van vervalste chèques dachten te innen. Wanneer het toestel van het vliegveld Klagenfurt zou zijn opgestegen, had een van hen de piloot moeten bevelen zijn koers te wijzigen en naar Afrika te vliegen. De anderen hadden zich intussen van beroofde passagiers moe ten ontdoen. Pichler verklaarde, dat hij, zijn broer en de kellnerin „een nieuw leven" in Afrika hadden willen beginnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Roomboter komt alle harde werkers toe. Vooral op de middagboterham. Omdat een zware dagtaak lichter valt, naar mate het twaalfuurtje voedzamer en smakeljker is. In kosten scheelt roomboter op het brood maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Is dat voor een harde werker te veel...? Geef hem in elk gei'al een goed en smakelijk twaalfuurtje mee naar zijn werk! Dus Spaar de rijksbotermerken (er staat er een op Uw pakjeen doe mee aan de grote Roomboter Prijst ragen De eerstvolgende verschijnt 8 Mei in Libelle, Beatrijs, Margrtet, Goed Nieuws tn Eva en op 13 Mei tn alle Radiobladen. In de bijeenkomst van de parlementaire raad van de Europese Beweging te Parijs heeft de vroegere Italiaanse minister-pre sident Pella er bij de Europese landen op aangedrongen, alle beperkingen op de in voer op te heffen. De secretaris-generaal van de Organisa tie voor Europese Economische samenwer king OEESMarjolin. legde de nadruk op de economische belangrijkheid van En geland als het belangrijkste industrieland van Europa en de grootste importeur van Europees voedsel. De Europese Betalings unie (EBU) zou ten dode opgeschreven zijn wanneer Engeland deze zou verlaten, zo zeide hij. De vice-president van de Raad van Euro pa, Lord Layton, drong er bij de leden- landen van de Raad od aan, hun banden met het Britse Gemenebest en de NAVO en hun onderlinge banden te verstevigen. Leyton was van mening, dat de Raad van Europa in internationale zaken een grotere rol zou kunnen spelen, wanneer zijn raad van ministers uit premiers in plaats van uit ministers van Buitenlandse Zaken zou bestaan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo- r.esie: m.s. „Oranje" (12 Mei), naar Nieuw Guinea: m.s. „Japara" (13 Mei); Naar de Ned. Antillen: m.s. „Delft" (27 April); naar Suriname: m.s. „Stentor" (24 April); naar Zuid-Afrika m.s. „Winchester Castle" (24 April), naar Canada m.s. „Prins Wil lem van Oranje" (3 Mei); naar Zuid-Ame rika: m.s. „Tara" (28 April), raar Austra lië: s.s. „Strathnaver" (27 April), naar Nieuw Zeeland via Engeland (24 April). ADVERTENTIE Alle soorten, maten en kwali teiten per trede vanaf1.25 Stevige strijkplankenƒ11.75 Mooie grote strijkplanken ƒ14.75 Prima beuken strijkplanken ƒ19.75 Bij aankoop van een wringer een bok voorƒ10. Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem Tel. 11784 IK heb Castella Parels dadelijk geprobeerd en ik vind het bui tengewoon. Nog nooit heb ik mijn was zo vlug schoongekregen. Ik zal er zeker mee doorgaan. In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel gebruikt. U vliegt nu door de was heen! Zo luidt het oordeel van een der talloze vrouwen, die ons spontaan brieven schrij ven. nadat zij Castella Parels hebben ge- frobeerd, het wasmiddel van de nieuwe ijd. Met Castella Parels wordt het was- proces drievoudig versneld. U behoeft geen papje vooraf te maken: zodra U Castella Parels in het water strooit, ont staat direct actief schuim. Het vuil trekt veel sneller uit het goed: alle vlekken vluchten in paniek. Tenslotte behoeft u maar éénmaal te spoe len! Het resultaat? Een was. zo schoon en zo helder, dat u de han den ineen slaat! En ondanks deze nieuwe, geweldige was kracht vindt U in Castella Parels het vei ligste wasmiddel, dat U zich kunt denken! Haal vandaag nog Uw pak Castella Parels (47 et.', in huis. J. Parnell Thomas, oud-lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft in de voorverkiezingen in de staat New Jersey een gevoelige nederlaag ge leden. Thomas, oud-voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit uit het Huis van Afgevaardigden, heeft zich in zijn verkiezingscampagne opgewor pen als voorstander van de politiek van McCarthy. In 1949 werd hij wegens fraude veroordeeld tot achteneenhalve maand ge vangenisstraf. Toen 138 van de 264 kieskringuitslagen bekend waren, stond de nederlaag van Thomas al vast. Hij had toen slechts 2845 stemmen tegen William B. Widnall, de zit tende afgevaardigde voor het district, 13.272. Sommige waarnemers zien hierin een aanwijzing dat de aanhang van McCarthy in New Jersey minder groot is dan werd verondersteld. De voorverkiezingen gaan om de candi- daturen voor de in het najaar te houden algemene verkiezingen. Zaterdag'wordt het jaarlijkse bloemen corso in de bollenstreek gehouden. Om 10 uur komen de wagens te Sassemheirn bij een. Het corso rijdt im Noordelijke richting over de Rijksstraatweg via Lisse en Hil- legom tot de grens van Bennebroek. Daar na wordt langs dezelfde route terugge reden. 13 uur: start van de Warmonderdam te Sassenheim. 13.45 uur: aankomst te Lisse, 14.30 uur: aankomst te Hillegom, 15.15 uur: keerpunt grens HiLlegom Bennebroek, 15.30 uur: vertrek keerpunt, 16.00 uur: aankomst te Hililegom, 16.45 uur: aankomst te Lisse. 17.15 uur: aankomst te Sassenheim, 18.00 uur: ontbinding van het corso bij „De Uiver" te Sassenheim. Afgevaardigden van de afdelingen in de provincie Noordiholland van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, 420 in totaal, zijn de gast geweest van de Amsterdamse afdeling van de Unie, van de gemeente Amsterdam en van de Vereniging „De Am sterdamse Haven". De dames werden ontvangen in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen. De burgemeester, mr. A. J. d'Aillv, sprak een welkomstwoord, waarin hij de dankbaarheid van het stadsbestuur uit sprak voor de vele goede daden, die de U.V.V. in Amsterdam verricht.Voorts sprak nog de presidente van de afdeling Amster dam, mevrouw H. Bigot. Mevrouw B. E. Hamens sprak als provinciaal vertegen woordigster van de U.V.V. in Noordholland. Mej. dra. J. K. Bakker hield hierna een lezing, waarmee zy een inzicht wilde ge ven in de omgang met de medemensen, bepaald door de gegevens, die uit sociolo gie en psychologie verkregen zijn. Na de koffiemaaltijd werd een boottocht door de havens gemaakt, gevolgd door een thee, aangeboden door de Vereniging „De Amsterdamse Haven" en de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Het Amsterdams gerechtshof heeft de 32-jarige Amsterdamse agent van politie P. van H. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering. Deze agent beheerde de kas van een loterijclubje, Vorig jaar deelde hij zijn col lega's mede, dat hii een kwart lot van twintig gulden, nr. 3623, had gekocht. Op dat nummer viel bij de trekking in Sep tember een prijs van f 15.000. Toen kwam aan het licht, dat hii slechts een twintigje had gekocht. De clubgenoten kregen een veel kleiner bedrag uitgekeerd dan zij had den verwacht. Dat de agent zich uit de kas wederrech telijk geld zou hebben toegeëigend, achtte het hof echter niet bewezen. Het hof meen de voorts, dat niet is komen vast te staan, dat er geld uit de kas ontbrak. Op deze gronden baseerde het hof zijn vrijspraak. De Japanse minister van Onderwijs, Sjigeo Odasji, is benoemd tot minister van Justitie. Hij volgt als zodanig Takeroe Inoekaj op, die Woensdag aftrad, nadat premier Josjida hem had verzocht de arrestatie van de secretaris-generaal van Josjida's partij, wegens corruptieschanda len, te verhinderen. Josjida verklaarde Donderdag in de Senaat, dat het verzoek niet bedoeld was als belemmering van het onderzoek. Dat kon volgens hem doorgaan zonder arresta ties te verrichten. De linkse en rechtse socialistische par tijen, die 137 van de 466 zetels in het Ja panse Lagerhuis bezetten, hebben Donder dag gezamenlijk een motie van wantrou wen tegen de regering ingediend. Men ver wacht dat de motie morgen zal worden be handeld. Waarnemers verklaarden, dat aanvaar ding van de motie afhangt van de steun der rechtse progressieve partij, die over 76 zetels beschikt. Vooraanstaande leden van deze partij verklaarden Woensdagavond, dat de progressieven wellicht voor de motie zullen stemmen. De agent van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam heeft de uitgifte van schatkistpapier gestaakt. In plaats daarvan geeft de Nederlandsche Bank papier af en wel drie-maandspromes- sen tegen 3/8 percent en 1 jaars papier tegen 5/8 percent. Op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, die in ver band met de Pasen is op-gemaakt per Dins dag 20 April, is de post schatkistpapier, door de bank overgenomen van de staat (overeenkomst 26 Februari 1947) dan ook verminderd met 500.000 tot 516.100.000. Deze post was sinds 4 Januari onveranderd gebleven. De netto deviezenreserve is ditmaal met 12 mililioen vermeerderd tot 1487 mil lioen. De goudvoorraad bleef weer onver anderd, zodat beide posten tezamen thans belopen 4410.7 mililioen. De bankbiljettencirculatie vermeerderde met 5 millioen tot 3260 millioen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE met kogellagers en riemvering. Geheel opvouwbaar en gemakkelijk mede te nemen. Als reclame bieden wij deze wagen aan voor de spéciale prijs van (De wagen staat in onze étalage.) voor BABY en KLEUTER Anegang 46 - Haarlem - Tel. 14651 Eindexamens. Het Sovjet-Russische mi nisterie van Onderwijs heeft volgens radio-Moskou bepaald dat leerlingen van middelbare scholen voortaan slechts in zeven in plaats van in negen vakken eindexamen zullen doen en dat de mon delinge examens in meetkunde en vreemde talen zijn vervallen. Overval. In Guatemala hebben gemasker de personen een overval gepleegd op een radiostation, dat dagelijks een uit zending gaf onder de titel „het anti communistische uur". De apparatuur werd vernield en het personeel mis handeld. Ravijn. In het Noorden van Peru is een vrachtauto in een ravijn gestort. Hierbij zijn 33 personen, onder wie vijf kinde ren, om het leven gekomen. Zes anderen werden ernstig gewond. Men neemt aan, dat de remmen defect waren-geraakt. Staking. In Gothenburg, een grote haven aan de Zweedse Westkust, zijn Donder dag ongeveer tweeduizend havenarbei ders in staking gegaan. Het scheep vaartverkeer werd daardoor stilgelegd. De arbeiders verwierpen een compro mis-overeenkomst aangaande hogere lonen, welke de vakbondsleiders en werkgevers tot stand hadden gebracht. Generaal. Een „brigade-generaal" der Mau-Mau is in Nairobi met zes andere Afrikanen vijf Kikoejoes en een Mkamba wegens verboden wapen bezit geëxecuteerd. Lufthansa. Volgens een bericht in de West- Duitse „General Anzeiger" is men in Oost-Duitsland bezig met de oprichting van een eigen burgerluchtvaartmaat schappij, de „Lufthansa Ost". De maat schappij zou met Russische toestellen diensten willen onderhouden tussen Oost-Duitsland, Scandinavië en Oost en Zuid-Europa, aldus het blad. Conventie. Het presidium van de Opper ste Sovjet der Sovjet-Unie heeft be sloten de conventie van Genève van 12 Augustus 1949 te tekenen. De con ventie voorziet in het verlenen van hulp aan gewonden en zieken bij de strijdende strijdkrachten en de be scherming van burgers tijdens mili taire operaties. Groenten. Het West-Duitse ministerie van Landbouw heeft de boeren gewaar schuwd tegen een uitbreiding van de verbouw van groenten in de Bondsre publiek. Door een speculatieve ver groting van de teelt ontstaat volgens het ministerie het gevaar, dat zich op nieuw afzetmogelijkheden zullen voor doen. Volgens het plan zullen dit jaar 64.000 hectaren met groenten worden beplant, hetgeen 5000 hectaren minder is dan vorig jaar. Prijs. Aan de Amerikaanse neger-compo nist en -violist Clarence Cameron White is de Benjamin-prijs 1953-'54 toegekend voor „rustige" muziek. Deze prijs is ingesteld door E. B. Benjamin, een industrieel uit New Orleans, om „het componeren van rustige en kalme rende muziekwerkjes" aan te moedigen. White ontving deze prijs voor zijn com positie „Elegy". Beloning. Het West-Berlijnse stadsbëstuur heeft een beloning van 100.000 mark uitgeloofd voor inlichtingen welke lei den tot opheldering van de verdwij ning van dr. Troesjnowitsj, een functionaris van de vereniging van Russische uitgewekenen, op 13 April j.l. Volgens de West-Berlijnse politie werd Troesjnowitsj ontvoerd, doch het Oost-Duitse persbureau A.D.N. ver klaarde, dat hij vrijwillig naar Oost- Berlijn was gekomen. Kathedraal. De aartsbisschop van Rouaan, mgr. Martin, heeft dezer dagen eenen veertig klokken van de nieuwe beiaard van de kathedraal van Rouaan geze gend. Dit was namelijk de eerste maal sinds 1944, toen de kathedraal ernstig door de luchtbombardementen bescha digd werd, dat de gelovigen in het ge bouw worden toegelaten. De definitieve restauratie van dit gebouw zal in Mei 1956 gereed zijn. Birma-weg. In Birma is men bezig een be langrijke hoofdweg aan te leggen, die Wan Hsa La aan de rivier de Saiween zal verbinden met de tot nu toe moei lijk toegankelijk Sjanstaat nabij de grens van Birma met China, Laos en Thailand. Ongeveer 6000 arbeiders werken aan deze weg, die een aantal belangrijke plaatsen zal verbinden en waardoor exploitatie van de grote dja- tibossen tussen de Saiween en de grens met Thailand mogelijk wordt. De weg is ook uit militair oogpunt bezien be langrijk. Falcon Tweedjassen 59,50 22. Toen Panda eindelijk van de toren klom, wachtte hem daar beneden een ge strenge wetsdienaar. ,Zo manneke", zei de ordebewaarder, Panda stevig vastgrijpend, „en vertel nu eens gauw, wat dit te bete kenen heeft. Waarom heb je de weerhaan geschoren? Antwoord!" „Ikke. ...ik moest om klokslag vier kopergroen van een haan krabbèn", stamelde Panda. Hij voelde wel, dat dit antwoord de agent niet bevredigde, maar het was toch de zuivere waarheid. ,J1og grapjes maken ook?", grauwde de agent, Panda steviger vastgrijpend. „Neen, baljuw", riep de alchemist, tussenbeiden komend, „dit is diepe ernst; het kopergroen is bestemd voor een alchemisch brouwsel. Op 't middernachtelijk uur worde het ge mengd met haren van een bisonrat en drie tranen van een krokodil. Alsdan dient het mengsel te worden omgeroerd met een maretak en.„Hekserij!", riep een van de omstanders, Zwarte Kunst! Mag dat zo maar?!" Er steeg een dreigend gemor op en de menigte nam een vijandige hou ding aan. „Kom leerling", fluisterde de al chemist, Panda meetrekkend, „laat ons ge zwind heentijgen. Deze poorters beschou wen ons als bedrijvers van de Swarte Conste!" Maar ver kwamen zij niet; plot seling voelden zij een zware hand op hun schouder en de barse stem van de stads- wachter snauwde hen in 't oor; „WACH TEN jullie eens even!" Vóór de ontdekking van Amerika be woonde het machtige volk der Chibcha's het hoogland van Bogota, gelegen in het gebied van de tegenwoordige Zuid-Ameri kaanse republiek Columbia. Van de Chib cha's zijn geen belangrijke bouwwerken overgebleven, zoals we die uit het rijk der Inca's kennen, want de Chibcha Indianen j bouwden hun huizen en paleizen, ja, zelfs de tempels, van hout en bamboe. Een ver standige maatregel in een streek waar veelvuldig aard bevingen voorkomen. Om de zelfde reden worden in Bogota ook thans nog de huizen veelal van één verdieping opgetrok ken. Maar goed, de Chibcha's die vóór de komst der Europeanen "s** dit hoogland bewoonden, leefden groten deels van landbouwproducten, maar tevens wonnen zij goud en smaragden, waarmee levendige handel tot ver buiten de grenzen van hun rijk werd gedreven. Hadden zij dit maar niet gedaan, dan zouden zij door de nieuwe veroveraars waarschijnlijk nau welijks zijn opgemerkt! Maar juist door het goud en de edelstenen trokken zij de aandacht van de op goud beluste Span jaarden. Er kwam nog iets anders bij dat bijzon der tot de verbeelding der Europeanen sprak. Wanneer een jongeling tot vorst van Guatabita was verkozen, werd hij geheel met stofgoud bedekt, voer vervolgens het meer op, waste zich het goud van het li chaam, waarna alle aanwezige onderdanen gouden voorwerpen en smaragden juwelen in het water wierpen als offer aan de goden. Eeuwenlang had dit gebruik zich voltrok ken, zodat het- meer een voorraad kost baarheden moest bevatten zoals nergens ter wereld kon worden aangetroffen. Toen de Spanjaarden dit hoorden, besloot Pizarro zich kort en goed van de schatten der Chibcha's meester te maken. In 1538 rukten drie Spaanse legerscharen gelijk tijdig het land binnen en veroverden het in korte tijd. De goud- en smaragdmijnen werden bezet, maar op zichzelf was dat niet voldoende, want de Spanjaarden wensten ook alle particuliere kostbaarheden van het land te bezitten. Een klein deel daar- van viel hun weliswaar in handen, maar zij wilden méér. Op beestachtige wijze werden de Chibcha's gemar teld om hun tot afstand van hun kostbaarheden te dwin gen. Maar het resultaat was dat ook het verstopte goud in het meer werd gewor pen, zodat zich daarin steeds grotere voor raden opstapelden. Pizarro besloot tenslotte de schatten te lichten door het meer te laten drooglopen. Zonder springstoffen moest uit de granie ten rotsen een kanaal worden uitgehouwen, waardoor het water zou kunnen afvloeien. Onder grenzeloze wreedheid werden dui zenden en duizenden Indianen onder dit werk afgebeuld en met zweepslagen dood geranseld. Ook de dood van Pizarro in 1541 bracht hierin geen verandering, want diens opvolger, Quesada, trad zo mogelijk nog gruwelijker op. En toen dan eindelijk het kanaal klaar was en het water uit het meer begon weg te stromen, stortten de wanden van het kanaal in. Ditzelfde herhaalde zich een tweede keer, en eindelijk gaven de Span jaarden hun pogingen op, welke pas wer den voortgezet in onze tijd. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2