Electrificatie der spoorwegen voorbeeld van grote technische inspanning BRYLCREEM Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden FRANKRIJKMET ANDERE OGEN Ir. Chaix (243 kilometer per uur) snelste op de ijzeren weg rHoe Is het ontstaand cte VRIJDAG 23 APRIL 1954 Geen hist oir esM E én mansbedieninf* MEER DAN 1000 BROEKEN! Efficiency Banden met Nederland Uw hoofdhuid fri» - Uw hoor gezond heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zqn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altijd mooi haar - gezond haar voor altijd. Dit woord: BOMBARIE „Loonronde in eigen bedrijf terug verdienen" Actie van het Instituut voor Efficiëncy Kort nieuws Onderccntrale in Haarlem- Noord aanbesteed Minister Witte opende bejaarden-centrum Millioenenplan voor gas-centrale te Utrecht Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 April 1854 VOOR MACHINIST ARMAND DUCHANEL van vrachtgoederentrein 5238 zal het altijd wel een raadsel blijven, waarom hij op een regenachtige middag van April van dit jaar zijn trein op het stationnetje Plombières op het middelste in plaats van het in Frankrijk gebruikelijke linkerspoor tot stilstand moest brengen. Er waren twee afwijkingen van de dienstregeling: in de eerste plaats moest hij helemaal niet stoppen in Plombières en zeker niet op het middelste spoor. En zijn verwondering nam nog toe toen hij door de diensttelefoon van de commando post in Dijon te horen kreeg, dat hij weer naar zijn machine terug kon gaan, want dat het sein dadelijk weer op groen zou komen en hij kon doorrijden. Zodaf Armand Duchanel nog eens naar de telefoon ging om te vragen of hij het wel goed had begrepen en of er werkelijk niets aan de hand was. Men heeft hem maar niet verteld, dat de enige oorzaak van de afwijking in de dienstregeling de wens was van hoofdingenieur Isidore van de Franse nationale spoorwegmaatschappij om een aantal Nederlandse journalisten te laten zien wat hij in zijn „cabinet de régularisation" wel allemaal met zijn treinen kan doen. Nu, dat is heel wat; zelfs voor Neder landers die op het gebied van electrificatie en modernisering der spoorwegen wel het een en ander gewend zijn. Wanneer deze korte reeks indrukken van de industriële en technische prestaties van het na-oorlogse Frankrijk dan ook begint met de beschrijving van een belangwek kend onderdeel van de voortschrijdende vernieuwing van het Franse spoorwegbe drijf. dan is dat om twee redenen. Het vervoer is immers een zo wezenlijk onderdeel van de nationale economie van een land, dat de technische stand van zaken op dat gebied zijn weerspiegeling vindt in het gehele bedrijfsleven, terwijl anderzijds aan het spoorwegbedrijf door vreemdelin gen vaak wordt afgemeten of men het land in kwestie meer of minder serieus moet nemen. Kweekte Mussolini immers niet een deel van de aanvankelijk nog wel eens voor zijn régime bestaande goodwill met de reclame, dat „in Italië de treinen altijd stipt op tijd reden"? Welnu: in Frankrijk rijden de treinen op de minuut, ook als afstanden van honder den kilometers overbrugd moeten worden met een gemiddelde snelheid, die al zo hoog ligt, dat er nog maar weinig speling voor inhalen van achterstanden overblijft. De befaamd geworden „Mistral", die Parijs met de Rivièra verbindt, legt het in 1952 geëlectrificeerde baanvak Parijs DijonLyon 512 kilometer in vier uur en tien minuten af en daar zit dan nog drie minuten stoppen in Dijon bij, zodat een gemiddelde van 123 kilometer per uur wordt gehaald. Voegen wij daar onmiddellijk aan toe. dat deze snelheden de veiligheid geen geweld aan doen: in vier jaar tijd hebben zich op het genoemde traject geen „histoires" voor gedaan. Hetgeen niet alleen een gevolg zal zijn van de ver doorgevoerde beveiligings maatregelen verwant met het in Neder land meer en meer toegepaste NX-systeem maar ook van de plichtsbetrachting waarvan de mécanicien Armand Duchanel een voorbeeld gaf. In Dijon hebben wij kunnen zien hoe het vernuftige NX-stelsel 't mogelijk maakt, dat over een afstand van 27 kilometer tussen Dijon en Blaisy-Bas niet alleen de empla cementen van Plombières, Velars, Malain en Baulme-la-roche en twee tussengelegen wisselplaatsen geheel automatisch van Dijon uit bediend kunnen worden, maar ook dat het mogelijk is, dat op dit dubbel- sporige baanvak de treinen elkaar kunnen inhalen. De Fransen noemen dat een „voie banalisée". Dat „automatisch bedienen" van de sta tions kan letterlijk opgevat worden: op de genoemde plaatsen komt er geen stations chef, geen wissel- of seinwachter meer aan te pas. Alles wordt bediend door één man in Dijon, die met 127 drukknoppen het treinverkeer in zijn vingers heeft. Dat de mogelijkheid geschapen werd, dat de treinen elkaar kunnen inhalen over het spoor dat normaliter voor het verkeer uit tegengestelde richting dient, is vooral een ADVERTENTIE Waarom nog langer zoeken? Bij ons keus uit Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 VRIJDAG 23 APRIL Concertgebouw: Concert van „Inter Nos", 8 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- synthese. spr. B. v. d. Meer, 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Fanfan la Tulipe". alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Convooi naar Malta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Bittere ervaring", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Mil ler story", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Trans continent express", 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Een dag aan zee", Haagse Comedie, 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Con vooi naar Malta", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie lief des", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Bittere ervaring", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller storyq". alle leeft., 2. 4.20. 6.45 en 9.15 uur. „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 23.30 uur Roxy: „Hands across the border", alle leeft.,. 2.30 uur. „Trans continent express", 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. gevolg van het drukke verkeer tussen Pa rijs en Dijon: de Bourgondische hoofdstad is immers een belangrijk knooppunt van waaruit men niet alleen Lyon en Zuid- Frankrijk, maar ook Italië, Zwitserland en de Elzas kan bereiken. Vandaar ook de aanwezigheid van een enorm rangeerterrein dat zich tot Cham- bertin, acht tot tien kilometer Zuidelijk van Dijon. uitstrekt. Ir. G. Chaix, tractie-inspecteur van de S.N.C.F., vertelde ons, dat het 315 kilo meter lange traject tussen Parijs en Dijon gedurende de avonden en nachten die aan vacanties en feestdagen voorafgaan bereden wordt door dertig sneltreinen uit elke rich ting, waaruit volgt dat een flink deel van het zeer intensieve goederenverkeer door deze sneltreinen moet worden gepasseerd. Dit wordt mogelijk gemaakt door de ver nuftige installatie voor de vol-automatische bediening te Dijon, die bovendien nog eventuele vergissingen van de dienstdoende ambtenaar corrigeert. Er zit nog een andere kant aan deze mo dernisering: die van een efficiënt perso neelsbeleid. Ook dat werd pas goed moge lijk na de nationalisatie van de particuliere spoorwegmaatschappijen die tot 1937 in Frankrijk bestonden. Het is dan nu welis waar zo, dat er vrijwel evenveel gepen- sionneerden als werkenden bezoldigd moe ten worden de leeftijdsgrens voor pen sionnering bedraagt voor machinisten vijf tig. voor het overige personeel 55 jaar maar daar staat tegenover dat in Frankrijk per geëxploiteerde kilometer slechts 9,43 man nodig is, tegenover 16,12 in Duitsland, 15,33 in België, 19.36 in Engeland en 10,39 in Nederland. In totaal bedraagt het aantal „cheminots" in Frankrijk 390.880. Het aan tal personeelsleden voor de lijn Parijs Lyon kon door de electrificatie dalen van 7.800 tot 4.600. Een bnder voorbeeld van het vele werk dat in Frankrijk bij de spoorwegen door weinig mensen wordt verricht, betreft de bediening van de onderstations langs de lijn ParijsDijonLyon. Ook die geschiedt van enkele centrale punten uit. Zo bewaken in Dijon drie man de 200.000 contacten welke de regelmatige stroom voorziening bepalen van niet minder dan negentien onderstations, verdeeld over een afstand van 211 kilometer. Het behoeft, menen wij, geen betoog dat daarmee, zoals in zoveel andere zaken, het bewijs wordt geleverd dat men in het. land van de wijn op technisch gebied zeker niet ten achter is. in vele gevallen zelfs anderen ver voor uit. Deze ver doorgevoerde rationalisatie en mechanisatie zouden w\j op deze reis ook tegenkomen in de kunstzijde-industrie, in de woningbouw, bij de energievoorziening in het mijnbedrijf. Zij zijn kenmerkend voor de industriële opbouw van het hedendaagse Frankrijk, die vooral kapitaalintensief is en veel min der arbeidsintensief. Dat zal wel niemand verwonderen die bedenkt, dat Frankrijk volgens de berekeningen in 1970 nog slechts 46M millioen inwoners zal tellen op een gebied dat veertien keer zo groot als Nederland is. Wat niet wegneemt dat er Fransen zijn die die tijd met een zekere bezorgdheid zien aanbreken en daarom nu al terughoudend worden op het punt van de immigratie onder het motto: ..Hoe zullen we straks al die monden te eten geven". Wat de financiële zijde van de electrifi catie betreft, staande zaken er ook gunstig voor. Tegenover een investering van 91.757 millioen francs kon een jaarlijkse bezuini ging van 8.380 millioen francs op de ex ploitatiekosten worden bereikt en een ver meerdering van 230 millioen francs aan in komsten wegens toeneming van het reizi- gersvervoer. Hetgeen de rentabiliteit op 9.4 procent bepaalt, een cijfer, dat ook reeds in 1940 bij de eerste plannen tot elec trificatie werd berekend. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de electrificatie van de verbinding tussen Valenciennes in Noord-Frankrijk en Thion- ville in Lotharingen bij de Luxemburgse grens. Die lijn is een slagader voor het goederenvervoer tussen en met de zo be langrijke Noord- en Oostfranse industrie gebieden. Dat juist die lijn wordt gemoderniseerd vormt tevens een bewijs voor de doortas tendheid waarmee de Fransen de concur rentiepositie van hun industrie op de in ternationale markt willen verbeteren. Want uit een oogpunt van reizigersverkeer zou bijvoorbeeld LyonMarseilleNice veel eerder aan de beurt moeten komen. Intussen: het vervoer is nooit doel op zichzelf, maar middel om een doel te be reiken. Vandaar dat we ons niet kunnen weerhouden nog een paar woorden te wij den aan de pittoreske stad Dijon, waar kanunnik Kir, burgemeester en Kamerlid, sinds de bevrijding de scepter zwaait. Hij is een befaamd smulpaap, die het aanzijn schonk aan de „Vin Kir", een verrukkelijke vermenging van de cassis en de witte bour gogne als symbool van verbondenheid van stad en gewest, want de cassis is een bij uitstek Dijonnees product. Kanunnik Kir is bijzonder op de Neder landers gesteld. Tijdens de oorlog heeft hij er heel wat over de Zwitserse grens gehol pen en hij spreek nog met deernis over de zeven die hij niet kon redden en door de Duitsers in Dijon werden gefusilleerd. Zijn ^aJOOOyXXXlOOI^aOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCO^JOOOOOOOOOSOOOOOCT De mening van buitenlanders over Frankrijk pleegt als regel slechts door twee graadmeters te worden bepaald, namelijk door politieke en culturele, waarbij het dan van de mate van sym pathie welke men het land toedraagt afhangt op welke factor de meeste na druk wordt gelegd. In beide gevallen ontstaat dan een vertekend beeld, waarbij misschien wel de belangrijkste eigenschappen der Fransen over het hoofd worden gezien: namelijk dat zij vindingrijk zijn en hard kunnen werken. De Fransman loopt met die kwaliteiten echter niet te koop. zodat de aandacht van de vreem deling daarop niet zo spoedig valt. Daarom hebben wij de ons geboden gelegenheid om ons op de hoogte te stellen van enige markante prestaties op industrieel gebied, die de laatste ja ren tot stand zijn gekomen en die on getwijfeld te weinig bekendheid genie ten. gaarne aangegrepen. In enige artikelen hopen wij iets te kunnen vertellen over de uitstekende vorderingen welke bereikt werden op het gebied van transport, industrie, energievoorziening en mijnwezen. Het eerste artikel is gewijd aan de electrifi catie der Franse spoorwegen. ADVERTENTIE BRYLCREEM havat «aan gam, alcfl verdiensten werden beloond met het Com mandeurschap in de Orde van Oranje Nas sau. Hij stelt zich voor op 11 September de tienjarige bevrijding van zijn stad met grote feestelijkheden te vieren en daarbij de band met Nederland nog wat te ver stevigen. Banden die al van de middeleeuwen da teren, toen de Nederlandse beeldhouwer Kiaus Sluter in dienst van de Bourgondi sche hertogen Filips de Stoute en Jan zon der Vrees het weidse paleis dat thans Dijon tot raadhuis dient met zijn werk opluisterde en in 't Karthuizer klooster, waar thans de stilte van een psychiatrische inrichting heerst, de Mozesput oprichtte, die vele bedevaartgangers én om het geloof én om de kunst tot zich trok. Nog zijn niet alle verbindingen tussen dit golvende land en onze vlakke polders op gesomd. Dijon is niet alleen de zetel van het Gulden Vlies, maar ook van de Broederschap van de ridders van Tastevin, dat edele gezelschap van over tuigde wijnminnaars en -kenners, dat in dat prachtige Renaissanceslot Clos Vougeot pleegt te verwijlen onder de spreuk „Ja mais en vain, toujours en vin". Er zijn ook Nederlanders die dan het „Joyeux enfants de la Bourgogne" aanhef fen in die enorme zaal. waar een uit 1499 daterende wijnpers de herinnering aan een romantisch verleden wakker houdt. En wie weet hebben zij dit aardse para dijs niet bereikt met behulp van de CC 7121, de locomotief die iedereen kent in Bourgondië. Want het is met die machine, dat ingenieur Chaix een paar weken ge leden gemakkelijk een snelheid van 243 kilometer per uur reed, een wereldrecord dat blijft voortleven in een plaquette boven de wielen die zo snel gewenteld hebben. County Ptrjumtry C*. Ltd., Stan mort, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam TONEEL EN DANS» Zaterdag 24 April. Stadsschouwburg. 20 uur: Onder regie van de zelf medespelende Cees Laseur vertoont de Haagse Comedie „Een dag aan zee" van N. C. Hunter in de vertaling van Louis Saalborn met Fie Carelsen. Enny Meunier. Theo Frenkel, Pim Dikkers en vele anderen. Zondag 25 April, Stadsschouwburg. 20 uur: De Haagse Comedie geeft een reprise van „De Leeuwerik" van Jean Anouilh, in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. met Elisabeth Andersen als Jeanne d' Arc. Verder werken mede: Johan Valk. Luc Lutz, Jan Retèl, Gerard Hartkamp en vele anderen. De décors zijn van Wim Vesseur. Woensdag 28 April, Minerva Theater, 20.15 uur: Optreden van het onder leiding van Mascha ter Weeme staande Ballet der Lage Landen met Angela Bayley en Pieter van der Sloot als eerste solisten. Uitge voerd worden onder meer „De zwarte zwaan" van TsjaikofskyPetipa en cho reografieën van Susanna Egri. Donderdag 29 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor Geloof cn Wetenschap geeft de toneelgroep Theater een reprise van „Anastasia" van Marcelle Maurette, ver taald en geregisseerd door Jan Teulings. met Rika Hopper in haar afscheidsrol. Verder: Caro van Eyck. Johan Schmitz. Lo van Hensbergcn, John Soer, Robert Sobels en anderen. Vrijdag 30 April. Sportpark, Heemstede. 20 uur: Viering Koninginnedag, Manifestatie door kinderen onder leiding van Bob Jansen. Daarna optreden van het Scapino Ballet onder leiding van Hans Snoek.. Vrijdag 30 April, Stadsschouwburg. 20 uur: Onder auspiciën van het Centrumcomité Koninginnedag speelt de letterlievende verenging ..J. J. Cremer" het blijspel „Grote-stadsIucht" van Blumenthal en Kadelburg, geregisseerd door Henk Bakker. MUZIEK Vrijdag 23 April, Treslong, Hillegnm, 20 uur: Gala concert door de Fodens Motor Works Band. ter inleiding van het internationale Sneltrein 16 op weg naar Parijs overschrijdt de drempel van Bourgondië, het viaduct bij Velars. Eens een zware hindernis voor de stoomtreinen wordt deze lange helling, die al dadelijk in het station van Dijon begint, door de electrische locomotieven van de AIsthomfabrieken die ook het grootste deel van de nieuwe Nederlandse elec trische locomotieven leverden gemakkelijk met 120 kilometer per uur afgelegd. Het Nederlands Instituut voor Efficiëncy (N.I.V.E.) heeft het initiatief genomen tot het voeren van een actie in het gehele land om de kosten van de laatste loonronde in het eigen bedrijf terug te verdienen. Dit is namelijk van belang om te voorkomen, dat deze kosten, die voor het bedrijfsleven op meer dan vijf percent van het loonbedrag komen, op de verkoopprijzen worden afge wenteld, hetgeen weer tot een nieuwe loonronde zou kunnen leiden. Reeds is in enkele bedrijven gebleken, dat er nog tal van verliesbronnen zijn, die door een bepaalde methode van overleg in het bedrijf aan het licht kunnen worden gebracht en vermeden. De actie zal worden gevoerd door in de elf regionale afdelingen van het N.I.V.E. bijeenkomsten te beleggen met directeuren of eigenaren van bedrijven, waar eerst groepsgewijze en daarna gezamenlijk over dit onderwerp van gedachten zal worden gewisseld en waar directeuren van bedrij ven, waarin reeds met gunstig resultaat besparingen zijn aangebracht, hun erva ringen zullen mededelen. Ook de bedrijven die nog niet bij het N.I.V.E. zijn aangesloten, zullen hierbij be trokken worden. De afdeling Groningen van het N.I.V.E. zal deze actie op 28 April met een bijeen komst beginnen. De Argentijnse gezant in Nederland, de heer J. R. EscalantePosse, is benoemd tot gezant en raad aan de ambassade van Argen tinië in Londen. Hij zal binnenkort ons land verlaten. De heer EscalantePosse was sinds Januari hoofd van de Argentijnse diplomatieke missie in ons land. muziekconcours ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Hillegomse Har moniekapel. Werken van Wagner. Tsjai kofsky, Sibelius. Meyerbeer en anderen. Vrijdag 23 April. Stadsschouwburg. 20 uur: De Utrechtse Opera geeft een uitvoering van „Don Pasquale" van Donizetti (tekst vertaling: Adriaan Morriën) onder muzi kale leiding van Chris Burgers en regie van Arend Hauer. Met onder anderen Cora van Doesburg. Wiebe Drayer, Jan Duive- man en vierstemmig koor. Vrijdag 23 April. Concertgebouw, 20 uur: Concert door het jeugdkoor Inter Nos onder leiding van Jan Booda. Op het pro gramma staan onder meer de cantate „Een Winterdag" van Kor Kuiler en ..De blauwe Donau" van Johann Strauss. Begeleiding: Emmy van Eden. solist: de jeugdige pia nist Harry Vooren. Zaterdag 24 April. Hervormde kapel. Sant poort. 20 uur: Concert door het fanfare corps „Wilhelmina" onder leiding van Jan Groot, met solistische medewerking van de bas Henk van Monsjou en de organist Hendrik. Lasschuit. Zaterdag 24 April, Treslong. Hillegom, 13.30 uur: Internationaal muziekconcours (zie Vrijdag». Onder meer optreden van korp sen uit Noorwegen en Oostenrijk, uit Dinteloord. Tuitjenhorn, Amsterdam en Zaandam. Ook 's avonds. Zondag 25 April, Treslong. Hillegom. 14 uur: Voortzetting van het internationale mu ziekconcours (zie Vrijdag». Medewerken de buitenlandse gezelschappen: Fodens Motor Works Band uit Sandbach (Enge land» en Sortland Musikforening uit Noorwegen. Ook 's avonds. Dinsdag 27 April. Concertgebouw. 20 uur: Begin van de Beethovencyclus door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhev. met als solist de Amerikaanse pianist Leon Fleisher. Uitgevoerd worden de ouverture Coriolanus. het Vierde Pianoconcert en de Vijfde Symphonic. Dinsdag 27 April. Stadsschouwburg. 20 uur: Het dilettanten-operettëgezelschap „Diogc" geeft een uitvoering van het zangspel „De Czardasvorstin" met muziek van Emme rich Kalman. Herhaling op Woensdag 28 April. Donderdag 29 April, Grote Kerk, 15 uur: Wekelijkse orgelbespeling door de stads- organist George Robert, gratis toeganke lijk. Programma nog niet ontvangen. Donderdag 29 April. Waalse kerk. 20 uur: Onder auspiciën van de Pinkstergemeente uitvoering door het koor en de muziek groep der „Filadelfia"-gemeente te Stockholm (Zweden». Donderdag 29 April. Huis met de sleutels. 20 uur: Concert door vioolduo Carolien van der Heide en Norbert Visser, met de pianist Ludwig Otten. Werken van Purcell. Bach, Bartök. Haydn, Hindemith, Honeg- ger en Visser (Bronsteeweg 76, Heem stede). Vrijdag 30 April, Grote Markt, 10 uur: Mu- ziekshow door vijftien harmonie- en fan fare-orkesten met marswedstrijd en com petitie in de muziektent, ter gelegenheid van Koninginnedag 1954. Vrijdag 30 April. Grote Maart. 20.30 uur: Uitvoering onder leiding van Jos. de Klerk van diens Bevrijdingscantate en zijn cyclus „Zo zong de Gouden Eeuw" in samenwerking met de Federatie van Haar lemse Zang- en Muziekverenigingen, het Noordhollands Philharmonisch Orkest en Toonkunst-orkest. DIVERSEN Vrijdag 23 April. De Leeuwerik. 20 uur: Voor de vereniging „Oost en West" spreekt ir. W. L. Utermark van het Koninklijke Instituut voor de Tropen" over „De econo mische ontwikkeling van Suriname na de tweede wereldoorlog. Zaterdag 24 April. H.J.M.V.-gebouw. 20 uur: Cabaretavond voor de Haarlemse Invali- denbond met medewerking van het E.H.P-. orkest „Accordia" onder leiding van Her man Tennissen, verder een goochelaar en een conférencier. Zaterdag 24 April, Jeugdhuis. Bloemendaal. 20 uur: Cabaretavond door de afdeling Bloemendaaal van het Christelijk Jonge Mannen Verbond, met muziek, sketches, conférence en acrobatiek (Donkerelaan» Zaterdag 24 April. Frans Halsmuseum. 20.30 uur: Vertoning van de door Polygoon ver vaardigde filmstrip-in-kleuren van de schutterstukken van Frans Hals. met ge sproken commentaar door de heer H. P. Baard. Bij voldoende belangstelling her haling om 21.30 uur. Zaterdag 24 April. Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Vrouwen in de nacht". Zondagmorgen 25 April 11 uur: bijzondere voorstelling van ..Faust en de duivel" naar de opera van Gounod. Zondag 25 April, gebouw Domi. 14 en 19 uur: Buurtvereniging „Ramplaankwartier" met de kinderoperette „Prinses Rozelijn" door Ben Bunders en Jan van Rietschoten naar bekende melodieën van Schubert. Mozart en Johann Strauss. Uitvoering onder lei ding van mevrouw J. Helwes. Dinsdag 27 April, hotel Keur, Zandvoort, 20 uur: Voor de culturele kring 't Helm spreekt mr. Abel Herzberg (schrijver van Amor Fati en Tweestromenland" over „Het Joodse vraagstuk". Dinsdag 27 April. Minerva Theater. 20.15 uur: De toneelgroep van het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum geeft een opvoering van „Het witte schaap in de familie" van L. du Garde Peach en Ian Hay. Woensdag 28 April. Militair Tehuis. 20 uur: Noorse avond onder auspiciën van de cul turele commissie van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront, met medewerking van mevrouw Svanhild Aussoren (voor dracht en zang) en vertoning van enkele films. Woensdag 28 April, Concertgebouw, 20 uur: De Belgische schrijver, ontdekkingsreiziger en cineast Marcel Roos spreekt onder aus piciën van het Koninklijk Instituut voor de Tropen over zijn reizen naar de bin nenlanden van Zuid-Amerika. Donderdag 29 April, Rembrandt Theater, 21.15 uur: Vertoning voor de Haarlemse Kunstgemeenschap van de film „Justice est faite" naar een scenario van André Het Griekse bombos betekent: dof geluid, gedreun en is een klanknaboot send woord. Het Latijn heeft: bombus en het Frans bombe. Dit is ons woord bom, kogel. Het werktuig waarmee men eerst stenen, later kogels slingerde, heette dan ook: bombarde. Wij kennen dit woord nog in bombarderen en bom bardement. Naast bombarde komt ook: bombare voor en, zoals ook in andere woorden het geval is, werd de toonloze uitgang e verzwaard tot ie. Bombarie is, rumoer, drukte, ophef, gezwets. Het is een heel ander woord dan bombast, dat eigenlijk Perzisch is en: katoen be tekent. De ruwe katoen werd gebruikt als opvulsel van kledingstukken en zo kon de betekenis: gezwollen, hoogdra vende, zinledige taal ontstaan. Het is wel waarschijnlijk dat bombast en bombarie die uiterlijk en naar de bete kenis zoveel op elkaar gelijken, invloed ^op elkaar hebben uitgeoefend. Cayatte en Charles Spaak, met Claude Nol lier van de Comédie Frangaise in de hoofdrol. Vrijdag 30 April, Kenaupark, 14.30 uur: Voorstelling op de Kattenberg door het Kindercircus Elleboog uit Amsterdam on der auspiciën van het Centrumcomité Koninginnedag. Muziek door „De Alpen jagers". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie van werken van leden \an de vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep". Een der zalen is gewijd aan de nagedachtenis van de tien jaar geleden gefusilleerde beeldhouwer Johan Limpers. Geopend tot 17 Mei van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. des Zondags van 1317 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Tekeningen van Dirk Lan- gendijk (17481805). Voorstellingen uit het militaire leven. Het museum is dagelijks geopend van 1117 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Dagelijks geopend van 1017 uur. 's Zon dags van 13—17 uur. Ook 's avonds van 20—23 uur. Tot 18 Mei. dags van 1317 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal expo sitie van moderne schilderkunst uit Bali. Geopend tot 24 April op werkdagen, uit gezonderd Maandagmorgen. Heemsteedse Dreef 264: Tentoonstelling van werken van Heemsteedse schilders en beeldhouwers. Tot 26 April. Stadhuis Haarlem: Tentoonstelling ..Het lezen van rotswand tot microfilm" ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Nederlands Schoolmuseum van 28 April tot 9 Mei in de raadszaal van het Prinsenhof. Door architect B. J. .T. M. Stevens, Kam persingel 2 in Haarlem werd voor het staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie in 's-Gravenhage onderhands aanbesteed het bouwen van een ondercen trale in Haarlem-Noord, achter de Van Riebeecklaan. De laagste inschrijver was 1. firma Weimink, Leiden f371.200. 2. G. J. Evers, Bloemendaal f 378.500, 3. Hoek, Delft t 379.900, 4. N.V. Thunnissen. Heem stede f 385.500, 5. Aann. Mij. Boersma, 's-Gravenhage f 432.000. 6. Gebr. Van dor Putten, Heemstede f391.000. „De huisvesting van bejaarden is een vraagstuk waaraan steeds meer aandacht wordt besteed," aldus minister ir. H. S. J. Witte tijdens een rede, waarmede hij een groot complex voor bejaarden te Hilversum opende. De minister zeide dat de mens sleeds ouder wordt, dat er thans rond 800.000 personen van 65 jaar en ouder in ons land zijn en dat hun aantal in 1970 zal zijn gestegen tot een en een kwart millioen. Sinds de bevrijding tot 31 December 1953 zijn in totaal in ons land 2700 woningen voor bejaarden (met 5750 bedden) en 92 tehuizen (met 5800 bedden) tot stand ge bracht. De Utrechtse raad heeft in beginsel be sloten met de gemeenten Amersfoort, Baarn, Culemborg, Woerden en Zeist een regeling te treffen tot stichting van een nieuwe centrale gasfabriek op het indus trieterrein de Lage Weide te Utrecht. Het gaat hier om een fabriek, die zal function- neren volgens het beginsel van de restloze vergassing. Het op deze manier te winnen kolengas, dat niet hoogwaardig is, kan ver rijkt worden, hetzij met raffinaderij- en/of aardgas, hetzij door oliecarburatie. De totale stichtingskosten van de fabriek wor den geraamd op 18 millioen gulden, de kosten van het benodigde koppelnet op 5.300.000, in totaal derhalve 23.300.000. ADVERTENTIE Ripolin, d«t lult U merken I» gemakkelijk te verwerken HAARLEM. In de bijeenkomst van den gemeenteraad zijn de voorstellen van B. en W. om de Vleeschhal aan de Groote Markt tot een boterhuis. en de Boter markt tot eene kaasmarkt in te rigten aangenomen. Aan het garnizoen, dat thans de Vleeschhal in gebruik heeft, zullen de voormalige gijzelkamers in het Stadhuis worden toegewezen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5