Landbouwbeleid is gericht op grotere bestaanszekerheid „Bij handel Oost-West letten op Russische politiek e motieven" C0C0S O OSTWALD Zeeuwse dag op Keukenhof met Jacoba van Beieren als gast 5.50 Beïnvloeding van het prijspeil alleen bij strikte noodzaak P.v.d.A. één zetel minder; V.V.D. één meer <förieven aan de redactie Ministers Beyen en Luns: Antwoord aan Pas vernieuwde SCH110 door vuur geteisterd Installatie commissie Muziekonderwijs Eerste Kamer Dispensatie voor trawl-maatjes 8.40 Perscommentaren op verkiezingsuitslag VRIJDAG 23 APRIL 1954 8 EERSTE KAMER Eerste schuilgelegenheid tegen atoomaanvallen Kerkelijk Nieuws Olie op water ontbrandde SCH 14 en 47 kregen ook enige waterschade Onderzoek naar behoefte aan meer conservatoria Venezuela laat de Sch. 178 vrij Toenemend tekort aan bevoegd U.L.O.-personeel 3.25 4.75 6/5 Collectanten voor eigen zak veroordeeld Mutaties bij de Luchtmachtstaf (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp tot verhoging van pen sioenen met een toeslag van 5 procent wegens de huurverhoging en de opheffing der consumptiebeperking gaf mr.Vixse- b o x s e (C.H.) aanleiding tot de opmer king, dat een ingewikkelde berekening leert, dat voor de groep van beter gesala- rieerden de pensioenen niet met 5, maar met slechts 3 procent zullen stijgen, alleen ter wille van het zogenaamde degressieve stelsel. Minister Beel antwoordde, dat wat er nu gebeurt een volgens hem logisch en tevens billijk gevolg is van het nieuwe stel sel, waardoor in de na 1 Januari 1954 uit te keren pensioenen voor de ambtenaren bij wijze van salarisverhoging huurtoeslag verwerkt is. Met aantekening van het tegen van de C.H.-fractie ging het wetsontwerp er door. waarna de Kamer zich met het voorstel tot overeenkomstige verhoging met 5 procent van de pensioenen voor Kamerleden ver enigde. Alleen prof. Gerretson (C.H.) verzette zich hiertegen, zodat dit wetsont werp, dat volgens de Grondwet een meer derheid van twee-derden nodig heeft, met 35 tegen 1 stem werd aangenomen. Landbouwbegroting Hierna kwam minister Mansholt de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verdedigen. Hij betoogde onder meer dat het land bouwbeleid gericht blijft op bestaanszeker heid. Daarom is beïnvloeding van het prijs peil essentieel. Er moet echter niet nodeloos worden, ingegrepen. Afgewogen dient te worden of 't middel eventueel niet erger is dan de kwaal. Verder dient men rekening te houden met het gevaar van het losmaken van de nationale van de internationale markt De vraagstukken in de landbouw zijn waarlijk niet op te lossen met vast stelling van een bepaalde prijs. Het zou ook verkeerd zijn de weg op te gaan van de opbouw van een nationaal landbouwbeleid met behulp van protectio nistische maatregelen, waardoor landbouw- integratie in West-Europa verhinderd wordt; reeds is iets van dien aard in West- Duits land merkbaar. Na enige beschouwingen over de pacht prijzen vermeldde de minister, dat in over weging is de opbrengst van de monopolie heffingen te reserveren voor dit sectoren, waarop zij in het bijzonder drukken; de bedrijfschappen zullen een en ander dan mettertijd ten behoeve van de producenten kunnen gebruiken. Reeds een klein over schot kan grote invloed uitoefenen op de totale markt In zeer snel tempo hebben we de periode van schaarste zien omslaan in een van overschotten. De minister ver klaarde zich bereid bepaalde taken aan landbouwschappen over te dragen. Maar De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede dat er een wijziging is gekomen in de verkiezingsuitslag in de provincie Utrecht Het aantal zetels van de P. v. d. A. is daardoor niet 13 maar 12. De V.V.D. heeft niet 3 maar 4 zetels behaald. Het landelijk totaal van de P. v. d. A. komt deze deze wijziging op 180 zetels, dat van de V.V.D. op 50. (Verkort weergegeven) Hoop. Tweemaal in mijn lange le ven (77 jaar) heb ik een portefeuille met geld gevonden. Natuurlijk gaf ik hiervan dadelijk kennis aan de politie en ik kon de verliezers gelukkig maken met de te ruggave van het verlorene. Nu heb ik zelf een portefeuille met f 195 verloren (pensioen, waar ik van moet leven). Zou ik nu ook gelukkig gemaakt worden door de eerlijke vinder (ster)? Ik hoop het. Hoogstwaarschijnlijk heb ik het geld verloren op het postkantoor Santpoort (St.). M. v. EIZENGA-WOLBERS, Pinellaan 15, Santpoort (St.) Eénmansbussen. Naar aanleiding van het op 8 April door mr. G. W. F. van der Valk Bouman, officier van Justitie, gehou den requisitoir tijdens de behandeling door de Haarlemse rechtbank van het autobus ongeval op de Dreef, zou ik gaarne het vol gende naar voren willen brengen: Wanneer een invalide of bejaarde de bus binnentreedt is het de taak van de conduc teur, de helpende hand te bieden. In de praktijk wordt deze taak evenwel overge nomen door het publiek, terwijl de chauf feur-conducteur toeziet. Bij het station stappen veel reizigers in, die in onze. stad de weg niet kennen en dus de chauffeur nadere inlichtingen vragen. De gejaagdheid onder het personeel is ech ter van dien aard, dat het niet de gelegen heid heeft, de vraag gedegen te beantwoor den, zodat de vreemdeling tenslotte zijn medepassagiers raadpleegt. Wanneer een tamelijk volle bus bij een halte stilstaat, kan de chauffeur vrij moei lijk zien, of de passagiers, die voornemens waren de bus te verlaten, allen zijn uitge stapt. Er is wel een complex van spiegels aangebracht, maar kleine kinderen kan men daarin moeilijk waarnemen. Daarom moet vaak het publiek de chauffeur waar schuwen, wanneer hij van een halte kan vertrekken. A. H. DEN HARTOG (Inderdaad heeft de éénmansbediening overigens op alle Nederlandse stadsnet ten normaal, evenals op vele interlocale lijnen de hierboven gesignaleerde na delen. De praktijk leert, dat zij niet on overkomelijk zijn. Het ongeluk op de Dreef had trouwens ook met een bus met conducteursbediening kunnen gebeuren. Red.) dit zal voorzichtig en geleidelijk moeten gebeuren. Al heerst er in de Benelux met betrek king tot de landbouw nogal ontstemming, er is wel vooruitgang merkbaar. Mede als gevolg van het Landbouwprotocol wordt er ir.zake de tuinbouw wel een zeer kunst matige bescherming in België aan de be drijven verleend. Van hetgeen er verder nog ter sprake kwam, is het meest vermel denswaardig de mededeling van minister Mansholt, dat het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten een regeling heeft getroffen, waardoor het verboden is teeltvergunnin gen voor bloembollen aan niet-telers over te doen. De begroting werd tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen, met aan tekening van het tegen der communisten. De eerste schuilgelegenheid in ons land, die bescherming kan bieden tegen gevolgen van atoomaanvallen, werd gisteravond door het hoofd Bescherming Bevolking van de A-kring 's-Gravenhage, Voorburg en Rijswijk, aanvaard. Die aanvaarding ging gepaard met de opening van een tentoon stelling, die een beeld geeft van de organi satie „Bescherming Bevolking." Deze eerste schuilkelder van die aard in ons land is gebouwd aan de hoek van de Grote Marktstraat en het Spui. Het initia tief en de financiering komt van particu liere zijde en wel van de heer J. L. Lassen, die reeds in 1934 onder een ter plaatse ge bouwd pand een schuilkelder liet aan leggen. Thans heeft hij, aansluitend aan deze schuilkelder, een grotere schuilkelder aangelegd, die ook bescherming zal kunnen bieden tegen de gevolgen van atoomaan vallen. Boven de nieuwe schuilkelder wordt op het ogenblik een groot kantoorgebouw van zes verdiepingen gebouwd. Geref. kerken Tweetal te Haarlem-Z. (vac. A. M. Boeijinga): H. M. Kuitert te Scharendijke en D. J. Roos te Sleen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Ouderkerk a. d. Amstel J. van Dijken te Aalten. ADVERTENTIE FIITRA MET FILTER MOI MONDSTUK 85 CT. Hedenochtend omstreeks half elf is een felle brand uitgebroken aan boord van de logger SCH 110. Het vissersvaartuig ligt aan de Dr. Lelykade te Scheveningen. De brandweer is met groot materiëel uitge rukt De SCH 110 is eigendom van de rederij N.V. A. van de Zwan en Zonen. De brand zou zijn ontstaan door het ont branden van olie op het water in de haven. De brandweer was de brand spoedig meester. De SCH 110 heeft aanzienlijke brandschade opgelopen. Onder meer ver brandde de nieuwe brug van het vaartuig. Twee andere vissersvaartuigen die in de nabijheid van de SCH 110 lagen, hebben ook enige brandschade opgelopen. Het zijn de SCH 14 en SCH 47 van dezelfde rederij. De SCH 110 was Dinsdag van de scheeps werf Boot te Leiderdorp gekomen, waar een nieuwe stuurhut was gebouwd. Deze stuurhut is geheel uitgebrand. ADVERTENTIE In haar antwoord op het Voorlopig Ver slag van de Eerste Kamer heeft de rege ring haar oordeel gegeven over de huidige politieke toestand, te beginnen bij de re sultaten van de Berlijnse conferentie. De regering acht deze bijeenkomst in tweeërlei opzicht van groot belang. De drie Westelijke mogendheden hebben tij dens de conferentie blijk gegeven van een hoge mate van solidariteit en eenheid van opvatting, zodat de pogingen van de Sov jet-Unie om in dit eensgezinde front ver deeldheid te zaaien schipbreuk hebben ge leden. Daarnaast ontleent naar het inzicht der regering de conferentie haar betekenis vooral aan de omstandigheid, dat zij heeft geleid tot het herstel van het politieke con tact tussen Oost en West. Betreffende de grote activiteit, welke van de zijde van de U.S.S.R. wordt betoond op het gebied van de handel tussen Oost en West zegt de regering: „In de Sovjet-Unie werd onder het re- gime-Stalin zeer sterk de nadruk gelegd op de productie van kapitaalsgoederen, tenge volge waarvan de productie van gebruiks goederen werd beperkt. Het huidige Sov jet-regime heeft althans bepaalde toezeg gingen gedaan met betrekking tot de ter beschikkingstelling van grotere hoeveel heden gebruiksgoederen, welke toezeggin gen niet ten volle gehonoreerd schijnen te kunnen worden uit de productie binnen het Sovjet-blok zelf. Hierbij komt wellicht dat de Sovjet-economie niet in staat is te gelijk het levenspeil in de Sovjet-Unie te verhogen en het nodige te leveren voor de industrialisatie van China. Voorts schijnen volgens de regering op landbouw- en veeteeltgebied in de Sovjet- Unie niet die resultaten te zijn bereikt, welke waren verwacht. Waar Nederland met name op het gebied van de zuivelbe reiding, visvangst en dergelijke niet on aanzienlijke hoeveelheden voor export be schikbaar heeft, is het begrijpelijk, dat van de zijde van de Sovjet-Unie voor deze goederen een toegenomen belangstelling aan de dag wordt gelegd. Bij het afwegen van voor- en nadelen van een uitbreiding van de Oost-West- handel zal echter terdege met politieke overwegingen rekening moeten worden ge houden. De uitlatingen van mr. Stikker De belangstelling voor en de publi citeit, gegeven aan de voordrachten, welke de Nederlandse ambassadeur te Lon den in besloten kring te Amsterdam en Arnhem heeft gehouden, zijn voor mr. Stikker een grote verrassing geweest. In het overleg over de inhoud dezer toespraak, naar aanleiding van de persberichten welke destijds daarover waren verschenen, heeft mr. Stikker medegedeeld dat hij heeft ge- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren de commissie geïnstalleerd, die tot taak heeft hem rapport uit te brengen inzake het vraagstuk van subsidiëring van instellingen van muziekonderwijs, in zo verre deze zich de vakopleiding van toon kunstenaars ten doel stellen, alsmede in zake de erkenning van de examens van deze instellingen. Leden van deze commissie, onder voor zitterschap van de heer M. A. Reinalda te Utrecht, zijn de heren prof. H. Andriessen te 's Gravenhage, ir. J. L. Bonebakker te Hengelo, dr. P. Cronheim te Amsterdam, A. Jurres te Amsterdam, S. de Jong te Zutphen, ir. C. E. P. M. Radedts te Heer len, dr. A. M. H. Schepman te Groningen, I>rof. dr. A. A. Smeijers te Huis ter Heide en dr. H. J. J. van Velthoven te 's Her togenbosch. In zijn installatierede herinnerde minis ter Cals allereerst aan de arbeid van de ?ommi6sie-Dresden, die kort na de be vrij- Mede in verband met de blijkbaar door j 2j^^minister Van ^r Leeuw was in- •ze voordrachten gerezen misverstanden fsteld. Deze commissie ontwierp bepakt gen en examen-eisen, waaraan conserva- sproken over eigen standpunten en erva ringen in de oorlogstijd en in zijn ambts periode als minister van Buitenlandse Za ken. Het Nederlandse vaartuig „Marsbango" dat door de Venezolaanse autoriteiten was opgebracht, is vrijgegeven. Ook de be manning is in vrijheid gesteld. Het schip was door de Venezolaanse kustwacht opgebracht, omdat het zich in een verboden zóne zou hebben bevonden. In een protest van Nederlandse zijde is dit betwist. Alvorens over te gaan tot de viering van haar 50-jarig bestaan heeft de Vereniging voor M.U.L.O. in een huishoudelijke bij eenkomst een motie aangenomen, waarin zij haar ernstige verontrustheid uit over het toenemende tekort aan bevoegd per soneel op ulo-sctK/en. Zij is van oordeel, dat op korte termijn maatregelen moeten worden genomen ter afwending van de dreigende gevaren voor het behoorlijk functionneren van het ulo, zowel ten aan zien van de personeelsvoorziening en alle daarmee samenhangende vraagstukken als ten aanzien van een betere salarisregeLing en een duidelijke plaats in een organisch onderwijsbestel. De vergadering spreekt de hoop uit, dat in overleg met de regering zo spoedig mogelijk de nodige stappen gedaan worden, die bovengenoemde geva ren kunnen afwenden. deze voordrachten gerezen heeft de ambassadeur medegedeeld, dat hij in de toekomst niet meer van dergelijke spreekbeurten za! vervullen. De zaak-Faber Tot grote bevreemding van de mi nisters heeft het Oberlandesgericht te Düsseldorf ten aanzien van de ont vluchte Faber beslist, dat hij de Duitse nationaliteit bezit en dus niet uitlever- baar is. Voorshands schijnt deze uit spraak in strijd met de door de hogere Duitse rechter omtrent Polak gegeven richtlijn. De ministers zullen zich om trent de verder te ondernemen stappen zodra mogelijk beraden doch willen niet nalaten reeds tfians ook hier te verklaren, dat een eventuele berech-,. ting in Duitsland' geen aanvaardbaar alternatief is voor de gevraagde uit levering Naar wij vernemen geldt voor het ko mende nieuwe haringseizoen, wat de aan voer van Hollandse nieuwe betreft, dezelf- dede dispensatie-regeling voor de traw lers als verleden jaar. Dat wil dus zeg gen, dat zes trawlers met de sleepnetten op Hollandse nieuwe mogen vissen en de haring gezouten mogen aanbrengen. toria, die door het rijk wordien gesubsi dieerd, moeten voldoen. Rijksgeldien komen ten goede aan het Koninklijk Conservato rium voor muziek, het Amsterdams Con servatorium. het Rotterdams Toonkunst- Conservatorium en het Utrechts Conserva torium. Naarmate de gedachte der cultuursprei ding veld won, werd herhaaldelijk de wens geuit om te komen tot een spreading over het gehele land vam erkende instellingen van muziekonderwijs, die zich alleen bezig houden met de vakopleiding van de be roepsmusicus. Daarbij werd de vraag ge steld, of naast de genoemde conservatoria ook andere instellingen van muziekonder wijs voor rijkssubsidie in aanmerking zou den komen en verder of het mogelijk zou zijn de examens van instellingen,, die niet of nog niet voldoen aan de daarvoor ge stelde eisen, niettemin erkenning, eventueel in beperkte mate, van examens te ver lenen. Mr. Cals wees er op dat, naar zijn me ning, de commissie allereerst diende te on derzoeken of (en zo ja waar) in ons land buiten Amsterdam, Rotterdam, 's G raven- hage en Utrecht behoefte bestaat aan een instituut, waar beroepsmusici kunnen wor den opgeleid. Spreker noemde reeds be staande instellingen zoals het Conservato rium te Tilburg en het Muzieklyceum te Maastricht. In de tweede plaats achtte mr. Cals het een taak der commissie na te gaan Grote verscheidenheid in moderne kleuren en dessins. 65 breed 95 breed 100 breed IJzersterke 1e kwaliteit 70 breed 100 breed Bredere maten direct uit voorraad leverbaar I KRUISSTRAAT 1 1 HAARLEM TELEFOON 11491 De rechtbank te Zwolle heeft vandaag utspraak gedaan in de zaak tegen de groep propagandisten van de R.K. organisatie tot bevordering van de zedelijke hoofdjeugd van matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme „Sohriëtas" te Utrecht. Deze propagandisten hebben kans gezien een be drag van 237.000 gulden voor de organisatie in te zamelen, maar zij droegen hiervan niets af aan „Sobriëtas". De hoofdverdachte. A. W. H. te Zaan dam, tegen wie drie jaar was geëist, werd wegens poging tot oplichting veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk. De ten laste gelegde verduistering werd niet bewezen geacht. Zijn broers R. N. H. uit Vlaardingen, K. H. te Zaandam en P. H., tegen wie de eis twee jaar met aftrek had geluid alsmede H..van R. werden ver oordeeld tot respectievelijk acht, zes, zes en acht maanden voorwaardelijk. C. L. te Haarlem kreeg vijf maanden voorwaarde lijk. Tien maanden voorwaardelijk was ge- eist. Met ingang van 1 Juni zal de generaal- majoor J. H. van Giessen worden ontheven van zijn functie als plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf. Hij zal worden be noemd tot commandant van de 69e lucht- verdedigingsgroep, het commando van de luchtverdediging van België en Nederland, als opvolger van de Belgische generaal- majoor De Soomer. Schout-bij-nacht H. Schaper heeft zich op verzoek bereid verklaard ontslag te ne men uit de zeedienst om met ingang van 1 Augustus te worden benoemd tot generaal- majoor-vlieger, bij de luchtmacht. Gene- raaLipajoor-vlieger Schaper zal wqrden belast met de functie van plaatsvervangend chef van de Luchtmachtstaf. of er in de gemeente Amsterdam naast het Conservatorium behoefte bestaat aan een tweede van rijkswege gesubsidiieerde en erkende instelling, zoals het Muzieklyceum. Tenslotte vestigde de minister de aandacht der commissie op de status der Kerkmu- ziekschool te Utrecht, waarbij tevens de vraag aan de orde gesteld zou kunnen worden naar de wenselijkheid van een spe ciale opleiding voor Protestantse kerk muziek. Het bestuur van de Keukenhof te Lisse heeft vele honderden mensen een prettige dag bezorgd door het houden van een folk loristische dag. Dit jaar werd Zeeland uit genodigd te laten zien, wat daar nog aan klederdrachten was. Tegelijkertijd trad Gravin Jacoba van Beieren op want zy had nog connecties met de Zeeuwen. Donderdagmorgen om kwart over elf arriveerde een bus van de N.Z.H.V.M. voor het gemeentehuis te Lisse. Onder de gasten waren de commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en enkele burgemeesters van Zeeuwse gemeenten, allen vergezeld van hun echtgenoten. Burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse ontving hen. Vijf minuten later bleek uit het bazuin geschal dat ook de Gravin Jacoba van Beieren in aantocht was. De Gravin ontving uit handen van een in 16de eeuws costuum gekleed meisje 20ste eeuwse tulpen en betrad daarna de raads zaal, ter begroeting van de gasten. De gravin schrok een beetje op toen ver teld werd dat de burgemeester haar vol gens de protocollen uit haar tijd zou moe ten kussen. Zij zou zelfs terug moeten kussen! Het gebeurde niet, want de burgemees ter wist niet of hy hoog genoeg daarvoor was. Hij stelde daarom een dronk in op schoonheid en voortvarendheid. Zo is het de gehele dag gegaan. Gravin Jacoba werd overal als een Gravin behan deld. Op de Keukenhof was het intussen druk geworden, want daar liepen Zeeuwse boeren en boerinnen in hun klederdrach ten rond. Zij waren het doelwit van ontel bare fotografen. De vele buitenlanders hebben dankbaar gebruik gemaakt van deze mooie kans om unieke plaatjes te ma ken. Speciaal drie kinderen, die in kleder drachten van enkele honderden jaren ge leden liepen moesten de gehele dag voor lenzen uit alle delen van de wereld po seren. Het dameskoor uit West-Kapelle onder lei ding van de dirigent Van Rooy uit Vlissin- gen bracht enkele liederen ten gehore voor het restaurant, toen Gravin Jacoba van Beieren met haar stoet van edelen en schildknape-n een rondrit over het terrein maakte. Het was allemaal een fleurig ge zicht. Het hoogtepunt van de dag was het boogschieten. In de „tuin van Warnaar" achterin het terrein was een 20 meter hoge paal opgesteld met daarom de „Prang", het apparaat waarop alle vogels waren ge plaatst. De schutters schieten natuurlijk op de hoofdvogel, die op het hoogste punt staat. Lager op U-vormige buizen staan de zijvogels en daaronder staan drie bal ken met hele rijen kleine vogels, ook wel Kallen genoemd. Al deze vogels staan met staven in hui zen. Ze moeten er dus uitgeschoten wor den. Daarom staan de handboogschutters vlak naast de paal. Een bepaalde afstand is niet voorgeschreven, ieder gaat sta^n waar hij zin heeft. Schiet er een de hoofd vogel dan is hij Koning. Ditmaal was P. Boonman de kundige man. Hij heeft er niet eens lang over gedaan. De heren Hen- geveld (80 jaar) en P. Vermue, de echte koning van de vereniging Jacoba van Beieren uit Goes, schoten de tweede prijs. Dat het helemaal niet gemakkelijk is om iets te raken bleek wel uit de vele keren dat de 80 cm lange pijlen ongestoord tot een meter of vijftig de lucht invlogen. Het publiek had daarbij maar te zorgen dat het de pijlen niet op het hoofd kreeg. De burgemeester van Lisse schoot niet zo heel ver mis en beter dan de Commissaris van de Koningin, wiens pijlen nog niet eens halverwege de paal kwamen! Men moet ook 30 kg trekkracht opbrengen om de boog gespannen te krijgen! Gravin Jacoba heeft de prijzen uitge reikt. Zij sprak enkele waarderende woor den over de moed en het scherpe oog van de schutters. Daarna kwamen net als in 1428 „Vrou- kens en Kinderkens" uit een aantal Zeeuw se dorpen hun trouw en aanhankelijkheid betuigen door middel van giften. Op de tafel voor de Gravin werden worsten, babbelaars, een groot rond brood, eieren, radijs, heerlijke appelen en zelfs een levend konijn gedeponeerd. De Gravin heeft alle schenkers van de goede gaven bedankt en gaf daarna haar naast haar zittende gemaal opdracht een oorkonde voor te lezen. En net als in 1428 kregen de bewoners van een zevental plaatsen vrijstelling van vlastienden. Zij mochten dus vlas telen zonder belasting te moeten betalen. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft deze oor konde in ontvangst genomen waarbij Jaco ba de hoop uitsprak, dat ook de minister van Financiën met dit besluit accoord zou gaan. De Commissaris vermoedde dat dit wel zou gaan. want de Zeeuwen passen de wet nogal soepel toe. Leden van de Zeeuwse kruisboogschut tersvereniging Jacoba van Beieren" geven de hoge gaste les in het boogschieten in de pauze van een wedstrijd welke zij in de „Keukenhof" hadden belegd. Het Algemeen Handelsblad (liberaal) ziet in de uitslag der verkiezingen van Woensdag leerzaam materiaal voor het politieke beeld in Nederland. „De Liberalen, de Katholieken, de Anti- revolutionnairen en de Christelijk-Histori- schen behaalden tezamen meer dan 60 procent van het stemmentotaal. Dat wil dus zeggen, dat bijna twee derden der kiezers zich hebben uitgesproken tegen het socia liserend dirigistisch beleid, zoals dat wordt voorgestaan door de P. v. d. A. De progres siviteit door-dik-en-dun hetgeen iets anders is dan een vooruitstrevend vrijzin nig beleid is tot staan gekomen. De ultra-links radicalen leden een gevoelig verlies. Dit pleit voor de gezonde even wichtigheid van ons volk. In vrijheid heeft het zich uitgesproken voor de gulden middenweg." Tot deze conclusie komt ook de Nieuwe Rotterdamse Courant (liberaal). Na opge merkt te hebben, dat de doorbraak van 1852, ondanks de winst van de K.V.P., als geconsolideerd is te beschouwen, zegt het blad „dat ook nu weer een neiging van het kiezerscorps om het midden te zoeken, aan de dag is getreden. De afval van de par tijen, die geacht kunnen worden het meest rechts te staan, de K.N.P. en de A.R.P., alsmede de verminderde aanhang van het links-extremistische communisme wijst onmiskenbaar in deze richting. Hierbij sluit de conclusie aan dat de nu gevallen uitspraak voornamelijk ten gunste van partijen is gekomen, die haar geestver wanten in het thans zittende kabinet hebben: alleen de A.R. hebben de overgang van oppositiepartij tot regeringsgetrouwe groep klaarblijkelijk nog niet kunnen ver werken. Zo gezien bevestigt de uitslag het heeld van stabiliteit in politieke zin, een beeld, dat ook in sociale en economische zin zozeer onze nationale positie kenmerkt. In het feit dat de K.V.P. weer grootste partij is geworden willen wij geen dreiging van verstoring van dit beeld zien." De Volkskrant (R.K.) ziet in het feit dat de twee grote regeringspartijen de KVP en de P. v. d. A. allebei winst hebben behaald een bewijs, dat het Nederlandse volk het regeringsbeleid onderschrijft, zoals het de laatste jaren is gevoerd: vooruit strevend en sterk bevrucht met christelijke maatschappij-opvattingen. „De KVP wint veel meer dan de P. v. d. A. in vergelijking met 1952. Daar zit een zekere symboliek in. De KVP heeft meer dan voorheen haar stempel kunnen drukken op de kabinets- politiek en de vruchten daarvan smaken de kiezers wel." De TUd (R.K.) is wel tevreden over de verkiezingsuitslag, maar schrijft dat deze geen reden geeft tot zelfgenoegzaamheid. „Het moge waar zijn dat de KVP op zich zelf er deze keer niet al te kwaad van af gekomen is. Indien zij eens minder naar het bereikte streepje op de meetlat kijkt, dan naar de groeikracht van haar rivaal, moet zij elke neiging tot zelfgenoegzaam heid voelen wegzinken. De groeikracht van de partij van het grote gezin is namelijk niet opzienbarend. Er is echter meer. De grootste partij behoort zich ook bezorgd te gevoelen voor een gezonde ontwikkeling van de algemene partijverhoudingen in ons land en van deze gezichtshoek uit is het beeld van deze verkiezingsuitslag niet zo vrolijk. Dat de communisten zich verplaatst hebben naar de P. v. d. A. kan nauwelijks een troost zijn voor de relatieve verschui ving in de krachtsverhoudingen ten nadele van de confessionele partijen." Uit de verkiezingsuitslag leidt Trouw (Prot. Chr.) af, dat over het geheel gezien de doorbraak niet alleen tot staan is ge bracht, maar zelfs werd teruggedrongen. „Wij zijn ons van het gevaar van die doorbraak overigens nog steeds ten volle bewust, maar het is een feit,'dat de af glijding voor het ogenblik tot staan is ge bracht en dat er zelfs een verbeterde positie is." Het Parool (Onafh. Soc.) vindt het voor een progressief beleid een ongunstig resul taat dat de behoudende vleugel van de KVP wel iets versterkt uit de bus is ge komen. „Maar door de consolidatie en vooruitgang van de P. v. d. A. lykt dit resultaat voorlopig wel goed gemaakt. Stabilisatie, met een nog duidelijker nood zaak tot waakzaamheid van al wat progres sief denkt, is onze voorzichtige con clusie op dit ogenblik," schrijft het blad. De Telegraaf (rechts-rad.) komt tot de conclusie dat de verkiezingen zich hebben beperkt tot betrekkelijk geringe verschui vingen, waarbij die tussen de A.R. en de C.H. het meest de aandacht trekken. „Als overigens deze verkiezingen één duidelijke les inhouden, dan is het wel, dat het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging, gepaard gaande aan het stemmen op nummers, dringend herziening behoeft. Slechts het stemmen op personen, wier namen voor de kiezers betekenis hebben, zal de huidige verstarring kunnen door breken," zo meent dit blad. „Waar de P. v. d. A. beneden het peil van 1952 daalde, behield zij toch bijna over de hele lijn een winst in vergelijking met de Statenverkiezingen van 1950. De door braak is niet uitgewist: zij is ook na deze verkiezingen levende werkelijkheid ge bleven, ook in het Zuiden," constateert Het VrUe Volk."

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8