Veren igi ngsva ria Binnenkort bouw van schuilkelder aan Kennemerlaan en plaatsing van sirenes Kerkdiensten Een levende vissersplaats ontwaakt Visserij-varia J Ha ven berichten B.B. in de kring Velsen-Beverwijk De helft van het aantal benodigde vrijwilligers is er Er zijn veel jongetjes op de vloot in deze dagen van klaarmaken" uit de IJmond Old Clothes New Vanmorgen in de Vis ha I 11 Geen schuilkelder aan Beverwijkse Breestraat Concert ten bate van restauratie Grote Kerk Iedere dag veiling Holland I-bekertournooi Nieuwe hoofdingeland bij Wijkermeerpolder Een klokkenluider in 't Gentrum Extra tribune bij De Kennemers-HVC Visserijvaartuigen, die IJmuiden verlieten DRY CLEANING ONLY ZATERDAG 24 APRIL 1954 ER BEGINT STEEDS MEER gestalte te komen in de kring Velsen-Beverwijk van dt Dienst Bescherming Burgerbevolking, die in deze twee gemeenten ongeveer achten twintighonderd vrijwilligers nodig heeft om een organisatie op te bouwen, die op alle eventualiteiten is berekend. Twaalfhonderd man hebben zich thans aangemeld, wat nog net geen vijftig procent van het gewenste aantal is. In Velsen ligt het percentage even hoger dan ten noorden van het Noordzcekanaal. Overigens wordt aan alle kan ten aan de opbouw verder gewerkt. Binnenkort volgt een nieuwe propaganda-actie, die zal volgen op een tweetal avonden, waar leden van de B.B. geïnstrueerd zullen worden voor de wervingsactie. En het is noodzakelijk, dat er zo spoedig mogelijk meer Velsenaren en Beverwükers tot het besef komen, dat het ook hun plicht is zich te melden als vrijwilliger, want nu de eerste individuele cursussen geëindigd zijn, zou in ploegverband geoefend moeten worden. Dit kan voorlopig echter niet geschie den. Niet omdat er geen materiaal is, maar omdat de blokploegen nog lang niet vol ledig bemand zijn. Daar Velsen in een A-kring ligt en nog wel in een zeer belangrijke A-kring, heeft dit met zich meegebracht, dat deze ge meente verhoudingsgewijs en vergele ken met andere steden meer B.B.-leden nodig heeft. Van het inwonersaantal in Amsterdam heeft de B.B. daar 2y2.% no dig. De Velsense kring heeft echter 3l/2 van de bevolking in de gemeente nodig en dit kan dus mede een oorzaak zijn, dat de B.B. in Velsen nog niet eens aan de helft van het aantal benodigde vrijwilligers toe is. Daarbij ondervindt Velsen het nadeel dat een groot deel van de bevolking fo rens is of in een bedrijf werkt, waar men is opgenomen in de bedrijfsbescherming. Veelal bezetten de personeelsleden van deze bedrijven ook die posten, dat zij in in oorlogstijd niet gemist kunnen worden. W ervingsactie Om te trachten de ploegen in alle blokken zijn gestationneerd in de garages van de gemeentelijke brandweer. De sirenes van de B.B. zullen binnen kort in Velsen worden geplaatst. De ap paratuur is aangekomen. Ook met de bouw van de schuilkelder aan de Kennemerlaan- Moerbergplantsoen zal nog dit jaar wor den begonnen. De kelder zal bescherming kunnen bieden aan honderd personen. Waar de schuilkelder te Beverwijk zal worden gebouwd, staat nog niet vast. Aan vankelijk had men gedacht aan de Bree straat, maar in verband met wijzigingen in de bouw- en streekplannen is dit plan in de buurt van de conservenfabriek niet uit te voeren. Inmiddels zijn de stalen deufen en andere onderdelen voor de schuilkelder aan de Kennemerlaan te IJmuiden al aangekomen. Ten bate van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk wordt op Dinsdag 27 April in dit gebouw een concert gegeven door de Beverwijkse Harmonie kapel, dirigent de heer H. M. van Ossen bruggen en door het Bèverwijks Gemengd Zangkoor, onder leiding van de heer Ste- phan Jansen met medewerking van vele solisten. Er zullen werken worden uitge voerd van Beethoven, Bach, Ivanov, Mas senet en Gounod. Nu de aanvoer van voorjaarsgroenten groter wordt, is er met ingang van volgen de week iedere dag veiling in Beverwijk- Dinsdag en Donderdag begint de veiling om 2 uur. Gisteravond waren de uitslagen in de wedstrijden in het Holland I beker-tour - nooi: BBCVuurvreters II 2-1; de Sprink hanenVuurvreters I 0-2. Cursus bloemens'chikken Bij voldoende belangstelling organiseert de Tuinbouw Studieclub te Beverwijk een eenvoudige cursus van vier les-avonden voor haar leden in het schikken van bloe men. VEILINGBERICHT BEVERWIJK, 23 April. Spinazie 40-56, witlof 37-63, radijs 7-12, raapstelen 7-9, rabarber 20-36, sla 5-18, prei 17-44, was- peen 18-36, rode kool 8-24, uien 6-12, sja lotten 33-44, peen 5-8. De stemgerechtigde ingelanden van de polder de Wijkerbroek zijn gisteren in ho tel Parkzicht bijeen gekomen om een nieuwe voorzitter te kiezen. In verband met de onteigeningskwesties van de gronden der leden in de Wijker- broekpolder gelegen,-werd deze bestuurs taak algemeen als geen gemakkelijke be schouwd. Tot voorzitter is tenslotte gekozen de heer C. J. de Wild Jz., deze neemt de taak over van de heer J. P. de Wild Pz., die in Mei zijn landbouwbedrijf gaat verlaten wegens vertrek naar de Noord-Oostpolder. Zondag 25 April IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg; 19 uur: ds. H. Aalbers van Amsterdam, jeugddienst. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: dienst voor jongeren. Geref. Kerk, Ichthuskerk. 9 en 10.45 uur: ds. K. Beukema; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, 10 uur: bijeenkomst in Cultureel Gebouw. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 16 uur: Vespers. Don derdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout, evangelisatiedienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. R. D. Beukema. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10, 15.30 en 19.30 uur: J. Sevensma en J. A. Visser van Amster dam; Woensdag 19.45 uur: J. A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. Doopsgezinde Gem., koffiekamer Wes terveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw (Torenstraat 2), Zaterdag 19.45 uur: avondgebed; Zondag 10.15 uur: jeuc'kapel, de heer T. Snoek. VEL8EN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. Huis man (H. Doop); 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. Meyer van Beverwijk. Chr. Geref. Kerk, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstragt, 10 uur: evan gelist T. Niemeyer van Alphen a. d. Rijn; Donderdag 19.45 uur: zendeling W. Hoe kendijk van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. H. Huisman van Velsen-Noord. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, H. Doop. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. Bekius van Bergen; 11.30 uur: Zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 en 19 uur: J. Sevensma van Amsterdam. Leger des Heils, Jan Alsweg 32. 10 uur: Heiligingsmeeting, 12 uur: Zondags school, 17 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Straatzang; 20 uur: Verlossings samenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. O. Norel. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9 uur: Kerkeraads- dienst, ds. A. G. van Wijk, van Alkmaar. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver. 10.30 uur: ds. J. Reeser, em. predikant te Den Haag. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. L. Can- negieter van Castricum. „De Toorts", 9 uur: ds. Joh. W. Dickhout van IJmuiden-Oost. „De Kapel", 19 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. H. H. Kapel v. Rhoon. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. nu compleet te maken, begint vermoede lijk in de tweede helft van Mei een nieuwe wervingsactie, die in hoofd zaak zal drijven op het huisbezoek. Er zijn lijsten samengesteld met de na men van personen, die in aanmerking zouden kun nen komen om als vrijwil liger toe te treden tot de B.B. Blokhoofden en plaats vervangende blokhoofden en leden van de plaatselijke commissie zullen deze Vel senaren bezoeken om hen in te lichten over de soorten verbintenissen bij de B.B., waarom er een B.B. is en welke functies, rechtsposities en beloningen bestaan. De kring Velsen-Beverwijk zal voorts met een stand voor de dag komen op de tweede „Kleine Jaarbeurs". Cursussen De eerste brandweercursus, waarvoor twee klassen benoorden het kanaal en drie klassen van elk 25 tot 35 man in Vel sen bestaan, is over ongeveer twee weken afgelopen. Dan hebben deze vrijwilligers er 65 lesuren opzitten en krijgen ze nog een elementaire cursus E.H.B.O. en red den. Daarna zijn ze klaar voor de oefe ningen in ploegverband. wanneer die ploe gen tenminste binnen korte tijd volledig zullen zijn. Ook voor de cursus redden bestaan vijf klassen, die spoedig klaar zullen zijn. Zij hebben een opleiding van ruim vijftig uur achter de rug en nu wacht nog een ele mentaire brandweer- en E.H.B.O.-oplei- ding. Ook de E.H.B.O.-cursisten zijn binnen kort klaar, na achttien weken les van elke week twee uur. De leden van de Mobiele Geneeskundige Groepen worden opgeleid door het Rode Kruis. Er is een gering verloop bij alle cursus sen, maar de stroom van aanmeldingen is sinds het begin van alle cursussen door gegaan en zodoende kan een tweede cur sus voor brandweer, E.H.B.O. en redden onmiddellijk na het beëindigen van de eerste beginnen. Men heeft weer een zelfde aantal klassen met nieuwe vrijwilligers. Commandopost Driehuis De groep melders heeft nog enigszins te kampen met gebrek aan oefenmateriaal, hoewel dat er wel is. Dit materiaal moet echter nog geïnstalleerd worden in de twee bunkers te Driehuis, die thans voor de B.B. worden ingericht. Het „P.EjN." en de „P.T.T." zijn begonnen met het leggen van kabels en daarna wordt het interieur voltooid. Over ongeveer twaalf weken zal de commandopost gereed zijn en zullen de personen, die al klaar zijn met de eerste verkennings-opleiding, verder geoefend kunnen worden. Er wordt dan gewerkt met radio-telefonie, waarvoor een centrale post nodig was. Schuilkelders Veel materiaal ligt er dan nog klaar voor gebruik in het magazijn van de B.B. aan de Snelliusstraat. De twaalf brand spuiten zijn inmiddels ook aangekomen en Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,90-2,50, gr. tong 1,88-1,72, gr.m. tong 1,84-1,64, kl.m. tong 1,90-1,70, kl. tong I 1,84-1,64, kl. tong II 1,58-1,42, tarbot I 2,90-2,00 per 1 kg. Tongschar 63, schartong 41, kl.m. schol 55-50, kl. schol I 50-39, kl. schol II 35-8, schar 30-8, bot 14-8, v. haring 24-21, makreel 39-17, kl.m. schelvis 67-65, kl. schelvis I 70-67, kl. schelvis II 51-13, wij ting 25-8, gr. gul 57-46, midd. gul 50-37, kl. gul 36-31, kl. wolf 46, poontjes 18, kl. koolvis zw. 30-26, kl. koolvis wit 40-34 per 50 kg. Gr. kabeljauw 228-106, gr. koolvis wit 82-76, gr. leng 130-114, gr. wolf 82 per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 300 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 4 tongschar en schar tong 675 schol, 155 schar, 60 bot, 5 haring, 670 makreel, 128 schelvis, 435 wijting, 65 kabeljauw en gul, 11 leng, 5 wolf, 10 poon, 68 koolvis, 20 diversen, totaal 2610 kisten. Aanvoer op Urk. Donderdag wërd door 51 vaartuigen op Urk aangevoerd 585 pond kuilpaling f 1,16-f 1,46, 92 pond lijnaal f 1,25-f 1,35 per pond en 711 bak ken nest f 2,60-f 3,05 per bak van 37'/* kg. Er lopen véél jongetjes in ketelpakjes langs het Prins Hendrikkanaal van Katwijk en als ge beter bewijs wilt hebben van cle belangstelling van de jeugd voor de visserij, dan moet ge dat maar zeggen. Ze klauteren over de loggers en helpen de klaarmakers van de wal in de sloot. Ze stoeien in de sloepen en vallen haast in het water. Het zijn de afhouwers en de reepschieters van morgen en de matrozen van overmorgen. Er dartelt vast wel een toekomstig schippertje door heen. En die kleine lefschopper, die boven op de brug geklommen is zal het met behulp van de visserijschool wel tot stuurman brengen. Of verder. Er zijn veel kleine jongens op de loggers in deze laatste zonnige dagen van de Paas- vacantie. De vloot ligt in het groezelige water van het smalle kanaal, dat Katwijk voor haven probeert te laten doorgaan. Ze kunnen er niet allemaal in, de loggers, die straks in Mei naar de Hollandse Nieuwe op zoek gaan en dus liggen er elders ook nog een stel. De netten ritselen uit de pak huizen op de wantwagens. Op de boet-, zolders wordt gezongen door de „meides" dat het over de kade „psalmt". De vloot moet klaar. Nog een kleine maand en dan is het varen een kleine maand, waarin vele grote dingen moet gebeuren. Bij scheepssmid Haasnoot en Zonen heb ben ze de ouwe „Jan" (KW 50) onder han den. Rondom komt er een nieuwe verschan. sing op en aan de campagne zal ook het één en ander gekalefaat moeten worden eer dat loggertje weer naar IJmuiden kan voor de Vlaggetjesdag. Arris Haasnoot, een van de firmanten heeft er de overall bij aan getrokken en port Arie en Piet en Marten en de andere knechts aan: ,,'t Mot klaer, manne". HET moet allemaal klaar, wat er in het Prins Hendrikkanaal ligt. De KW 16 van reder Haasnoot hoe vaak zou die naam voorkomen in de Voorstraat en daar omtrent? heeft net een nieuwe boven bouw gekregen en wacht op de afwerking. De tonnen met het stempel 1954 er in ge brand komen echter al aan boord en schipper Maarten Plug staat aan de plank en krijgt er bijna één op zijn tenen. „Zachiesan, jonges, zachies an". De Willem Cornelis zal wel op tijd ge schilderd worden en komt met vlaggetjes dag heus wel op zijn plaatsje aan de Tegel- tjesmarkt. Daar zal niks an mankeren. Astrid en Irene, de beide roomwitte paardjes voor de wantwagen knikken met hun koppen, maar dat doen ze de hele dag, dus dat hoeft nog geen bevestiging te zijn van die tijdige gereedheid van de vloot. Ze knikken met hun koopen, als de wa gen met een verse vracht donkerbruine vleetnetten aanzet voor het pakhuis en ze zeggen nog ja als het gerij over de keitjes boldert van de kade aan de overkant. Naar de boetzolders gaat dat. DUIZENDEN gaatjes en gaten van de vorige teelt zijn er te herstellen voor de rappe handen, die daar boven in het Slagen tellende bridgers Deze week heeft de bridgeclub „V/ijk aan Zee" een onderlinge wedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag is geëindigd: 1. heren Pirovano-Geudeke 2714 pnt. 2. mejuffrouw Hamdgraaf-de heer Dobber 2514 pnt. 3. de heer en mevrouw Van der Aar 19'/2 pnt. 4. mevrouw Schaaper-de heer Handgraaf 1714 pnt. 5. mevrouw Dobber-de heer v. d. Elzen 15 V2 pnt. „TOV" speelt „Boeven en Madeliefjes" De R.K. toneelstichting „T.O.V." te Be verwijk geeft op Woensdag 28 April in het K.S.A.-gebouw een opvoering van het toneelspel van George Batson „Boeven en madeliefjes". De regie is in handten van de heer H. Tros. SSS groeit uit tot grote vereniging De turnvereniging S.S.S. heeft nu 551 leden en 150 donateurs. Dit vertelde de secretaris, de heer P. Niesten, Vrijdagavond in zijn jaarverslag tijdens de gehouden jaarvergadering. S.S.S. heeft een druk jaar achter de rug. Aan veel Kringwerk werd deelgenomen en veelal met succes. De directeur der vereniging, de heer H. M. van Rijn, maakte ook dit jaar weer deel uit van het Kring-keurcorps. Door aankoop van nieuwe toestellen, evenwichtsbalk en springtafel moest de kas een geduchte veer laten. In Mei zullen de onderlinge wedstrijden voor dames en he ren worden gehouden. In het bestuur kwam een wijziging. Me vrouw E. Burger-Schram en de heer H. Dekker stelden zich niet meer beschikbaar. In hun plaatsen werden eekozen mei. L. van Rooyen en de heer W. Lamgendijk. Lezing over tuinaanleg voor studieclub Voor de leden van die tuinbouwsfcudie- club „Beverwijk" zal de heer A. J. Herwig Maandagavond 26 April in ',,'t - Centrum" een lezing houden over het onderwerp „Tuinaanleg in het algemeen en aanleg en beplanting van borders". Friezen zagen stuk van Jan Jouwersma Het toneelstuk „De aide kloklieder" van Jan Jouwersma dat gisteravond door eigen krachten van de Friese Vereniging „Us Memmetael" in .,'t' Centrum" werd ge speeld, mag dan voor de stedeling wat ouderwets aan doen, voor de insiders is het een zeer aannemelijke kwestie. De oude klokkenluider, zeer gevoelig door. J. Mous vertolkt, met zijn Bijbelse- en le vens-wijsheden, wist het gehele stuk door de bezadigde oude baas te blijven, die recht maakt hetgeen krom is. Mevrouw Doeve gaf een bazige boerenvrouw, die niet uitkomt met de praktisering harer Christelijke beginselen en op ongelooflijk intrigerende wijze optreedt tegen het in haar huis opgenomen weesmeisje Matsen (mevr. Bouhuis). die zich daardoor uit sluitend aangetrokken voelt tot de dochter des huizes Mata (mevr. Langerak) en de klokkenluider. Het financiële probleem, waar rond het stuk draait wordt opgelost, waardoor Mat sen in een geheel andere positie komt te staan en de familie een geduchte les krijgt. De rolkennis liet weinig te wensen over, alhoewel het spel soms iets vlotter had kunnen zijn. In de pauze werden er enkele Friese liederen gezongen en met „dounsjen" is deze gezellige avond besloten. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater Zaterdag en Zondag, 20 uur: „Snow of Kilimanjaro". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE schemerige licht onder de pannen werken aan de netten voor het nieuwe seizoen. Een verdieping lager werken de mannen, de oudgedienden van de rederij of „het i kantoor" zo ge wilt in de schuine zenne- balken, die mooie heldere vierkantjes op planken vloer tekenen. Het is half vier. Bakkie doen. Plotseling is de kade vol van jong volk. dat even een kuiertje maakt en op de schepen zwijgt de klinkhamer. Bakkie doen" is heilig, half vier is het uurdat j er gerust wordt gedurende een korte j poos. Dat is altijd zo geweest en het zal zo blijven in Katwijk, tot er geen visserij meer zal zijn. En aan hei vele jonge i goed op de vloot ie zienligt die tijd 1 nog héél ver weg. Dan is het tijd voor de grote politiek en een zware Weduwe. Voor de Russen, die zulke kwaaien zijn als ze moeten confereren en zulke besten als ze haring moeten eten. Dat confereren blijft niet lang in het gesprek, maar het haringeten des te langer, want op dat punt raakt namelijk de wereldpolitiek de Prins Hendrikkade, die een nieuw seizoen graag begin zonder restanten van het vorige in de kantjes. Ze hopen allemaal weer op Rusland en ze weten, dat er dit jaar al gauw schepen naar het Noorden en de Fladdengronden zullen gaan, om grote, kloeke 'aeringen te vangen, die de Rus zo graag heeft. Ze zijn onder elkaar best tevreden met die af nemer aan de andere zijde van het be faamde gordijn en ze weten er van mee te praten, welk een kieskèurige klant hij is: de Sovjet-controleurs zijn immers jaren terug in Katwijk geweest en hebben daar hele dagen staan proeven boven de tonnen met zeebanket? Dat ze het afgelopen jaar niet terug kwamen, is een groot compli ment voor de vloot zijnde het bewijs, dat de kwaliteit prima-prima moet zijn en toch ongezien verkocht meneertje! ZE praten over de twee bruigoms, die de vloot viert met de dennetak en de vlag in top op de Everdina Jacoba, waar Dirk Haasnoot trouwen gaat met Aagje Rovers en op de Willem Cornelis, waar ook al een matroos onder de gebooien staat: Dirk van Beelen. Vandaar die twee dennetakken hoog boven het kanaal. Overal is het werk. Tussen de schuren, op de beschaduwde werven, waar de net- tenhaspels eindeloos draaien om het want weg te krijgen, ratelend in de kleine scheepstimmerfabrieken en bolderend over de steentjes: lege tonnen, tonnen met zout, wantwagens, vrachtauto's en wat niet al. EN de jeugd vermaakt zich in deze wer- kensdagen opperbest. Ze groeit spe lenderwijs op met een visserij, die haar straks broodnodig zal hebben en die haar dus léét spelen; ze praat dik mee met een stiekum sigaretje in de holle hand over de bovenpees en de Schotse blazen en het feit, dat Jaep nog aitijd op de schol len aan het trekken is, terwijl hij toch allang had motte afsnije, niettan? Buiten, op de duinen bij de Spuisluis worden de nette uitgespreid in de zon. Ki lometers fijngemaasd katoen, dat zich straks weer strikken zal om de kieuwen van het malse zeebanket. En er staat een bord vlak bij: „Hier MOET Katwüks zee haven komen". Het is een hartekreet van witte verf op blauwe ondergrond. Of die wens juist is of niet en of een haven goed zou zijn voor Katwijk of niet: dat bord spreekt van een levensdrang, die in de visserij steeds zeld zamer gaat worden. Dezelfde levensdrang, die achter de jongetjes in ketelpakjes schuilt. J. F. In verband met de grote belangstelling, die wordt verwacht voor de wedstrijd De KennemersHVC is een extra overdekte zittribune bijgebouwd. Deze ontmoeting is voor de Amersfoortse club van groot belang, daar zij aan een gelijk spel genoeg heeft om het kam pioenschap van deze afdeling te behalen. Dit is dan het jonge geslacht, dat straks de loggers gaat bemannen samen in de sloep van de „Orion" Jaap Guit en Kees Guit, Kees Hoek en zijn broer Boon* en Koos van Duyvenbode. Kees en Jaaps vader is schipper op de „Orion". Een 29-jarige kantoorbediende van een Esothandel in machines te Amsterdam heeft kend dat hij in drie jaar tijds ongeveer f 10.000 heeft verduisterd. Hij liet op de loonlijsten de namen van ontslagen arbei ders staan en stak het teveel aan loongelden, dat hij op deze manier ontving, in eigen zak Vrijdag 9 April: st. Tzonne IJM 1 (IJs land). Maandag 12 April: st. Haarlem IJM 9, Gelria IJM 21. Dinsdag 13 April: st. Bergen IJM 16 (23 April binnen), Mary IJM 61; ml. Huiberbina Gijsbertha KW 85. Woensdag 14 April: mt. Antje RO 15, Shamrock IJM 129; ml. Cornelis Marinus KW 48. Donderdag 15 April: st. Norma Maria IJM 6, Vios I IJM 24, Schoorl IJM 39, Sumatra IJM 62. Vrijdag 16 April: mt. Post Boy IJM 35; ml. Annie IJM 14, Wiron II IJM 221; mk. Pie- tertje HD 87. Zaterdag 17 April: st. Herman IJM 2, Abra ham VL 77; mt. Dirkje RO 53. Dinsdag 20 April: st. Bloemendaal IJM 71; mt. Maria van Hattem IJM 10, Excelsior III KW 76; ml. Martha IJM 74, Gorredijk IJM 75, Verwachting IJM 204, Martenshoek IJM 283, Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9. Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Dirk KW 19. Grietje KW 20. Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Nederland VI KW 37. Aafke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48, Elizabeth KW 64. Saturnus KW 69. Doggers- bank KW 75. Excelsior II KW 78. Jan KW 84. Alida KW 91. Toenadering KW 95, Gebroe ders KW 108. Avontuur KW 114, Robert Wil liam KW 123, Petronella KW 125, Borneo KW 127, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Arie KW 155, Java KW 159. De Vier Gezus ters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Onderneming KW 175, Willy SCH 7, Scheveningen SCH 107, Cornelia Maria SCH 135. Bertina VL 85, Neeltje VL 166; mk. De Twee Gebroeders IJM 27, Texel IJM 5, Poolster IJM 11. Twee Gebroeders IJM 27, Vios IJM 52, Gorrie IJM 78, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240. Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18. Leendert Jacoba KW 12, Samenwerking KW 21, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34. Prinses Margriet KW 51, Hermine IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catharina KW 92. Willem KW 94, Aeatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Clazina Johanna RO 3, Tiny Dieuw WR 33. Hendrikje BU 33. Woensdag 21 April: mt. Elie Chénévière IJM 32; ml. De Arend KW 7, Bertha KW 38, Everard Christina KW 40, Hette Marga- retha KW 74. Gezina Geertrui KW 176. On derneming II SCH 27. Drie Gebroeders HD 79; mk. Wiron I IJM 210; Twee Gebroe ders HD 14. Donderdag 22 April: st. Viking Bank IJM 183; ml. Heemstede IJM 53, De Vrouw Dirkje KW 104; mk. Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Samenwer king KW 21, Pieter Cornelis KW 31, Clazina Johanna RO 3, Nil Despjerandum Deo Duce TX 33. Pieter UK 244. Vrijdag 23 April: mt. Johannes Polderman IJM 20. Thorina IJM 33. Vrijdag 23 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Orion van Rotterdam. Zungeru van Rotterdam. Berkelstroom van Rotterdam. Amber van Rotterdam. Abel Tas man van Delfzijl. Hoc Vincit van Rotterdam. Herman Lithmeyer van Rotterdam. Muto Fibes van Lowestoft. Wuift Brook van Ant werpen. Phrontus van Port Said. Atlas van Bordeaux Jop van Norrköping. Drie Gebroe ders van Londen. Roelf Buisman van Delf zijl. Clavella van Alexandria. Falcon van Londen. St. Mare van Le Havre. Saivo van Newport News. Alice Tryphan van Dublin. Willem Barendsz van Kaapstad. Tanka van Caen. Vertrokken zijn: Titus naar Rotterdam. Warun naar Rotterdam. Ingaro naar New- vasle. Adolf Leonard van Monrovia. Adolf King naar Curasao. Patria naar Rotterdam. Charus naar La Gunisa. ULmbrueder II n. Gothenburg. Fensal naar Perzische Golf. Eben Haëzer naar Gooie. Mercator naar Stockholm. Waterman naar Kaapstad. Jelö naar Oslo. Salland naar St. Vincent. Roelf naar Kopenhagen. Erkalin naar Plymouth. Markap. naar Norrköping. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Drie tot slot Vanmorgen waren er drie trawlers aan de markt; de Bergen had 85 kisten schelvis, 75 kabeljauw, 1225 makreel, 35 haring, 95 wijting, en 140 stijve dikkoppen; de Dirkje had 10 kisten schol, 25 schelvis, 50 kabel jauw en gul, 400 makreel, 10 varia, 25 wij ting en 75 stijve en de Mary was er met 10 kisten schelvis, 50 kabeljauw, 70 kool, 650 makreel, 75 haring, 160 wijting en 40 stijve. Loggers en kotters Van de loggers kwam de KW 85 uit de Noord met 20 kisten schol, 60 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 45 makreel, 35 haring, 20 wijting en 170 stijve. Er waren voorts 1 kustlogger en 30 kotters, met samen 15.000 kilo tong. Kabeljauw en bot De regels- en kisten kabeljauw gingen naar de Belg voor respectievelijk 100 75 en 100—90. De tarbot liet zich met 2.50 tot 2. betalen. Makreel vam de Mary deed' 18 als het mooi spul was, de slappere van de Bergen maakte 13 per kist; de haring haalde 1317 naar kwaliteit. Rest bleef Het binnenland nam de zwarte koolvis af voor 50; de grote gul deed 40, de middel 35 en de torren 19—25, terwijl de wijting 1815 opbracht. Grootmiddel naar Belg Voor braadschelvis is 2329 betaald; de pennen maakten 47 tot 51 en de kleinmiddelschelvis 54, terwijl grootmid- delschelvis voor Beligië werd gekocht voor eveneens 54; grote schelvis noteerde 50. Engeland nam schol Engeland haalde de schol I uit de markt voor 3745 en de zetschol ging voor 50 weg. De tweetjes bleven hier voor 25 tot 32, de mooie III deed 20—24 en de uivers noteerden 1214. Tong-export De tongprijs was stevig en er is nogal wat naar Zwitserland en Frankrijk gegaan. De lappen dieden 1.90 tot 2.de groot middel haalde 1.80 tot 1.85; de klein- middel 1.65 en de I 1.65 tot 1.60, ter wijl de II tussen de 1.45 en de 1.35 zat. Mooi reisje De Flamingo besomde gisteren in twaalf dagen 27.500. Voor Maandag De Haarlem is al birmen voor de Maan- dagmarkt met 1600 kisten, waarvan 950 makreel: de tweede Maandagboot wordt de Gelria met 1200 kisten, waarvan 800 makreel.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11