Statuut voor nieuw Koninkrijk brengt grote veranderingen KRIJNEN te Driehuis Honderdduizend immigranten voor het eerst ter stembus AGFA BOX Vakkundige service „Kunst na Arbeid" met ,,'t Was een leugen" Conflict tussen journalist en officier van justitie Suriname in afwachting Algemeen kiesrecht: gemakkelijker te bepalen dan door te voeren Santpoort ï&Lclclecsf\ VITRAGES en OVERGORDIJNEN KOL K'S Meubelmagazijn Veilinggebouw HUIZEN VEILING TM-miimn Brengen zij Labour weer in het zadel Verkiezingen in Australië Nieuwe gegevens over het melkwegstelsel Eerste- en Tweede Kamer leden stellen vragen Echt opcratieweertje „Zwarte Zee" en „Oostzee" sleepten slagkruiser De functie van het ziekenhuis Cambodja doet een beroep op de UNO Viering Koninginnedag in Santpoort Prof. Erhard voorspelt spoedig einde der EBU KOUSEN REPflRRTIE BEDRUF FOTO LUX f 16.— FOTO LUX P.HOOGEVEEN ZOON moderne naaimachine ZAVERSAG 24 APRIL 1954 (Van onze correspondent in Australië) De uiterlijkheden van de politiek in Australië zijn minder ingewikkeld dan in Nederland. Er zijn geen partijen op gods dienstige grondslag. De enige partijen zijn: Arbeiderspartij (Labour), Liberale partij en de Boerenpartij (Coutry party), met verder een onbeduidend splinterpartijtje van dissidente Labour-mensen en een eveneens onbetekenende communistische partij. Immigranten, die vijf jaar hier zijn en "gébruik hebben gemaakt van het recht zich gratis tot Australiër te laten naturali seren, bezitten nu actief en passief kies recht. Dit betekent dat zij voor het eerst invloed gaan uitoefenen op de politieke en economische leiding van het land. Australië kent stemplicht voor mannen en vrouwen. Volgens een enquête van het instituut voor onderzoek van de publieke opinie maakt de Arbeiderspartij de beste kans, met succes uit de verkiezingsstrijd te komen. Als dit verwerkelijkt wordt, is het lot van Menzies-Fadden bezegeld. Fadden (Boerenpartij) is de minister van Finan ciën, die veel critiek te verduren heeft ge had door zijn strenge maatregelen ter be strijding van de inflatie in 1952. Hoewel hij de inflatie heeft bedwongert, is dit ten koste van zijn populariteit gegaan. Men- zies, die vóór de oorlog al minister-presi dent was, kort daarna werd gewipt door labour, doch sinds 1949 weer in het zadel zit, is meester in de rechten. Hij is een orator van fbrmaat en een politiek integere figuur. Bij een beschouwing van de Australische politiek, bedenke men dat elke staat een eigen regering en een eigen parlement heeft, scms voor 500.000 of 600.000 mensen, zoals Tasmanië en West-Australië. Parle menten en ministers zijn in zulke staten niet veel anders dan gemeenteraden en burgemeesters en wethouders volgens Ne derlandse begrippen, maar zij voeren een zelfstandiger politiek die de federale rege ring danig dwars kan zitten, omdat in alle In Mei worden de verkiezingen gehouden voor het Australische federale parle ment. Er zal dan worden beslist of de huidige regering van Liberalen en Boeren partij, met mr. Robert Menzies als minister-president, aan zal blijven of plaats moet maken voor Labour, die geleid wordt door dr. Herbert Evatt en diens plaatsvervanger Calwell, die in 1947, als minister voor immigratie, een bezoek aan Nederland bracht. Voor het eerst zullen thans immigranten in groten getale aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer deelnemen en onder hen bevinden zich ook vele oud-Nederlanders. staten, behalve in Zuid-Australië, een Labour-regering aan het bewind is. Botsin gen met de coalitie-regering van geheel Australië zijn daardoor aan de orde van de dag. Ministers in hemdsmouwen De politiek wordt in Australië anders be dreven dan in Nederland. Er zijn geen politieke partij-bladen, maar wel heeft de Arbeiderspartij een eigen radiozendstation. De regering maakt gebruik van een rege- ringszendstatiori. De politieke leiders, Men zies, Fadden en de oppositiefiguren Evatt en Calwell, reizen duizenden mijlen, dag in dag uit, om redevoeringen af te steken, zulks dikwijls in hemdsmouwen. Verder wordt de verkiezingscampagne gevoerd met advertenties in de dagbladen, waar geen blad voor de mond *wordt genomen en de tegenstanders elkaar in woord en beeld zo ongunstig mogelijk afschilderen. Aanplakbiljetten en straatleuzen worden vrijwel niet gebruikt, maar men werkt dit maal voor het eerst met pamfletten in ver schillende talen ten behoeve van de' immi granten-kiezers. Politiek a la carte Welomlijnde politieke partijprogramma's zijn er eigenlijk niet, behalve op enkele algemene punten. Men werkt om zo te zeg gen niet volgens een vastgesteld menu. maar a la carte. Menzies wordt bestreden door de Arbeiderspartij omdat hij ijzer- afval naar Japan laat exporteren, evenals vóór de oorlog, toen het kort daarna als wapens tegen de geallieerden werd ge bruikt, en hij wordt bestreden omdat hij aandelen van de staat in commerciële ondernemingen aan particulieren heeft verkocht. De minister voor Immigratie. Holt, wordt bestreden omdat hij gekleurde bevolkingsgroepen (overigens in geringe aantallen) toelaat, wat in strijd is met de „biank Australië-politiek". De ministers van Defensie (er zijn er vier) worden be streden, omdat ondanks 715 millioen Australische ponden (5,7 milliard gulden) die er voor de verdediging zijn uitgetrok ken. uit niets blijkt dat Australië zich wer kelijk in een verdedigbare positie bevindt. In dit verband schenkt de Arbeiderspartij veel aandacht aan Nieuw Guinea en Indo nesië, dat een grote rol in de Australische politiek speelt. De belangstelling voor In donesië is minstens zo groot als in Neder land. De universiteit van Melbourne, waar een leerstoel in de Nederlandse taal is ge vestigd, breidt sinds enige tijd haar biblio theek van standaardwerken over Indonesië uit met boeken in de Nederlandse taal, onder andere van prof. G. van Vollenhoven en prof. Kleintjes, die in Nederland bij de jonge generatie helaas al bijna onbekende grootheden zijn geworden. Wanneer de Arbeiderspartij de regering- Menzies verslaat, zal er een andere, meer spectaculaire defensie-politiek ten aanzien van het Noorden van Australië worden ge volgd, met" het oog op Nieuw Guinea en Indonesië. De plaatsvervangende leider van de oppositie, Calwell, heeft dit tenminste herhaaldelijk beloofd. Menzies verdient als minister-president 7000 Australische ponden 60.000) per jaar voor een premier over een volk van 9 millioen zielen een zeker niet gering salaris. Door allerlei privileges liggen zijn werkelijke verdiensten echter nog veel hoger. Een parlementslid verdient 1900 pond (Het gemiddelde inkomen van een Australische arbeider ligt tussen 800 en 1000 pond per jaar). De leden van het fede rale parlement vergaderen gemiddeld 70 dagen per jaar. Zij beginnen om half drie 's middags en eindigen omstreeks midder nacht. Canberra, de federale hoofdstad v/aar het parlementsgebouw is gevestigd, ligt voor de meeste leden zó ver weg dat zij per vliegtuig moeten reizen. Zij hebben het in elk geval drukker dan hun collega's van het parlement van Nieuw Zuid Wales, dat in negen maanden precies één keer een dag bijeenkomen! Honderdduizend emigranten, die uit andere dan Engels sprekende landen af komstig zijp, zullen in Mei voor het eerst hun' stem uitbrengen voor een federale verkiezing. Zij vormen twee procent van het kiezerscorps (5 millioen); voldoende om, gezien de balans in de Kamer (51 Libe ralen, 17 Boerenpartij en 53 Arbeiders partij) op de uitslag van invloed te zijn. In een te Amsterdam gehouden verga dering van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft de Leidse sterrekundige prof. dr. J. H. Oort belangrijke gegevens over de structuur van het Melkwegstelsel bekend gemaakt. Waarnemingen met een te Kootwijk op gestelde 7'/i-meter radarspiegel hebben het mogelijk gemaakt de baansnelheden der gaswolken in het Melkwegstelsel te meten. Hierbij werd gebruik gemaakt vah de door de waterstof-atomen uitgezonden straling in het gebied der radiogolven. Met behulp van deze straling konden ook metingen gedaan worden van de rotatie snelheid in het binnenste gedeelte van het Melkwegstelsel, een gebied dat voor opti sche metingen tengevolge van de sterke absorptie van het licht geheel ontoeganke lijk is. De uit de radiometingen verkregen resul taten zijn van het grootste belang voor de bestudering van het tot nu toe nog geheel onbegrepen verschijnsel van de spiraalvor mige structuur van ons sterrenstelsel. Zij hebben aangetoond dat het interstellaire gas in het binnenste gedeelte van dit stelsel zich in een geheel andere toestand bevindt dan in de meer naar buiten gelegen ge deelten. In het centrale deel van het Melk weg-stelsel schijnt het gas een massa te vormen met heftige inwendige bewegingen. Een afdoende onderzoek van de interes sante verschijnselen in dit kerngedeelte zal pas mogelijk zijn nadat de grote radio telescoop te Dwingelo voltooid is. De toneelvereniging „Kunst Na Arbeid" te Beverwijk, welke Vrijdagavond op haar beurt in het Kennemer Theater aan dit winterseizoen een einde maakte, had haar programma dsitmaal gesierd met een bij zonder uitheemse auteursnaam; namelijk Wladimir Krausewitch. Ben ik echter goed ingelicht, dan behoort ook deze tot de on telbare pseudoniemen van Will, van der Berg, die voor de noodzakelijke afwisseling zijn toneelspel ,,'t Was een leugen" nu eens onder deze schuilnaam geschreven heeft. Aldus kon opnieuw met enige spijt worden geconstateerd, dat hij wel degelijk over de benodigde capaciteiten beschikt om voor het amateurtoneel speelbare stukken te leveren, mi,ts hij zijn taak nu eindelijk eens serieuzer gaat opvatten. Want meestal be gint deze auteur veelbelovend door een in teressante conflictstof in behandeling te nemen („Het witte legioen" of „Zij, die ge stuurd was"), doch dan gaat het toeval plotseling een dermate onwaarschijnlijk grote rol spelen, waarbij de schrijver zo irriterend aan de touwtjes trekt, dat de be langstelling van de meer critisch ingestelde toeschouwer al spoedig geheel verflauwt. Ook zijn stuk ,,'t Was een leugen" bevat een dergelijk teleurstellende wending. Miel van Doorn is een talentvol schilder, die na twee mislukte huwelijken geestelijk uit zijn evenwicht is geraakt. Doordat zijn schilde rijen evenmin de erkenning vinden die hij als kunstenaar verwacht, gaat hij zich evenals Han van Megeren toeleggen op het vervalsen van oude meesters, waarmede in korte tijd fabelachtige rijkdommen worden verdiend. Ofschoon de schrijver van dit karakter de psychologische zijde nauwelijks hééft aangeroerd, was deze inzet toch be langwekkend genoeg om voor de verdere handeling een onmiskenbare interesse in het leven te roepen. Maar dan neemt Will, van der Berg zelf de hoofdrol weer over, door een hoogst onwaarschijnlijk auto ongeval te enscèneren, waarbij Miei's twee de vrouw toevallig zijn vroegere echtge note een zware verwonding bezorgt. Het is jammer dat de auteur op deze wijze van zijn oorspronkelijke handeling is afge weken en zich daardoor op een zijweg be gaf, waarin elke serieuze belangstelling on vermijdelijk moest doodlopen. Opnieuw heeft hij zichzelf hiermee te kort gedaan. Aan de vertolker van de hoofdrol heeft deZe deceptie zeker niet gelegen. H. Luster wist als Miel van Doorn dit toneelspel vrij wel geheel te dragen, doordat hij zich een flegmatieke speeltrant had aangemeten, welke voor het uitbeelden van deze kun stenaar de juiste oplossing bleek te zijn. Hij verzwakte geen moment, zodat deze speler steeds met bewondering en genoegen kon worden gadegeslagen. J. Zoon is een jonge kracht, die zich voor zijn vereniging in passende rollen ongetwijfeld nog bijzonder verdienstelijk kan maken, doch als de kunsthandelaar Karei van Nieuwland was hij toch beslist te jeugdig om zich voldoen de te laten gelden. Daarnaast gaf H. van Meurs een geestige typering van de klap lopende kolonel-schoonvader. Van de dames was mevrouw R. Broek als de wufte Trix van Doorn ongetwijfeld de beste, doordat zij dit hautaine karakter met een verdienstelijk élan wist weer te geven. Mevrouw B. Wesier voldeed minder als de traditionele toneel-oma, voornamelijk door dat zij hiervoor te jeugdig van allure was. Mevrouw D. Schoenmaker werd ditmaal de gelegenheid tot typeren onthouden een genre waarin zij gewoonlijk uitblinkt, zodat zij nu niet tot vermeldenswaardige prestaties kwam. Dit geldt ook voor J. Pee kei als Ted Valerius, een vrij vaag ge schreven vriendenrol. Tenslotte willen wij dan gaarne besluiten met het signaleren van de intense aandacht, waarmee het publiek de handeling op het toneel gevolgd heeft, waarbij uit de reac ties gemakkelijk kon worden geconclu deerd, dat stuk en spelers de instemming van de zaal ruimschoots verwierven. JAN VAN DAM BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN. 1 Trawler 20.600; IJM 16 ƒ27.900: Rd 15 11.500: KW 85 7890; KW 125 ƒ2020; Wr 7 ƒ3180: Wr 67 1980; KW 189 830; KW 30 1250; KW 92 1470; KW 35 1240; KW 94 1360; KW 128 1300; KW 60 1530. Het Eerste Kamerlid prof. Molenaar (V.V.D.) en het Tweede Kamerlid mr. Van Rijckevorsel hebben aan de -minister van Justitie vragen gesteld over de behandeling van de journalist Johan Luger door de officier van Justitie te Amsterdam, mr. F. Hollander. De heer Luger (Pasquino) had in ar tikelen in De Telegraaf en in de Haagse Post critiek geoefend op mr. Hollahder. Hij werd daarna bij deze officier- ontboden. Over de wijze waarop hij door mr. Hollan der over zijn onvriendelijke artikelen werd onderhouden heeft hij daarop in-. De Tele graaf een uitvoerig relaas geschreven. Prof. Molenaar heeft nu minister Donker gevraagd te onderzoeken, of dit verslag een juist beeld geeft van de reden, waarom de officier van Justitie de heer Luger bij zich heeft ontboden, alsmede van het verlooD van de ontvangst, en of de minister bereid is aan de Kamer en aan de officier van Justitie zijn oordeel over diens houding in deze kenbaar te maken, indien althans het resultaat' vari het onderzoek dabrtoe aan leiding geeft. Mr. Van Rijckevorsel vraagt de minister of deze niet van oordeel is, dat de in het laatste artikel van de heer Luger gestelde feiten indien deze waar zouden zijn een vermoeden opleveren van het plegen van het in artikel 365 Wetboek van Straf recht omschreven strafbaar feit: „De amb tenaar, die door misbruik van gezag iemand dwingt iets te doen. niet te doen of te dul den, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren", welk vermoe den immers ingeval de feiten waar zijn gegrond kan worden od: het door mr. F. Hollander in ziin hoe danigheid van officier van Justitie, dus als ambtenaar in de uitoefening van ziin be diening, tot de betrokkene gericht officieel verzoek om op het parket te komen; de mededeling, dat de betrokkene niet ten parkette is ontboden om te worden ver hoord ter zake van een tegen hem in te stellen strafvervolging, doch slechts om op onvriendelijke wijze te worden onderhou den over een door hem geschreven on vriendelijk stuk over mr. F. Hollander; het dreigement, dat mr. Hollander des ondank? bevoegd zou zijn om de betrokke ne 6 uur van zijn vrijheid te beroven: het optreden van een rechterlijk ambte naar in eigen zaak. waardoor de rechter lijke onpartijdigheid zoals die in beschaaf de landen gebruikelijk is, is geschonden. Mr. Van Rijckevorsel vraagt voorts of de minister bereid is om ter zake van de gedragingen van deze Amsterdamse offi cier van Justitie thans een onderzoek te doen instellen „hetzij ter zake van het ver moeden van overtreding van artikel 365 Wetboek van Strafrecht, hetzij ten einde te komen tot ontslag of overplaatsing van deze rechterlijke ambtenaar, indien het aanzien en het zedelijk gpzag van de rech terlijke macht zulks zouden vereisen, het zij ten einde andere disciplinaire maatrege len te overwegen, mede. gelet op de reeds door vroeeere gedraeineen van deze amb tenaar onder de justitiabelen veroorzaakte onrust en gewekt onbehagen." Silver Springs in Florida beleefde de wereldpremière „Onderwatermodeshow", toen een grote Amerikaanse confectiefirma een onderwatershow hield, die moest be wijzen, dat de door haar gemaakte mantels en toppers, van absoluut waterafstotend materiaal waren gemaakt. De mode-critici werden door de firma uitgerust met een duikhelm, zodat zij gedurende de gehele show aan hun gezellig in de planten geplaatste tafeltjes konden blijven zitten. Boven: Eén voor één verdwijnen de man nequins onder water. Beneden: Een elegan te verschijning, zelfs onder water. De criti cus (achtergrond) keek bewonderend toe. *XXX)OOOOOOOOnOOOOOOOOOOOOOOOOi oncyyjccoooop1 De doktoren in de verschillende West- Duitse klinieken stellen zich thans eerst in verbinding met het weerbureau al vorens grote operaties te verrichten. In samenwerking met Zwitserse'chirurgen hebben leden van de operatie-staf van de ziekenhuizen van de universiteit van Göttingen ongeveer 4500 patiënten onderzocht op hun ..weerpevoeligheid". Men ontdekte daarbij dat 50 pet. van de onderzochte personen merkbaar ver schillend reageerde op verschillende weersomstandigheden zoals hoge en lage drukfronten. stormen en plotselinge ver anderingen in temperatuur. Zij die sterk reageren op veranderingen Sleep van 20.000 ton van Rio de Janeiro naar Spezia Donderdagmiddag heeft een groot aan tal Italiaanse gasten uit scheepvaartkringen een bezoek gebracht aan de Nederlandse sleepboten „Zwarte Zee" en Oostzee" Van L. Smit en Co's internationalp sleepdienst, die' in Spezia waren aangekómen met' dë ^Braziliaanse slagkruiser .^Mfcas Gerais". Op 11 Maart waren de twee sleepboten met hun sleep van 20.000 ton uit Rio de Janeiro vertrokken en dank zij de 6200 pk's konden zij bij goed weer wel 180 mijl per dag af leggen. In de Middellandse Zee ontmoette het sleeptransport nog enkele dagen zware storm, zodat ingewijden wel even terug dachten aan een zusterschip van deze krui ser, de „Sao Paulo", dat enkele jaren ge leden door Engelse sleepboten van Rio de Janeiro naar Engeland gesleept zou wor den. Tijdens stormweer op de Noord- Atlantische Oceaan is dit schip met man en muis vergaan. Het was waarschijnlijk mede daaraan toe te schrijven dat de belangstelling bij in het weer vertonen zowel phusiologi- aankomst te Spezia zo bijzonder groot was. als psychologische veranderingen, zei den doktoren van de universiteit van Göttingen. Patiënten die thrombose kre gen na een operatie, waren in bijna alle gevallen ook „weergevoelig". Teneinde de sterfte na operaties te be perken houden de doktoren in Göttingen en andere West-Duitse steden nu dan ook terdege rekening met de weersvoor spelling en stellen zij operaties, indien mogelijk, uit, wanneer de patiënt be hoort tot het weergevoelige type en er weersverandering op komst is. Duitse ziekenhuizen, waarvan er vele vol liggen met fondspatiënten en die daarom wel eens moeite hebben de eind jes aan elkaar te knopen, krijgen de weerberichten van de meteorologische stations van Göttingen en Hannover gratis. (United Press). In Arnhem is een landelijk ziekenhuis congres gehouden onder leiding van prof. dr. A. Querido uit Amsterdam. Hij zei in zijn openingsrede, dat de functie van het ziekenhuis in de laatste vijftig jaar funda menteel is gewijzigd: was het eerst een toe vlucht voor hen, die nergens anders ziek konden zijn. door de ontwikkeling van de geneeskunde is het een plaats geworden, waar zich de geneeskundige technieken concentreren. De vraag, of het offer, dat de ziekenhuisorganisatie van de gemeen schap vraagt, evenredig is met het nut, dat het ziekenhuis voor de volksgezondheid afwerpt, is onmogelijk te beantwoorden. Het ziekenhuis is geen organisme dat los van andere gezondheidsorganisaties kan worden beschouwd, maar een schakel in het geheel der voorzieningen. Het zieken huis dient zijn werkzaamheden te ont plooien op alle gebieden van de volksge zondheid, zowel op de curatieve als op de preventieve en positieve zorg. Over de tegenwoordige toestand zei prof. Querido, dat naar gebleken is, de bijdrage van het ziekenhuis aan preventieve en positieve zorg zeer gering is, terwijl op curatief gebied belangrijke lacunes zijn aan te wijzen. Zuster Monika Wüst uit Zürich sprak over de menselijke betrekkingen in het zie kenhuis. Zij zei dat msn weerstand moet bieden aan de neiging in een ziekenhuis de geestelijke atmosfeer gelijk te laten worden aan die in een groot industrieel bedrijf. Ziekenhuizen worden steeds meer centra van wetenschappelijk onderzoek en ver liezen hun oorspronkelijk karakter van tehuis voor zieken. Zij meende dat de lei dende figuren in een ziekenhuis niet alleen de vak-technische kwaliteiten maar ook de persoonlijke omstandigheden en zorgen van het personeel moeten kennen. NEW YORK. (Reuter). De ambassa deur van Cambodja in de V.3 heeft Vrij dag aan de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoela, eer. beroep van zifn regering op de UNO overhandigd aangaande „de aggressie, die Vietminh- troepc-n jegens Cambodja hebben ge pleegd". De ambassadeur verzocht niet om een of andere actie van de UNO in dit stadium. Cambodja behoudt zich echter het recht voor dit in ce toekomst te doen. Dit is de eerste maal, dat de strijd in Indochina officieel ter kermis van de UNO is gebracht. Frankrijk heeft zich tegen in menging van de UNO uitgesproken. De secretaris-generaal van de UNO zal het beroep van Cambodja doorgeven aan alle ledenstaten ter hunner informatie, al dus is Vrijdag later namens deze te Wash ington medegedeeld. McGarthyïsme en onderwijzers Het hof van beroep van de staat New York heeft uitgemaakt, dat onderwijzers ontslagen kunnen worden, die weigeren tegenover een bevoegde senator te verkla ren of zij al dan niet lid zijn van de com munistische partij. Met vier tegen drie stemmen handhaafde het hof het ontslag van 14 onderwijzers die geweigerd hebben de desbetreffende vraag tegenover senator Homer Fergussen te beantwoorden. Zij beriepen zich hierbij op constitutionele wetten. Het onderzoek had in September 1952 plaats. De vereniging herdenking Nationale da gen, Santpoort-station, heeft besloten Koninginnedag niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Het wordt weer een feest voor de jeugd van vier tot veertien jaar. Voor de kleuters er is in „De Toorts" een filmvertoning. Op het plein van de Brederodeschool wonden behendigheids wedstrijden gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar zijn. Ook de debutan- tjes zullen dit jaar weer aan het program ma medewerken. Het avondfeest wordt, in samenwerking met de Oranjevereniging Santpoort-dorp, 'gehouden in het Burgemeester Rijkenspark. (Van onze correspondent in Paramaribo)- Tot 1949 werd Suriname „koloniaal be stuurd," zoals men .dat tegenwoordig noemt. De gouverneur, vertegenwoordiger van de Kroon, oefende, op aanwijzing van de Ne derlandse minister, het hoogste gezag uit. Wel stonden sinds lange jaren de Staten daarnaast als wetgevend college, doch hun bevoegdheden waren, zowel wettelijk als in de praktijk, vrij beperkt. En een instantie, die voor het uitvoerend gezag mede-ver antwoordelijkheid droeg, was onbekend. Bovendien waren de Staten in hun toen malige samenstelling weinig representatief voor de heterogene bevolking (het kiezers corps bestond uit ongeveer tweeduizend personen, vrijwel uitsluitend Creolen en Nederlanders) en als correctief hierop werd een gedeelte van de leden door de gouver neur benoemd. In 1949 werd toen ingesteld het „College van Algemeen Bestuur" dat een zekere mede-verantwoordelijkheid droeg voor het uitvoerend gezag, en waarvan de leden zekere bevoegdheden van de gouverneur gedelegeerd kregen. Formeel bleef het ge zag berusten bij de gouverneur, ook al werd van stonde af aan het nieuwe college bij de bestuursvorming volledig inge schakeld. Deze constellatie werd echter in 1950 grondig gewijzigd door de zogenaamde „In terim-regeling", een voorlopige staatsrege ling van Suriname, in afwachting van het „Statuut voor het nieuwe Koninkrijk". Als voornaamste punt werd in het kort samengevat door deze nieuwe rege ling bewerkstelligd dat de inwendige aan gelegenheden van Suriname werden ge regeld door, en voor verantwoordelijkheid kwamen van Surinaamse organen, terwijl slechts voor zaken, waarbij Nederlandse belangen betrokken waren, een procedure zou worden gevolgd, waarbij het opperbe stuur in Nederland zou optreden. De gou verneur bleef hoofd van de landsregéring. Tevens werden ingesteld, de functies van landsministers, die gezamenlijk met de gou verneur het uitvoerend bewind uitoefenden en op wie de verantwoordelijkheid van de regering overging. De gouverneur blijft v/el de besluiten van de landsregering tekenen, doch kan dit alleen doen met mede-ondertekening van een of meer landsministers, die terzake verantwoorde lijk zijn aan de volksvertegenwoordiging. De gouverneur staat buiten die verantwoorde lijkheid, een situatie, welke ongeveer paral lel loopt aan die in Nederland ten aanzien van de Koningin. De verantwoordelijkheid voor het interne beleid kwam dus geheel te rusten bij Surinaamse organen. Kiesstelsel Intussen was ook het kiesstelsel aanzien lijk gewijzigd- Van Siyinaamse zijde was een stelsel ontworpen dat wel streefde naar algemeen kiesrecht voor mannen, maar toch nog een groot aantal beperkingen in hield. Bij de behandeling door de Staten-Gene- raal in Nederland konden deze beperkin gen geen instemming vinden en werd be sloten het algemeen kiesrecht in de rege ling op te nemen. Daarbij werd. op voorstel van het Kamerlid mejuffrouw Tendeloo, zonder veel discussie tevens besloten om tegelijkertijd het algemeen vrouwenkies recht in te voeren. Voor een ieder, die Su riname met haar politiek ongeschoolde be volking ook maar enigszins kent, was dit een wel zeer vèr-gaande maatregel, welke dan ook in de party-politiek niet zonder consequenties is gebleven. De Staten van Suriname, toen nog hoofd zakelijk Creools, hebben op deze basis een kiesreglement vastgesteld dat een merk waardige mengeling vertoont van diverse, elders in de wereld gebruikelijke, kiesstel sels. De benoemde leden verdwenen uiter aard. Alle 21 leden werden voortaan ge kozen. Daarbij werd bepaald dat er hiervan 10 zouden worden gekozen door Parama ribo (met rond 86.000 van de 200.000 in woners, welke Suriname telt), hetwelk als geestelijk centrum werd beschouwd. Deze leden worden gekozen op een lijst, volgens eenvoudig meerderheidsstelsel, zonder herstemming. Het aangrenzend bestuurlijk district Suriname, met 60.000 zielen, werd verdeeld in drie kiesdistricten, die elk één lid mogen kiezen. Daarnaast kiezen de be- stuursdistricten Commewijne (met onge veer 20.000), Saramacca (met 13.000), cn Nickerie (met 18:000 zielen) elk twee leden, tezamen op één lijst. De bestuursdistricten Marowijne (met 17.000), te weten over wegend Bosnegers en Indianen, en Coronie (met 4.000 zielen) mogen elk één lid kiezen. Voor een buitenstaander is bij dit stelsel elke logica zoek. Doch de insider, die de spreiding van de voornaamste drie bevol kingsgroepen: Creolen, Hindostanen en Ja vanen, over het Surinaamse territoir kent, begrijpt de opzet beter. De Staten bestaan thans uit 13 Creolen. 6 Hindostanen en 2 vertegenwoordigers van ce Javanen, welke cijfers in generlei verhouding staan tot de respectievelijke getalsterkten. Het aantal bezwaren tegen dit stelsel, en het aantal verzoeken om herziening, is dan ook legio, doch als inwendige aangelegenheid van Suriname kunnen alleen de Staten zélf hierin wijziging brengen. Professor Ludwig Erhard, de West-Duit se minister van Economische Zaken, heeft gisteren opnieuw „de spoedige dood van de Europese Betalingsunie" voorspeld. De West-Europese landen zouden volgens de minister in de nabije toekomst een vrije valuta krijgen. Zij zouden dan naast het dollargebied en het sterli-rvggebied het derde vrije valutaeebied van de Westelijke wereld vormen. Deze drie valutagebieden samen zullen tachtig procent van de we reldhandel omvatten en tezamen staan tegenover het „roebelblok". Wat de Zuid-Amerikaanse landen be treft, vanwaar Erhard zojuist is terugge keerd, zeide de minister, dat deze hun plaats in een VarT dezè systemen zouden moeten kiezen. Beide groepen waren na melijk zo sterk, dat geen land zich zou kunhëh permitteren'er buften Ie blijven. Het was volgens Erhard de taak van de West-Europese landen,Zuid-Amerika daar bij de helpende hand te bieden. Duitsland had zich volgens hem bereid verklaard de nodige econorqische hulp te verlenen. De bondsregering zou de weg openen voor grotere investeringen van Duitse firma's in dit uitgestrekte gebied, waar een „bijzonder vriendschappelijke houding tegenover de Duitsers" viel waar te nemen. OPHALEN 9 GEEF DON UW KOUSEN IN VERTROUWDE NONDEN.. wy tonen 40 verschillende dessins Grote collectie Lopers Karpetten Huiskamers - Slaapkamers - Salons ZIET ONZE ETALAGES Pres. Krugerstr. 60 A IJmuiden-W. Tel. 4129 Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. LEVERT U DE ORIGINELE met geelfilter niet voor 18.— maar voor Daarbij nog een ROLFILM GRATIS zó lAng de voorraad strekt. KENNEMERLAAN 25 - IJMU1DEN - TELEF. 4519 Veilingmeesters sinds 1909 van Onroerende en Roèrende Goederen Nieuwe Gracht $4. op nader te bepalen datum in Mei a.s., de welke de verkoop be treft van de beide HUIZEN, ERVEN en OPEN GROND, Spaar- ne nos. 21 en 23, geza- mentlijk groot 300 M2. Nadere gegevens en inlichtingen te be komen ten kantore van voornoemde Vei lingmeesters. TAXATIE. Bij voorne men tot het doen vei len van percelen, waarvan voorafgaan de taxatie gewenst, zijn hieraan geen kos ten verbonden. bij de aankoop van een vindt U bij Driehuizerkerkweg 87 Telefoon 5736

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3