De SCH. 178 vrijgelaten en in Willemstad terug Rode kool eerst onverkoopbaar - nu plotseling een geliefde groente [e Clowntje Rick Kort en bondig Chaos in Berlijn ilmó vai lOeek Beverwijk <^Brieven aan cle redactie Handelde de kustwacht van La Vela op eigen houtje 0i»\ ZATERDAG 2 4 APR ft. 1954 De commissaris kon Willem van Iependaal meer vertellen Fantastische bloemenprijzeti Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON -4 y rx* J „Verboden verhaal" (Thalia, van Vrij dag tot en met Zon<k»g). Hoeveel sym pathie men ook mag koesteren voor het Italiaanse neo-reaiisme, het wordt toch tijd bezwaar te gaan maiken tegen zijai neiging zich steeds meer te gaan richten op de voetstappen, die aantrekkelijke jonge meis jes op het verkeerde pad zetten. Natuur lijk zijn het slechte de tweederangs na- lopers van een De Sica, die deze .rolpren ten maken, maar zij vaten onder zijn vlag en dat is jammer. Wamt zo wordt onder die vlag een aanmerkelijke hoeveelheid Kitsch binnen gesmokkeld, comnleet met prikke lende titels en ondertite's en aanschouwe lijk onderricht im de Italiaanse anatomie. Wij hebben hierover nogal uitgeweid, omdat over de film im kwestie weinig »e zeggen valt. Zij omvat de levenshistorie van drie meisjes, die in moeilijkheden zijn geraakt omdat zij respectievelijk als kind geschonden, met e~n dwaas getrouwd en morfinisfe zijn. Zij komen tezamen in een ziekenhuis, omdat zij met nog honderd an deren oo een trap rionden. d;e *n «hortte en dan krijgt men stuk voor s*uk hun per soonlijke tragedies te zien. die in deze pot- pourrivorm overigens iedere kracht nvssen. Zij hebben geen enkel onderling verband, missen elke nointe en zelfs het voor twee van hen gelukkige e;mde vermag dit film vehikel niet rammel vrij te krijgen. W. L. B. Zondagmiddag is in Thalia te zien: „Koningin der wildernis". „De terugkeer van de tweelingbroeders" (Th alia. Maandag en Woensdag!. Broederlief-en-leed. dat nu niet bemaald plezierig wordt geprernteerd, is behan deld in een verhaal, dat met al zijm avontu ren in 1830 op Corsica speelt. F.en tweeling. Siamees van origine, die wel lichamelijk maar niet geestelijk is gescheiden, brengt aanvankelijk wat vaart in het geval, maar tenslotte overlijdt de een terwille van de ander. „De rode baret" (Bex. van Vrijdag tot en met Maandag). Voor wie onverhooot nog nieuwsgier!» is naar de wiize waaroo parachutisten tijdens de oorlogsjaren kt Engeland werden onge'cid en dan verder nog iets wil rien van de daarop vo'gende stoute staalties vechterrimnst. kam aan deze fikn zijn ha-t omha'en. Alen Ladd sneelt de rol van enn heetgebakerde Ame rikaan in een En»e!s bota'jon, dat eerst een radarimstallatie oo het vasteland van Europa onklaar maakt er daarna nee een vliegveld verovert oo de Duitsers im Noord Afrika. Vechten, schieten en schreeuwen van de eerste tot de laatete meter film. Men moet er echt vam houden. E. K. „Zij die van de zonde leven" (Ken ne- mer theater. Vrijdag tot en met Don derdag). Deze Franse film tekent met felle, ADVERTENTIE N.V. MIJ. ..HOLSTER"- OVERVEEN TH K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook (Verkort weergegeven) Alles „NORMAAL". Op 5 Mei alles „Normaal" luidde een bericht in de IJmui- der Courant van 22 April j.l. Dit alles „NORMAAL" had dan betrek king op een bericht van de „Nederlandse Zeevis-groothandelsvereniging", dat de Ne derlandse Spoorwegen op 30 April een be perkte dienstregeling zouden rijden in ver band met de viering van de Koninginnedag. Op de Nationale feestdag echter, de 5e Mei, zag de Unie Verkeer, die, en dit moet met ere worden gezegd, de 5e Mei liever als vrije dag had aangehouden, zich ge dwongen te adviseren de gehele dag te werken, aangezien de overheidsdiensten „NORMAAL" zullen doorwerken. En nooit duidelijker kon uit dit „NOR MAAL" het abnormale inzicht worden aangetoond inzake het verguizen van de 5e Mei als bevrijdingsdatum. Want, dat wij weer in staat zijm de ver jaardag van onze geliefde Koningin te vie ren, danken wij aan de bevrijding. Op 5 Mei 1945 werden Nederland en Oranje immers opnieuw verenigd, bij de gratie van de 'gevallenen. Voor de eer van Nederland is te hopen, dat inderdaad een volgend jaar zal kunnen worden gesproken van „ALLES NOR MAAL", dat wil zeggen dat dan door de drang van het Nederlandse volk, de 5e Mei als bevrijdingsdag zijn plaats m de geschie denis zal hebben ingenomen, voor welker gloren een generatie ten onder is gegaan. C. Spoor, Velsen ...eis aan de verbeelding overlatende directheid het trieste bestaan van een groepje aan lager wal geraakte vrouwen die het slachtoffer zijn geworden van een gewetenloze souteneur. De georganiseerde ontucht zoals die ons hier getoond wordt, is in ons land gelukkig hoge uitzondering en de gemiddelde Hollandse bioscoopbe zoeker zal het daarom wellicht moeilijk vallen, aan al deze breed-uitgesponnen lie derlijkheden geloof te hechten. Naar onze smaak lijdt de geloofwaardigheid echter meer schade doordat de schurk van het verhaal niet binnen de perken der levens echtheid gehouden wordt; hij is net iets te doortrapt, te inktzwart en te genadeloos De heer Willem van Iependaal, de ra dio-hoorspelauteur, die Vrijdagavond in het gemeentelijk onspanningslokaal aan de Van Diepenstraat de'gast was van de vereniging „Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend orgaan van de drie buurt verenigingen in „Noord", heeft in een vlotte causerie vele dingen verteld, waar op zijn boek „De commissaris kan me nog meer vertellen" is gegrond. Hij boeide zijn aandachtig gehoor met een persoon lijke opvatting van de vele vraagstukken rond het recht, de wet en de straf, waarop hij ditkeer, zonder al te plat te worden, duidelijke commentaren gaf. Hij betoogde hoe in de loop van de eeuwen en zelfs in de laatste eeuw niet alleen de rechtsfilo sofie maar ook en in veel sterker mate de zedelijke opvattingen zijn gewijzigd. De geschilderd om zichzelf waar te kunnen arbeid beschouwde Van Iependaal als de maken en zweeft daardoor "bijna voort durend op de grens van het caricaturale. Dat de film desondanks niet geheel in de melodramatische sfeer belandt is voorna melijk te danken aan het voortreffelijke spel van Frangoise Arnoul als de tussen doffe berusting en vrijheidsdrang heen en weer geslingerde publieke vrouw, die ten slotte in haar liefde voor een jonceman de moed vindt om te breken met haar sca breuze milieu. Dat milieu wordt zoals wij het van de Fransen gewend zijn uitgebeeld door een keurcollectie louche typen en door bizonder suggestieve foto grafische „low key"-effecten. H. C. „ZU. die van de zonde leven" (Kenne- mer Theater, van Vrijdag tot en met Donderdag). „Lily" (Lux or Theater, van Vrij dag tot en- met Donderdag). Het is al weer enige maanden ge'eden, dat wij naar aanleiding van de NedeHandse première over „Lily" schreven. Een pretentieloze film, zeiden we toen, een ontwapenende film, waaraan jong en oud zijn hart kan ophalen. Alles draait om een erg lief meisje dat de assistente wordt van een man-met- poppenkast op de kermis en de poppen haar lief en leed toevertrouwt alsof ze leven. Ze wordt verliefd op de verkeerde, maar valt gelukkig op het eind in de ar men van de ware Jacob. Het ballet teeen het slot van de film is een knap staaltje van trucage en sfeer. Een beetje sentimen taliteit is Lily niet vreemd, maar dat mag voor niemand een beletsel vormen zich met dit irmemerrie schouwspel bezig te houden. Aanbevolen voor wie er eens echt „uit" wil zijn. Zondagmiddag wordit in het Lux or Theater gedraaid „De laatste grens", „Nachteskader" (W. B. Theater van Vrijdag tot en met Maandaig). Hoofd figuur im „Nachteskader" een film over het' leven van enige piloten hij de R.A.F. is een wingcommander, die het voor beeld is van e»n snort ice maar schuchtere Engelsman. Er zijn gelukkig wc'nig ge vechteacties* te zien en mede daardoor dmet deze eenvoudige film het wel. De nadruk is nu eens geleed oo de merfrijke ver houdingen bij het oorlogvoeren m de lucht. In het W. B. Theater is Zondagmid dag te zien „Verraad op de prairie". hoogste vorm van zedelijkheid: wie in het gareel van de arbeid loopt komt niet gauw tot misdaad. Met verschillende staaltjes uit het arsenaal zijner persoonlijke erva ringen verduidelijkte hij voorts de rechts positie van de gehuwde vrouw, die ook in de Nederlandse wetgeving nog steunt op de dogmatische beïnvloeding uit de voor- chris'eliike tijd. De rechtspositie van de gehuwde vrouw is altijd nog minderwaar dig ten opzichte van die van de heren der schepping. Afwisselend in ernst en met luim toon de Van Iependaal aan, dat de moeder in de samenleving een zeer belangrijke plaats heeft; zij moet het kind leiden van de natuur naar de cultuur. Mist een kind deze leiding, dan zal het zich aan orde niet storen en in misdadigheid (kunnen) vervallen. Hij vertelde dat 72 percent van de zware misdadigers geen moeder in de ware zin van dit liefdevolle woord heeft gehad. Dit sluit in, dat verkeerd ontwik kelde intelligentie tot misdaad kan leiden. Met tal van voorbeelden verklaarde Wil lem van Iependaal het ontstaan van mis daad als uitvloeisel van omstandigheden, milieu en ras, die de levensrichting en le vensweg bepalen. Daarnaast, zo zei hij, bepalen bovendien de sociale verhou dingen in een land de graad van misdaad De „Marsbango", de „Scheveningen 178" is gisteren behouden te Willemstad terug gekeerd. Het schip is op telegrafisch bevel uit Caracas door de kustwacht in de Vene zolaanse haven La Vela, waarheen het was opgebracht, losgelaten en, begeleid door Hr. Ms. „Van Speyck" naar Curagao ge varen. Schipper blok heeft terstond verslag uit gebracht aan de procureur-generaal der Nederlandse Antillen. De correspondent van het A.N P. had een onderhoud gehad met de machinist, Willem Hamerslag. Woensdag voor Pasen waren wij 25 tot 30 mijl uit de kust van Venezuela tegen over La Vela. vertelde hij. Schipper Blok. die verkouden was, lag te bed. Ik zelf stond cp de brug. Omstreeks half zeven zag ik voor mij een scheepje van geringe afme tingen, dat de indruk wekte, een vissers vaartuig te zijn. Het had aan boord onge veer acht man, die zwaaiden, zodat ik dacht, dat ze in moeilijkheden verkeerden. Ik wekte de schipper en de „Marsbango" voer langszij om eventueel hulp te bieden. Het scfiip voer geen vlag, noch een ander kenteken en de mannen aanboord hadden geen uniformen aan. Plotseling zag ik, dat zij bewapend waren met karabijnen en dat ze een sloep neerlieten om ons te praaien. Wij dachten aan piraten en besloten de benen te nemen. Toen wij wegdraaiden, namen de mannen ons onder vuur en los ten zeker 200 schoten uit hun karabijnen, die echter nauwelijks enige schade aan richtten. Aangezien hun scheepje echter sneller liep dan de „Marsbango", moesten wi,i ons na een goed half uur overgeven. Wij kregen opdracht, naar de Venezo laanse kust te varen. Het duurde tot 13.00 uur alvorens wij te La Vela aankwamen cn wij voeren met een vaart van 5>/« mijl. m een' samenleving, vw wie h^t'een p&- I Het is dus duidelijk. lijke noodzaak is misdadige elementen punt van aanhouding tot La Vela 25 tot 30 is daaruit te weren. mijl bedroeg. De Amsterdamse politierechter heeft de 59-jarige jachtopziener H. K. uit Blari- cum, aan wie het opzettelijk doodschieten van een kat tenlaste was gelegd, wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Met sprongen zijn de prijzen van de groente de afgelopen week omhoog ge gaan. De spinazie van de koude grond heeft verreweg overhand. Werd in het midden der week nog tot 80 cent per kilo betaald, Vrijdag werd bii een veel rui mere aanvoer niet meer dan 4055 cent per kilo gegeven. Witlof bracht bij een ruim aanbod van 3768 cent per kilo op. Rabarber neemt ook al een grote plaats in met prijzen van 1736 cent per bos. Ook de aanvoer van sla wordt groter; de prijzen varieerden van 520 cent per krop. Radijs en raapstelen schommelden tussen 6 en 12 cent per bos. Prei komt er steeds minder, waardoor de prijzen opliepen tot 40 cent per kg. Rode kool, de hele winter onverkoopbaar, ging nu nog tot 26 cent „lk ben erg benieuwd, of het zal gaan, zoals je dat denkt", zei oom Tripje. „We zullen het proberen", lachte Plop. Ze stonden allebei naast het toestel. „Nu moet je me eerst eens vertellen, hoe dat ding werkt", zei oom Tripje. Plop wees het hem. „Kijk", zei hij. „lk ga hier op dit zadel zitten; dan trap ik op die pedalen, net als bij 'n fiets. Dan gaan die schroefbladen hier bovenaan draaiennou, en dan ga ik de lucht in!" „Dat wil ik graag eens zien!", zei oom Tripje. „Ja, dat kan", zei Plop. „Ik was Juist van plan, er mee te gaan vliegen, toen je aan kwam. Nu kun je 't dus gelijk eens zien!" Oom Tripje was nieuwsgierig, hoe het zou aflopen. Om de waarheid te zeggen, hij vond dat de machine er niet al te stevig uitzag. Maar ja, wie weet.... misschien zou het toch wel lukken! „Nou moet je eerst 'n beetje opzij gaan staan", waarschuwde Plop. „Want als die bla den gaan draaien, zou je er 'n tik mee tegen je hoofd kunnen krijgen, zie je". „Daar zal ik voor oppassen", lachte oom Tripje. „Ik wil liever geen tik krijgen!" per kg. Waspeen mindert snel in aanvoer; er werd tot 35 cent per kilo voor betaald. Hoge bloemenprijzen Op de bloemenveiling wei den deze week fantastische prijzen besteed ondanks het feit dat er een grote aanvoer was. De tul pen, die nog steeds uit de koude bak ko men (van „buiten" komt er nog niets), draaien rond de 8090 cent per bos, de ex tra kwaliteit deed tot 125 cent per bos. Narcissen (geel en rood cupDen) braohten van 2037 cent per 10 stuks op. Er zijn nog maar weinig irissen, de Wedgewood varieerde van 125170 cent per bos, ane monen, in diverse bonte kleuren, brachten van 2562 cent per bosje op. Lathyrus en Deronicums zijn er heel weinig en ze blij ven dus duur. Blauwe druifjes doen rond de 15 cent per bosje. Er komen veel pot planten o.a. hortensia's en geraniums. Kist jes violen werden tussen de 190240 cent per stuk verkocht, overigens zijn er wei nig perkolanten. BINNENLAND Ir. J. N. Smit heeft afscheid genomen als directeur van de stichting Grafische Be drijfsfondsen te Amsterdam. Uit handen van de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, ontving de scheidende directeur tijdens een afscheidsreceptie de koninklijke onderscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau. Op het Rokin te Amsterdam is gister middag van het imperiaal van een auto een koffer gestolen. Een Deense familie, die van Italië op doorreis was naar Denemarken, had de auto even neergezet om ergens iets te gaan gebruiken. Bij haar terugkomst bleek de koffer, waarop de initialen A. O., te zijn verdwenen. De inhoud bestond uit een volledige damesgarderobe, benevens een handtas met Deens geld en sieraden. Met de D-trein uit Parijs is te Roosen daal een détachement Korea-vrijwilligers aangekomen bestaande uit elf officieren, vierentwintig onder-officieren, 168 korpo raals en manschappen. Met het s.s. „Waterman" van de Hol- land-Afrikalijn zijn 634 emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken. Onder de passagiers bevonden zich 48 nieuw aangeworven leden van de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen. De Zuid-Afrikaanse Spoorwegen willen onge veer 2300 man personeel in Europa engageren. In de loop van de ochtend scheerde een Nederlands militair vliegtuig over ons heen. Pas toen hees het .piratenschip" de Venezolaanse vlag en trokken de leden der bemanning uniformen aan. Onder de Ve nezolaanse kust voegden zich andere Vene zolaanse scheepjes bij ons. In La Vela werd de „Marsbango" van top tot teen onderzocht, doch men kon niets vinden, uitgezonderd een kist ondermaatse vis. die wij vier weken eerder nabij Trini dad hadden gevangen en die wij gebruik ten bij proeven met het lijnvissen. Geluk kig konden wij aantonen, dat deze vis niet voorkomt op de visgronden waar wij wa ren gepakt en bovendien, dat wij op het ogenblik der aanhouding aan boord alleen netten hadden, die onmogelijk konden zijn gebruikt bij het vangen der ondermaatse vis. In La Vela werden kapitein Blok en twee matrozen aan de wal vastgehouden en ondergebracht in een kazerne. Ik mocht aan boord blijven en kon daardoor de koel installatie in bedrijf houden, zodat de vangst, een ton vis, niet verloren is ge gaan. Op de Eerste Paasdag kreeg de Neder landse consul, de heer De Graaf, gedaan, dat schipper Blok overdag aan boord van het schip mocht blijven. De consul ver strekte ons ook geld voor het aankopen van het noodzakelijke. De „Marsbango" werd dag en nacht zwaar bewaakt. De indruk is, dat de plaatselijke kust wacht het avontuur op eigen houtje heeft ondernomen. Bij ons vertrek werd een stuk ondertekend, waarin duidelijk staat, dat de „Marsbango" ver buiten de territoriale wa teren is aangehouden. Het telegram uit Ca racas behelsde de opdracht, schip en be manning onvoorwaardelijk en onmiddellijk in vrijheid te stellen. In de ateliers voor Edelsmeed- en pen ningkunst v.h. Koninklijke Begeer heeft men een penning met beeldenaar van dr. Albert Plesman, naar een ontwerp van J. Hekman, vervaardigd. De tekst op de keerzijde van de penning luidt: „Het lucht ruim verbindt alle volkeren. Dr. Albert Plesman, grondlegger van de Nederlandse Burgerluchtvaart. 1889-1953". tv** f/& ADVERTENTIE Jantje had zijn jas vol vlekken, oh, als eieren zo groot I Moeder kocht een flesje CETREX en hielp Jantje uit de noodl VLEKK ENWATER VA N ETA-B EVE R Alblreo, 26 v. Rotterdam te Recife verwacht. Alhena. 24 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Alnati, vertr. 26 v. Buenos Aires n. Rotterdam Aiphard, vertr. 23 v. Roterdam n. Z. Amerika Amstelbrug. 26 te Antw verw. Aagtedijk. pass. 22 Beimuda n. New York. Aastekerk, 22 v. Port Said n. Genua. Alcyone. 22 v. San Francisco do Sul n. Rio Grande. Aldabi. 23 350 m. Z. Las Paimas. Amsteldljk, 22 v. Rotterdam n Bremen. ArCndsdiJk, 21 v. New York n. R'dam. Arkeldljk, pass 22 Bermuda n. Le Havre. Alderamln, 23 te Suez. Amstelpark 24 te Singapore. Argos, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Rlltar, 22 v. Genua n. Marseille. Baarn, 23 te Valparaiso. Bali. 23 te Djeddah. Bonaire, 22 600 m. W.ZW. Madeira. Boschfontein 22 v. Genua n. Alexandrië. Boskoop. 23 te Pto Limon. Bantam pass. 22 Str. Messina n. Port Said. Barendrceht, pass. 23 Perim n. Suez. Bacchus. 22 te Carupno. Blitar. 23 te Marseille. Britsum, 22 v. Southampton n. Belfast. Caltex The Hague, pass. 22 Kp. S.t Vincent n Rotterdam. Clavella. pass. 22 Wight 24 A dam verw. Coryda. 22 te Port Said verw. Caltex Nederland, pass. 23 Gibraltar n. Sidon. Charis, 23 v. Amsterdam n. Maracaibo. Gordias. 22 te Samos. Dalerdljk 22 v. Londen n. Curacao. Delft, vertr. 22 v. Antw. n. Rotterdam. Delft. 23 te Rotterdam. DonRedijk. 21 v San Francisco n. Victoria. Drente, pass. 22 Key West n. Houston. F.os. 22 te Genua. F.sso Den Haag, pass. 23 Malta n. Antwerpen. F.sso Amsterdam. 23 v. Antwerpen n Sidon. Groote Kerk. pass. 22 Ceylon n. Penang. Garoet, vertr. 24 v. Rotterdam n. Hou,ston. Hersilla. 22 te Rotterdam. Hilversum 23 te Suez. Hermes vertr. 23 v. Amsterdam n. Curacao. Java. 21 v. New York n. Beyrouth. Joh. v. Oldenbarnevelt. 23 690 m. W.t.Z. Cocos eil. Kota Gedeh, 23 te Casablanca. Karimun, 24 te Marseille. Lawak. 21 te Bandarshapur. Liseta. 22 v. Pladju n. Soerabaja. Loenerkerk, 22 te Calcutta. Lutterkerk. pass. 22 Gibraltar n. Marseille. Laurenskerk, 22 v. Cochin n. Calcutta Lemsterketk. 22 v. Port Said n. Hamburg. Lqna. 22 v. Lissabon n Oran. Maasland 22 te Amsterdam. Macuha. 23 te Miri. Marickerk. 22 te Kobe. Meliskerk. 21 v Bremen n. Hongkong. Merwede. 21 v. Bremen n. Hamburg. Maas. 23 Hoegenaes verw. Maasdam. 22 165 m. zw. Valentia. Maashaven. 22 v Las Paimas n. Victoria. Madoera, 22 v. Le Havre n. Antwerpen. Mtxriokerto. 22 te Rotterdam. Molenkerk. 23 te Barcelona. Mapia. pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Marken, vertr. 24 v. R'dam n. Hamburg. Marisa. 21 v. Port Said n. Thameshaven. Madoera. 23 te Antwerpen. Mvonla. 24 te Singapore. Nigerstroom. 22 v. Dakar n. Freetown. Nestor. 23 te Barbados Nieuw Amsterdam. 23 te Casablanca vertr. 24 v. Casablanca n. Lissabon. Oranjestad. 30 te La Guaira verwacht. Ovula, 26 te Zuraqao verwacht. Oranle, 22 v. Port Said n. Napals. Onrilna, 23 v. Calcutta n. Pladju. Overijsel, 24 te Soerabaja. Perna, vertr. 23 v. R'dam n. Teesport. Prins Alexander. 22 v. Hamburg n. Hallfax. Prins Philips Willem, 21 te Toronto. Prins Willem III. 22 v. Toronto n. Milwaukee. Phrontls. 23 te Amsterdam. Polyphemus. 22 v. Algiers o. Port Said. Polvdorus. pass. 23 Guardaful n. Penang. Radta. 22 te Bremen. Rondo. 24 New York verwacht. Slamat. 22 v Dieddah n Suez. Stad Dordrecht. 22 te Napels, stentor, vertr. 27 v. Amsterdam n. Georgetown. Saparoea. 23 v. Madras n. Rangoon. Tabian. 22 v. Singapoie n Belawan. Tara. vertr. 24 v Hamburg n. Antwerpen. Thalatta. 23 te Dekhelia. Titus. 23 te Rotterdam. door Jean Bommart vertaald uit het Frans) 13) Enkele maanden? Wie weet, wat er in een paar maanden kan gebeuren? Die ge schiedenis met die vliegende raketten, die zich automatisch naar hun doel richten, schijnt de Engelse en Amerikaanse bom menwerpers letterlijk angst aan te jagen, heel wat meer dan de nieuwe Duitse ja gers. En de geallieerden beginnen al te twisten. Als zij maandenlang staan tegen over een Hitler, met ziin beste troepen op gesloten in een onneembare bergstreek, waar hij de guerilla van de „Wehrwolf" leidt en de geallieerde luchtmacht vernie tigt, wat kan er dan gebeuren? Op enkele ingewijden na weet niemand, dat het drie maal maar een haartje gescheeld had of we hadden de oorlog verloren! Het mag niet zo zijn, dat Hitier nog een vierde kans krijgt! Het vervelende is. dat ik onmiddellijk moet beslissen. Of me rustig houden of de slag wagen. Als ik me rustig houd, zal nie mand teleurgesteld zijn, op Brémond na arme Brém'ond, als hij het maar haalt! Fantastisch, die boodschap van hem: „Om met de duivel te dineren, moet men een lange lepel hebben. Dit is de hik!" Ik had het gezicht van de majoor wel eens willen zien, toen hij hem dat gedeciteerd heeft, met zijn schedelbreuk en het lijk, dat hij voor me meebracht! Dit is de gelegenheid om de slag te wa gen! Een betere kans kan men zich niet wensen! Nooit zal zich een dergelijke kans nog eens voordoen. Als ik deze niet grijp, zal ik het mijn hele leven betreuren. En tenslotte ben ik niet van plan in bed te sterven. Dus? Alleen zit er in deze ongedachte gelegen heid iets erg vervelends. Bij het Tweede Bureau weet men. dat die mijnheer Hick- mann als e_n tweelingbroer op me lijkt. Maar daar mijn foto vast en zeker ook een ereplaatsje heeft bij de Inlichtingen dienst op de Kurfürstendamm, zal deze bijzonderheid aan de andere kant ook wel bekend zijn! Als Brémond Hickmann le vend voor me had kunnen meebrengen, had ik dit punt kunnen ophelderenIk moet toegeven, dat hij levend lastig ge weest zou zijn. Hij zou niet zo discreet zijn geweest om aan het spelletje mede te werken. Hij zou zich vast alle mogelijke moeite hebben gegeven om een boodschap naar de andere kant te versturenIn onze tijd weet men niet meer hoe onder aardse kerkers van de goede oude tijd te gebruikenEn die waren toch erg ge makkelijk Een eigenaardig geluid deed Sauvin zijn oor spitsen en onderbrak zijn overpeinzing. Het herhaalde zich. Toen sprong hij zonder verder aarzelen overeind en rende naar de weg. Het was de starter van de jeep. Hij rende onder de bomen door, maar arriveerde te laat. De jeep demarreerde, met er in vier jongelui, die een doek voor het gezicht droegen. Sauvin sprong op de weg. Hij had nog net de tijd om zich in de greppel langs de weg te laten vallen. Twee machinegeweren ratelden, beschoten de weg voor hen. Toen hoorde hij twee maal in koor roepen: „Wehrwolf! Wehrwolf!" De Chinese Vis stak zijn pistool weer weg. Hij had niet geschoten. Hij ver wachtte trouwens ook geen overval. Hij had verwacht een nette Amerikaan te vinden, die aan het wandelen was, en die de eenzame jeep eens had willen probe renHet was de eerste keer, dat leden van de Wehrwolf zich in de streek mani festeerden. Toen hij merkte wat er aan de hand was en hij eindelijk zijn revolver voor de dag had gehaald kwam er opeens een gedachte bij hem opEn die vulde prachtig het idee van Brémond aan! HOOFDSTUK VI Op de commandopost van het Franse expeditiecorps in Stuttgart bevonden zich heel wat hoofdofficieren. Maar er was er één, die men kortweg „de Generaal" noemde. Bij hem verdedigde Sauvin, min der dan een uur na het incident bij het dennenbos, zijn plan: „Er bestaat geen ander middel, generaal! Niet alleen de directieven, maar ook de détails betreffende de uitvoering van het terugtrekkingsplan komen alle uit Berlijn, uit de „bunker" van Hitier, gebouwd on der de puinhopen van de Kanselarij. Welk plan, welke richtlijnen? We hebben er geen flauw idee van! Deze onzekerheid dwingt ons tot strategische voorzorgen, die onze opmars belemmeren. Sedert de Engelsman S., chef van de Staf van Kesselring met diens leger ten Noorden van de Po geblokkeerd is. hebben we geen enkele waarnemer meer in het Algemeen Hoofd kwartier. We moeten deze gelegenheid aangrijpen. Of liever deze serie van on verwachte gelegenheden. Hickmann, een onbelangrijke persoon ijkheid, valt in onze handen, op zodanige wijze,, dat niemand aan de andere zijde, noch bij ons er iets van weet! Hij was op weg naar Berlijn met brieven van generaals Schoerner, Bür- gelhoff, Kammer waarin er op wérd aangedrongen, dat Hitier zich zou terug trekken: naar Bohemen of naar de Beierse Alpen. Het blijkt, dat Hickmann als een tweelingbroer op me lijkt". „Dat lijkt ongelooflijk!" zei de generaal. „Het is precies mijn „dubbelganger", bevestigde Sauvin. „Ik wist het al zoals Zie het verslag van het proces te Neurenberg én de verklaring van die spion van de Intelligense Service, die divisie-generaal was geworden in het Duitsche leger. al mijn kamerader, van 't Tweede Bureau door de foto's die wij hadden". De generaal leek geschokt. „Tenslotte heeft ook Hitier ziin dubbel ganger!" vervolgde Sauvin. ..Het is een verpleger uit Giessen. Het schijnt, dat de nazi's hem in het begin in Hamburg toon den, terwijl Hitler in Königsbergen sprak, hetgeen de Führer de gave van alomtegen woordigheid gaf!" „Laten we eens aannemen, dat u de plaats inneemt van Hickmann en ik u in de omgeving van Berlijn laat parachuteren. Wat dan? U kunt alleen maar belangrijke inlichtingen krijgen in de omgeving van Hitier zelf. Daar zult u mensen ontmoe ten, die met Hickmann, chef van de Hitler- jugend, zijn omgegaan! U zult ontmaskerd worden!" „Niet noodzakelijkerwijs", zei Sauvin. „Men' weet aan de andere kant, dat Hick mann gisteren in de loop van de nacht naar Berlijn is vertrokken. Hij heeft op een vliegveld in de buurt van het bos van Hartfeld moeten landen wegens een defect aan de ontsteking. Men zal het normaal vinden, dat hij mei achtenveertig uur ver traging arriveert. Onder de huidige ver warde omstandigheden denk ik niet, dat iemand ook maar de geringste achterdocht zal koesteren. Ieder van de Grote Heren op het Algemeen Hoofdwartier moet aan zijn eigen huid beginnen te denken!" „Mogelijk", zei de generaal. ,;Maar er is één vervelend iets. De Duitse contra- spionnage heeft een foto van u". Tomini, 23 te Port Said. Teiresias, 24 TJ. Priok verw. Tibia. 23 v. Djibouti n. Fao. Tomori, 23 Aden verwacht pass. 23 Perlm. Utrecht, 23 v. Port Said n. Halifax. Van Spilbergen. 22 v. Amsterdam n. Afrika. Waterman, vertr. 23 v. Amsterdam n. Kaapstad. Wieldrecht. 22 v. Suez n. Rastanura. Willem Ruys. 23 220 m. NW. Djeddah. Zeeland (SSM), 22 te Rotterdam. Zeeland KRL)22 te Newport News. KLEINE VAART Admiraal Courhet. 23 v. Vlisslngen te Stettin. Angeja, pass. 23 Vlisslngen n. Antwerpen. Albergen, 22 v. Fowey n. Genua. Arcturus, pass. 22 Kiel n. Rotterdam. Bernina. 22 v. Parijs n. Kopenhagen. Barracuda. 23 v. Colchester te Delfz 1 verw. Birmingham, 22 v. Harllngen te Goole. Brem, 23 v. Oporto te Antwerpen. Batavier II. 22 v. Casablanca te Bordeaux. Berhisse, 23 v. Sevilla te Casablanca verw. B nnenhaven. 22 v. Belfast n. Duinkerken. Bree Helle vertr. 24 v. Londen n. Rotterdam Caland, pass. 23 Vlisslngen n. Gent. Carpo, 22 Lizard n. Dublin. Cateii, 22 v. Rosslare n. Cardiff. Corrie-b, 24 v. Londen te Runcorn verw. Catharina, 22 v. Risoer n. Londen. Domburgh. pass. 22 St. Vincent n. Bordeaux. Da Capo, verm. 24 v. Lissabon n. Oporto. Doklaan, 23 te Norkoping. Dollard. 23 v. Gothenburg. Driebergen, 22 v. Casablanca n. Silloth. Deo Duce, pas. 23 Vlisslngen n. Malmó. Diligentia. pass. 22 Dungeness n. Jersey. Fiducia, 22 v. Maassluis te Boston. Escaut. 22 v. Parijs n. Guosie. Frans. 25 v. Middlesbro te Varberg verw. Goote. 22 v. Kaolak n. Dakar. Gazelle. 22 v. Kopenhagen te Landskrona. Hast I. 22 v. Irvine te Preston. Hermes. 22 v. Gotenburg te IJstad. Ida Piter. 23 v. Swansea teBordeaux. Jan Kreumer. vertr. 23 v. Garston n. Swansea. Josef Swenden, 21 v. Amble n. Karlskrona. Jutland. 23 v. Londen te Gent. Koningshaven, verm. 24 v. Kopenhagen n. R'dam Leo S, 22 te Swansea daarna Amsterdam. Lucas Bols I. 22 v. Napels n. Livomo. Maasym N, 23 bij Hoek v. Holland verw. Manta. pass. 22 Vlisslngen n. Goole. Meres- N. 22 130 m. ZW. Lissabon. Myfem, pass. 22 Vlisslngen n. Rouaan. Marian, 23 v. Londen n. Dordrecht. Myfem, 23 v. Antwerpen te Rouaan verw. Marcella. verm 23 v. Londen n. Rotterdam. Markab. 22 v. R'dam te IJmulden. Matthew, 23 v. Southampton n. Silvertown. Maureen. 23 v. Preston n. Rotterdam. Megrez N. 23 v. Casablanca te Belfast verw. Mirfak N. 22 100 m. ZW. Ouessant. Mirzam N. 22 v. Tanger n. Casablanca. Mypuck. 23 v. Rouaan n. Parijs. Noord. 22 v. Billlngham n. Rotterdam. Nassauhaven, 23 v. Rotterdam n. Malmö. Nieuwehaven, 23 v. Antwerpen n. Kopenhagen Noorderlicht, verm. 23 v. R dam n. Esbjerg. Nottingham. 23 v. Rotterdam te Harllngen. Oosterburgh, 22 v. Stockholm n. Koping. Prinses Wilhelm'na, pass. 23 Vlisslngen n. Brussel Rapid. 22 v. Paskalavik te Rouaan. Spes. 23 nog te Gothenburg. Switf, pass. 22 Kiel naar Parijs. Sir!us. 23 nog te Parijs. Spurt, 23 v. Oporto n. Lissabon. Teun, 22 v. Amsterdam te Blyth. Timor. 22 t-> Vlaardlngen. Theodora. 24 te Goole verwacht. Tom v. d. Heide. 22 v. Nantes te Rochefort. Trito. 23 v. Drogbcda te Dublin. Taorm'na. 22 v. Sonderborg te Skagen. Valbella, 22 v. Duclair n. Cork. Vlieland. 22 v Kopenhagen n. Gothenburg. Vrede. 22 v. Frederikstad n. Gent. Vrouwepolder 24 v. Viana de Castello te R'dam verwacht- We«tlaan. 23 v. Rotterdam te Hamburg verw. Westersingel, 23 v. Great Yarmouth te Boston. Westpo'.der, vertr. 24 v. Rotterdam n. Antw. Wilts. 23 v. Vlisslngen n. Aarhus. Zwerver, 22 v. New Burg n. Londen. SLEEPVAART Oceaan, 23 v. R'dam te Blyth. Oostzee. 22 v. Rio de Janeiro te Spezia met kruiser. Poolzee, 22 100 m. Z. Las Paimas met bagger molen. Zwarte Zee. 23 v. Spezia n. Marseille. „Ja", zei Sauvin. „Maar bedenkt u dan, dat S. schitterend geslaagd is bij Kessel ringEn herinner u ook eens de won derlijke mystificatie voor de eerste weield- oorlog van generaal De Koepenick! Het ontbreekt de Duitsers aan fantasie; zij zijn te serieus om te geloven in zeer stoutmoe dige ideeën. Dat Hickmann, chef van de Hitlerjugend, Hickmann eens niet meer zou kunnen zijn, maar de „Chinese Vis", is voor hen niet acceptabel, gelooft u mij maar! Een dergelijk idee kan zelfs niet eens bij hen opkomenAls extra voorzorg zal de Chinese Vis trouwens dood zijn". „Wat?" riep de generaal uit. „Ja", zei Sauvin. „Ik heb besloten te overlijden. Juister gezegd is dat, behoudens een strikt verbod uwerzijds, a! gebeurd. Ik ben een uur geleden gestorven, neerge schoten door een groep van de „Wehrwolf" op de weg naar Torgau. Zij zijn er in ge slaagd te verdwijnen door mijn jeep te ste len. Boeren, die op de velden werkten, hebben mij in de greppel zien vallen. Mijn overwinnaars zullen er trouwens wel over roepen, dat zit een Franse officier hebben weggewerkt. Van onze kant behoeven wij het incident slechts heel lichtelijk te ver bergen", „Oh, het is niet nodig, dat het in de kranten komt. Het is al voldoende als men het nieuwtje op handige wijze in Stuttgart laat circuleren. Het zal onmiddellijk in Berlijn bekend zijn én de mensen van de Wehrwolf zullen het verheugd bevestigen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6