Agenda voor Velsen Veren igi ngsvaria Nieuw crematorium in Dieren officieel geopend Velser „Stem" jubileerde „Brederode" winst van Havenberichten sleepte volle het gravel uit de IJmond Piloot van helicoptère had trek in kopje koffie „Het begrijpen en verstaan van de poëzie Motorrijders zochten naar kleinigheden Felison" toont werk van E. ter 1 ,aa>Romeny MAANDAG 26 APRIL 1954 8 Plannen voor derde in het Westen des lands Brandalarm en vacantie Schoolvoetbaltournooi nu afgelopen Onderlinge wedstrijden in bossen van Westerhout Katholieke jongeren zagen zot blijspel Vijfendertig jaar koorzang Vreemde vogel op strand Successen voor wielrenners uit Kennemerland Stofdopje van smeernippel Vierkamp van klaverjasclub „De Vriendenkring" Jaarvergadering A.N.M.B. Gymnastiekvereniging „SSH" geeft uitvoering Laatste contactavond „De Kennemers" „De kleine Apostel" bij „Havenkwartier' Verlate Paasvlucht van „Bevrijde Vleugels" Concert van „D.O.V." KAV komt bijeen „Stormvogels" viert eerste verjaardag met feestavond Scheepvaart „Filmvorming cn -scholing" Zaterdagmiddag is in Dieren het tweede crematorium van de Vereniging voor Facul tatieve Lijkverbranding officieel geopend. Bij deze gelegenheid heeft de voorzitter de heer A. H. Wegerif medegedeeld, dat samen met de Algemene Vereniging voor Lijk verbranding plannen in studie zün genomen voor de oprichting van een derde crema tieplaats. die in het Westen van het land zal worden gebouwd. Het welkom dat de algemeen-voorzitter de vele aanwezigen toeriep was, ondanks het feit dat de vele crematisten in Neder land deze dag als een feestdag beschouw den, wel heel sterk in mineur gehouden. „Het valt te betreuren", zo zei spreker, „dat de vertegenwoordigers van de rijks overheid niet de vrijheid hebben kunnen vinden getuige te zijn van deze plechtig heid. Dit trekt de aandacht, nadat crema tie al 40 jaren in ons land plaats heeft en de economische en hygiënische voordelen ten bate van heel het volk gelden. De in gebruikneming van een tweede cremato rium is naar onze mening een daad van culturele en van nationale betekenis. Spre ker vervolgde: In onze statuten staat te lezen er bij de Wetgevende en uitvoerende macht op aan te drngen een zodanige wij ziging van de begrafeniswet te verkrijgen, dat ook het cremeren wordt toegelaten. Het is wel heel bizonder, aldus de heer Wegerif, dat aan deze in 1874 uitgedrukte wens, na ruim driekwart eeuw nog niet is voldaan. Men zou verwachten, dat het in zicht in de werkelijke betekenis van gees telijke vrijheid sinds die tijd wel enige vorderingen zou hebben gemaakt. Ofschoon minister Ort als minister van Justitie in 1914 het bestuur een brief schreef, waarin hij verklaarde dat de regering aan de uit oefening van de crematie geen belemme ringen in de weg zal leggen, is een gelijk stelling niet verkregen. Een laatste ont werp van de wijziging van wet zal, als de voortekenen niet weer bedriegen, binnen afzienbare tijd in de Tweede Kamer in behandeling komen. In deze vorm aange nomen, zou echter de wet eerder een ach teruitstelling dan een vooruitgang bete kenen. Drie onderdelen van het ontwerp zullen ons noodzaken te bevoegder plaatse op duidelijke wijze onze bezwaren kenbaar te maken. Wij gevoelen ons verplicht, zo zei spreker, ons te verzetten tegen bepa lingen, die de feitelijke gelijkstelling tus sen begraven en cremeren ontkennen. Uit de belemmeringen die ons in de weg staan, mogen wij opmaken, dat het begrip geeste lijke vrijheid met voorbehoud moet wor den gehanteerd. Spreker memoreerde het 50-jarig be staan van de arbeidersvereniging voor Lijkverbranding in Wenen, waar 70 pro cent van degenen wier stoffelijk overschot in een van de zes in Oostenrijk aanwezige crematoria wordt verast, de Rooms-Katho- tieke godsdienst belijdt en waar de plaat sen van verassing door de gemeenten wor den geëxploiteerd. Waarop wij, aldus spre ker, ook in ons land menen aanspraak te mogen maken, zijn de grotere blijken van verdraagzaamheid. Wij voeren onze cre maties uit op eigen, afgesloten terreinen, in eigen gebouwen en geven niemand aan stoot. Spreker dankte mr. dr. In 't Veld, onder wiens ministerschap de overheid vergun ning verleende om tot de bouw van dit crematorium over te gaan. De heer P. C. Boone, secretaris van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbran ding, merkte op dat nu ook het Oosten van het land de crematiemogelijkheden dichterbij ziet gebracht, hij daardoor groei van het ledental verwachtte en zei verder dat de verenigingen zullen voort gaan te strijden voor de verwezenlijking van de ethische gedachte van gelijkscha keling. Burgemeester J. de Bruin van Rheden heeft daarna een kort overzicht gegeven van de historie die aan de stichting van dit bouwwerk vooraf ging, waar het zijn ge meente betrof en zijn hartelijke gelukwen sen hieraan toegevoegd. De heren V. J. A. van Dijk sprak namens de afdelingen en de heer F. A. Wolbeek uit naam van dè A.V.V.L. De opening werd onder meer bijgewoond door het hoofdbestuur van de begraaf plaats Westervelden door bestuursleden van de afdeling Velsen van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding. Van het personeel verbonden aan het Velsense crematorium zijn de heren Bos man en Berghuis overgegaan naar de dienst in Dieren. De heer Bosman is er belast met de technische uitvoering van de cre- Het wordt zo langzamerhand traditie dat de Santpoortse jeugd de vrijwillige brand weer Zaterdagmiddag aan het werk zet. Ook deze week was dat weer het geval. Drie jongens van omstreeks vijftien jaar, A. J., R. L. en J. Z. zagen tot hun schrik een aangestoken vuurtje afmetingen aan nemen, welke zij niet meer de baas kon den, waarna Maarschalk en zijn mannen met loeiende sirene "naar het onbebouwde terreintje aan het eind van de Hagelinger- weg moesten tijden. Met twee stralen wa ren zij het vuur na een kwartiertje mees ter, waardoor zij tevens de daar staande houten schuur van Bol van vroegtijdige ondergang wisten te vrijwaren. Wat opge slagen hout ging verloren. MAANDAG 26 APRIL IJ MUIDEN: Thalia, 20 uur: „De terugkeer van de tweelingbroeders". Rex, 20 uur. ..De rode baret". Hervormde Toneelgroep IJmuiden-Oost, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan, uitvoering. Chr. Meisjesclub ..Kleine Kracht", 19 30 u. gebouw v. Chr. Belangen, jaarfeest. ..Felison", 19—21 uur: expositiezaal Heide- straat, expositie. DINSDAG 27 APRIL IJMUIDEN: Hervormde Toneelgroep, afd. IJmuiden-O- 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneel uitvoering. Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht", 19.30 u. gebouw v. Chr. Belangen, jaarfeest. Oud-Kath. Jeugdvereniging „Door Geloof Samengebracht, 20 uur, Thalia, jaarlijkse feestavond. „Felison". 19—21 uur, expositiezaal Heiae- straat, expositie. IJmuider Harmonie, 20 uur, Rex. concert. -aakonsPemeA maties. de heer Berghuis heeft de dagelijk se leiding van de interne dienst. Aan het artistiek beleid van deze laatste, zo werd van bestuurszijde opgemerkt, is het te danken dat de beplanting van het terrein in Dieren in overeenstemming is gebracht met de omliggende gronden. Dinsdag hebben er twee crematies in het nieuwe gebouw plaats en wordt het dus werkelijk' in gebruik gesteld. Hoewel het gehele gebouw van nog moderner opzet is dan dat in Velsen, is het geheel op bescheidener schaal gehou den. De aula biedt minder zitplaatsen, maar kan worden uitgebreid. Er zijn twee electrische ovens en in tegenstelling met Velsen, waar de kist kan dalen, zijn in Dieren achter de katafalk twee openslaan de deuren aangebracht, waardoor de kist in een ovensluis wordt geschoven, die uit mondt in de eigenlijke ovenruimte. Boven in de aula is een twee-klaviers orgel geplaatst, vervaardigd door de orgel bouwer Joh. Flentrop in Zaandam. Een van de columbaria op het buiten terrein is gereed, aan het andere wordt gewerkt. Ten slotte zijn er op het terrein een tweetal dienstwoningen aangebracht voor het personeel. HBS won wet ruiw verschil van Creutzbergschool Zaterdagmorgen werd voor de Velser schoolvoetbalwedstrijden de laatste ont moeting gespeeld. In afdeling B was nog steeds de beslissing niet gevallen, omtrent de vraag, welke school de kampioenstitel zou mogen voeren. In de winnaarsgroep van Afdeling B was de HBS als eerste geëindigd, in de ver- liezersgroep de kampioen van het vorige jaar, de Creutzbergschool. Bij voorbaat was bepaald dat de op de eerste plaats eindigende school in de verliezersgroep haar krachten nog zou mogen meten met nummer één van de winnaarsgroep en zo werd Zaterdag op het Waterioo-terrein gespeeld. De wedstrijd HBS-Creutzberg- school. Aanvankelijk wist de defensie der Creutzbergschool zich tegen de steeds weer in actie komende voorhoede der HBS'ers nog staande te houden, doch toen met een hard schot keeper Vennik voor de eerste maal was gepasseerd, was het hek van de dam. In de tijd van een ogenblik leidde toen de HBS met vijf-nul. Na de rust bleven de HBS'ers de sterk- sten, maar toch kreeg hun verdediging wat meer gelegenheid om in actie te ko men dan in de eerste helft. Uit een straf schop wist de Creutzbergschool tegen te scoren, maar toen toog de HBS-voorhoede weer aan het werk. Toen de stand acht- één was. was het alleen nog maar de vraag of de Creutzbergers met dubbele cijfers zouden verliezen. En dit was inder daad het geval, want nadat het negende doelpunt was gemaakt, scoorde de HBS- midvoor op fraaie wijze het tiende doel punt. Daarvóór echter had de rechtsbuiten der „Creutzbergers" een tweede doelpunt gemaakt, zodat de HBS met tien-twee kampioen werd. Vijf jaar hondensport De politiehonden-sportvereniging heeft Zondag haar vijfjarig bestaan herdacht met een onderlinge wedstrijd. In de bossen van Westerhout is men de gehele dag met de honden bezig geweest. Onderling bestreden de honden elkaar in het springen, opsporen van voorwerpen en mensen, het achtervolgen van misdadigers enzovoort. In café De Viersprong heeft de voorzit ter, de heer W. Bakker, des avonds een groot aantal leden en donateurs kunnen begroeten. De winnaars van de onderlinge wedstrij den waren: A-klasse: 1. P. Arisz, 280 punten met Joep; 2. B. Kloos, 262 punten met Joep; 3. F. Kampen, 222 punten met Canberra; J. J. Verbeek 171V2 punt met Wolga. B-klasse: 1. T. Schoo, 69 punten met Nero; 2. J. Huisman, 6 punten met Arno; 3. Jb. Davidson. 59 punten met Lex. Met medewerking van de Drie Muske tiers werd een geslaagd feestprogramma afgewerkt. Een tot de laatste plaats met katholieke meisjes en jongens bezette grote zaal van hotel De Harmonie te Castricum heeft Zondagavond het zotte toneelstuk „De Sultane" vati Bep v. d. Braak aan schouwd. Een ronde, joviale markt vrouw neemt, op vacantie zijnde, haar intrek' in een Hollands pension te Parijs, net op het mo ment dat men in dit pension een rasechte sultane verwacht. Er volgt natuurlijk een persoonsverwisseling en het is begrijpelijk dat er talrijke vreemde momenten ont staan, vooral als later de echte sultane op de proppen komt. Maar voor het zover is heeft zich in het pension heel wat afge speeld. Het blijspel werd op het - veel te kleine - toneel gezet door het wakkere toneel- groepje van de Mariacongregatie van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Goe de Raad te Beverwijk. Het zou te ver voe ren hier alle dames medespelenden te me moreren, doch het dient gezegd, dat het succes van de avond op rekening van de Dat Velsens gemeentebestuur door twee wethouders bij het jubileumconcert van de arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" vertegenwoordigd was en daarmee blijk gaf waardering te hebben voor de wijze, waarop dit vijfendertig jaar oude koor zijn culturele taak vervult, was een der vele voor het bestuur verheugende ogenblikken op het Zaterdagavond in de volle zaal van „De Weijman" gegeven feestconcert. Met de heren W. F. Visser en C. P. J. Maas namens het gemeentebestuur waren uit Velsen aanwezig de afgevaardig den van plaatselijke partij en vakbeweging, zowel als deputaties uit Bloemendaal, waarbij evenmin de besturen der zuster verenigingen uit Haarlem, uit Beverwijk, en uit IJmuiden, die der Vara-afdelingen en van de koren „Vox Humana" en „Da Pacem" te Santpoort ontbraken. Voor „De Stem" en haar ruim zestig leden is deze zeer druk bezochte jubileum- uitvoering een onvergetelijke geworden. Negen sprekers hebben van hun waar dering eetuigd. De voorzitter van de Bond van arbeiderszangverenigingen in Neder land herinnerde aan de moeilijke begin jaren, toen men overal tegenstand onder vond als men met een arbeiderskoor eens zingen wilde. De federatie voorzitter van de Partij van de Arbeid te Velsen, de heer L. van Hameien, sprak woorden, die alle zan gers en zangeressen als tot zich persoonlijk gericht mochten achten, toen hij wees op de grootse taak van een arbeiderszangkoor, als het betreft het uitdragen van ce demo- cratisch-socialistische gedachte zoals die vervat is in de koorlitteratuur van het socialisme. Vele sprekers hebben hun felicitaties vergezeld doen gaan van het welkome ge schenk in enveloppe, anderen hadden deze waardering uit.gedn.ikt met. het zenden van bloemen. Het jubileumconcert De dirigent Hermar. Aaftink had zich veel moeite gegeven met het koor een ge acheveerd programma in te studeren. Aan deze studie heeft men plezier beleefd. Twee koren uit de zesde cantate van Bach ge tuigden reeds van de goede voorbereiding en de juiste koordi^cipline, welke indruk ken door de vertolking van het ontroeren de „Laerymosa" uit Mozart's „Requiem" nog versterkt werden. Het dameskoor zong met vee! toewiidin? een drietal za-ngen van Johannes Brahms, waarmee de sooranen en de alten aantoonden, dat ook bij ,.De Voor de competitie van de KNLTB zijn de volgende wedstrijden gespeeld door de Lawntennisclub „Brederode": Overgangsklasse B afd. 5. Brederode I Groen Wit II 62. Heren enkel: Jack Heuer—Vergroesen 64, 6—3; A. v. d. Hof L. Vergroesen 5—7, 2—6. Dames enkel: mej. G. Nijssenmej. Grollenberg 46, 63. 75; mej. E. v. Scherpenzeelmevr. Danner 61. 63. Heren dubbel: H. Esser/ J. HeuerVergroesen/Metzelaar 57. 46. Dames dubbel: E. v. Scherpenzeel Nijssen mej. Grollenberg.'Danner 62. 7—9. 62. Gemengd dubbel: mej. Nijssen/Heuer—mej. Grollenberg/Vergroesen 6—0. 61; mej. v. Scherpenzeel'Essermevr. Danner/Vergroe- sen 108. 63. Derde klasse afd. 17. Brederode IIT. C. Uitgeest fi—2. Heren enkel: M. BoeleH. S. Keilerman 64, 75; J. BruninkH. Jan sen 26. 63, 64. Dames enkel: mevr. B. den Oudenmej. Hofmans 26, 64, 62: mevr. Frolichmevr. C. van Raamsdonk 46. 62. 62. Gemengd dubbel: mevr. Deerenberg Boelemevr. v. Raamsdonk' Keilerman 36. 46; mevr. Frohlich/Fro- lich—mej Hofmans/Jansen 6—2, 64. Dames dubbel: B. den Ouden/Deerenbergmej. v. Raamsdonk/Jansen 6—1, 62. Heren dubbel: Frolich'Brunink—Keilerman/Jansen 16, 1—6. Vierde klasse afd. 25. Brederode III Chefarta II 80. Dames enkel: mej. E. Ris mej. D. Heuff 61. 60; mevr. Nicolai mevr. Doets 36. 60. 62. Heren enkel: Fr. MuschterW. A. Brandenburg 6—0. 16. 6I; J. v ZwietenC. G. Hasselbroek 61, 60; Vosman'MuschterBrandenburg 'Has selbroek 46. 64. 63. Dames dubbel: mej. Ris/mevr. Nicolaimevr. Doets/mej. Heuff 62, 60. Gemengd dubbel: mej. Ris/Vos man—mej. HeuffBrandenburg 6—4, 7—5, mevr. Nicolai/Zwietenmevr. Doets/Has- selbroek 61, 62. Vierde klasse afd. 41. Friendship IIBre derode rv 35. Heren enkel: L. Hoede- maker—P Nederkoorn 2—6. 36: A. Thuy? D. Granpre Moliere 26. 6—4. 810. Dames enkel: I. Theissenmevr. G. Tolle naar 911, 57; L. v. Schevenmej. L. de Zondag 25 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: IJstroom van Plymouth. Zaanstroom van Hull. Ardeas van Delfzijl. Madoera van Antwerpen. Vechtstroom van Londen, Da Costa van Delfzijl, Plato van Odense, Bullfinch van Londen. Wima van Colchester, Alouette van Londen. Margriet L van Londen. Graveland van Hamburg. Hor nero van Las Palmas. Erna van Fowey. Ne therlands Coast van Newcastle. Dieter Wal- traud van Hamburg. St. Pierre van Le Havre. Hughin van Skugsund. Elisa Nubel van Ves- teras. Jens Toft van Hamburg. Vertrokken zijn: Alice Freimann naar Stockholm. Wulfs Brook naar Curacao. Feducia N. naar Delfzijl. Banka naar Frede- rikshamn. Spaarnestroom naar Londen. Vries 06. 16. Gemengd dubbel: mevr. Scheven/H. Fontijnmej. De Vries/L. Tol lenaar 61, 63; mej. Bos'L Hoedemaker mej. Brunink'D. Moliere 64, 63. Heren dubbel Fontijn/A. Thuys—L. Tol!enaar/Ne- derkoorn 36, 16. Dames dubbel: Theis sen BosBrunink Tollenaar 36. 63, 4—6. Voor Brederode is dus de volle winst behaald. Zaterdagmiddag werd er op het IJmui- dense strand onder de vroege badgasten en de vele amateur-timmerlieden die aan de opbouw van hun huisjes bezig waren een kleine opschudding veroorzaakt. Een helicoptère van de Amerikaanse lucht macht die al eerder in Noordelijke richting overgevlogen was kwam op de terugweg naar Valkenburg na 'n bocht beschreven te hebben plotseling naar beneden en de be stuurder, een officier van de Amerikaanse Airforce zette het toestel recht voor pavil joen Noordzee op het strand. Wat de reden van dit bezoek was laat zich raden maar de tweede inzittende, een Hollandse luchtmacht korporaal ging bij de heer Menger twee kopjes koffie halen terwijl zijn metgezel onderwijl een blik benzine in de tank ledigde. Het toestel v as spoedig omringd door een grote schare nieuwsgierigen die de vreemde vogel we! eens van nabij wilden zien. „No smoking" was het enige wat de goedmoedig lachen de piloot zei die in het geval alie plezier scheen te hebben. Na tien minuten werden de omstanders beduid iets achteruit te gaan, waarna het toestel in een wolk van zand zich in de lucht verhief en in enkele minuten tijds uit het gezicht was verdwenen. 1 Bij de in Groningen gehouden ronde van j Groningen hebben de leden van de ren nersclub „Kennemerland" met succes deel genomen. Bij de nieuwelingen over 41 kilo. meter ging Jan Groot als eerste door de finish; T. Beentjes eindigde als zesde. Henk Kuitwaard werd derde bij de ama teurs over 100 kilometer en Ab Gelder mans achtste. JONG HERCULES KAMPIOEN Door een vijf-één overwinning op SVJ 4 is Jong Hercules Zaterdag kampioen ge worden van de vierde klasse der Zaterdag middagcompetitie. Stem" het vrouwelijk geslacht kwalitatief zowel als kwantitatief in de meerderheid is, gelijk bij zovele zangkoren in Kenne merland. Aan het concert werkten enkele solisten mede. De baszanger Em. Linssen beschikt over een ietwat stug stemgeluid, waarmede hij mij niet heeft overtuigd van de schoon heid, die het door hem uitgevoerde klas sieke répertoire niettemin toch bevat. Me juffrouw M. van der Klift voldeed als begeleidster van koor en solisten, maar niet als solo-pianiste. Haar vertolking van Mo zart's Fantasie was tam en zonder sou plesse. Het optreden van mevrouw Jac. Troelstra was daarentegen voor mij een openbaring: zij heeft een voortreffelijk ge schoolde sopraanstem, die zij op een char mante, gevoelige wijze weet te gebruiken en die haar voor het voordragen van opera fragmenten, zoals ditikeer geschiedde, bij uitstek geschikt doet zijn. Zij toonde zich bovendien een zangeres met intelligentie. Het speet mij, dat het wegens een andere muziekuitvoering ter plaatse, mij niet mo gelijk was haar optreden tot het einde toe bij te wonen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Tijdens de iaatste bijeenkomst in dit seizoen van het Humanistisch Verbond, Gemeenschap Velsen, welke Zondagoch tend in het Cultureel gebouw werd gehou den, sprak de heer H. W. Muzerie uit Den Haag over „het begrijpen en verstaan van de poëzie". „Ieder mens is versgevoelig, ook al denkt men niets van de poëzie te begrijpen", meende de inleider. Bij de moderne poëzie ondervindt men dikwijls twee reacties; of men noemt het onzin of, wat volgens de heer Muzerie erger is, „dat is niets voor ons". Het belangrijkst bij poëzie is klank beweging cn rhythme, de woorden komen op de tweede plaats. Ter illustratie decla meerde spreker een vers van een onzer dichters, waarvan hij de klinkers verwis seld had, zodat er onbegrijpelijke woorden ontstonden. Het resultaat was een zinloos geheel, maar de klankbeweging bleef ge handhaafd. Vaak drukt een gedicht een bepaalde stemming uit en deze verzen zijn zuiver instinctief te genieten. Er zijn ook verzen die appelleren aan ons verstand. Bij weer andere verzen is er een bepaalde harmonie tussen muziek en be tekenis.. Dit was volgens spreker treffend bereikt in „Zwarte hoofden" van Jan Prins. Vaak zal ook onze intuïtie te hulp moeten komen als bij een bepaalde beeld spraak de bedoeling ons ontgaat; dichters kunnen zich namelijk letterkundige vrij heden veroorloven, als zij de beeldspraak associatief gebruiken. Men moet zich kun nen vereenzelvigen met de stemming van de dichter op het moment dat hij het ge dicht maakte. Volgens de heer Muzerie is een gevaar als men te jong met poëzie ge confronteerd wordt. Er zijn veel mensen die kunsthistorisch gezien een goede opleiding hebben geno ten, maar die van poëzie genoeg hebben gekregen. Tot slot declameerde spreker enige verzen van de „vijftigers" die het expressionisme in de dichtkunst brachten. Als besluit van het winterseizoen gingen de motor- en bromfiets-rijders van de Kennemer Motorclub Zondagmiddag op pad voor een toertocht met attracties. Een groot aantal deelnemers hebben de tocht, die via de Uitgeester gashouder en de Westzaanse Watertoren naar Beverwijk voerde, volbracht. Het aantal moeilijkhe- hen die de rijders te verwerken kregen, was groot en meestal niet ontbloot van originaliteit en humor: een droog ijsco wafeltje over een hobbelige weg te ver voeren zonder het te kneuzen is geen ge makkelijke opgaaf, en in Alkmaar in een motorzaak „even" een miniem defectje aan een motorrijwiel vaststellen is ook vast geen eenvoudige zaak (het stofdopje van de smeernippel van de naaf van het voorwiel ontbrak). Toch waren er snuggere lieden bij, die dit mankement vakkundig vaststelden. Het aantal kogels in een étalage te Beverwijk bedroeg overigens 197 en niet 85, zoals ondermeer een der deelnemers had „ge teld" na ruim een half uur op zijn knieën voor de étalage te hebben gelegen. 't Was overigens allemaal erg plezierig, en de beste resultaten werden behaald door de heren J. Esscher, die het grootste souvenir kreeg en H. Lagrand en J. Vos, die eveneens een aandenken in de wacht sleepten. Bij de dames kreeg mejuffrouw B. Nab het aardigste cadeautje, omdat zij schatte dat de Zaanse watertoren 42 meter hoog was, en zo was het ook. Gisteravond werd het feest binnenhuis gezellig voortgezet in het „Statenhuis", met een stukje muziek, een voordrachtje, een dansje en het kien-spel. De brommer- prijzen waren voor de heren Aate en Brandjes. „marktvrouw" geschoven mag worden. Zij speelde haar rol met flair en buitte de ko mische situaties ten volle uit. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn, maar niet, nadat de aalmoezenier van de Jongeren Gemeenschap en de Nederland se Katholieke Jongeren Beweging, kape laan P. H. Heemskerk, in een korte speech afscheid had genomen van de voorzitter der N.K.J.B., de heer J. Wei- boren, die wegens vertrek zijn functie ter beschikking moest stellen. De Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendenkring" heeft Zaterdagavond haar toumooi voortgezet met een vierkamp, waarvan de uitslag werd: 1. „De Vrien denkring" 22.409 pnt.; 2. „Holland" B 20.400 pnt.; 3. „De Strandmeeuwen" 20.069 pnt.; 4. „De Troefjagers" 18.932 pnt. De koppels die op deze avond de mees te punten behaalden werden gevormd door: B. v. d. Mey-J. Blank met 4788 en P. de Boer-G. Bodewes met 4745 pnt. De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond houdt op Dinsdag 27 April in huize „Terpsichore" haar jaarvergadering. De agenda ver meldt onder meer een bestuursverkiezing; aftredend en herkiesbaar zijn de heren G. v. Leyden, L.B. v.d. Struis en P. Rens. In het bestuur is één vacature en hiervoor stelt men candidaat de heer G. Hogen- De gymnastiekvereniging SSH, afdeling van Kennemerstaten, geeft op Donderdag 6 Mei in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een uitvoering. De voetbalvereniging „De Kennemers" houdt, op Woensdag 28 April haar laatste contactavond in dit seizoen. Op. deze bij eenkomst, die plaats heeft in het clubge bouw Wilkes, zullen de prijzen worden uitgereikt van de op de vorige avonden gehouden spelen. De Beverwijkse toneelvereniging „Ha venkwartier" geeft op Woensdag 12 Mei in het Kennemer Theater een opvoering van het toneelspel van A. W. C. van Riemsdijk „De kleine apostel". De regie heeft de heer Chr. Sluiters. De Heemskerkse postduivenhoudersver- eniging „Bevrijde Vleugels" heeft Zondag morgen eer. vlucht gehouden van Dor drecht. De prijzen, die bestonden uit late Paaseieren, werden verdiend door: 1. J. van Stralen; 2. G. Lotterman; 3. J. Peekei; 4. G. Duivenvoorde; 5. C. van Stralen. In het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk heeft op Dins dag 27 April een concert plaats van de geheelonthouderszangvereniging „D.O.V." onder leiding van mevrouw M Hippe- Tendeloo. Medewerking wordt verleend door Miep van Luin, piano en Frans Ves- ter, fluit. De afdeling Heemskerk van de Katho lieke Arbeiders Vrouwen houdt op Dins dag 27 April in het K.S.A. gebouw een feestelijke zijeenkomst. Het programma dat wordt gehouden blijft een verrassing. Ter gelegenheid van het eerste jaar feest van de IJmuidense supportersver eniging „Stormvogels" geeft deze vereni ging Donderdag 6 Mei in de grote zaal van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan een feestavond. Er is een pro gramma opgesteld, waaraan meewerken André Carell en Marjanne van den Berg, Tonny Bakkenes op zijn accordeon en Charles, de bekende kleine man op de gro te kogel, de kunstfluiter Jan Tromp, het duo Charles en Matla met een aantal va riéténummers en Willem Wouters. De lei ding berust bij André Carell. Een 13-tal schilderstukken van de jonge predikantszoon Edlef ter Haar Romen.y uit Heemskerk vormen de komende week de tentoonstelling in het zaaltje van „Felison" aan de Heidestraat welke Zaterdagmiddag met enkele korte woorden door Felison's voorzitter, de heer L. J. Probst, werd ge opend. De heer Probst memoreerde het eerste tentoongestelde werk door „Felison", nu ongeveer vier jaar geleden, met wer ken van hemzelf en vertelde daarbij, dat er in de laatste jaren weer belangstelling voor het schilderen was ontstaan, vooral bij de jeugd. Hij wenste de heer Ter Haar Romen.v veel belangstelling voor zijn ten toongestelde werk en in de toekomst veel succes. Edlef ter Haar Romeny begint ook in Kennemerland meer en meer bekendheid te krijgen, mede door zijn kundigheden als glazenier en beeldhouwer. Zijn opleiding genoot hij grotendeels aan de Academie te Antwerpen en hij maakte in het zonnige Zuiden veel aquarellen. De tentoonstelling is geopend dagelijks van 7 tot 9 uur en Zaterdag en Zondag van 2 tot 5 uur. Zondag 2 Mei wordt de ten toonstelling weer gesloten. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. Geboren: Anna Maria, d. van C. Schram en H. M. Resmann; Johanna M., d. van J. H. v. d. Mey en J. M. Welboren; Charles S., z. van C. C. Bey en C. M. Bon- ke; Roeltje A., d. van J. C. Huisman en A. Bus: Johannes A., z. van C. J. v. d. Kolk en G C. Zonneveld. G e h u v/ d F. Hollenberg en M. D. Sap; A. Th. Koedooder en J. M. Beentjes. Overleden: G. Zonneveld, wed. v. A. Scheerman, 76 jaar. Alblreo, 25 Recife verwacht. Alchiba, 24 te St. Vincent. Alcyone, 24 te Rio Grande. Aldabi. 24 120 m. N. St. Vincent. Alioth. te Santos. Almkerk, 24 te Cochin. Altair, 23 te Rio Grande. Abbekerk, 25 Aden verwacht. Alphard, 24 te Rotterdam. Artemis, 23 te Izmir. Aalsum, 23 te Hamburg. Aardijk, 22 te Galveston. Blitar, 23 v. Marseille n. Lissabon. Bonaire. 23 820 m. W.ZW. Madeira. Boschfontein, pass. 23 Capri n. Alexandria. Clavella, 23 te Amsterdam. Cronenburgh, 24 te Rottei-dam. Esso Amsterdam, pass. 23 Vlissingen n. Sidon. Eemdijk, pass. 23 Vlissingen n. Houston. Kernland, 22 te Itajai. Groote Beer. 23 800 m. W t.Z. Valentia. Gordias, 23 te Mutsuna. Hathor, 24 te Amsterdam. Hermes, 24 v. Amstei-dam n. Curasao. Hoogkerk, 24 te Antwerpen. Heemskerk 24 te East London. Leerdam. 23 v. Suez n. Koewnit. Maasdam, 24 vc. Le Havre n. Rotterdam. Notos 24 te Amsterdam. Nigerstroom. 24 v. Freetown n. Monrovia. Oranjefontein. 23 350 m W. ten N Walvisbaai. Oranjestad. 23 900 m. W.ZW Madeira. Ootmarsum, 23 v. Savanna te Le Havre. Perna, 23 v. Rotterdam n. Teesport. Pieter S. 24 v. Rotterdam n. Bary. Prins Fred. Willem, 24 Toronto verw. Rotti. 24 te Port Soedan. Rafaela, 24 v. Pladju n. Soerabaja. Radja, 24 te Hamburg Rijndam, 26 Halifax verwacht Slamat, 24 v. Suez n. Port Said. Salland. 23 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Sloterdijk, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Stad Viaardingen. 27 aan de Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Stentor, 24 te Amstei-dam. Sommelsdijk, 23 te Belawan. Stentor. 23 v. R'dam n. Amsterdam. Tegelberg. 23 v. Montevideo n. Santos. Titus, 24 v. Rotterdam n. Algiers. Tomini, 23 v. Port Said n. Bahrein. Tomori, 23 v. Aden n. Colombo. Waterman, 23 v. Amsterdam n. Kaapstad. Willem Barendsz, 23 te Amsterdam. Zuiderkruis, 23 v. New York n. Southampton. Schepen met passagiers, repatriërenden en einigrcrenrlen Aldabi, 6 Santos verwacht. Al'hena, vertr. 1 Mei v. R'dam n. Hamburg. Alnati, vertr. 26 v. Buenos Aires n. R'dam. Bloemfontein, 21 te Kaapstad. Bonaire, 4-5 Paramaribo verwacht. Boschfontein, 26 te Port Said verwacht. Boskoop, vertr. 25 v. Pto Limon n. Amsterdam. Cotticn, 29 Plymouth of Dover verw. Groote Beer, 28 Quebec verwacht. Indrapoera, vertr. 27 v. Singapore n. Belawan. Jagersfontein, vertr. 27 v. Mamburg n. A dam Joh. v. Oldenbai nevelt, 29 Fremantle verw. Maasdam, 24 Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, vertr. 24 v. Casablanca naar Lissabon alwaar 25 verwacht. Noordain, vertr. 24 v. New York n. Rotterdam. Oranje. 25 Napels verwacht. Oranjefontein. 2G Kaapstad verwacht. Oranjestad, 30 La Guaria verw. Rijndam, 28 New York verw. Slbajak. vertr. 5 Mei v. R'dam n. Halifax en New York. Waterman, 28 Las Palmas verwacht. Westerdam. vertr. 24 v Rotterdam n. New York Willem Ruys. 29 Colombo verw. Zuiderkruis, 23 v. New York n. R'dam. KLEINE VAART Algarve. 24 v. Tpswich te Sunderland verw. Angela, pass. 24 Vlissingen n. Whithaven. Aruba, pas.s 24 Vlissingen n. Antwerpen. Appingedam 25 v. Rotterdam te Lissabon verw. Anna b, 27 v. Sete te Londen verw. Arbon, vertr. 24 v. Swansea n. Amsterdam of Kottei-dam. Arienoldus G. 24 v. Wishoek n. Rotterdam. Areoudspolder. 24 v. Lissabon te Oporto. Audacia. 24 v. Tonnay Charcnte te St. Nazatre Bergsingel, pass. 25 Kiel n. Manchester. Brem, vertr. 24 v. Antwerpen n. R'dam. Barracuda ,24 v. Delfzijl n. Rotterdam. Bernisse. 24 v. Seviila te Casablanca verw. Bab-T, 22 te Norrkopirg. Betty. 24 v. Southampton te Bayonne. Carpo. 24 v. Rotterdam te Dublin verwacht. Coolsingel, vertr. 24 v. Bastia n. Ajaccio. Cornelia b I. 24 v. R'dam n. Antwerpen. Coolnaven, 24 v. Rminan n. Casablanca. Daje Bohmer. vertr. 24 v. Bordeaux n. Dakar. Domburgh, 26 v. Casablanca te Duinkerken verwacht. Deneb. 24 v Rotterdam te Tegelen. Deni. 24 te Antwerpen.' Eliewoutsdijk. pass. 24 Tuscarrock n. Belfast. Fiducia. 24 te Maassluis. Geert Bodewes. pa-s. 24 Vlissingen n. Antw. Gaasterland. 24 v. Harlingen n. Goole. Hartel, 25 v. Rostock te Viaardingen verw. Hast I. 24 v. Preston n. Belfast. Hermes, 14 v. IJstad n Trondheim. Ida Jacoba, verm. 24 v. Civita Vocchia n. Malta. Import. 25 v. Oporto te Antw verw. Ingeborg, 25 v. Sandefjord te Helsinki verw. Joma. pass. 24 Brunsbuttel n. Vejle. Jaba, vertr. 24 v. Londen n. Rotterdam. Koningshaven, 24 v. Kopenhagen n. Rotterdam, l-eemans. pass. 24 ten Z. Sard'nië n. Napels. Leendert b. 28 te Sete verwacht. Lucas Bols I. vertr. 24 v. Llvoroo n. Sete. Matthew 24 te Londen. Meres N. 28 v. Montevideo tc Londen verwacht. Mulnn. v. Londen n. West Hartlepooi. Muphrid N, vertr. 24 v. Genua n Beyrouth. Marjan, 24 v. Londen t,e Dordrecht. Midsland. 24 v. Rotterdam n. Grangemouth. Myfem. 25 te Parijs verw. Mypuck, 25 te Pariis verwacht. Nottingham. 24 v. Harlingen n Leith. Nassauhaven. 28 v. Rotterdam te Malmö verw. Nieuwehaven, 26 v. Antwerpen te Kopenhagen verwacht. Noord. 24 v. Rotterdam n. Shellhaven. Noorderhaven, 24 v. Rotterdam n. Odense. Olwe. 24 v. Antwerpen te Vltssincen. Phoenix, pass. 24 Vlissingen n Hamburg. Poortvliet, 30 v. R'dam te Port Said verw. Ponto, 23 Ceuta gepas:;, n. Rotterdam. Ponza, 22 v. Gcfle n. Zaandam. Plato, 23 v. Odense n. Amsterdam. Riinhaven. pass 24 Ouessant n. Casablanca. Rika. 24 Goole te Cork. Spurt. 24 v. Onorto n. Lissabon. Sehippersgracht. pass ->4 vlissingen n. Antw Sirlos. 24 v. Pariis te Rouaan. •Surte. 24 v. Vlissjrvgen n. Aberdeen. Tvro. pass. 24 V'issineen n. Avor.mouth. Trito. 24 v. Dublin n. Amsterdam. Trompenhurg-h. verm 24 v. Kings Lynn n. R'dam Vrouwepolder. 24 v. Rotterdam n. Antw. Walcheren, 24 v. Ballin.i n. Preston. Westlaan. vertr. 24 v. Hamburg n. R'dam. Westpolder. 24 v. Rotterdam n. Antw. Wiehold Bohmer, 24 v Antw. n. Duinkerken. Binnenhaven, 24 v. Belfast te Duinkerken verw. SLEEPVAART Hudson. 23 130 m. W. Kp. Race. Humber. 24 te Aden. Loire. 23 85 m. O.t.Z. Rasfartak. Noordzee, 23 v. Soerabaja n. Aden met bagger molen. Oceaan. 23 v. Blvth n. Ferrol. Oostzee, 23 v. Spezia n. Gibraltar. Uitgaande van de Katholieke Filmactie Beverwijk-Heemskerk zal hedenavond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een bij eenkomst worden gehouden, waarop de directeur van het bureau der W.F.A. zal spreken over het onderwerp ..Filmvorming en filmscholing." Deze lezing wordt toege licht met geluidsfilms. De reddende functie van de makreel is in de achter ons liggende schrale visweek overduidelijk aan de dag getreden. De ma kreel liep Vrijdag naar de 25.— op toen er even weinig was, maar Zaterdag duikel de de koers dan ook prompt weer naar de vijftienzestien gulden. Niettemin zijn er door de overvloedige makreelvangsten een paar uitstekende reizen uitgekomen tegen de dertigduizend gulden. In de export is het in deze na-Paasweek ook rustig geweest: Engeland kan maar matig enthousiast zijn over de schollen, die veel op schuurpapier lijken Zwitser land en Frankrijk namen hun gebruike lijke kwantum fijnvis af. De week, die nu begonnen is, wordt eveneens weer gebroken door een Vrijdag, waarop de overheid Zondagsdienst heeft voorgeschreven. Om op de dertigste April vast de vijfde Mei te gaan vieren....

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10