J Eerste Benelux-congres te Haarlem Tentoonstelling „Antiek" in Naarden tot 3 Mei verlengd PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST ""N Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Oudste dispuut in ons land jubileert De Fransen en de EDG; de Duitsers en de KSG ió liet zo MAANDAG 26 APRIL 1954 2 Geschiedenis der wetenschappen Twee jaar geëist tegen jurist Kerkelijk Nieuws „Wilhelmina" gaf voor „Santpoort's Bloei'' een kerkconcert Rook zonder vuur „Etebon" 140 jaar Vrijgezellen vierden hun dag in Amsterdam Drukkerij De Spaarnestad Prof. Brugmans sprak voor Europese federalisten Brandend maagzuur binst U in een mum... Theorie der drie munten J Tijdens het Zaterdagmiddag in het ge bouw van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem voortgezette eerste Benelux-congres voor de geschiede nis der wetenschappen heeft prof E. L. A. J a n s s e n s te Brussel ge sproken over ,.Wat te denken van dc homerische aardrijkskunde". Hij merkte onder andere op, dat tot op heden de aardrijkskunde van de Ilias en die van Odyssee verward wordt. Het blijkt, dat de aardrijkskunde van de Ilias veel nauw keuriger en lerender is dan die van de Odyssee, die zich onderscheidt door zijn dichterlijk en avontuurlijk karakter. Dit in aanmerking nemende besprak spreker de waarde van de mythe in de weergave van de wetenschap en in het bijzonder de homerische aardrijkskunde. „Beschouwingen over eb en vloed in de 17e eeuw" was het onderwep van d r. D. Burger te Rotterdam. Vervolgens sprax dr. Joseph Mogenet te Leuven over „Een aspect van de verwordende Griekse wetenschap", waarbij hij opmerk te, dat de gedeeltelijk onuitgegeven ver handeling getiteld „inleiding tot de Alga- mest van Ptolemaeus", welke het werk van een Alexandrijnse leraar uit de zesde of zevende eeuw van onze jaartelling schijnt, een beeld oproept van het onderwijs dier dagen; zij is van zeer laag niveau. D r. W. K. Kraak te Bussum heeft een inleiding gehouden over „Bezwaren tegen de teleologische natuurbeschouwing \an Aristoteles bij Theophrastus en de na werking daarvan". Om vijf uur werd het congres onder broken door een officiële ontvangst op het Stadhuis door het gemeentebestuur van Haarlem. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft het gezelschap toegesproken, waarna prof. ir. R. J. Forbes woorden van dank sprak. Op de avondbijeenkomst behandelde prof. A. Rome te Leuven het manuscript Bibliotheca publica graeca 78 van de universiteit van Leiden. Spreker deelde mee. dat onder de schatten van de Leidse bibliotheek zich een kostbaar as tronomisch handschrift bevindt. Spreker vertelde een aantal bijzonderheden van het handschrift en van de veel bestudeerde tekst. Dank bracht hij aan de Universiteits bibliotheek te Leiden, die voor hem een microfilm heeft willen maken. Prof. dr. E. de Strycker S. J. te Drongen sprak over „Taak en methode van de astronomie volgens Plato" en d r. H. S i 1 v e s t r e te Brussel besloot de dag met een beschouwing over „Heiligenlevens en de geschiedenis der geneeskunde in de late middeleeuwen geschreven". Hij merk te op, dat de heiligenlevens de beste bron zijn voor de maatschappelijke toestanden in de late middeleeuwen. Het lijkt, dat de s>stematische bestudering belangrijke aan wijzingen zou kunnen geven over de ge schiedenis der geneeskunde in die dagen. Dr. Silvestre besprak een werkplan en gaf zijn oordeel over de waarde van een on derzoek. Slotbijeenkomst Zondagmiddag is de slotbijeenkomst ge houden. Wegens huiselijke omstandig heden waren prof. M. Florkin te Luik en ir. J. Voskuil te Geldermalsen verhinderd het woord te voeren. Dr. D. A. Wittop Koning te Amsterdam sprak over „De geschiedenis van de groothandel in geneesmiddelen" en merkte op. dat in de handelscentra, zoals Brugge, Antwerpen en Amsterdam de groothandelaren in geneesmiddelen zijn ontstaan. In later tijd trad de apotheker groothandelaar op, waarvan enkele zich na de industrialisatie op de fabricage gingen toeleggen en groothandelaar-fabri kant werden. Hieruit, dus direct uit het apothekerslaboratorium, ontstond de phar- maceutische industrie. Op de koopmans beurs en bij de verkoping in het openbaar trad de makelaar in geneesmiddelen op. Tenslotte betoogde spreker, dat de phar- maceutische prijsgeschiedenis en de make laardij in geneesmiddelen nog practisch on- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpenrallye. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Parijse liedjes. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Koorzang. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Indrukken uit Denemar ken, uitwisselingsprogramma. 18.00 Metro- pole-orkest. 18.20 Tulpenrallye. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Ronde van Nederland. 19.20 Uit het Boek der Boeken. 19.35 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Concertgebouworkest. 22.00 Kan een haan een ei leggen? 22.15 Orgel 22.25 Ouders en kinderen, causerie. 22 40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ronde van Nederland. 12 40 Voor het platte land. 12.47 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. 14 00 Wij ontdkeken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Conferentie der Grote Vijf. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Fanfare-orkest. 18.55 Paris vous parle! 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Bariton en piano. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.30 Mededelingen. 21.55 Tulpenrallye. 22.05 Gevarieerde muziek. 22.45 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Buiten lands overzicht. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Bezoek reptielenhuis Artis. 21.00 De Beeldenman van Taroudant, lilmreportage. 21.10 Melodieën. 21.35—21.45 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek voor mil- lioenen. 13.45 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Pla ten. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.30 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Fagot en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Om roeporkest. 22 00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22 45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 72.0C—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 eo 75 m.). ontgonnen gebieden zijn in de geschiedenis van de pharmacie. 1 r. H. M i c h e 1 te Brussel sprak over „De optische tubes voor de telescope" en d r. F. Jonckheere te Brussel over „Le personage égyptien du Castrat". D r. P. H. Brans te Rotterdam be sloot het congres met een inleiding over „Gilden in België, Nederland en Luxem burg", waartoe apothekers hebben be hoord. Hij gaf een overzicht in onderlinge samenhang van hetgeen tot nu toe is bij eengebracht en deed voor het aanvullen van de leemten een beroep op allen, die uit plaatselijke of regionale archieven ge gevens zouden kunnen verschaffen om zo te kunnen komen tot het schrijven van dc geschiedenis van de wettelijke organisatie van de apothekers in Benelux. De vice-president van het congres prof. Ad. Leuven te Leuven heeft een slotwoord gesproken. De gewezen advocaat en procureur mr. G. A. van H. uit Epe heeft voor de recht bank te Zutphen terecht gestaan wegens verduistering van gelden uit faillissemen ten. Volgens de dagvaarding had hij zich ongeveer 20.000 toegeëigend. De officier van justitie noemde het feit buitengewoon ernstig en meende, dat een zware straf diende te volgen, opdaf men niet zou denken, dat de rechtbank een ad vocaat, die zo diep is gezonken, de hand boven het hoofd houdt. De officier vor derde twee jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. M. W. C. de Jonge, bepleitte het opleggen van een gedeelte lijk voorwaardelijke straf. Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te Oostwold-Den Horn (Gr.), en te Westerhaar G. J. Drop pers, vicaris te Leiden, die deze laatstge noemde benoeming aannam. Bedankt voor Strijen J. Ewoldt te Al- blasserdam. De tentoonstelling „Antiek uit particu lier bezit", d>ie reed6 van 10 April af in het gemeentehuis van Naarden te bezoeken is, en die werd georganiseerd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling Naarden-Bussum ten bate van het erefonds voor oud-verpleegsters, is verlengd tot 3 Mei. Men heeft het plan de leden der Deense koninklijke familie, die deze week ons land bezoeken, tot een bezoek aan deze expositie uit te nodigen als dat met het programma overeenkomt. Het zijn waarschijnlijk de bescheidenheid en de intimiteit van deze tentoonstelling, die het bezoekerstal reedis in de buurt van de 1500 hebben gebracht, hetgeen voor een niet centraal gelegen plaats als Naarden ruim te noemen is. Men vindt er naast de gehele poppencol- lectie van de prinsessen, die de tentoon stelling een wat exclusief karakter geeft, een verzameling van schilderijen, tekenin gen, miniaturen, beeldhouwwerken, meu belen, edele en onedele metalen als déco ratieve middelen, aardewerk, porselein en glaswerk, daterend van 1400 tot 1850, aan gevuld met een en andör uit het Koninklijk Huisarchief. Ondanks de verscheidenheid in voorwer- ADVERTENT1E De vereniging „Santpoorts Bloei" heeft het Zaterdagavond niet getroffen met het door haar georganiseerde kerkconcert, want er was slechts een handjevol belangstellen den naar de Nederlands Hervormde Kapel getrokken teneinde naar het door het fan farecorps „Wilhelmina" uitgevoerde pro gramma te luisteren. Aan deze geringe be langstelling was ongetwijfeld het in een andere zaal ter plaatse gegeven concert van een jubilerend zangkoor niet vreemd Een goede leer om voortaan niet dan na overleg met alle plaatselijke verenigingen openbare bijeenkomsten te organiseren! Ondanks de geringe opkomst van het publiek heeft men met animo gemusiceerd. Het warme basgeluid van de zanger Henk van Monsjou heeft allen wederom bekoord doen luisteren naar de vertolking van een serie met smaak gekozen liederen. De mu sicus H. Joh. de Haas heeft ons geboeid met een voortreffelijke proeve van het op artistieke wijze begeleiden van de solist op het kerkorgel, dat eveneens verdienste lijk werd bespeeld door Hendrik Lasschuit. Deze beperkte het aantrekkelijke van de door hem gespeelde werken echter door een zeer ingetogen wijze van registreren. Jan Groot had voor dit concert met „Wil helmina" enkele werken gekozen, die zich voor een gebouw als de Kapel goed leen den. Omdat onze aanwezigheid ook elders vereist was, hoorden wij slechts de twee klankrijke suites „Partita Piccola" en „Ro coco Suite" van Gerard H. Boedijn. De muzikale wijze, waarop Jan Groot deze gave composities ten gehore liet brengen, heeft voldoende bewezen dat dit fanfarecorps de aanwijzingen van zijn dirigent uitnemend weet te realiseren. De Pavane, met de prima geblazen trompet, solo, was alleen reeds een bezoek aan deze uitvoering waard geweest. A. J. VAN DER WEIJDEN. pen (men heeft een keuze moeten doen uit een groot aantal aanbiedingen) geeft de expositie allerminst een rommelige indruk, hetgeen ongetwijfeld te danken is aan het feit, dat het comité van aanbeveling, waar in enkele deskundigen op het gebied van antieke voorwerpen, bij de selectie voorop heeft gesteld, dat het geheel een luchtig karakter zou krijgen. Veel van wat men aantreft is van huishoudelijke aard, het geen uiteraard samenhangt met het fe:it, dat het particuliere bezittingen zijn, die normaal een onderdeel vormen van een inboedel a-nno 1954, waardoor de voorwer pen niet slechts museumstukken zijn, die onze aandacht voornamelijk hebben uit het oogpunt der curiositeit. De voorwerpen zijn vrijwel alle afkom stig van particulieren in Naarden. Bussum, Blaricum, Laren en Hilversum. Zij stippen telkens een interessante periode aan in de cultuurhistorie tussen 1400 en 1850, waar bij het accent voornamelijk ligt op het eind van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw. En dan wordt onze aandacht vooral ge vestigd op twee perioden, die op de voor grond treden in de cultuur-historie van de laatste eeuwen: de t'jd van het Empire, waaronder ongeverr alle kunstvormen van 1800 tot 1830 worden aangeduid en welke zich kenmerken door c^rakhrid met een neo-classicistisch karakter, voortvloeiend uit een overtuiging, d'e voor het eerst aan hang kreeg in Italië en Frankrijk na de reizen rond de Middellandse Zee, en vo'- gens welke koele voornaamheid de enig mogelijke uitdrukking werd geacht voor een waardige representatie, die werd na gestreefd. En in tegenstelling tot deze 'evensstijl een typisch bungerliike levens houding. welke ongeveer tegelijkertijd tot ontplooiing kwam in Du its'and cn Oosten rijk en ongeveer samenviel met de laatste periode der Romantiek, tendelo daarop een reactie was. Die tijd duiden wij aan met Biedermeier. Er spreekt een voorliefde voor het leven van alle dag uit (getuige ook de huiselijke^ onderworpen i.n cle beeldende kunst op deze tentoonstelling) terwijl m?r. van mening was, dat de hrve idealen van rlassisisme en romantiek niet te verwezen lijken waren, zodat men zich tevreden ste'de met het geluk binnen enige grenzen Het is interessant deze twee opvattingen, die door de voorwerpen rijk worden ver tegenwoordigd, naast elkaar te zien. Hun veelvuldigheid toont aan, dat zij in som mige hedendaagse intérieurs eer. belang rijke decoratieve functie hebben. Verder noemen wij nog wat schilderijen, onder andere van Pieter Brueghel, Philip Wouwerman, Isaac van Ostade en Isaac Ouwater. benevens een schetsje van Rembrandt. Men vindt er ook vrij veel Dorseleinwerk uit Delft, Loosdrecht, de Amstelstreek, China en Japan, en een ge varieerde verzameling bijouterieën. Het is zeker aanbevelenswaardig van de veren ging van deze expositie gebruik te maken. De telefoon heeft Zaterdagochtend hij ie marine-luchtvaartdienst en de mari ne-voorlichtingsdienst niet stilgestaan. Tientallen vragen kwamen binnen naar aanleiding van het feit, dat velen boven Hillegom parachutisten uit een eskader marinevliegtuigen hadden zien sprin gen. Toen het eskader op Valkenburg landde, werden voor alle zekerheid de koppen geteld en toen men niemand bleek te missen, ging men speuren naar de oorzaak van de geruchten. Die ble ken tenslotte te liggen in het feit, dat er enige witte rookwolkjes uit de uit laten van een ..Avenger" waren geko men. die in het felle zonlicht gemak kelijk voor parachutes aangezien konden oorden. Toen dit was vastgesteld, keer- ie de rust op Valkenburg en op de Warvo terug. Op Woensdagmiddag om vier uur zal in de Doopsgezinde Kerk aan de Singel in Amsterdam een receptie worden gehouden ter gelegenheid van het 140-jarig bestaan van het Westers Litterarisch Dispuutgezel schap „Etebon", dat gevormd wordt door studenten van het Doopsgezind Semina rium. Van dit dispuut, het oudste in Neder land, hebben vrijwel alle Doopsgezinde predikanten in ons land deel uitgemaakt. De veelal vergeelde ledenlijsten vermel den bekende namen als A. Winkler Prins, J. G. de Hoop Scheffer, de latere hoog leraar in de Kerkgeschiedenis. S. Gorter, later hoofdredacteur van Het Nieuws van de Dag, voorts de namen van de vader en de grootvader van prof. Huizinga, de dich ter Vincent Loosjes, de theoloog Hendrik Bakels, auteur van het „Bouquetje Dog matiek", „Spaanse Pepertjes en „Leken- boek over Godsdienst", de hoogleraar prof. dr. W. Cnoop Koopmans en nog vele andere brillante namen. Met evenveel res pect hoorden wij de praeses gewagen van leden, die hun studie niet afmaakten maar een nieuwe bestemming vonden als beurt schipper, bakkersknecht of timmerman. Niet zonder aarzeling heeft de huidige praeses iets van de historie waaronder de archiefkasten kraken aan de open baarheid prijsgegeven, zoals de herkomst van de naam „Etebon". Het is de afkor ting van de leuze „Eigen tabak en bollen om niet", die gevoerd werd door de voor ganger van dit dispuut, „Par ci par la". Door het Continentale Stelsel onder keizer Napoleon was de weeldebelasting op tabak ken zo hoog dat de gastheren van hun dis puutgenoten konden vergen, dat zij deze zélf meenamen, maar de traditionele bol len, die erbij genuttigd werden moest hij zelf bereiden, zodat de leden deze „om niet" hadden. De leuze wierp echter in Franse ogen de verdenking van tabaks smokkelarij op dit gezelschap en dat was de reden waarom ontbinding van ..Par ci par la" gelast werd. Toen echter het Fran se juk werd afgeworpen en Europa weer ademhaalde", zoals dat in een der geschie denisboeken heet, nam het nieuwe dispuut, dat in 1814 gevormd werd deze leuze tot zijn naam. Met nog meer aarzeling maakte de prae ses gewag van enige „mysteriën", die door het verleden aan dit dispuut zijn toever trouwd. Hij toonde onder meer een sleutel van abnormale afmetingen maar zweeg er verder over. Geruchten als zou deze bij de bestorming van de Bastillegevangenis buit gemaakt zijn, wilde hij bevestigen noch ontkennen. Verder bevonden zich bij de erfenis van het verleden twee schedels, waarvan wordt aangenomen, dat zij beide van Menno Simons zijn, één uit zijn jeugd en één uit zijn latere jaren Wat de betekenis van dit dispuut voor deze studenten betreft, citeren wij gaarne de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 8 Juni 1914, die er ter gelegenheid van het eeuwfeest over schreef: „Daar leerde hij de angst af, daar verwierf hij zich vrij moedigheid, daar werd hij nederig onder de onbarmhartige beoordeling zijner werk zaamheden door de niets ontziende broe ders." Het dispuut vergadert thans in ..D'Oude Herberg" in de Handboogstraat in Amster dam. De Woensdag le houden receptie wordt gevolgd door een diner in het Internatio naal Cultureel Centrum (I.C.C.) en een cabaret, waarin verscheidene facetten van Etebons rijke historie zullen worden be licht. In de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw heeft de thans vier maan den oude Nederlandse Vrijgezellenbond de „Wereld Vrijgczellendag 1954" (eerste Zondag na Pasen) met een speciale feest avond gevierd. „Wij moeten er voor trachten te zorgen, dat het volgend jaar ook in andere landen deze dag gevierd wordt als de dag van „universele verbondenheid" sprak de heer Engelschman. Tevoren had hij over „de bijna stormachtige ontwikkeling en groei" van de bond gesproken. Na vier maanden tis er in het hele land een beweging ont staan, zo zeide hij, van ongehuwde man nen en vrouwen, die zich aangesloten heb ben om schouder aan schouder concrete dingen te bereiken. Naar bekend ziin dat voornamelijk vermindering van belasting voor bepaalde groepen van ongehuwde vol wassenen en het verkrijgen van mogelijk heden tot betere huisvesting van vrijgezel len, die veelal hun leven doorbrengen in wat de heer Engelschman noemde „peper dure huurkamers". Hij wijdde voorts enkele woorden aan de zojuist in Alkmaar opge richte „Vakgroep voor Verloofden", die soortgelijke doeleinden, met name die der huisvesting, zal proberen te behartigen. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. Drukkerij De Spaarnestad en der N.V. Vereenigd Bezit van aandeelen Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem werd het divi dend over 1953 bepaald op 7 procent op de preferente aandelen en 12 procent op de gewone aandelen. 24. Nauwelijks had Jolliepop gehoord, dat Panda en de alchemist voor de koning moesten terecht staan, of de trouwe be diende snelde zijn kleine meester te hulp. Toen hij aankwam, was de rechtszitting al in volle gang. „De verdachten worden beschuldigd van het bedrijven van zwarte kunst!", riep de Openbare Aanklager. „Hun schuld staat voor mij vast en ik eis dan ook een voorbeeldige straf van tenminste de dood!" Wacht even", zei de koning, „niet zo vlug van stapel lopen, meneer de aanklager! Zover ik weet, hebben ze nie mand met hun kunsten kwaad gedaan. Zijn er geen getuigen?" Zeker Majesteit!", klonk Jolliepops stem en de goede knecht trad naar voren. „Sta mij toe te getuigen, dat mijnheer Panda geen bedrijver van zwarte kunsten is", sprak hij plechtig. „Azo", zei de koning, „een getuige ten gunste van de verdachten. Maar", ver volgde hij vermanend, „gebrek aan eerbied jegens uw vorst zal de verdachten niet helpenwaarom buigt ge het hoofd niet, als ge voor mij verschijnt?" „Helaas Majesteit", antwoordde Jolliepop, „een stijve nek verhindert mij om dit bewijs van eerbied te leveren. Ik heb een nek spier verstuikt, toen ik mijnheer Panda bovenop de torenhaan zag klimmen". „Aha!", riep de aanklager triomfantelijk, „dan is hij dus een SLACHTOFFER. Zijn getuigenis is TEGEN de verdachten!!" Molotov werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Genève verwelkomd door de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, die reeds twee uur vroeger was gearriveerd. „Het is voor ons in de toekomst onmo gelijk verder te gaan zonder een vastom lijnde conceptie ten aanzien van Oost- Europa. Door Duitsland zijn wij onont koombaar geworden met de problemen, die de verhouding tussen Oost en West oproept. Een scheiding, als het IJzeren Gordijn, kan geen 25 jaar blijven bestaan. Maar zoals dc communistische wereld een politiek heeft ten opzichte van ons, een politiek, die naar ik geloof, er met een van aggressie is. moeten wij een politiek hebben ten opzich te van hen". Deze woorden sprak de rector van het Europa-college te Brugge, prof. dr. H. Brugmans. die als politiek voorzitter op het Zaterdag in Hilversum gehouden congres van de (Nederlandse) beweging van Euro pese federalisten het politiek jaarverslag en het programma van actie 1954 inleidde. In zijn rede wijdde hij grote aandacht aan hetgeen op het gebied der Europese integratie reeds tot stand gekomen is. Ten aanzien van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zeide hij: „Het is niet juist dat, zoals van de zijde der Duitse socialisten wordt beweerd, de K.S.G. zich ontwikkelt tot een onaantastbaar supra nationaal kartel". Ondanks de kartel- rchtige bevoegdheden zijn er twee princi piële verschillen: ten eerste zijn in de orga nen zowel rechtsbedeling als controle ge garandeerd, en ten tweede omvat deze gemeenschap niet één, maar vier producten. Dat tijdens een niet stijgende conjunctuur de handelsbeweging met éénvijfde één kwart toenam, zonder dat dit geheel door het niet betrekken van buiten de zes landen verklaard kan worden, noemde prof Brug mans een verheugend teken voor de toe komst van dit orgaan van Europese solida riteit. Verheugend is ook de Amerikaanse lening van 100 millioen dollar, een unicum in de geschiedenis, waardoor een stimu lerende en sanerende invloed mogelijk wordt, die door intergouvernementeel over leg niet te bereiken was geweest. Prof. Brugmans noemde de opvatting van vele Fransen, als zou hun land „een kas plantje zijn, dat de vrije lucht van de Euro pese integratie niet kan verdragen", onzin. Ook daarom is de Franse tegenstand tegen verdere economische integratie zinloos om dat er geen alternatief is. Hetzelfde geldt voor de afkeer van de Europese Defensie gemeenschap, die in vele kringen van zeer uiteenlopende geestelijke inslag in dat land bestaat. De vrees voor Duitse overheersing in dit vlak gaat, aldus de heer Brugmans, voorbij aan het feit dat Frankrijk demogra fisch in opgang is zodat het over 15 a 20 laar méér recruten zal opbrengen dan Duitsland. Verklaringen als van maarschalk Juin geven geen alternatief aan. Deze legt de nadruk op het feit dat de oorlog in Indo china jaarlijks twee keer zoveel officieren vergt als door de onleiding in Saint Cyr worden afgeleverd. Maar men kan de krijg in Indochina niet los zien van de E.D.G. Echter deze oorlog komt in een beslissend stadium: hetzij internationalisatie van het conflict, hetzij een compromis, mogelijk ook een tussenvorm, zullen aan deze, voor Frankrijk onhoudbare, toestand een einde maken". Aambeeld. Dc eerste phase van de „Ope ratie Aambeeld", die ten doel heeft de inheemse bevolking van Nairobi en om geving van Mau Mau-elementen te zui veren, is .Zondag geëindigd. Sinds Za terdagochtend zijn meer dan 8.000 Afri kanen naar een kamp bij Nairobi ge bracht; 2.000 van hen zijn reeds per spoor naar andere kampen aan de kust getransporteerd. Aan de andere kant zijn 3.000 vrouwen en kinderen naar reservaten teruggezonden. Schaduwminister. Harold Wilson, een der leidende figuren van de linkervleugel der Britse Labourpartij, heeft Zondag gezegd, dat hij uitgenodigd is, in de plaats van Bevan zitting te nemen in het „schadywkabinet" van Labour. Be- van nam eerder deze maand ontslag uit het schaduwkabinet, omdat hij het niet met zijn collegas eens was over de bui tenlandse politiek. Wilson zei niet of hij de uitnodiging zou aannemen. Atoom vliegtuigen. Over tien jaar zullen de Verenigde Staten over bommenwer pers beschikken, die door atoomenergie worden voortgestuwd, aldus verklaarde de vice-president van Lockheedfabrie- ken, Hibbard, Zaterdag in Californië. Korte tijd daarna zouden er transport vliegtuigen zijn, die de vijfduizend kilo meter tussen de kusten van de Atlan tische- en de Stille Oceaan in minder dan twee uur kunnen afleggen. rian. De Russische minister van Handel, Mikojan, heeft Zaterdag in de Raad der Nationaliteiten te Moskou verklaard, dat het huidige vijf-jarenplan dit jaar voltooid zal worden, een jaar eerder dan voorzien. Volgens Mikojan zijn de kos ten van levensonderhoud in de Sovjet- Unie meer gedaald dan ergens anders. Overbelast. Een Mexicaans vliegtuig, met twee vliegers en vier passagiers aan boord, is tegen een berg in de Mexi caanse staat Chiapas gevlogen, waar door het werd vernield, terwijl de in zittenden om het leven kwamen. Men meent, dat de oorzaak van het ongeluk overbelasting van het toestel is geweest. Staking. Leden van zestig vakverenigin gen van Japanse spoorwegarbeiders hebben Zondag in geheel Japan het werk voor 24 uur neergelegd, om kracht bij te zetten aan hun looneisen, woraen deze niet ingewilligd, dan zal Donder dag nogmaals 24 uur worden gestaakt. Tien millioen Japanse reizigers onder vonden nadeel van de staking. Kampioene. Een grote, 28-jarige blondine met blauwe ogen, Wanda jenning, is Zaterdagavond te Ormond Beach, in Californië, uitgeroepen tot „mevrouw Amerika 1954." Zij krijgt een prijs van 15.000 dollar en mag met haar echt genoot, een apotheker, een reis naar Europa maken, waarvan de kosten door de organisatoren van de verkiezing der „kampioen-huisvrouw der Verenigde Staten" waarbij niet slechts op uiter lijk voorkomen, doch ook op huishou delijke kwaliteiten gelet wordt wut- den gedragen. Vliegramp. Een vliegtuig van de „Aero- lineas Argentinas" met waarschijnlijk 24 personen aan boord, dat op weg was van Mendoza naar Córdoba, heeft Za terdag tengevolge van een storm een noodlanding moeten maken. Dertien in zittenden zijn hierbij om het levên ge komen en zes gewond. Wolboycott. De handelsattach'é van de Sov jet-Russische ambassade in Canberra heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie geen Australische wol meer zal kopen. Omtrent de duur van de boycott wist hij niets. Van Januari tot nu toe heeft de Sovjet-Unie 60.000 balen Australische wol gekocht. Treinbotsing. Op een station van Chicago (V.S.) zijn twee treinen met elkander in botsing gekomen. Hiei'bij zijn 43 per sonen gewond. Opium. Aan boord van het thans in de haven van Singapore liggende Neder landse vrachtschip „Van Heutsz" is een hoeveelheid opium ter waarde van 60.000 dollar, die te Singapore op de zwarte markt voor verdovende mid delen verkocht had moeten worden, door politiemannen in beslag genomen. ADVERTENTIE Een of twee Rennies. laten smelten op de tong. En eer U.het weet. is "t leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets. wat U graag lust. eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. Een bijzondere grafvondst, bestaande uit een skelet, dat tot nu toe het oudste is ooit op de Veluwe gevonden, is opgegraven tijdens onderzoekingen van de Rijksdienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek op het Speulderveld bij Speulde. Het lichaam blijkt in gestrekte houding te zijn begraven. Ouderdom kan op ongeveer drieëneenhalf duizend jaren worden gesteld. Deze mens heeft geleefd in het bronzen tijdperk. DE belastingschroef is nog niet zó sterk aangedraaid, of we kunnen nog wel ergens drie munten vandaan halen, waar mee we een aardig spelletje kunnen doen. Het is een kansspel, dat we op het oog hebben, maar u zult het wel niet al te katisrekening speelt de tijd immers in het geheel geen rol. Toch....? Enfin, oordeelt u zelf: wan neer drie munten tegelijk worden opge gooid, zullen altijd twee van de drie mun ten met dezelfde kanten boven komen te - '"v' v*c KjyjvKii Kurritrn ie ernstig willen nemen, want in de wande- liggen. Dat is duidelijk. De waarschijnlijk- litin «K/w/Jé U V...,.'. l v V ling wordt het kruis-of-munt genoemd, een kansspel dat zó verbreid is. dat iedere voetbal wedstrijd daarmede pleegt aan te vangen. Maar goed. laten we eerst eens de mogelijkheden hiervan onder ogen zien. dan weten we tenminste waar we aan toe zijn. Met één munt kunt u kruis óf munt gooien, zodat de kans dat één van beide boven komt te liggen, gelijk is aan 1. Gooien we de tweede munt. dan is de kans dat deze met dezelfde kant komt boven te liggen als de voorgaande munt gelijk aan 'a. De kans om bij twee opgegooide munten dezelfde zijde boven le krijgen is dus IX Vi Gooien we nu ook de derde munt op. dan is de kans dat ook hier de zelfde zijde boven komt gelijk aan Vt X !4 }/4- Of in andere woorden: wanneer we drie munten één voor één opgooien, is er een kans van 1 op 4 dat alle drie mun ten met dezelfde zijde boven liggen. Zou het nu verschil maken of we de drimunten één voor één gooiden, dan wel. of we ze alle drie gelijktijdig opwer pen? „Natuurlik v!ft'" Ie' --'den kend mcr.s hierop ar.iwoordcn. Bij de heid dat ook de derde munt met dezelfde zijde boven ligt, is dus Vs, want deze laat ste munt heeft twee moge lijkheden: hij kan goed val len of hij kan fout vallen. Bij het gelijktijdig opwerpen van drie munten is er dus H kans dat alle drie munten met rïe^c//de kant boven liggen, inplaats van Gooien we de munten één voor één op, dan is de kans op een goed resultaat, zoals we boven hebben laten zien. gelijk aan 1 /4. Het maakt dus wel degelijk verschil of we dc munten één voor één. of alle drie tege lijk opgooien, want in het laatste geval is de kans op een goed resultaat tweemaal zo groot, n.l. H tegen 1/4. Laten we het zelf mogen zeggen, voor en aleer een stroom van inzenders ons op de vingers tikt: toch is het niet zo'% We hebben u bij het bewijs over de gelijk tijdige opgooi een drogredenering onder de neus geduwd, die we eigenhandig zullen moeten ontrafelen. Daarover morgen. M H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2