Onverdiende nederlaag van Wijk aan Zee tegen Hilversum: 2-1 Visserij - varia iaj Kort en bondig Trekkers vierden feest Cabaret voor forensen „De jongen Winslow" in hotel Borst Het Kembrandtplein op „Heliomare „De Lunette" met een dankbaar speelstuk Hilariteit om klucht van P. Mossinkoff Vanmorgen in de Vishal Heemskerk Loods op Oranjewerf in hoofdstad uitgebrand Luistergewoonten en nationale omroep 9 Kentiemers Kinheim CSV Vitesse 22 Purmersteijn VVB Ruïne haast weer in brand Ravage in IJmuidens café IJmonder duiven Vele trekkers verwacht in „Assumburg" „Steun V ettig Gezag" vierde feest Propaangas-ontploffingen verschrikten omgeving Concertgebouw-Orkest speelt in de V.S. vijf Nederlandse composities MAANDAG 26 APRIL 1954 Wijk aan Zee heeft kampioenscandidaat Hilversum op eigen terrein uitstekend partij gegeven en de thuisclub heeft het aan zijn uitstekende doelman Offerman to danken dat de punten tenslotte in Hilver sum bleven. Het was in de eerste helft een gelijk opgaande partij voetbail waarin de be zoekers zich volkomen gelijkwaardige tegenstanders toonden. Doelman Offerman moest er herhaaldelijk aan te pas komen doch hij toonde zich bijzonder betrouw baar. Bij een der Hilversumse aanvallen kon Lavei de score openen en met één-nul voor de thuisclub werd gedraaid. Wijk aan Zee pakte na de hervatting onmiddellijk flink aan. Er openden zich gunstige perspectieven voor de badplaats- club toen na tien minuten Van der Mey de stand in evenwicht bracht. Maar nog geen twee minuten later hielp Foort Hil versum opnieuw aan een voorsprong (twee-één). Wijk aan Zee kwam geducht opzetten en de Hilversummers werden vol ledig in het defensief gedrongen. Wat Wijk fan Zee echter ook probeerde, doelman Offerman hield zijn dool schoon, zodat Wijk aan Zee als eervolle, maar niet ver diende verliezer het veld moest verlaten. In de eerste helft van de wedstrijd tus sen HVC en de Kennemers in Beverwijk speelde de thuisclub aanmerkelijk beter. S eeds kwamen de gastheren terug en doelman Brits van HVC had dan ook en kele malen de paal en de lat nodig om zijn doel schoon te houden. Niettegenstaande dit alles kregen de Amersfoorters nog voor de rust een kost bare voorsprong. Van der Horst plaatste de bal voor het doel en toen Nederhand langs spil Schaper glipte was het één-nul. In de tweede helft hadden de Ken- nemers aanvankelijk opnieuw het beste van het spel, maar spoedig daalde het spelpeil en aangezien er niet meer ge scoord werd konden de gasten als kam pioen van afdeling B. van de tweede klasse West het veld verlaten. In een van Kinheim-zijde wel heel po vere wedstrijd is het tegen de frisse, vlot spelende Amsterdamse J.O.S.-ploeg ge lukt om op het laatste nippertje een gelijk spel te behalen, nadat ettelijke kansen we gens onvoldoende reactie verloren waren gegaan. Over alle linies was Kinheim de mindere van J.O.S., dat een veel beter technisch spel vertoonde en ook in het samenspel de betere,was. De gasten profiteerden echter niet van de hiaten in de Kinheim-verde- diging en het was veelal aan doelman Keirsgieter, die prima op dreef was, en aan spil Groeneveld te danken, dat doel punten werden voorkomen. De gasten daarentegen bouwden vaak aardige aan vallen op, maar kwamen voor het Kin- heim-doel stootkracht te kort. Toen Kinheim na de hervatting het windvoordeel kreeg bleef het tempo en de reactie evenzeer onder de maat. De J.O.S.- ploeg werd voldoende gelegenheid gela ten om het zwakke spel van Kinheim vaak verrassend te overtroeven. Pas na 37 mi nuten ontstond een doelpunt uit een J.O.S.- aanval van links. Keirsgieter liep uit maar de bal passeerde hem. sprong van de paal terug en de voor de doellijn liggende J.O.S.-rechtsbinnen faalde niet (0-1). Doch in de laatste halve minuut ondernam Kinheim nog een aanval, waarop de J.O.S.- achterhoede niet reageerde. De langs de doellijn rollende bal kreeg het beslissende tikje van Van der Wateren. Net op tijd, want er werd niet meer afgetrapt (1-1). Het Castricumse C.S.V. heeft tegen Zaandijk een één-één gelijk spel behaald, waardoor het elftal de kleine kans on het kampioenschap heeft behouden. Tijdens de wedstrijd die in Zaandijk werd ge speeld ondervonden de spelers veel last van de diagonaal over het veld staande wind en tevens was C.S.V.door het niet Op uitbundige wijze hebben de Noord hollandse trekkers Zaterdag in de jeugd herberg Koningsbos te Castricum het vijf entwintig jarig bestaan van de Neder landse Jeugdherberg Centrale gevierd. Het feest begon om half acht in de avond met een klinkende sernade van de beide Cas tricumse fanfarecorpsen (St. Aloysius en Door Inspanning Uitspanning), welke mu zikale hulde door de trekkers, de jeugd- herbergvader en moeder, de heer en me vrouw Rommerts, het lid van het hoofd bestuur. de heer K. Leijenaar, en het lid van Gedeputeerde Staten, de heer L. Bou- man. in ontvangst werd genomen. Tijdens de maaltijd, die hierna in de recreatiezaal volgde, heeft de heer L. Bou- man, het vele werk van de heer Geraerts gememoreerd, de man, die er 22 jaar terug in Gedeputeerde Staten op wees. dat er in Noordholland grote behoefte aan „een jeugdherberg" bestond. Het ijveren van de heer Geraerts had tot resultaat, dat de jeugdherberg Koningsbos er kwam en sindsdien is gebleken dat het huis in een grote behoefte voorziet. Vervolgens kregen de trekkers gelegen heid hun gelukwensen uit te spreken en zij deden dit op waarlijk humoristische wijze. Tot slot sprak de heer Leijenaar hartelijke dankwoorden. De dag werd be sloten met volksdansen, waar de trekkers, onder leiding van de heer Wout Meijer uit Amsterdam, haast niet genoeg van konden krijgen. De Zondagmorgen werd benut voor het maken van een duinwandeling onder leiding van de heer E. Kortenoever van het P.W.N. Ook in „Assumburg" gevierd Een kleine honderd trekkers waren Za terdagavond in het eeuwenoude slot „As- sumburg" bijeengekomen om ook daar het vijfentwintig jarig bestaan van de Neder landse Jeugdherberg Centrale te vieren. In zestien jeugdherbergen werd dit feit tegelijkertijd herdacht en het programma bestond uit verschillende wedstrijden en werd besloten met een groot voiksdans- feest. De historische slotzaal was op prettige wijze versierd en het hoogtepunt van deze avond bestond uit een feestmaaltijd tij dens welke de leden in de gelegenheid werden gesteld de N.J.H.C. met het zilve ren feest geluk te wensen. Velen maakten hiervan gebruik en hadden hun respec tievelijke dichtaders aangeboord om van de vreugde over dit feit te getuigen. meespelen van H. Jacobs en H. van Dig gelen, danig gehandicapt. De linksbinnen van Zaandijk slaagde er na tien minuten spelen in zijn club de lei ding te geven, doch vijftien minuten latér passeerde midvoor A. Kossen op zijn beurt met een harde schuiver de doelman van Zaandijk (één-één). In de tweede helft had C.S.V. de sterke wind mee en zodoen de kon het gebeuren, dat de Zaandijker doelman tal van harde schoten kreeg te verwerken. Het harde werken van beide voorhoedes werd echter niet beloond. Vitesse '22 heeft het in Amsterdam tegen Wilskracht niet kunnen bolwerken en moest de terugreis met een drie-één ne- der'aag aanvaarden. Hoewel de gastheren in de eerste helft in de meerderheid waren, zag het er niet naar uit, dat de Castricummers zouden verliezen, want de rust ging in mét blanco stand (nul-nul). De tweede helft was nauwelijks viif minuten oud toen na goed spel van N. Stuifbergen, F. Twisk en A. van der Valk, laatstgenoemde speler kon scoren (nul-één). De Amsterdammers ga ven zich echter niet gewonnen en hun rechtsbuiten bracht na dertig minuten spelen de stand on gelijke voet (één-één). Enkele minuten later vergrootte de Am sterdamse midvoor de voorsprong en kort daarop passeerde de Wilskracht-linksbui- ten doelman B. van Been voor de derde maal (drie-één). Beverwijk heeft tegen Purmersteijn geen kans gezien om ook maar één punt te bemachtigen. Een tweetal fouten in de achterhoede werden goed door Purmer steijn afeestraft. Van de aftrap af werd Beverwijk in de verdediging gedrongen. Toen er een goed half uur gespeeld was nrofiteerde Geusenbroek handig van een' fout in de verdediging der Wijkers (1-0). In de laatste seconden voor rust ver grootte J. Zwart de voorsprong nog (2-0). Alhoewel in de tweede helft geheel Be verwijk ten aanval ging duurde het nog een half uur voor Minnebo de stand op twee-één bracht. In Diemen 7-iin de v.v.B.'ers er in ge slaagd tegen D.V.A.V. hun voorsprong voor het kamnioenschan te consolideren en zelfs met de volle winst te vergroten. De verwachte tegenstand van D.V.A.V. bleef niet uit. Na tien minuten echter kwam onver wacht succes nadat Stein "de bal -uit een mooie pass van Bruinzeel riaaf Blee- ker voorzette, die Van der Linde van dichtbij liét scoren (0-1 D.V.A.V. liet wat beter veldspel zién; maar miste stootkracht om de nu herstel de V.V.B.-defensie met Nieuwenhuys onder de lat het lastig te maken. Direct na de hervatting nam V.V.B. het initiatief en beperkte D.V.A.V. zich tot enige uitvallen. Toen uit een mooie com binatie op het middenveld Kooimans na twintig minuten de bal fraai doorspeelde naar Van der Linde was de D.V.A.V.- achterhoede uit positie gespeeld en werd het nul-twee. Drie minuten yoor het einde .vpltopidp V.V.B. de score, nadat Helder, dié Vliet- stra verving, Steinvoort in staat stelde, om voor te zetten, waarbij Kooimans de stand op nul-drie bracht. Met een wedstrijd meer gespeeld heeft V.V.B. nu vier punten voorsprong op De Meteoor, de grootste concurrent. Bovendien was dat de eerste nederlaag van D.V.A.V. op eigen veld. De toneelzaal van hotel „De rustendf jager" te Castricum was Zaterdagavond vrijwel geheel gevuld met leden van de plaatselijke afdeling der Nederlandse Ver-, eni'gimg voor Forensen, die bier door het bestuur een cabaretvoorstelling kregen aangeboden. De voorzitter, de heer H. W. Beijersbergen vart Henegouwen, gaf tijdens zijn korte openingswoord nog even een terugblik op de vijftienjarige historie der vereniging, waarna hij plaats maakte voor het Zaan.se kleinkunst-gezelschap Le mou- lin vert", onder leiding van Ko Theeuwis. Voor de liefhebber van een goed caba retprogramma leverde did ensemble even wel een teleurstelling. Want over het alge meen viel" er bij de leden daarvan een on miskenbare schroom te constateren, een moeilijk te definiëren terughoudendheid Dit was in het bijzonder het geval bii Em my Mars, die weliswaar de beschikking heeft over een behoorlijk en prettig geluid, hetgeen vooral in haar liedje „Emigratie" duidelijk werd. doch later in de diverse schetsjes aanzienlijk in allure te kort schoot. Ko Theeuwis Met een betere indruk achter, evenals de chansonnier. b:e zijn liedjes vlot van een guitaarbeeeleidrng bleek te kunnen voorzien. Henk Po»n liet zich kennen als een vaardige pianist. Voort kon het publiek nog amusement vinden bij Gert Bobeldiik, die zijn rénertoire uitvoer de in hel sappige West-Friese dia1 eet wederom een der vele navolgers van Kees Stet, die er niet in slagen deze populaire humorist te evenaren. Een der finales, uitgevoerd in fraaie Weense costuums, waarbij erige prettig in het gehoor liggende melodieën ten gehore werden gebracht, slaagde gelukkig aanmer kelijk beter, zodat hiermee een gedeelte van de zwakke indruk kon worden opge heven. De avond werd met een gezellig bal besloten. De Velsense brandweer heeft het ge durende het afgelopen weekeinde weer druk gehad met diverse brandjes. Behalve voor het elders vermelde brand je bij de Hagelingerweg in Santpoort moest de rode wagen uitrukken naar een brand achter de Harddraverslaan. Des middags brandde het op dezelfde plek weer. Het heeft ook twee keer gebrand bij de ruïne van de onlangs afgebrande timmerfabriek aan de Vondellaan, waar een berg mot vlam vatte; Zondagmiddag heeft de brand weer de zaak toen maar drastisch uit elkaar gehaald. In de Berkenstraat te IJmuiden werd voorts Zondagavond een schoorsteen brand uitgemaakt, waarbij heel wat roet- aanslag moest worden verwijderd. Auto's door elkaar gerammeld De ontzaglijke drukte bij de ponten heeft Zaterdagmiddag een klein ongelukje ten gevolge gehad. Bij het meren kwam een der veerboten onzacht tegen de remming, waardoor twee auto's tegen elkaar werden gesmeten. Ze liepen beide schade op. Toen wij in 1950 een opvoering bijwoon den van „The Wirus'.ow Boy" vain Terence Rattlgan door de Haagse Comedie onder regie van Cruys Voorbergh en Ln een bril- lante bezetting met onder anderen Paul Steenbergen, Fie Carelsen, Anton "Roemer en Luc van Gent hebben wij niieit ver moed d'it spel van het recht nog eens bij het amateurtoneel terug te zien. Want dit op historische feiten gebaseerde stuk, d-at zo typisch Engels van inhoud is. levert voor dilettanten niet geringe moeilijkheden op. ..De jongen Winslow" is de dertienjarige Ronnie, die ongeveer dertig jaar geleden terecht stond, onder de beschuldiging een postwissel te hebben verduisterd. Na een op last van de Engelse adimi>ra'i<teit inge steld onderzoek werd hij aan de d'iefstal schuldig verklaard en smade'ij'k a's..cadet van de opleidingsschool verwijderd. Zijn. vader was evenwel minder overtuigd en begaf zich met behulip van een bekwame advocaat in een reeks processen, cfoe. bijna twee jaar duurde en ten slotte eiridigde. met vrijspraak en volledig eerherstel. JBe- kend is, dat vader Winslow zich door deze processen vrijwelgeheel ruïneerde.- piit geeft aan het geval zelfs een symbo'i-'sche betekenis, omdat ondanks alle tegenstand en persoonlijke moeilijkheden uiteindelijk het recht zegevierde. Terence Fattigan heeft deae historie met veel verbeeVJin-gskracht en pakkende dia- 'ogen uitgewerkt en met aantrekkelijke Britse humor verweven. Hoogtepunten in dit stuk zijn de ontmoeting tussen vader en zoon in het eerste bedrijf, het scherpe ver hoor van Ronnie door de adtvocaat en het verhaal van de vrijspraak door de huis houdster. Niet minder geslaafd is de ka raktertekening der diverse figuren: dé huismoeder, aan wie'de betekenis van het proces ontgaat en die s!echts bedlucht is voor de gevolgen; de oudste zoon. die ziiri studies voor dit alles moet opgeven: dé dochter met haar ideeën vain een suffra gette en tenslotte het jeugdige slachtoffer zelf, dat zich in zijn onschuld al lang weer met het leven heeft verzoend. De odvoering door de R.K. toneelvereni ging ,.St. Paneratïus". welke Zondagavond in hotel Borst te Bakkurn heeft plaats ge had, k2in bijna niet anders dan met grote waardering beoordeeld worden. Dit is voor namelijk te danken aan de heer A. van der Ven, die als de verbeten voor het recht strijdende Arthur Winslow steeds de scène volledig beheerste. Tegelijk wiis-bcheerst en een tikje tyranrïiek, wist hij deze figuur niet alleen sympathiek, maar ook aanneme lijk te maken. Rorw'e Winslow werd ge- sp>eeld door A. Bakker, die met alleszins gerechtvaardigde trots op deze zware rol mag terugzien. Hij sneeze met een pret tige riatudriljkheid, die hem een niet ge ring succes OD^verde. Mei. R. Noordover had a's de strijdbare „vrije" vrouw iets aggressiever kunnen zijn, zoals N. Matse de bril tante, advocaat sir Robert Morton meer allure zou hebben mogen verlenen. Mej. C. Vervoort was een geestig-bedrijvige moeder, met meer gevoel dan verstand. Ten slotte zagen wij een gemoedelijke huis houdster van mevrouw Huiberts en een sympathieke broer van H. Zaal. Deze voorstelling, waarmee „St. Pancra- tius" dit seizoen besloot, werd door het nu bliek met de grootste aandacht gevolgd. Voor de nieuwe regisseur, de heer L. Kroon tetafrende dit alles dus een bij uitstek ge lukkig begin. JAN VAN DAM. G Weer dekzeilen. Nu de zon wat ster ker wordt, brengen de trawlers, die voor de vishal Zondag al lagen te wachten voor lossing aan de Maandagmarkt, ter be scherming van de kwaliteit der vis dek zeilen aart. Vacantie voor havenarbeiders. De va- cantieregéling voor de havenarbeiders is bekend» gemaakt. Het schema gaat de eer ste week van Juni in en de laatste groep komt in de week van 18 tot 24 Juli aan de beurt. Elke week wordt de loskracht tot anderhalve ploeg teruggebracht. De afdeling Amsterdam van het Prinses Irenefonds, die zich sinds een half jaar on der leiding van mevrouw M. van Egdom Koymans ook met de verzorging van ont spanning in diverse herstellingsoorden en j sanatoria heeft belast, is enige tijd gele den in contact gekomen met het groepje artistën, dat optreedt in cabaret „Palermo" aan het Amsterdamse Rembrandtplein. Of schoon deze dames en heren dus iedere avond tot laat in de nacht het amusement van een deel van het uitgaande publiek in de hoofdstad moeten verzorgen, stelden zij zich toch onmiddellijk en geheel belan geloos beschikbaar om van tijd tot tijd ook in het dikwijls eentonige bestaan der pa tiënten de ontspanning te brengen, waar steeds met verlangen naar wordt uitge zien. Een ongetwijfeld vermoeiende, maar daarom niet minder dankbare bezigheid, zoals Zaterdagmiddag ook in herstellings oord „Heliomare" te Wijk aan Zee bewezen werd. Hier was niets aanwezig, dat aan de specifieke sfeer van een nachtclub her innerde: geen toneel en podium en geen dansvloer, sigarettenrook en haastige kell- ners. Alleen de drie grote terrassen, waar op de patiënten in de gezonde buitenlucht genezing zoeken. Zonder enige schijnwer per of iets van décor, doch eenvoudig te midden van de zieken en hun verpleeg sters; brachten de artisten hier een amu sant programma, dat van een in de nabij heid gelegen oude bunker ook nog clan destien door een deputatie van de jeugd uit Wijk aan Zee werd gadegeslagen. Het was zeker geen grote kunst die deze middag geboden werd. maar een gezellige variant van het moderne amusements-répertoire, waarmee de patiënten dank zij de radio reeds van a tot z bekend bleken te zijn. De aankondiging van nummers als Old Man River, Seven lonely days en Oh, mei» Papa! werd tenminste telkens met blijde uitroepen van herkenning begroet en met gulle reacties beloond. Vooral omdat bij»- voorbeeld „Oh, mein Papa!" door Ria Joy, John Milstone en Henk van der Molen waarlijk origineel en melodieus ten uit voer werd gebracht. Het orkest (bestaande uit Henk Beckers, Henk van der Molen, Cor Dorsteijn en Ger Heezelaar) toonde zich uiteraard in dit genre bijzonder ge routineerd. Het gezelschap beschikte verder nog over twee paradenummers; in de eerste plaats de populaire kunstfluiter Jan Tromp, die zonder enig ander hulpmiddel dan zijn lippen en vingers melodieuze trillers over zijn enthousiaste toehoorders uitstortte. En dan José Malayo, die door Frans Berkhout aan de piano begeleid, met een fluwelen stem een aantal Franse chansons ten ge hore bracht. De twee amateurs, die met dit troepje waren meegekomen, sloegen in dit milieu zeker geen onverdienstelijk fi guur. Rob van Egdom, die zich reeds de bijnaam van de „kleine Tony Hartweger" verwierf hetgeen minder op zijn figuur dan op de leeftijd slaat zong in Weens dialect enige gemoedelijke levensliedjes en Ad. Kleyn wist met zijn verbluffende goochel toeren de gewenste verbazing uit te lokken. Geen wonder dat het programma, het twintigste dat binnen een half jaar in èen dergelijke omgeving onder auspiciën van het Prinses Irenefonds verzorgd werd. een daverende bijval verwierf. Op een Ondub belzinnige wijze gaven de patiënten van hun dankbaarheid blijk. De toneelvereniging „De Lunette" te Heemskerk heeft Zondagavond in zaal Dam voor haar leden een spel voor het voetlicht gebracht, dat met veel bijval ont- vangën werd. Want „De ruwe bolster" van Barehd van der Veen is het resultaat van een behendige fusie tussen klucht en melo drama, welke precies beantwoordt aan de smaak van het doorsnee uitgaande publiek. Zo werd de hoofdrol hierin een tamelijk geforceerde combinatie van „Overschotje'" met het bloemenmeisje uit „Pygmalion" w aarbij de auteur zich weinig wenste te bekommeren om de waarschijnlijkheid van de aldus ontstane figuur. De manier im mers waarop Eva de Heer zich bij de fa milie Van Es meent te kunnen gedragen, gaat-.de perken der geloofwaardigheid toch tamelijk ver te buiten. Zij noemt de heer des huizes bij zijn voornaam en gooit hem haar vuile wasgoed in het gezicht, aan welk optreden haar houding tegenover de andere familieleden geheel navenant is. Dit alles is het gevolg van het feit, dat een menslievende dominéé verwaarloosde kin deren in een ander milieu tracht onder te brengen, om aldus het tekort in hun op voeding enigszins te kunnen aanvullen. Zo weet hij Hermien van Es te bewegen een verslonsd meisje uit een achterbuurt als dienstbode in haar gezin op te nemen, zeer tot misnoegen van haar echtgenoot en zoon, die Eve het leven zo onaangenaam mogelijk trachten te maken. Maar zoals de.titel ons reeds onthult, schuilt onder de ruwe bolster een gouden hartje er. dank zij haar goede eigenschappen krijgt Eva in de komende strijd opa Van Es aan haar zijde. Hij wenst hst meisje in zijn tes tament met een klein fortuin te gedenken, "welk nobel gebaar uiteraard onmiddellijk weer nieuwe moeilijkheden uitlokt, die aan het shlot toch tot algeméne genoeg doening worden opgelost. Ondej- regie van de héér P. van Vleuten wist ook „De Lunette" van dit stuk een plezierige opvoering te geven. De uiterst dankbare rollen vonden over het alge meen dc juiste vertolkers. De heer G. Boon gaf de vasthoudende grootvader een mar kante gestalte en Ria van Vleuten typeerde do verwilderde robbedoes niet minder kranig. C. Nunnink cn mevrouw N. van der Outeraar-Wilgenburg vulden elkaar als het echtpaar Van Es in de vereiste hoe danigheden aan en N. van der Outeraar speelde met mejuffrouw J. Tabak naar be horen het traditionele jonge paar. Daarbij was mevrouw J. Rekman-Veenboer een bezadigde domineesvrouw en Tiet de héér' V«n der Linden nog een karakteristiëké" doriJshofiris zien.'1' JAN VAN DAM De personeelsvereniging van de Plaat- wellerij te Velsen heeft kennelijk geen andere bedoelingen dan de employés af en toe een genoeglijke avond te bezorgen, welke dan uiteraard steeds met het tradi tionele bal besloten wordt. Door de toneel club worden dan ook nimmer zware pro bleemstukken opgevoerd, doch meestal volkomen pretentieloze blijspelen, alleen gekozen om aan deze bedoelingen te be antwoorden. Dit was ook Zaterdagavond weer in gebouw „Concordia" te Velsen- Noord het geval, waar de klucht „Die brave meneer Pot" van Piet Mossinkoff ten tonele werd gebracht. Bedoelde meneer Pot is niet alleen braaf en bezadigd, doch hij bezit bovendien een hevig jaloerse echtgenote, die zijn huwe lijkstrouw onmiddellijk in twijfel trekt, wanneer een andere dame het slechts waagt tegen haar onschuldige apotheker te glimlachen. Meneer Pot,, die natuurlijk Jozef heet, wordt dan prompt betrokken in de penibele kwestie van een bij hen in wonende dokter, die zijn charmante echt genote verwierf ten koste van een vroegere vriend. Bij zijn onverwachte overkomst is deze dus geheel onkundig van het feit, dat de door hem nog steeds beminde Suze reeds geruime tijd mevrouw Bavinck heet, zodat haar echtgenoot tot elke prijs een ontmoe ting tussen beiden wil voorkomen.. Onder een tamelijk doorzichtig voorwendsel roept hij dan de hulp in van meneer Pot, die zich gedurende het carnaval enige tijd met Suze zal moeten occuperen. Jozef is te goedmoedig om de hem gevraagde bijstand te durven weigeren en deze toestemming vormt dan de inzet tot een verbijsterende serie verwikkelingen en misverstanden, waarop dergelijke kluchten bij voorkeur .worden gebaseerd, waarbij het genoegen dan broederlijk tussen spelers en toe schouwers is verdeeld. In de opvoering, die onder regie van de heer H. Geerlofs tot stand gekomen is, do mineerde J. de Graaf als de titelheld vol komen in een zeer verdienstelijk gespeelde rol. Naast hem verdient dan mej. G. Ver hagen voor haar charmante en levendige Suze Bavinck een eervolle vermelding. De andere spelers, die naar hun beste vermo gen tot deze vrolijkheid hebben bijgedra gen, waren mej. J. Muys (Gonda), C. Lui ken (dokter Bavinck). G. van Zanten (Ber- tels), mej. M. van der Veldt (mevrouw Ber- tels), A. Hogeland (Hans de Jager), mej. T. Schuiten (mevrouw Riebel), A. Groen (Kaspers) en mej. A. Hühl (diensmeisje). Om tien uur ontstond Zondagavond in een IJmuidens café een hevige ruzie tussen twee zwagers om een jongedame. In het gc-vecht werd eerst het meubilair van het etablissement deerlijk toegetakeld, waarbij ztlfs het biljart ondersteboven ging en ver volgens moest de vrouw van de caféhouder het ontgelden: zij liep een paar rake klap pen op;en verloor haar kunstgebit. Eén van de vechtersbazen is in de cel geplaatst om zijn.zonden te overdenken. De heer H. A. van Os. vuurwerker tweede klasse, hoopt op 11 Mei (gemeld was 1 Mei) de dag te vieren, dat hij veertig jaar in dienst is bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlefh. Drie trawlers Van de IJmuidense trawlervloot waren vanmorgen aan de afslag: de „Gelria" met 25 kisten schelvis, 140 gul, kabeljauw en kool- vis, 150 haring, 675 makreel, 110 wijting en 20 stijve kabeljauwen; de „Haarlem" met 70 kisten schelvis, 60 kabeljauwen en gul, 180 koolvis, 150 haring, 900 makreel, 250 wij ting en 60 stuks stijve kabeljauwen en de „Vios" met 20 kisten schelvis, 25 gul en kab;ljauw, 180 koolvis, 300 haring. 75 makreel, 155 wijting en 20 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kotters Van de logger- en kottervloot waren er de „Shamrock" met 80 kisten schelvis, 435 ma kreel, 45 wijting, 200 stuks stijve kabeljau wen en 500 ijskabeljauwen; de H. D. 87 met 50 kisten schelvis, 60 kabeljauw en gul, 175 makreel, 50 wijting en 150 stuks stijve ka beljauwen; de IJM. 221 met 50 kisten schel vis, 70 kabeljauw en gul, 300 makreel, 45 wijting, 130 stuks kabeljauw en de SCH. 36 met 360 schelvis, 120 makreel, 75 wijting en 160 stuks kabeljauwen. Voorts waren er vijfendertig loggers en kotters, die met elkaar aanvoerden 25.000 kg. tongen en 1000 kisten schol en 300 kisten varia. Makreel en haring De makreel werd vanmorgen betaald met 13 tot 14. Er stonden meer dan drie duizend kisten in de hal. De haring haalde naar kwaliteit van 18 tot 13. Kabeljauw en schelvis De Belg kocht de rijen kabeljauw voor 114 tot 100 en de kisten voor 134 tot 124. Binnenland kocht de wijting voor 19 tot 17. De braad maakte naar grootte 37 tot 25. de grote gul 45, middel gul van 37 tot 42, torren van 27 tot 23 en zwarte koolvis van 50 tot 42. „Grote kleinen" haalden van 57 tot 62 en kleinmiddel schelvis van 62 tot 63. Grootmiddel en grote schelvis was er niet. Tongen Er was weinig tong. waarvan de prijs iets lager wan dan Zaterdag. De grote tong deed 1.85, grootmiddel 1.75. halve pondjes 1.80, tong I 1.75, tong II 1.45. Voor morgen Voor de Dinsdagmarkt komt aan de afslag te liggen de ..Norma Maria" bet 950 kisten makreel, 1050 haring en 200 varia en voorts worden de „Schoorl" en de „Sumatra" ver wacht. Dagen en bedragen Zaterdag maakte de „Antje" voor elf da gen 11.520; de ..Bergen" voor elf dagen 27.980 en de „Mary" voor twaalf dagen 20.800. De postduiyenhoudersvereniging „De IJmonden" heeft Zaterdag haar eerste wed vlucht in het nieuwe seizoen 1954 gehou den, die werd gemaakt door oude duiven. De vogels startten om half twee 's mid dags van Roosendaal voor de afstand van ongeveer 104 km. De eerste vogel kwam cm 15.06 uur binnen tijdens een vrij sterke Noordoosten wind. In vier minuten waren de eenentwintig prijzen verdiend. De uit slag was: Hartenholf 1 en 14; K-aale 2 en 15; Suurmond 3-, 4, 12 en 20. Bekker 5, 10, 11 en 16; Visser 6 en 8; Van Velden (Be verwijk) 7;= Van Veelen- (IJmuiden) 9; Hoekstra 13: mevrouw De Boer 17; Kof ferman 18, 19 en 21. - tv Zaterdag wordt een vlucht ondernomen van Vilvoorden (België) af. De nieuw benoemde jeugdherbergouders van slot „Assumburg" te Heemskerk, de heer en mevrouw Wensrna, verwachten het komende seizoen veel bezoek van trekkers, niet alleen uit eigen Tand, maar ook vele buitenlanders, waarvan het merendeel Duitsers. Het comité „Steun Wettig Gezag" te Heemskerk heeft in het Marquette-thater een feestavond gehouden welke zich in een grote belangstelling mócht verheugen. Biirgemeester H. Nièlen sprak hierover in het openingswoord zijn voldoening uit en bracht de dank van de burgerij over voor de prestaties die de vrijwilligers in het afgelopen jaar hebben verdicht. Met vreugde constateerde hij dat de graad van geoefendheid een opgaande lijn vertoont. Hierna werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Provinciale Commis sie van S.W.G., de heer Boumans. De leden met hun dames werden op deze avond prettig bezig gehouden door de toneelgroep „Marnix" uit Amsteram met een afwisselend programma. Een felle brand heeft Zondagavond een magazijn met scheepsmateriaal en -ge»- reedschappen op de „Oranjewerf' van Verschure en Co's scheepswerf en ma chinefabriek N.V. aan de Nieuwerdam- merdijk te Amsterdam-Noord in korte tijd herscltepen in een stalen geraamte met wat afval. Een aantal in het magazijn op geslagen flessen propaangas, die een acht tal explosies veroorzaakten, waardoor glasscherven in het rond vlogen, deed aan vankelijk het ergste vrezen. De genees kundige dienst was spoedig met een am bulance-wagen ter plaatse, doch men hoefde geen hulp te verlenen, mede dank zij het energiek optreden van de brand weer. De nachtwaker van de werf, de heer J. Bruning, zag tot zijn schrik tijdens zijn ronde te ongeveer kwart voor negen rook uit het magazijn komen. Hij had de tegen woordigheid van geest direct gebruik te maken van de aanwezige schuimblussers. waarvan hij.er drie op de rookmassa le digde. De uitslaande vlammen deden hem evenwel ogenblikkelijk de brandweer alar meren. nadat hij de electrische stroom had uitgeschakeld. De brandweer was snel ter plaatse met drie motorspuiten, een gereed schapswagen en een babyspuit, waardoor met een groot aantal stralen het vuur be streden kon worden. Na ongeveer drie kwartier kon de brandmeester, de heer Loevestein, het sein „brand meester" geven, nadat met grote voorzichtigheid de flessen propaangas, voor zover niet ont ploft, uit de van ijzer en hout opgetrokken loods waren verwijderd. Bij het blussings- werk kon gebruik worden gemaakt van de op de werf aanwezige lichtinstallatie, die de plaats in een helle gloed zette. Een schip, dat op de helling lag met de neus dicht bij het magazijn, kon door nat houden worden gespaard. Toen de drij vende motorspuit vJason" arriveerde, was men de brand reeds meester en dit mate riaal behoefde geen dienst meer te doen. Verzekering dekt de niet geringe schade. BINNENLAND Aan de Kanaalweg te Delft heeft prof. ir. J. Schermerhorn, directeur van het Inter nationaal Opleidingscentrum voor Lucht- kartering, vandaag de eerste paal geslagen voor het gebouw van het Instituut voor Luchtkartering, dat daar naast het Gebouw voor Geodesie der Technische Hogeschool zal verrijzen. Het nieuwe gebouw, waarvan de bouwkosten omstreeks twee millioen gulden zullen bedragen, zal zeven verdiepin gen krijgen. Even voor de verkiezingen is in Den Haag een voor een Christelijk-Historisch candidaat beledigende affiche aangeplakt. In verband daarmede heeft de politie twee personen gearresteerd. Deze zullen nu voor deze zaak door de officier van justitie wor den vervolgd. De stichting M.O.V.E.O. (Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden) heeft, dank zij een uitnodiging van de com mandant van het Depót Verbindingsdienst te Ede, honderden oud-militairen, slacht offers van de oorlogshandelingen in de Mei dagen van 1940, de acties in Indonesië en de Koreaanse oorlog. Zaterdag een dag van prettige ontspanning kunnen bezorgen. De directie van de A.K.U. heeft aan dit initia tief van de Verbindingsdienst haar volledige medewerking gegeven. Mevrouw Van VeenGerbrands, echt genote van de burgemeester van Enschedé, heeft Zaterdagmiddag een nieuwe verkeers- brug over het emplacement-Zuid der Neder landse Spoorwegen geopend. Ruim negen jaar geleden, op 1 April 1945, is deze schakel in de singels rondom het centrum van En schedé door bommen vernield. Sedertdien neeft het doorgaande verkeer van de Gel derse achterhoek naar Noord-Twente zijn weg door de smalle straten van de Ensche- dese binnenstad moeten zoeken. Sedert Za terdag is daaraan een einde gekomen. De nieuwe brug is van beton gemaakt. Zij heeft een overspanning van 45 meter en vergde een uitgave van f 400.000. In Zuid-Limburg, waar op Paas-Maan- dag nog tien centimeter sneeuw lag. zijn door het mooie weer de fruitbomen plotse ling in volle bloei komen te staan, zo meldt men uit Valkenburg. De ministers S. L. Mansholt en prof. dr. J. Zijlstra zullen op 23 April de Amerikaanse handelsmissie ontvangen, die in Noord- Europa mogelijkheden voor vergroting van het wederzijds handelsverkeer in agrarische producten onderzoekt. Deze missie verblijft in ons land van 27 April2 Mei 1954. Het bezoek draagt het karakter van marktver kenning, meer dan dat het direct afsluiten van transacties het doel is. Het afdelingsbestuur Amsterdam van het Veteranenlegioen Nederland heeft aan de burgemeester van Amsterdam een tele gram gezonden, waarin het meedeelt met klem te protesteren „tegen de dusdanige be vestiging der Deense en Nederlandse natio nale vlaggen (onder meer op Damrak en Dam), dat zij onmogelijk na zonsondergang gestreken kunnen worden". In Ellecom is Zaterdag de jaarvergade ring van de Verenigingsraad van de Ver eniging van Arbeiders-Radio-Amateurs (V.A.R.A.) geopend. In zijn openingstoespraak zei de voorzit ter, mr. J. A. W. Burger, dat men in het achterliggende winterseizoen 26.455 nieuwe leden heeft weten te winnen. Thans is een ledental van ruim 422.000 bereikt. Na er op te hebben gewezen, dat uit het onderzoek van het C.B.S. is komen vast te staan, dat het niveau van de uitzendingen altijd boven de wensen van de gemiddelde luisteraar ligt, zei hij, dat ook de meer ernstige uitzendingen meer dan 300.000 luisteraars tellen. „Toch wil ik niet nala ten", aldus. mr. Burger, „bepaaldelijk uit te spreken het eens te zijn met de grote massa van de luisteraars, die de nadruk gelegd hebben op de betekenis van de ra dio als middel van ontspanning, ver strooiing en gezellige vrijetijdsbesteding. Het zal sommige „problemen-wichelaars" wel als een vloek in de oren klinken, maar ik acht het een misverstand te menen, dat de radio een soort permanente Volksuni versiteit is, hoe groot mijn waardering voor volksuniversiteiten ook zijn moge". Een belangrijk feit, dat evenzeer door het onderzoek van het C.B.S. wordt beves tigd, is de omstandigheid, dat de luiste raars zich geenszins in hun luistergewoon ten beperken tot wat de éigen omroep doet, maar wel degelijk ook belangstelling be tonen voor wat anderen voor de microfoon brengen. Het is niet uitgesloten, dat, in dien de „schuttingen" zouden worden weg gebroken, en een gezamenlijk park zou worden gemaakt, dat in zo'n park minder te zien zou zijn dan nu met vaak verschillend gerichte activiteiten het ge val is", aldus spreker. „Hoezeer wij er kennen", aldus mr. Burger, „dat de over heid op velerlei gebied een taak heeft, juist op het gebied van cultuur en volks voorlichting zijn wij kopschuw voor te grote overheidsbelangstelling en de ervaringen onder totalitair bewind zijn zeker niet ge schikt om ons inzicht te doen wijzigen." Naar mr. Burger zeide worden onder het begrip nationale omroep de meest uiteen lopende maar ook de meest bedenkelijke wensen vervat. Volgens hem is ook komen vast te staan, dat niettegenstaande alle er varingen in het buitenland, een verant woord en afgewogen schema voor een na tionaal omroepbestel nog nergens kon worden gegeven." Thans kan medegedeeld worden, welke werken het Concertgebouw-Orkest tijdens de tournée in Amerika in October en No vember 1954 ten gehore zal brengen. Vier Nederlandse composities worden uitge voerd: „Musique pour l'esprit en deuil" van Rudolf Escher, de Tweede Symphonie van Henk Badings, beide onder leiding van Eduard van Beinum, alsmede „Quatre mouvements symphoniques" van Guillaume Landré en „Sinfonietta voor zestien blaas instrumenten" van Willem van Otterloo, beide gedirigeerd door Rafael Kubelik. Voorts staan op het programma: de Sym phonie nr 103 (met de paukenroffel) van Haydn, de Vierde Symphonie van Beetho ven, de ouverture „Der Freischütz" van Weber, de Eerste en Tweede Symphonie van Brahms, de „Prélude a l'après-midi d'un faune" en „La Mer" van Debussy, de rhapsodie „Espagnole" en „Daphnis et Chloe" van Ravel, de Tweede Suite en „De Vuurvogel" van Strawinsky, alle onder lei ding van Eduard van Beinum. dirigeren: de Symphonie K. V. 338 van Mo zart. de ouverture „Egmont", de Onvoltooi de Symphonie van Schubert, de ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz, de Vierde Symphonie van Brahms, de Symphonie van César Franck, de Tweede Symphonie en „Serenado voor Strijkorkest" van Dvorak en de Eerste Symphonie van Mahler.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3