Verenigi ngsvaria Bollenkwekers zullen gasschade laten taxeren Castricum grieven aan Sa nu me* plezier mijn was doen de redactie Vanmorgen in de Vishal uit de IJmond Hoe is het ontstaan?^, 1 TNO stuurt auto met meetinstrumenten Schaakwedstrijden uitgesteld „Moderne tuinaanleg" Accordeonvereniging hield ouderavond „Burchtvrienden" voor de eerste keer jarig Bouwvakarbeiders houden E. Hopman als ere-praeses Eerste asperges Groenteveiling op Koninginnedag Zwengel wondde IJmuidenaar Onverlaat gezocht Vijfde wedstrijd van bridgeclub U.T.D. Clubavond vol van talrijke verrassingen Matig bezochte vergadering van de K.P.V. Scheepvaart IN 'T GENIEP DINSDAG 27 APRIL 1954 In de gisteravond gehouden buitenge wone ledenvergadering der Beverwijkse afdeling van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur zijn en kele belangrijke beslissingeh genomen ten aanzien van de onrustbarende gasschade aan dc bolgewassen. De Vereniging van Makelaars in de Bloembollenhandel hebben de toezegging gedaan de schade te zullen taxeren. Men wil op deze manier proberen de ba sis te leggen voor een rapport over de om vang der schade. Men is het ook nog steeds niet eens over de samenstelling van de gassen en van welke industrie de gassen nu precies ko men. Het T.N.O. in Den Haag zal een auto met meet-instrumenten beschikbaar stellen om aan de hand van diverse opmetingen de oorzaak op te sporen. De voorzitter, de heer C. Broeze, heeft een uiteenzetting gegeven over het verloop der gasschade van 1947 tot nu toe. Dit jaar begint het de vormen van een ramp aan te nemen daar diverse kwekers hun gehele bloembollenbezit wel weer kunnen rooien. ,Op deze vergadering waren tevens aan wezig de Rijkstuinbouwconsulenten ir. Vlag en ir. v. d. Helm. Nader vernemen wii, dat het TNO in Den Haag in samenwerking met het KNMI en de Hoogovens dit onderzoek in Mei gaat uitvoeren. Het TNO wil een gaisana- lyse trekken onder de omstandigheden, die voor de schade aan de ballen het on gunstigst geacht moeten worden. Het registrerende instrumentarium zal door de Hoogovens worden geleverd, waar. uit blijkt dat de industrieën, die de oorzaak van de inderdaad zeer ernstige schade aan oog Door bijzondere omstandigheden is het noodzakelijk gebleken, de jeugdwedstrij den om het schaakkampioenschap van Ken- nemerland twee weken uit te stellen. Hoe wel het aantal deelnemers hieraan reeds bevredigend en de inschrijvingstermijn reeds gesloten was, is het hierdoor mogelijk geworden nog in te schrijven tot Zaterdag 8 Mei bij J. Muijen, Alkmaarseweg 145a, Beverwijk. De wedstrijden beginnen thans op 11 Mei, 's avonds half acht in het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat te Beverwijk. De deelname is gratis. de gewassen moeten zijn, een open hebben voor de kwekersbelangen. De leiding van de technische kant van het onderzoek berust in gemeenschappelijk overleg bij de Hoogovens, die hun labo ratoria beschikbaar hebben gesteld. Er zal op een aantal punten warden ge meten; men is reeds bezig met allerlei analysen en het TNO gaat binnenkort een meetwagen inschakelen. De bekende tuinarchitect de heer A. J. Herwig uit Bussum, heeft voor de leden der Beverwijkse Tuinbouw Studie Club een interessante causerie gehouden over moderne tuinaanleg. Eigenlijk is het zoeken naar een aestheti- sche tuin niet iets van de laatste jaren, aldus de heer Herwig, want de Grieken en Romeinen deden het al voor Christus ge boorte. In de loop der eeuwen is de tuinkunst onderhevig geweest aan vele modes. Er worden nu weinig grote tuinen meer aan gelegd, dit wordt te duur en de grond is te schaars. Maar de kleine tuin als verleng stuk van het huis is in hoge ere; de over heid geeft hier het voorbeeld door parken en plantsoenen aan te leggen. Zowel de aanleg van voor- als achter tuinen werd door de heer Herwig bespro ken. Achtertuinen geeft men veelal het stempel van eigen inzicht mee, daar hier rekening moet worden gehouden "met ge zinsomstandigheden. Bovendien moet men rekening houden met windbreking, de zon kant; keuze van heesters en de grondsoort. Na de pauze besprak de heer Herwig de aanleg van borders. De ouders van de leden der Castricumse Accordeon Vereniging hebben in de grote zaal van hötel De Harmonie kunnen zien en horen waartoe hun pupillen op hun instrument in staat zijn. Het was namelijk zo, dat op deze bijeenkomst, bedoeld als ouderavond, bijna alle leden, van klein tot groot, hun kunnen toonden en iedere „solist" kreeg een daverend applaus. Tus sen de tengehore gebrachte nummers door werden diverse toneelstukjes opgevoerd door eigen krachten, hetgeen de stemming nog verhoogde. De kleurenfilms die de heer J. Faber, uit Beverwijk, vertoonde over bloemencorso's te Zundert, Aalsmeer en Lisse en de bollenvelden te Limmen, Bakkum en Egmond aan Zee, vielen zeer in de smaak en al met al is het een avond geworden waarvan de ouders zowel als de leden naar hartelust hebben genoten. De onder de naam „burchtvrienden" in Castricum bekend zijnde groep jongens, die Zaterdags en Zondags „opgevangen" worden in het Jeugdhuis aan de Overtoom en daar gezamenlijk gezellig de avond doorbrengen, hebben Zondag op feeste lijke wijze het een-jarig bestaan van hun groep herdacht. De dag begon met een kerkdienst in de kapel van de Zusters aan de Dorpsstraat, opgedragen door oud-aal moezenier pater Payens, waarna de vrien den in het Jeugdhuis een gezamenlijk ont bijt kregen voorgeschoteld. Op het Vitesse- terrein aan de Beverwijkerstraatweg werd om 12 uur een voetbalwedstrijd gespeeld tegen een team van de Katholieke jeugd beweging uit Heemskerk, welke ontmoe ting door de burchtvrienden met 2-0 werd gewonnen. De aanvoerder van de Castri- cummers mocht uit handen van de jeugd leider, de heer H. Nijssen, een médaille met inscriptie in ontvangst nemen. In de avonduren werd het feest voortgezet met een filmvoorstelling in het Jeugdhuis; er is danig gelachen om de dwaasheden van But Abbott en Lou Costello en Stan Lau rel en Oliver Hardy. Een afscheid Na. twintig jaren als bestuurslid de Katholieke bouwvakarbeiders in Castri cum met raad en daad te hebben bijge staan, waarvan de laatste jaren in de functie van voorzitter, heeft de heer E. Hopman zijn plaats afgestaan aan een jongere kracht, waartoe hii reeds enige tijd geleden de wens te kennen had gegeven. Het aftreden geschiedde tijdens de in hotel De Harmonie gehouden jaarvergadering van de Katholieke bouwvakarbeidersbond St. Joseph afdeling Castricum, tijdens welke de heer Hopman is toegesproken door de penningmeester van de afdeling, de heer J. Tool, en de bondsbestuurder. de heer J. Wortel uit Assendelft. Als blijk van waardering mocht de heer Hopman uit handen van de penningmeester een koekoeksklok in ontvangst nemen, met welk geschenk de oud-voorzitter zich zeer verheugd toonde. Als opvolger van de heer Hopman werd de heer B. Borst benoemd. De heer Borst was reeds bestuurslid. In de bestuurs- vacature werd voorzien door de benoe ming van de heer W. Briefjes. Tot slot van de vergadering heeft de bondsbestuurder gesproken over hetgeen er door toedoen van de bond voor de leden is bereikt en hij sprak speciaal over het pensioenfonds. Als afgevaardigden van het dagelijks be stuur der plaatselijke .afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging, waren de heren J. Zandbergen en C. Botter op de vergadering aanwezig. ADVERTENTIE f' (Verkort weergegeven) Het berichtje in uw blad van Donderdag 22 April onder het hoofd „Geen lossing op Koninginnedag; Op vijf Mei alles nor maal" en het ingezonden artikel van de heer C. Spoor over hetzelfde onderwerp in uw blad van Zaterdag 24 April, geven .mij in de eerste plaats aanleiding op te merken, dat ik van harte instem met de wens van de heer Spoor. Ik wil verder gaan en er aan toevoegen „niet alleen een volgend jaar maar alle volgende jaren en dan in zijn volle omvang, dat wil zeggen met medewerking van het gehele Neder landse bedrijfsleven". Teneinde echter de schijn weg te nemen, alsof het initiatief, om de vishandel te adviseren zijn perso neel niet op 5 Mei maar op 30 April vrijaf te geven, zou zijn uitgegaan van de Neder landse Zeevisgroothandel Vereniging, komt het mij gewenst voor, er op te wijzen, dat het besluit geheel in overeenstemming is met een verzoek van de Unieverkeer, dat wij 2 April ontvingen. Bovendien ontvingen we medio April bericht van de Nederlandse Spoorwegen, dat dit bedrijf op 30 April, voor wat het goederenvervoer betreft, de dienst zou uitoefenen als op Zondag; m.a..w. prac- tisch geen vervoermogelijkheid. Op onze speciale vraag wat de N.S. op 5 Mei zou den doen, werd ons namens de Directie ge antwoord, dat de dienst op die dag „nor maal" als oo alle werkdagen zou worden uitgevoerd. Verder vernamen wij, dat ook het Postkantoor IJmuiden op 30 April ge sloten zou zijn, maar op 5 Mei normaal open. Tenslotte vernamen wij van de Redersvereniging alhier, dat zij met de Unieverkeer overeengekomen was het rederijpersoneel op 30 April vrijaf te ge ven, m.a.w. op die dag geen vaartuigen te doen lossen. Op grond van deze weten schap en overeenkomstig de wens van de Unieverkeer, kon het advies aan onze le den dan ook bezwaarlijk anders zijn dan hun personeel eveneens op 30 April vrijaf te geven. Niet onvermeld wil ik laten, dat de vertegenwoordiger van één der bij de Unieverkeer aangesloten werknemersorga nisaties nog getracht heeft de rederij zo wel als de handel te bewegen hun perso neel, inplaats van op 30 April, op 5 Mei vrijaf te geven, maar gegeven de omstan digheden moest ook hij tot de erkenning komen, dat een andere keuze voor het be drijf niet weil doenlijk was. Ik kan hieraan toevoegen, dat zeer vee! bedrijf sgenoten deze gang van zaken hoogst ongewenst vinden. Men zag ook liever, dat de 5e Mei algemeen als DE NATIONALE FEESTDAG werd gevierd, maar dit zal dan noodzakelijkerwijze al leen van boven af moeten worden voorge schreven. Om te beginnen zouden dan o.m. alle visafslagen in ons land op die dag bij de Wet gesloten moeten zijn. Aangezien de visafslag te IJmuiden een Rijksinstel ling is, zou alleen hiervoor reeds een nader Koninklijk Besluit vereist zijn. Zonder een zodanig besluit is de Directie van het Staatsvissershavenbedrijf namelijk momen teel niet bij machte de Rijksvisafslag al hier hetzij op Koninginnedag hetzij op de bevrijdingsdag van 5 Mei gesloten te hou den. Blijft dus over, dat wij ernstige pogingen zullen moeten aanwenden bij de compe tente instanties om aan deze hoogst onbe vredigende toestand, waarin wij nu al zo vele jaren verkeren, een einde te maken. Wat dit betreft, mijn medewerking voor 100%. P. KRAB Secretaris van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging IK heb een proef genomen met Castella Parels en het resultaat was ENORM. Mijn mening is: voortaan altijd Castella Parels. Ik ga nu werkelijk met plezier mijn was doen. De vlekken zie je eruit trekken en je behoeft gelukkig maar een maal het goed te spoelen. Dat betekent zo'n tijdsbesparing, dat een pak Castella Parels mij dubbel zoveel waard is. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle .en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het De staf van Polygoon-Profilti, die de verfilming van het bezoek van het Deense koningspaar aan ons land verzorgt, ziet men hier ten voeten uit met heel het arsenaal van zijn wapenen: vijf auto's, camera's, taperecorders, microfoons.... En alle mede werkers, evenals de persfotografen gekleed in onberispelijk zwart colbert en streepjespantalon. U vliegt nu door de was heen wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: In paniek vluchtep de vuilste viekkefi. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U be- handelt met dit won- derwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct.) een uiterst veilig was middel. waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels in huis Vier trawlers Niet minder dan vier trawlers lagen van nacht aan de hallen. De „Norma" voerde aan 950 kisten makreel, 50 gul en koolvis, 10 schelvis, 10 wijting, 55 wijting dicht, 160 haring, 55 radio en 10 stokkebit; de „Dirkje" 700 kisten makreel, 50 haring, 45 gul en piepers, 40 wijting open, 25 diversen, 5 stokkebit en 35 stuiks stijve kabeljauwen; de „Postboy" 1500 kisten makreel, 120 ha ring, 20 wijting dicht, 20 wijting open, 20 kabeljauw en gul, 20 schelvis, 5 stokkebit en 300 stuks stijve kabeljauwen en de „Schoorl" 1350 kisten makreel, 50 haring, 40 wijting, 20 schelvis, 10 radio, 10 stokke bit en 70 stuks stijve kabeljauwen. Voorts was de „Java" aan de afslag met 685 kis ten vis, waarvan 550 makreel. Makreel en haring Van de makreel werd alles verkocht, hoewel er een grote aanvoer was. In prijs zat ze tussen de 12.40 en 10.10. De op- yangprijs voor de makreel is 10. De ha ring deed van 13 tot 10.50 en er werd veel afgekeurd. Er was nog al wat slap goed bij. Naar België De Belg kocht de rijen kabeljauw voor 102 tot 90 en dé kisten voor 126 tot 120. De tarbot maakte van 2.50 tot 2.60 en de heilbot ook voor België van 2.60 tot 3.30. En het restje Er was verder weinig bijvis bij de aan voer van vijftienhonderd kisten makreel. De handel noemde het: „hopeloos". Braad haalde van 26 voor de kleine en 54 voor de knappe soort. De pennen zaten tussen de 55 en 60 en de kleinmiddel schelvis eveneens. Wijting maakte van 19 tot ƒ25, torren 30, middel gu: 40, grote gul 50 en zwarte koolvis 50. Uit Den Helder Per auto moeste lif? Ttfieu ton gen komen. De prijzen waren hoog. Lappen haalden 1.75. België kocht de grootmid del en halve pondjes voor respectievelijk 1.95 tot 2.en voor 2.10 tot 2.20. Frankrijk kon de tong I gebruiken voor 1.55 tot 1.65 en de tong 2 haaide 1.45. Iets van gisteren De schol kwam gist,eren laat in de afslag. De prijs van de schol 3 zat tussen de 14 en 20, de schol 2 tussen de 22 en 32. Engeland kocht de schol I en betaalde van 35 tot 45 en de zetschol haalde naar kwaliteit van 45 tot 55. De „Vios" maakte gisteren voor een reis van elf da- Maandag werden aan de B.E.T.-veiling de eerste asperges aangevoerd, waarvoor 180 cent per bos werd betaald. Vrijdag 30 April zal de Beverwijkse groentemarkt 's morgens om 10 uur be ginnen. VEILINGBERICHT Beverwijk 26 April Spinazie 88-62, witlof 37-64, rabarber 11- 37, radijs 8-13, raapstelen 9-15, sla 7-20, prei 18-42, rode kool 10-26, waspeen 12-30, peen 7-12, uien 6-12, champignons 185, asperges 180. Aak voer op draad Gistermiddag is een, door een motor- vlet getrokken aak in aanvaring gekomen met een staaldraad van een bok in de Ce- menthoven, waar de A.B.M. een steiger bouwt voor de Hoogovens. De staaldraad had men niet diep ge noeg laten zakken om het vaartuig te laten passeren. Het zijzwaard van de aak raakte de draad met het gevolg dat deze strak werd getrokken. De man, die de lier be dient, de 57-jarige W. K. Q. uit IJmuiden - Oost, kreeg een klap van de zwengel, werd omhoog geslingerd en is met een ge broken rechterbeen en verwondingen in het gelaat im het Antoniusziekenhuis opge nomen. In de bosjes tussen de Riiksbinnenhaven en de spoorlijn in Velsen-Noord heeft een man of jongen een meisje van drie jaar aangerand. Het signalement van de vermoedelijke dader luidt: Blond haar, spitse neus, de man was blootshoofds, droeg een bont ge ruite blouse, een lange zwarte broek en lichte bruine schoenen. Hij had een nieuw roodgelakt rijwiel bij zich. De commissarise van politie in Velsen verzoekt dringend ieder, die verdere in lichtingen kan geven, zich te wenden tot de afdeling recherche in het hoofdbureau van politie, Tiberiusolein, IJmuiden-Oost, telefoon K 2550-6444. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag speelde de bridgeclub V.T.D. de vijfde onderlinge competitiewedstrijd. Het resultaat was als volgt: Groep A.: 1. Klinkenberg-Groen 47>jj pnt.; 2. Pieterse-Böhm 46'A pnt.; 3. Prins en echtg. 42 pnt.; 4 WesteropBerkhout 41J4 pnt.; 5. Jansen-Korver 36 pnt.: 6. Rob en echtg. 32 pnt.; 7. Kuipers-Muller 29 pnt.; 8. mevr. Pieterse-v. Gameren 27 pnt.; 9. Meyer-Roelofs 23 pnt. Groep B: 1. Van Burk-Schoen 41 pnt.; 2. Van Bos-Visser 38 pnt.; 3. Snel en echtg. 35 pnt.; 4. mevr. Slaats-Ten Broeke 34J4 pnt.; 5. en 6. Schellings en echtg. 29J4 pnt., Muis en echtg. 29V» pnt.; 7. Warger en echtg. 24 pnt.; 8. Dms. Korver-Klinken- berg 20>* pnt. Bij ,£portief" De clubavond van de damclub „Spor tief" was de laatste keer een avond vol verrassingen. In groep A speelde J. de Boer Sr. tegen W. 't Hart. Beide spelers deden het knap, maar in een ver gevor derd eindspel, dat de volle aandacht vroeg, wist 't Hart zijn tegenstander toch tot ver lies te brengen. Door deze uitslag is H. An drea, die van J. Muntz won, nog vaster op de eerste plaats komen te staan. De span ning is evenwel nog niet geweken. J. Jan sen bond volgens de regelen der kunst A. Ras aan de zegekar en blijft dus bij de koplopers. Voorts werd gespeeld W. Post- G. Mooi, welke partij werd gewonnen door de laatste. Groep B In groep B was het de grootste verras sing, dat H. Holt verloor van M. Menger. Deze partij, waarin Menger fel op winst speelde, was de mooiste van de avond. Holt had bij remise kampioen kunnen zijn. Door de tweede uitslag heeft H. Veltman de kans in eigen hand om Holt te bereiken. Een prachtige prestatie overigens van de jeugdige Menger. Renz de Jong wist zijn laatste wedstrijd van E. Wijker te winnen en H. Out speelde remise tegen E. Wij ker. P. Westerwal won overtuigend van J. Hiemstra. De stand in de kopgroep in B is: H. Holt gespeeld 28, punten 41; R. de Jong 28, 35; K. Moleman 28 32; P. Westerwal 28, 32; H. Veltman 23, 31. In verband met Koninginedag wordt de clubavond van „Sportief" gehouden op Donderdag 29 ApriL Maandagavond heeft de Kennemer Pluim vee Vereniging in Parkzicht een ledenver gadering gehouden. Naast de ingekomen stukken kon ook het verslag der Provin ciale vergadering ndet worden behandeld, aangezien de secretaris verstek had laten gaan. Desondanks heeft men deze avond vol weten te praten over clubtentoonstel lingen en tafelkeuring. Algemeen werd goed gevonden de slot- tentoonstelling in Amsterdam te houden, waarschijnlijk in Januari 1955. Een me ningsverschil rees over de bestemming der Akse-wisselbeker; de laatste keer was deze ten deel gevallen aan een konijnenfokker maar nu wenste de meerderheid dat deze bij een houder van grote hoenders terecht zou komen. De tafelkeuring zal omstreeks October in hótel Parkzicht gehouden wor den. Het fokseizoen is reeds begonnen en de voorzitter, de heer H. J. Vessies wees er nadrukkelijk op dat de inzenders voor pri ma beesten moesten zorgen. Voorts deelde hij mede dat een voorstel van de afdeling op de provinciale vergadering was overge nomen, waarin de raad van beheer en de Hoendersbond werd geadiviseerd alle en tingen te laten vervallen. Tenslotte werd de medewerking der leden toegezegd om de konijnen van zieke medeleden te ver zorgen. „Denk en Zet" versloeg Hoogoven-dammers De Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" heeft een vriendschappelijke wed strijd tegen een negental dammers van het magazijn van de Hoogovens gespeeld. De badplaatsbewoners wisten met 126 te zegevieren en de uitslagen waren: R. Mahl- berg (D.)D. van As 11; W. Duin W. Waarts 02; N. SchaaperAlbers 20; J. LangewisAdelaar 1—1; N. Stru- wev. d. Meer 20; C. DiepgrondBorst 20; N. de BoerVan Woensel 02; M. KleinMichel 20; J. v. d. Mey-Schuur- ma n 20. Hengelaars houden jaarvergadering De Beverwijkse hengeisportvereni- ging „De IJzeren Voorn" houdt op Donder dag 29 April in het Statenhuis haar jaar vergadering. Onder meer vermeldt de agenda een be stuursverkiezing, aftredend zijn de l^ren Van Galen en Van Veen, waarvan laatstge noemde zich niet herkiesbaar stelt. gen 27.200, de J(Haa,rlem" voor twaalf dagen 28.240 en de „Gelria" voor een dertiendaagse reis 20.500. En dan morgen Voor de Woensdagmahkt komen de „Su matra" met 1250 kisten, de „Herman" met 2300 kisten en de „Abraham" met 2000 kis ten. Deze 5550 kisten bestaan voor het grootste deel uit makreel. Besommingen van hedenmorgen 1 trawler 21.200, IJM 39 20.000, IJM 6 18.000, RO 53 14.900, KW 159 10.400. Aagtedijk, 24 te New York. Aagtekerk, pass. 25 Str. Messina n. Genua. Aardijk, 24 v. Galveston n. Tempa. Aj&tha, 25 te Pladju. Alamak, pass. 24 Gibraltar n. Le Havre. Alchiba, 25 220 m. N. ten O. St. Vincent. Alderamin, 25 90 m. N.NW. Alexandrië. Aletta, 25 ten ZW. eil. Hainan. Alkaid, 25 v. Santos n. San Francisco do Sul. Almkerk, 25 v. Cochin n. Colombo. Alphacca, 25 v. Montevideo n. Paranagua. Altair, 24 te Pto Alegre. Amerskerk, 24 te Rotterdam. Air.or, 25 te Hamburg. Ar.'steldiep, 25 te Kopenhagen. Amstelveen, 26 te Pert Said. Andijk, 25 te Bremen. Arendskerk, 25 te Zanzibar. Armilla, 25 te Pladju. Arnedijk, 25 te Houston. Averdijk, 25 te San Antonio. Aalsum, 25 te Rotterdam. Aldabi, 26 450 m. N. St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Amsteldijk. 25 te Rotterdam. Argos, 26 te Rotterdam. Abbekerk, 26 v. Aden n. Port Said. Ampenan, 23 te Soerabaja. Annenkerk, 26 v. Fremantle n. Adelaide. Aalsdijk, 24 te Boston. Abbedijk, 24 te Los Angeles. Alblreo, 25 v. Recife n. Bahia. Alioth, 25 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aludra, 24 te Santos. Alwakl, 25 te Santos. Amor, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Axeldijk, 24 te New York. Adinda, pass. 25 Anamba n. Pladju. Aldegonda. pass. 25 Poeloe Air n. Pladju. Almdijk. 25 500 m. W.NW. Flores. Amstelbrug. pass. 25 Casquets n. Antw. Arkeldijk. 25 620 m. W. ten N. Flores. Bali, 25 v. Djeddah n.Djibouti. BHtar, 2S te Lissabon. Bloemfontein. 25 150 m Z.ZW. Luderritzbaai Bonaire. 25 1220 m. NO. Barbados. Boschfontein, pass. 25 ten Z. Kreta. Bantam, 26 in Suezkanaal r.. Belawan. Bllliton. pass. 25 Oran n. Casablanca. Blijdendijk, 25 te Bandarahspur. Breda. 25 140 m. N.NW. Flores. Callisto, pass. 24 Key West n. R'dam. Caltex Delft. 25 60 m. ZW. Cyprus. Caltex Lelden, pass. 24 Malta n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 25 Kp. Bon n. Sidon. Celebes, 25 v. Singapore n. TJ. Priok. Charts, pass. 24 Lands End n. La Guaira. Cleodora, 25 te Port Lincoln. Clstula, 26 te Albany. Eongostroom, 24 v. Takoradi n. Accra. Caltex Utrecht, 26 te Sidon. Caltex The Hague, 25 75 m. ZW. Beachyhead. Caltex Utrecht. 25 95 m. O. Kreta. Coryda, 25 90 m. Z. Westp. Kreta. Delft. 25 te Amsterdam. Eendracht, 25 v. Ackay n. Djidjelli. Enggano. pass. 25 Beachyhead n. Marseille. Esso Den Haag. pass. 25 Algiers n. Antw. Etrema. 24 v. R'dam n. Houston. Eemdijk, pass. 24 Ouessant n. Houston. Esso Amsterdam, pass. 25 Kp. Vilano n. Sidon. Friesland (KRL)pass. 26 Guardafui n. Aden. Felipes, 25 rede Tj. Prlok. Gooiland. 24 v. Recife n. Las Palmas. Groote Beer, 25 400 m. O. Kp. Race. Garoet, pass. 25 Ouessant n- Houston. Graveland. 25 te Amsterdam. Gaasterkerk. 25 900 m. W. Cocos eil. Hecuba, 25 te Santiago de Cuba. Hermes. pass. 25 Startpolnt n. Willemstad. Heelsum, 25 Key West gepass n. Houston. Heemskerk. 26 te Durban. Hersilia. 25 v. Rotterdam n. Bremen. Haulerwijk, 25 660 m. NO. Kp. Race. Hydra, 25 50 m. ZW. Lands End. Ilos, 24 v. Gothenburg naar Amsterdam. Ittersum, 25 te Antwerpen. Ivoorkust, 25 280 m. ZO. St. Thomas eil. Jagersfontein, 25 te Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 540 m. Z. ten W. Cocos eil. Jupiter, 25 te Malta. Java, 25 510 m. W. Flores n. Beyrouth. Kota Agoeng, 25 te Manokwari. Kota Gedeh, pass. 25 Gibraltar n. Beyrouth. Karimun, pass. 26 Gibraltar n. Amsterdam. Kertosono. 28 Madras verwacht. Kieldrecht, 27 Djibouti verwacht. Karsik, 25 150 m. NO. Okinawa. Langkoeas, pas. 25 Ouessant n. Tj. Priok. Larenberg, 25 v. Bremen te Hamburg. Laurenskerk, 25 te Mangalore. Lekkerkerk, 24 te Bahrein. Laurenskerk. 25 te Mangalore. Leersum, 24 v. Jacksonville n. Le Havre. Lekkerkerk. 24 te Bombay. Leopoldskerk. 25 te Bahrein. Leuvekerk, 25 250 m. ZW. Karachi. Liseta, 25 te Belawan. Luna, 24 te Oran. Lutterkerk, 26 te Marseille. Lombok, 26 te San Francisco. Loppersum, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Leeixiam, 25 110 m. N. Elba. Lemsterkerk, 25 1 50 m. NW. Malta. Lucita, pass. 25 Ailsa Craig n. Hetsham. Maasdam. 24 te Rotterdam. Malea. 25 90 m. NO. Bahrein n. Pladju. Manoeran, 25 te Suez. Mapia, 25 te Marseille. Marken, 28 te Hamburg. Merwede, pass. 25 Hoek v. Holland n. Houston. Metula, 25 v. Shimonoseki n. Nilgata. Mirza. 26 te Sorong Molenkerk, pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Murena, 28 Melbourne verwacht. Mariekerk, 23 v, Kobe n. Yokohama. Madoera. 2S te Amsterdam. Macuba, pass. 25 Natuna eil. n. Singapore. Malvina. 25 480 m. W. Kangeroe eil. Meliskerk, 25 150 m. ZW. Okinawa. Mentor, 25 60 m. W. Algiers. Minjak, 28 Ambon verwacht. Nieuw Amsterdam. 24 v. Casablanca n. Lissabon. Noordam 24 v. New York n. Rotterdam. Nieuw Holland. 26 te Melbourne. Omala, 25 v. Curacao n. Recife. Ondina, pass. 25 Kp. Negrais n. Pladju. Ootmarsum, pass. 26 VUssingen n. Antwerpen Oranje, 25 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein. 26 te Kaapstad. Orion, 26 te Volos. Oberon. pass. 25 Jamaica n. Mobile. Ophir, 26 te Tj. Priok. Orestes, 25 90 m. N. San Salvador Bahamas. Papendrecht. pass. 24 Fernando Noronha naar Buenos Aires. Peperkust, 25 v. Freetown n. Dakar. Prins Joh. W. Friso, 25 v. Montreal n. Quebec. Pieters S, 26 te Barry. Prins Willem 5 pass. 25 Startpolnt n. Montreal Prins Willem III, 26 te Milwaukee. Prins Willem v. Oranje, 26 te Antwerpen. Plancius, 26 teSemarang. Rlouw, 25 v. Cheribon n. semarang. RIta, 26 te Pladju. Raki. 25 te Padang. Rijndam, 24 620 m. O. Halifax. Roebiah, 26 te Port Swettenham. Ruys, 25 te Kaapstad. De uitdrukking in het geniep moet in het algemene Nederlands zijn overge nomen uit een dialect, waarin de ie niet tot ij is geworden. Welk dialect weten wij evenwel niet. Men denkt onwille keurig aan verwantschap met nijpen en knijpen en aan een uitdrukking als: de kat in het donker knijpen. Maar langs die weg moeten wij de oplossing niet zoeken. In het geniep betekent: in het verborgen, in het donker. Het Angel saksisch kende het werkwoord nipan: donker worden en het zelfstandig naam woord genip: wolk, duisternis. Van de uitdrukking in het geniep is afgeleid: geniepig in de zin van: achterbaks, stiekem, tersluiks, gluiperig. Het is dui delijk dat alles wat in het duister ge schiedt de naam krijgt van laaghartig heid, maar dat hoeft natuurlijk niet waar te zijn. Als Rudolf van Brammen in het geniep aan vele knappe dienst meisjes oogjes gaf, bedoelt Hildebrand alleen: zonder dat anderen het zagen. Rijn-kerk, 25 v. Singapore n. Port Swettenham. Rijnland, 25 v. Las Palmas n. Amsterdam. Rafaela, 25 ten Z. Billiton n. Soerabaja. Rempang. 25 860 m. N. ten O. Guam. Roepat. 25 570 m. W. eil Siberoet. Rottl, pass. 25 Daedalus n. Suez. Salland. pass. 25 Ouessant n. Montevideo. Seven Seas, 24 v. Rotterdam n. Halifax. Silindoeng, 25 te Dar es Salaam. Slamat, 25 v. Port Said n. Genua. Stad Lelden, 26 te Bagnoli. Stad Maastricht, pass. 24 Kp. Vincent n. Sas v. Gent. Stad Schiedam. 25 te Casablanca. Straat Soenda 25 v. Singapore n. TJ. Priok. Schiedijk, 25 te Havana. Sloterdljk. pass. 25 Vlissingen n. New York. Stad Arnhem, vertr. 26 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Sumatra, 21 te Galveston. Sommelsdijk, 26 te Singapore. Saidja, 25 te Pladju. Salatiga, 25 630 m. N. Guam. Salawati, pass. 25 Khorya Morya baai n. Massawa Saparoea. 25 260 m.. W. ten Z. Kp. Negrais. Sarpedon, 25 v. La Guaira n. Guanta. Scherpendreeht, 24 110 m. O. Trinidad. Sirrah, 25 200 m. Z.ZW. Galapagos. Sliedrecht, 25 140 m. O. Sardinië. Stad Alkmaar, 25 50 m. N. Malinhead. Stad Breda. 25 365 m. W. Perth. Stad Dordrecht, pass. 25 Westp. Sicilië n. Sfax. Stad Rotterdam, 25 150 m. NO. Shetlands. Stad Vlaardingen, 25 70 m. ZW Stavar.ger. Starrvac Benekat. 25 te Sungeigerong. Stanvac Djirak, 25 tePenang. Straat Ball. 25 700 m. NO. Mauritius. Tabinta, 25 v. Alexandrië n. Port Said. Tarakan. 25 v. Belawan n. Tj. Priok. Tawali, 25 te Nacala. Ternate, pass. ^5 eil. Enggano n. Suez. Thaletta. 25 te Port Srrd. Themisto. 25 v. Mauritius n. Singapore. TJisadane. 25 v. Mauritius n. Singapore. Talisse. pass. 26 Vlissingen n. Londen. Tomorl, pass. 25 Guardafui n. Colombo. Tara. 26 te Antwerpen. Tankhaven I. pass. 25 Anamba eil. n. Saigon. Tankhaven III. 25 te Sungeigerong. Tasman. 25 v. Tj. Priok n. Semarang. Telamon, 25 360 m. ZW. ten W. Ouessant. Thedeos. 25 te Tj. Priok. Tiba. pass, 25 ten Oosten Pto Alegre. Ibia. pass. 25 Ras Fartak n. Fao. Tiibadak. 26 te Singapore in dok tot ca. 12 Mei. Tjiwangi. 25 300 m. Z. Kp. Padara, Tomini, pass. 25 Daedalus n. Damman. Utrecht. 25 110 m. O. Malta n. Halifax. Van Llnschoten. 25 140 m. Z. Kp. Blanco. Van Spilbergen. 25 te Bordeaux. Van Riebeeck. 26 te Soerabaja. Van Riemsdijk, 26 te Belawan. Waterman. 25 110 m. N.NO. Finisterre. Westerdam. 24 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys. 25 80 m. O.ZO. Aden. Waingapoe. 26 te Enden. Westland. 25 220 m. N. ten O. St. Paulsrock. Wieldrecht. 25 60 m. NW. Jebel Telr. Wonosari. pass. 25 ten O. Andamanen. TJsel. 24 "te Piraeus. Zeeland (SSM). 25 te Blyt.h. Zuiderkruis, 25 410 m. Z.ZW. Kp. Race. KLEINE VAART Admiraal Courbet. pass. 26 Kiel n. Huil. Admiraal De Ruyter. 26 v. R dam te Koldlng. Admiraal Nelson. 26 v. Stralsund te Paisley. Amoudspolder, pass. 28 Kp. Vilano n. Antw. Att S, vertr. 26 v. Rotterdam n. Antw. Atlas, 24 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Blue Boy. 25 v. Maassluis te Antwerpen. Betty Anne S. 26 v. Rotterdam te Hamburg. Bengslngel, pass. 25 Brunsbtittel n. Manchester Bernisse, 25 v. Cacablanca n. Boness. Binnenhaven. 25 v. Belfast te Duinkerken. Bree Helle, vertr. 27 v. Rotterdam n. Londen. Bab-T. 22 te Norrkoping. Bill S. 25 v. Rotterdam te Naestved. Henrica. vertr. 26 v. Manchester n. Lissabon. Batavier I, pass. 26 Kp. Roca n. Rotterdam. Bierum, 26 v. Odense te Londen verw. Corrie b, 25 v. Runcorn n. Dordrecht. Claes Compaen, 25 te West Hartlepool. Cooihaven, pass. 26 Ouessant n. Casablanca. Coolslngel, 25 v. Bastia te AJaacio. Cornelia b I, 25 v. Rotterdam te Antwerpen. Catharina, 25 te Rochester. Deni, 25 v. Vlissingen n. Hamburg. Da Capo, 25 te Oporto. Deo Duce, 26 v. Rouaan te Malmö. Diligentia, 26 v. Guernsey n. Thameshaven. Domburgh, 26 v. Casablanca te Duinkerken. Draco, 25 te Venetië n. Triest. Ellewoutsdijk, 25 v. Bayonne te Belfast. Gaasterland, 26 v. Harlingen te Goole. Gazelle, pass. 25 Brunsbtittel n. Rotterdam. Hast III, 26 te VUssingen. Hast IV, 25 v. Parijs te Rouaan. Hast V, 26 v. Guernsey te Londen. Ingeborg, 25 v. Sandefjord te Helsinki. Jan Kreumer, 25 v. Garston te Swansea. Jutland, 26 v. Gent n. Kopenhagen. Kemphaan, 27 te Esbjerg verwacht. Koningshaven, 26 v. Kopenhagen te R'dam verw. Larix, 21 te Stockholm. Leonard, 26 op de Elbe n. Kalm ar. Leemans, 25 te Napels. Lucas Bols I, 25 te Sete. Marcella. verm. 26 v. Rotterdam. Markab. pass. 25 Brunsbüttel n. Norkoping. Markab N. 27 Le Havre verwacht. Mulan, 26 v. Londen te West Hartlepool. Mypuck, 26 te Parijs. Meres N, pass. 26 lie de Vierge n. Londen. Merwehaven. 25 nog te Casablanca. Meuse. pass. 25 Kiel n. Stockholm. Mutatie, pass. pass. 26 Dover n. Birkenhead. Midas, 24 v. Rotterdam n. Tanger. Noord, 25 rede Shellhaven. Noorderlicht, 25 te Esbjerg. Noorderhaven, pass. 26 Brunsbüttel n. Odense. Neeltje B, vertr. 26 v. Kalmar n. Zaandam. Plato. 25 te Amsterdam. Ponza, pass. 26 v. Rotterdam te Dublin. Pavo, 24 v. Vastervik n. Zaandam. Ponto. 23 Ceuta gepass. n. Rotterdam. Prior, 28 v. IJmuiden te Barl verw. Ponza, 22 v. Gefle n. Zaandam. Rika. 25 v. Cork n. Isigny. Rema, 25 v. Rotterdam te St. Valery. Ruby, 26 v. Shoreham n._ West Hartlepool. Spaarnestroom, 26 v. Amsterdam te Londen. Sohippersgracht, pass. 25 Vlissingen n. Helsinki Silvaplana, 26 te Antwerpen. Ton S, 27 Rotterdam verw. Theodora. 25 v. Goole n. Dramman. Tiny, pass. 26 Vlissingen n. Brussel. Theano, 26 v. Rotterdam te Dublin. Trito, pass. 26 Lizard n. Amsterdam. Volharding pass. 26 Texel n. Hamburg. Vlieland. 26 v. Gothenburg te Esbjerg. Vrouwepolder, 25 v Rotterdam te Antw. Valbella. 26 v. Cork n. Dublin. Vrede, 25 v. Frederikstad te Gent. Westerschelde, pass 25 Vlissingen n. Antw. Westpolder, vertr. 26 v. Antwerpen n. Lissabon Westersingel, 26 v. Boston te Hamburg. Wie bold Bohmer, 25 te Duinkerken. SLEEPVAART Ebro. 24 70 m. Z. ten O. Oostp. Kreta. Humber, 24 te Aden. Hudson. 23 130 m. W. Kp. Race. Loire. 23 85 m. O. ten Z. Ras Fartak. Noordzee, 23 v. Soerabaja n. Aden. Oostzee, 23 v. Specia n. Gibraltar. Oceaan, pass. 25 Ouessant n. Ferrol. Poolzee, 25 100 m. ten Z. Kp. Blanco met bag germolen. Thames, 25 830 m. ZW. Flores met 2 tankers. Upesi II. 22 te Mombasa. Witte Zee, 24 290 m. O. ten Z. Malta met bag germolen en sleepboot. Zwarte Zee, 24 v. Spezia te Marseille.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3