Zijde-industrie, hoewel overvleugeld, blijft hoge troef van Lyon Frankrijk met andere ogen Agenda voor Haarlem 85 Omzetten en winsten van Philips stegen over hele linie Barbier Vrijspraak gevraagd in vergiftigingszaak toestellen in Nederland verreweg de beste AMERIKAANSE King Size opperbestI Veel-zij-dig Belangrijke export Dromen in satijn 'n TIP VAN BOOTZ Bus Sluiskil-Breda via België gehandhaafd Faillissementen Ongeveer oUOO televisie- b,i->kt wel h,eru>t dat m 1952 113 mimoen „Mastrecchter Staar" naar Soestdijk LANGER VOLLER GEURIGER MILDER en... in cellophaan verpakt Indonesische aantijging door Den Haag afgewezen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS WOENSDAG 2 8 APRIL 19a* J IN DE KAMER van burgemeester Edouard Herriot, in het met zeventiende eeuwse zwier opgetrokken Stadhuis van Lyon, hebben een paar officiële docu menten een ereplaats gekregen: die waarbij aan deze handels- en industriestad op de samenvloeiing van Rhone en Saóne twee belangrijke onderscheidingen werden toegekend voor haar rol in het Franse verzet. En de Lyonnees zal de vreemdeling ook onmiddellijk vertellen dat zijn stad de eretitel van „Hoofdstad van het Franse verzet' draagt. Dus niet meer „Hoofdstad van de zijde-industrie"? Dat zou wellicht te veel gezegd zijn, al blijft het een onmisbaar feit, dat de zijde industrie een industrie van de tweede graad is geworden in een stad, welke tegenwoordig een aanzienlijke chemische en electronische industrie kent en ook de Berliet-vrachtautofabriek binnen haar grenzen heeft, welke met drieduizend arbeiders veertig procent van de Franse vrachtautoproductie voor haar rekening neemt. Intussen is zelfs die zijde-industrie vele eeuwen lang toch niet het opvallendst! kenmerk van Lyon geweest. Want de star die haar opkomst dankt aan de gunstig ligging op de samenkomst van twee riviei dalen halverwege de route van Noord Frankrijk naar Italië, was voor de eerst wereldoorlog voor alles handels- en ban kiersstad met vele verbinding met hc grote geldcentrum aan gene zijde der A' pen: Florence. Nu herinnert aan die positi< vooral nog de naam van een Franse mam moetbank: het Crédit Lyonnais. En als handelscentrum handhaaft Lyoi zich ook door middel van een Jaarbeurs die op 24 April weer haar poorten heeft geopend. Men kan daar vijftig kilometer wandelen langs 1104 gesloten stands en door enkele grote paleizen voor de zware industrie, waarvan sofnmige vijftienduizend vier kante meter groot zijn. Men volgt er het Utrechtse systeem van produc.tsgewijze indeling van het geëxpo seerde, maar men heeft dit jaar een uit zondering gemaakt voor de Russische in zending naar wij geloven voor het eerst op een jaarbeurs in het Westen onder het motief, dat de bestellingen hierop toch centraal moeten geschieden. Men zal er onder meer via Odessa verscheepte film apparaten en fietsen kunnen aanschouwen. Het pleegt zo druk te zijn op de Lyonnese jaarbeurs, dat zelfs de vele plaatselijke hotels het bezoekersaantal niet zullen kun nen opvangen. Daarom wordt er vlak bij de foire in het Pare de la Tête d'Or een station geopend, vanwaar een rapide de bezoeker in een uur en tien minuten naar de behaaglijkheid van het op 127 kilometer gelegen Aix-les-bains voert. stilte der contemplatie de pauwen en fa zanten, de patrijzen en cameeën, ver eeuwigd in zij en satijn, voortlevend door een nimmer monotoon spel van kleur en gloed. Maar bij al die abstracte schoonheid zijn de stormen der geschiedenis niet geheel verdwenen. Met een glimlach beziet men het weefsel, dat vermeldt „II nous a donné la paix" (Hij heeft ons de vrede gegeven), dat niet alleen is opgedragen aan, maar ook gemaakt in aanwezigheid van de Eerste Consul, zoals Napoléon zich aanvankelijk bescheiden liet noemen. Hetgeen iets zegt over het geduld van de man. En er is een gobelin dat aanvankelijk voor Koningin Marie-Antoinette bestemd was, maar dat Op dit beurs zal natuurlijk de zijde industrie wel tonen dat zij, hoewel dan in omvang niet meer van dezelfde betekenis als voorheen in haar verhouding tot andere industrieën, nog lang niet uitgespeeld is. Wie een wat diepgaande kennismaking met de Soierie Lyonnaise onderneemt, zal al spoedig ervaren dat het hem geruime tijd zal kosten voor hij de structuur van deze in de ware zin van het woord veel- zij-dige, maar daardoor ook ingewikkelde, met tal van andere ambachten verweven nijverheid geheel zal hebben begrepen. Dat komt ook al door een nogal verwar rende vermenging van groot- en kleinbe drijf, waarbij, vooral in de weverij, het laatste toch schijnt te overheersen, zo niet in Lyon zelf, dan toch in de vele plaatsen in de omgeving. Toch hebben al die facetten van de zijde industrie één ding gemeen en dat ene is zelfs een principe: de verkoop heeft de voorrang op de techniek. Vandaar dat een zijdefabrikant nimmer aarzelt het talent ADVERTENTIE KALK? Neem voort. aanAgréCALVU.De lekkere kalktabletten met vitamine Dj (drie)'. Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, b(j apothekers en drogisten. WOENSDAG 28 APRIL Spruitenbosstraat 9: Gospel meeting, spr. mr. F. Worgan, 8 uur. Minervatheater: Bal let der lage landen, 8.15 uur. Concertge bouw: „Het geheim van Mato Grosso film voordracht, 8 uur. Frans Hals: „Konvooi inaar Malta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Bittere ervaring", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Mil ler story", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Pony express", 18 jaar, 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 29 APRIL Zuiderkapel, Zuiderstraat: „Het evangelie in Spanje", 8 uur. Waalse Kerk: Opwek kingssamenkomst, 8 uur. Frans Hals: „Kon vooi naar Malta", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Die lief des", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Bittere ervaring". 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Hands across the border", alle leeft., 2.30 uur. „Pony express', 18 jaar, 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillio", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Aa?i de oever van de Rliöne strekt zich het J aarbeursccmplex van Lyon uit. De beurs neemt nog steeds in betekenis toe en trekt duizenden naar de hoofdstad van de zij de-industrie. van zijn tekenaars, het vernuft van zijn technici en van alle anderen die bijdragen tot de totstandkoming van het weefsel spinners, wevers, ververs, apprêteurs en nog vele anderen te richten op de schep ping van altijd weer nieuwe, steeds weer oorspronkelijke fabrikaten, zodra hij er maar een vraag naar bespeurd en de mo gelijkheden van een commercieel succes ervan geraden heeft. Dat inzicht doet 120.000 gezinnen in Lyon van de zijde-industrie bestaan, de helft daarvan is er direct bij betrokken, de andere helft werkt in bedrijven die op hun beurt van de welvaart in de zijde afhan kelijk zijn. Elke maand wordt er voor drie milliard francs geëxporteerd naar de landen van de Franse Unie en het buitenland. Iets minder dan de helft der productie blijft in Frankrijk zelf. De zijde heeft een aan deel van 3% in de Franse buitenlandse handel, van 20% als men alleen de textiel sector neemt. Waarbij zij vooral als devie- zenbron belangrijk is, omdat de grondstof een binnenlands product is. Met enige bezorgdheid hebben de Fran sen zich bij de Bevrijding afgevraagd of hun buitenlandse markt verloren gegaan zou zijn. Met een zucht van verlichting kunnen zij nu constateren, dat zij niet alleen hun 95 buitenlandse markten herwonnen heb ben, maar ook dat zij geenszins door de Amerikanen overklast zijn. Men is voorts even soepgl als veerkrachtig in Lyon: een schadepost wegens de devaluatie der Viet namese piasters werd nog in hetzelfde jaar door hogere export naar elders gecompen seerd. Wanneer zij zich desondanks voor de toe komst enige zorgen maken dan ligt dat vooral op sociaal-economisch vlak. Frank rijk produceert namelijk duur omdat het het enige land is, dat het Handvest van de Rechten van de Mens onverkort toepast. Hetgeen wil zeggen dat het mannen- en vrouwenarbeid gelijk honoreert. En het aandeel van de vrouw in de arbeidskrach ten van de Franse zijde-industrie beloopt zeker tachtig procent! Een andere ongun stige factor voor het prijzenniveau is ge legen in de toepassing van de veertigurige arbeidsweek, die sinds de regering-Blum in 1936 van toepassing is. Desondanks wordt 48 uur per weck gewerkt, maar de reste rende acht uur \Vordt als overwerk ge honoreerd. Daarbij komt nog dat in de weverijen vaak op bestelling wordt ge werkt, zodat men toch dikwijls moet over werken om een bepaalde opdracht op tijd gereed te hebben. Dat men in de zijde-industrie ook duur der produceert omdat reeds thans de pen sioenregeling van toepassing is verklaard welke normaliter pas in 1960 van kracht zou zijn geworden, kan moeilijk gezegd worden, omdat de fabrikanten terdege heb ben uitgerekend, dat de afvloeiing van ouder personeel een niet geringe productie verhoging ten gevolge zou hebben. De ver houding tussen werkgever en werknemer wordt trouwens in principe slechts door zakelijke factoren bepaald. In een land waar in meer dan één werkplaats ser moenen als „Wie werkt moet betaald wor den, wie betaalt wordt moet werken" of „Het zijn altijd dezelfden die te laat komen" aan de muur hangt, schijnt men aan een vermenselijking van die verhouding ook nog niet toe. Hetgeen niet wegneemt, dat er vooral bij de grote bedrijven heel wat voorzieningen worden getroffen om personeel aan te trek ken en te behouden. Op dit aspect komen wij in een volgend artikel nog terug. Die overwegingen van de twintigste eeuw vergeet men zeker wanneer men rond dwaalt in het charmante Musée des Tissus, dat gevestigd is in de door architect Souf- flot, waarvan de naam nog steeds voort leeft in een bekende straat in het Quartier latin, in 1739 gebouwde munt voor de gou verneurs van Bourgogne. De 120.000 Lyon nese gezinnen die door het charter dat Louis XI in 1466 voor de zijde-industrie uitvaardigde werk en brood hebben, ver dringen zich er niet. Hier regeren in de pas gebruikt kon worden voor een kamer van Keizerin Marie-Louise in het palcis van Fontainebleau. Tussen het bekende verleden doemt ook het onbekende op, zorgvuldig geconser veerd in vitrines: wie herinnert zich nog de Overwinning van Tchesme door prins Orloff in 1771 op de Turkse vloot behaald? Maar er bestaat nog een kronkelige alle gorie in zijde als beste vrucht van dat strijdgewoel. Realistischer is het vest met dolkgat van de thans welgelukzalige Char les de Bois die op 29 September 1364 in de slag van Auray sneefde. Zo houdt het Musée des Tissus zowel de schoonheid als de geschiedenis achter glas gevangen. Lang is het geleden, dat vijf man nodig waren om twintig centimeter per dag te weven. Sinds Jacquard, uitvin der van het machinale weven, is de tech niek zover gevorderd dat thans één man vijf weefgetouwen bedient en daarbij twintig meter per dag en getouw aflevert. De faam van Lyons kwaliteitsindustrie heeft er niet onder geleden. Zou Koningin Elizabeth II van Engeland de stof voor haar kroningsgewaad er anders besteld hebben? ADVERTENTIE De eerste is dikwijls de laatste. De beste wordt wel eens de kwaadste. Doch eerste of beste TIP blijkt toch ten leste Als middel voor eetlust 't probaatste. Inz. He-er G. B R'dam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Bezwaren van Autotnij. Zeeland en N.S. niet aanvaard De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft gunstig beschikt op een door de autobusondernemingen Z.V.T.M. te Terneuzen en B.B.A. te Breda gedaan verzoek tot het verkrijgen van een defini tieve vergunning voor de autobusdienst Sluiskil-Breda vice-versa via België. Daar de vergunning bij voorraad uitvoerbaar is, zal ook bij een eventueel beroep daartegen deze dienst kunnen worden uitgevoerd. De autobusdienst Sluiskil-Breda zal dus ook na het weer in gebruik stellen van de veerdienst Perkpolder-haven-Kruiningen op 1 Mei gehandhaafd blijven. Aan de B.B.A. en de Z.V.T.M. is na de Februari-ramp van 1953 een tijdelijke vergunning voor deze autobusdienst ver leend voor de tijd, dat de grote veerboot van het veer Kruiningen-Perkpolder bui ten bedrijf was. Tegen de verlening van een definitieve vergunning hadden de Nederlandse Spoor wegen en de Auto Maatschappij Zeeland (A.M.Z.) bezwaren. De bevolking en het bedrijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen vroegen echter handhaving van de nieuwe verbinding. De officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft wegens het ontbreken van het wettig be wijs, vrijspraak gevraagd in de zaak tegen de kapper A. A. A. van W. uit Den Haag, aan wie was ten laste gelegd: poging tot moord, subsidiair het opzettelijk toebren gen van zwaar lichamelijk letsel, subsi diair benadeling van de gezondheid. Hij zou in de maanden Augustus en Sep tember 1953 zijn vriendin, A. J. M. O. met I wie hij samenwoonde in een perceel in het Bezuidenhout een (thallium bevattende) stof te nuttigen hebben gegeven ten gevol- ge waarvan de vrouw zeer ernstig ziek werd. De verdachte nam een zeer imper- j tinente houding aan en zat zelfs op een j gegeven ogenblik te lachen, hetgeen hem een reprimande van de president bezorgde. Bij zijn verhoor ontkende hij ooit van thallium te hebben gehoord. Verder hield hij vol onschuldig aan deze zaak te zijn. J Voor het feit dat hij de polissen der le vensverzekeringsmaatschappij van zijn vriendin op zijn naam had laten zetten, trachtte hij een plausibele verklaring te geven, evenals voor de omstandigheid dat hij de vrouw een schuldbekentenis had laten tekenen, waarbij zij hem al haar roe rende goederen overdroeg. In deze zaak, die bijna de gehele dag duurde, waren vele getuigen gedagvaard,'onder wie een aantal deskundigen. De. officier noemde de houding van ver dachte onoprecht en niet waarheidslievend. Hij meende dat het ten laste gelegde niet wettig bewezen was en vroeg daarom vrij spraak. De verdediger, jhr. A. M. C. Sandberg sloot zich hierbij aan er. vroeg de recht bank zijn cliënt, die reeds vier en een halve maand in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht onmiddellijk in vrijheid te willen stellen. Na in raadkamer te zijn ge weest, willigde de rechtbank dit verzoek in. Op Dinsdag 27 April werd door de arron- dissements-rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: C. Floor, vertegenwoordiger te IJmuiden, IJmuiderstraatweg 14 d. Rechter-commissa- ris: mr. H. G. Rambonnet. curator: mr. J. W. Crefeld te IJmuiden. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst de faillisse menten van: de N.V. Scheepsherstelinrichting Booij en Co., gevestigd en kantoorhoudende te IJmui den. Rechter-commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. Th. G. A. Mulder te Beverwijk. E. J. M. Linnebank, importeur van groen ten en fruit, daarvoor werkzaam geweest in het automobielbedrijf, gewoond hebbende te Brussel, laatstelijk te Haarlem aan het Flora- Plein 23. Rechter-commissaris: mr. J. P etersen. Curator: mr. C. Blankevoort te Haarlem. I een bedrijf als dat van Philips gemoeid zijn, 0 en in 1953 82 millioen voor de aanschaf- (Van onze financiële medewerker) Van de vier grote internationale con cerns is Philips het eerste, die over 1953 het jaarverslag publiceert. En zij kan er mee voor de dag komen. Over nagenoeg de gehele line van het veelzijdige en wijdver takte bedrijf zijn de omzetten en de win sten gestegen. De verwachtingen van een jaar geleden werden overtroffen. De stij ging van de omzetten ligt voor een belang rijk deel in de sector van de nieuwe arti kelen, in het bijzonder bij televisie-buizen en -apparaten en telecommunicatie-appa- ratuur. De totale omzetten waren 16 per cent hoger dan die van 1952, toen er een stijging van 11 percent was. Om enkele cijfers van 1953 in vergelijking met die van 1952 bijeen te brengen: De wereldomzet was in 1953 1600 mil lioen tegen 1384 millioen in 1952, de winst na aftrek belastingen: 88 millioen in 1953 tegen 64 millioen in 1952; uitgekeerde winst: 37 millioen tegen 31 millioen in 1952; in het bedrijf gehouden winst: 51 millioen tegen 33 millioen in 1952: dividend gewone aandelen: 14% tegen 12% in 1952; dividend prefrente aandelen: 7.6% tegen 7.2% vorig jaar. Het verdient de aandacht dat de winst na aftrek van belastingen in verhouding tot de omzet van 4.6 percent tot 5.5 per cent is gestegen. Op dit punt was 1952 een teleurstelling. Er werd loen voor meer dan 110 millioen nieuw kapitaal geïnvesteerd, maar de winst bleef aan die van 1951 gelijk, wat dus wilde zeggen dat de rentabiliteit van het geïnvesteerde vermogen achteruit ging. Een grotere omzet is prachtig en nieuwe investeringen zijn nodig, maar als de win sten daardoor niet stijgen, worden aan deelhouders er niet beter van. In 1953 blij ken de nieuwe investeringen echter vruch ten te hebben gedragen, de winst na aftrek van belastingen ging van 64 millioen tot 88 millioen, dat is met niet minder dan 34 percent, vooruit. Welke kapitalen met de financiering van fing van duurzame productiemiddelen werd uitgegeven. Van de winst na aftrek van belasting ad 240 millioen werd echter 68 millioen voor afschrijvingen gebruikt, waarna 172 millioen resteerde. En hier van bleef er 51 millioen in het bedrijf, zodat slechts 37 millioen voor uitkering werd bestemd. De toch reeds krachtige financiële positie werd dus opnieuw versterkt en ook de liquiditeitspositie ging vooruit, en wel met 54 millioen. En daar de voorraden uit 1953 ongeveer 100 millioen lager waren dan ultimo 1952, beschikte het concern buiten de voorraden op het einde van 1953 over 184 millioen liquide middelen. Het beeld dat Philips thans vertoont, mag dus in alle opzichten gunstig worden genoemd. Temeer is dit het geval, omdat ook over 1954 moedgevende mededelingen worden gedaan. Het huidige productie-niveau ligt bo ven het gemiddelde van 1953, de export was gedurende de eerste maanden van 1954 groter dan in 1953 en zal, naar ver wacht wordt, relatief in dezelfde mate stijgen als de omzet, waartoe vooral ook de nieuwe radiotoestellen en de televisie apparaten zullen bijdragen. Dat er op dit gebied nog aanzienlijk expansie-mogelijk heden zijn, blijkt wel hieruit, dat ter wijl in Verenigde Staten 28.000.000 en in Engeland 3.200.000 televisie toestellen geplaatst zijn, Frankrijk het nog niet verder dan tot 110.000, Duitsland tot 36.000 en België en Nederland respectieve lijk 8000 en 9000 hebben gebracht. De Koninklijke zangvereniging „Mastreech- ter Staar" zal Limburg vertegenwoordigen tijdens het verjaardagsfeest van Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk. De Staar zal de Koningin een kristallen vaas en een fruitschaal aanbieden, 's Ochtends zal ten paleize een concert worden gegeven, 's Middags zal het koor concerteren voor het stadhuis te Hilversum. ADVERTENTIE EVEREST Als een normi- le sigaret al is uitgedoofd, ge niet U nog van EVEREST. De rook wordt door de lengte gezuiverd. [Z Ct VERKOOP V0OR NEDERLAND:; N V. ALVANA, OEN HAAG Van Indonesische zijde zijn de laatste tijd beschuldigingen geuit omtrent bepaal de activiteiten in het Oostelijk deel van Indonesië, waarbij de indruk wordt ge vestigd, alsof van Nederlandse zijde gele genheid wordt gegeven van Nieuw Guinea uit samen te spannen tegen de staat Indo nesië. Een hooggeplaatst ambtenaar van de provincie Maluku (Molukken)- rele veerde gisteren nog deze berichten en voegde er aan toe, dat onbekende onder zeeboten ter plaatse ageren en dat er geen twijfel bestaat omtrent hun nationaliteit, aldus een woordvoerder van de Nederland se regering in Den Haag. Deze woordvoerder verklaarde in ver band met bovenstaande met de grootste na druk „dat de regering deze lasterlijke-aan tijgingen met verontwaardiging van de hand wijst". Bovendien werd categorisch tegengesproken, „dat enige Nederlandse onderzeeboot in dat deel van de wereld vertoeft of de laatste jaren vertoefd heeft". De woordvoerder zei voorts, dat „mo menteel blijkbaar van bepaalde zijde be wust verdachtmakingen worden geuit om een zekere stemming tegen Nederland te wekken. Hiertoe bestaat evenwel geen enkele aanleiding. Nog zeer onlangs heeft de Nederlandse regering aan de regering van Indonesië meegedeeld, dat Nederland niet bereid is met Indonesië overleg te plegen over de souvereiniteit van Neder lands Nieuw Guinea, doch daarbij herhaald, dat de Nederlandse regering er desgewenst gaarne toe wil medewerken om eventuële misvattingen en daaruit voortvloeiende verontrusting zijdens de Indonesische re gering omtrent de Nederlandse oogmerken ten aanzien van Nieuw Guinea weg te ne men". Ferdinand Timmermans, de bekende stads- beiaardier van Rotterdam, is met de Rijn damop weg naar de V.S., waar hij op 5 Mei te Washington het Nederlandse carillon, geschenk aan het Amerikaanse volk, zal bespelen. De heer Timmermans zal tevens een tournee maken door de V.S. Wij vrezen sommige kappers. Niet zo zeer vanwege een kinderlijke angst voor schaar en mes, noch om het resultaat van hun arbeid, maar om de conversatie, die zich gemeenlijk pleegt te bev.-egen tussen het voetbalveld en de sportpagina's van het dagb'ad. Wij hebben sinds wij op twaalf jarige leeftijid een blauwe scheen en een bloedneus met voetballen opliepen, ons niet meer met <leze sport ingelaten. Wij hebben dies geen verstand vain het dribbelen, of van passes, terwijl de klinkende namen van robuste voetballers voor ons eenzelfde betekenis hebben als die van de wethou ders van Ginneken. Dit nu, oeze ongelet terdheid, waarvan wij stilzwijgend door onze barbier beticht worden, doet ons met grote schroom de glimmende salons, deze koninkrijken van Figaro betreden. Wij hebben wel eens gedacht aan een club van lieden van ons slag die, zich koesterend in de veiligheid van eigen wetten, gezamen lijk ten kapper tijgen. Wij zouden dan één voor één zitting nemen in de stoelen., twee onzer zouden als de sterke armen der zwijgzaamheid fungeren en ieder opkomend goaltje in de aanloop smoren, een ander zou de ingang in de gaten houden, aldus derden die onverhoopt van buitenaf toch een spaak in het wiel zouden steken, tij dig te weren. Maar dergelijke plannen strekken zich nooit verder uit dan enige uren. Wij hebben eens gemeend de voet- baldans te ontspringen door de barbier mede te delen dat wij haast hadden en binnen twintig minuten geknipt dienden te zijn en intussen de krant wilden lezen. Maar dat hielp evenmin. De kapper bood ons het gevraagde dagblad aan, vouwde dit open op de sportpagina, en leidde het artikel over de belangrijkste wedstrijd vast even in met enkele woorden, terwijl hij de tondeuses sorteerde en zijn scharen in orde bracht. Van die tactiek zijn wij nu terug gekomen. Wij hebber, toen ontdekt dat we het best des Woensdagmiddags onder het mes kunnen gaan. Onze scheerder weet dan niet precies of hij het dan nog over de afgelopen wedstrijden zal hebben, of enige prognoses zal geven van de aanstaande competitie. In deze grenssituatie maken wij de meeste kans om zelf aan het woord te komen, al moeten wij een rappe monoloog voeren om zijn spraakzaamheid te onder drukken. Drie maal hebben wij deze me thode met succes toegepast. Toen wij de vierde keer binnentraden, terwijl we onze zorgvuldig geprepareerde spreekbeurt zachtjes repeteerden, trad onze barbier ons vergenoegd tegemoet. „Mijnheer", hief hij aan „we krijgen beroepsvoetballers, ze voetballen de hele week. Denkt u eens in, de hele week". Wij hebben er heel lang over nagedacht. H.L.L. ADVERTENTIE Haarlem

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5