Schulte won na felle eindsprint tweede étappe RANG Chefarfne/I Belg Stassen kan als eerste in Noordwijk arriveren Chaos in Berlijn 4 doen méér dan één! AUTO-RADIO .Clowntje Rick De Ronde van Nederland Bossenaar ook eerste in algemeen klassement Sportprogramma voor Koninginnedag HBS is nu reeds tweedeklasser Zeventig équipes vielen al uit WOENSDAG 28 APRIL 1954 .4 Thorvald Ellegaard overleden Dames DWR en heren HPG verloren in Zaandam Voetbal Van der Kuil linksbinnen in Nederlands B-elftal HFG 2 in de promotiestrijd H. J. MAERTENS N.V. <Öe vets/uifieuftf. van dempte te/if. _jk Schaken Clare Benedicttournooi Zzvemtnen Nederlands record 4 x 200 m. vrije slag DE INTERNATIONALE TULPEN-RALLYE Voor de kinderen dee MORRIS iejereycu fiwj! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 FEUILLETON Duizenden Eindhovenaren zagen giste ren lang voordat de karavaan van de Ronde van Nederland verwacht werd, tientallen auto's in razende vaart langs stuiven. Dit was het teken dat de renners van de Ronde van Nederland in aantocht waren. Kort achter de jagende wagens verschenen vier renners, die in deze streek welbekend zijn: Schulte, Van Est, Wagtmans en Voorting. Met een snelheid, die dicht bij de 50 kilo meter lag, joeg het viertal over de brede weg naar Valkenswaard. waar de finish van de tweede étappe lag. Toen de vier renners het circuit op stoven lagen zij dicht bij elkaar en men was het er al spoedig over eens: dit zou een overwinning worden voor Gerrit Voorting, de Haarlemmer, die zijn sporen in de sprint verdiend heeft. Maar 100 meter voor de finish dook plotseling de groene trui van Gerrit Schulte naar voren. De Bossenaar begon aan een sprint, waarbij hij de drie anderen al spoedig zijn achterwiel liet zien. Met een grijns op zijn gezicht flitste Schulte als eerste over de eindstreep en veroverde daarmee de voor hem zo belang rijke bonificatie van 1 minuut, waardoor hij in de derde étappe van Valkenswaard naar Heerlen in de oranjetrui zal rijden. Wel werd Gerrit Voorting tweede en kreeg daarvoor de halve minuut bonificatie, waardoor hij in tijd gelijk staat met Schulte, maar de eerste plaats van de Bos senaar in deze étappe gaf hier de doorslag. De grote slag in deze étappe viel korx voor Eindhoven. Een groep van ongeveer 25 renners had de leiding, maar op een stukje weg met steenslag verscheen plotse ling Wagtmans alleen aan de kop. Hij had enkele tientallen meters genomen en kreeg gezelschap van Van Est, Schulte en Voor ting, die zich eveneens uit het peloton had den losgemaakt. De grote groep kon het hoge tempo, dat door de vier vluchtelingen werd ingezet, niet volgen en viel in stukjes uiteen. Hier faalde de tactiek van de Bel gische ploeg, die de gehele dag angstvallig er voor gewaakt had, dat de winnaar van de eerste étappe, Borgmans, zijn oranjetrui niet zou kwijtraken. Daarvoor was na 80 kiiometer oók Pascal opgeofferd, die met een lekke b?nd langs de weg kwam te staan, maar geen steun van zijn ploeg maten kreeg. Twee vluchtelingen De eerste 80 kilometer leken meer op een vacantiereisje. Wel lag het tempo vrij hoog, maar uitlooppogingen werden niet gedaan. In Loenen, na 80 kilometer, deed zich een vergissing voor, die echter spoedig werd hersteld. De renners sloegen bij een kruispunt de weg naar Arnhem inplaats van die naar Apeldoorn in, maar reeds na enkele tientallen meters keerden zij terug en namen de goede weg. Van de verwar ring, die even was ontstaan, maakte de Luxemburger Kirchen even gebruik om uit het peloton weg te lopen, waarbij hij gezelschap kreeg van Van Breenen. Het peloton liet dit tweetal voorlopig gaan met de gedachte, dat het nog veel te vroeg was voor een dergelijke krachttoer. Na 100 kilometer echter hadden de vluchtelingen al 1 minuut voorsprong en begon het pelo ton te jagen. Toch was hun voorsprong op de Rijnbrug in Arnhem na 130 kilometer aangegroeid tot 1 minuut en 15 secon den. Het geluk was echter met hen, want op het moment, dat de grote groep een mee dogenloze achtervolging inzette, sloten zich de spoorbomen van Vork, tussen Arnhem en Nijmegen, achter Van Breenen en Kir chen, die daardoor ruim 1 minuut wonnen. Toen ging de afstand echter meetellen en verslapte het tempo van het tweetal. Even voor Uden (180 km), moest Kirchen lossen. Het peloton had intussen, geleid door Schulte, de vluchtelingen bijna ach terhaald en nadat Kirchen was ingehaald, werd even voorbij Uden ook Van Breenen ingelopen. ADVERTENTIE De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. M fg ig .J Ronde van Nederland luidt: 1. Gerrit Schulte (Ned. A) 6.38.44 met bonificatie 6.37.44; 2. Gerrit voorting (Ned. B) met bonificatie 6.38.14; 3. Wim van Est (Ned. A) 6.38.44; 4. Wagtmans (Ned. B) z. t.; 5. Bakker (Ned. B) 6.40.28; 6. Sorgeloos (Belg.) z. t.; 7. Plas (Belg.) 6.40.30; 8. Borgmans (Belg.) z. t.; 9. Faanhof (Ned. C) z. t.; 10. Stevens (Ned. B) z. t.; 11. Nico van Est (Ned. C) z. t.; 12. Lam- brichs (Ned. B) z. t.; 13. Gielen (Belg.) z. t.; 14. Van Breenen (Ned. E) z. t.; 15. Muller (Duitsl.) 6.40.59; 16. Maenen (Ned. C) z. t.; 17. Janssen (Ned. C) z. t.; 18. Van Oers (Ned. C) z. t.: 19. Haan (Ned. D) 6.41.52; 20. Koch (Ned. B) z. t.; 21. Gelhausen (Lux.) 6.42.08; 22. Hendrickx (Belg.) 6.46.15; 23. Van Roon (Ned. D) z. t.; 24. Paymans (Ned. B) z. t.; 25. Dekkers (Ned. A) 6.46.36. Gerrit Schulte Twee renners hebben de strijd gestaakt: Diederich (Lux.) en de Belg Pascal. Na de tweede étappe luidt het algemeen klassemnt: 1. Schulte (Ned. A) 11 uur 21 min. 13 sec.; 2. Gerrit Voorting (Ned. D) 11.21.13; 3. Wim van Est (Ned. C) 11.22,13; 4. Wagtmans (Ned. B) z. t.; 5. Borgmans (Bel gië) 11.22.59; 6. Bakker (Ned. D) 11.23.57; 7. Faanhof (Ned. C) 11.23.59; 8. Nico van Est (Ned. C) z. t.; 9. Lambrichs (Ned. B) z. t.; 10. Gielen (Belg.) z. t.; 11. Haan (Ned. D) 11.25.21; 12. Sorgeloos (Belg.) 11.28.11; 13. Stevens (Ned. B) 11.28.13; 14. Van Breenen (Ned. E) z. t.; 15. Plas (Belg.) z. t.; 16. Mul ler (Duitsl.) 11.28.42; 17. Maenen (Ned C) z. t.; 18. Janssen (Ned. C) z. t.; 19. Van Oers (Ned. C.) 11.29.37; 20. Gelhausen (Lux.) 11.29.51; 21. Paymans (Ned. B) 11.33.58; 22. Hendricks (Belg.) z. t.; 23. Van Roon (Ned. D) 11.35.19; 24. Schulte (Duitsl.) 11.38.40; 25. Schwarzenberg (Duitsl.) z. t. Na de tweede étappe luidt het algemeen ploegenklassement: 1. Nederland C 34.10.11 2. Nederland D 34.10.31; 3. Nederland B 34.14.25; 4. België 34.15.09; 5. Duitsland 34.46.02; 6 Nederland A 34.48.48; 7. Neder land E 34.51.49; 8. Luxemburg 34.06.19. Op 77-jarige leeftijd is in Kopenhagen overleden Thorvald Ellegaard, oud-wereld kampioen wielrennen. Zes maal bracht hij de wereldtitel bij de profsprinters op zijn naam, t.w. in 1901 in Berlijn, in 1902 in Rome, in 1903 in Kopenhagen, in 1906 in Genève, in 1908 in Berlijn en in 1911 in Rome. Waterfiolocomfietitie in J doet wonderen.' Voor de waterpolocompetitie zijn Dinsdag avond de zeventallen van DWR (dames) en HPC (heren) bij Nereus in Zaandam op bezoek geweest. In beide wedstrijden toonde de thuisclub zich de sterkste. Vooral in de dameswedstrijd Nereus 1— DWR 1 bleek de vertrouwdheid met het eigen bad voor de Zaansen een goed voor deel. Gebrek aan schotvaardigheid aan DWR- zijde en een hechte Nereus-verdediging voor kwamen DWR-doelpunten. Daar aan de an dere kant Rienke Nieuwenhuizen tweemaal van een kleine kans goed gebruik wist te maken, kwam het einde met een tweenul zege voor Nereus. Hoewel het meespelen van enkele invallers aan beide kanten het spelpeil wellicht wat drukte, heeft het in de herenwedestrijd Nereus 1HPC 1 niet aan spanning ontbro ken. Een snel door Exalto gescoord doelpunt was voor Bouwman en Tjebbes reden met twee fraaie doelpunten de balans naar de Heemsteedse zijde te doen doorslaan. Nog voor de pauze kwam Nereus gelijk, toen Tjebbes uit het water werd gezonden en Wengelaar de strafworp inschoot. Na de rust was Nereus over het algemeen iets ster ker en HPC raakte in het defensief. Een overtreding, waarvoor Koiter de kant op moest, luidde de Nereus-zege in. Exalto maakte bij een strafworp geen fout en bracht direct daarop met een fraaie goal de eind stand op viertwee. In het Sportfondsenbad Haarlem werden gespeeld: Dames derde klasse: DWT 3 DWR 3 60. Heren vierde klasse: VZV 2 HPC 4 3—3. VOETBAL Eerste klasse A: Haarlem—DWS; Leeu warden—NEC; Oosterparkers—Elinkwijk. Eerste klasse B: AGOW—Rigtersbleek; Sneek—Vitesse. Eerste klasse C: WH '16—Longa. Eerste klasse D: MauritsWillem II; ADO HDVS. Derde klasse B: Alcmaria Victnx—DEC. Derde klasse C: Wilhelmina Vooruit wijk aan Zee. y HOCKEY Heren. Om het kamp. van Nederland: TOGO—Meppel; DKS—Venlo. West: LarenSCHC. Dames. Om het kamp. van Nederland: HVA—HHIJC; Or. Zwart—Quick (N.). West. Prom. prom.-klasse: Kieviten—Al liance (beslissingswedstrijd). Om de Zilveren Roos: GooiBe Fair. In de opstelling van het Nederlands B- elftal, dat heden (Woensdag 2 8 April) in Arnhem tegen Leeds United zal aantreden, zijn enkele wijzigingen aangebracht. Van Beurden en Van der Gijp, zullen wegens blessures niet kunnen spelen. Michels (Ajax) speelt nu midvoor, terwijl Van der Kuil (VSV) linksbinnen speelt en Brooymans (RAC) de rechtsbinnenplaats bezet. HFC 2. dat Zondag jongstleden kampioen werd van de reserve derde klasse van de KNVB, begint Zondag aanstaande al aan de promotiecompetitie. Aan de Spanjaardslaan komen de HFC-reserves om twee uur tegenover Vriendenschaar 2 (Culemborg. De andere promotiecandidaat is BVC 2 (Bilt- hoven). Wanneer men de ranglijst van de eerste klasse C bekijkt, dan komt men met een een voudig rekensommetje tot de conclusie dat HBS nog een theoretische kans heeft de degradatiedans te ontspringen. De stand is namelijk: Longa 21 17 WH '16 21 14 HBS 22 9 Wanneer de Hagenaars namelijk de reste rende vier wedstrijden zouden winnen en Longa alles zou verliezen, dan kwamen Longa en HBS met 17 pnt. gelijk en een beslissingswedstrijd zou redding kunnen brengen voor de kraaien. Maar zij, die zo rekenen, zien daarbij over het hoofd dat Longa en VH '16 nog beide wedstrijden tegen elkaar moeten spelen. Door de vorstperiode is de eerste ontmoeting tussen beide clubs uitgesteld en zo heeft de competitieleider van de KNVB eind April zowel LongaWH '16 als WH '16Longa op zijn programma staan. Wanneer nu Longa alle resterende wed strijden verliest hetgeen voor het behoud van HBS in de eerste klasse beslist nood zakelijk is betekent dat. dat WH '16 bei de wedsrtijden tegen de Tilburgenaren wint en zodoende tenminste vier punten er bij krijgt en dus al zeker is van 18 punten. Dit totaal is, zoals reeds aangetoond, voor HBS onbereikbaar. De conclusie van deze voetbal- puzzle is dus: HBS is gedegradeerd naar de tweede klasse. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 ADVERTENTIE Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. Enwe verliest afgebroken party tegen Canal De uitslagen van de achtste ronde van het Clare Benedict schaaktournooi, dat in Zürich wordt gespeeld, luiden: Grob (Zwitserland) Walther (Zwitserland) 1—0; Kupper (Zwit serland)Schmid (Duitsland) 1; Trifu- novic (Joegoslavië)Bcni (Oostenrijk) 10; Szabados (Italië)— Zimmermann (Zwitser land 'A'A. De partijen Euwe (Nederland)—Niever- gelt (Zwitserland) en Bhend (Zwitserland) —Canal (Peru) werden afgebroken. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de 6e ronde waren: BhendTrifunovic VtMi; Szabados—Canal 0—1. Zevende ronde: CanalEuwe 10. De partij tussen Szabados en Canal uit de zesde ronde duurde totaal 11 uur. De stand na de 8e ronde luidt: 1. Schmid 6Ms pnt.; 2, 3. en 4. Canal, Euwe en Nievcr- gelt 5 punten plus 1 afgebroken partij 5 Kupper 4'i punt; 6. en 7. Zimmermann en Trifunovic 4 punten; 8. Grob 3'A punt; 9. Bhend 3 punten plus 1 afgebroken partij; 10. en 11. Szabados en Beni 2 pnt.; 12. Walther VA punt. De ploeg van de Leeuwarder Zwemclub Overdekte (LZO) is er in Leeuwarden in geslaagd het Nederlands record 4 x 200 me ter vrije slag estafette te verbeteren. Het record, dat sedert 21"Maart van dit jaar met 9 min. 19.8 sec. op naam stond van LZO, is door hetzelfde viertal zwemmers: Piet ten Thije, Jitse van der Veen, Hans van der Zee en Jaap de Jong met 2.6 sec. verbeterde en gebracht op 9 min. 17.2 sec. GROTE PRIJS VAN BELGIë OP 20 JUNI. Op Zondag 20 Juni zal op de omloop van Franco-champs de Grote Prijs van Bel gië gehouden worden. Deze auto-races wor den georganiseerd door de Royal Automo bile Club van België. Naarmate de finish van de Tulpen-rallye in zicht komt wordt de spanning wie als eerste in het algemeen klassement zal eindigen groter. Ook de nacht van Maandag op Dinsdag in de Franse Alpen en het dagtraject in de omgeving van Valence waren verre van gemakkelijk voor de deelnemers die zich nog zo gelukkig mogen prijzen niet tot de grote schare van uitvallers te behoren. Dat het percentage van de équipes, dat niet op reglementaire wijze de finish in Noordwijk aan Zee zal bereiken, geenszins klein is, valt temeer te begrijpen nu er zo vele speciale étappes met verhoogde rij- gemiddelden zijn ingelegd en er tevens niet minder dan 5 klassementsproeven zijn, die tezamen zeer hoge eisen stellen aan de bemanning en niet minder aan de wagens. Maar juist daarom is het in de Tulpen-rallye te doen. De weersomstandigheden in de omge ving van Valence waren Dinsdag niet gunstig. Gedurende de achtste speciale étappe was het mistig en naarmate de dag vorderde werden de omstandigheden on gunstiger. De Nederlandse officials, die de leiding hadden in deze speciale .étappes, besloten terecht om de toegestane rijtijd voor de diverse groepen met één minuut te verhogen, maar niettemin regende het letterlijk en figuurlijk strafpunten in de routeboekjes van de deelnemers. Het is buitengewoon moeilijk met zovele tijdcontróles, waargenomen door verschei dene buitenlandse automobielclubs, speci- Oef!.dat ging helemaal verkeerd! Oom Tripje zag tot zijn schrik, dat Plop met zijn machine schuinsweg naar beneden suisde, even het land raakte.... en toen in de sloot terecht kwam. Dat gaf 'n geweldige plons! „Plop!", schreeuwde oom Tripje. Maar dat hoorde Plop niet. Die schoot, met zijn hoofd voorover, de sloot in, naast zijn machine, die krakend in elkaar ging en ook in de sloot terecht kwam. Daar heb je 't nou al", zuchtte oom Tripje. „Ik was er al bang voor!" Hij rende gauw naar de plaats, waar Plop in de sloot geduikeld was, om hem te helpen. En daar kwam Plop's zwarte hoofd al boven water.... Hij proestte en begon te zwemmen. „Hierheen, Plop!", riep oom Tripje, die nu bij de slootkant was gekomen. ,Ja.... ikkk.... kom al!", proestte Plop, die het helemaal niet lekker vond in dat koude water. Maar hij wou eerst nog proberen, zijn helicopter uit het water te halen; doch dat lukte niet. Het ding zat vast in de modder, waar het met zo'n vaart ingestort was. „Kom nou maar hier, dat ik je op de kant kan trekken!", riep oom Tripje. ale étappes met verhoogde rijgemiddelden en klassementsproeven, waaraan naar men weet winstseconden zijn verbonden, een overzicht te verkrijgen, hoe de stand van zaken eigenlijk is. Maar Dinsdagavond laat. in Belfort, bij het begin van de vijfde klassementsproef, de beklimming van de Ballon d'Alsace. kon toch wel worden geconstateerd, dat de Duitse équipe Engel-Ambrecht met Porsche zeer grote kansen heeft om dit keer als Tulpen-rallye-winnaar naar huis te gaan. Na drie klassementsproeven stond de Alfa-équipe van de Belgen Stasse en Gendebien aan de kop met 335 winstsecon den en natuurlijk met nul strafpunten. De équipe Engel had er toen 332, maar door toevallige omstandigheden kreeg de Duitser er nog 8 winstseconden bij cadeau. Wat was namelijk het geval? De équipe van zijn landgenoot Gloeckner staakte bij Valence plotseling de strijd, op zichzelf niets bijzonders, want het was een van de vele teams, die zich liet schrappen van de lijst der ingeschrevenen. Maar Gloeckner en zijn metgezél Helmuth Ziek hadden op dat moment vele winstseconden verza meld, die nu plotseling in andere handen overgingen; want reglementair moet een équipe de finish in Noordwijk halen om voor de definitieve toekenning van winst seconden in aanmerking te komen. Opschuiving Het gevolg was, dat door de opschuiving in de klasse van Engel Gloeckner reed ook met een Porsche Engel er 8 winst seconden'bij kreeg, waardoor hij een voor sprong van 5 punten op Stasse verkreeg. In de vierde klassementsproef, de beklim ming van de Auberge du Pin, een proef over 7 km met een hoogteverschil van 400 m, maakte Engel met 6 min. 38.8 sec. verreweg de snelste tijd van de dag. Num- mero 2 in zijn klasse, de Zwitser Ring- genberg, deed er ruim een halve minuut langer over. Daardoor verkreeg Engel het maximum aantal van 120 winstseconden in deze proef, terwijl Stasse, die 6 min. 45.2 sec. noteerde, er 117 verkreeg, want zijn voor sprong op W. C. Lier met Lancia was niet zo groot als die van Engel. Engel stond dus bij het begin van de vijfde klasse mentsproef Dinsdagavond met 460 winst seconden op kop, gevolgd door Stasse met 452. Uitvallers Het aantal uitvallers was ook in het Zuiden van de Tulpenrallye zeer groot. Zo noteerde men in Valence alleen al 17 équipes, die na Chambéry niet meer door kwamen. En aangezien de rouieboekjes vol met strafpunten kwamen te staan, welis waar niet met dubbele cijfers, maar dan toch met gestage toekenning van deze minder aangename punten, was het dui delijk, dat de onderlinge strijd fel en langdurig zou worden in de nog komendo kilometers. En niemand kon 16 uur voor het aankomstuur in Noordwijk aan Zee voorspellen, hoevele deelnemers zonder strafpunten zouden binnenkomen.... Van de bekende équipes die uitvielen noe men wij: Wilkins—Walker (G. B.) met Jaguar; Houel—Bousson (Fr.) met Slamson; Fraser—Mac Intyre (G. B.) m->t Austin Healey; Bonaconsa—Ebneter (Zwits.) met Porsche; Gloeckner—Ziek (Did.) met Por sche; major ShawDivall (G. B.) met Por sche; Kokkesmevr. Kokkes-Godijn (Ned.) met Austin; Kuiper—Ton—Wijnands (Ned.) met Jaguar; Brussaard—Hulsker (Ned.) met Jaguar; Hulskerjr—Duyzings (Ned.) met Jagaur; Prins Luyting (Ned.) met Jaguar; Vehmeijer—Knegtel—Dekker (Ned.) met Ford; Walker—Chew (G. B.) met Austin; KristensenHartvig Have (Denemarken) met Vauxhall; Harper—Cutss (G. B.) met Sunbeam Talbot; Tak—Niemöller (Ned.) met Alfa Romeo; EddyWaller (G. B.) met Jowett Javelin; hoogeveenVoogd (Ned.) met Borgward; Verdonck—Verheyden (Belg.) met Fiat; Timmer—Bakker (Ned.) met Opel; Struyk—Verschuur (Ned.) met Fiat; Rosenblatt—Rosenblatt (Ned.) met Peugeot; JespersenNoergaard (Den.) met Fiat; OlsenMarkussen (Den.) met Wolse- ley; Maarten Flinterman—Knijnenburg (Ned.) met DKW en Warning—Berg (Ned.) met DKW. Vanochtend kon in Noordwijk aan Zee, het organisatorisch middelpunt van de zesde internationale Tulpen-rallye, een voorlopig overzicht worden gemaakt van de stand van zaken. Indien er in de ver schillende klassen geen uitvallers meer te noteren zijn tussen Luxemburg-Luik-Eind- hoven-Noordwijk, dan zal de Belg Pierre Stasse met Gendebien ais mederijder met zijn Alfa Romeo van middag in Noordwijk aan Zee arriveren met het hoogste aantal winstseconden. In de vijfde en laatste klassementsproef konden aan Stasse de meeste winstsecon den worden toegekend. Maar dan aan de Duitser Engel, die tot op dat ogenblik de leiding had. Stasse verkreeg in totaal in de vijf klassementsproeven 572 winstseconden, tegen Engel 567. Op de lere plaats ligt de Duitse équipe van Gustav Menz met 518 winstseconden en als vierde staat geno teerd de Nederlandse équipe van Martens en Eerligh. De Engelse rijdster Sheila van Damm met Sunbeam Talbot staat als beste dames team op de ranglijst. Ze staat voorlopig elfde in de rangschikking'met 361 winst seconden. Vlak achter hoor komen nog twee Nederlandse deelnemers: I. A. Lange- straat met Dyna Panhard en 356 winst seconden en mej. M. J. Voormolen met Ford, die er 347 heeft. Voorlopig kan nog worden medegedeeld, dat ongeveer een derde gedeelte van de 210 deelnemers onderweg is uitgevallen. Van de 138 équipes die nog aan de Tulpen- rallye deelnemen, is een belangrijk percen tage nog zonder strafpunten. ADVERTENTIE door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 16) „Heel goed". De Chinese Vis stapte in de zeer mooie auto, begroet door twee SS-ers, die het portier achter hem dicht sloegen en naast de chauffeur plaats namen. Sauvin ging op zijn gemak op de achterbank zitten. Hij had niet verwacht dat hij zo spoedig zijn hoogste chef, Himmler, zou ontmoe tenHii had zich voorgenomen zich naar het Hotel Adlon te laten brengen, waar Hickmamm gewoon was te logeren, zoals een oude rekening hem had onthuld. Daar zou hii zich wat opgefrist hebben en de documenten herlezen hebben, die hij de vorige dag bekeken had. Maar de aan komst van Hickmann was schijnbaar tele fonisch van het vliegveld aan het Ministe rie van Binnenlandse Zaken gemeld, ter wijl Sauvin in de hall dronk op de dood van Roosevelt. Men had er onmiddellijk die luitenant heen gezonden om dc nieuw aan gekomene direct op te pikken. Deze plotselinge uitnodiging, een arre statie? In dat geval zou de Chinese Vis zich werkelijk in het hol van de leeuw zijn komen storten! Maar de veronderstelling was absurd. Behalve de „generaal" kon niemand weten, dat hij voor Hickmann speelde en diens vliegtuig en papieren had genomen. Neen! Dat bewees alleen dat Himmler de chef van de Beierse Hitierju- gend met ongeduld verwachtte. De bestuurder van de auto tikte tegen de ruit, die hem van Sauvin scheidde en riep: „Hotel Adlon!" Hij lachte toen hij met zijn duim naar iets wees: Een groot gebouw, in vlammen gehuld. Het was het enige.Te oordelen naar de rook, die de straten vulde en welks scherpe geur de keel prikkelde, had het bombardement tal van vuurhaarden doen ontstaan op plaatsen waar nog iets meer overbleef dan resten van muren. Door de ruiten zag men enorme blokken volkomen ingestorte huizen, waarvan groepen oude mannen, vrouwen en kinderen de stenen opstapelden. De auto passeerde een groot gebouw, dat door een brand verwoest was. Sauvin trachtte zich te concentreren op de houding die hij in aanwezigheid van Himmler moest aannemen, maar het schouwspel van Berlijn in puin fascineerde hem. Geen huis was er intact! Van veel huizen stond alleen nog de voorgevel, de rest was ingestort, het dak verdwenen. De bombardementen op Londen waren hon derdvoudig vergolden! De auto stopte met piepende remmen voor een ruïne, die volgens een bord het vroegere Ministerie van Binnenlandse Za ken moest zijn. Alleen de kelders waren er nog van over. Terwijl hij de trap afliep, had Sauvin het gevoel van iemand, die hoog van een brug de Seine induikt.Als directe chef van Hickmann, zou Himmler vast en zeker onderwerpen aansnijden, waarvan hij ab soluut niets wist! Die zogenaamde verwon ding aan zijn hoofd, door middel van een paraffme-injectie onder zijn huid en een laag jodiumtinctuur er overheen, was een goed idee geweest. Zijn hakkelen zou door gaan \oor versuffing, de gevolgen van een hersenschudding. In 't uiterste geval zou hij een flauwte kunnen riskeren, om een werkelijk te gevaarlijk antwoord te ont gaan. De kelders van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken waren zeer groot en com fortabel ingericht. Achter zijn gids aan liep Sauvin door verscheidene bureaux, waar typistes zaten te tikken. Drie offi cieren, die zij tegenkwamen, bleven staan om hem de hand te drukken na het regle mentaire saluut. Gelukkig schenen zij het te druk te hebben om een gesprek te voe ren. „Hc! Weer terug? Gewand?" „Een ongelukje bij de landing". Tenslotte klopte zijn gids aan een deur, opende die en trok zich terug. De Chinese Vis stond tegenover Himmler, de hoogste chef van de SS in het Derde Rijk. HOOFDSTUK VIII Terwijl Sauvin minister Speer slechts kende van foto's en films uit de archieven van het Tweede Bureau, had hij de gele genheid gehad Himmler in 1938 in levende lijve en zelfs van zeer nabij te zien. Deze dikke man, met een bolwaragig vier kant gezicht, zwaar en langzaam van voor komen van middelmatige lengte, was de rechterhand van Adolf Hitler en altijd in diens gunst gebleven. Zijn macht was ge weldig. Geduldig had hij, die door Hitier zijn „trouwe'Heinrich" werd genoemd, zich meester gemaakt van alle belangrijke ver bindingen in het Duitse bestuur, zowel civiel als militair. Door de SS-organisatie waarvan in naam Kaltenbrunner, zijn plaatsvervanger, de leider was beheerste hij zowel de politie als het leger en sedert hij er in ge slaagd was de Abwehr te vernietigen, spionneerden zijn diensten zelfs tot bij de generaals. Toch was hij uiterlijk de minst brillante en minst begaafde van de groep, die het Derde Rijk bestuurde. Hij bezat niet de handigheid en het enthousiasme van een Goebbels, noch het organisatietalent van een Speer, noch de bijna demonische gave van vervoering van zijn chef Hitier. Maar het was een goede politieman, oplettend, ijverig, geduldig, een man bovendien, die voor geen enkel werk terugschrok. Vóór de oorlog had deze stichter en groot meester van de Gestapo duizenden mensen laten „liquideren", van wie het nazi regime vermoedde, dat zij tegenstanders waren. En sedert 1939 liet hij millioenen Joden, zigeuners en gedeporteerden ver gassen met de zelfde geestesrust en de zelfde koppigheid als waarmee een os zijn werk doet. Sauvin bleef staan voor Himmlers bureau, sloeg zijn hakken tegen elkaar en hief zijn hand omhoog: „Heil Hitier!" Hij vertrouwde zijn stem niet. Die van Hickmann, via de radio opgenomen op een gramofoonplaat, gelijk die van alle nazi-leiders, had hem scherper, metaal achtiger geleken dan de zijne. Maar het ging toen om de stem van een spreker temidden van zijn publiek, een stem dus die vervormd was door de wens zover mogelijk gehoord te worden zonder de keel te vermoeien. De beoefenaars van de welsprekendheid nemen min of meer de toon vam een schreeuwerige fausset-stem aan. Sauvin wist niet hoe Hickmann in een gewoon gesprek sprak. „Heil!" bromde Himmler, zwakjes. „Daar bent u dus eindelijk! U heeft een ongeluk gehad?" „Ja. Dat heeft me achtenveertig uur vertraagd, excellentie", antwoordde Sau vin. „Ik ben over de kop geslagen in een moerassig weiland bij Halle". „Gewond?" „Een hele middag buiten bewustzijn ge weest. Ik ben nog wat duizelig". Gezeten in zijn fauteuil achter het bu reau, spelend met een potlood dat hij tus sen zijn dikke worstvingers liet draaien, keek Himmler enkele ogenblikken de on echte Hickmann aan. Deze, in de houding staande, bleef ernstig en treurig kijken. „De blik van een schoolfrik!" dacht de Chinese Vis. „Ik heb vast een of andere fout gemaakt, maar welke?" Maar hij was toch niet erg ongerust. Als Himmler twij felde, zou hij niet zo'n stuurs gezicht trek ken. Het was onmogelijk om in zijn blik een spoor van opwinding of nieuwsgierig heid op te merken. „Gaat u zitten", zei Himmler tenslotte. „Wat zegt Schoerner van het plan?" „Hij keurt het ten volle goed, excellen tie! Hij heeft me ten brief voor de Führer gegeven, die ik hier heb. En dit zijn de brieven van generaal Burgelhoff en van generaal Kammer". Nog altijd in de houding staande gaf hij Himmler de drie documenten. Deze keek ze met een onverschillige uitdrukking op zijn gezicht snel door. „Juist", zei hij, „dat kan van nut zijn". En hij herhaalde: „Gaat u zitten". Ditmaal gehoorzaamde Sauvin. Himmler wierp de brieven in een lade en vervolgde: „Hoewel ik niet denk, dat de Führer op zijn beslissing terug komt, kan het zijn dat de dood van Roosevelt verandering in zijn plannen zal brengen". Hij zweeg en tikte met zijn potlood od de tafel. (Wordt vervolgd), 1

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6