Van Uden vaart al een eeuw met de „haven"-boten Havenberichten Agenda voor Velsen Fam. Vellinga gaat Santpoort verlaten Visserij- vanaj Kennemer t, Lantaarn Twee maal zilver bij de gemeente-ontvanger Old Clothes New Coöp. Kennemerland gaat uitbreiden K. Wijnschenk te Nice overleden Castricum Beverwijk c CAO deed bond groeien Wijk aan Zee LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Maashaven" op één na de grootste Voorjaarsdrive „De Jump" „DE WEIJMAN" IN ANDERE HANDEN W. van der Does en J. E. Prins gehuldigd DRY CLEAN3NG ONLY Zaal uitvoering van SSFI-turners Holland I-hekertournooi Drie nieuwe vestigingen Markante figuur uit de vishandel THALIA P.v.d.A. gaat 1 Mei vieren Wilhelminafonds vraagt collectrices Goede zangavond van D.O.V. BB-propaganda-avond voor ledenwerfactie Jaarvergadering ANMB Prettige uren voor verpleegden in „Heliomare" WOENSDAG 28 APRIL 19b4 EEN VAN DE nieuwste schepen van een rederij, die al langer dan een eeuw in de wereld van de scheepvaart bekend is, is het motorschip „Maashaven" van de N.V. Gebr. van Uden's Scheepvaart en Agentuur Maatschappij te Rotterdam, voortzetting van de op 6 Augustus 1848 opgerichte Firma Gebr. van Uden. De namen van de schepen, waarmee een vijftal lijnen worden onderhouden, eindigen op „Haven" Er bestaat een Rotterdam-Sont Lijn en de Antwerpen-Sweden Line, afvaarten tweemaal per week. De N.V. Havenlijn onderhoudt een regelmatige dienst van Rotterdam en Antwerpen op Zuid Amerikaanse havens. De schepen van de Benelux Fruitlijn ver trekken tweemaal per maand van Rotterdam naar Marocco en West-Middellandse Zeehavens en dan heeft Van Uden nog de Frabenelux Ligne waarvan iedere week een schip van Duinkerken en Rouaan vertrekt naar Casablanca en andere Frans- Marokkaanse havens. De Gebroeders van Uden waren graan handelaren en vestigden zich tevens als cargadoors en expediteurs. In 1905 koch ten zij een Brits stoomschip van ruim 2500 ton, dat in 1397 was gebouwd en „May- lands" heette. Aan het cargadoorsbedrijf werd dus een rederij toegevoegd en het eerste sohip kreeg de naam „Veerhaven", aan welke haven de kantoren gevestigd zijn. Tweede schip De Scheepswerf Bonn Mees kreeg meteen opdracht het tweede schip te bou wen, bijna even groot als de „Veerhaven". In 1906 kwam deze in bedrijf onder de naam „Maashaven" en in 1908 kwam van een werf in Newcastle de „Parkhaven" er bij. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak telde de vloot van Van Uden bovenge noemde drie schepen. De verdere uitbrei ding vond in de oorlogsjaren plaats, maar aan de andere kant werd de rederij zwaar getroffen. Het eerste stoomschip „Veer haven" kreeg in 1915 een andere baas in Denemarken. Er kwam dadelijk een an dere „Veerhaven" voor in de plaats, toen men de „Zevenbergen" kocht van de Mij. Furness. Do „Maashaven" De in 1906 nieuw in de vaart gekomen „Maashaven", het eerste schip van die naam, liep op 13 Januari 1916 op een mijn. Het schip kon drijvende gehouden worden en bij Calais aan het strand worden gezet. Voor het schip was het leed geleden, al thans voorlopig. Sleepboten trokken het gestrande schip vlot en men zette koers naar Rotterdam. Onderweg liep de „Maas haven" voor de tweede maal op een mijn en wonder boven wonder was er weer een plaats in de nabijheid om het ongelukkige schip aan de grond te zetten. Dat was in de buurt van Harwich. Tenslotte kwam men er later mee binnen in Rotterdam en hersteld heeft de „Maashaven" tot 1940 voor Van Uden gevaren om daarna ver kocht te worden aan Wm. Muller, die het schip „Zuyderburgh" doopte, onder welke naam het nog ve'.e jaren trouw heeft dienst gedaan. De „Parkhaven" Met de „Parkhaven" ging het minder gunstig. Dit schip liep 19 October 1917 op een mijn en zonk. Desondanks werden- in die oorlogsjaren enige schepen aan de vloot van Van Uden toegevoegd. In 1916 kwamen er de Jobshaven", de „IJsel- haven" en de „Waai'haven" bij. Het minste profijt had men van de „lJselhaven", want dit schip was zo ongelukkig om in Maart 1919 op een mijn te lopen. In de jaren, die daarna volgden kon meer aandacht besteed worden aan nieuw bouw en geleidelijk bereikte men het aan tal van vijftien schepen. Oudere schepen voerde men af en in Mei 1940 telde de Van Uden-vloot zeven schepen. Tijdens de tweede wereldoorlog gingen vijf schepen verloren en dat verlies werd daarna gedeeltelijk aangevuld met coas ters. Het op één na grootste schip is de hierbij afgebeelde „Maashaven", metende 5524 bruto reg. ton. De verdere gegevens luiden als volgt: lengte over alles 137,39 meter, lengte tussen de loodlijnen 129,54 meter, breedte 17,98 meter, holte tot shelterdeck 11,18 meter, diepgang 7,47 meter, draagvermogen 9430 ton, bunker capaciteit 1050 ton. De bemanning bestaat uit 53 koppen. De „Maashaven" heeft ac commodatie voor 12 passagiers. De voort stuwing geschiedt door een 6 cyl Bur- meister Wain motor van 2800 pk, die het schip een snelheid van 12 mijl geeft. Gebouwd bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij werd de „Maashaven" te water gelaten op 5 Augustus 1948, de dag toen het 100-jarig bestaan van de Firma Van Uden gevierd werd. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Dinsdag 27 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Anna Sylvia van Rotter dam. Virgilia van Bilbao. Middgard van Onton. Vinga van Vesteras. Adrastus van Port Said. Picardie van Duinkerken. Hans van Malmö. Elda van Rotterdam. Pavo van Vestervick. Saga van Hamburg. Empo van Swansea. Waria van Liverpool. Vertrokken zijn: Saint Pierre naar Duin kerken. Wima naar Mariestad. Danae naar Rotterdam. Sunny Prince naar Karshamn. L 404 naar Rotterdam. Phrontus naar Lon den. Hughin naar Antwerpen. Singkep naar Antwerpen. Madocra naar Bremen. Dieter Waltraud naar Hamburg. Ardetta naar Rot terdam. Bullfinch naar Londen. Hermann Fritzen naar Emden. Suomen Nyto naar Ant werpen. Margriet L naar Londen. Zaanstroom naar Huil. Heriot naar Leith. Grebbestroom naar Londen. De uitslagen van de voorjaarsdrive van de bridgeclub „De Jump" zijn in lijn A: 1. Born-Cleeren 38 pnt., 2. Jonkcr-de Jong, 37 pnt. Lijn B: 1. Snoek-Ooms 43% pnt. 2. Am- sing-v. d. Berg 38% pnt. Lijn C: 1. mevr. v. Amerongen-mevr. Samson 35 pnt. 2. v. Loo- Spruitcnburg 34% pnt. Lijn D: 1. mevr. El- zerman-mevr. Hamers 23% pnt. 2. Floor- Schadé 21 pnt. „Kennemerland"-renners naar Haarlem Vrijdag wordt er in Haarlem een wegwed strijd gereden, waar o.a. zes renners van de Beverwijkse vereniging ..Kennemerland" aan de start zullen komen. Het zijn T. Been tjes, J. Groot, Chr. Jong, K. Kluft, G. Honig en L. Braas. Garage aan Frans Naerehoutstraat Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee dat bij hun besluit van 27 April 1954 vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan D. P. Lucas te IJmuiden (Oost) tot het oprichten van een garage cn werk plaats in de percelen Frans Naereboutstraat 2 en 4 te IJmuiden. Sinds mensenheugenis staat op de hoek van Santpoorts Hoofdstraat en Wüstelaan het café „De Weijman" en in de loop der jaren is het verschillende malen van eige naar verwisseld. Voor zover na te gaan is, heeft de familie Vellinga er het langst van allen de scepter gezwaaid. Zaterdag 1 Mei, de dag waarop de heer H. J. Vessies uit IJmuiden-Oost officieel eigenaar zal worden, is het bijna veertig jaar geleden, dat de vader van de tegenwoordige eigenaar, de heer G. Vellinga, het bedrijf kocht. Oude foto's tonen het café en de stal houderij uit die dagen en daaruit blijkt dat er in de loop van de jaren wel het een en ander is veranderd. Oorspronkelijk was er een lage cafézaal met een kegelbaan erachter en verder een paardenstal, een doorrijstal en rijtuigstal, benevens een hooischelf. De stalhouderij is afgebrand in 1921, waarna de gemeente haar kans schoon zag de Wüstelaan, eens een smalle weg, waar twee handkarren elkaar nau welijks konden passeren, te verbreden. Na de tweede brand, op 25 Februari 1929, welke samenviel met de branden van het Paleis van Volksvlijt en het Stadhuis van Leiden, kwam de weg pas goed op breedte. De familie Vellinga zat echter niet stil en moderniseerde het bedrijf al spoedig. De grote serre's werden aangebouwd en nog kort geleden, in 1952, werd een kleinere serre toegevoegd. Het is dan ook niet dan met een bloedend hart, dat de tegenwoor- Dinsdagmiddag tegen vier uur kwamen ten kantoren van de Gemeente-ontvanger van Velsen bijeen de Wethouders van Fi nanciën en Personeelszaken, de heren J. C. Aschoff en C. P. Maas, de Gemeente-ont vanger, de heer A. Zadel, en de personeels leden van het kantoor van de gemeente ontvanger en van de Ophaal- en Storings dienst, daar de heer W. van der Does, ad junct-commies le klasse van de Ophaal- en Stortingsdienst, en de heer J. E. Prins, kassier van het kantoor van de ontvanger, gezamenlijk hun vijfentwintigjarig ambts jubileum vierden. Wethouder Aschoff sprak de jubilarissen toe namens het Gemeente-bestuur. Hij overhandigde een geschenk onder couvert en een. kist, waarvan de inhoud in rook zal moeten vervliegen. De Wethouder gaf te kennen, dat het Gemeente-bestuur waar dering heeft voor de arbeid van beide jubilarissen, naar hij zei „beiden voorbeeld van ijver en plichtsbetrachtingDe Ge meente-ontvanger sprak hen toe, zowel voor zich zelf als voor het gehele personeel. Hij bracht de jubilarissen dank voor het geen zij in het verleden presteerden. Dat hij voor hun prestaties dankbaarheid heeft, is gebleken uit de door hem aan het ge meentebestuur gedane voorstellen, waaruit belangrijke rangsverbeteringen resulteer den. Hij sprak de wens uit, dat de beide jubilarissen in gezondheid en voorspoed de eindstreep van hun ambtelijk leven zullen mogen halen. Ook oud-collega Keegstra sprak de jubilarissen toe en haalde enige herinneringen op. Nadat de jubilarissen dank hadden betuigd voor het hun gebo- dene, bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen in de sfeer, bij gelegenheden als deze passende. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 WOENSDAG 28 ATRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De terugkeer van de tweelingbroeders". Toneelver. V.V.IJ., 20 uur, Patronaatsge bouw, toneeluitvoering. IJmuider Harmonie, 20 uur. Rex, concert. „Felison", expositiezaal Heidestraat, 19-21 uur, expositie. Nutsbibliotheek Heidestraat, geopend van 19—21 30 uur. SANTPOORT Gem. Zangver. „Vox Humana", 20 uur, „Zomerlust", concert. DONDERDAG 29 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „San Francisco". C.J.M.V. „Die Rooirocks", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, uit voering. „Felison", expositiezaal Heidestraat, 19-21 uur expositie. „IJmuidens Bloei", 20 uur, „Augusta", vergadering. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur. spreekuur wethou der van Openbare Werken. De gymnastiekvereniging SSH. directeur de heer H. van Wijnen, heeft voor haar op Donderdag 6 Mei in het KSA-gebouw in Beverwijk te houden jaarlijkse zaaluit voering weer een uitgebreid programma samengesteld, dat enkele hoogtepunten biedt voor de oudere medewerkers. Alle elf afdelingen zullen aan dit pro gramma, dat begint met een kleuterles van vier- en vijfjarigen, medewerken. Eerst komen daarna de meisjes en joncens van 6 tot 7 jaar aan de beurt, respectievelijk met spring- en bankoefeningen, gevolgd door jongens van 8 tot 11 jaar op de toe stellen en meisjes van 10 tot 11 jaar met evenwichtsbalk en brug. Veel belangstelling zal ongetwijfeld uit gaan naar de vrije oefeningen van de jon gens van 12 tot 15 jaar, die deze oefenin gen uitvoeren tijdens het met Pinksteren in Zaandam te houden Internationaal Jeugd Turnfeest. Uiteraard ontbreken de rhythmisehe oefeningen voor meisjes en dames niet, maar tot de hoogtepunten mogen zeker ge rekend worden tafelspringen voor dames en heren; ringen dames en meisjes; hooc- brug en hoogrek voor heren en de vrije oefeningen aangeduid als Bondsoefenin-g 1934 voor dames. Wegens het veelomvattende programma van twintig nummers is de aanvangstijd bepaald op half acht. Dinsdag werden er drie wedstrijden ge speeld voor het HoUaod I bekertournooi. Voor de eerste ronde waren het de wed- strijden:GurewanSport en Staal 4-1, MultisBlowesa 3-2. Voor de tweede ron de werd gespeeld: AmateursHoptappers 2-0. Beide doelnunten kwamen van de voet van d*> oud-V.S.V.'er G. v. d. Lugt, die met zijn clubgenoot A'b de Vries een mooi partijtje speelde. De coöperatie Kennemerland heeft diverse plannen. In het deel van IJmuiden achter de Visserijschool zal een nieuwe kruidenierszaak worden gebouwd. Ook hoopt men binnen afzienbare tijd een manufacturenhandel in IJmuiden te be ginnen. In Velssen-Noord komt in „De Gilden" eer. zaak, evenals in Heemskerk, en in Beverwijk is men reeds bezig met de bouw van een kruideniers-banketbakkerszaak. Dit deelde de voorzitter van het district Kennemerland, de heer A. Meyns, de vele aanwezigen mede in ae districtsbijeenkomst voor leden, die gisteravond in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt laan in IJmuiden-Oost werd gehouden. De heer Meyns hield er een rede, waarin hij doel en streven van de coöperatie uit eenzette. Nederland telt momenteel 310.0t)0 coöperatieleden, zo zei spreker, waarvan er 1700 in Kennemerland zijn aangesloten. Spreker trok een parallel tussen de jaren 1844, toen in Engeland de coöperatie op zeer bescheiden voet een feit werd en het jaar 1953, toen de coöperatie Kenne merland een omzet boekte van 995.000, Eén ding is echter in de loop der tijden het zelfde gebleven: de leden hebben medezeg genschap in het bedrijf. Op elke vijftig leden is er één afgevaar digde in de ledenraad. Uit deze raad wordt commissarissen boven zich ziet geplaatst, het bestuur gevormd, dat een raad van De coöperatiegedachte wint meer en meer veld, aldus spreker, niet slechts nationaal, maar ook internationaal. Voor beelden hiervan zijn onder meer te vinden in Engeland en Zweden. Een coöperatie, zo merkte spreker op, onderscheidt zich van andere bedrijven, doordat er wederzijds belang mee is gemoeid. Een van de artike len in het reglement gewaagd er van dat het doel van de vereniging is de belangen van de verbruikers te behartigen. Men kan dan ook gevoeglijk spreken van een band die er is tussen bestuur en leden. Om deze band te versterken worden de districts- avnnden gehouden. Na de pauze hebben de leden gelegenheid gehad vragen te stellen en eventuele aan merkingen kenbaar te maken. De IJmuidense vishandel heeft een mar kante persoonlijkheid verloren in de heer kante persoonlijkheid verloren in de heer K. Wijnschenk, de directeur van Wijnschenk's Vishandel De Bijenkorf N.V., die in de nacht van Maandag op Dinsdag te Nice nog vrij onverwacht is overleden. Zo is dus weer eer, bekende figuur uit de IJmuidense vis handel heengegaan. Wie tijdens zijn leven over „Kobie" Wijnschenk sprak, kon een glimlach niet onderdrukken. Hij beschikte over een prachtige humor en onvergetelijk zijn en blijven zijn snedige gezegden. Voor al in de vergaderzaal kon hij op de moei lijkste ogenblikken door een simpele uit lating de stemmen ten goede doen keren. Naast een uitstekend en succesvol zaken man was hij eer. uitgesproken verenigings man. Zijn ja of zijn neen bleven onaan getast en het is dan ook geen wonder, dat hij vrijwel steeds deel van het bestuur heeft uitgemaakt. Naast zijn successen heeft hij toch ook grote zorgen gekend. Vooral de internationale politieke ontwik keling vóór 1940 heeft hem ontzettend veel leed gedaan, om van de gevolgen van de laatste wereldoorlog nog maar te zwijgen. Nadat het hem op 14 Mei 1940 gelukt was met zijn gezin naar Engeland over te steken, mocht hij eind 1945 de grote vol doening smaken met de zijnen weer heel- j huids in zijn geliefd Holland terug te keren. Hij vond daar zijn bedrijf echter in vol komen wanorde terug; geen enkel gegeven was meer beschikbaar. Het pleit voor hem, dat hij niet bij de pakken bleef neerzitten, doch met al zijn energie en zakelijk inzicht uit de puinhopen weer een thans door en d(>or gezond bedrtjf wist te voorschijn te roepen en aan zijn beide zoons over te dragen. Helaas liet zijn gezondheidstoe stand de laatste jaren in toenemende mate le wensen over en moest hij zich daardoor tenslotte meer en meer ontzien. Door een verblijf in warmer klimaat had hij ge hoopt nog enige verlichting van zijn kwaal te zullen vinden, maar dit heeft helaas niet meer mogen baten. Allen, die met hem in aanraking kwamen, zullen wijlen K. Wijn schenk met warme sympathie blijven ge denken. dige eigenaar, de heer F. W. Vellinga, af scheid neemt van zijn bedrijf. Voorlopig gaat hij op dokters attest een jaar uit rusten van het vermoeiende leven en zich aan zijn liefhebberijen wijden. Vellinga sr. zal ook nog wel eens terug komen. In ieder geval voor de Santpoortse ringrij- derij, waarvan hij de nestor genoemd mag worden. De bonte rij van verenigingen, welke in de loop der jaren gebruik gemaakt heeft van zaal en toneel, werd Zaterdag beslo ten door de Stem des Volks. Toevalliger wijze was zij ook de eerste, die op de planken kwam. Op Donderdag 6 Mei a.s. wordt van drie tot vijf uur een afscheids receptie gehouden in „De Weijman". ADVERTENTIE Hei theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur brengen wij cp veler verzoek een meesterlijk filmwerk met drie grote sterren terug Clark Gable Jeannette MacDonald Spencer Tracy in SAN FRANCISCO Boeiende emoties tussen de puinhopen van de door een aardbeving geteisterde stad Een uitzonderlijk filmwerk, dat door haar grootsheid nog vele duizenden zal verrukken De Castricumse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft voor de avond van de eerste Mei een feest georganiseerd, dat in hotel Borst zal worden gegeven. De Mei-rede zal er worden uitgesproken door de heer dr. van Veen uit Amsterdam en voorts zal de bekende voordrachtskun stenaar Otto Sterman zijn medewerking verlenen. Een volksdansgroepje zal enkele volksdansen ten beste geven. Huisvrouwen bijeen „Ik hoop dat u het Koningin Wilhelmi nafonds wilt steunen door zoveel mogelijk de bekende lucifers, die verkocht worden ten bate van dit fonds, te kopen. Daar naast zouden wij het ten zeerste op prijs stellen, indien u bij de komende collecte als collectrice optreedt". Aldus de heer J. van Wijk, promotor van het Koningin Wil helminafonds, op de Dinsdag in hotel De Rustende Jager te Castricum gehouden bijeenkomst van de Nederlandse Vereni- eing van Huisvrouwen afdeling Castricum. De spreker hield een korte inleiding over het werk van het fonds en vertelde voorts dat er voor de aanschaffing van de beno digde instrumenten veel geld nodig was. Zijn hartstochtelijk beroep od de huisvrou wen zal ongetwijfeld weerklank hebben gevonden. Het resterende gedeelte van de avond heeft de heer Leo Rommerts. jeugdher- bergvader van de jeugdherberg Konings- bos te Castricum. de dames vermaakt met het zingen van talrijke volksliedjes, waar bij hij zichzelf op zijn gitaar begeleidde. Voor een niet te groot aantal belangstel lenden gaf de Geheelonthouders Zangver eniging „Door onthouding verenigd" gister avond in het Ned. Herv. Ver.gebouw aan de Schans een concert. Het a capella zingendie koor, dat onder leiding van mevrouw H. Hippe-Tendeloo staat, beschikt over een behoor'ijk aantal zangers en zangeressen, die door hun vol ledige aandacht bij het zingen een afge rond en zuiver ensemble vormen. Het eer ste optreden was gewijd aan een paar La tijnse liederen, het tweede aan „Der erste Friihlingstag" van Mendelssohn-Bartholdy en het speelse „Zomer" van Joh. F. Keja. Na de pauze bracht het koor een viertal frisse volksliedjes ten gehore, waarvan „Zeg Kwezelken" in een speciale bewer king wel het beste was. Ook „Ain boer wol noar zien noaber tou" in een bewerking van R. de Koning, klonk mooi van cadans en toon. Als gasten traden op Frans Vester. fluit, met Miep van Luim aan de vleugel. Zij oogstten zeer veel succes en hadden dit vooral te danken aan het feit, dat zij uitstekend op elkaar waren ingesteld. Be halve de Sonate van M. Blavet en „Musik für ein Floten Uhr" van Hayrim, bracht dit duo enkele speciale nummers, waarbij de verscheidene mogelijkheden op de fluit goed tot hun recht kwamen. Een bos bloemen in Beverwijkse kleuren bracht de dank van de zaal over. Een geslaagde avond, die werkelijk meer belangstelling verdiende. Onbeheerd Er is een toeneming te con stateren, vrienden, in de ver keerde wijze waarop wij onze stalen rossen op straat achter laten. Onbeheerst worden ze onbeheerd neergezet. „Onbe heerd" is volgens de wet dat achteloze neerslingeren van rijwielen zonder ze vooraf van een slot te voorzien, subsidair zonder dat slot dicht te dTaaien, te schuiven of te knipsen. Dat mag niet, want dan komen de zwijntjesjagers op gymnas- tiekschoentjes aangelopen met hun petten in de ogen getrok ken en nemen die rijwielen stilletjes mee. Er zijn er al weer drie ontvreemd in de laatste dagen en nu gaat de politie korte metten maken met onbeheerde fietsers. Er zijn er al twintig meegenomen naar het beroo, waarvan al leen al uit Velsen-Noord zes. Dus fietsers: past op Uwe tellen, sloten en portemon- naies, want zo'n bekeuring hakt er in. Af Aan het Koningsplein heeft een ondeugend hondebeest een welgerichte sprong afgevuurd, die tegen de broekspijp van een nietsvermoedende passant was gericht. De pijp scheurde krakerig uiteen tot onherken bare stukjes textiel en de* politie heeft bemiddeld om de gedupeerde sans-culot weer aan een nieuwe beenbedek king te helpen. Maar nu is het eind van het lied, dat de woef wegens zijn verwoestende sprong ten dode gedoemd is. Hè, meneer, doet u dat nou niet. Toen u een ruitje in schoot als aankomende straat voetballer hebben ze u ook niet naar Siberië gestuurd. In het goud Deze twee naar elkaar blik kende mensen vormen samen het echtpaar, dat vandaag op Bloemendaalsestraatweg nom- mer vijf het feest der gouden echtvereniging viert. Sant poorters dus, maar geen was echte, want meneer en me vrouw Cock—Goos kwamen een halve eeuw terug uit Den Helder. De vijftig jaren, die sindsdien zijn verlopen, heb ben hen echter ten volle het Velsense burgerrecht ver schaft, temeer, omdat de brui gom bijna drieëndertig jaren als portier kleermaker aan het Provinciaal Ziekenhuis werk te. Dat kleermaken heeft hem jong gehouden in al de 72 jaren van zijn welbesteed leven: hij heeft in de Zeestraat in IJmuiden en aan de Bloem- straat jaren zijn zittend be roep uitgeoefend. Apropos: de Velsense tuchtschool heeft hem ook een paar jaar als be waarder gekend, maar daar was hij kennelijk te tenger voor gebouwd, want dat lag hem helemaal niet. De bruid is overigens ook nog lang niet voor een kleintje vervaard en dus wordt het vanavond een recht gezellig festijn met de kinderen, de kleinkinderen en de achterkleinkinderen, die de familie Cock sieren en hoog houden. Vanavond wordt dat een uitje samen. Als ge dus wilt feleciteren, doe het dan vanmiddag, want vanavond wordt de plaat ge zamenlijk gepoetst naar plaat sen, waar het gezellig is. Het zal druk worden, deze dag, want het echtpaar telt talloze vrinden. Ook van deze plaats: profi ciat en nog vele jaren bij de vijfendertig gedurende welke de naam Cock in onze abon- nementenregisters voorkomt. Zo hoort dat Volgens ons Wegen verkeers reglement, dat overal op ge rekend heeft, hebben brand weer- en politie-automobielen, die naar iets naars onderweg zijn, voorrang. Overal en altijd. Dat is een goede bepa ling, want als die haastige vehikelen niet door kunnen stomen, kan het met een huis nèt bekeken zijn en een ern stig gewonde kan ook niet wachten tot een eigenwijze bromfietser eens belieft door te rijden. Maar bij ons in Velsen trek ken wij ons daar bar weinig van aan. Bij ons in Velsen laten we de brandweerauto, die over de Lange Nieuwstraat huilt of de politiejeep, die met snerpende sirene naar een ongeluk ijlt, rustig op onze kleine belan getjes wachten. Wie dacht, dat het zo hoor de. kon dezer dagen een lesje krijgen van een met Ameri kaanse nummerborden ge tooide slee, waarvan de be stuurder bij het naderen van de brandweer onmiddellijk en beslist aan de kant van de weg schoof. Zo moet dat. Het is alleen maar jammer, dat een Amerikaan het moet komen onderwijzen. .LAMPENIER Ilier beter. Vele kleine motorscheep jes van Urk, die in deze tijd van het jaar gewoonlijk, de IJselmeervisserij uitoefe nen, zijn nog steeds od de kust ten Noorden en Zuiden van IJmuiden te vinden. Zij markten regelmatig te IJmuiden en de resultaten, die zij met deze kustvisserij be reiken zijn heel wat beter dan die van de vissers op het IJsekneer. Vorige week za ten de besommingen van de Urk er Noord- zeevissers tussen de f 400 en f 850 per vaartuig. IJselmeervisserij. De eerste week van de kuilpalingvisserij op het IJsebneer is niet bevredigend geweest. Tengevolge van 't koude weer waren de vangsten aan kuil- paling zeer gering te noemen. De gemid delde vangsten varieerden van 9 tot 20 pond per etmaal. Doordat er weinig aan voer was liep de prijs op tot f 1.46 per pond. De motorloze zeilvaartuigen hebben nog weinig kuilpeling kunnen vangen. Van deze vissers waren de weekbesom mingen slechts f 40 tot f 105 per vaartuig; van de motorvaartuigen tot f 300 per vaar tuig. In dezelfde week van verleden jaar was de aanvoer van kuilpaling ongeveer drie maal zoveel. Het vorige jaar werd verder zeven maal zoveel lijnaal aange voerd als thans het geval was. Door het ruwe koude weer kon de beug van de lijn- aalvissers maar een tot twee etmaal in zee worden gebracht De vangsten varieerden van 12 tot 30 pond per lij naai visser. Met een gemidde'de prijs van f 1.25 per pond, waren de weekbesommingen van f 20 tot f 60 per visser. De aanvoer van nest was ook minder dan in vorig jaar, al waren hier de verschillen niet zo groot. De vang sten liepen van 375 tot 3500 jiond per et maal. Nest werd verkocht voor f2.60 tot f3.05 per 37J4 kg. Door een vaartuig werd Noordzeevis aan gevoerd. De prijs zat tussen de f 0.10 en f0.60 per pond. De vorige week (19 tot en met 24 April) werd aangevoerd: 5084 pond kuilpaling (vorig jaar 18051 pond) 1124 pond lijnaal (verleden jaar 7091 pond). Werd er nu geen fuikaal aangevoerd, ver leden jaar was dit nog 1330 pond. Nu 328575 pond Nest, tegen 458700 in het vo rige jaar. Nu was de totale omzet f 19.823.70 verleden jaar 40.938.69. Prijzen van Dinsdag: Heilbot 3.30-2.50, gr. tong 1.76-1.64, grm. tong 2-1.96, kim. tong 2.18, kl. tong I 1.72-1.62, kl. tong II 1.64-1.44, tarbot 2.60-2.10, alles per kg.; gr. griet 69, tongschar 82-68, kl. schol II 17-11, schar 16-8, bot 14-8, v. haring 13.50- 10.50, makreel 12.20-10. gr. schelvis 56, grm. schelvis 62, kim. schelvis 62-56, kl. schelvis I 60-55, kl. schelvis II 54-13, Wij ting 24-8, gT. gul 48-45, kl. gul 30-24, kl. wolf 42, poontjes 24-11, kl. koolvis wit 32-27, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 220- 104, gr. koolvis zw. 64-50, gr. koolvis wit 78-74, gr. leng 74-67, gr. wolf 96-86, alles per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 45 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 1 griet, 11 tongschar en schartong, 50 schol. 90 schar, 50 bot, 280 haring, 5160 makreel, 240 schelvis, 280 wijting. 150 kabeljauw en gul, 25 leng, 12 wolf, 27 poon. 96 koolvis en 30 diversen, totaal 6550 kisten. Kennemerland nog niet „vol" De kring Velsen-Bevewijk van de dienst Bescherming Burgerbevolking heeft op het ogenblik de beschikking over 1200 per sonen ofwel 45 van het aantal, dat men nodig heeft: 2800 personen. Dit werd Dinsdag nog medegedeeld op de voorbe- reidingsavond voor adspi- rant-huisbezoekers, die de ledenwerf-actie der B.B. gaan beginnen. De promotor voor de kring Noord-Zuid- Holland, de heer G. A. Suermondt uit Den Haag, heeft de talrijke aanwezigen verteld, dat het landelijk uitstekend gaat met de werving voor de B.B. Er zijn streken en steden waar men „vol is" en daar is de medewerking dus voldoende. Maar waar nog een tekort is, moet men zo spoedig mogelijk trachten de leemten te vullen. Dit is het gauwst en het best met een huis bezoek-actie te bereiken: daar is de eigen overtuiging op anderen over te brengen. Op de gisteravond im „Terpsichore" aan de Leestraat te Beverwijk gehouden jaar vergadering van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers Bond, afdeling Beverwijk, werden de aftredende bestuurs'eden, de beren G. v. d. I^eijden, L. B. v. d. Struis en P. Rens, herkozen. Ter aanvulling kwamen J. Bestebreur en G. Hoogendorp in het nieuwe bestuur en als districtsbestuurder werd de heer A. Richnian gekozen. Het aantal leden van de afdeling Bever wijk is gestegen tot 544 per 1 April, mede dank zij de op staoel staande doorvoering van de nieuwe C.A.O.. De secretaris van de vakgroep, de heer P. J. Rijken, kon eveneens een, zij het iet wat klein, succesje boeken, d-oordat het aantal leden van 110 op 123 was gekomen. Iets nieuws voor de A.N.M.B. was een kleine verloting, die diende om het aantal bezoekers te vergroten. Het was tevens de laatste keer. gezien (fe reactie van de leden. Tenlaatste legden zich echter ook degenen die tegen de verloting waren, neer bij de gedachte van de heer Rijken, om een even tuele prijs ter beschikking van een lief dadig doel te stellen. Met een gezellige rondvraag kwam ook aan deze jaarvergadering weer een einde. Onder auspiciën van het Prinses-Irene- fonas heeft het orkest John Milstone een bezoek gebracht aan het sanatorium „He liomare" te Wijk aan Zee. Met een afwis selend programma slaagde dit ensemble er in de hier verpleegde patiënten aangenaam bezig te houden en hen een paar uur af te leiden. De kunstfluiter Jan Tromp vergastte de zieken op enige zeer goed uitgevoerde num mers cn ook de goochelaar Ad Kleyn werd met grote bijval ontvangen. Het optreden werd besloten met samen zang van de verpleegden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9