Gedecoreerden in Haarlem en omgeving Lente - Symphonie „RITSA" 32.95 PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag STOFZUIGERS Het resultaat deed mij aan toverij geloven 7 Nobelprijswinnaar Léon Jouhaux overleden 2 KEI P Gr. Howhtrul 137 n««il Luaor DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ DE KLOMPENCENTRALE De Koninklijke Onderscheidingen Omvangrijke Turkse havenorder voor Nederland Jersey Voorjaarspakjes Overhemd - Blouse Pionier der internationale vakbeweging ZWEM- BLAAS DONDERDAG 29 APRIL 1954 ADVERTENTIE BALL DE ÉCHTE NAVY-CUT VAN VROEGER Wij laten hieronder volgen de naimen van inwoners van Haarlem en omliggende ge meenten die ter gelegenheid vam de ver jaardag van Koningin Juliana een onder scheiding ontvingen. (De namen zijn ge plaatst in de volgorde waarin zij in de Buitengewone Staatscourant voorkomen.) Tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam, wonende te Bloe- mendaal. Tot officier in de Orde van Oramje-Nas- sau zijn benoemd: E. Meijer, dirigerend officier der Rijks politie 1ste klasse, commandant van het gewest Amsterdam, wonende te Aerden- hout; mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; ir. P. C. Tirion te Bloemendaai, hoofdingenieur bij de dienst der Publieke Werken te Amsterdam; I. van der Velde te Heemstede, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Amstelveen; P. H. Pesman, hoofdinspecteur van 's Rijks Be lastingen, hoofd van de inspectie der be lastingen te Haarlem, 1ste afdeling; P. Postma te Overveen, technisch inspecteur bij de Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Noordhoi- land; ir. J. Volkers te Heemstede, hoofd ingenieur-A van de Rijkswaterstaat; ir. E. Struyk te Heemstede, chef van de Techni sche Dienst der N.V. Kon. Paketvaart Maat schappij; ir. P. van Delden, directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en Breedband N.V. te Velsen; P. Goed- ADVERTENTIE ZON BRILLE N m t optisch iuisto «Joaon HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Klok. 7.01 Gelukwens door mr. L. A. Kesper. 7.07 Nieuws. 7.22 Platen. 8.00 Klok. 8.01 Gelukwens door mr. L. A. Kesper. 8.07 Nieuws. 8.22 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Klein koor. 9.45 Morgendienst. 10.15 Pla ten. 10.45 Reportage. Défilé Soestdijk en grote militaire parade in Rotterdam. 12.00 Promenade-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Promenade orkest (vervolg). 12.55 Tulpenrallye. 13.00 Klok. 13.01 Toespraak door Z. E. dr. W. Drees. 13.05 Nieuws. 13.20 Koninklijke Mili taire Kapel. 14.00 Klok. 14.01 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest en solist. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Amusementsmuziek. 16.35 Ge lukwensen door Nederlandse emigranten. 16.50 Radio Philharmonisch orkest, (stereo- fonische uitzending). 17.35 Sportactualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.10 Metropole-orkest. 18.40 Koninginnedag in Nieuw Guinea. Suriname en Nederlandse Antillen. 18.55 Meester-trio (stereofonische uitzending). 19.20 Ronde van Nederland. 19.25 Enzovoorts, enzovoorts, en zovoorts, klankbeeld. 20.00 Klok. 20.01 Nieuws en weerpraatje. 20.08 Nederland jubelt, gevarieerd programma. 21.30 Wed strijd in kennis van de Vaderlandse Geschie denis. 21.55 Over bluffen gesproken22.30 Marinierskapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Konin- ginnefeest bij de Nederlandse Clubs in Lon den, Parijs en Milaan. 23.5024.00 Dagslui ting en Wilhelmus. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Zie Hilversum I. 9.45 Platen. 10.15 R.K. uitzending. 10.45—24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE (Nationaal programma) 10.2012.00 Reportage feestelijkheden in de tuin van het paleis Soestdijk. 21.00—21.45 Filmreportage bezoek Z. M. Koning Frede- rik en H. M. Koningin Ingrid van Denemar ken en van de feestelijkheden in den lande ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Omroeporkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Koorzang. 18.10 Voordracht. 18.20 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symphonieorkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universitiet. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuwe. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE vanaf 1.60 p. week. zonder vooruitbet Gr. Houtstr. 132. Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, officier in de Orde van Oranje Nassau. koop Dzn. te Bloemendaai, directeur der Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam; Th. S. J. Hooij te Haarlem, vice-voorzitter van de Ned. Katholieke Middenstandsbond; R. C. Schenk te Heem stede, oud-bestuurslid van landbouworga nisaties, en K. R. van Staal te Heemstede, secretaris van de Vereniging van Ex-Poli- tieke Gevangenen. Tot ridder in dé Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: J. D. Wolterbeek te Haarlem; J. H. Vare kamp te Overveen, directeur van het Me disch Consultatiebureau voor Alcoholisme te Haarlem; J. O. Vermeer en P. H. Fijma, oud-raadsleden der gemeente HLllegom; W. F. Visser, wethouder van Velsen en lid der Provinciale Staten van Noordholland; H. M. van Unen, oud-raadslid der gemeente Heemstede; P. Visser te Heemstede, direc teur der N.V. Vissers Autodiensten; W. Post te Heemstede, nautisch adviseur bij de N.V. Verenigde Nederlandsche Scheep vaart Maatschappij, en G. Oud te Aalsmeer, oud-voorzitter van de afdeling Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is verleend aan: L. Koning, hoofdassistent-sectiechef van 's Rijks Belastingen te Haarlem: J. Stoeltie te Haarlemmermeer, startmeester 1ste klasse bij de Kon. Luchtvaart Maatschap pij; Th. J. C. Blom te Haarlemmermeer, ADVERTENTIE KLOMPEN KLOMPEN KLOMPEN Kinderklompen 1.1.25, 1.50, 2. Klompsokken alle maten. Zeemleer zéér voordelig Dr. Letldsstr. 10 Haarlem-N. - Tel. 11784 van de Nederlandsche Leeuw en van Oranje Nassau, kunnen wij in model en in diverse miniatu ren direct uit voorraad leveren. Onze uitgebreide folder met ver melding van modellen en prijzen wordt op aanvrage toegezonden. Smit van Rijsbergen ONDERSCHEIDINGEN Zülstr. 71 Haarlem Tel. 16963 ADVERTENTIE afdelingschef bij de drukkerij-uitgeverij J. H. de Bussy te Amsterdam; J. Voogd te Haarlem, voorheen bedrijfsleider van het filiaal Haarlem van de N.V. Magazijn Ne derland-Kattenburg, en M. van der Lans te Lisse, meesterknecht bij de N.V. M. Veld- huyzen van Zanten. De eremédaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan: J. J. A. van der Linden te Haarlem; A. Vastenouw te Hillegom, erevoorzitter van de Hillegomse Harmoniekapel; A. Pol derman te Haarlem, opzichter der P.T.T.; K. R. J. A. van Thienen te Haarlem, employé 1ste klasse der P.T.T.; mej. J. E. M. Lapère te Haarlem, hoofdemployé der P.T.T.; F. Koper te Zandvoort, schipper van de reddingboot; A. Joustra te Haarlem, oud-adjunctcommies der Nederlandse Spoorwegen; W. Broekhoff te Haarlem, onderbaas der Nederlandse Spoorwegen; H. M. Lauteslager te Haarlem, oud-ad junctcommies der Nederlandse Spoor wegen; J. H. de Weerdt te Haarlem, oud ploegbaas der Nederlandse Spoorwegen; R. Karei te Haarlem, instrumentmaker 1ste klasse der Ned. Spoorwegen; P. Zwart te IJmuiden, ladingmeester der Nederlandse Spoorwegen; P. Koomen te Haarlem, expe diteur 1ste klasse der P.T.T.; H. de Wilde te IJmuiden, monteur-C bij de Rijkswater staat; M. Diepenbroek te Haarlem, wagen maker der Nederlandse Spoorwegen; L. J. Kuylen te Haarlem, stoffeerder der Neder landse Spoorwegen; J. Th. Junge, hulp- electricien der Nederlandse Spoorwegen; E. A. Scheepmaker te Hillegom, gewezen bedrijfsleider op de kwekerij der fa. P. Hopman en Zoon; P. Halewijn, voorheen chefcorrector bij de uitgeverij-drukkerij Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem, en W. Versteeg, chefdrukker bij de uitgeverij drukkerij Boom-Ruygrok N.V. te Haar lem. De eremédaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan A. Zonneveld te Velsen, bloemist bij de fa. Chr. de Vries en Zonen te Beverwijk. Wegens gebrek aan plaatsruimte is het ons niet mogelijk de onderscheidingen in de overige delen van ons land toegekend vandaag te vermelden. Wij stellen ons voor dit morgen te doen. Fabricage van Comets De De-Havillandfabrieken hebben, hangende het onderzoek naar de onge lukken met de Cornets, de fabricage van straalvliegtuigen van de typen Cornet 2 en 3 opgeschort. T7"andaag gooide mijn dochtertje 'n pot inkt over mijn gebor duurde tafelkleed. Melk, of ci troensap, niets hielp. Sinds enige tijd doen wij de was met Castella Parels, en tot groot genoegen. Ik vertrouwde ook mijn mooie, ge handwerkte kleed aan Castella Parels toe. Het resultaat deed mij aan toverij gelo ven. De vlekken waren verdwenen. U weet niet, hoe gelukkig ik daar- U vliegt nu door de was heen Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht- heid van alle goed. dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. mee was. Zo schrijft ons één van de vele tienduizen den huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmid del van de nieuwe tijd. Bovendien vindt U ln Castella Parels (47 ct.) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad. die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels in huls De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij van Havenwerken heeft van de Turkse regering de opdracht ontvangen voor de aanleg van een nieuw havencom plex te Mersina in Zuid-Turkije. Het pro ject omvat de bouw van golfbrekers en kademuren, een silohaven, een vissers haven, een marinehaven, een hout- en petroleumhaven en een industriehaven. Met de uitvoering van deze werken zou ongeveer 5>/2 jaar gemoeid zijn. De con tractsom beloopt 68 millioen Turkse pon den, overeenkomende met ongeveer 90 millioen gulden, waarvan ongeveer de helft betaald zal worden in guldens. ADVERTENTIE in 15 kleuren y-95 Hoogglanzende Poplin „Sanfor" (krimpvrij) Semisoft boord, het model dat furore maakt in Europa's hoofdsteden. Barteljorisstr. 5 - Tel. 19004 Haarlem ADVERTENTIE Léon Jouhaux voorzitter van de Franse Economische Raad is op 74-jarige leeftijd in Parijs overleden. Jouhaux die in 1951 de Nobelprijs voor de vrede ontving, werd op 1 Juli 1879 te Parijs geboren. Het grootste deel van zijn leven wijdde hij aan de vakbeweging. In 1909 werd hij gekozen tot secretaris-gene raal van de „Conféderation Générale du Travail" (C.G.T.). Sedert 1919 was hij lid van het bestuur van het Internationale Arbeidsbureau en vice-president van het Internationale Vak verbond. Hij werd tevens lid van de ont wapeningscommissie en de raadgevende commissie voor economische zaken van de Volkenbond. In de afgelopen oorlog voerden de Duit sers hem als gijzelaar naar Duitsland. Na de bevrijding werd Jouhaux geko zen tot voorzitter van de C.G.T.-Force Ouvriére, tot vice-voorzitter van het In ternationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen en vice-voorzitter van het be stuur van het Internationale Arbeids bureau. Woensdag werd hij herkozen tot voor zitter van de Franse Economische Raad, welke functie hij sinds 1946 bekleedde. Dezelfde avond overleed hij aan een hart kwaal. Hij was officier van het Legioen van Eer. j Critiek. De Amerikaanse (onafhankelijke) Senator Wayne Morse is van mening dat de Amerikaanse radio- en televi siestations hun aandacht beter aan „we zenlijk belangrijke zaken, als de vrij heid van Indochina en de Geneefse be sprekingen" kunnen wijden, dan aan verslagen van de zittingen der Congres- ondercommissie, die het geschil tussen autoriteiten' van het Amerikaanse leger en senator McCarthy behandelt. Zelfbestuur. In het Britse Lagerhuis is meegedeeld, dat in de Britse kolonie aan de Goudkust hervormingen worden ingevoerd. Er zal een Kamer worden gevormd door middel van in Juni te houden algemene, rechtstreekse verkie zingen door de inheemsen. Uit deze Ka mer zal vervolgens een regering worden gekozen, die verantwoordelijkheid-ver schuldigd zal zijn aan de. volksverte genwoordiging. Eigen haard. Uit een door de Vrije Univer siteit te Brussel gepubliceerde studie blijkt dat in 1953 47,5 procent der Bel gische gezinnen over een eigen woning beschikken tegenover 39 procent in 1947. In de studie wordt verklaard dat 31.8 procent der arbeidersgezinnen in een eigen huis woont. Herdenking. In geheel Italië hebben fascis ten Woensdag het feit herdacht, dat Mussolini negen jaar geleden in Noord- Italië werd doodgeschoten en later aan de voeten werd opgehangen in een ben zinestation bij Milaan. De weduwe van de dictator, Donna Rachele. woonde een van de vele herdenkingsdiensten bij, waar gebeden werd voor het zieleheil van Mussolini. In fascistische bladen werden de namen opgesomd van de medewerkers van de dictator, die op dezelfde dag als deze door verzetslieden werden gefusilleerd. Televisiedebat. Duitse televisie-kijkers zul len vandaag vijfhonderd Bondsafge- vaardigden aan het werk kunnen zien. Het grote debat over de buitenlandse politiek, dat het parlement houdt, zal namelijk door de televisie van de Noord-West-Duitse omroep worden Uit gezonden. Granaat. Toen inheemsen hun eten op een vuurtje klaar maakten te Dar-Es- Salaam in Tanganyika, vond er een ont ploffing plaats waardoor drie van hen om het leven zijn gekomen en vier aijn gewond. Een granaat uit de eerste we reldoorlog lag begraven onder de plek, waar het vuur was gemaakt. Triploren. Op 15 Juni wordt in België een nieuw verkeersreglement van kracty, waarbij het o.a. automobilisten zal zijn toegestaan op wegen, die meer dan tien meter breed zijn, op een gegeven ogen blik bij het passeren met gedrieën naast elkaar te rijden. Ook mogen automobi listen een tram links passeren wanneer rechts daarvan een auto met de zelfde snelheid rijdt. Dubbel. In Dacca, Oost-Pakistan, heeft een 20-jarige Pakistaanse het leven ge schonken aan een baby met twee hoof den en vier armen en vier benen. Het is een vrouwelijke baby. Sigaren. In het gebied van Sare aan de Frans-Spaanse grens, zijn zeven grote „vliegende sigaren" waargenomen, die zich in de richting van Spanje bewo gen op een hoogte van ongeveer 2000 meter, aldus AFP. Verkiezingen. De eerste algemene verkie zingen in Brits-Honduras zijn Woens dag in alle kalmte begonnen. Men ver wacht, dat de anti-Britse verenigde volkspartij ten minste vier en mogelijk alle negen zetels in de Wetgevende Raad zal winnen. Er zijn 12000 kies gerechtigden. De kiezers moeten ouder dan 21 jaar zijn en hun naam en de da tum kunnen schrijven. De Verenigde Volkspartij kan een meerderheid in de wetgevende Raad verkrijgen door acht van de negen omstreden zetels te win nen. De andere zes worden ingenomen door ambtenaren en benoemde leden. De partij kan niet de meerderheid beha len in de Uitvoerende Raad, waarvoor slechts vier personen kunnen worden gekozen. Drie zetels van deze raad wor den ingenomen door ambtenaren en twee door benoemde leden. Hardleers. In een kantoor te Liverpool was al zo vaak ingebroken (aldus de Man chester Guardian), dat bij wijze van vriendelijkheid tegenover de inbrekers op het perceel een mededeling werd aangebracht, waarin het volgende werd gezegd: „Aan alle inbrekers: Dit kan toor is al zo vaak geplunderd, dat wij niet meer zo gek zijn om iets van waar de hier achter te laten. Er staan alarm-apparaten opgesteld, en iedereen die hier ingebroken heeft werd later gearresteerd". Maar veel hielp deze vriendelijke waarschuwing niet. want er werd toch weer ingebroken. De dieven trachtten twee brandkasten te openen, waarin zij niet slaagden, en namen ten slotte geheel ontmoedigd de haar borstel van een der directeuren maar mee. TocU ió Uet zo K. 27. De opperkok van de koninklijke keu ken keek niet bijster vriendelijk, toen Pan da en de alchemist zijn domein binnen kwamen. „Sapristie!"riep hij, „retireer deze minuut! Toegang verboden hier! Kunt ge niet lezen dat bord? Allé! Allé!" „Stil te!", riep de soldaat, die de alchemist en Panda begeleidde, „orders van de koning: toegang tot de koninklijke keuken toege staan aan 1 alchemist le klas en 1 alche mist halfwas in opleiding. Doel: bereiding van een brouwsel ter verharding van het koninklijke zwaard!" Orders zijn orders, vooral als ze van de koning afkomstig zijn. Dus moest de verontwaardigde kok aan zien, hoe Panda en de alchemist zijn keu ken in beslag namen voor het bereiden van hun brouwsels. Maar de manier, waar op de alchemist te werk ging, deed zijn gal koken. „Parbleu, mijn soep! Mijn kos telijke soep!", riep hij, toen de alchemist een grote pot van het vuur nam en de inhoud ervan op de vloer uitstortte. Maar de alchemist stoorde zich niet aan de op winding van de verbitterde keukenmees ter. „Dit potteke is juist wat wij behoeven", zei hij, „snel nu, jonker Panda, haal een schepel zwarte kolen!" Panda voldeed haastig aan dit verzoek, maar toen hij de kolen op het vuur wilde werpen, werd hij hiervan door de alchemist weerhouden. Hoe nu, jonker Panda?", riep deze, „weet ge thans nog niet, dat de kolen IN de pot behoren en niet ERONDER?" Hij gaat kolen koken!", hijgde de kok, verwilderd toekijkend. „Mon Dieu, wat meer nog moet ik medemaken hier?!" VOOR niemand van ons zal het een ge heim zijn dat het gemakkelijker is in zeewater drijvende te blijven dan in het lichtere zoetwater. En hoewel we niet uit ervaring spreken, kunnen we ons toch best voorstellen dat het zwemmen in olie voor de mens uitgesloten is, om de eenvoudige reden dat hij in dit lichte milieu zakt als een baksteen. Goed beschouwd, zijn er in dit opzicht maar twee mogelijkheden: öf we drijven met meer of minder moeite op een vloeistof, óf we zinken. Een andere uitweg is uitgesloten. Maar in zekere zin staat een vis voor hetzelfde geval. Een zoetwatervis die zich dus in een vloeistof met een betrekkelijk licht soortelijk gewicht bevindt, heeft eveneens neiging te zinken. Werd hierin niet op een bijzondere wijze voorzien dan zouden al onze zoetwatervissen bodemdieren zijn. Het is echter de zwemblaas die het de snoek of forel mogelijk maakt lange tijd in het water onbewegelijk te blijven „staan". Nu is het woord zwemblaas eigenlijk een beetje miseidend, omdat dit orgaan met het eigenlijke zwemmen weinig te maken heeft. Beter zou het dan ook zijn te spre ken van lucht- of gasblaas, omdat met be hulp van dit apparaat het soortelijke ge wicht van de vis vergroot, of verkleind kan worden. Vissen, die vanuit zee de ri vieren opzwemmen en wier gewicht ten opzichte van het zoete water dus zwaar der wordt, zouden naar de bodem zakken J indien zij geen inrichting bezaten, waar door hun soortelijke gewicht aan de om geving wordt aangepast. En omgekeerd, zou een vis die naar zee zwemt, de neiging hebben naar de oppervlakte te stijgen. Door vermeerdering of vermindering van de hoeveelheid gas in de zwemblaas, kan het volume van dit orgaan echter geregeld worden, zodat dienovereen komstig het soortelijk ge wicht van de vis naar de nieuwe omgeving kan worden geregeld. Zoals gezegd, vissen die geen zwemblaas bezitten, zijn in den regel bodemdieren, zoals bijv. de platvissen die bijzonder veel moeite moeten doen zwemmende om hoog te komen. Maar, geen regel zonder uitzonderingen. De haaien, die toch zeker niet op de bodem van de zee leven, bezit ten geen zwemblaas, maar desondanks zin ken zij niet. Integendeel, vaak zwemmen zij juist aan de oppervlakte van het water. Dit wordt hun mogelijk gemaakt door de lever die zeer veel olie bevat, waardoor het soortelijke gewicht van dit dier ten opzich te van het zeewater in een gunstiger ver houding komt. Laten wij ons, na deze beschouwing over de wonderbaarlijke hulpmiddelen in de natuur, weer eens wenden tot de klassieke wereldwonderen, waarvan thans het Mau soleum aan de beurt is. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2