Tweede Kamer verdiepte zich in détails van PBO-rechtspraak Agenda voor Haarlem Buitenlandse padvindstersleidsters gaan in „Woudschoten" vergaderen Schout en schepenen in actie tegen Vondels Palamedes Nederlandse onderwijs film maakt rolprent over Vondels leven Abr. Meyer Nederland lid van Pacif ic-verdrag Compliment van mr. Van Leeuwen voor consolidatie van staatsschuld „Vox Humana" zong „Veni Creator" van Tom de Vries Deel van Panamakanaal met instorting bedreigd DONDERDAG 29 APRIL 1954 3 Camera's snorden in Lepelstraat Jeugdbeweging ijvert voor herstel van de vijfde Mei Keurige collectie DAMESJAPONNEN John Tarras werkt met „Ballet Recital'' Kerkelijk Nieuws Eerste rode lelies Lady Baden Pozvell naar Nederland De sabotage aan de Belgische straaljagers Bevrijdingsnummer van Expogé Het smalle gebied tussen de Grote Kerk en de Vleeshal was gisteren gedompeld in Hollywoodsfeer. Acht schijnwerpers wierpen hun doordringend licht op de beide oud-Hollandse winkeltjes die tegen de Vleeshal leunen, daarvoor liep een schout met zijn schepenen voortdurend heen en weer, nauwkeurig gevolgd door de lens van een snorhende filmcamera. Een aantal agenten hield de nieuwsgierige toe schouwers op een afstand. Dat alles ter wille van de Stichting Ne derlandse Onderwijs- film uit Den Haag. die zich sinds eind October bezig houdt met het vervaardigen van een film over het leven van Joost van den Vondel en nu voor de laatste speel- scène naar Haarlem reisde. Er werden reeds opnamen ge maakt in Delft, onder meer in het Prinsen hof, in de Oude Kerk en het Museum Am- stelkring in Amster dam, het Muiderslot en kasteel Nijenrode, waar enkele fragmen ten uit de „Gijs- breght'' werden ge speeld. Bovendien werden vele opnamen gemaakt in het mu seum in Edam, een zuiver zeventiende- eeuws huis, dat nog volkomen de sfeer van vroeger tijden ademt. In de film doet het museum dienst als woonhuis en zijdewinkel van Vondel. Ook het geboorte huis van Vondel moest op het gevoelige ma teriaal worden vast gelegd. Oorspronke lijk stond dit huis in Keulen, maar het heeft de tweede wereldoorlog niet over leefd, zodat het gezelschap noodgedwon gen naar Monjoie moest reizen, waar een gelijksoortig huis werd aangetroffen. Dat gezelschap bestaat uit leden van Haagse amateurtoneelgezelschappen, die door de actrice Coba Keiling van het Rot terdams Toneel werden „ontdekt". Coba Keiling heeft de leiding over dit gezel schap, Jan Kelling vervult de rol van Von del. De cameraman is R. Mariouw Smit, de historische enscenering wordt verzorgd door Jan Lanen. De voordrachtkunstenaar Henk Schaer zal in deze film de verzen zeggen. Zij werd geschreven door en wordt ver vaardigd onder leiding van dr. I. L. M. Peters, directeur van de Stichting Neder landse Onderwijsfilm. Het wordt een zwart-wit geluidsfilm van ongeveer vijftig minuten. Zoals wij reeds zeiden, werd in Haarlem de laatste speelscène vervaardigd, die de inbeslagneming van Vondels „Palamedes" uitbeeldt, doch dit betekent geenszins, dat de film nu vrijwel gereed is. Zij moet na melijk nog nagesynchroniseerd worden de muziek van Ary Verhaar moet nog gemonteerd worden en men rekent dan ook, dat zij pas in Juli gereed zal zijn. Dat het vervaardigen van een dergelijke film niet van een* leien dakje gaat blijkt ADVERTENTIE De algemeen secretaris van de Neder landse Jeugdgemeenschap. de heer J. Pe ters, en de voorzitter van de Bond van Ge reformeerde Jongens- en Meisjesclubs in Nederland, ds. J. C. J. Kuiper, hebben Maandag tijdens een persconferentie in Den Haag medegedeeld dat de Nederlandse jeugdbeweging zal blijven ijveren voor het herstel van de bevrijdingsviering op 5 Mei. Ds. Kuiper zeide het onjuist te achten de bevrijding op de Koninginnedag te vieren, omdat deze dag thans toevallig in de nabij heid van de 5e Mei is gelegen. De beteke nis van beide dagen wordt volgens ds. Kui per hierdoor tekort gedaan. De heer J. Peters zeide dat het zo grote verschil in karakter tussen 30 April en 5 Mei tot gevolg heeft, dat door combinatie aan de betekenis van beide feesten afbreuk wordt gedaan. Met het Nederlands cultu reel contact en de kerken wordt gestreefd naar herstel van de 5de Mei. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 16 Haarlem DONDERDAG 29 APRIL Zuiderkapel. Zuiderslraat: ..Het evangelie in Spanje", 8 uur. Waalse Kerk: Opwek kingssamenkomst, 8 uur. Frans Hals: „Kon vooi naar Malta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie lief des", 14 jaar. 6.45 en 9.15 uur. ralace: „Bittere ervaring". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Pony express". 18 jaar. 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo". alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 10 APRIL City: „The Glenn Miller story",, alle leeft.. 2, 4 20, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 2 30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zijn niet bang alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Fan faren der Ehe", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het getatoueerde lijk", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur Minerva: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2.30 uur. „Ivoorjagers", 14 jaar, 8.15 uur- Cameraman R. Mariouw Smit maakt een close up van een der rakkers. Op de ach tergrond het oud-Hollandse boekenstalletje, waarin „Palamedes" aanstoot gaf. wel uit het feit, dat alle bezigheden, die men gisteren in de loop van de dag in onze stad heeft verricht, slechts één scène met een tijdsduur van 41 seconden zullen ople veren. De heren G. Wernik en H. Blazer hebben hun winkels aan de Grote Markt belange loos voor dit doel ter beschikking gesteld. liet belangrijkste Geneefse dagblad „Journal de Genève" voorspelde gisteren dat Nederlamd zich zal aansluiten bij het door de V. S. voorgestelde „Pacific pact" en dat Indonesië zich er buiten zal houden. Hoewel enige Aziatische larvdten. zoals de Philippijnen, Siam, Pakistan, Formosa en Zuid-Korea zich vermoedelijk willen aan sluiten,verwacht het blad dat „de verdrags organisatie zal worden gedomineerd door de blanke mogendheden: de V. S., Enge land, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland en Nederland." Bijgevolg zou het verdrag volgens het blad wel slecht worden ont vangen in sommige van de landen welke het wil beschermen en die in de blanken „kolonisatoren" blijven zien. Het „Journal de Genève" verwacht, d* deze gevoelens tot uiting zullen komen op de conferentie van vijf Aziatische landen te Colombo op Ceylon. Zonder die landen (India, Pakistan, Birma, Indonesië en Cey- lon) zou het moeilijk zijn, het beoogde verdrag tot stand te brengen, zo meent het blad. De choreograaf John Tarras vertoeft op uitnodiging van Sonia Gaskell in Neder land, waar hij met Ballet Recital zijn bal let „Design for Strings" instudeert. Dit ballet heeft hij in Engeland geleid voor het Metropolitan Ballet, in Amerika voor Ballet Theatre, in Frankrijk voor het „Grand Ballet du Marquis de Cuevas" en in Denemarken voor het Koninklijk Deens Ballet. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering deelde prof. G e r b r a n d y, die de in Amerika vertoevende voorzitter en de zieke eerste ondervoorzitter verving, aan de Tweede Kamer mee, dat als afgevaardigden naar de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa aangewezen zijn mejuffrouw dr. Klompé (KVP), j h r. m r. Van der Goes van Naters (Arbeid), d r. Beaufort (KVP), m r. S c h m a 1 (C.H.), alsmede de heren Korthals (WD), K a p t e y n (Arbeid) en Hazenbosch (A.R.). Vervolgens kwam het voorstel Lening- wet 1954 aan de orde. waarbij de minister van Financiën gemachtigd werd tot het aangaan van geldleningen, ten hoogste tot een bedrag van 1400 millioen, een en ander ter consolidatie van een gedeelte van het schatkistpapier in handen van banken. Mr. VanLeeuwen (VVD) wenste de minister van Financier geluk met de posi tie. waarin hij de Nederlandse staatsschuld heeft weten te brengen. „Weinig landen zijn er zo goed in geslaagd hun staatsschuld te consolideren als wij," zei hij. Toch had deze afgevaardigde nog wel iets op zijn hart. Zo vond hij. dat de gevolgen van de drang naar geld eerst door de geld- instituuten en niet door de schatkist dienen te worden opgevangen. Een deel van de •liquide middelen van de Postchèque- en Girodienst moet niet in de Rijksschatkist, maar bij de Nederlandse Bank worden ge plaatst. De heer Van de Wetering (C.H.) gaf te kennen dat de minister, wat nu gebeurd is, wel wat onschuldig heeft voorgesteld, namelijk alsof de getroffen regeling met de banken geheel op basis van vrijwilligheid tot stand zou zijn gekomen. Hierop schetste minister Van de Kief t de problemen, die tot de getroffen regeling hebben geleid, en hij vestigde er de aan dacht op. dat zowel de banken als de over heid en tevens het algemeen belang er mee gebaat zijn. Van enige, zelfs maar zachte, dwang was. naar hij zeide. geen sprake ge weest. Veelvuldig overleg met de voorzitter van de bankiersvereniging had plaats ge vonden. Kortom, men had hier nu juist een pracht-voorbeeld van wat er langs de weg van overleg te bereiken valt. Met betrek king tot het vraagstuk inzake de girodienst wees de minister er op, dat 80 procent van de gestorte gelden door de Beleggingsraad mogen worden belegd. Het gaat dus om de resterende 20 pet., waaxwan een deel der halve ook zou moeten strekken ter financie ring van de deviezenvoorraad van de Ne derlandse Bank. Na re- en dupliek nam de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Rechtspraak bedrijfsorganisatie De wetsontwerpen „Administratieve Rechtspraak Bedrijfsorganisatie" en „Tuchtrechtspraak Bedrijfsorganisatie" wa ren een kolfje naar de hand van prof. mr. Oud (VVD). In zijn ogen is men thans op de goede weg naar een meer incidentele regeling van de administi-atieve recht spraak. Een algemene regeling, eens het ideaal, zal er trouwens vermoedelijk wel nooit aieer komen. Passen nu de regelingen, die thans ter tafel liggen, in het raam van de voorschriften der Grondwet? Laat deze met name toe de benoeming voor bepaalde tijd, zoals ten opzichte van de bijzondere leden van het College van Beroep zal gel den? Als men er op let, dat dergelijke bij zondere leden eigenlijk geen deel uitmaken van de rechterlijke macht, die voor het leven benoemd moet worden, maar „bui tenstaanders" zijn. dan is er geen reden om deze in strijd met de Grondwet te achten. Alles te samen genomen kon deze afge vaardigde met de aanhangige ontwerpen instemmen. Hetzelfde was onder meer eveneens het geval met mr. Van der Heuvel (KVP), die ook de minister dank bracht voor de door hem in dezen verrichte aibeid er, in het ontwerp een solide bouw steen zag voor een deugdelijke bedrijfs- rechtspraak. Geen beleidscontrole Mejuffrouw mr. Zeelenberg (Arb.) wilde weten of, anders dan vroeger, het College van Beroep van de aanhangige wet helemaal geen beleidscontrole zal uit oefenen. Zij meende dat de ministers Don ker en De Bruyn het aldus willen, wat zij best vindt, maar dan rees bij haar toch de vraag, of de tekst van de wet hiermee wel helema^J klopt. Te weten artikel 5 d, waar in staat, dat het College van Beroep een be sluit of handeling in strijd met enig begin sel van beleid of bestuur kan verklaren. Hierin nu zou toch nog de mogelijkheid ge zien kunnen worden voor de stelling, dat het genoemde college zowel de rechtmatig heid als de doelmatigheid van een besluit van het bedrijfschap in zijn oordeel zou kunnen betrekken. De spreekster, die hier van niets wilde weten, trachtte van de minister los te krijgen, dat een door haar aanbevolen wijziging van artikel 5 d, de voorkeur zou verdienen om zodoende dui delijk van de bevoegdheid van het College van Beroep de beleidscontrole uit te sluiten. Met de vorige sprekers was ook de heer Kikkert (C.H.) de mening toegedaan, dat door de ingewikkelde bouw van de tegenwoordige maatschappij de scheiding tussen uitvoerende, wetgevende en recht sprekende macht niet meer zo scherp in acht te nemen valt als weleer. Bescherming van de burger door de rech ter tegen de hem belagende overheid is, aldus voorts prof. L e m a i r e (K.N.P.), een verouderd standpunt, dat om administra tieve rechtspraak over de gehele lijn ver langt, maar natuurlijk kunnen er gevaren verbonden zijn aan georganiseerde beroeps- samenwerking verbonden zijn, zoals de Pu bliekrechterlijke Bedrijfsorganisatie die biedt. Tenslotte noemde mr. Verkerk (A.R.) het geheel een reëel doordacht werkstuk, al had hij nog wel enige critiek ten aanzien van de bevoegdheid van de Kroon om aan uitspraken van het College van Beroep géén gevolg te geven wegens strijd met het algemeen belang. Donderdag antwoordt minister Donker. De gemengde zangvereniging „Vox Hu mana" te Santpoort kan bogen op een mooi verleden. Wij bewaren de beste herinnerin gen aan haar klankschone en belangwek kende prestaties van jaren her, toen de manie van de populaire opera- en operette zang het zuivere a-capella-zingen nog niet bedreigde en de Santpoortse zangvereni ging het bestond haar publiek te vergasten op een omvangrijk werk met klavierbege leiding als „Herr Olof" van Niels Gade. na eerst te hebben uitgepakt met de succes nummers. waarmee op concoursen de goe de naam van het koor bevestigd was. Aan die glansperiode herinnerde een be langrijk gedeelte van het programma dat „Vox Humana" gisteravond onder leiding van Anton de Beer in de zaal „Zomerlust" te Santpoort uitvoerde. De rest van het programma kenmerkte zich door een toe geven aan de bedenkelijke modeziekte, die ons koorwezen op een hellend vlak plaatst. De combinatie kan een ogenblik mogelijk zijn; maar zoals elk hinken op twee ge dachten funest is, moet deze dualiteit op den duur verderfelijk worden. De jonge dirigent Anton de Beer kan nog alle kan ten uit, maar niet alle kanten tegelijk; ook hij zal moeten kiezen, zoals het „Vox Hu mana" geraden is te doen en dan liefst in de richting d'ie haar verleden eer aan doet. De Beer heeft capaciteiten, die hem in staat stellen door ervaring en ontwikkeling een voortreffelijke koordirigent te worden. Dit heeft hij duidelijk bewezen met de in terpretatie van de fraaie a-capella-num mers van het programma. Het vrij lastige „In Speculo" van Loots was nog wel niet geheel uit de verf en het „Geestelijk Brui loftslied" van Diepenbroek wist hij nog niet zonder inzinking te doen realiseren, maar wat bereikt werd dwong niettemin respect af. De durf om een „Vend Creator" van Tom de Vries te creëren, een werk met zeer gevaarlijke modulatorische wendingen, was verder bijzonder te prijzen. Het mocht een daad van betekenis heten deze compositie, die reeds zeventien jaar op een verklanking wachtte, te ontdekken en een waardevolle vertolking te geven. Tom de Vries heeft zich in deze vier- en vijfstemmige hymne op merkwaardige wij ze de stijl van Diepenbroek eigen gemaakt en hij wil het wel weten, want hij noemt het stuk „Hommage a Aloh. Diepenbroek". De uitvoering tekende ..Vox Humana" od haar best. Zij liet merken, dat er nog steeds grote mogelijkheden bij deze zangvereni ging aanwezig zijn. De componist, in de zaal aanwezig, kwam danken voor de interpre tatie van zijn fraaie compositie en werd hartelijk toegejuicht. Ook met motetten van Lassus en Gallus werd een' goede beurt gemaakt en de stem mige, gevoelige wiize waarop Anton de Beer het innige koorliedje „In stiller Nacht" van Brahms liet zingen, bood een moment van delicate koorcultuur. Aan deze zangavond werkte mee het mannenkwartet Kinheim. waarvan de tenor P. Maas »n de bariton N. Aris ook in duetten en soli optraden. JOS. DE KLERK. Ned. Herv. kerk Beroepen te Surhuizum (toez.) H. J. van Nie te Gieterveen. Benoemd tot geestelijk verzorger der Gooise Sanatoria W. M. A. Kalkman, a.s. em. pred. te Amsterdam. Beroepen te Amsterdam-C. (wijkgem. Oude-kerk) W. A. Smit te Dordrecht. Aangenomen naar Nieuw-Stadkanaal E. C. Baart te Ee (Fr.); naar Ruinen (toez.) K. Mulder te Oude-Pekela. Bedankt voor Heemstede J. C. H. Jörg te Apeldoorn. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hijken (Dr.) K. Drost te Veendam. Bedankt voor Almelo J. v. d. Haagen te Neede-Eibergen. Vrije Evang. gemeenten Aangenomen naar s-Gravenhage A. J. Buurman te Franeker. DAAR ADVERTENTIE Z IJ N WE EER Aan de Beverwijkse bloemenveiling bracht de kweker D. Hoogland Woensdag de eerste rode lelies aan. Dully met Sjorsje en Tonny. Tovvy met Inn Do Tsjin. Voor naamste agendapunt te GenèveVaststelling datum en plaats „volgende samenkomst". Een enkel sober dinertje - wat sloffen Lexington van America's Best Tobaccos en dan weerSo Long Van 12 tot 30 Augustus zal de Nationale Padvindstersraad. het overkoepelend orgaan van het Nederlandse Padvindstersgilde en de Nederlandse Gidsenbeweging. de gast- vrouwe zijn van ongeveer 180 buitenlanders, die in het conferentie-oord „Woud- schoten" te Zeist zullen deelnemen aan de vijftiende wereldconferentie van de Wereldbond van Gidsen en Padvindsters, die voor het eerst in Nederland wordt ge houden. Deze conferentie zal worden bijgewoond door Lady Olave Baden Powell. Op deze conferentie, die om de twee jaar in steeds verschillende landen wordt ge houden en die de kopstukken van de ver scheidene nationale verenigingen bijeen brengt, zal men de politiek bepalen die in de komende twee jaren zal worden gevolgd en zal worden vastgesteld op welke wijze de ondernomen hulp aan vluchtelingen zal worden voortgezet. Deze hulp, die uiteraard niet bestaat uit het bevorderen van emigratie en soortge lijke zaken, richt zich tot de vluchtelingen kinderen en heeft ten doel hen kennis te doen maken met de padvindersgeest. Op deze wijze wil men voor deze kinderen de assimilatie met het land waar zij verblijf houden vereenvoudigen en hen uiteinde lijk,doen aansluiten bij de aldaar bestaan de padvindsters bewegingen. Het uit negen landen bestaande Wereldcomité, dat de uitzending van zogenaamde trainers naar deze vluchtelingencentra verzorgt, schijnt gaarne een beroep te doen op Nederlandse krachten. Zo weid door haar een Neder landse trainer uitgezonden naar Duitsland en Oostenrijk. Dame Leslie Whateley, hoofd van het Wereldbureau noemde het werk dat in Duitsland werd verricht zeer goed en deelde mede dat op eenzelfde wijze aan dacht wordt besteed aan opkomende pad- vind stersbewegingen in Syrië, Libanon en India. Men zal binnenkort naar Indta en kele teams uitzenden, die daar de padvind sters zullen assisteren met de hulpver lening. Voorts zal op deze conferentie te Zeist de positie ten aanzien van andere jeugdorganisaties ter sprake komen. Sa menwerking werd reeds gezocht met de Unesco. Ook zal er gestemd worden over de toelating van nieuwe leden, waarbij ieder vertegenwoordigd land, ongeacht het aantal padvindsters dat het telt, één stem heeft. Na afloop van de conferentie houdt de Internationale Vereniging van oud-Pad- vindsters een tweedaagse bijeenkomst.Deze vereniging heeft nog geen definitieve vorm en werd twee jaar geleden in Denemarken opgericht. Elf provinciekampen Hoewel deze conferentie zich dus in de hogere regionen van het Padvindsters- en Gidsen-wezen afspeelt, heeft men een pro gramma opgesteld, waardoor ook de pad- Aan het begin van de Paasvacantie trok een groep Duitse scholieren uit Heilbron in gezelschap van een onderwijzer en diens verloofde, een onderwijzeres, in opgewekte stemming het bergland in om daar de vacantie door te brengen. Het werd evenwel een noodlottige tocht. Op Witte Donderdag, toen de kleine groep al diep in het berg- lond was doorgedrongen, werd zij overvallen door een razende sneeuwstorm, die de trekkers volkomen van de buitenwereld afsneed en deed verdwalen. Het hele gezel schap kwam in de bergen om. Bij het lijk van een van de jongens werd een box camera gevonden, waarin een belichte film zat. Een van de foto's, die door de vader van de verongelukte jongen voor de pers werd beschikbaar gesteld. Men ziet daarop de onderwijzeres mejuffrouw Vollmer. in lichte cape, die zich de handen laat wrijven door haar verloofde, de onderwijzer Rupp (voorgrond in zwarte jack) Onderhoudsploegen, waterbouwkundi gen en baggermolen-bemanningen stellen alles in het werk om te voorkomen dat het Panama-kanaal in de sector van de zeer diepe Culebra-insnijding zal instorten. Het gevaar voor instorting is de laatste dagen acuut geworden en daarom is men overge gaan tot grootscheepse afgravingen om de druk op de op instorten staande steile ka- naalwand te verminderen. Het invallen van de regentijd en enkele recente aardschokken hebben het gevaar voor instorting nog vergroot. Een instorting, zo vrezen de autoritei ten zou het kanaal gedurende ten minste een jaar onbevaarbaar maken (United Press). Toch een politieke achtergrond Het onderzoek naar de sabotage aan acht Belgische straaljagers van de basis Floren- nes wordt voortgezet. De recherche acht het niet uitgesloten dat de beide daders, de korporaals Albert Brice en Robert Lam bot toch politieke motieven gehad hebben, on danks hun verzekeringen van het tegendeel. Een café in de buurt van Florennes zou bij de Belgische tegenspionnage bekend staan als verzamelplaats van verdachte elemen ten. Uit de reconstructie van de sabotage daden is inmiddels komen vast te staan, dat de ongevallen met straaljagers in de lucht niet een gevolg van deze sabotage kunnen zijn. vindsters zelf bij dit gebeuren zullen zijn betrokken. Gedurende de conferentie zul len op „Buitenzorg" te Baarn elf provin ciale kampen worden gehouden en twee kampen van gehandicapte meisjes, de zo genaamde Blauwe Vogels. Uit vijf provin cies komen gidsenkampen. uit de overige zes. kampen van padvindsters. In Zeist zelf komen twee kampen, „De Dravers", waar bij 24 meisjes klaar staan om allerlei werk jes te verrichten voor de deelnemers aan de conferentie, en een recreatie-kamp. De provinciekampen zullen elk ervkele deelnemers adopteren en worden ingescha keld bij de ontvangst van de gasten. Op Zondag 22 Augustus hebben zij de afge vaardigden te gast. Zo zullen de deelne mers een beeld krijgen van de werkzaam heden van de Nederlandse padvindsters en gidsen, die in hun kampen zoveel mogelijk typerende zaken voor de door hen ver tegenwoordigde provincie zullen uitbeel den. Het ligt in de bedoeling om de deel nemers bij wijze van souvenir een oud- Hollandse theestoof aan te bieden, die ge maakt door verscheidene ambachtsscholen in de diverse provincies, naar authentieke motieven door de padvindsters en gidsen zelf bewerkt zullen worden. De buiten landse gasten zullen op hun beurt geschen ken uit hun land meenemen, om deze hier te overhandigen aan de provincie die hen adopteerde. Het programma vermeldt voorts excur sies naar Arnhem, het Kröller Muller mu seum, waar de regering de deelnemers zal ontvangen, Dordrecht waar het gemeente bestuur een rondvaart aanbiedt en Breda. Na de conferentie zullen de deelnemers vier tot vijf dagen bij Nederlandse padvindsters en gidsen worden ondergebracht. De Nederlandse Vereniging van Expoli- tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft een lijvig „Bevrijdingsnummer" van haar orgaan het licht doen zien, waarin de betekenis van de bevrijding en de her denking daarvan uit vele gezichtspunten worden uiteengezet door prominenten zo als minister-president dr. W. Drees. de Commissaris der Koningin in Utrecht, M. A. Reinalda. de burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F. M. Cremers, de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, prof. mr. R. P. Cleveringa en vele anderen. Een Zwartboek 1940-1945 doet in sobere overzichtsvorm de gruwel der bezetting en haar gevolgen herleven en het programma van het congres der Ex- pogé in Juni van dit jaar te Arnhem is eveneens in dit nummer opgenomen. Wij citeren tot slot nog wat de burgemeester van Haarlem in zijn beschouwing over de viering van de vijfde Mei in dit bevrij dingsnummer zegt: „Het besluit van Burgemeester en Wet houders van Haarlem om ook dit jaar aan het gemeentepersoneel en aan de leerlingen der openbare scholen een halve dag vrijaf te geven, heeft bij sommigen buiten de gemeenteraad ontstemming gewekt. Wij hadden, zo is mij gezegd, ons moeten con formeren aan de Regering, wij hadden de herdenking van onze bevrijding moeten stellen op Harer Majesteit verjaardag, wij hadden niet moeten trachten kunstmatig een herdenking in leven te houden, die el ders in den lande geen weerklank vindt... Het is niet aan het gemeentebestuur om een herdenking te verplaatsen. Of men el ders de herdenking van de wapenstilstand wil nalaten, moet men elders weten. Wij hebben dankbaar geconstateerd, dat onze bevolking die dag wil herdenken. Het was dus onze plicht, daaraan alle medewerking te verlenen. Wij hebben het onze er toe bijgedragen dat ons volk zich van jaar tot jaar bezint niet slechts op zijn eenheid in Oranje, maar ook, los daarvan, op zijn een heid in de strijd tegen de onderdrukking, op zijn vastberaden wil om. democratisch, het roer weer zelf ter hand te nemen. Dit is de vrucht van onze bevrijding: afschuw van oorlog, diepe afkeer van demagogie, dankbaarheid dat wij met gelijk- en andersgefinden ons zelf mogen regeren, vast besluit om aan het ernstige spel der democratie slechts met zuivere bedoelingen en eerlijke middelen deel te nemen. Het is in het beilang van ons volks bestaan, dat wij, die toch allen in meer dere of mindere mate zwak en zondig zijn, althans één dag in het jaar ons goed voor ogen stellen de voornemens, welke wij moeten vernieuwen, de dingen, waarvoor wij dankbaar moeten zijn. de zaken, welke wij moeten verafschuwen. Daarom blijve de bevrijdingsdag gehandhaafd als een dag van vreugde en van ernstige bezin ning." Drie Arabieren geëxecuteerd Drie Arabieren zijn Woensdagmorgen in de burgergevangenis van Sfax ter dood gebracht. Zij werden veroordeeld wegens moord op Antoine Perret, opzichter van de weg tussen Sfax en Gafsa, en diefstal.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5