Veren igi ngsva ria Feest van een week voor SSH, Watervliet en Kennemerstaten Visserij-varia „IJmuider Harmonie in Rex Theater Boeren willen naar Noord-Oost polder Beverwijk Castricum uit de IJmond Bos- en heidebranden by Bergen (L.) en Vught „Moeilijkheden van vele studenten verbijsterend" Drie maal zilver in Juni Vrij en Blij" speelde voor de kinderen V.V.IJ. met blijspel T.O.V. met komische thriller Deense schrijver in veilinggebouw Informatiebureau voor middenstand Middenstanders feestelijk bijeen Bestuur van Elckerlyc klaar met programma 1954-155 Buitenland zag hoe hulp in rampgebied besteed is Prof, dr. G. C. Heringa: Russische diplomaten verlaten Australië DONDERDAG 29 APRIL 1954 DE JUBILEUMVIERING van de gymnastiekvereniging „Sport Staten Hoogovens" (S.S.H.) en de korfbalvereniging „Watervliet", ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan, die tevens voor de overkoepelende vereniging „Kennemerstaten" (voor malig „Hoogovenstaten") aanleiding is om haar zilveren bestaansfeest maar gelijk tijdig mee te vieren, kondigt zich al aan in de vorm van een plan voor een gezamen lijke sportfeestweek van 19 tot en met 26 Juni, waarvoor een veelbelovend programma is samengesteld, dat nog in détails nader uitgewerkt zal worden. Deze fecstweek van de drie verenigingen (de vierde jubilerende vereniging, V.V.B., heeft haar receptie en feestavond inmiddels gehad) wordt op Zaterdag 19 Juni ingezet met een receptie in het Statenhuis aan de Velserweg. Op de avond van dezelfde dag houdt SSH haar jubileumfeest in gebouw „Con cordia" met een keur van medewerkenden. Het staat vast, dat het herenkeurcorps van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond dit feest zaïl opluisteren, maar bovendien, dat ook de herenspringploeg van de Amster damse vereniging „Simson", kampioen van Nederland, en de rhyfchmische dameagroep van deze vereniging hun medewerking verlenen. Na afloop volgt het amusement. Zondag 20 Juni wordt beheerst door de sporten, die door de jubilerende verenigin gen worden beoefend, namelijk een korf balwedstrijd tussen eerste klasse-teams, een voetbalwedstrijd van VVB tegen (ver moedelijk) een Beverwijkse combinatie en in de pauze een demonstratie tafeLspringen door SSH-leden. In de daarop volgende week worden er 's avonds allerlei soorten sport, die in „Ken nemerstaten" worden beoefend, gedemon streerd. Maandag 21 Juni is bestemd voor de denksporten; Dinsdag 22 Juni voor de veldsporten, zoals athletiek, volleybal, honkbal en handbal. Jeugdmiddag Woensdag 23 Juni wordt op „Watervliet" een jeugdmiddag gehouden voor de jeugd van WB, Watervliet en SSH, 's avonds ge volgd door een filmvoorstelling. Op Donderdag 24 Juni is het plan een rallye voor motoren, bromfietsen en ge wone fietsen te houden, terwijl tussentijds volksdans, gymnastiek en misschien ook tafeltennis te zien zullen zijn. Door een krachtige propaganda-actie heeft de IJmuider Harmonie" in korte tijd het aantal donateurs weten te verdrievou digen, zodat het corps thans in de gelegen heid is voor circa 1350 kunstlievende leden twee concertavonden in het Rex Theater te geven, waarvan wij de tweede uitvoe ring Woensdagavond bijwoonden. Het is niet prettig het te moeten schrij ven, maar dit concert heeft niet aan onze, wellicht te hoog gespannen verwachtingen voldaan. Of het aan de voor het corps vrij zware nummers lag, dan wel aan een voor bereiding die minder grondig dan gewoon lijk zou hebben moeten zijn, weten wij niet. Het uitgevoerde kon ons echter slechts matig bekoren. De zwakke steê was voor- namelijk -te vinden in het samenspel, dat behoudens enkele uitzonderingen, vaak rammelde alsof men het verband kwijt was. Ook kwam in werken als het vroeger zo geliefde concourspaardje Ballet d'Iso- line van Messager, onder meer de leemte aan het licht, dat vele leden weinig muzi kale routine hadden, zodat verrassingen in de partituur voor hen nog steeds verras singen bleven Teneinde onze critiek niet geheel in mi neur te houden willen wij, voor alles, de goede zijde van hetgeen men te bieden had belichten. Dat was daar in het bijzonder de wijze, waarop de „IJmuider Harmonie" marsen speelde. Zo'n Florentiner Mars was met al zijn vuurwerk heus geen sinecure. Maar het corps speelde het stuk juist van opvatting, puntig en met een grandioze no tenregen, waarbij de fluiten, piccolo's, es- klarinet, kornets en trompetten bepaald een pluim voor hun ad rem reageren heb ben verdiend. Hoewel de kapel met zijn ruim veertig leden een imposant gezicht oplevert en het koper over alle registers fraai bezet is, kunnen de klarinetten nog wel enige ver sterking gebruiken teinde het juiste even wicht in klank te kunnen bewaren. Wan neer men dan, zoals de artistiek leidende dirigent Jan Groot het kon doen, alle in strumenten ruim baan geeft daar waar dit gewenst wordt, ontwikkelt het corps een harmonieklank die slechts weinig te wen sen laat en waarmee het prettig marche ren moet zijn. Dit was ook het geval in de dubbel-forte passages van de finale van het genoemde ballet en van Friedemann's bekende Slavische rhapsodie. Geen won der, dat er een daverend applaus uit de volle zaal opsteeg. Het jeugdorkest liet met een keurig uit gevoerd Menuet van Boccherini en de As- tarte-ouverture horen, dat men reeds veel belovende vorderingen gemaakt had. Jam mer, dat de slotmars dit peil niet even aarde. Niet minder succes dan de harmonie zul len de boerenkapel ..De Notenbouwers" en de conférencier Rudi Carrell geoogst heb ben, toen zij na afloop van de harmonie uitvoering de rest van de avond hebben gevuld met een programma van luchtiger aard. A. J. VAN DER WEIJDEN De leden der afdeling Velsen en omstre ken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw hebben tot het hoofdbestuur het xerzoek gericht bemiddeling te verlenen voor het verkrijgen van toewijzingen voor boerderijen in de Noord-Oostpolder. Dit werd in de gisteravond gehouden ledenvergadering besloten. De voorzitter, de heer A.' Peijs, deelde mee, dat vele boeren, zowel in Velsen als in Beverwijk hun gehele bedrijf of een groot gedeelte hiervan kwijtraken, hetzij door onteigening voor bouwterrein of voor aanleg van wegen, van en naar de tunnel. Men hoopt dat dit verzoek in de algemene vergadering van 19 Mei, die in Schevenin- gen wordt gehouden, in behandeling zal komen. De heren O. Schaap en A. Tabak zullen de afdeling daar vertegenwoordigen. Tot leden der kascommissie werden be noemd P. Schaap en M. Mol. Holland I Bekertournooi Gisteravond zijn de volgende wedstrijden gespeeld voor het Holland I bekertournooi: De Rauzers—H.O. 5—0; Schrot—Mimosa 2—0. De Vrijdagavond is gereserveerd voor de hengelsportliefhebbers en Zaterdag 26 Juni brengt een feestelijk slot. Het is het voornemen om 's middags een groot jeugddéfilé te houden uit Beverwijk naar het sportpark „Watervliet", waar jeugdwedstrijden worden gehouden. Voorts zijn er plannen in voorbereiding om op „Watervliet" een grote dansvloer aan te leggen voor het avondslotfeest. De Velno's verzorgen de dansmuziek. Strikt genomen zijn in Velsen de Ko- ninginnefeesten Woensdag al begonnen. Want door dat hier voor Vrijdag een uit gebreid en gevarieerd programma werd samengesteld, dreigden de jongste school kinderen enigszins in de verdrukking te komen. Vandaar dat het Oranje-comité te IJmuiden-Oost besloten had voor deze kleuters reeds Woensdag een feestmiddag te organiseren. Het Patronaatsgebouw was tot tweemaal toe geheel met leerlingen van de kleuterscholen en de eerste klassen van de lagere scholen gevuld, die hier enige kostelijke uren hebben doorgebracht. Zij waren zelfs gedeeltelijk met vrolijke feest- mutsen getooid, die kennelijk in kleuter schooluren vervaardigd zijn. Het bijzonder aantrekkelijke programma werd verzorgd door de jeugdige leden der toneelclub van de R.K. Speeltuinvereni ging „Vrij en Blij", waarbij in de eerste plaats bleek, dat de leidsters zich buiten gewoon hebben ingespannen om haar dis cipelen goed voorbereid voor het voetlicht te brengen. In het bijzonder verdienen zij een compliment voor de kleurrijke fanta sie, waarmee de frisse en fleurige costuums vervaardigd zijn. Daardoor werd het openings-tafereel. een poppenspel met ballet, onder leiding van de dames A. en C. Thijssen en Rie Dekker zo'n verkwik kend schouwspel, dat het de gehele mid dag niet meer óvertroffen kon wórden. Het werd uitgevoerd door een achttal meis jes, in toepasselijke oranjejurkjes gekleed, die in rechtop staande dozen waren op gesteld, hetgeen de illusie van levende poppen voortreffelijk opwekte. Dit tafe reel, dat door het jeugdige pubiek met een luide kreet van verrassing werd begroet, was voor de ouderen niet minder char mant, te meer omdat de meisjes met haar prille stemmen een alleraardigste melodie ten gehore brachten, die door passende bewegingen werd begeleid. Vervolgens zong het meisjeskoor van „Vrij en Blij" de eenvoudige cantate „Een vacantie-zwerftocht", waarvoor eveneens een illustrerend dansje was gearrangeerd. Dit alles getuigde van een goed inzicht in de wijze waarop de jeugd kan worden ge boeid, omdat de kinderen zich aan een kleurig schouwspel konden overgeven, zonder dat zij door een moeilijk te begrij pen handeling werden afgeleid. Dit geldt ook voor broeder Siwards toneelstukje met zang „Het stoute eekhoorntje", waarmee het programma werd besloten. Het ge makkelijk te volgen verhaaltje over een ondeugend eekhoorntje, dat de zorgvuldig gezamelde wintervoorraad van de bos kabouters belaagt, werd door de kinderen met een ontwapenende vrijmoedigheid ten tonele gebracht en doordat hierin op nieuw de met veel smaak ontworpen costuums de sprookjessfeer fleurig onder steunden, heeft de jeugd met volle teugen van de avonturen der kabouters, vogels en kikkers genoten. Dank zij „Vrij en Blij" zijn de Koninginnefeesten te Velsen dit jaar dus bijzonder gelukkig ingezet. Een der meest gespeelde stukken van Henk Bakker en J. W. van der Heiden is ongetwijfeld hun blijspel van vacantie- geneugten ,,'n Wespennest" geweest, aan welk bestaan wij Woensdag in het Patro naatsgebouw nog eens werden herinnerd door de opvoering van de toneelclub der Voetbal Vereniging „IJmuiden". De vro lijke intrige bewijst de handigheid vam deze beide auteurs, om het klassieke spel der persoonsverwisseling dermate gerou tineerd uit te werken, dat het geheel zelfs nog een schijn van originaliteit verkrijgt. Het leugentje om bestwil van Fred Ver duin bezorgt hem een huis vol pension gasten, waarvan de Amsterdamse aardap pelen-grossier Gerrit Koeman met zijn luidruchtige familie het vrolijke middel punt vormt. Maar de situatie wordt pas goed ingewikkeld met de komst van Hans Nijhoff en Trude van Heel, die zich ook als gasten aandienen, waarbij bovendien reeds direct van een liefde op het eerste gezicht sprake is. Gevoegd bij de omstan digheid, dat Verdiuin en Nijhoff tijdelijk van naam verwisselen, waardoor Lock ie Verdiuin dois tot mevrouw Nijhoff wordt gebombardeerd en Verdndn uit wraak hiervoor een flirtation begint met Petro- nella Koeman, alias Pietje, dan is het lo gisch dat hieruit een overvloed van ijselijke verwarring ontstaat, waarvan de gelegde knopen pas aan het slot kunnen worden ontward. Dit blijspel, waarom de toeschouwers bijna drie uur onafgebroken gelachen heb ben, stelde het ensemble opnieuw in de gelegenheid de vaardigheid der leden in dit genre te demonstreren. Terecht was het grootste succes voor de familie Koeman, die stuk voor stuk met een kostelijke flair werden uitgebeeld. H. Nat en mevrouw A. Smit vulden elkaar als het plat-Amster- damse echtpaar voortreffelijk aan, zodat hun humor ook op de anderen aanstekelijk werkte. J. Guijt was het prototype van de onhandige slungel, het enfant-terrible op leeftijd, dat ongengeneerd iedere omgangs vorm verwaarloost. Voeg daarbij de hau taine Petronella van mevrouw G. Nat en de onverstoorbare Alida van mej. A. Gey- teman en de onweerstaanbaar komische blijspel-familie is totaal compleet. Het meer beschaafde contrast werd op gebracht door de rustige Fred Verduin en Loeki, bedaard en met kalme humor door H. Jordaan en mevrouw J. Guijt gespeeld. R. de Boer en mevrouw B. dte Kort fun geerden als het tweede gelukkige paar, dat Ongeveer vijf jaar geleden was .Fluffy neemt de leiding" door Geonge Batson een der grootste successen van „Het Vrije Toneel". Zoals bekend mag worden verondersteld, bevat deze thriller de avonturen van de onverschrokken Fluffy Pride, die zich door middel van haar spaar- duiten een macaber hotelletje verschaft, waarbij zij vrijwel in haar eentje een ben de gevaarlijke schurken ontmaskert. Op welke manier zij dCt geld verwierf, dat voor de verwezenlijking van haar ideaal n©od>- zakelijk was, onthult George Batson ons in zijn stuk „Boeven en Madeliefjes", dat dus eigenlijk als voorloper van „Fluffy neemt de leiding" dient te worden be schouwd. Ook hierin is deze Fluffy weer voor geen kleintje vervaard, zij het dan ook dat haar heldendaden alleen in een toestand van zalige onwetendheid worden verricht. Zij bevindt zich opnieuw in een milieu van bankrovers, schurken en moordenaars, voor wie een mensenleven minder waarde heeft dan een dollar en welke beminnelijke lie den zich onder d>e leiding van een soort vrouwelijke Al Capone hebben geschaard. Op een stormachtige avond komt Fluffy toevallig in dit rovershol terecht, waar zij onmiddellijk in situaties verwikkeld raakt, die een normaal mens nog niet eens in zijn angstwekkendste nachtmerries beleeft. Nu is het juist het vermakelijke van dlit stuk, dat Fluffy een verrukkelijk naïef persoon tje blijkt te zijn, dat in haar zalige onschuld de ene stommiteit op dfe andere stapelt, waardoor zij nochtans de gehele nobele bende onschadelijk maakt en aan de justi tie ditkeer vertegenwoordigd door een stupide dorpsveldwachter weet uit te leveren. Hoe dit nu alemaal precies te werk ging is onmogelijk rua te vertellen, maar George Batson gaf hierdoor in ieder geval blijk een bijzonder handig toneelschrijver te zijn. Intussen heeft deze thriller ook bij het amateurtoneel een gretig aftrek gevonden, hetgeen gemakkelijk te verklaren valt, wanneer wij het succes in aanmerking ne men, dat ook de R.K. Toneelstichting „T. O.V." te Beverwijk er Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw mee wist te behalen. Er werd door het publiek weer eens ouderwets gegriezeld om de schier onafgebroken reeks lugubere gebeurtenissen, welke evenwel steeds op de juiste momenten door een be vrijdende lach worden afgewisseld. Onder regie van Herman Tros wanen deze be standdelen in een vermakelijke verhouding afgewogen, hetgeen de spelers een dank baar gebruikte gelegenheid tot het creëren van verschillende sinistere typeringen bood. De onheilspellende Proctor van Ab Dekker, de nerveuze Higgins van Arie Teeling en de koelbloedige Miss Van Loon van me vrouw Reck man-Vee nboer waren een angstwekkend stel schurken, die de be laagde onschuld uitstekend partij gaven. Hiervan vormde de aggressaeve Fluffy, door mevrouw Alkemadé-Beentjes met een wel begrepen argeloosheid gespeeld, de succes volle top-figuur. De prestaties der andere spelers bewogen zich eveneens op een ver dienstelijk peil, zodat T.O.V. met een ge rechtvaardigde voldoening op dlit besluit van haar seizoen kan terugzien. J. v. D. Mevrouw de Bock voor de microfoon In het programma ^Tussen de bedrijven door", dat hedenmiddag door de NCRV wordt uitgezonden, zal mevrouw N. de BockLuiting uit Beverwijk spreken over het onderwerp „Een wandeling in Dubrov- nik". Op uitnodiging van boekhandel Dingier te Beverwijk zal de Deense schrijver Karl Eskelund vanavond in de bovenzaal van veilinggebouw „Kennemerland" spreken over zijn laatste reis naar Engels Indië en Indonesië. De winkeliersvereniging „E.M.M." houdt vanavond in zaal Timmer een ledenverga dering, waar gesproken zal worden over een bestuursvoorstel cm te komen tot het stichten van een informatiebureau voor de neringdoende middenstand. Voorts zal mr. H. J. F. Homulle spreken over het onder werp „De financiële begrenzing van afbe talingsmogelijkheden." BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Jansje. d. van P. Huhl en J. J. Kuiken; Jacobus M., z. van D. H. Lag- rand en S. van Baarsen; Hendrik, z. van G. Schol-te ter Horst en E. P. van der Wel; Cor nells A. C., z. van B. C. van der Roer en J. C. de Bock; Catharina M. G., d. van D. de Reus en M. Markx; Wilhelmus N. M., z. van P. A. M. Welboren cn M. Druijven; Grietje J„ d. van H. van Dijk en J. Veenstra; Ernie L., d. van A. W. Gerrits en E. C. W. Böge- holz. GETROUWD: H. J. Brethouwer en J. Zandbergen: W. J. F. M. Verlinden en A. M. van der Klei; J. A. Krakers en C. J. M. Boon. Woensdagochtend hebben de Koning en Koningin van Denemarken, Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de grote veilinghal te Aalsmeer. Het Koninklijk gezelschap in de veilingbanken. In zaal Roozendaal te Castricum heeft Dinsdag de sluitingsavond plaats gevon den van het seizoen 19531954 van de fe deratie „Kennemerland" van de Neder landse Katholieke Middenstands Bond. Op deze bijeenkomst waren circa 150 midden standers uit Castricum, Beverwijk, Velsen, IJmuiden, Heemskerk, Uitgeest en Limmen met hun dames aanwezig en zij werden welkom geheten door de voorzitter van de federatie, de heer J. Commandeur, uit Limmen, die tevens een beknopt overzicht gaf vah het afgelopen seizoen. Als spreker had men rector Brans, uit Haarlem, uitge nodigd, die aanvankelijk een lezing zou houden over het onderwerp: „In vrijheid toch gebonden". Gezien het feestelijk ka rakter van de avond besloot de spreker ter elfder ure over de „humor" te spreken en op waarlijk geestige wijze belichtte rector Brans de humor in al zijn schakeringen. Tenslotte kwamen The Moonlight Players op de planken voor het „bal na" en het was eerst diep in de nacht dat allen huistoe gingen. Wat de Kennemer tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de volgende prijzen: spinazie 3842, rabarber 2326, witlof 4054, prei 22—28. Wanneer er een bestuur van een ver eniging in Castricum is dat de verenigings zaken stevig aanpakt en na een cultureel seizoen niet voor enige maanden op haar lauweren gaat rusten, dan is dat ongetwij feld het bestuur van de kunstkring Elcker lyc. Aan het slot van de Dinsdag in hotel Borst gehouden toneelavond, waarmede het seizoen 19531954 werd besloten, heeft de vice-voorzitter, kapelaan P. H. Heems kerk, het programma voor het seizoen 1954 1955 bekend gemaakt, hetgeen door de stampvolle zaal met een daverend applaus werd begroet. Allereerst komt op Dinsdag 15 Juni het- Noordhollands Philharmonisch Orkest in het nieuwe veilinggebouw een concert geven. De winter wordt ingezet met een voordrachtsavond op Donderdag 23 September tijdens hetwelk de voordrachts kunstenares Georgette Hagedoorn zal op treden. Donderdag 28 October komt het Matrozenkoor onder leiding van de heer Theo van Elferen zingen en Donderdag 25 November zal de bekende journalist-ont dekkingsreiziger, Anthony van Kampen, een lezing houden over zijn reizen. Op 30 Januari 1955 treedt Charlotte Kohier voor de kunstkring op en Donderdag 3 Maart zal Bert Brugman met zijn poppenspel de ope ra Ca Valeria Rusticana opvoeren. Het win terseizoen 19541955 zal worden besloten met een toneelavond, doch het gezelschap dat zal komen spelen is nog niet bekend. Het bestuur van de kring heeft wel het be sluit genomen deze slotavond niet in Cas tricum te houden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat voor een vereniging met circa 600 leden het aantal dat de kring heeft, in Castricum geen behoorlijke zaal disponibeL is. De leden zullen op 21 April 1955 met bussen naar Heiloo worden vervoerd en in de grote zaal van de St. Willibrordus-stich- ting de slotavond mede maken. Als opvolger van de heer J. v. d. Horst, die enige tijd geleden naar elders vertrok, is het hoofd van de R.K. ULO-school in Castricum, de heer Th. J. Albink, tot voor zitter van de kring benoemd. De nieuwe functionaris werd aan het eind van de avond van Dinsdag aan de leden voorge steld door kapelaan P. H. Heemskerk. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Frederik Cornelis, z. van H. A. van Daalen#en G. G. J. Schaap. ONDERTROUWD: W. Groot, wonende te Castricum en C. C. Borst, wonende te Cas tricum. GEHUWD: C. J. P. de Leeu\# wonende te Limme en M. J. C. Pieterse, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Pieter Liefting, oud 69 j., wonende te Castricum, weduwn. van R. M. van der Wijst; Paulina Maria van Oers, oud 46 j., wenende te Amsterdam. Klaverjassende „Strandmeeuwen" De deze week gespeelde onderlinge wed strijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandimeeuwen" had het volgende re sultaat: 1. mevrouw Seysener 4779 pnt., 2. M. G. Seysener 4770 pnt.; 3. B. Groosjohan 4694 pnt.; 4. N. v. d. Mey 4654 pnt.; 5. mevrouw De Reus 4567 pnt. Klaverjasdrive van K.A.J. De afdeling Heemskerk van de K.A.J. heeft in de gezellenzaal van het K.S.A.- gebouw een klaverjasdrive gehouden, waarvan de uitslag werd: 1. J. Verduin, 2. J. Henneman, 3. B. de Boer. Laatste contactavond van „De Kennemers" Woensdag heeft de voetbalvereniging „De Kennemers" in het clubhuis haar laatste contactavond van dit seizoen gehouden. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groter dan voorgaande malen, maar in het openingswoord sprak de voorzitter de heer K. Prent de wens uit dat de avonden het volgend seizoen beter bezocht zullen worden. Hierna reikte hij de prijzen uit aan de winnaars van de gehouden spelen. zich met zoveel animo in het wespennest begaf. Tenslotte nog een kittig dienstmeis je en een karakteristieke tuinman van mej. Van der Plas en J. van der Zwan. Regis seur A. Holtslag had weer voor het ver eiste tempo gezorgd, hetgeen deze opvoe ring niet weinig ten goede kwam. Het was van V.V.IJ. bovendien een sym pathiek gebaar Dinsdagavond ook de Ouden van Dagen dit blijspel voor te zetten, het geen de vereniging van een buitengewoon erkentelijk publiek verzekerde. J. v. D. De best-sjoelende dame werd mevrouw Wilikes. Op de vlotbrug toonde de heer O. Tabak zich de sterkste en klaver j as-kam- pioen werd de heer Ch. Ferna. Klaverjastournooi van „De Vriendenkring" Zaterdagavond vinden de laatste wed strijden plaats van het door de klaverjas club „De Vriendenkring" te Beverwijk ge organiseerde tournooi. De volgende verenigingen komen in het strijdperk: „Holland" C, „Rood Zwart" B, „Vriendschap" en „Geel Zwart" C. Op deze avond vindt tevens de prijsuit reiking plaats. „Wijk aan Zee" speelt op Koninginnedag De voetbalvereniging Wijk aan Zee gaat op Koninginnedag naar Amsterdam voor het spelen van een competitiewedstrijd te gen Wilhelmina Vooruit. Jaarvergadering Prins Bernhard De Beverwijkse harddraverijvereniging „Prins Bernhard" houdt op 10 Mei haar jaarvergadering in café Timmer. O.a. zullen besprekingen worden gehou den over de a.s. harddraverij op Donder dag 12 Augustus. Achthonderd houten huizen in 52 gemeenten Volgende maand is het een jaar geleden dat in het rampgebied de eerste door het buitenland geschonken houten woning kon worden betrokken. Sindsdien zijn er hon derden van deze huizen opgetrokken, af komstig uit Finland, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Oostenrijk, en zijn er Zuidhollandse, Zeeuwse en Noord-Bra bantse gemeenten met een „Finlandplein", „Koning Haakonstraat", „Weense plein" en dergelijke namen voor straten en plei nen, die geheel worden gevormd door ge schenkwoningen. Deze zomer zullen in 52 gemeenten in het rampgebied ruim 800 houten woningen bewoond zijn, die aan duizenden slachtoffers van de watersnoou een onderdak zullen bieden, dat niet zel den geriefelijker is dan deze mensen ooit hebben gekend. Nu het tijdstip nadert, dat verreweg het grootste deel van de houten geschenk woningen zal zijn betrokken, heeft de mi nister van Volkshuisvesting en Weder opbouw, ir. Witte, vertegenwoordigers van organisaties in en van de regeringen van de vijf landen, die deze huizen hebben ge schonken, uitgenodigd naar ons land te komen om te zien welke bestemming aan deze geschenken is gegeven en zelf te er varen. hoe dankbaar men in de getroffen gebieden voor deze hulp is. Een bezoek van twee dagen aan het rampgebied heeft de buitenlandse gasten, waarvan velen voor de eerste keer de door het water te weeggebrachte verwoestingen in ons land zagen, niet alleen overtuigd van de gevoe lens onder de bevolking voor hetgeen aan hulp uit het buitenland is ontvangen, maar ook zeer dnder de indruk gebracht van de wilskracht en het doorzettingsvermogen dat is opgebracht om de gigantische taak van de wederopbouw ter hand te kunnen nemen. Tegen 3 uur Dinsdagmiddag is een bos- en heidebrand uitgebroken in de Limburgse gemeente Bergen. De brand had spoedig zo'n omvang aangenomen.dat gevaar dreig de voor enige honderden hectaren bos, eigendom van particulieren en de gemeente. tal in Venlo gelegerde militairen verzocht het vuur te helpen bedwingen. Enkele woonhuizen, die in de nabijheid waren ge legen, dreigden door het vuur te worden aangetast. Des avonds omstreeks 8 uur was de brandweer, geassisteerd door verscheidene militairen en burgers, de brand meester. Hedennacht hielden wachten een oogje in het zeil, opdat de wind het vuur, dat hier en daar nog smeulde, niet opnieuw zou aanwakkeren. Tachtig a honderd hectaren bos- en heidegrond gingen verloren. Het terrein, waar de bos- en heidebrand woedde, heet de Peppelenberg. De rijks politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de brand. BU Vught In de bossen nabij het meer „De IJzeren Man" te Vught heeft gistermiddag een bosbrand gewoed. Door de grote droogte vreesde men voor uitbreiding, en mede daarom werd om militaire bijstand ge vraagd. Ook de Vughtse brandweer rukte uit. Men kon het vuur evenwel spoedig meester worden en uiteindelijk geheel be dwingen, zonder dat een al te groot gebied er door werd aangetast. Sinds de motie aangaande Studentenzorg in de Tweede Kamer, is de Nederlandse universiteit met zijn studenten in de stroom geraakt van de sociale hervormin gen, die zich in de wereld afspelen. Dit is een van de conclusies van prof. dr. G. C. Heringa, uitgesproken te Amster dam, ter gelegenheid van de politiek- sociale dag der Vrije Universiteit, in een voordracht getiteld „Wijziging in de status van de student". De moeilijkheden waarmee de heden daagse student te kampen heeft noemde prof. Heringa in menig opzicht verbijste rend. Hij maakte er een lange opsomming van en noemde de onvoldoende lichame lijke en geestelijke verzorging, bijvoorbeeld de vleesloze maaltijden van de Mensa der gemeentelijke universiteit en de onmacht tegen overspanning, de gebrekkige mate riële studie-condities (huisvesting, boe ken tekort door geldgebrek), het tekort aan recreatie, de overhaasting van de studie en te grote spanning onder de druk van stu diebeurzen en oproepen voor militaire dienst. Voorts gewaagde prof. Heringa van een verlies aan zelfvertrouwen (grotere examenvrees dan vroeger), slechte exa menresultaten, verbijsterende omvang van depressies en psychische conflicten onder de studenten; eenzaamheid, door gebrek aan rust, aan geldmiddelen en aan studen tenhuizen, ofschoon die even nodig zijn als sanatoria. Ook de daling van het cultu rele peil is volgens de spreker een deplo rabel verschijnsel bij een groep mensen die dragers en voorbrengers van cultuur zou den moeten zijn en die zouden moeten kunnen bijdragen tot verheffing van het culturele peil van de arbeidersbevolking. Hij sprak voorts van een moeilijke weg naar de maatschappij voor afgestudeerden. De regering is zich hiervan wel bewust en zal ongetwijfeld een einde maken aan te rugvordering van haar financiële steun aan studenten. Naar sprekers mening geniet bijna geen enkele student een maandgeld groter dan 150.en velen minder dan 100.Toch is er z.i. ten minste 175.tot 200. nodig. Zulke financiële en sociale proble men kunnen volgens de spreker niet nala ten de studieresultaten ongunstig te beïn vloeden. Daarom acht hij het juist dat de sociale studentenzorg uitgaat van het mi nisterie van Onderwijs. De staf der Russische ambassade in Canberra is onder leiding van ambassa deur Generalov, en met inbegrip van de „Tass"correspondent Antonov, Donderdag van het vliegveld Canberra vertrokken voor het eerste gedeelte van de terugreis naar Moskou. Het gezelschap, waarbij zich ook vrouwen en kinderen bevonden, was ongeveer vijftig man sterk. Het vertrok in twee vliegtuigen naar Perth, vanwaar men op de „New Australië" naar Europa reizen zal. Ook de Australische diplomaten in Mos kou hebben nu uitreisvisa gekregen. Zij zullen vandaag per trein naar Helsinki vertrekken, waarbij zij tot aan de Fins- Russische grens diplomatieke onschend baarheid zullen genieten. PrUzen van Woensdag: Heilbot 3.25- 2.30, gr. tong 1.84-1.66, grm. tong 1.94-1.70, kim. tong 2.24-2.10. kl. tong I 1.74-1.60, kl. tong II 1.54-1.36, tarbot I 2.75-2, alles per kg.; tongschar 76-74, kl. tongschar 43, kim. schol 60-52, kl. schol I 65-37, kl. schol II 54-8, schar 16-8, bot 16-13, v. haring 24-17, makreel 12.30-10, gr. schelvis 45-44, grm. schelvis 66-56, kim. schelvis 67-57, kl. schelvis I 68-57, kl. schelvis II 47-18, wij ting 32-14, gr. gul 62-55, mid. gul 61-46, kl. gul 40-36, kl. wolf 48-45, poontjes 25- 21, kl. koolvis zw. 30. kl. koolvis wit 45-39, alles per 50 kg., gr. kabeljauw 260-100, gr. koolvis zw. 73-56, gr. koolvis wit 110-88, gr. leng 100-94. gr. wolf 100-92, alles per 125 kg. Aanvoer van Woensdag: 152 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 9 k. tongschar en schar tong. 480 k. schol, 205 k. schar,, 55 k. bot, 100 k. haring, 3215 k. makreel, 215 k. schelvis, 265 k. wijting, 135 k. kabel jauw en gul, 10 k. leng, 25 k. wolf, 15 k. poon, 66 k. koolvis, 30 k. diversen, totaal 4980 kisten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7