Half Mei grote volkstelling in Frankrijk Kort en bondig 61-600 gezinncn in 1953 .Clo'wetje Rick Chaos in Berlijn HARTENDORP Belastingverlaging verdient voorkeur boven openbare werken Trio van N. Visser op huisconcert Marianne gaat neuzen tellen Nieuwe woonruimte voor Een kostbaar document Effecten- en Geldmarkt Emigratie naar dc V.S. wordt uitgebreid Moet het accountantswezen wettelijk geregeld worden? Voor de kinderen Promotie dr. A. Brandon FEUILLETON ZATERDAG 1 MEI 1954 Omstreeks half Mei zullen verscheidene duizenden Franse ambtenaren en vrijwil ligers van het Nationale Bureau voor Sta tistiek de boer op gaan om alle neuzen te tellen. Drie milliard persoonlijke gegevens zullen op lijsten en tabellen worden vast gelegd om daarna in een lijvig boek van meer dan duizend pagina's verwerkt te worden. De conclusie van dat boekwerk, waarvan het eerste exemplaar plechtelijk aan de president der Republiek zal worden overhandigd, zal dan het tamelijk nauw keurig aantal onderdanen behelzen, waar over monsieur René Coty de scepter zwaait. Qp een tienduizend meer of minder zal men echter niet mogen vallen, want in de periode tussen de „Operatie Bevol kingsonderzoek" en het moment van de publicatie in October, zullen natuurlijk ook weer baby's geboren, sterfgevallen ge registreerd worden, die uiteraard niet in het eindresultaat kunnen worden opge nomen. Verder heeft de ervaring geleerd, dat er rekening moet worden gehouden met al of niet opzettelijk foutieve opgaven. Lieden, die tot de justitie in nu niet zo heel pret tige relatie staan, zullen zich zeker ook nu aan dit onderzoek proberen te onttrekken. Tenslotte hebben ook de plaatselijke auto riteiten er nog wel eens belang bij de cij fers wat te flatteren of te drukken omdat door het inwonerstal nu eenmaal zowel de subsidies van, als de belastingen aan Parijs goeddeels worden bepaald. Een andere factor, die een element van on zekerheid vormt, is de omstandigheid dat in Frankrijk ook het aantal alcoholver gunningen van het bevolkingscijfer af hankelijk wordt gesteld. In dorstige ge meenten komen de burgemeesters er daar door nog wel eens toe hun cijfers, laat ons zeggen, met een zekere vrijmoedigheid te interpreteren. Vorige telling geen onverdeeld succes De laatste volkstelling in Frankrijk had in 1946 plaats en sedert 1792 was het de bedoeling haar iedere zes jaren te her halen. In 1952 had men op verzoek van de minister van Financiën deze uiteraard nogal kostbare telling echter achterwege gelaten, maar dat ook hier de zuinigheid de wijsheid bedroog, is nadien wel duide lijk gebleken. Een eindeloos touwtrekken tussen nationale, departementale en ge meentelijke machthebbers is namelijk het gevolg geweest van het feit dat niemand meer heel goed wist, aan welke cijfers hij zich moest houden. In 1946 kwam men op het bijna ronde getal van veertigeneen- half miillioen Fransen, een aantal dat in tussen zeker wel weer is aangegroeid. Di rect na de oorlog was de Franse ambte narij, die toen juist gezuiverd werd, op een zo ingewikkelde operatie als een volkstelling eigenlijk weinig berekend. De zaak werd toen extra-gecompliceerd om dat tal van vluchtelingen, krijgsgevange nen en andere gedeporteerden nog niet tot hun haardsteden waren teruggekeerd. Maar ook op locaal administratief plan zijn inmiddels belangrijke verschuivingen in getreden, doordat dorpen zijn uitgestorven, grotere gemeenten tot soms belangrijke steden uitgroeiden en vele vreemdelingen zich in het land kwamen vestigen. Voor een gezonde administratieve gang van zaken is het dan ook hard nodig, al die wijzigingen die van dag tot dag blijkbaar niet zo gemakkelijk kunnen worden geregistreerd op bepaalde tij den vast te leggen of te controleren, en dat is de opzet van deze nieuwe volkstel ling. Weer „meer wiegen dan doodkisten" De telling lijkt wel aanzienlijk beter te worden aangepakt dan die van 1946 en de nationale drukkerij heeft al zo iets als zeshonderd ton aan invulformulieren en andere drukwerken afgeleverd. Gewapend met die formulieren gaan de tellers huis aan huis de gezinshoofden over hun bestaan, afstamming, gezindheid en wat verder niet al, aan de tand voe len. De kosten van deze operatie worden door de staat gedragen, die voor elke per- ADVERTENT1E N is voor velen het Middenstandsdiploma In bepaalde omstandigheden hebt ZJ het absoluut nodig. Resa-Hilversum, de alom Bekende Schriftelijke Cur sus, met een ruim 25- jarige ervaring, leidt U op de beste, prettigste en voordeligste manier op tot U het diploma hebt behaald. Vraag om gaand prospectus. Het verplicht U tot niets en het kan U een jaar studie schelenI (Van onze correspondent in Parijs) soonsregistratie vijftien franken aan de teller betaalt. Iedere inwoner van Frank rijk is verplicht, naar eer en geweten alle vragen te beantwoorden. Nomaden en zwervende zigeuners zullen worden „on derzocht" op de plaats, waar ze zich 20 Mei met hun woonwagen of dergelijke bevinden. Het onderzoek van acht jaar ge leden bracht aan het licht, dat Frankrijk eindelijk weer een volk was geworden dat in aantal groeide. Een eeuw lang had het nationale sterftecijfer de geboorten over troffen. Sinds de laatste oorlog winnen zoals dat wel eens luguber wordt uitge drukt de wiegen het weer van de dood kisten. Hoewel de bevolkingsaanwas de laatste jaren wel weer iets moet zijn afgenomen, heeft men toch reden te ge'.oven dat het Frankrijk van nu in dit opzicht nog altijd vrij gunstig afsteekt bij het beeld van voor de oorlog. De vele sociale maatregelen als geboortepremies, kindertoeslagen en ziek teverzekeringen hebben hun nut in de praktijk zeker wel bewezen hoe zwaar ze dan ook drukken mogen op de nationale economie. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr- 43 Spaarne 3 Tel 16990 Tel 17696 Kruidbergerwe« 51 Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen BINNENLAND Vier A.N.W.B.-wegenwachten zijn ver trokken naar Stuttgart, waar zij Nederland zullen vertegenwoordigen bij de installatie van de nieuwe „Strassenwacht" van de „Allgemeiner Deutscher Automobilclub", die Zondag officieel haar diensten ten behoe ve van het Duitse verkeer zal beginnen. Een aantal Belgische en Engelse wegenwachten zal daarbij eveneens aanwezig zijn. De federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer houdt op 5 Mei een concours d'élégance voor touring cars te Noordwijk aan Zee. Van twee tot vijf uur zullen die dag 55 touringcars voorgere den worden. Jacoba van Beieren, de schuts- vrouwe van Keukenhof, zal aanwezig zijn. Tegen de 42-jarige groentengrossier F. van D. uit Rijnsburg, die als bestuurder van een vrachtauto op tweede Kerstdag 1953 nabij Oegstgeest drie wielrijders had aan gereden, tengevolge waarvan een hunner is overleden, heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank twee jaar gevangenis straf, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid en verbeurdverklaring van de auto geëist. Het Koninklijke Instituut van Inge nieurs heeft een prijs ingesteld voor het beste speurwerk in Nederland op technisch- wetenschappelijk gebied. De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend. De prijs voor 1954 is toegekend aan prof. ir. B. D. H. Tei legen uit Eindhoven. Op de hoek Victorieplein—Rijnstraat in Amsterdam-Zuid is de 48-jarige piano stemmer N. E., die op zijn bromfiets naast een vrachtauto reed, op het ogenblik dat de vrachtauto de Rijnstraat indraaide, geval len. Hij werd door het rechter-achterwiel van de auto overreden en is kort daarna overleden. In Alkmaar is op Koninginnedag de eerste open kaasmarkt van het jaar gehou den en zoals steeks trok het schouwspel weer de aandacht van talloze vreemdelingen. Bur gemeester mr. H. J. Wytema hield een toe spraak en hoopte dat de markt weer spoe dig het vooroorlogse beeld zou vertonen met aanvoeren van soms 50.000 kg. kaas. De directie van Philips is, zoals men in ons blad van Woensdagavond heeft kun nen lezen met een mooi verslag en prach tige cijfers voor 1953 voor de dag gekomen. Zij heeft echter de goede gewoonte ook haar oordeel uit te spreken over de econo mische toestand van ons land en het is altijd interessant daarvan kennis te nemen. Hier zijn mensen aan het woord, die het geheel kunnen overzien en dagelijks in aanraking komen met de verschijnselen, welke het economisch leven van ons land beïnvloeden. Met voldoening mag worden geconsta teerd dat de directie van Philips de econo mische toestand van Nederland thans vrij gunstig beoordeelt, in tegenstelling bijv. met pessimistische artikelen, welke in No vember vorig jaar in de Manchester Guar dian verschenen van de hand van Colin Clark, waarin deze een parallei trok tus sen de situatie in de V.S. in 1929 aan de vooravond van de grote depressie en die van November 1953. De juistheid van deze parallel is door velen, o.m. ook door Eisen hower, aangevochten en slechts weinig deskundigen zijn thans bevreesd voor een herhaling van de depressie van de dertiger jaren. Philips is van oordeel dat na een hoog conjunctuur van vele jaren een lichte con junctuurdaling onafwendbaar en niet ver ontrustend is, maar zij wijst op het gevaar dat voortdurend over een ophanden zijnde depressie wordt gepraat. Dit kan er name lijk toe leiden dat velen een daling van omzetten en prijzen verwachten en daar door tot uitstel van de aankoop van duur zame consumptiegoederen en kapitaalgoe deren overgaan. Dit zou op zich zelf reeds tot een achteruitgang van de conjunctuur kunnen leiden. Er is echter sinds 1930 veel veranderd. Enerzijds heeft men immers een veel beter inzicht gekregen in de oorzaken van een conjunctuurdaling en in de maatregelen, waarmede deze dient te worden bestreden, anderzijds heeft men tegenwoordig meer begrip voor de noodzaak een actieve con- junctuurpolitiek te voeren. De bezuinigingspolitiek is door een de- ficitpolitiek vervangen en er zijn nog maar weinig ondernemers, die niet begrijpen dat de overheid op het gebied van de conjunc tuur een corrigerende en stimulerende taak heeft. Temeer is dit het geval omdat in de meeste landen nu eenmaal ongeveer een vierde van het nationaal inkomen via de kassen van de overheid loopt, zodat deze onontkoombaar een grote invloed op de bedrijvigheid en de welvaart uitoefent. Een deficit kan in dit verband echter op twee manieren ontstaan, namelijk door de uitvoering van openbare werken en door belastingverlaging en Philips wijst er met nadruk op dat aan deze laatste als middel tot welvaartsbevordering de voorkeur moet worden gegeven. Openbare werken hebben een econo misch nut, dat echter slechts voor een be perkt aantal werken groot is en de tenden tie heeft af te nemen, naarmate er meer werken worden uitgevoerd. Zij leiden, evenals belastingverlaging, wel tot ver meerdering van de werkgelegenheid, maar gaan met grotere overheidsuitgaven ge paard, zodat een nog groter deel van het nationale inkomen via de staatskas gaat lopen. De in dit geval hoog blijvende be lastingen zullen dan een ernstige rem op de lust tot ondernemen en tot arbeiden blijven vormen. Openbare werken zijn voorts doorgaans slechts van tijdelijke aard en zij hebben primair slechts op een be paalde sector betrekking. Het voordeel er van is dat ze een snel effect hebben door dat de ingeschakelde productieve krachten hun grotere inkomsten zullen gaan consu meren, hetgeen de investeringsactiviteit kan stimuleren. Bij een belastingverlaging is daarentegen een onmiddellijke overeenkomstige ver meerdering van werkgelegenheid niet zeker, maar neemt de werkgelegenheid al leen toe voor zover de belastingverlaging tot toeneming van de consumptie, resp. van de investeringen leidt. Hier staat echter tegenover dat belastingverlaging als zij op vergroting van de investeringsactiviteit is gericht veelal tot meer dan proportionele De activiteit van de bouwnijverheid is in 1953 zeer groot geweest, aldus de maande lijkse publicatie van het ministerie van Wederopbouw en Volkshui-sveating. Het oorspronkelijke bouwprogramma, d<at in September 1952 werd ingediend sloot op 1623 miliioen, doch het werd voor de aan vang van 1953 reeds verhoogd. Wegens de beslissing om in het bouwprogramma de bouw van 65.000 woningen op te nemen, werd het woningbouwvolume met 75 miliioen verhoogd. Ook werd voor scholen bouw 20 miliioen meer uitgetrokken en tenslotte werd, mede met het oog op be strijding van werkloosheid de sector weg en waterbouwkundige werken 50 miliioen hoger geraamd. Na de genoemde wijzigin gen sloot het bouwprogramma op 1768 miliioen zonder de militaire werken. In 1953 werden veel meer woningen in opdracht van particulieren gebouwd, en wel 29.586 tegen in 1952 25.815. In de sec tor bedrijfsgebouwen voor die nijverheid werd slechts voor 144 miliioen goedge keurd tegen 207 miliioen im 1952 en 247 miliioen in 1951. Het blijkt, da<t er gelei delijk minder in deze sector wordt geïn vesteerd. Er kwamen im 1953 veel minder wonin gen gereed dan er werden begonnen, zodat het aantal in aanbouw zijnde woningen steeg van 51.260 op 1 Januari 1953 tot 68.472 od 1 Januari 1954. In 1953 werden 59.597 woningen opge leverd. waarvan er 2030 als duplexwonimg zijn gebouwd, zodat er 61.627 gezinnen in nieuwe woningen konden worden gehuis vest. Gedurende 1953 werd e<m aanvang ge maakt met de bouw van 77.160 woningen, hetgeen 7780 méér is dan in dezelfde perio de van het vorig jaar. Er kwamen voorts in 1953 440 complete scholen gereed, en aan het eind van 1953 waren er 446 complete scholen in aanbouw. Het aantal kerken, dat op 1 Januari 1954 onderhanden was bedroeg 114. Opgeleverd werden in 1953: 89 kerken. Dr. J. A. U. van Grevenstein, assistent directeur voor de emigratie, keert de vol gende week terug in ons land. Dr. Greven stein heeft in Washington besprekingen ge voerd met de Amerikaanse autoriteiten in het bijzonder over de Amerikaanse immi gratiebepaling van 1953 krachtens welke zeventienduizend landgenoten in een perio de van twee jaar naar de Verenigde Staten kunnen emigreren. Het huidige Nederlandse quotum be draagt thans drie duizend per jaar. Van de extra „toewijzing" mogen tweeduizend Ne derlanders naar Amerika komen, die daar naaste familie hebben wonen. De Neder landers die voor emigratie krachtens het extra quotum jn aanmerking kunnen ko men, kunnen in drie categorieën worder verdeeld: zij die uit Indonesië zijn gerepa trieerd; slachtoffers van de overstromings ramp, en slachtoffers van de Duitse bezet ting. Onder de laatste categorie vallen ir het algemeen Nederlanders die gedwongen naar Duitsland zijn gegaan, naar Nederland zijn teruggekeerd na de bevrijding, doch zich niet bevredigend hebben kunnen her stellen, en Nederlanders die door oorlogs toeneming van de werkgelegenheid leidt, handelingen in eigen land hebben moeter Bovendien vindt dan een meer duurzame uitbreiding van de werkgelegenheid plaats. Juist vanwege de ongunstige invloed van bepaalde belastingen op de neiging van de ondernemers tot investeren zal een in het bizonder op het stimuleren van de onder nemingslust gerichte belastingverlaging een belangrijk grotere dan proportionele stimulans voor de investeringsactiviteit en daardoor voor de conjunctuur betekenen. I Deze belastingverlaging is van temeer belang in landen als de onze, waar grote investeringen nodig zijn omdat de toene mende bevolking tot omvangrijke industria lisatie noopt. Hierbij is voorts van belang dat uitbreiding van werkplaatsen als ge volg van particuliere investeringen, tot de mogelijkheid van grotere export leidt, wel ke bij de openbare werken gewoonlijk ont breekt. Philips acht het om al deze redenen van het grootste belang dat met spoed wordt begonnen met de bestudering van het vraagstuk op welke wijze het valt te berei ken dat door een versnelling van de ge bruikelijke parlementaire procedure de vereiste belastingverlagingen op korte ter mijn tot stand komen als de conjucturele ontwikkeling daartoe aanleiding geeft. Zoals bekend beweegt de politiek van de Nederlandse regering zich sinds enige tijd in die richting, waarbij een tijdelijk defi cit op het staatsbudget wordt geriskeerd ter wille van de activering der nationale bedrijvigheid, welke ten slotte ook weer aan de staatsfinanciën ten goede komt. Maar het is goed dat de directie van Philips met haar beschouwing onze rege ring op dit punt nog eens een duwtje geeft. vluchten of ernstige schade hebben geleden en de nadelige gevolgen daarvan niet ge heel te boven zijn gekomen. De administrateur van de Amerikaanse immigratiedienst, de heer McLeod, zal bin nenkort naar ons land komen om over de regeling besprekingen te voeren. Tijdens een plechtigheid in Aden heeft Koningin Elizabeth Seiyid Bubakr Bin Sheikh al Kaf, lid van de Raad van de Kathiri Staat in Oost-Aden, tot ridder geslagen. Het was de eerste maal gedurende de Koninklijke reis, dat de Koningin deze plechtigheid uitvoerde in de open lucht en tijdens een publieke bijeenkomst. De geknielde Sheikh ontvangt de ridderslag van Koningin Elizabeth. (Deze foto werd radiografisch overgebracht) Staatssecretaris installeert adviescommissie De staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft de com missie inzake wettelijke regeling van het accountantswezen geïnstalleerd. De staatssecretaris zei, dat in 1947 de toenmalige minister van Economische Za ken tot de accountantsvereniging het ver zoek gericht heeft gericht haar wensen ten aanzien van het probleem der wettelijke regeling kenbaar te maken. Een aantal or ganisaties heeft aan dit verzoek voldaan. Over de wenselijkheid van een wettelijke regeling bestond in ruimere mate overeen stemming dan over de aan een regeling te geven inhoud. De vrije accountantsorganisaties hebben reeds zeer veel belangrijk werk verricht. Gezien echter de veelheid en het ongelijke niveau der bestaande verenigingen zou het niet juist zijn bij voorbaat als vaststaand aan te nemen, dat het gevaar van verwar ring voorgoed is afgewend. De vraag, of er behoefte bestaat aan een verdergaande or dening bij de wet heeft dan ook geenszins aan actualiteit ingeboet. Het beantwoorden van deze vraag is de eerste opgave waarvoor de commissie zich zal zien gesteld. Indien haar antwoord be vestigend mocht luiden, zal het tot haar verdere taak behoren, een wettelijke rege ling te ontwerpen van zodanige inhoud en in zodanige vorm als haar voor het berei ken van het beoogde doel het meest dien stig zal lijken. De staatssecretaris deelde tenslotte mede, dat hij het advies, dat door de commissie zal worden uitgebracht, zal publiceren voordat ten aanzien van een wettelijke regeling een definitieve beslis sing wordt genomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Toen Rick en Bunkie uit school kwamen was het aardig koud. Bunkie keek maar naar naar de lucht. „Zie je daar iets bijzonders, Bunkie?", vroeg Rick. „Nou, kijk maar eens. hoe grijs de lucht isHet zou me niks verwonderen, als er sneeuw kwam! Meestal, als de wolken zo laag hangen en zo donkergrijs zijn, komt er sneeuw". „Nou, ik hoop, dat je gelijk hebt", vond Rick. „De regen en mist zijn zo leuk niet. Ik heb veel liever sneeuw!" „Ik ook", zei Bunkie. „Met sneeuw kun je veel meer plezier hebben". „En of!", zei Rick. Nou, Bunkie kreeg nog gelijk ook. Toen ze gegeten hadden, moest oom Tripje nog even weg; en toen hij terug kwam, leek hij wel een sneeuwpopZijn hoed en jas zaten vol sneeuw! Brrrlachte hij. „Is me dat even 'n weertje. Het is op eens gaan sneeuwen van jewelste!" „Ha, fijn!", juichten de jongens. „Dan kunnen we morgen pret hebben!" „Toe maar", lachte oom Tripje. „Ja, jullie vindt het natuurlijk wel leuk. Maar van sneeuw kunnen we nog 'n hoop last hebben!" Maar de jongens vonden het toch 'n pretje. Met medewerking van de pianist Ludwig Otten gaven de violisten Caraolien van der Heide en haar echtgenoot Norbert Visser Donderdagavond een concert in Het Huis met de Sleutels te Heemstede. Voor het welslagen van een duo is aller eerst een muzikale gelijkgerichtheid nood zakelijk. Deze is hier zeker aanwezig, want beider spel is eerder ingesteld op een ge degen musiceren dan op virtuoze glans. De voordracht baseert zich voornamelijk op de bouw van het werk en houdt zich pas in de tweede plaats met instrumentale ef fecten bezig. Bovendien hebben zij precies dezelfde opleiding pehad. namelijk bij Joa chim Röntgen, Oskar Back en de iin Den Haag gevestigde Rus Jewssey Wulff, zodat ook technisch hun spel veel gelijkenis ver toont. De grondslag voor een succesrijk duo is dus gelegd. Nu wacht nog de taak in de speelt rant een grotere plaats in te ruimen aan spontaniteit en charme, want deze eigenschappen zijn nodig om een groter publiek een gehele avond te kunnen boeien. Ht programma bestond in hoofdzaak uit barokmuziek (Purcell en Bach) en moderne werken (Bartók, Hindemith en Honegger). Hiervan klonk de voordracht van 't heden daagse deel het overtuigendst, zodat de toekomst van het duo mij in deze richting lijkt te liggen. Norbert Visser leerde men ook kennen als componist en wel in een Trio voor twee vio'en en piano. Hij bleek hierin een ver rassend persoonlijke taal te kunnen spre ken en een duidelijke aanleg te hebben voor een logische opbouw. Hij verdient, dat de aandacht als componist op hem wordt gevestigd. Aan de piano zat een markante figuur; Ludwig Otten. Hoewel hij zich in hoofd zaak had te benalen tot een bescheiden steunen der duettisten, was alleen al zijn voordracht van de pianopartij in het Trio van Norbert Visser voldoende om ons te doen beseffen.dat we deze pur-sang-kamer- musicus veel vaker moesten horen. PIERRE VERDONCK. Donderdagmiddag is aan de Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer A. Brandon,zenuw arts te Haarlem. Hii is in Almelo geboren, genoot onderwijs aan het Haarlems gym nasium en studeerde aan de universiteit te Amsterdam geneeskunde. Na het slagen voor zijn artsexamen was hij enkele jaren in de algemene praktijk en studeerde een jaar psychologie en philosophie. Zijn op leiding tot zenuwarts volgde na de oorlog en sedert 1948 is hij als psychiater en neu roloog te Haarlem werkzaam. Het proefschrift van dir. Brandon luidt: „Een neurophysiologisch onderzoek van het shock-syndroom. Als promotor trad op prof. dir. J. ten Cate. In 1953 en 1954 werkte hij aan een on derzoek in het Physi^ogisch Laboratorium te Amsterdam. Dit laboratorium beschikt over een uiterst gevoelige electroëncepha- lograaf, waarmede het mogelijk is de bij zonder geringe electrische activiteit van het zenuwstelsel te registreren. De waarde van dergelijke electrische activiteit kan enkele millioenste gedeelten van een Volt bedra gen; een versterkingsapparatuur die 20-30 miliioen malen versterkt is hiervoor nood zakelijk. Bij het onderzoek van dr. Bran don werden enkele klinische vraagstukken experimenteel bij kleine proefdieren bestu deerd, waarbij het gelukt is, niet alleen van de hersenen maar ook van het ruggemerg interessante gegevens en resultaten te ver krijgen. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 20) Degeen, die zijn schouder aanraakte, kon de een of andere ordonnans zijn of een zeer goede vriend. Het was onmogelijk om dat te raden. In geval van twijfel kon hij hem met een glimlachend gezicht ontvan gen. Sauvin hield er trouwens van te glim lachen als hij wakker werd. „Duivels!" zei hij. „Hoe laat is het?" „Kwart over vijf". De man voor hem droeg een SS-uniform zonder aanduiding van een of andere rang. Hij glimlachte ook, terwijl hij naar de Ci- nese Vis keek. Een alledaags gezicht, nogal langgerekt, met groenachtig grijze ogen, korte bruine haren, een vooruitstekende kin. „Vergeef me, dat ik u wakker maak, mijnheer Hickmann!" zei hij. „Zijne ex cellentie heeft me geadviseerd u een kort bezoek te brengen. Hoe gaat het met u?" Sauvin richtte zich op zijn elleboog op: „Goed zei hij. „Op wat hoofdpijn na". ..Blijft u alstublieft liggen", zei de an der. „Na een hersenschudding, zelfs een lichte, is het het beste zich zo weinig mo gelijk te bewegen". Hij bekeek de zogenaamde blessure aan dachtig. „En u hebt een behoorlijke klap gehad! Is er een röntgenfoto gemaak'? Als ik er zeker van was, dat er niets gebroken is, zou ik die blauwe plek voorzichtig mas seren om hem te laten verdwijnen". „Ah nee!" bromde Sauvin. „Hij zal uit zichzelf wel verdwijnen". Zijn hersenen werkten op volle toeren, onder de prikkel van het dreigende ge vaarWie was de indringer? Hij noem de hem „mijnheer" Hickmann en niet „mijnheer de kolonel". Een vriend dus; een tamelijk intieme vriend. Die zelf nogal be langrijk was. Hierheen gezonden door „zijne excellentie". De laatste kon niemand anders zijn dan HimmlerPlotseling herinnerde hij zich diens laatste zin. Carlo! Cairlo Kersten, de Roemeense masseur, vertrouweling van Himmler! Toch bleef hij voorzichtig: „Ik heb meer vertrouwen in u dan in een arts", zei hij. „Maar die bult is niet de moeite waard dat men zich er mede bezig houdtWat is er verder voor nieuws? Ik heb zijne excellentie vanmorgen maar zo kort gesproken. Gaat het goed, in Ber- lijn?" „Het gaat", zei de man, terwijl hij aan het voeteneind van het bed ging zitten. „U kent de baas. Hij is zo voorzichtig, dat hij er vaak moeite mee heeft zelf te weten wat hij denkt. Hij heeft me gevraagd u de toestand een beetje uiteen te zetten. Hij is bang bespionneerd te worden, zelfs in zijn ministersbureau. En wat ik, Carlo, u kan vertellen, kan buiten zijn voorkennis ge beuren, nietwaar?" Sauvin kon nu een intelligenter gezicht trekken en doen alsof hij nu helemaal wakker was. Hij wist genoeg om het spel letje zonder onvoorzichtigheid te spelen. „Uitstekend", zei hij na een discreet on derdrukte geeuw. „Ik luister. Maar, eerst Hij wees naar zijn oor en maakte toen een beweging in het rond met zijn hand. „Neen", zei Carlo. „Op dit uur zijn de kamers hiernaast leeg en we behoeven geen enkele microfoon te vrezen. Ik heb het goed onderzocht en ik ken daar wel wat van". „Goed". „We hebben vandaag de 14e April", vervolgde Carlo. „Over zes dagen zal men de verjaardag van de Führer vieren. Tege lijkertijd zal de grote aanval beginnen, die de Russen honderd kilometer moet terug dringen. Als dat een overwinning wordt en volgens de sterren zal het zo zijn zullen wij een wapenstilstand sluiten met de Amerikanen!". „Een wapenstilstand?" riep Sauvin uit met een bescheiden stem. „Dat is heel goed mogelijk. Van verschil lende kanten zijn al onderhandelingen aan de gang". „Maar de Führer heeft wel honderd maal gezegd, dat men nooit zou capituleren!" „Hij zal er wel in moeten berusten", mompelde Carlo. De Chinese Vis trok een passend gezicht. Dat wil zeggen, een nogal trieste uitdruk king, getemperd door een fatalistisohe on gedwongenheid. „Ja", bromde hij. „Als het moet, moet het!" De Roemeense masseur spitste zijn lip pen en zei pessimistisch: „Hij is trouwens sedert enkele dagen erg ziek." „Werkelijk?" zei Sauvin. „Zijn zenu wen?" „Och, nu is het wat anders! Men denkt, dat hij een beroerte gehad heeft. Mijn neef, die op wacht stond in de schuilplaats van de Kanselarij, heeft hem gezien. Zijn lin kerarm is volkomen verlamd en hij sleept met zijn linkerbeen". „Sedert wanneer?" „Dat!" zei Kersten, „kon ik onmogelijk positief te weten komen! Men heeft hem zoveel men kon verborgen. Het schijnt echter -in de eerste dagen van deze maand gebeurd te zijn. Himmler heeft me verteld, dat Hitier zich op 2 April tijdens een con ferentie in zijn schuilkelder verschrikke lijk heeft opgewonden In het bijzijn van tien getuigen slingerde hij Goerimg midden in zijn gezicht: „De hele Luftwaffe is goed om opgehangen te worden, te beginnen bij u!" „Drommels!" zei Sauvin. „Men hoorde hem in de schuilkelder er naast schreeuwen! Daarna is er iets bij zonders gebeurd. U weet, dat Speer en Goebbels op zeer gespannen voet staan. In overeenstemming met de Führer heeft Goebbels onlangs via de radio de strikte opdracht gegeven alle fabrieken en alle bruggen, die in handen dreigen te vallen van de Amerikanen, op te blazen. Kortom, de strategie toepassen van de „verschroei de aarde", zoals in Rusland. Welnu, Goeb bels had net ontdekt tussen ons gezegd: Himmler, die niet van Speer houdt, wist er méér van dat Speer dit bevel open lijk saboteerde. En toen Goebbels nu zag dat onze Führer zo buiten zichzelf was, dat hij zelfs Goering bedreigde, meende onze beste minister var. Propaganda dat het ogenblik aangebroken was om ook over het leven van zijn collega van Bewapening te beschikken". „En?" „Dat is volkomen mislukt! Speer heeft geantwoord: Dit programma uitvoeren, de honderdvijftig bruggen in de omgeving van Berlijn opblazen, dat betekent mil- lioenen burgers tot de hongerdood veroor delenIk noem dat geen overwinning! Daarop heeft Goebbels gebruld: „Men heeft de acht officieren, die de brug van Gotha niet hadden opgeblazen, gefusilleerd! En u bent de verantwoordelijke! U!" Daar op heeft hij zich tot de Führer gewend. Maar de woede van Hitler had juist plaats gemaakt voor een inzinking. Hij heeft al leen nog maar gemompeld, met een gebaar alsof hii een vlieg verjoeg: „Dat is genoeg! Verdwijn allemaal!" „Zo", zei Sauvin. „En wat doet men uit eindelijk? Vernielt men wel of niet?" „Nu eenè het een, dan weer het ander", zuchtte Carlo. „Goebbels gaat door te ver kondigen: „Verbrand, verniel'" En Speer laat machinegeweren uitdelen aan de ar beiders van de fabrieken om de dynami- teurs te verjagen. Goebbels moedigt de Wehrwolf aan tot een anti-Amerikaanse guerilla en Himmler verbiedt hun zich te verroeren De generaals zitten elkaar dwars, opgestookt door Bormann. En van diéns spel begrijpt niemand iets, terwijl iedereen hem wantrouwt". „En Goering?" „Die heeft afgedaan! Dat hij nog niet af gezet is, is alleen omdat het opschudding zou verwekken. Hij is nog altijd lucht- maarschalk en Grootmeester van de Luft waffe. Maar de Führer is woedend over de Amerikaanse bombardementen. Als die goeie oue Goering naar de schuilkelder van de Kanselarij komt, is het om zich daar te laten uitschelden. Hij is natuurlijk een warme voorstander van het Beierse fort. Hij zou zich er meer op zijn gemak voelen! Hier wantrouwt hij Kaltenbrunner, die hem verafschuwt en die in staat is tot alles, zelfs om hem bii vergissing te laten liquideren". „Ribben trop?" „Mijheer" von Ribbentrop? Wel, ondanks alles, is „onze nieuwe Bismarck", zoals de Führer zei, uit de gratie. Dat is het enige punt, waarover alle anderen het eens zijn!" (Wordt vervolgdJ.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6