Veren igi ngsva ria Agenda voor Velsen rn Kennemer \l Lantaarn AUTO- OF MOTORRIJLES? Havenberichten S. Bobeldijk won met veilige voorsprong ronde van Driehuis uit de IJmond Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Beverwijk ^jBrieven aan de redactie ZATERDAG 1 MEI 1954 „De kettel" voor het eerst op de planken Kalkzandsteenfabriek won van Velsense PTT Ook de heren kampioen bij „Exercitia" „Tavido" speelt „Fluffy neemt de leiding" Filiaal „VELO"wasmachineM-j Trompstr.68 Tei:5i98 umuiden Nederland ter zee Eerste aardbeien Oranjeprimeur Sobere dodenherdenking bij de papierfabriek UK 8 had machineschade Hoog tempo - goede tijden Burgerlijke stand Velsen AREND REIJM het adres De personeelsvereniging „De Kettel", be staande uit personeelsleden van het kou senatelier „Hin" te IJmuiden-Oost, heeft zich Donderdag voor het eerst gepresen teerd met een toneelavond voor leden en ouders in het Patronaatsgebouw. Het toneelstukje „Knoedeltje" mag als zeer geslaagd worden beschouwd, aange zien het moeilijk is om voor een vereniging, die alleen uit damesleden bestaat, iets ge schikts te krijgen. Geheel vrij van plankenkoorts was deze eerste ontmoeting met het publiek niet, maar dat was te verwachten van meisjes, die nooit eerder op de planken hebben ge staan. „Knoedeltje", de hoofdrolspeelster ver tolkte haar rol goed, hoewel soms wel een beetje te overmoedig. Hetzelfde kan gezegd worden van Eefie haar vriendin, die echter ook verschillende keren zeer goed spel liet zien. Mia, eigenaresse van een beroemd modemagazijn, heeft de vaak zeer moeilijke situaties op een juiste wijze weten weer te geven, met haar dweepzieke zusje Thea, welke rol ook op de juiste wijze werd uit gebeeld. Bijzondere lof verdiend mevrouw Deusenbriek, een burgemeestersvrouw, Adèle de Bouribonda een adellijke dame wist wist vaak op treffende wijze haar ver ontwaardiging uit te beelden over het „mindere volk" en miss Quest, de filmster, liet het verschil tussen de pseudo en echte ster niet voldoende uitkomen, maar speelde overigens voortreffelijk. Vermelden we nog juffrouw Zeedich, een lotenverkoopster voor een edel doel; Bep Kit, een journaliste, en vrouw West, een boerin, die in de bij rollen toch het geheel op de juiste wijze completeerden. Bedrijfscompetitie begonnen Donderdagavond is de voetbalcompetitie tussen de clubs van verschillende Velsense bedrijven weer begonnen. Het personeel van de kalkzandsteenfabriek speelde tegen PTT-mannen, aangezien de HERA geen elftal op de been heeft kunnen brengen. HERAPTT moest derhalve worden afge last. Daar er in deze wedstrijd af en toe meer rugbyspel dan voetbal werd wegge geven, wist men toch nog voor rust een ge lijk spel te behalen (22). Het elftal van de kalkzandsteenfabriek wist er tenslotte 32 van te maken. Het herenteam van de IJmuidense bas ketball-vereniging „Exercitia" heeft het voorbeeld van het damesteam gevolgd door met 2622 te winnen van PSVH 2 en daarmee beslag te leggen op de kampioens titel in de derde A klasse. De wedstrijd in het Krelagehuis te Haar lem had een zeer spannend verloop, daar voor beide partijen de titel op het spel stond. Groter uithoudingsvermogen en technisch beter spel deed Exercitia over winnen, hoewel de wat oudere politieman nen goed partij gaven. In het volgende sei zoen zullen het dames- en herenteam van „Exercitia" in de tweede klasse uitkomen. Kampioenskans voor Kennemers 2 In het sportpark van D.E.M. speelde Koninginnedag Kennemers 2 tegen VSV 2. Deze wedstrijd eindigde in een 32 over winning voor de Beverwijkers. Zondag speelt de Kennemers wederom een thuis wedstrijd en wel tegen DWV 3; wordt deze ontmoeting gewonnen, dan moet een be slissingswedstrijd gespeeld worden tegen Volewijckers 3 voor de bovenste plaats in de reserve tweede klasse van de KNVB. Kennemerland successen Voor de leden van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" is Koninginne dag succesvol verlopen: J. Groot won de Oranjeronde van Haarlem in de individuele wedstrijd; in de ronde van Purmerend be haalde C. Stroomer de eerste plaats bij de nieuwelingen en eindigde H. Kuitwaard als tweede bij de amateurs. Ab. Geldermans reed mee in de ronde van Rotterdam en eindigde hier als vierde. ADVERTENTIE De toneelclub „Tavido" speelt op Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Mei voor de leden van de vereniging „De Gieteling" het toneelstuk „Fluffy neemt de leiding". De uitvoering wordt gegeven in het Kennemer Theater. De regie is in handen van de heer A. H. Holtslag. Kennemers Zondag naar UW Zondag speelt De Kennemers een uit wedstrijd tegen UW. De Beverwijkers komen als volgt in het veld: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en v. d. Waa; midden: F. Mosk, Schaaper en v. d. Plas; voor: H. Janssen, J. Janssen, Pegge- man, J. Mosk en Michel. Beverwijkse renners in baanwedstrijd te Apeldoorn Morgen (Zondag) wordt in Apeldoorn een baanwedstrijd gehouden, waaraan twee renners van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" zullen deelnemen. H. Kuitwaard en J. Groot vormen samen een koppel. kflSHflmiKES.DflD10,.MQflaDt:w.SrDFZUlGEaS am.enxj ZATERDAG 1 MEI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Helden zonder roem". VELSEN Een Meiviering, verschillende bijeen komsten, w.o. 20 uur, feestavond in het Rex Theater. „Felison", expositiezaal Heidestraat, 14- 17 uur, expositie. ZONDAG 2 Mei IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „De vrolijke gevangene"; 19 en 21.15 uur: „Helden zonder roem". Rex, 15 en 20 uur: „Spijkers met koppen" K.A.B., IJmuiden-West, 20 uur, Patro naatsgebouw, toneeluitvoering. „Felison", expostiezaal Heidestraat, 14- 17 uur, expositie. MAANDAG 3 Mei IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De vrolijke gevangene". Rex, 20 uur: „Spijkers met koppen". VELSEN Raadhuis, 1012 uur; Spreekuur bur gemeester van Velsen; 1517 uur: Spreekuur wethouder van onderwijs. ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 TEL 4333 KENNEMER LA AN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR Tentoonstelling in Gouda Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het zeekadetkorps „Gouda" is in een der veemarkthallen in de pijpenstad de tentoonstelling „Nederland ter Zee" door jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, bestuurs lid van de Nederlandse Redersvereniging, officieel geopend. Het Zeekadetkorps heeft door het in richten van deze tentoonstelling een steen tje willen bijdragen tot het nader brengen van de zeevaart tot het Nederlandse volk. Een veelheid van materiaal is op „Ne derland ter Zee" bijeengebracht. Stands van het K.N.M.I., waar o.a. de weerkaar ten van de stormramp 1953 te zien zijn, een maquette van de rijkskustverlichting, waarop alle Nederlandse vuurtorens en lichtschepen overeenkomstig de werkelijk heid hun signalen geven, een model van de „Johan van Oldenbarnevelt", een ma quette van niet minder dan 178 schepen van alle categorieën, die de zeeën bevaren, en een stand van de Zuid-Hollandse Red ding Mij. vormen de hoogtepunten der ex positie, die tot en met 5 Mei geopend zal zijn. Veertig cent per stuk Aan de veiling Kennemerland werden Vrijdag de eerste aardbeien aangevoerd. Het was de kweker Muijen uit Heems kerk die voor deze primeur zorgde. Er werd 40 cent per aardbei betaald. Op initiatief van de bedrijfskern en met medewerking van de directie van Van Gel der Zonen N.V. zal Dinsdagmiddag om half vijf de jaarlijkse herdenking plaats vinden van de achttien in de oorlog omge komen vroegere personeelsleden. Deze herdenking die een sober karakter zal dragen wordt gehouden bij de bronzen gedenkplaat „Het personeel gedenkt" aan de Zuidmuur van gebouw papiermachi ne 18. Door directie en namens het personeel zullen kransen worden gelegd. Tijdens de herdenking zal passende mu ziek ten gehore worden gebracht. De coaster Depa, eigendom van de firma Paap in Rotterdam, heeft Vrijdag de UK 8, die met machineschade te kampen had op de Noordzee, veilig in de vissershaven van IJ mudden gebracht. De Depa heeft daarna de reis voortgezet. Eenentwintig bepruikte en in zijden toga's gestoken advocaten werden na hun beëdiging als Queen's Counsels een titel, die hun recht geeft een zijden toga te dragen gefotografeerd voor het Engelse Hogerhuis, waar de plechtigheid plaats vond. De Queen's Counsels, die slechts een kleine groep vormen in de Engelse advocatenwereld, zijn met zorg uitgezochte eminente advocaten. Slem BobPldijk. de pezige athleet uit Medemblik, heeft gisteren al zijn concurren ten uit de jaarlijkse Ronde van Driehuis zijn lange be nen laten zien: met een fik se voorsprong kwam Bobel dijk in hoog tempo als eer ste door de finish in de tijd van 14.39.8 en hij kon daar door een nieuwe trofee toe voegen aan zijn zo lang zamerhand uitpuilende prü- zenkast. Deze traditionele athle- tiekronde op Koninginne dag, straf en goed georga niseerd door DEM en het Oranjecomité samen, heeft dit keer de lopers aan een hoog tempo weten te bin den: direct al nadat burge meester mr. M. M. Kwint het kleine maar sterke vela deelnemers van start had laten gaan, ontwikkelde zich tussen cracks als Borst (Olympus), Woudstra (AA C) en de B-klasser die eigenlijk al in de A-klasse thuishoort Piet Bleeker (Olympus) een felle strijd, welke twee van de vier ronden duren zou. In de tweede maakte BobeldijK zich echter duidelijk los van zijn achtervolgers; het veld werd uit elkaar getrokken en Siem liep de zege tege moet, met Bleeker en de jonge Haarlemse B-klasser J. Jansen weliswaar op zijn hielen, maar toch met ge noeg adem en voorsprong, om deze zege in de zak te hebben. Een niet overweldigend getal liefhebbers hebben dit evenement, dat zich dit jaar wat start en finish betrof op de bijvelden van „Schoo- nenberg" afspeelde, gezien. De totaaluitslag van de achtste ronde van Driehuis was: 1200 meter Junioren B: 1. J. Mutsaers (Kunst en Kracht, Tilburg) 3.12.6. 1800 meter Junioren A: 1. F. Kalkman (DEM) 4.53.4. 3500 meter C en D. C- k lassers: 1. S. de Vries (Vo lewijckers) 10.36.6. D-klas- sers: 1. G. Griffioen (AAV) 10.35.6. 4500 meter A- en B-klas- sers: 1. S. Bobeldijk (MFC) 14.39.8, 2. P. Bleeker (O- lympus) 14.43.4, 3. J. Jan sen (Haarlem) 14.5T, 4. J. Woudstra (AAC) 15.7, 5. P. Borst (Olympus) 15.8. In de tent op het feest terrein heeft de voorzitter van het Oranjecomité met een kort toepasselijk woord de prijzen en médailles aan de winnaars uitgereikt en politie, officials en deelne mers bedankt voor hun me dewerking. GEBOREN: C. P. VriezingaVerhoog, z., Stratingplantsoen 37 rd, Velsen-N.; N. H. J. ReehorstKeemink, z., Arubastraat 29, Santpoort; J. C. M. Post—de Ruiter, d., La- gersstraat 16, IJmuiden-O. OVERLEDEN: W. J. van Dongen, 64 j., echtgenote van H. J. Smit, Melklaan 19, Velsen-N.; S. Kruize. 7 d. van J. Kruize en M. Bos, Rozemarijnstraat 13 B, Rotter dam; H. de Vrij. 83 j„ weduwe van P. Zwaaij, Trompstraat 195, IJmuiden. GEHUWD: Th. W. G. Rijkers en G. A. Faas; J. Schol en M. E. de Boer, Harddra verslaan 30, Santpoort; D. J. van den Bos en A. Siewertsen. Burg. Lommenstraat 30, Castricum; J. Buddingh en J. C. Smit, We- meldingse Zandweg 4. Wemeldinge; W. P. J. van Haaren en T. Struik, Eksterlaan 11, IJmuiden-O.; K. Ligthart en N. J. Boeree, Berkenstraat 34, IJmuiden-O.; H. L. Dekker en Th. C. van de Keer, de Noostraat 78, IJmiuden-O.; E. Groen en C. M. de Boer; J. van Sikkelerus en T. Prins; N. J. Peereboom en B. M. van Leeuwen. ONDERTROUWD: K. Goos, Trompstraat 40, IJmuiden-O. en F. Lenting, van Wasse- naerstraat 47, IJmuiden-O.; A. J. Verdouw, van Spilbergenstraat 119 I, Amsterdam en A. A. J. H. Roseboom, Irissenstraat 4. Sant poort: E. H. Schol, van Galenstraat 28, IJmui- den-O.; en J. Boender, van Galenstraat 28, IJmuiden-O.; T. J. Nederburgh, Marconi straat 12, IJmuiden en T. D. van den Berg, Edisonplein 8. IJmuiden; H. Verkes, Hofdijk laan 74, Driehuis en H. G. Bleeker. Brede- roodseweg 62, Santpoort; A. M. Rijs. Spaarr.e 112, Haarlem en A. van Ginkel, Willem de Zwijgerlaan 2, Santpoort; H. Stoffers, Piet Heinstraat 74, IJmuiden en L. M. De Roos, Geelvinckstraat 8, Velsen-N.: H. Klinge. de Rijpstraat 11, IJmuiden en W. Krc- Hof- geesterweg 25. Santpoort; A. Soering. Woon wagenkamp, Velsen en J. van der Linden, Woonwagenkamp, Velsen; W. Verheij, Vel- serduinweg 286, IJmuiden-O. en J. C. de Korte, van Leeuwenstraat 46, I.Tmuiden; B. K. Wolters, Scheldestraat 30, Haarlem en H. M. van Reeuwijk, Groeneweg 13, IJmui- den-O.; W. J. Ramerman, Kanaalstraat 27, IJmuiden en C. Krab, W. Barendszstraat 10, IJmuiden; N. F. Diroë. Alex Bellstraat 31, IJmuiden en M. van Pel, Kompasstraat 10, IJmuiden. Voor een ambulance Woensdagmiddag hebben te kinders, die vele maanden ge zwoegd hebben op nette nesit- kastjes, draadfiguurtjes en kleurplaten, deze producten van vele tongen-uit-de-mond afgedragen aan de Velsense dierenbescherming. Die de verzameling goed zal bewaren tot de 29e Mei, want dan worden de zaken feeste lijk uitgestald in de theoschen- kerij „Veliserbeek", waar zij die dag van 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds met vele an dere constsaecken ten verkoop zullen worden aangeboden aan de bezoekers van een bazar. Maar met hetgeen er nu bin nen is, komen de Dierenbe schermers er nog niet voor hun ambulancewagentje: er zijn bijvoorbeeld enige honder den lege luciferdoosjes nodig voor de grabbelton. En als u zelf, winkelman of particulier, nog iets in uw kasten weet, dat voor deze fancy-fair zou kunnen dienen: de hieronder genoemden zullen het van harte gaarne in ontvangst nemen. Dat zijn dan: het Kerbert- asyl, mevrouw E. v. d. Wall- Doum, Wenekebachstraat 74; mej. A. E. Rosendahl, Jacob Catslaan 25; mevrouw D. J. Folkertsma-Busé, Meervliet- straat 80; mevrouw v. d. Feltz- Van Harencarspel, Van Tuyll- weg - en mevrouw M. Klaver- Buddömgh, Broekbergenlaan 13. De nestkastjes gaan nu al onmiddellijk in dienst en de woningnood onder het ge pluimde gedierte helpen be strijden, dus dtaar kunt u de 29e niet eentje van kopen. In het goud Het gouden echtpaar-van-de- week woont aan de President Steynstraat op nummer 54. En op 6 Mei wordt het daar feest, goed feest ook, want vader en moeder D. v. d. Gaag-K. Ohilsen hebben ten slotte een lang en werkzaam leven achter de rug, zodat het er nu maar eens even van ge nomen moet worden. Als twaalfjarige bink trok de bruigom van nu Maassluis uit. Naar Emden, waar in die dagen een haringvisserijbedrijf gevestigd werd met Hollands kapitaal en vele Hollandse mensen. De knaap leerde voor kuiper en heeft heel wat jaren in Oost-Friesland gesleten. Rustig. Tot Koerdina Ohlen uit Delfzijl die rust kwam verstoren met helder-b'auwe ogen en haar leuke neusje. Ze werkte daar toen en in 1904 kwam er trouwen van. Een grote brand heeft hen tenslotte uit Emden verjaagd naar Nordenham. Tot 1914 heeft dat geduurd, want toen gingen de Duitsers allerlei vervelende dingen uithalen, waar ze geen pottenkijkers bij konden ge bruiken: Dirk en Koerdina verkasten naar IJmuiden. Weer in de kuiperij. Hard werken. Tot 1942, want toen kwa men de Duitsers ten tweeden male de kip van de eieren jagen. Vader en moeder 'Van der Gaag moesten naar Bloe- mendaal evaeuëren, later naar Heemstede en daarna nog eens naar Overveen. Het werd 1946 voor het oude nest weer te ruggevonden werd: in de Pre sident Steynstraat. Maar als u nog eens een echt huisje voor dit bruidspaar mocht weten, houden ze zich beleefd aanbevolen. Er zijn vier kinders twee zoons en twee dochters. En, over wie het zich nog her innert: moeder is ganselijk de schrik te boven, die ze opliep toen ze drie jaar geleden bij het uitstapje voor de ouden van dagen tussen de wal en het schip kopje onder ging. Proficiat, mensen! Nog heel veel jaren? Speldje op de borst Als u deze zomer meisjes en jongens door het duin of het bos ziet kuieren met een fleu rig speldje van de dierenbe scherming op de borst, dan doen diie jongelui géén kwaad maar ze behoren tot de jeugd groep vam de Velsense dieren bescherming, dóe in Juni een filmmiddag aangeboden krijgt en dan meteen „beprikt" wordt met een insigne. Vogel en poes Over vogels gesproken: me neer Te Lindert, de politie man-vogelkenner, heeft het de jeugd, dfie deze Woensdagmid dag haar goede gaven kwam inleveren, nog eens uitgebreid op het welwillende hart ge drukt: in deze lentetijd is het uithalen van nesten een zwaar vergrijp tegen de natuur, die overal de vogelbehuizingen vult met de bontgekleurde legsels van gaai, merel en lijster. Tenslotte wordt er door de erfvijanden van het jonge gevogelte straks wel weer zo huisgehouden onder de bore lingen, dat de hand van de (kleine) mens er maar hele maal niet tussen moet komen. In dit opzicht, zei meneer Te Lindert terecht, is het belang rijk 's nachts de poes thuis te houden, want in dit lieve bont- jasje schuilt een felle vogel jager, die vooral 's nachts wa re slachtingen kan aanrichten onder de slapende vogeigezin nen. Dus: als het even kan geen poesen met nachtpermis sie. Anders moet u trouwens straks toch weer jonge poes beesten zien kwijt te raken Wat ook weer een probleem wordt. Het beste kan het, als het niet anders kan, vlak na de geboorte in handlauw wa ter. Dit even tussen haakjes. Naar de bollen Een zwartbonte Santpoortse koe heeft deze week de wereld verblijd met een welgeschapen kalfje en daarbij heeft deze moeder het nogal zwaar te verduren gehad. Dies gunde de baas van de koe het beest enig verhaal en verkwikking in een ruime stal, waar zij vrijelijk mocht rondstappen, maar de jonge moeder bleek dit in haar gestelde vertrou wen niet te appreciëren, want zjj liet het kalf onverzorgd achter léat zo'n mens nu éven de U.V.V. bellen om een babysitter duwde de klink van de deur en trad de geu rige lentemorgen tegemoet. De morgen was daarom zo geurig, omdat de boerderij waar dit verhaal speelt, om geven is door welriekende bollenvelden, dde de koe ook wel eens op haar gemak wilde bekijken zonder uren bij ver keersopstoppingen te verliezen of op volle bussen te hoeven wachten. Zij kuierde derhalve vastbe sloten dwars door de bollen, plukte steels een tulp of wat en peinsde over dit verrukkelijke leven doordrenkt van bolden- geur en zonneschijn. Als er een, voorwaar ik zeg u: slinger te koop was geweest, ze had zich die zonder twijfel om de harens laten ranken. Maar onze koe heeft helaas de paden niet gehouden en daarbij voor vijfennegentig dure guldens gewas vertrapt en ruwweg verdaan en dat was niet mooi van heur. Er moest een agent aan te pas komen, die de koe bij de harens vatte en de zaken juridisch in het reine bracht: de bollenkweker krijgt zijn geld en de boer zijn koe. Hoe het moet met de naar schatting tien liter volle melk, welke het beest over de bol len uitgoot tijdens haar omme tje, is in het Wetboek van Strafrecht niet na te gaan. De zuivelverordening zwijgt er eveneens over. LAMPENIER. „Helden zonder roem" (Thalia The ater, van Vrijdag tot en met Zondag) Een sober verhaal over het gewonden- vervoer in oorlogstijd in de sfeer van de directe frontacties in Korea, brengt deze film ons. Humphrey Bogart is de majoor van de geneeskundige dienst en June Al- lyson is het groentje onder de verpleeg sters, die de majoor aan het verstand weet te brengen, dat er naast de oorlogstoestand ook nog een privé leven bestaat. De ver schrikkingen van de oorlog komen in deze film in alle felheid terug en zeer aangrij pend is de hulpeloosheid van de vele ge wonden in deze strijd op Korea. De „hel- Humphrey Bogart en June Allyson in „Helden zonder Roem", die van Vrijdag tot en met Zondag in Thalia is te zien. den" van het hospitaal mogen dan volgens de titel van de film al zonder roem blijven, een ieder zal het de kapitein van de in fanterie, die door zijn kijker de heldhaf tige opofferingsgezindheid van de zieken huis-staf gadeslaat, moeten nazeggen, dat er helaas nog geen médailles voor deze dapperen zijn uitgeloofd. Een film dus van dp „oorlog" achter de oorlog. „De vrolijke gevangene" (Thalia The ater. Zondagmiddag, Maandag en Woens dag) Deze showfilm in kleuren geeft de liefhebbers de kans enige minuten te luisteren naar Nat King Cole, die „My Flaming Heart" zingt en voorts wordt men op de hoogte gebracht van de gebeurte nissen en gevolgen, wanneer een verwend zoontje van een rijke man verliefd wordt op een eenvoudig meisje uit een dorp. Knappe en originele shownummers zijn de moeite van het bekijken waard en de rest moet men dan maar op de koop toe nemen. „Bataljon der Dapperen" (Dinsdag Tha lia) In samenwerking met de Franse en Britse legervoorlichtingsdiensten heeft Alexandre Esway een film gemaakt naar de bekende reportage in romanvorm „Les bataillons du ciel" van de reeds jaren in Frankrijk wonende en werkende Tsjechi sche schrijver Joseph Kessel over de wa penfeiten van de vrije Franse studenten corpsen bij de invasie in Normandië. De film werpt, althans yoor hen, die zich niet door een tikkeltje chauvinisme en de scho ne schijn van de overwinning laten verlei den, een schril licht op het vele ongeweten leed dat iedere oorlog met zich meebrengt en vormt eens te meer een felle aanklacht tegen het régime dat zich bij voorkeur met duivelse middelen en methodes trachtte in stand'te houden. De wanhopige strijd van de Franse parachutisten had naar onze smaak overigens wel wat beknopter kun- nene worden weergegeven en de typering van de soldaten is niet van een lichte idea lisering vrij te pleiten. Daar staat tegen over dat de sfeer, waarin de geallieerde troepen direct voor en na D-day leefden, vaak uistekend werd getroffen. De groot ste lof verdienen de mannen aan de came ra. De talrijke indrukwekkende opnamen van dalende parachutisten zouden ons bij na doen vergeten, dat we hier met een der dieptepunten uit de geschiedenis der mens heid hebben te maken. De hoofdrollen worden vertolkt door Pierre Blanchar en René Lefèvre. J. H. B. „Spijkers met koppen" (Rex Theater, Zondag en Maandag) George Formby komt in dit voor-de-oorlogse geval weer eens op de proppen. Het is een oude be kende film, die de meeste Formby-vereer- ders beslist al hebben gezien, maar zich de moeite nog wel eens willen getroosten die malle ukelele-speler opnieuw te gaan zien. George slaat soms wel spijkertjes met kop pen, alhoewel hij ze meestentijds mist. De grootste spijker met de grootste kop is echter goed raak geslagen, waardoor hij per ongeluk gerehabiliteerd wordt. „Spare a copper" (bepaald de Engelse betiteling voor „Spijkers met koppen"!) zit vol hu mor, hoewel die soms op niet zo'n hoog niveau ligt. Gelachen wordt er echter be slist. „Konvooi naar Maltha" (Kennemer Theater, van Vrijdag tot en met Zon dag) is een romantisch verhaal over de strijd om het jarenlang als een vesting be legerde eilandje Maltha. De hoofdrol wordt er in gespeeld door Alec Guiness, die optreedt als luitenant vlieger. Hij knapt de gevaarlijkste karweitjes op, die er maar bestaan in de oorlog. „Een Koningin reist om de wereld" (Kennemer Theater, van Maandag tot en met Woensdag) is een boeiende rol prent over de reis van Koningin Elizabeth II door haar wereldrijk, waarbij men ge nieten kan van interessante folklore en ritueel, veel pracht en praal, zoals men nog slechts weinig heeft kunnen zien. „Storm over Lissabon" (W. B. Thea ter, van Vrijdag tot en met Maandag) Erich von Stroheim is de centrale figuur in deze spionnagefilm, die tegen de ach tergrond van klatergoud-décors van een dure speelclub, annex restaurant, annex cabaret midden in het romantische Lissa bon in oorlogstijd speelt. Het is nogal een verward met onwaarschijnlijkheden ge vuld verhaal geworden, want er zijn nogal wat duistere figuren, van wie de toeschou wers niet veel zullen begrijpen. Wij zijn door dit filmwerk nu niet bepaald gefas cineerd. Er knallen te veel revolvers. Zondagmiddag wordt in het W. B. T h e- a t e r ontrold „Het lokkende goud". „Rebecca" (Luxor Theater, van Vrijdag tot en met Woensdag) Vier da gen lang is in het theater aan de Bree- straat weer de sfeer te proeven van het geheimzinnige landgoed „Manderley", dat geheel en al beheerst wordt door de geest van de tragisch omgekomen Rebecca. Het boek Rebecca is een best-seller geworden en de film zal ongetwijfeld de lezers er van trekken, want men wil al licht wel eens geconfronteerd worden met de ver beelding van de regisseur Hitchcock naar het boek van Daphne du Maurier. Maar al te vaak loopt de verfilming van een boek op een teleurstelling uit, maar Hitch cock heeft er een voortreffelijke thriller van weten te maken, die haast nog boeiender is dan het boek, mede door het spel van Laurence Olivier (mr. de Win ter) en Joan Fonteine als de tweede mrs. de Winter, die in haar huwelijk de vroe gere vrouwe van Manderley als een geest moet ervaren. Slechts de vernietiging van Manderley kan het geluk tussen Maxim en zijn vrouw terugbrengen. Het is niet de beste film van Hitchcock, maar ze zal een ieder ongetwijfeld boeien. Zondagmiddag is in het Luxor The ater te zien „De Koningin der Wildernis". ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. 8930 Vrijdag 30 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libelle van Rotterdam. Zwerver van Rotterdam. Great City van Hampton Roads, Karimoen van Marseille. Neeltje B van Kalmar. Inger Fem van Duin kerken. Helena van Maldon. Flevo van Sevilla. Vivien Louise van Swansea. Depa van Noordzee. Neptunus van Delfzijl. Castor van Haugeness. Argos van Rotterdam. Deo Favente van Gdynia. American Defendes v. Antwerpen. Maas naar Hamburg. Paschol van Zwijndrecht. Vertrokken zijn: Elise Nubel naar Gdynia. Saivo naar Narvik. Arne Presthus naar Rot terdam. Pavo naar Ostrand, Escaut naar Parijs. Ulmbrueder naar Gothenburg. Depa naar Noordzee. Jongkind naar Rotterdam. Texelstroom naar Manchester. Tom naar Stockholm. Notos naar Gothenburg. Pieter S. naar Swansea. Afscheid ds. R. D. Beukema Ds. R. D. Beukema, predikant bij de Ge reformeerde kerk te IJmuiden, die beroe pen is te Doorn, zal Zondag 9 Mei om vier uur 's middags afscheid nemen in de Bethelkerk en 's avonds om acht uur in de Ichthuskerk. (Verkort weergegeven Alweer. Nu het broedseizoen van 1954 aangebroken is, worden ook weer een groot aantal wandaden hier in de buurt begaan door IJmuidens jeugd, t.a.v. de vogels. Als eerste feit kan ik u meedelen dat in Velserbeek het eerste nest gesneuveld is. Het betreft hier een merelnest, dat op z|jn kop in de struik lag, terwijl de twee jon gen dood er onder op de grond lagen. ABONNé

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7