„Mentor kreeg er ineens zo'n 140 ton deklast bij" Verenigingsvaria DEM verspeelde tegen Alkmaarse Boys kostbaar punt: 1-1 Agenda voor Velsen Visserij-varia J Havenberichten Kapitein Hazelhoff: Gewicht van 248 schipbreukelingen in natte kleren eiste grote voorzichtigheid Causerie over „Oosterse kunst" voor Felison Tweeduizendste schip door de sluis Beverwijk Vanmorgen in de Vishal 8 De Kennemers Kinheim Beverwijk Dinsdagavond stille tocht naar Duinrust Terrasvogels Velsen Vitesse 22 CSV Leeuwerik en Heime Langbroek aan de kop Geen herberg meer Het gebruik van school lokalen op Zondag Gemeente verkoopt grond St. Paulus bestaat 40 jaar I uJt (Je IJmond Kokende soep in het gelaat Spijker in balk wondde jongen Ongeval hij MEKOG Onteigening ingevolge de Wederopbouw Twee panden worden eigendom van gemeente Gemeente verhuurt kazerne voor tien jaar MAANDAG 3 MEI 1954 DEM heeft de moeilijke klip, welke Alkmaarse Boys voor de Wijkenaren vormde, niet geheel en al kunnen omzei len. De Wijker ploeg moest met een ge lijkspel genoegen nemen en deelt nu de bovenste plaats met Zaandijk en Bever wijk. DEM was in de ontmoeting met de Boys ongetwijfeld de beter spelende ploeg en in de eerste helft zagen de Wijkenaren kans het overwicht in een doelpunt tot uitdrukking te brengen. Een voorzet van Pirovano werd door Zonneveld inge schoten en met één-nul werd gedraaid. In de tweede helft wogen de partijen aanvankelijk tegen elkaar op maar op een vrij onverwacht ogenblik slaagde Indrie er in voor de Boys de gelijkmaker te scoren. DEM zette toen alles op alles maar doelman Kramer was een groot struikel blok en kon ziin doel, zij het met grote moeite, schoon houden. De laatste *uitwedistriid tegen UW heb ben de Kennemers op overtuigende wijze gewonnen. De wedstrijd werd gespeeld op een hard veld en dit is vele spelers nood lottig geworden: drie UW-spelers gingen ge\Vond naar de kleedkamer. Het ergste was de Kennemer-speler Le- jeune er aan toe. hii viel zo ongelukkig dat hij naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. Hier bleek, dat zijn neus was ge scheurd en op vele plaatsen gehecht moest worden. De wedstrijd was een kwartier aan de gang toen Mosk op handige wijze het eer ste doelpunt scoorde. UW kreeg een straf schop toegewezen die door een der backs werd ingeschoten (1-1). De Kennemers hadden het beste van het spel en het duurde niet lang of Van der Plas bracht de stand op één-twee. Ook in de tweede helft waren de Ken nemers technisch de meerdere. Met een tweetal doelpunten van Jansen en Pegge- man werd de stand op een-vier gebracht. Kinheim stelde zich in de wedstrijd tegen Ripperda veilig door in een na de hervat ting eenzijdige partij met vijf-een te win nen. Aanvankelijk lag deze overwinning niet in het verschiet. Ripperda speelde met wind mee en scoorde al na twaalf minuten toen uit een voorzet van de linksbuiten de bal het houtwerk raakte en de rechtsbin nen de terugspringende bal inschoot (0-1). De Kinheim-aanvallen waren echter tal rijker en gevaarlijker, maar Van Vuuren miste een strafschop. Toen er 35 minuten waren gespeeld scoorde Prinssen de gelijk maker (1-1). Na de hervatting nam Kinheim tijdens een hevige regenbui door Van der Wateren de leiding (2-1). Dit gaf m de Pipperda- ploeg aanleiding tot ondermijnend gemop per, waardoor de Haarlemmers volkomen van de kaart raakten. De Ripperda-doel- man echter bleef zich in de striid uitste kend weren, doch kon niet verhelpen, dat. toen ziin verdedigers him taak verzuimden, het bii Kinheim van een leien dakje kon gaan. Na twintig nvnuten kwam Prmssen alleen voor de deelman (3-1). Van Donse laar herhaalde dit na 25 minuten spelen (4-1) en tien minuten voor het einde had Van Vuuren hetzelfde succes (5-1). De wedstrijd BeverwijkWSV heeft geen hoogstaand voetbal te zien gegeven. De wedstrijd was tien minuten aan de gang toen de naar binnen zwenkende linksbui- Het programma van de dodenher denking op Dinsdagavond 4 Mei is voor Beverwijk als volgt: 18.30 uur: Nationale Herdenkings bijeenkomst in de bovenzaal van 't Centrum aan de Koning straat 40. 1. Opening door de voorzitter der Ver. van Oud-illegale werkers te Beverwijk, de heer D. Koger. 2. Zang door het koor van de R.K. kerk van O.L. Vrouw van Goe den Raad o.l.v. de heer L. Ter voort. Uitgevoerd worden Beati Mortui van F. Mendelssohn en Ecce quo modo moritur van Handel. 3. Toespraak van de heer J. van Os v. d. Abeelen te Velsen. 4. Declamatie. 5. Zang door bovengenoemd koor. Uitgevoerd wordt Libera van L. Perosi. 6. Gemeenschappelijk zingen van het. eerste en zesde couplet van het Volkslied. 19.45 uur: Vertrek van de „Stille tocht" naar Duinrust. De tocht zal langs het Bevrijdingsmonu ment voeren. 20.30 uur: Herdenkingsdienst in de Grote Kerk te Beverwijk. Voor ganger in deze dienst is ds. F. C. Willekes, Ned. Herv. predi kant. Men wordt verzocht in de stoet geen vlaggen of banieren mee te voeren. Het leggen van bloemen voor het bevrijdingsmonument en bij de gra ven zal zeer op prijs worden gesteld. Van 18 uur af zullen de vlaggen halfstok hangen. Van kwart voor acht tot acht uur zullen de klokken luiden en om acht uur zal op Duin rust het signaal voor twee minuten stilte worden gegeven. ten H. van Lint het eerste en enige doel punt voor de rust scoorde. In de tweede helft gaf de thuisclub één kwartier goed voetbal te zien. Keting Sr. gaf een tweetal goede passes, waaruit De Licht en Sprin ger scoorden zonder dat doelman Floris hier iets aan kon doen. Het bleef drie-nul in het voordeel der Wij kers. MAANDAG 3 MEI IJ MUIDEN Thalia. 20 uur: „De vrolijke gevangene". Rex, 20 uur: „Spijkers met koppen". DINSDAG 4 MEI VELSEN Dodenherdenking, 16.45 uur, bij monu ment Plein 1940-1945; 20 uur, op Wes- terveld (zie volledig programma in dit nummer). IJMUIDEN Thalia, 21.15 uur: bijzondere voorstel ling „Bataljon der dapperen". Terrasvogels heeft zeer ten genoege van Velsen, ook Rivalen de voet dwars gezet door deze Amsterdamse vereniging een kostbaar punt te ontnemen. Het hadden er zelfs twee kunnen zijn, als de scheids rechter niet een doelpunt van Van Vuu ren, dat vijf minuten voor tijd gescoord werd, had afgekeurd, naar veler mening zeer ten onrechte. De beide doelpunten, welke de wed strijd in een één-één gelijk spel deden eindigen, werden uit strafschoppen ge scoord. Vóór de rust kreeg Rivalen er één toegewezen. Na de hervatting mocht Röbken, die met Niewenweg weer een goede partij speelde, een strafschop nemen en hij deed dit on berispelijk. Terrasvogels bleef hierna het meest in de aanval, doch de Rivalen-doel man en vooral de spil wisten een neder laag te voorkomen, waaraan echter ook de weinige schotvaardigheid van de Ter rasvogels-voorhoede het hare bijdroeg. In de zware uitwedstrijd tegen JOS heeft Velsen zich van zijn beste zijde laten zien en met twee-één de kans op het kam pioenschap doen stijgen. Het gelijke spel van Rivalen bij Terrasvogels is mede oor zaak, dat de Velsenaren alleen aan de kop gaan. Het was een uitstekende wedstrijd, waarin Velsen zich technisch de sterkste toonde. Wel konden de Amsterdammers de leiding nemen maar het betere spel van Velsen leidde naar een veldoverwicht, dat kort voor de rustin een doelpunt van Tromp tot uitdrukking werd gebracht. De tweede helft was aanvankelijk voor JOS, maar Velsen kon zich herstellen en evenals voor rust een overwicht ver krijgen. JOS verdedigde zich met de moed der wanhoop, echter vergeefs, want tien minuten voor het einde scoorde Donker uit een hoekschop het beslissende doel punt. De twee-één voorsprong liet de goed op dreef zijnde Velser verdediging zich niet meer ontnemen. Het Castricumse Vitesse '22 heeft op eigen terrein de slechtste competitiewed strijd van dit seizoen gespeeld en toch in de ontmoeting tegen ZSGO nog een over winning behaald. De voorhoede van de Castricummers nam het spel veel te licht op en gaf daarnaast blijk van een zekere voetbalmoeheid. De gasten waren veel ac tiever en konden na dertien minuten spe len de leiding nemen door een hard schot van hun rechtshuiten.waar de Vitesse-doel man weinig tegen kon uitrichten (nul-een). Pas in de tweede helft slaagde rechts binnen A. van der Valk er in de stand op gelijke voet te brengen, maar niet. nadat de voorhoede der thuisclub al vele kansen had voorbij laten gaan (een-een). Tegen de verhouding in en geholpen door de sterke wind maakte rechtsbuiten F. Twisk er na dertig minuten spelen twee—"vn Zondag heeft CSV haar negende geliike «pel behaald. Ditmaal werd deze uitslag bereikt tegen het sterke PuTnersteiin. de club met dp beste kampioenskanen. De Purmerenders ramen na twintig nvouten spelen de le'ding, doordat een verdwaald» voorset van hun rechtsbuiten d® bal in doe1 dee'1 waa'en (eor,-ni'U. Vijf minuten la'*er maakte H. van D>><*eTen geliik. rio»h ziin doelpunt werd afgekeurd. N'et tem in kon rechtsachter C. Blei in de 34ste minuut met een ver schot er een-een van maken. In de twe°de helft was de thuisclub in d" meerderheid. De CSV-verdediging Vree het zwaar te verduren, doch doelman G. de Heer ctond een Purmererrder overwinning m de «-eg. RrederoHo een puntje vallen Brederode I-Inside I 6-2 (Overgangs klasse B.) Heren enkel: J. Heuer-J. Dam stee 6-2 6-1, A. v. d. Hof-P. Adolf 4-6 5-7: dames enkel: mei. G. Nijssen-mej. Koppen 6-4 6-4 mej. v. Scherpenzeel-mevr. Boone 6-3 6-3: gem. dubbel: mej. Nijssen en Heuer-mevr. Boone en P. Adolf 6-2 6-0. mevr. Moller en H. Esser-mej. Koppen en J. Lienesch 4-6 3-6; dames dubbel: mej. Nijssen en v. Scherpenzeel-mej. Koppen en Boone 6-2 6-3: heren dubbel: heren Esser en Heuer-heren Adolf en Lienesch 6-3 6-4. Dash IÏI-Brederode II 3-5 (Derde klas se). Heren enkel: Th. Kuhr-M. Boele 3-6 1-6. H. Herok-J. Brunink 6-3 6-3: dames enkel: B. den Ouden-mevr. G. Sehouteten 6-2 6-3, N. Wermuth-mevr. A. Frohlich 6-8 6-3: gem. dubbel: mevr. Kuhr en hr. Kuhr-mevr. Deerenberg en Boele 2-6 0-6. mevr. Sehouteten en Herok-mevr. den Ouden en Frohlich 9-7 9-7: dames dubbel: mevr. Kuhr en Wermuth-mevr. Deeren berg en Frohlich 3-6 0-6: heren dubbel: heren Kuhr en Herok-heren Frohlich en Brunink 6-2 6-2. W.O.C. ÏV-Bredcrodp III 1-7 (Vierde klasse). Heren enkel: W. Schrijnemaker- W. Vosman 6-2 6-3. A. Pols-J. v. Zwieten I 6-8 0-6: dames enkel: mevr Deibel-E. Ris I 4-6 0-6: mej. J. Nelissen-mevr. Nicolai i 2-6 2-6: gem.dubbel: mevr. Deibei en Vree- ken-mevr. Nicolai en W. Vostman 3-6 2-6: I mej. Dooijes en Pols-mej. Ris en Musch- I ter 0-6 0-6: heren dubbel: Schrijnemakers en Vreeken-Muschter en v. Zwieten 1-6 1-6: dames dubbel: C. Dooijes en J. Nelis- sen-E. Ris en R. Nicolai 0-6 1-6. Brpderode IV-Rapid I 4-4 (Vierde klas se). Heren enkel: P. Nederkoorn-M. Hu ve neers 6-4 6-3, D. Granpre Moliere-J. Hu- fen 7-5 6-3: dames enkel: mevr. G. Tolle naar-O. Woudenberg 6-2 6-2, mej. R. Bru- nink-mevr. M. de Vree-Buys 1-6 6-1 3-6, gem. dubbel: mej. Brunink en Tollenaar- mej. Woudenberg en Huveneers 6-1 3-6 3-6, mej. Nederkoorn en D. Moliere-mevr. de Vree Buys en A. Oude Weernink 4-6 2-6. heren dubbel: Tollenaar en P. Neder koorn-M. Huveneer en J. Hufen 5-7 6-3 6-1: dames dubbel: dames Tollenaar en Nederkoorn-dames Woudenberg en M. de Vree Buys 2-6 0-6. Om de jeugddamtitel De beslissingskamp tussen de vier op de eerste plaats aangekomen deelnemc-rs gaat alleen nog tussen Leeuwerik uit Oostzaan en Langbroek van DCIJ. Leeuwerik slaag de er deze week in tegen Kennemersland's jeugdkampioen v. d. Vossen een zeer gun stige stelling te verkrijgen. Hoewel de par tij werd afgebroken is het haast zeker, dat Leeuwerik zal winnen. De stand van deze beslissingskamp is: Langbroek 3, v. Leeu werik 3, v. d. Vossen 1 en Brunger 1. De partij tussen Langbroek en Leeuwerik zal de beslissing opleveren welke speler Noord Holland mag vertegenwoordigen in het jeugdkampioenschap van Nederland. Dit jeugdlournooi tussen de deelnemers uit de elf provincies zal een week na Pinksteren te Blaricum worden gespeeld. De vreemdelingen, die ons land het af gelopen weekeinde overstroomden, kwa men nadat zij het .hoofd gestoten had den" in de propvolle hoofdstedelijke logeergelegenheden en de al even overvulde nachtlogiezen van Haarlem in grote getale naar IJmuiden afzakken, waar zij zo goed en zo kwaad als dat ging zijn ondergebracht. Ook hier was echter alles volgeboekt, zodat verschil lende particulieren bijsprongen en vele echtparen uit België, West-Duitsland en de Engels-sprekende landen een nacht in hun auto's bespaarden. Er werd zelfs bij de voormalige Duitse muur in de Hagelingerweg een Germaans kampe ment gesticht, waar enige Duitse vrien den de nacht in de openlucht bij een kampvuur hebben doorgebracht. Het gebruik van schoollokalen door ver enigingen is niet toegestaan op Zaterdag en Zondag en tijdens de schoolvacantiën. alsmede op de dagen of uren, waarop de gemeente Velsen over het lokaal moet be schikken. De beperking voor de Zondag geldt niet voor de Zondagsscholen en voor verenigingen, welke de opvoeding der jeugd beogen. Het opnemen van deze beperking in de Regelen tot het geven van toestemming tot het gebruik van schoollokalen was des tijds noodzakelijk, daar de gymnastiek lokalen. waartoe het medegebruik zich meestal beperkt, slechts bereikt konden worden via de normale schoolingang. Bij de verbouw van bestaande en de bouw van nieuwe openbare scholen zijn de gym nastieklokalen voorzien van een afzonder lijke ingang. Handhaving van de beper king van het medegebruik der school lokalen op Zaterdag en tijdens de school vacantiën heeft uit dien hoofde geen prak tische betekenis meer, zodat B. en W. van Velsen deze zouden willen laten ver vallen. Het gebruik op de Zondagen zou den B. en W. voorts, behalve voor de Zon dagsscholen en de bovenvermelde ver enigingen. voor bijzondere gevallen en be houdens hun goedkeuring mogelijk willen maken. Mevrouw N. Spruit-van der Togt te Velsen heeft de gemeente Velsen verzocht, aar» haar te verkopen een bouwterrein, ge legen aan de Ver Loren van Themna'laan, ter oppervlakte van ongeveer 1430 m2. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De prijs voor deze grond is gesteld op f 6.50 per m2. De verzoekster heeft met deze prijs ingestemd. De „Mentor", de K.N.S.M.'er, die op Zondag 28 Maart, op weg naar Tunis, 348 mensen redde van de toen in lichterlaaie staande „Empire Windrush" is in Rotter dam aangekomen. De 56-jarige kapitein Hazelhoff, als boerenzoon in Nieuwe Pekela geboren, maar reeds als 19-jarige jongen bij de koopvaardij gegaan, in de oorlog getuige van drie invasies, maakte zijn excuus. „Het is gemakkelijker voor me honderden mensen aan wal te brengen, dan een mooie speech te houden". Op Zondag, 28 Maart het zal mis schien zes uur Greenwichtijd zijn geweest uerd ik uit mijn slaap gewekt door de eerste stuurman, die de wacht had. „Ik geloof, dat er een schip in brand staat", zei hij. De stuurmansleerling J. van Bok- kum uit Naarden had het gerapporteerd. En inderdaad, op naar schatting twaalf mijl afstand tekende zich op zee een grote vuurgloed af, waarboven een rookkolom te zien was van misschien wel 150 meter. We stonden er juist naar te kijken toen de marconist liet melden, dat hij nood seinen had opgevangen. Inmiddels had ik de radar aangezet om wat nauwkeuriger te weten te komen, hoever de afstand wel kon zijn. Die klopte vrijwel met de eerste schatting. Ik liet er op volle kracht heen- koersen en vroeg de hofmeester vast koffie klaar te maken, de hutten werden ontsloten en alles werd in orde gebracht om schipbreukelingen te kunnen verzor gen. Terwijl we al full speed onderweg waren naar het als een toorts brandende schip, lieten we de staatsietrap neer, lad ders aanrukken, manillatouwen gereed maken enzovoort. Spoedig zagen we kleine bootjes ronddobberen. Eerst be speurde ik er drie, maar hoe meer we vorderden, hoe groter het aantal werd. Ten slotte zagen we er wel tien. Ja, daar moest zich een verschrikkelijke tragedie voltrekken. Toen we nog dichterbij waren gekomen zagen we de mannen als kikkers van boord van de „Empire Windrush" springen. Eerst liet ik de boot even uit lopen en bracht ze toen op een paar hon derd meter afstand van het brandende schip. Vóórdat wij boten streken drukte ik mijn mannen op het hart: „Denk erom. de mensen die in het water liggen hebben het eerst hulp nodig. Wie zich al in een van de boten bevindt, heeft voorlopig geen krimp". Aan bakboord liet ik eerst onze achterste reddingboot strijken, dat was de handigste die we bezaten. De boot werd bemand met een stuurman en een paar matrozen. Hun opdracht luidde: zie, wat er te doen valt. Onze staatsietrap werd tot aan de zee spiegel neergelaten. De drenkelingen kon den op die manier gemakkelijker zelf aan boord komen. Enfin, in korte tijd stroomde het volk aap twee kanten bi) ons aan boord.,In on geveer anderhalf uur fijds kreeg" dt- „Men tor", die 33 kopper, telde en vijf passa giers. onder wie mijn vrouw, er 348 schip breukelingen bij. Dat is heel wat. De grote moeilijkheid was, dat wij al een grote deklast meevoer den. In de eerste plaats kondon onze man nen zich daardoor al niet gemakkelijk be wegen, maar bovendien: ai deze schip breukelingen met hun natte kleren maakten tezamen misschien wel het gewicht uit van 140 ton deklast en 350 ton aan maat. Om ongelukken te voorkomen, moest daarmee rekening worden gehouden. Een half uur na ons was de P-and O-liner „Sokotra" gearriveerd. Die ging De Katholieke Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus" bestond Zondag veer tig jaar. Ter gelegenheid hiervan kreeg deze dag een feestelijk karakter. Na de Mis, opgedragen in de kapel van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort, zaten de ongeveer honderd leden aan een feestelijk ontbijt aan in paviljoen Meerzicht. De heer A. v. d. Brugge sprak een woord over de groei en bloei van de bond en dankte de samenwerkende organisaties; waarna de heer Zegwaard een propagandistische rede uitsprak. De dag werd besloten met een gezellige bijeenkomst in café-restaurant „Zomerlust" te Santpoort, waar Hansy Pallieter en haar Witte Kraaien alsmede het duo van Zwol - welke tevens de con férence voor hun rekening namen - een non-stip programma verzorgden. De heer A. Witte bracht in zijn openingswoord dank aan de directie van het Provinciaal Ziekenhuis, de K. A. B. en de bevriende organisaties voor hun bloemenhulde. De aanwezigen genoten van het xylofoonspel van Heros Lajos en de pittige melodieën, die Han Breed uit zijn accordéon haalde. De sketches van het duo van Zwol waren geestig en goed gebracht; Hansy Pallieter oogstte met haar nieuwe répertoire een langdurig applaus. Een oud-lid van de Kabo, de heer Bart, sprak in de pauze een woordje over het bondsleven in de jaren 1915-16. Na de pau ze kwamen dezelfde artisten nogmaals voor het voetlicht. De avond werd beslo ten met een gezellig samenzijn, dat tot twee uur 's nachts duurde. „IJmonden"-duif vloog 108 km per uur De dieren van de postduivenhoudersver- eniging „De IJmonden" van de Bond van Zaterdagvliegers ondernamen het week einde een vlucht van Vilvoorden (België) af over een afstand van 170 km. De duiven werden tijdens Zuidoosten wind om 12.45 uur gelost. De eerste vogel kon al om 14.19 uur door de heer P. Hoekstra worden „ge klokt", waarbij de snelle vogel een gemid delde uursnelheid van ruim 108 km. had bereikt. Binnen vijf minuten waren de 17 prijzen verdiend. De uitslag was: 1, 12; 2. W. Kaale 2, 7; 3. J. Suurmond 3, 14, 15, 17; D. Visser 4, 6; R. Koffeman 5, 11, 16; mevrouw De Boer 8. 10; Harterhof 9; Van Veelen Beverwijk 1 13. De volgende vlucht wordt van Quiévrain af gemaakt. Het bestuur van „Felison" is er in ge slaagd een lezing-avond te organiseren, waar de kunstenaar Stefan Lubienski te Amsterdam zich bereid verklaarde een causerie te houden over Oosterse Beelden de Kunst. De heer Lubienski heeft na 1918 jaren lang in Japan gewoond en daar zeer nauwe contacten gehad met vele Japanse kunste naars. Dat de Japanse kunst als voorbeeld gekozen is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Japan de beste waarden van het oude China heeft geërfd en thans in haar nieu we gedaante als meest levend en modern voor het Verre Oosten representatief is. Ter illustratie van deze causerie zullen enkele gramofoonplaten met Japanse mu ziek gedraaid worden. De lezing wordt ge houden op Vrijdag 7 Mei 1954, in de ten toonstellingsruimte van Felison aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost. Velsens huisvrouwen en „donker Amsterdam" Op Donderdag 18 Mei zal mejuffrouw Lize Stilma uit Amsterdam in het Patro naat in IJmuiden-Oost voor de Velsense huisvrouwen een lezing houden over don ker Amsterdam. Als titel voor deze causerie gaf zij op ..Wat heb ik met mijn medemens te maken?" Mevrouw K. uit de President Steynstraat in IJmuiden, die Zaterdag een pan met soep op haar keukenplank wilde zetten, kreeg de kokende inhoud over zich heen en moest de wonden aan gelaat en armen door de Ongevallendienst laten verbinden. De 7-jarige J. de N. uit de Dirk Hartogh- straat viel bij het spelen over een balk. Een uitstekende SDijker was oorzaak dat hij een diepe vleeswond in het linkeronder been opliep. Via de Ongevallendienst is hij naar het Antonius ziekenhuis gebracht, waar de wond werd gehecht, waarna hij naar huis werd vervoerd. tussen ons schip en de „Empire Windrush" liggen. Onze reddingboot was inmiddels teruggekomen met een twintigtal mensen. Ik gaf de bemanning daarvan de raad ons schip in het vizier te houden, om niet de kans te lopen, dat ze niet zouden kunnen terugkeren. Ten slotte zijn wij aan het tellen gegaan, hoeveel mensen wij wel hadden gered. De kaartenkamer werd tot centraal punt ge maakt en daar werden alle namen ge noteerd: het bleken 120 man van de équi page te zijn, waaronder hoge officieren, met uitzondering van kapitein Wilson die naar later bleek op de „Sokotra" was terecht gekomen en voorts mannen van de Royal Air Force, van de Royal Navy enzovoort. We gingen naar Algiers. Ik waagde het er niet op met die honderden mensen aan boord de nacht in te gaan. Met volle kracht gingen wij op weg, terwijl de be manning zo goed mogelijk voor allen zorgde. Wij konden gevoegelijk vertrek ken, want de „Sokotra" had nog redding boten in zee liggen. Die konden het daar wel af. Denkbeeldig was het gevaar niet, met zoveel mensen met natte kleren als dek last. Maar in twee en een half uur tijds hadden wij de weg naar Algiers afgelegd. Daarop gingen we direct telegrammen verzenden en de gouverneijr-generaal van Algiers kwam aan boord om ons dank te zeggen". Zaterdagnacht kwam in IJmuiden het 2000ste schip in dit jaar binnen. Het was De Horst (399 br. reg.ton), eigendom van de rederij Schothorst in Groningen. Van Goudpelletje tot Troffel Aan het hoofdbureau van politie. Tibe- riusplein I te Velsen, kamer vier, zijn uit sluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur met uitzondering van Zaterdag inlichtingen te verkrijgen over de volgende voorwerpen, die gevonden zijn in de week van 23 tot 30 April: kindervest, aantal leerboeken, rijwieltas, paar hand schoenen, jopper, hond, autoped, zonnebril, kinderk leertjes, jasje, bril, handschoen, portemonnaie, want, troffel, kindertasje, kinderkous, shawl, speldje (vogeltje), sleu tel, stalenboek, biljet van f 2.50, rugzakje, tabakszak, penning (J.S.B.), pet, paar wan ten, damesvest, kip (goudpelletje), zak doek, ballpoint, fietssleuteltje, hoofddoek, onderjurk en directoir, drie dozen met tof fee-chocolade, paar voetbalschoenen, pyama(heren), padvindersriem, drie ny lonkousen, halsketfiqg, sigarenpijpje in étui, een regenjas en een broodzakje. Tele fonisch worden geen inlichtingen verstrekt. Nieuwe bakkerij aan de Lange Nieuwstraat Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee. dat ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzake ligt een van de vereiste bijlagen voorzien verz.oek om ver gunning ingevolge de Hinderwet van N. Klooster te IJmuiden, tot het oprichten van een brood-, koek- en banketbakkerij, waarin zullen worden opgesteld 6 werktui gen en 5 electro:notoren in het perceel Lange Nieuwstraat 779 te IJmuiden-Oost. Op Donderdag 13 Mei 1954 om elf uur,, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mon deling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Geslaagd met lof De heer D. van Duyn. Kompasstraat 12 is te 's-Gravenhage met lof geslaagd voor het aanviillingsdiploma verre visserij. Hij werd opgeleid aan de Visserijschool te IJmuiden. Tijdens werkzaamheden aan een trans portband bij MEKOG in de nacht van Vrij dag op Zaterdag is de bandcontroleur J. H. K. uit IJmuiden met de rechterarm be kneld geraakt tussen de aandrijfrol en een om de band aangebrachte schermkap. Met zeer ernstige kwetsuren aan de rechter arm moest iiij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk brengt ter openbare kennis dat van 5 tot en met 25 Mei 1954 voor een ieder ter gemeente-secretarie, afdeling 1, ter inzage is gelegd een uitgewerkt plan van onteigening ingevolge artikel 10, eer ste lid, sub 2, van de Wederopbouwwet, omvattende, voor zover nodig, de stukken, genoemd in het derde lid van genoemd artikel, met betrekking tot een 13-tal per celen, gelegen ten Noord-Oosten van de Wijkermeerweg te Beverwijk. Gedurende bovenvermelde termijn kunnen belang hebbenden schriftelijk hun bezwaren tegen de voorgenomen onteigening bij het ge meentebestuur indienen. De gemeente Velsen is te koop aange boden het pand Neptunusstraat 32 zwart en 32 rood te IJmuiden, met de bij behorende grond ter grootte van 81 m2, alsmede de aan de achterzijde van dit per ceel grenzende brandgang, ter grootte van 25 m2, voor de prijs van f 4200 in totaal. Ingevolge het vastgestelde wederopbouw- plan C (Oud-IJmuiden) is het gebied, waarin de te koop aangeboden onroerende goederen zijn gelegen, bestemd voor in richtingen van handel en nijverheid. Ten einde deze bestemming geleidelijk te kun nen verwezenlijken dient, naar het oor deel van B. en W. van het aanbod gebruik te woijden gemaakt. De gevraagde koop prijs achten zij billijk. Wat er Zaterdag was. Ann de afslag van Zaterdag was als enige trawler de „Bloe- mendaal". met 550 kisten makreel, 35 kabel jauw, 40 wijting, 90 haring,, 50 radio, 30 poon en 20 schelvis. Van de loggers en kotters waren er onder andere de HD 79. de KW 40, de IJM. 283 en de SCH. 27. Voorts lagen er nog vier loggers en wat kleine vaart met gezamelijk 15.000 kg. tong. Makreel en haring. De prijs van de ma kreel z.at Zaterdag tussen de 10.50 en 12. Haring deed van 15.50 tot 17. Belg rustig. België deed kalm aan en kocht de regels kabeljauw voor 60 tot 40 en kisten voor f 75 tot 65. Tarbot ook voor België haalde van 1.70 tot 185 en heilbot 2 50. Schol en tong. Engeland kocht de schol I van de kust voor 35 tot 40, de zetschol voor 50 en de middel-schol voor 30. Binnenland kon schol 3 en 2 gebruiken voor respectievelijk 8 tot 10 en 17 tot 25. Nog wat prijzen. Zwarte koolvis haal de Zaterdag van 41 tot 45, grote gul f 35, middel 30. torren 20 en wijting 14. Grote schelvis ging van de hand voor 30, middel en kleinmiddel voor 36, pennen voor 35 tot 36 en braad voor 22 tot 30. Maandagmarkt. Voor vandaag lag dan binnen de „Tzonne", voorlopig weer de laat ste trawler uit IJslandse wateren, met 1000 kisten schelvis. 750 kabeljauw. 350 koolvis en 85 wijting. Wat hoeveelheid betreft, dus de grootste vangst van deze reeks van vijf IJslandse reizen. De „Vikingbank" voerde aan 1550 kisten makreel. 100 gul en blanke koolvis, 30 haring, 70 schelvis. 25 wijting, 25 stokkebit en 220 stuks Stijve kabeljauwen. Aanvoer op ITrk. Donderdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1514 pond kuilpaling, prijs 1.26—1.60; 607 pond Hjn- aal. prijs 1.33—1.70. alles per pond en 854 bak nest, prijs 2.60—3.05 per bak van 37V, kg. Uitbreiding Kon. Maréchaussee Het aan de gemeente Velsen in eigen dom behorende pand President Steijn- straat 60 te IJmuiden is sedert 1 April 1946 voor de tijd van tien jaar verhuurd aan de Staat der Nederlanden. Dit pand wordt gebezigd als kazerne voor de bri gade IJmuiden van de Koninklijke Maré- chaussée. Door uitbreiding van de huidige bezetting zullen daaraan voor rekening van het Rijk verschillende voorzieningen worden getroffen. In verband hiermede wenst het Rijk zekerheid, dat het pand nog gedurende een termijn van tien jaren kan worden gehuurd. Hiertegen bestaat van de zijde van de gemeente geen be zwaar. Verkoop van grond aan de Maasstraat De heer J. Stolk te Driehuis heeft de gemeente Velsen verzocht aan hem te ver kopen, ten behoeve van de bouw van een woning, een perceel grond, ter oppervlakte van ongeveer 270 m2, gelegen aan de Maasstraat te IJmuiden. Tegen inwilliging van dit bezoek hebben B. en W. geen be zwaar. De verkoopprijs van deze grond is in overeenstemming met het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken in het ambtsge bied Noordholland te Haarlem vastgesteld op f 10,50 per m2. Verzoeker heeft zich met deze prijs verenigd. Laatste IJsland-trawler De „Tzonne" kwam aan de afslag na een reis op de verre visgronden en voerde aan 1000 kisten schelvis, 750 kabeljauw en gul, 385 koolvis, 85 wijting en 15 roodhaars. Om 9 uur in de ochtend waren 1500 kisten ver kocht. De rest moest nog borden gelost. Goede kabeljauw haalde van 40 tot 45 en slappere deed van 30 tot 36. Goede schelvis maakte van 25 tot 30 en voor de tweede kwaliteit werd van 20 tot 10 betaald. Zwarte koolvis zat tussen de 42 en 36. Noordzeetrawler De ..Vikingbank" kwam van de Noordzee met 1550 kisten makreel, 30 haring, 100 gul en blanke koolvis, 70 schelvis, 25 wijting, 25 varia en 220 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er van de loggers de KW 76 40 kisten platvis, 120 gul en kabeljauw, 40 wolf, 40 makreel, 10 tarbot, 75 schelvis, 10 wijting, 115 stuks stijve kabeljauwen en de KW 7 met 520 kisten dichte makreel, 80 open makreel, 45 schelvis, 20 wijting, 10 platvis, 60 stuks stijve kabeljauwen, 45 wijting, 90 gul en kabeljauw, 45 haring. 10 radio en 40 varia. Dertig loggers en kotters zorgden voor een aanvoer van 30.000 kg tong en 1400 kisten schol. Makreel en haring De makreel van de Noordzee zat tussen de 10.50 en 14. Haring haalde van 12 tot 16. Kabeljauw tot torren De Belg kocht de regel kabeljauw voor f 80 tot 70 en de kisten kabeljauw voor f 90 tot 80. Zwarte koolvis zat tussen de f 50 en 60; wijting haalde van 18 tot 22. Grote gul werd betaald met 35, middel gul met 30 en torren met 30 tot 25. Schelvis De grote schelvis van de Noordzee deed 22.50 die van IJsland werd betaald met 25 tot 30. Grootmiddel deed f 25, klein middel van 30 tot 28, pennen van f 36 lot 34 en braad van 31 tot 19 naar grootte. Tong en schol waren vanmorgen om 9 uur nog niet verkocht. Voor morgen Voor de Dinsdagmarkt verschijnt de „Eli" aan de hallen met 1550 kisten vis waarvan 1200 makreel. Besommingen De ..Bloemendaal" besomde Zaterdag 13.400 voor een reis van 11 dagen. Zondag 2 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Horst van Ellesmereport Virgo van Mantyluoto. Karei van Fowey. Jan Kreumer van Rotterdam. Jelö van Christian- sund. Abro van Colchester. Borneo v. Goole Grebbestroom van Londen Monte Solaro v Bremen. Admiraal Courbet van Londen Zaanstroom van Huil. Mantel van Vigo Margriet L van Londen. Bullfinch van Lon- d Hlrondelle va" Londen. Kortenaer van Rotterdam. Amstelstroom van Fowey Re becca E van Hamburg. Netherlands Coast van Newcastle. Capella van Kotka. Hollan- Norrkóping. Rijnland van Las Pa I mas. Vertrokken zijn: Graveland naar Receive Aalsum naar Bremen. Iberian Coast naar M;bro. Agnes Essberger naar Rotterdam Midgard naar Emden. American Defender naar Rotterdam. Eemstroom naar Leith Jan Kreumer naar Kalmar.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10