Vaststelling van plan voor Velsen- Noord kan geen verder uitstel lijden Feest van de eerste Mei in Velsen opgewekt gevierd De Noordelijke bollenvelden krijgen steeds meer pretenties Heren van Haarlem wonnen athletiek-tweekamp Suomi Insteekhaven ten Westen van papierfabriek komt er niet „Ontbreken van A.J.C. afdeling beneden de waardigheid van Velsen Goede resultaten op Watervliet V.V.IJ. degradeert „De herbergierster" Castricum 9 NA ZEVEN BEZWAARSCHRIFTEN Mozaïeken-feest in Limmen veroorzaakte verkeersopstoppingen Toeristen-invasie door Gastricumse VW goed opgevangen MAANDAG 3 MEI 1954 HET ONTWERP VAN HET UITBREIDINGSPLAN-in-hoofdzaak voor Velsen- Noord, dat in December van het vorig jaar gedurende vier weken op het raad huis ter inzage heeft gelegen, heeft bij het Velsense gemeentebestuur een flink aantal bezwaarschriften doen inkomen, in eerste instantie van Van Gelder Zonen N.V., de Rijkswaterstaat en de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. Resumerende stellen B. en W. van Velsen thans aan de raad voor aan vijf van de zeven bezwaarschriften tegemoet te komen door Onder meer de insteekhaven, die is geprojecteerd iets ten Oosten van de bestaande spoorbrug over het Noordzeekanaal te laten vervallen en de hierdoor vrijkomende grond te bestemmen voor industrie. De verbindingsweg, die was geprojecteerd van de nieuw ontworpen ponthaven af langs het Noordzeekanaal, wil men ook doen vervallen. Het industrieterrein aan het Oostelijke einde van de nieuwe insteek haven voor Van Gelder Zonen N.V. wordt dan bestemd voor primaire industrie. In het bezwaarschrift van Van Gelder Zonen N.V. werd in de eerste plaats be zwaar gemaakt tegen de geprojecteerde weg ten behoeve van het rijwiel- en voet gangersverkeer van het te verleggen pont- veer bij de Velser brug af langs de oever van het Noordzee kanaal tot aan het ont worpen gemeentelijk industrieterrein ten Oosten van de terreinen van de papier fabriek. Uit een nader onderzoek is B. en W. ech ter gebleken dat de verbinding via de Grote Hout- of Koningsweg slechts enkele hon derden meters langer is. B. en W. zijn dan ook van mening dat deze weg kan komen te vervallen. Het ontmoet bij het College geen be zwaar het terrein ten Oosten van de door Van Gelder Zonen N.V. te graven insteek haven te bestemmen voor primaire indus trie. opdat het bedrijf dit terrein kan ge bruiken voor emplacementen en wegen ten behoeve van de exploitatie van deze haven. Het behoeft voor de N.V. van Gelder Zonen geen bezwaar te zijn om de gronden voor het gedeelte van de Wijkerstraatweg ten Zuiden van de Corverslaan tot aan het Noordzee kanaal, alsmede voor het terrein van de voormalige bioscoop „de Pont", te zijner tijd wanneer het plan inzake de verplaatsing van de ponten is verwezenlijkt en zij de eigendom van de gronden heeft verworven bij haar industrieterrein te trekken. De nieuwe pontweiq Voor het aanleggen van de nieuwe pont- weg zal het noodzakelijk zijn dat de ge meente de beschikking krijgt over een strook industrieterrein van Van Gelder Zonen N.V. Dit terreinverlies zal echter tot het uiterste worden beperkt, door bij het aanleggen van de weg gebruik te maken van het vervallen gedeelte van de spoor baan en vervolgens de weg zo dicht moge lijk langs het blijvende deel van de spoor baan te leggen Overigens zal deze weg aanleg eerst kunnen plaats hebben, indien het pontveer wordt verplaatst. Dit impli ceert. dat dan het gedeelte van de Wijker- straatweg bezuiden de Corverslaan niet meer als verkeersweg dienst behoeft te doen. Dit deel van de Wijkerstraatweg zou dan eventueel kunnen strekken tot ver vanging van het uit de aanleg van de nieuwe pontweg voortvloeiende terrein- verlies. Het bezwaar van Van Gelder Zonen N.V. zich richtende tegen de vele onzekerheden omtrent het tot stand komen van de in steekhaven wordt door B. en W. van Velsen als juist erkend. De voor deze insteekhaven benodigde grond kan mitsdien voor pri maire industrie worden bestemd. „De bezwaren van de Rijkswaterstaat, directie Noordbolland, zijn alle gebaseerd op de bij de dienst in behandeling zijnde plannen. Zekerheid dat en in welke vorm deze tot uitvoering zullen geraken, is ech ter niet te geven. Indien in het uitbrei dingsplan met deze projecten van de Rijks waterstaat rekening zou moeten worden gehouden, zouden de bestemmingen der- mate vaag moeten worden omschreven, dat het raadplegen van het uitbreidingsplan geen voldoende houvast zou bieden." aldus B. en W. „Dit moet voor de rechtszeker heid nadelig worden geacht. Bovendien kan het uitbreidingsplan, indien de gemelde projecten vaste vorm aannemen, te allen tüde worden aangepast." Rijkswaterstaat merkte op. dat het waar schijnlijk is, dat een deel van de terreinen rondom de havens voor bijleggers, nodig zal zijn voor uitbreiding van het buiten havencomplex, wellicht voor aanleg van een nieuw stroomkanaal of anderszins, zo dat een bestemming voor doeleinden van openbaar nut ten aanzien van deze rijks- gronden meer op haar plaats wordt geacht. Anderzijds vindt Rijkswaterstaat de be stemming havenwerken wel aanvaardbaar, in verband met de plannen voor een nog .niet nader te preciseren deel van deze ter reinen. Euvel van vaagheid B. en W. van Velsen merken dan op, dat aan het geven van een gemengde bestem ming aan deze gronden, het euvel van vaag heid kleeft. B. en W. zijn slechts in bijzon dere gevallen geneigd daaraan mee te wer ken, wat zij hier aanwezig achten. Ook Rijkswaterstaat stelt, dat de insteek haven ten Westen van de papierfabriek niet zal worden gemaakt. Voorts maakt zij be zwaar tegen de insteekhaven tussen het huidige stoompontveer en het tunnel-tracé. Aan de eerste eis wordt tegemoet gekomen, maar ten aanzien van de tweede merken B. en W. op, dat de directie Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat heeft meege deeld, bereid te zijn de haven bij de tunnel voor rekening van het Rijk te doen gra ven, omdat de haven benut kan worden voor de lossing van schepen, die materialen voor de tunnelwerken aanvoeren. Het be zwaar tegen de intekening van deze haven achten B. en W. hiermee opgeheven. Niet gefundeerd Rijkswaterstaat ontwikkelt ook bezwaren tegen de vaststelling van het gehele plan, omdat het voor de toekomstige ontwikke ling van het Noordzeekanaal niet of al thans niet voldoende gefundeerd is vast gesteld. Deze bezwaren gaan, naar de mening van het Velsense college, te ver. De vaststelling van een uitbreidingsplan is urgent. De daarop tot uitdrukking ge brachte bestemmingen houden rekening met een stedebouwkundige ontwikkeling zoals B. en W. die in het belang achten van dit deel van Velsen. Vanzelfsprekend zal daarbij met de plannen van Rijkswater staat, voor zover daaromtrent zekerheid bestaat, zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Men kan echter niet verwachten dat rekening wordt gehouden met plannen, waarvan nog in het geheel niet vaststaat of ze zullen doorgaan. Onzekerheid De Hoogovens delen in hun bezwaar schrift mee, dat er nog onzekerheid bestaat ten aanzien van het maken van een wacht- gelegenheid voor zee- en binnenschepen bij de uitmonding van zijkanaal A, zodat zij meent dat de geprojecteerde wegen, spoor verbindingen en buizen- en kabelstroken nog niet kunnen worden vastgesteld. Het Velsense college staat echter op het stand punt dat het schadelijker is te veel onbe stemd te laten, dan het geven van een be stemming welke grotendeels volgens het geprojecteerde tracé zal worden gereali seerd. De Hoogovens maken verder be zwaar tegen het ontbreken van de mogelijk heid tot het aanleggen in de stroken, be stemd voor passieve recreatie (plantsoen gordels), van toegangswegen naar de aan grenzende fabrieksterreinen en tot het daarin plaatsen van gebouwen geen fa brieken die in de omgeving passen. Ten aanzien van eerstgenoemd punt willen B. en W. een daartoe strekkende bepaling opnemen, maar het plaatsen van gebouwen jn deze plantsoenstroken menen zy te moeten ontraden. Aan het verlangen van de Hoogovens om op de terreinen met de bestemming actieve recreatie een recreatiegebouw te stichten, komen B. en W. tegemoet. „Watervliet" verdwijnt Het sportpark Watervliet zal in de toe komst moeten verdwijnen, indien zulks voor de uitbreiding van de centrale nood zakelijk is. Omdat de energievoorziening van primair belang moet worden geacht, waarvoor het belang van een sportpark zal moeten wijken, is de tot dit park behoren de grondoppervlakte voor industriële doel einden bestemd. B. en W. zijn vanzelfspre kend bereid aan het redelijke verlangen naar vervangende grond tc zijner tijd zo veel mogelijk tegemoet te komen. Een opmerking van de Hoogovens over het geprojecteerde veer in het Binnenspui- kanaal berust op een misverstand, zeggen B. en W. Bij het projecteren van deze ver binding is namelijk gerekend op de bouw van een brug voor fietsers en voetgangers. Niet ontvankelijk De firma K. Luytings bouwmaterialen- handel te Velsen Noord en W. B. Bakker, de gebr. Albers en A. Priester en Zoon te >ocxjaooooocxx)OOOoocoocoofrx>yxxy>3ooQoogxTOQooc*yvT'>ooc>yr'' De technische commissie van de Provin ciale Planologische Dienst Noordholland heeft destijds in aansluiting op het door de Rijksdienst voor het nationale plan opgestelde „Interimrapport betreffende de ontwikkeling van de IJmond" een rapport ..Ontwerp IJmond-Noord" uit gebracht. Tegen bepaalde onderdelen van dit voorontwerp hebben B. en W. van Velsen toen hun bezwaren kenbaar gemaakt. Ten aanzien van de verkeers problemen te land de verbinding van de Noordelijke uitmonding van de tun nel met de woongebieden van Velsen- Noord en Beverwijk en met de Hoog ovens en de Breedband werd over eenstemming bereikt omtrent een ..hoge" verkeersverbinding van de tun- nelmond af. In een later stadium werd deze overeenstemming weer doorbroken en wel door het ter sprake brengen van een „lage" verkeersverbinding. Een spe ciaal bureau moest daarna de vraag beantwoorden welke van de beide ver bindingen de goedkoopste zou zijn. Dit bureau ontwierp echter een geheel an der plan, wat B. en W. van Velsen aan de Raad doen opmerken: „het behoeft geen betoog, dat een dergelijke gang van zaken uitermate remmend werkt op een snelle toestandkominp van de noodzakelijke stedebouwkundige plan nen. terwijl een spoedige afdoening zeer urgent is met het oog on de versnelde uitvoering van de tunnelbouw, die naar verwacht wordt, in 1957 gereed zal zijn". Het aanleggen van de wegen naar de Noordelijke tunnelmond zal binnenkort moeten beginnen en indien er op dat tijdstip geen vastomlijnde stedebouw kundige plannen gereed zijn. zullen ten aanzien van deze verkeersverbindingen, noodoplossingen tot stand moeten ko men. B. en W. van Velsen achten het onder deze omstandigheden niet meer verantwoord het doen vaststellen van een ttitbreidingsplan voor Velsen-Noord nog langer te doen afhangen van de be studering van de voor IJmond-Noord met wisselend inzicht opgeworpen plan nen. Beverwijk worden in hun bezwaar niet ontvankelijk verklaard. Bij realisering van het uitbreidingsplan kan de eerste haar be drijf niet meer op de huidige plaats uit oefenen en de anderen maken bezwaar tegen de omstandigheid dat hun tuinbouw bedrijven moeten worden opgeheven. Ook aan de geopperde bezwaren van H. J. en C. Nijman, H. van Dorp, J. W. A. Kosters bloembollenbedrijf kan niet worden tege moetgekomen. De uitoefening van hun tuindersbedrijven zal niet langer mogelijk zijn. Persoonlijke belangen, hoe zwaar die ook mogen wegen, moeten door B. en W. in dit geval terzijde worden gesteld. Het perceel Schulpweg 129 van de heer P. Noom zal moeten worden afgebroken. Twee prominenten zijn ons de vorige week ontvallen: de markante figuur van Karei Wijnschenk en de niet minder be kende visserijveteraan Frans Erenst, laat stelijk reder van de trawler Klaas Wijker en vroeger firmant van de onderneming Erenst Weimar. De dood heeft binnen korte tijd een vijftal bekenden aan de Nederlandse visserij ontnomen. Vandaag is dan de laatste IJslander van een voorbij experiment aan de markt ge weest: De Tzonne. Dit wordt dan ver moedelijk „lest best", want het schip heeft een aardig vangetje vis bij zich als gevolg van een iets florissantere visserij ge durende de laatste dagen. Duizend kisten schelvis zijn tenminste marktwaardig. Als de besomming nu nog een beetje lopen wil en de kwaliteit speelt daarin weer een hoofdrol is er eenminste een reis ge maakt, die de rederij geen duizenden kost. De vreemde vrije dag van de achter ons liggende dagen de Vrijdag heeft natuurlijk weer geen eenstemmigheid kun nen opleveren ten aanzien van de te vol gen gedragslijn. De Zuidzijde was het eens; in de markt echter klonken ja en nee door elkaar. De vislossers zeiden „nee", het Staatsvissershavenbedrijf ver koos de neutraliteit en het gevolg was, dat er een paar dagschuitjes waar niemand bepaald naar zat te snakken, voor de overigens verlaten hallen verschenen. Had do handel op dat moment het been stijf- gehouden en niet gekocht, dan was er een hoop ergenis minder geweest. Ergenis, die overigens rond deze hele nationale feest dag nationale snipperdag be vrijdingsdaggeschiedenis niet ontleend wordt aan dit ene geval. De overvloedige m^'-reelvangsten van de trawlers hebben menig schip weer zo gauw mogelijk na lossing zee doen kiezen; de binnenlandse handel wist inmiddels niet recht, waar zij aan toe was die beruchte Vrijdag was een der vraagtekens. De vraag is inmiddels verre van overstelpend geweest: Engeland bleef weliswaar con stant naar de grove schollen vragen en Zaterdag zijn er een paar kisten grote Noordschollen voor f 78 het land uitge gaan. Italië was daarentegen na de Paas dagen op zijn- lauweren gaan rusten en Frankrijk liet het gebruikelijke beeld zien (alleen schiet dat contingent alweer mooi op) terwijl Zwitserland zich erg kalm hield. En dan tot slot nog een zeer plekje: die twee boten van vandaag. De Tzonne en de Vikingbank hebben zulk een aantal ploe gen nodig, dat het met dit tweetal weer „uitverkocht" schijnt te moeten zijn. I.Tmuiden heeft over deze en andere zaken nog wel een aantal problemen ter tafel tc brengen, maar de tafel schijnt te ont breken. 99 DE VELSENSE SOCIALISTEN hebben het feest van de eerste Mei dit jaar gevierd op een wijze, die naar buiten als geheel kleurig aandeed en tot op haast alle onder delen van het programma, dat was samengesteld door de Velsense P.v.d.A., N.V.V., IJ.B.B. en V.A.R.A., ongetwijfeld voldoening zal hebben gebracht aan allen, die tot de leden van deze organisaties en verenigingen behoren. Een al te zonnige Meidag is het niet geworden, maar de stemming bij jong en oud was perfect, wat al in de ochtend uren was waar te nemen op het terrein in de Heerenduinen aan de Paulus Potter straat, waar een gezellige ochtendbijeenkomst werd gehouden. De Culturele Sport bond, de „Jonge Stem", IJmuiden en de Beverwijkse A.J.C. hebben ieder op eigen terrein een feestelijk karakter aan die samenkomst gegeven. Dat het dorpje Limmen meer en meer als bloemencentrum boven het Noordzee kanaal bekendheid gaat krijgen is het af- De athletiektweekamp, die Zondagmid dag tussen de herenploegen van de H.A.V. „Haarlem" en de H.A.V. „Suomi" op de sin- telbaan van het sportpark „Watervliet" is gehouden, heeft ondanks de vrij zware baan en de buiige weersgesteldheid, die aan leiding was om de wedstrijden enige tijd te onderbreken, verschillende goede prestaties opgeleverd. Deze resultaten aan het begin van het baanseizoen kunnen voor de beide athle- tiekverenigingen goede verwachtingen voor ae komende wedstrijden inhouden. De Haarlem-ploeg, die verschillende prominente telde en met 136 punten tegen Suomi 110 punten de wedstrijd won, had dit voornamelijk te danken aan de uit stekende prestaties speciaal op de techni sche nummers vèrspringen, kogelstoten, discuswerpen en polshoog. Op dit laatste nummer kwam alleen A. Koet voor „Suomi" uit, die ondanks lange afwezigheid toch nog 3.10 m. haalde, doch bij de vol gende sprong de polsstok brak en misschien daardoor zijn zelfvertrouwen kwijtraakte. Een zeer mooi resultaat behaalde de Haar lemmer Broertjes bij vèrspringen met 6.20 m., maar T. v. d. Werff (Suomi) bereikte de eerste plaats met 1.70 m. op hoogsprin gen vóór de Surinamer Sanders (Haarlem). Op de loopnummers werd telkens fel ge streden. De 3000 m. won Verra door tac tisch lopen, nadat Spek (Suomi) na 1200 m. de leiding had genomen, maar op 200 meter voor de eindstreep zich liet verrassen. De coming-man van Suomi J. Oosterman gaf uitstekend partij op de 1500 m. aan S. War merdam. Joop Smit (Suomi) liep fraai de 800 m. en versloeg tactisch H. Jansen (Haarlem). Op de 400 m. werd Kooyman (Suomi) een uitstekende tweede. Bij speer werpen was de Suomi-man en oud-Neder lands kampioen J. v. d. Poll ongenaakbaar. Hij wierp 43.85 m. De estafettes leverden een summum aan spanning. Vooral de 4 x 400 m. werd met Spek, Koet, Kooiman en Smit een uit stekende race, die voor de Suomi-ploeg tevens een nieuw clubrecord betekende met 1.2 seconde verschil. Al met al zijn deze wedstrijden voor beide ploegen een zeer goede inleiding ge weest van het nieuwe seizoen, met resul taten waarop de respectievelijke keuzecom missies straks hun taken kunnen opbouwen. De uitslagen waren: 100 m: 1. H Hendriks (H) 11,6; 2. H. Hal- derman (H) 11,8; 3. G. Grapendaal 11.9; 4. B. Berghuis (S); 5. D. Dok (H); 6. G. v. d. Veer (S). 400 m: 1. Meyboom (H) 53.8; 2. H. Kooyman (S) 54,7; 3. Eighorn (H) 56,4; 4. G. van Alfen (Si; 5. Kleine (Hl; J. Bronsveld (S). 1500 m: 1. S. Warmerdam (H) 4.16.8: 2. J. Oosterman (S) 4.20,6; 3. G. Oudendijk (S) 4.31.6; 4. Drayer (Hl; 5. W. Kok (S). 800 m: 1. J. Smit (S) 2.01.2; 2. H. Jansen (H) 2.04,3; 3. J. Groen (S) 2.06,6; 4. A. Koet (S); 5. J. Es veld (H). Discuswerpen: 1. J. van Deursen (H) 37,86 m: 2. H. Kluft (H) 35,64 m; 3. P. Koeten (S) 35.06 m: 4. Smit <H) 34,91 m: 5. J. v. d. Poll (S) 31.36 m; 6. J. Adelaar (S) 29.01 m. Hoogspringen; 1. T. v. d. Werff (S) 1.70 m; 2. E. Sanders (H) 1.70 m: 3. Hoogland (H) 1,55 m: 4. Willems (Hl 1.55 m: 5. G. Oudendijk (S) 1,50 m; 6. A. Benjamin (S) 1,45 m. 3000 m: 1. H. Verra (H) 9.03,7; 2. A. Spek (S) 9.05,0: 3. U v. Wijngaarden (S) 9.38,0; 4. J. Roe mer (S) 9-56.0; 5. Fennis (H); 6. Collignon (H). Vèrspringen: 1. Broertjes (H) 6,20 m: D. Hal- derman (H) 5.91 m; 3. Willems (H) 5.81 m; 4. T. v. d. Werff (S) 5.77 m; 5. W. Deenik (S) 5,43 m; 6. J. Bronsveld (S) 5,00 m. Kogelstoten: 1. Kluft (H) 13.56 m; 2. P. Koe ten (S) 11.65 m; 3. Smit (H) 11,28 m; 4. Broer tjes (H) 11,12 m; 5. J. Adelaar (S) 10.93 m; 6. W. Deernik (S) 9,69 m. 4 x 100 m: 1. Haarlem 47 sec.; 2. Suomi 48,7 sec. Polsstokhoogspringen: 1. H. Jansen (H) 3,50 m; 2. Swart (Hl 3,50 m; 3. Van Wezel (H) 3,20 m; 4. A. Koet (S) 3,10 m. 4 x 400 m: 1. Suomi 3 min. 38,2 sec. (nieuw clubrecord); 2. Haarlem 3 min. 43 sec. Speerwerpen: 1. J. V. d. Poll (S) 43,85 m: 2. G. Schnitz Sr. (S) 41.06 m: 3. M. Swart (H) 40.66 m: 4. G. Schmitz Jr. (S) 37,92 m: 5. H. Kluft (H) 36.95 m;. 6. H. Klabou (H) 35,96 m. Gita, ADA en de damesploeg van Su omi traden ook aan. Tegen de verwach ting in konden de Gita-m^isjes het niet tot een overwinning brengen. Weliswaar ble ken zij veel te sterk voor de Suomiploeg, doch het Amsterdamse ADA bleek juist iets te sterk voor de Gitamen. De einduitslag was ADA 66 pnit.; Gita 62 pnt., Suomi 37 pmt. Het zwakke punt bij Gita bleek de tech nische nummers te zijm en wel speciaal de werpnummers. Alleen mejuffrouw Van Deursen kon bij het speerwerpen tot een enigszins redelijke prestatie komen met een worp van 25.76 meter, die een tweede plaats opleverde. Bij de springnummers ging het wel wat beter en daar kon zelfs mejuffrouw De Vries op vèrspringen een eerste plaats veroveren met een sprong van 4.67 meter. Dezelfde athlete won in 13.5 sec. de 100 meter, waarbij de vrij sterke tegenwind wel hoofdzakelijk verantwoordelijk was voor de matige tijd. Mejuffrouw De Vrdes won de 200 meter in 28.5 sec. doch ook voor deze matige tijd kam hetzelfde excuus aangevoerd worden. Dat Gita de beide estafette-nummers, de 4 x 100 meter en de relay (200100-80-60 m) won in tijden vam respectievelijk 53.7 sec. en 61.5 sec. kam ook al weer voor een groot deel op rekening geschreven worden van de sprintzusjes De Vries, doch deze over winningen konden ADA echter niet meer vam de eerste plaats verdringen. gelopen weekend ondubbelzinnig tot uiting gekomen. Ontelbare landgenoten en bui tenlanders hebben korte tijd in het pitto reske dorpje doorgebracht enerzijds om te genieten van de vele bloemhollenvelden en anderzijds om de 79 mozaïeken en kunsti ge werkstukken, die de hoofdwegen en zij straten een feestelijk aanzien gaven, te be wonderen. Met bussenvol waren de toeristen van heinde en verre gekomen en de file auto's, die het verkeer op de Rijksweg dreigde stil te leggen, werd door de verkeerspolitie in goede banen geleid, daarbij geassisteerd door de plaatselijke groep van de rijks politie. Er waren dit keer een groot aantal deelnemers aan de mozaïek- en de werk- stukkenwedstrijd. De jury had lang geen makkelijke taak, maar het was jammer, dat de zorg, die bij de aanleg aan de mo zaïeken was besteed, door de stormachtige wind van Zaterdag en Zondag bij enkele inzendingen goeddeels ongedaan werd ge maakt; enkele fraaie werkstukken werden danig beschadigd. In de groep „kwekers" was de eerste prijs voor de heer E. Valkering, als beloning voor de sierlijke pauw. De tweede prijs, een zil veren lauwerkrans, kwam in het bezit van de heer Chr. Kieft, die een majestueuze arreslede vervaardigde. De Eiffeltoren van de heer G. Meijer leverde hem de eerste prijs in de afdeling „niet-kwekers" op, terwijl het motief, dat de heer J. Tuin had gekozen, een zwaluw als lentebode, de tweede prijs verwierf. Delneming aan de mozaïek-wedstrijd was ook voor zogenaamde buurtschappen opengesteld en van deze groep werd de buurtschap De Bogert, met een groot Delfts-blauw bord winnaar, waardoor zij in het bezit kwam van de VVV-wisselbeker. Het werkstuk van de gebroeders Been tjes, een grote skymaster, trok veel bekijks en bracht een eerste prijs op, zijnde een grote zilveren beker. Voorts vielen er nog reclame-objecten te bewonderen, waarvan het mozaïek der Limmense VW onge twijfeld tot de beste behoorde. NEVERSIE-DAG De gewoonte getrouw viel het bloemen- festijn samen met de jaarlijkse bijeen komst van de Nederlandse Vereniging tot bevordering der wetenschappelijke ver edeling van Sierteeltgewassen (Neversie). Zaterdagmiddag kwamen de leden en ge nodigden in café-restaurant Friesland bij een voor een korte vergadering. Vervol gens ging men gezamenlijk door de bloei ende bollenvelden naar de proeftuin van de vereniging, de Hortus Bulborum, gele gen op het land van de fa. Van 't Hof en Blokker, en hier is het geweest dat de we tenschappelijk adviseur van de Neversie, dr. W. E. de Mol van Oud-Loosdrecht, uit Amsterdam, zijn gebruikelijke lezing heeft gehouden en heeft toegelicht op welke wij ze verschillende bloemensoorten langs we tenschappelijke weg tot stand zijn geko men. SCHEVENINGSE LOGGERS TER DRIJFNETHARINGVISSERIJ Van de N.V. Verre Visserij Mij. te Sche- vcningen vertrokken vandaag naar de Westkust van Schotland de loggers Sch. 2 en Sch. 32. Beide schepen gaan bij Castle- baai de drijfnetharingvisserij uitoefenen. Federatievoorzitter J. van Hameien heet te de vele aanwezigen welkom, in het bij zonder de groep van de A.J.C. uit Bever wijk, die het feest kwam opluisteren met volksdansen en schetsjes. Spreker uitte de wens, dat ook in Velsen weer een afdeling van de A.J.C. zou worden opgericht want, zo merkte hij op, het ontbreken van een dergelijke jeugdvereniging is beneden de waardigheid van Velsen. Wethouder H. de Boer sprak een her denkingsrede uit, waarin hij naar voren bracht dat de 1 Mei-dag steeds meer het karakter van een feestdag gaat dragen, tegenover de eerste 1 Mei-dag in 1899 in Parijs, die in het teken van een felle strijd stond. Toch meende spreker te moeten waarschuwen tegen een al te groot opti misme wat de verwezenlijking van de ge dachte van sociale rechtvaardigheid be treft. De reactie, aldus spreker, is nog lang niet verslagen, er zijn namelijk velen, die deze rechtvaardigheid als een voor het land niet te dragen last voelen. Ook inter nationaal dreigen gevaren. Aangaande de invloed van het socialisme op de jeugd was spreker evenmin optimistisch gestemd. De schuld hiervan moet echter niet bij de jongeren worden gezocht, maar bij de ouderen, die geen vat op hen hebben. Par tij en vakbeweging zullen nooit hun taak kunnen volbrengen wanneer zij de jeugd niet achter hun vanen hebben staan. De leuzen van „gelijke kansen voor iedereen" karakteriseerde de heer De Boer met de uitlating „dit is een sprookje". Hier ligt een grote taak voor het democratische socialisme", aldus de wethouder. „Nog steeds", vervolgde hij, „leeft een deel van de jeugd in stegen en sloppen, krijgt on derwijs in volgepropte scholen en bestrijdt, in internationaal verband, elkaar op de slagvelden." „Daarom", zo besloot hij, „is de 1 Meidag naast een dag van vreugde, vooral een dag van strijd voor een betere wereld en is geestelijke bewapening bij uitstek nodig." Voor de kinderen Met het jeugdkorps van de IJmuider Harmenie voorop stapte de jeugd even na tweeën van het Marktplein in de richting van het Rex Tteater, waar in de kleedka mers de jongens en meisjes van „De Jonge Stem" al met hun leider Ben Nuijen klaar stonden om de kleintjes op een mooie mid dag te vergasten. Vooral de kinderoperette „De sneeuwmannetjes" van Geertruida van Vladeracken deed het heel aardig en werd na de uitvoering in het Patronaatsge bouw op 27 Maart opnieuw een succes. In de pauze was er voor alle zevenhonderd kinderen een versnapering. Dodenherdenking Om drie uur trok een kleine groep man- i nen naar de Westerbegraafplaats voor een dodenherdenking. Op de begraafplaats slo ten zich nog enige Velsenaren bij de stoet aan om naar het graf van een van de oud- strijdmakkers, Jan Stolp te gaan. Men was er bijeen om allen te gedenken die de so cialistische beweging in de loop der jaren ontvallen zijn. Mevrouw de Man verzorgde de declamatie en de heer Wijnberg memo reerde de vroegere werk- en woonomstan digheden op de plek, die thans Velsen heet. „IJmuiden heeft de strijd om een beter bestaan ook gekend", aldus spreker, „Het is aan de pioniers te danken dat men thans prettig kan wonen en werken in een stad als Velsen. Alles is nog niet bereikt." Ook de heer Wijnberg vroeg om een moderne jeugdorganisatie in Velsen en hij wekte alle leden op tot nog grotere activiteit. Avondfeest na optocht Na een demonstratie met vele slaggen en muziek van de „IJmuider Harmonie" kwam men in de avonduren bijeen in het Rex Theater voor een avondfeest, waaraan de IJmuider Volksstem onder leiding van de heer B. Nuijen en de Stem des Volks afdeling Santpoort met veel toewijding meewerkten. Ook aan het optreden van „De Gong" uit Haarlem heeft men veel plezier beleefd. De heer Jacobs heeft voor de pauze de Meirede uitgesproken en daar bij herinnerd aan de strijd van de arbeiders in het verleden, die een hoogtepunt vond op de Meidragen. Het was altijd een dag van vreugde en strijd. „De dag is echter in de verdrukking gekomen," meende de heer Jacobs, „en het schijnt wel dat hij door de jongeren niet meer geheel als zodanig wordt gevoeld." De arbeidersbeweging mag vol gens de heer Jacob nog lang niet op de lauweren rusten en er is helemaal geen reden om met zelfgepaste genoegzaamheid terug te kijken op wat in het verleden is gedaan. De heer Jacobs ging daarna over tot een bespreking van de verkiezingen en wees er tenslotte op dat een eerste taak zal zijn de dreiging van de oorlog uit te ban nen. In Noord De afzonderlijke Mei-viering in „Noord" van de Partij van de Arbeid, N.V.V., VARA. Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de Stem des Volks is Zaterdag, voor wat betreft het kinderfeest, dank zij het mooie weer een succes geworden. De Mei-vergadering, die 's avonds in het geheel bezette gemeentelijke ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat onder de leuze „vrijheid, vrede en welvaart" een Door een 1-0-nederlaag tegen SNL is Zaterdag het lot van „IJmuiden" beslist, zij zal in het komende seizoen in de vierde klasse moeten uitkomen. Het was een span nende wedstrijd, waarin de partijen vol komen tegen elkaar opwogen. Het was dan ook te voorzien dat de doelpunten schaars zouden zijn. De rust ging in met blanke stand. Ook na de rust zag men hetzelfde spel beeld, waarin door beide partijen en kele goede kansen gemist werden. Kort voor tijd viel de beslissing ten gunste van SNL. Andere uitslagen waren: IJmuiden 5 SIZO 4 2-3; Aspiranten aWB a 2-2. feestelijk karakter droeg, slaagde niet minder wegens het uitstekend programma van „De Stem des Volks" (Beverwijk- Velsen-Noord) en van het politieke leken- cabaret „De Valreep" uit Amsterdam. Waardige 1 Mei-viering in Beverwijk De eerste Mei is ook dit jaar in Bever wijk door de leden van de Partij van de Arbeid en de moderne Vakbeweging in opgewekheid en op waardige wijze ge vierd. 's Morgens trokken vele jongeren en ouderen achter de A.J.C., naar „De Ban- jaert" te Wijk aan Zee waar op de grote weide gedanst en gespeeld is naar harte lust. 's Avonds was de smaakvol versierde zaal van het veilinggebouw 't Centrum geheel gevuld om het Meiprogramma bij te wonen. Opgevoerd werd een' Meispel, waarin door „Vadertje Tijd" aan de jeugd werd uiteengezet wat de betekenis is van het Meifeest; door dit spel waren zang, muziek en de dans om de Meiboom heengeweven. De rede van de spreker, do heer W. Men- sink, secretaris van de Wiarda Beekman- stichting, sloot hierop volkomen aan. Een collecte voor het Internationaal Hulpwerk bracht deze avond 27,26 op. Wanneer wij de overlevering mogen ge loven schreef Carlo Goldoni, de acht- tïende-eeuwse Italiaanse blijspeldichter, zijn eerste stuk reeds op achtjarige leef tijd; het begin van een vrijwel ononder broken serie, welke tot ruim honderd vijftig comediespelen zou oplopen. Uiter aard heeft verreweg het grootste gedeelte hiervan de spreekwoordelijke tand des tijds niet kunnen weerstaan, maar bijvoor beeld „De Herbergierster" en „De knecht van twee meesters" worden ook in Neder land nog steeds op gezette tijden door het beroepstoneel voor het voetlicht gebracht. Zo herinneren wij ons nog een fleurige voorstelling van „De Herbergierster" door „Comedia", onder regie van Cor Hermus en met Mimi Boesnach als de snaakse Mirandolina in de hoofdroL Dat de opvoering van Goldoni's blij spelen door het amateurtoneel vrij wat zeldzamer zijn, is niet zo moeilijk te ver klaren. Een dergelijk stuk stelt immers bijzonder hoge eisen aan fantasie, uit beeldingsvermogen en plastiek, zodat slechts weinig verenigingen over de juiste krachten zullen beschikken, die deze com binatie van moeilijkheden op een enigs zins bevredigende wijze het hoofd kunnen bieden. Tot deze uitzonderingen behoorde Zondagavond de Toneelgroep van de K.A.B.-kring IJmuiden-West, die onder regie van Frans van Emmerik in het Patronaatsgebouw van „De Herbergier ster" een amusante opvoering wist te ge ven. Onder het voorbehoud dan, dat de lichtvoetige romantiek uit het achttiende eeuwse Ialië naar de enigszins zwaardere Hollandse begrippen was getransponeerd. Het was dan ook een grote verdienste van regisseur Frans van Emmerik, dat hij van de spelers niet het onmogelijke heeft ver langd, doch zijn mise en scène juist op him kunnen baseerde. Hij onderstreepte de tekst geregeld met elegante en hoofse gebaren, die nu eenmaal onafscheidelijk aan deze stijl verbonden zijn. Met als resultaat diverse amusante typeringen, die ondanks hun onderling verschil van karak ter, toch een komische eenheid vormden. Mevrouw E. v. d. Kolk-Versteeg was Mirandolina, de snaakse herbergierster, die drie adelijke pretendenten de kous op de kop geeft, om ten slotte de huisknecht haar hart en haar herberg te schenken. Na een enigszins weifelend begin had zij al spoedig de vereiste toon te pakken en wat zij daarbij misschien nog aan raffinement te kort kwam, wist deze Mirandolina door een schalks optreden ruimschoots te com penseren. Het best werd haar partij ge geven door D. Glansdorff als de vrouwen- hatende ridder De Ripafratta, die deze fi guur met een robuuste zwier vertolkte. De flatterige praalhans markies De Forlipo- puli, werd door Ben van der Kolk even eens geestig en met een beweeglijk- komische allure uitgebeeld. Het adelijk trio werd door een zelfbewuste graaf van N. Geldorp gecompleteerd. Niet minder geslaagd waren de typeringen van de dames Jonker-Tesselaar en A. Martens als de beide actricetjes, die zo graag voor dames uit de grote wereld willen door gaan. Ten slotte een vurige Fabrisio van A. Jonker en een aanhankelijke bediende van P. van Lieshout, die de bekoorlijke Mirandolina evenmin konden weerstaan. De toeschouwers gaven zich direct al gewonnen, toen bij het opgaan van het doek de fleurige costuums en het fraaie decor werden onthuld. Dit enthousiasme is met het vorderen van de-avond nog toegenomen, zodat de K.A.B. hier op een geslaagd besluit van haar winterseizoen kan terugzien. J. v. D. De hótel- en pensionhouders in Castricum hebben het afgelopen weekend goede zaken gemaakt. Er moest namelijk aan circa 700 toeristen, afkomstig uit Duits'aod, Frankrijk en België en enkele uit Er ••■'md, onderdak verleend worden. Van J -val hadden ruim tweehonderd tevoi n bespro ken, zodat zij van logies verzekerd. De stroom van toeristen d ie grotere steden niet ondergebrach; Y worden bezorgde de Vereniging vooi Vreemdelingen Verker echter ook vele hoofdbrekens. Men had de hulp van vele particulieren ingeroe pen en de toeristen naar deze adressen tQ brengen bracht nogal wat werk teweeg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3