Beverwijk werd herinnerd aan voedsel tochten naar de Noord Problemen Bevrijdingsdag met sfeer en een vrolijk slot VOLKSWAGEN-VERHUUR Heemskerk Vanmorgen in de Vishal Frans Rootring Wijk aan Zee op de honderd velden J 12 Contactavond van „Steun Wettig Gezag" „De Schakel" speelde een nieuwe draak Gezingszorg start in September Scheepvaart Chr. Besturenbond vierde feest De eerste postelein (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) DONDERDAG 6 MEI 195 4 Al voor zeven uur 's morgens maakte de Bevervijkse jeugd de bevolking attent op het feit. dat deze Bevrijdingsdag: met oude luister zou worden gevierd. Er mocht wat regen gevallen zijn, die de natte vlaggen deed knallen in de harde wind, het enthousiasme was er niet minder om. Op dat vroege uur hebben haast alle jongeren der Beverwijkse jeugdverenigingen zich rond het Bevrijdingsmonument op Wester hout geschaard om gezamenlijk de vlag te hijsen. Hopman J. van Hattum nam hierna het woord en vertelde hoe een boom geplant zou worden als symbool van de vrijheid, opdat de jongeren zouden weten hoe de ouders eertijds voor het verzet hebben gevochten. Van ieder der aanwezige jeugdvereni gingen trad hierna een vertegenwoordiger naar voren om een schep aarde rond de wortels der boom te leggen. Vervolgens werden postduiven losgelaten, eens een verboden bezit voor de Nederlanders. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze korte bijeenkomst tenslotte besloten. In middels 'beierden alle klokken het bevrij dingsfeest in boven Beverwijk's daken. De ochtend was overigens net als an ders: er werd door de meeste mensen nor maal gewerkt, alleen kenmberkte zich deze dag door zeer veel vlagvertoon, als wilde men daarmee aantonen, dat 5 Mei toch ,.de" bevrijdingsdag is. In de middaguren werd er echter een activiteit ontketend, die veel vorige Be verwijkse vieringen in de schaduw stelde. Dank" zij de Stichting „Comité viering Bevrijdingsdag" was er een aantrekkelijk programma klaar gemaakt, waarvan de uitvoering velen heeft voldaan. „Had je me maar" In het Luxor Theater was het op het wel zeer ongewone uur (half twee) een lawaai van belang: vijfhonderd kinderen tussen de 7 en 10 jaar trachtten elkaar duidelijk te maken hoe opgewonden ze wel waren. De toneelgroep „Puck" wist hen gelukkig spoedig het zwijgen op te leg gen met de opvoering van „Had je me maar", een kostelijke geschiedenis, waarin verteld wordt hoe Jan Klaassen aan zijn vrouw Katrijntje komt. De décors en costuums waren prachtig, evenals het spel. dat zuiver op kinderlijke reacties was berekend. Jan Klaassen was de slim merd. die de volle medewerking van het jeugdige publiek kreeg en over de hoofden van domme Krelis, -de veldwachter, de rechter en de vogelverschrikker heep, zijn einddoel wist te bereiken. In een tweede, daaraan volgende voor stelling kwam „het geheim van de Prins ten tonele voor de oudere kinderen. Het succes was hier minstens even groot als bij de vorige voorstelling. lintenroof Ruiterfeest en muziek met Om half drie verzamelden zich 22 rui ters op het Stationsplein, van de landelijke rijverenigingen „Nieuw-Venneper Ruiters' en „Kapitein van der Wal". Voorafgegaan door het tamboer-korps van de Bever wijkse Harmonie Kapel begaf de stoet zich naar het Kuenenplein. waar zich een enorme massa mensen had opgesteld om het afgezette stuk zandgrond. Na het gebruikelijke zich voorstellen, kwamen de paarden in actie met een num mer caroussel-rijden. gevolgd door een spannend spelletje: „Linten roof", waar bij een ruiter moet trachten om van links komend, de om de rechter-arm van een andere ruiter gebonden doek te veroveren. De lint-dragende ruiter werd echter aan zijn linkerflank beschermd door een derde. Het „spring concours" werd eveneens een spannende gebeurtenis. Door het veel vuldig rondrijden was het terrein name lijk zo mul geworden, dat van een be hoorlijke draf nauwelijks sprake meer was. Er werden daardoor aan ruiter en paard hoge eisen gesteld, waaraan niet altijd voldaan kon worden. Aan het concours namen zestien paar den deel en na herkansing werden de prijzen uitgereikt aan: 1. J. de Breuk (Venneper Ruiters) met Steinermann in 47 sec.: 2. W. van Nugteren (V.R.) met Chief Whip in 50.8 sec.: 3. Josje Splunter (Kapt. v. d. Wal) met Robin: 4. J. v. Nieuwenhuizen (K.v.d.W.) met Akbar: 5. Jan Bos (K.v.d.W.) met Tarzan; 6. Atie Kistemaker (V.R.) met Roland. In de afdeling „équipe springen" werden de eerste en derde prijs toegekend aan de équipes van „Kapitein van der Wal" en de tweede en vierde prijs aan de équipes van „Nieuw-Venneper Ruiters". Ook dit num mer was soms vermakelijk om te zien. Een staatltje van dressuurproef werd gedemonstreerd door de heer Jan van Leeuwen (Kapt. v. d. Wal) op Hassan, die vorig jaar in de afdeling zware dressuur een hoofdprijs won. Op zeer fraaie wijze gehoorzaamde het prachtige dier aan zijn berijder, of het nu a travers een pas sage. een zijgang- of een polka-galop was. Uitmuntend was de galop a place met changement der voorbenen om de 3 passen. Met een dankbaar applaus werden paard en ruiter voor deze voorstelling beloond. „De Noord" in om voedsel Zeer groot was de belangstelling voor de gehouden „voedsel-rallye", waaraan zeven groepen wandelaars en achttien groepen op de fiets deelnamen. Bij de start bii Westerhout kregen de deelnemers een opdracht mee, die bijvoor beeld luidde: „Ga per fiets naar Westzaan en meld je bii boer Jansen, die je een tip zal geven". Bij boer „Jansen" aangeko men kreeg een deelnemers te horen, dat er geen voedsel meer was, maar dat hij zich moest vervoegen bij de koerier X. die hem aan ruil-middelen zou kunnen helpen. Daarvandaan bestonden er weer vele an dere mogelijkheden, bijvoorbeeld het luisteren naar een order van „Radio- Oranje". Dit „spel" werd met zeer veel animo gespeeld en voldeed ten zeerste aan het doel: de jeugd bekend te maken met de omstandigheden, kenmerkend voor de laatste jaren van de oorlog. Velen van de wandelaars en fietsers ontvingen een brandende fakkel, die zij op het Kuenenplein in een brandstapel wierpen, dat tot een groot vreugdevuur uitgroeide, waaraan zich velen maar al te graag verwarmden. Avondfeestelijkheden De trouw marcherende en musicerende Beverwijkse Harmonie Kapel gaf het sein tot de avond-feesten. In „Scheybeeck" werd een uitvoering gegeven voor enkele In het Marquette-theater heeft Steun Wettig Gezag te Heemskerk de jaarlijkse contactavond gehouden. Burgemeester H. Nielen deelde in zijn openingswoord mede. dat Heemskerk, wat betreft de werving een goed figuur slaat, maar dat de sterkte toch nog niet volledig is. Hij bracht dank aan de heer Van d. Jagt, die zich voor de opbouw van deze strijdkrachten bijzonder heeft ingespannen. Hierna sprak nog kapitein Offermans, die zeide respect te hebben voor de mannen van S.W.G. die blijk geven de nodige moed op te kunnen brengen om zich voor de vrij heid offers te getroosten. Het feestelijke gedeelte van deze avond werd verzorgd door het trio „De drie Mus ketiers" dat er in slaagde de aanwezigen nog een paar uur prettig bezig te houden. duizenden kijkers door de dames-leden van de gymnastiekverenigingen Hercules, S.S.S. en Turnlust. Op een feëriek verlicht toneeltje gaven de dames demonstraties in rhythmische gymnastiek met hoepels, knotsen en ballen. In deze bijna windstille omgeving was het prettig te verkeren en zelfs de anders luidruchtige jongelui ble ven rustig. Een balletgroep onder leiding van mevrouw Bolhoven danste een folklo ristisch ballet, waarin konijntjes en aard beien verwerkt waren. Als sluitstuk werd een zinnebeeldige bevrijdingsdans gegeven, die aller aandacht afdwong door het aan grijpende dans- en gebarenspel. „De schelmenstreken van Scapin" Een volle zaal genoot voor de volle hon derd procent van Molière's klucht „De schelmenstreken van Scapin" (Les Four- beries de Scapin), dat in het Luxor The ater door de toneelgroep „Puck" werd op gevoerd. De slimme knecht Scapin, op ge waardeerde wijze door \yim van den Heu vel vertolkt, weet alle moeilijke zaken tot een goed einde te brengen, ondanks boze meesters, gedwarsboomde liefdes, enzo voorts. Hij haalt zich hierbij soms wraak gevoelens van alle partijen op de hals. doch hij zou Scapin niet zijn. als hij daar niet aan wist te ontkomen. Fijn humoris tisch en enigszins satyrisch is dit spel een van Molière's beste stukken, dat door „Puck" zeer goed gebracht werd. De vlot te vertaling was van Ton Lutz, die ook de regie voerde. Openlurhtbal tot besluit Min of meer onder invloed van de kou vond het openluchtbal op het Marktplein liefhebbers genoeg. Stil staan stond gelijk met kou-vatten, dus is er gedanst, dat het een lieve lust was. De heer G. Bonnema, die van het dak van ,,'t Centrum" af va derlijke raadgevingen en dans-aankondi- gingen spuide, had ditmaal geen band tot zijn beschikking, doch behielp zich met een goed functionnerende geluidsinstal latie. Jeugd vierde Bevrijdingsfeest Evenals de Koninginnndag is de Bevrij dingsdag voor Castricum het feest van de jeugd geworden. Óp het Vitesse-terrein aan de Bever wijkerstraatweg is het vanaf 9 uur 's mor gens tot zes uur 's avonds een drukte van belang geweest. Op dat tijdstip begonnen namelijk de spelen voor de schooljeugd. De meisjes en jongens van de laagste klassen in totaal 1000 lieverdjes trachtten elkaar in tal van spelen de loef af te steken. De oudere meisjes (270) be gonnen in teams van 15 meisjes aan het ingewikkelde vlaggenspel. Aan de schoolvoetbalwedstrijden werd door negen elftallen deelgenomen. Eerst om 6 uur kon Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets. met een toepasselijke speech de prijzen, bestaande uit zilveren bekers en zilveren en bronzen médailles, aan de teams uitreiken, hetgeen met het nodige ,.hoera"-geroep gepaard ging. Het was een zeer geslaagde dag. waarvoor het „Oranje-comité" alle lof verdiend. ADVERTENTIE De Castricumse toneelvereniging „De Schakel", die bij de samenstelling van haar repertoire van een behoorlijke smaak pleegt blijk te geven, heeft toch een onver klaarbare vergissing gemaakt, toen tot op voering van „Marjatta" werd besloten, het „Noorse toneelspel" door Arie van der Lugt. Als het nu een parodie was. maar hel betreft hier een welhaast bloedige ernst, die de critische toeschouwer zich met een stijgende verwondering doet afvragen hoe het mogelijk is, dat een dergelijk hopeloos verouderd stuk nog slechts betrekkelijk korte tijd geleden geschreven kon worden. Ik heb „Marjatta" bij een vorige gelegen heid al eens een ouderwetse draak ge noemd, die dank zij de plaats der handeling voor de afwisseling nu eens in een flat teuze japon kon worden gestoken. De wei nig oorspronkelijke intrige kan slechts gaande worden gehouden door talloze ver vloekingen, gebalde vuisten en een vloed van tranen, waarbij de hevig gezwollen tekst eerder de lachspieren dan het gevoel in beweging brengt. Het verhaal is al even onbelangrijk en werd reeds in talloze variaties aan onze grootouders op de planken voorgezet. Een gewetenloze landeigenaar heeft de nijvere boer Torgeir Tammero telkens belangrijke sommen geleend en als deze zijn schuld later niet kan voldoen, dreigt hij hem zon der pardon van de boerderij te verwijderen. Toevallig heeft Torgeir een beeldschone dochter, Marjatta, waarop de zoon van de landheer voortdurend begerige blikken werpt. Doch zij heeft het reine hartje reeds verpand aan Conrad Parzer, een nobele jongeling, die door de gewetenloze land heer eveneens van zijn bezittingen werd beroofd en thans noodgedwongen als wild- stroper in zijn onderhoud moet voorzien. En iedere toeschouwer moet dan na de eerste taferelen al begrepen hebben, dat Marjatta voor de noodlottige keuze zal worden gesteld Conrad de bons te geven en de zoon van de landheer te trouwen, of haar onder de zorgen gebukte vader van de boerderij te laten verwijderen. Hetgeen dan ook prompt gebeurt. Maar even voort varend doet de schrijver in het derde be drijf een het publiek bevredigende oplos sing aan de hand, door de zoon van de landheer een edelmoedige daad te laten ver richten, waarmee ook voor Conrad en Mar jatta het „zij leefden nog lang en gelukkig" practisch niet meer te vermijden is. „De Schakel" speelde dit stuk Woens- Vandaag twee trawlers Vanmorgen was de Haarlem aan de markt met 350 kisten makreel, 180 haring, 100 kleine kistjes haring (20 kg), 160 gul en kool, 80 schelvis, 20 wolf, 30 wijting, 30 varia en 100 stijve kabeljauwen. De Bergen voerde aan 1000 kisten ma kreel, 85 schelvis, 115 gul en kool. 35 wij ting, 130 haring en 125 stijve kabeljauwen. zonder chauffeur Wagens all risks verzekerd. I.lsselstraat 19 - IJmuiden Tel. 5050 Prijzen De Haarlem voerde bovendien nog één kist groot-middel heek aan, die 300 op bracht. België nam als gewoonlijk de rijen ka beljauw of tegen 11290 en de kisten tegen 90. Binnenland Het binnenland nam de zwarte kool voor f 4639. wijting voor 22.—. De braad- schelvis bracht 3035 op. pennen f 40, klein middel 38, grootmiddel 35, grote 31. Grote gul ging voor 45, middel voor 38. torren 25. Bij de schol brachten de uivertjes het tot 12.50, de drietjes liepen van 17 op tot 22, de tweetjes haalden 3026 en de enen 30. Weinig tong Er was slechts een geringe tongaanvoer. Lappen gingen voor 1.75, middel voor 1.80, half- pondjes maakten 2.enen 1.65 en tweetjes 1.451.50. Besommingen van heden 1 trawler 21.700, Bergen 21.900. Kotters: AM 16 3770, KW 128 500, dagavond als onderdeel van de Bevrijdings feesten in de toneelzaal van hótel Borst te Bakkum en men had van deze voorstelling zelfs bijzonder veel werk gemaakt. Het décor en ook de costuums waren prima verzorgd. Het stuk mag dan op artistieke gronden worden afgekeurd, de spelers krijgen in ieder geval de gelegenheid hem nog eens ouderwets van katoen te geven en hun dramatisch kunnen te demonstre ren. Welnu, hieraan heeft het bij „De Schakel" zeker niet ontbroken. Mevrouw Hermine UhlDe Jong was een voortref felijke Marjatta, die in haar gezwollen tekst zelfs nog een ontroerende toon wist te leggen. De kindse herder Samke werd door J. Casteele uitstekend getypeerd. Hij maakte vooral indruk door zijn sobere spel opvatting, die deze moeilijke rol ver van de gevaarlijke charge verwijderd hield. Me vrouw M. WentinkBeusman speelde de onderworpen moeder met enige weifeling, zodat zij door de markante Torgeir van B. Kiers gemakkelijk overtroffen kon worden. G. Bollander was de zoon van de verdorven landheer, die zijn innerlijke verandering eveneens aannemelijk kon maken, nadat hij daarvoor met de anderen voor de nood zakelijke contrasten gezorgd had. Aan het einde van deze voorstelling, die door een geanimeerd Bevrijdingsbal zou worden gevolgd, betrad de voorzitter van het Oranjecomtié het toneel met armen vol bloemen, waarmee hij de dames hul digde, zonder daarbij te verzuimen ook zijn bewondering voor het spel der heren onder woorden te brengen. JAN VAN DAM In Wijk aan Zee werd reeds geruime tijd behoefte gevoeld aan een vereniging, die de gezinszorg zal behartigen. Uit verschil lende R.K. verenigingen werd een com missie gevormd, die thans zover is geko men, dat tijdens de in café „De Zon" ge houden vergadering kon worden besloten tot oprichting van een dergelijke organi satie over te gaan. In September hoopt men te kunnen beginnen met hulp te ver lenen aan gezinnen, waarin dit door ziekte e.d. nodig zal blijken te zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld: de heer Van Spronsen. voorzitter: mejuf frouw Delis, secretaresse en de heer De Wit, penningmeester. Mejuffrouw Bindels zal als leidster optreden. Alcyone, 4 v. Port Alegre n. Victoria. Alphard. 4 v. Las Palmas n. Recife. Amerskerk, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Ampenan, 5 v. Tj. Priok te Singapore Amstelpark. 4 v. TJ. Priok n. Cheribon. Arkeldijk, 4 v. Antwerpen n. R'dam. Artemis, pass. 4 Kreta n. Rotterdam. Aagtedijk, 5 te Norfolk. Agamemnon, 5 te New York. Alamak, 5 te Rotterdam. Albireo, 4 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aldabi, 4 v. Rio de Janeiro n. Santos. Algenib, 4 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alhena. 5 v. Bremen te Hamburg. Amsteldijk, pass. 4 Flores n. New Orleans. Ariadne. 4 v. Napels n. Malta. Arkeldijk, 4 v. Antw. te Rotterdam. Arundo, 4 v. Newport News n. Nederland. Amstelstad, 30 v. Kobe te Pusan. Andijk, pass. 4 Vlissingen n. Lissabon. Aagtekerk. pass. 4 Burlings n. Antwerpen. Adinda, 5 te Pladju. Alderamin. 4 40 m. W.ZW. Lissabon. Aletta. 4 120 m. NW. Anamba eil. Aagtekerk, pass. 4 Finisterre n. Antwerpen. Alchiba, 6 te Rotterdam verwacht. Aludra, 4 te Buenos Aires. Alwaki. 5 v. Montevideo n. Buenos Aires. Appingedijk. 5 v. Hamburg te Bremen. Alpherat, 4 v. Bremen n. Hamburg. Armilla. pass. 4 Anamba eil. n. Haiphong. Averdijk. pass. 4 Beachyhead n. New York. Banka. 4 v. Soerabaja n. Semarang. Bloemfontein, 4 300 m. N- Dakar. Blijdendijk, 5 te Rotterdam. Breda. 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Britsum. 4 v. Narvik n. Amerika. Blitar. 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Boschfontein, pass. 5 Guardafui n. Mombasa. Bantam, 4 220 m. W. Minikoy. Barumun, s Merauke verw. Baud. 4 v. Belawan n. Singapore. Borneo, pass. 4 Aleppy n. Singapore. Caltex Delft. pass. 4 Ouessant n. R'dam. Corilla. 4 v. Rhimonoseki n. Miri. Cronenhurgh. pass. 4 Ouessant n. IJmuiden Caltex Leiden. 4 100 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Nederland. 4 tso m. W. Kreta. Caltex Pernis. 4 130 m. O. Kp. de Gata. Caltex Utrecht. 4 65 m. Z.ZW. Finisterre. Cistula, 4 v. Fremantle n. Geraldton. Congostroom, 4 te Lome. Op een wel wat ongebruikelijke avond gaf de Christelijke Besturenbond afdeling Beverwijk gisteren haar feestavond, waar voor desondanks in het Kennemer Theater geen plaats onbezet was. De Chr. Kleinkunst en Ontspannings organisatie „Con Spirito" uit Amsterdam hield de zaal in een plezierige stemming. Het in „Con Spirito" opgenomen dubbel- mannenkwartet, dat op een hoog zangpeil staat nam in het programma een voorna me plaats in met een zestal nummers, die aller bijval kregen. Hannie van Ingen Schenau bleek behalve een kundig decla- matrice in „the greatest show" ook een verdienstelijk liedjesschrijfster te zijn, te oordelen naar het liedje met refrein, dat Rie Meyer-de Vries bracht: „Tante Coba". Dick van Kooten Niekerk bleek uit het zelfde hout gesneden te zijn en bracht op aanvaardbare wijze een „kopje koffie" van Simon Carmiggelt. Met enkele kluchten werd het geheel gecompleteerd en de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V. hield een korte toespraak, waarin hij de moei lijkheden van de Besturenbond uit de be zettingstijd memoreerde. Met een propa gandistisch speechje verbond hij deze feest avond aan de bevrijdingsdag. De voorzitter van de Beverwijkse afde ling, de heer J. van Someren, opende en sloot deze avond op de gebruikelijke wijze. Aan de B.E.F.-veiling te Beverwijk heb ben de gebr. Duin gisteren de eerste poste lein aangevoerd. TWEEDE PAASDAG hield de damclub Het Oosten" te Haarlem een interessant sneiheids-tournooi, waaraan vele Nederlandse dammeesters deelnamen. Het is vaak verbluffend niet welk een snel inzicht de diepste combinaties in de toegemeten tijd. uit de stellingen worden getoverd. Spelen deze dammers gewoonlijk partijen ran vijf d zes uur. nu kregen zij per ontmoeting slechts vijftien minuten, zodat de partij na een half uur verloren was voor degene, die aan zet was. In dit korte tijdsbestek kwamen vele eigenschappen van de spelers naar voren. Techniek, snelle concentratie en slagkennis zijn belangrijke wapens in deze snel te spelen partijen. Hieronder volgen enige fragmenten uit deze wedstrijden. Een zeer interessante damzet toverde wereld kampioen P. Roozenburg uit een stelling in zijn partij tegen Kennemer land's kampioen Wim de Jong. een serie vraagstukken toegezonden. In de kring van de Nederlandse Problemisten- bond is de heer De Zwart een bekende figuur. In het officiële orgaan van „De Kring voor Damproblematiek" verschenen tal van com posities van zijn hand. In vele internatio nale wedstrijden behaalde de Haarlemmer vele prijzen. De stand was: zwart W. de Jong: 1, 2. 6, 7. 8, 9. 10, 12. 13, 14. 16. 17. 18. 19. 20. 22 24 en 27. Wit: 23, 26. 28. 29, 31. 33, 34. 36, 37 38. 39. 40. 42. 43. 44. 46, 48 en 50. In deze merkwaardige stelling maakte Roozenburg dam op ruit 3 of 4 naar keuze. Wit aar. zet speeelde 34—30, 24x35, 26—21. 17x26, 28x17, 19x28, 33x22. 12x21. 29—23. Nu volgt zowel op 3933 als 3934 dam naar 4 of 3. Het snelle spel ligt de Nederlandse kam- Èioen Keiler in het geheel niet. In de partij lukel tegen Keiler kwrm het tot de volgen de stand: Zwart, Keiler, veertien stukken op: 3, 6, 7, 9, 11. 12. 13, 14. 16. 19, 23, 24, 25 en 29. Wit, Dukel, veertien stukken op: 26, 27, 28, 31. 32. 34. 35. 36. 37, 38. 40. 45. 47, 43 en 49. Keller, in moeilijkheden, speelde 12—17. Wit won nu als volgt: 2721, 16x27. 32x1, 23x41. 34x23. 19x28, 47--12. 23—33. 38x20. 4147 en 2015. Merkwaardig genoeg kan wit de dam niet plaatsen. Op ruit 33 slaan volgt 35—30: op 24 volgt 35—30 en op 47x38, 2621, 38x16 en 4343. De dam staat ge vangen. AnsemsDe Jong Een leuk voorval in de partij tussen Noord hollands kampioen J. H. Ansems met wit en W. de Jong met zwart was als volgt: Beiden veertien stukken in de volgende cijferstand: Zwart: 2. 4. 6. 7, 8. 13, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 27 en 28. Wit: 26, 29. 30, 31, 33, 36, 37, 39, 40, 41 43. 45. 48 en 49. Zwart aan zet hield rekening met de drei ging 29—23 en 43x1. Toch speelde zwart een lokzet met 7—12. Prompt liet wit 2923, 18x38. 43x14 volgen, daar mee denkende een stuk winst te veroveren en doorbraak naai de damlijn te forceren. Maar geestig liet De Jong volgen 15—20. 14x25. 27—32, 37x28 en 22x24 met tot slot een „omzwaai" van de verborgen kettingslag. In het volgende fragment tegen Wim de Jong speelde Dukel met wit als volgt: Zwart, De Jong, achttien stukken op: 2, 3. 4. 6. 8. 9. 10, 11, 12, 13. 15, 16, 18, 19, 20. 21, 2d en 26. Wit, Dukel, achttien stukken op: 27, 28, van 32 tot en met 43. 45, 46. 48. 50. Wit speelde listig 2822 waarna zwart veiligheidshalve 1014 speelde. Nu liet wit volgen 32—28, 21x33. 50—44. 18x27, 37—31. 26x37. 41x21, 16x27. 34—30. 25x34. 40x16. Nu m'oest 611 volgen om de verdediging vari de voorpost te steunen, waarna wit toch later de voorpost op 27 overwon. Leerzame kijkjes Voor de oorlog hebben eindspel-pioniers goed werk verricht om steeds terugkerende eindspelstanden van bekende oorsprong vast te leggen in een serie winst- en remisestan den. Een van deze standaard winststanden is van de Fransman Paul Scouppe. die er in 1928 in slaagde een oorspronkelijk voor remise gehouden stand tot winst te brengen Elke geoefende dammer is verplicht derge lijke eindspelen voor het bord tot een goed einde te brengen. In deze stand wint wit op de volgende wijze: 1. 506 1410. Dit is wel het beste voor zwart, daar op elke andere bezetting van de" zwarte dam de tegenstand sneller wordt gebroken. 2. 47—42. Op doorlopen met 36—41 volgt het offer 42—37 en 29—23. Wit wint. Maar tevens dreigt wit met 42—37 en 628 en 45x23 te winnen, dus moet de zwarte dam de hoofdlijn verlaten. Hier moet zwart spelen 10—15 of 10—4. Nemen wij eerst 2. - - - 1015. B; 3. 633 154. de enige 4. 42—37 en zwart staat verloren. Op losstaan b.v. van 4P volgt 37—31 en 33x22. Wit wint. Nu B 104, 4237 en 415 gedwongen, 633, 154, 3317 en zwart staat weer ver loren. Op 4—9 volgt b.v. 37—31 en 17—22 wint. Inplaats van de eerste zet 50—6 lijkt direct 47—42 aanlokkelijk, maar dan forceert zwart een fraaie remise: 143. Er dreigt 3—26 en dan 36—41, 50—28, 3—20. 28—33. 203 en het wordt remise wegens herhaling van zetten. Er is immers in het spelregle- ment bepaald, dat „bij herhaling van zetten", een drie keer voorgekomen zelfde stand remise oplevert. We plaatsten juist deze remise-variant, om aan te tonen, dat winst wordt verkregen als men de techniek van dit soort spelgangen beheerst. Maar tevens is het belangrijk te weten, dat elke winstgang is uitgesloten, indien wit b.v. het stuk verder dan veld 29 speelt. Op een zet 2924 is de stand beslist remise. Veld 29 brengt door de combinatie mogelijkheden de winst om de dam van de hoofdlijn te verdrijven. Oplosserswedstrijd Voor onze oplosserswedstrijd kregen we van de Haarlemse componist A. P. de Zwart WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Zwart: zestien stukken op: 4. 8. 9. 12, 14. 18. 19. 20. 21. 23. 26. 28. 29. 30 en 34. Wit: vijftien stukken op: 11, 16. 25, 27, 31, 32. 37, 38, 39. 40. 42. 43, 44, 45 en 47. Wit speelt en wint. Oplossing 35 Het vraagstuk van Kramer onder nummer 35, opgenomen in de rubriek van 15 April, was verre van gemakkelijk. De stand van dit fantasievraagstuk luidt: Zwart: een dam op 22, en verder 2, 3, 4. 7, 9. 11, 13, 14. 16. 18. 19. 20. 21. 25. 28 en 36. Wit: 6. 17. 26. 29. 30. 34, 37. 38. 39. 40, 41, 42, 44, 45, 46. 47, 48. 49 en 50. De oplossing luidt: 37—31. 36x27, 41—37, 21x12, 6x8, 3x12, 37—32. 28x37, 42x31, 27x36, 26—21, 16x27, 38—32, 27x38, 30—24, 19x30, 47—42, 38x47, 46—41, 47x24, 48—42, 36x38, 34—29, 24x33. 39x10, 4x15, 49—43, 38x49, 40—35, 49x40, 35x24. 20x29. 45x1. De stand van de oplosserswedstrijd, bij gewerkt tot en met 35, luidt: 1. Cor Kramer, IJmuiden 35 punten 2. J. v. Straten, IJmuiden 35 3. J. H. Bakhuys. Santpoort 34 4. J. de Boer, IJmuiden 33 5. Rens de Jong. IJmuiden 29 6. H. Andrea, Velsen-N. 27 7. B. Glas, IJmuiden 23 De heer J. v. Straten toont twee neven oplossingen aan in het probleem van C. Kramer. Eerste oplossing: 37—31, 42—37, 6x8, 29—24, 43x21, 37x8, en 83 met voor wit gewonnen eindstand. Tweede oplossing: 6—1, 37—31, 29—23, 34x21. 21—17, 1x15. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden Dalerdijk, 5 v. Londen te Curacao. Delfland. 4 v. Montevideo n. Santos. Lna, pass. 4 Noordp. Luzon n. Min. Enggano, 4 v. Marseille n. Genua. Etrema, 4 te Spezia. Esso Amsterdam, 4 100 m. ZO. Kreta. Esso Rotterdam, vertr. 6 v. R'dam n. Aruba. Friesland (KRL), 4 v. Port Said n. Roterdam Felipes, 4 v. Tjilatjap n. Pladju. Graveland. pass. 4 Ouessant n. Recife. Gaasterland, 5 te Puerto Alegre. Gadila. 4 v. Curagao te Stanlow. Ganymedes. 5 v. Dordrecht te Amsterdam. Groote Beer. 7 v. Quebec te Southampton verw. Groote Kerk. 5 v. Singapore te Hongkong. Gouwe. 4 dwars eil. Juist n. Hamburg. Heemskerk. 5 v. Durbin te Lorenzo Marquez. Hera, 5 v. La Gualra te Curacao Hilversum, 4 v. Port Said te Swansea. Hoogkerk. 4 v. Rotterdam n. Kobe. Herstlia, 5 v. Hamburg te Anwterpen. Hatihor, pass. 4 Lizard n. Tunis. Ilos. 4 te Lissabon. Ivoorkust. 4 150 m. O. Kp Palmas. Jagersfontein 4 te Amsterdam. Joh. v Oldenbarnevelt. 5 80 m ZW. Kp. Howe Kota Gede. 5 v. Beyrouth te Port Said. Karimun. 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Kota Baroe. 10 Bombay verw Laertes. 4 v. Balikpapan n. Bohikan. Langkoeas, 4 v. Suez n. Belawan. Leerdam, 6 Koewait verwacht. Leopoldskerk, 4 te Damman. Leuvekerk, 5 v. Aden n. Port Said. Larenberg. 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Linge. pass. 5 Lands End n. Las Palmas. Lawak. 4 520 m. NW. Bombay. Lemsterkerk. 4 120 m. ZW. Ouessant. Limburg. 4 te Beira. Lemsterkerk. pass. 5 Ouessant n. Hamburg Lucita, 4 v. Ardrossan n. Heysham. Maasdam. 4 200 m. W. Kp. Claer. Mapia, 4 te Port Said. Meerkerk. 4 v. Kaapstad n. Las Palmas. Meliskerk, pass. 4 Sabang n. Colombo. Manoeran. pass. 4 Gibraltar n. Amsterdam. Mentor. 5 te Antwerpen. Maas. 4 v. Amsterdam n Hamburg. Madoera. 5 v. Hambure te Amsterdam. Macuba. 5 te Trineomale Ceylon. Mariekerk. 4 400 m. O.ZO. Hongkong. Marisa. 4 RO m. Z. Wight. Mirza, 4 500 m. Z. ten W. Yokohama. Nestor. 4 v Paramaribo n. Antwerpen. Overijsel, 5 te Soerabaja. Oranlefonteln. 5 te Durban. Omala, 4 090 m. N.NW. Kp. San Roque. Orion. 4 te Constanza. Oranjestad, 4 v. Aruba n. Puerto Limon. Pendreeht, pass. 4 Lands F.nd n. Einswarden. Peperkust, pass. 5 Ouessant n. Le Havre. Prins Willem George Frederik. 4 v. A'dam te Rotterdam. Pieter-S. 5 v. Swansea n. Amsterdam. Peperkust. 4 135 m. ZW. Ouessant. Poseidon. 4 150 m. W. eil. Mona. Prins Joh. Willem Friso, 4 930 m. W. Scilly S. Roepat. 5 te Belawan. Rilndam. 4 500 m. O. ten Z. Kp. Race. Rafaela, 4 Linga eil. gepass. n. Bangkok. Reyniersz, 4 v. T.i. Priok n. Singapore. Rondo. 4 320 m. NO. Bermuda Sabang. 4 v. Ti. Priok n. Palembang. Salawati. 4 te Suez. Slamat, pass. Gibraltar n. Southampton. Sommelsdijk. 4 rede Semarang. Stao Rotterdam. 4 te Middlesbcro. Stad Schiedam. 4 te Amsterdam. Straat Soenda. 5 te Hongkong. Sliedrecht, 4 v. Suez n Mena el Ahmadi. Sloterdiik. 5 v. Antwerpen te New York. Stad Maassluis, pas. 5 Ouessant n. Vlaardingsn. Saroena. 4 op de Musirivier. Scherpendrecht. 4 120 m. NO. Victoria. Siberoet. 4 210 m NW. Manilla. Stad Alkmaar. 4 850 m W. Scilly's. Stad Dordrecht. 4 170 m. Z. Finisterre. Stenvac Benekat. 5 op de Musirivier. Stanvac Talang Akar. 4 rede Haiphong. Tara. pass. 4 Finisterre n. Rio de Janeiro. Tiisadane. pass. 4 Sabang n. Singapore. Tankhaven II. pass. 4 Kp. Padaran n. Sungeige- Tarakan, 4 900 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan. Tawali. 5 te Lorenzo Marquez. Thedens. 4-v. Palembang n. T1. Priok. Tibia, 4 8# m. ZO Ras al Hadd. Titus. 4 120 m. NW. Malta. TJibantjet. 4 v. Port Swettenham n. Penang. Tiibodas, 4 v. Moii n. Hongkong. Tiiluwah. 4 te Hongkong. Tiitlalengka. 4 900 m. NO. Dieeo Garcia. Tomini. pass. 4 Runsal Jebel n. Damman. Waterman. 4 690 m. N. ten O. St. Helena. Van Rieheeck. 4 nog te Bunta. Willem Ruys. 5 te Ti. Priok. Wieldrecht. 4 215 m. O. Bahrein. Woensdrecht. 4 950 m. NO Sombrero eil. IJsel. 5 v. Famagusta te Limassol. Zeeland (KRL). 5 v. New York te Halifax. Zuiderkruis, 4 v. Rotterdam n. Quebec. Zaan. verm. 5 v. Gefle n. Amsterdam Zijpenberg, pass. 4 Startpotnt n. Amsterdam. KLEINE VAART Algarve 5 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Admiraal Courbet. pass. 5 Kiel n. Rostock. Admiraal Dc Ruyter. 5 v. Uddevalla n. Dundee. Admiraai Nelson. 5 te Oslo verw. Advent. 5 te Uddevalla. Albergen. vertr. 5 v. Genua n. Ponza. Anna-b. 4 v. Londen n. Goole. Arctic, 4 v. Londen, n. Amsterdam. Ariervoldus G, 4 v. Gothenburg n. Kristioehamn Auriga, pass. 5 Vlissingen n. Stockholm. Batavier I, 5 dwars Kp. St. Vincent naar Casa blanca. Beekbergen, 5 v. Rotterdam te Garston. Betty Anne S, vertr. 5 v. Amble n. Nordenham Binnenhaven. 5 te Fedala. Bergsingel, 4 v. Manchester n. Barrvdock. Birmingham. 4 v. Harlingen n. Goole. Carpo. 5 v. Goole te Delfzijl verw. Corrie b, vertr. 5 v. Bilbao n. Rotterdam. Deneb, 4 v. Ixmden te Sunderland. Draco, 4 v. Palermo n. Tunis. Deni, 5 v. Antwerpen te Hamburg verw. Diligentia. 5 te Lowestoft. Driebergen, 5 v. Silloth te Swansea. Duiveland. 4 v. Grangemouth n. Rotterdam. Eibergen. 5 te Barrydock verw. Elda. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Escaut. 4 v. Rouaan te Parijs. F.vertsen, 4 v. Nantes n. Bordeaux. Fedala. pass. 5 Terschelling n. Riga. Frans Bohmer. 5 v. Antwerpen n. Duinkerken. Fiducia. 5 v. Maassluis n. Boston. Fivel, pass. 5 Vlissingen n. Humber. Frans, 4 v. Drammen n. Kopenhagen. Frejo, 5 v. Garston n. Swansea. Gerrie S, 5 te Manchester verw. Gaasterland. 4 v. Goole n. Harlingen. Helvetia, pass. 5 de Tyne n. Aberdeen. Henrica, 4 v. Lissabon te Leixoes. Henrica. b. 4 v. Abo n. Helsinki.- Harold. 5 v. Vlaardingen n. Hull. Hast IV. 4 v. Manchester n. Rouaan. Helvetia, pass. 5 de Tyne n. Aberdeen. Ingeborg. 5 v. Sandefjord te Hamburg verw. Jaba, 4 v. Halmstad n Beverwijk. Jan Kreumer, 5 v. Rotterdam te Kalmar verw. Jo, 5 Leith n. Rotterdam. Julia Mary, pass. 5 Vlissingen n. Rotterdam. Lacra, 4 v. Gefle te Sundsvall. Leemans, 4 v. Sibenik n. Garston. Lucas Bols I, 7 te Manchester verw. Lucas Bols II, 4 v. Ceuta n. Famagusta. Maasym N. 4 v. Stettin n. Danzig. Markab. verm. 5 v. Norrkoping n. Dokkum. Marva. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Marietje Bohmer, 6 v. Dakar te Rouaan verw. Mariscal Lopez, 4 v. Montevideo n. Ascunsion. Marian, 5 v. Londen te Dordrecht verw. Menkar-N. 4 150 m. N. Madeira. Myfem, 4 v. Helsingborg n. Stockholm. Mypuck. 5 v. Malmö te Gothenburg. Matthew, 5 v. Belfast te Irvine. Maureen. 5 v Norrkoping te Fawley. Megrez-N. 5 te Holbeek. Mi ra. pass. 5 Vlissingen n. Aarhus. Mulan. 4 v. Antwerpen te Scheveningen. Neeltje-b. 5 v. Zaandam te Gent. Nassauhaven. 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Nieuwehaven, 5 v. Antw n. R'dam. Noorderlicht. 5 v. Delfzijl te Goole. Nelly, 5 v. Bayonne te Swansea verw. Neptunus, pass. 5 Texel n. Kopenhagen. Nottingham, 4 v. Leih n. Rotterdam. Omlandia, 4 v. Safi te Marseille. Plato. 4 v. Hadeslev n. Aalsborg. Phoenix, pass. 5 Anvilpoint n. Dublin. Rex. pass. 4 Vlissingen n. Londen. Rijnhaven. 4 v. Casablanca n. Algiers Rose Marie. 4 v. Malmö n. Kopenhagen. Ruby, 4 v. Blyth te Newport. Sambre. 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Servus. 5 v. Odense te Hamburg. Silvaplana 4 v. Mamö n. Halmstad. Sirius. 5 v. Hamburg n. Rotterdam. Soemba 5 v. Antwerpen n. Goole. Spurt, 4 te Antwerpen. Timor, 5 v. Rotterdam n. Creeksea. Trito. 5 v. Rotterdam te Dublin verw. Ton S. te Saxkobing verw. Triton, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen Trompenburgh, 5 dwars Haisboro n. Boston Vrouwepolder, pass. 5 Vlissingen n. Antw. Walcheren. 4 v. Liverpool n. Swansea. Walenburgh. 4 v. Le Havre n. Bordeaux. Westerschelde, 4 te Sandefjord. Westersingel, pass. 4 Vlissingen n. Cork. Westerpolder. 4 v. Falmouth n. Lissabon. Wiokenburgh, 4 te Gravesend. Wim, 4 v. Honfleur te Fowey. Zeevaart, pass. 5 Vlissingen n. Antw. Zwerver, 4 v. IJmuiden te Londen. SLEEPVAART Gele Zee. 5 v. Antwerpen n. Gothenburg met Droogdok. Oceaan. 4 390 m. W. Lissabon met dts. ms. Poolzee, 4 48fl m. N. St. Paulsrock met bagger molen. Rode Zee. 5 v. Antwerpen ti. Gothenburg met droogdok van 28000 ton. Zwarte Zee. pass. 4 Gibraltar n. MUfordhaven met ss.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10