Directeur liet in te leveren effecten op Amerikaanse bank Formamint Molotov gedraagt zich zelfstandiger dan in de dagen van Stalin Chaos in Berlijn Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick Procureur-generaal eiste f 2500 boete en zag van voorwaardelijke straf af m NAVO-luchtvaartexDert< Nicuw kabinct in Finland in Scheveningen bijeen Bouw van „Hunters in Nederland en België OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Burgerlijke Stand van Haarlem Het faillissement der Oudewatersche Bank Vrouwenmonument in Semarang onthuld tin t u iuv.ni> aai u Helsinki (afp-u.p.) De fin» Invliegers Duke en Yeager over supersonische vluchten Hawker-fabriek stuurt „bouwpaketten" Sam Lelyveld 80 jaar Pastoor blies zijn kerk op Ruggespraak met het Kremlin overbodig oor de kinderen McCarthy houdt herkomst van FBI-brief geheim Het carillon speelt Brits diplomatiek lesje aan de Amerikanen FEUILLETON DONDERDAG 6 MEI 1954 Tegen de 48-jarige directeur J. J. F. B. uit Heemstede, aan wie overtreding van het Deviezenbesluit Effecten ten laste is gelegd, heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse hof vanochtend 2500, boete geëist, omdat hij geen gevolg had gegeven aan de „Deviezenbeschikking Be waargeving Effecten'' van Juli 1948. Ter zitting werd duidelijk, dat het ging om „een belangrijke waarde aan Ameri kaanse effecten", die als eigendom en op naam van de Nederlandse directeur in de safe van een Amerikaanse bank lagen. In 1948 besliste de Nederlandse regering dat alle effecten bij een inleveringskantoor moesten worden gedeponeerd. De directeur vulde, zoals hij verplicht was. alle formulieren van de Nederlandse Bank in en zond ze op. Tegelijkertijd schreef hij de Amerikaanse bank een brief, waarin hij deze bank duidelijk maakte welke maatregelen de Nederlandse rege ring had getroffen.. Daarna vervolgde hij met: „Ik wens mij in geen enkel opzicht Amerika laten en deze in nieuwe fondsen beleggen. De procureur-generaal meende, dat de voorwaardelijke boete thans kan vervallen, aangezien de effecten inmiddels zijn ge deponeerd. Hij beperkte zijn eis daarom tot de boete van 2500,Hij was van mening, dal het lijdelijk verzet van de directeur duidelijk uit zijn eerste brief naar Amerika bleek. De bank daar heeft de Nederlandse cliënt ter wille willen zijn. Als raadsman vertelde mr. J. H. de Pont, dat hem intussen is gebleken, dat de effec ten niet op grond van Amerikaanse wet geving konden worden vastgehouden, reden waarom zij thans bij het inleveringskantoor zijn gedeponeerd. De uitspraak volgt op 19 Mei. HAARLEMMER WON TWEEDE PRIJS MET WEST-FRIESE NOVELLE. Het historisch genootschap „Oud-West- Friesland" heeft verleden jaar een prijs- w 7 a 7T V-i, vraag uitgeschreven. Gevraagd werd een aan de Nederlandse wetten te onttrekken. korte novelIe dir WesUFr^s]and moest Ik wil volkomen gehoorzamen, maar indien u voor mij zoudt willen nagaan of u op grond van de Amerikaanse wetgeving ge rechtigd bent mijn fondsen in uw bank te houden, dan zou mij dat zeer aangenaam zijn." Het resultaat was, dat de Amerikaanse bank de effecten inderdaad bewaarde en niet aan het inleveringskantoor opzond. Doch in Nederland moest in December de eigenaar toch terecht staan.. Hem werd door de Economische politierechter te Haarlem een geldboete van 100.000,op gelegd, waarvan echter verreweg het groot ste deel en wel 97.500,voorwaardelijk inet een proeftijd van 4 maanden. Ter zitting in hoger beroep betoogde de directeur voor het hof, dat de beschikking der Nederlandse overheid in feite neer kwam op het scheppen van een situatie, waarbij directe onteigening mogelijk zou zijn. Hij beriep er zich op, dat hij zelf aan al zijn verplichtingen had voldaan en dat hij de effecten in Amerika liet staan, op dat hij daar eventueel op gezonde finan ciële basis een nieuw leven zou kunnen be ginnen, indien ons land door een oorlog op nieuw bezet zou worden. Bovendien voerde hij aan, dat de rente der effecten op nor male wijze steeds via de Nederlandse Bank naar hem werd overgemaakt, zodat de overheid toch over de buitenlandse devie zen, dollars, kon beschikken. Hij meende, dat dit de overheid voldoende moest zijn en dat deze geen recht mocht opeisen hem zijn bezit zonder meer te ontnemen. Intussen heeft hij in de afgelopen maan den de Amerikaanse bank, gezien het von- r.is van de Economische politierechter, per soonlijk opgedragen de effecten alsnog bij het inleveringskantoor te deponeren. Dit was dan ook reeds geschied. Intussen zijn de deviezenbepalingen echter alweer ge wijzigd. Men mag bijvoorbeeld de rente in ADVERTENTIE Durlstraal -1" Haarlrm - Tri. 13?.'!3 PASTA WATERVERF. WIT HAARLEM. 5 Mei 1954 ONDERTROUWD: 5 Mei, C. Tromp en K. M. Snoek: P. M. Houniet en M. E. Th. van der Zee: W. Tiekstra en A. J. Tangerman; P. Th. Groeneveld en A. G. van Berkel; D. J. van der Meer en C. Groot; J. A. van Mierlo en G. C. Brink; G. Meulenbroek en J. Th. Groenendaal; C. J. Dammiaans en A. L. Pouw; G. H. Damo en K. Prins: H. M. Blee- ker en M. H. Oorthuis; J. W. Mulder en C. H. L. van Arendonk; N. J. M. Kehl en A. Mooij; B. Kuijpers en D. M. van den Heuvel; J. Kruizenga en J. C. Aalders; J. Steenber gen en J. Grit; G. J. Fijen en H. A. Hakvoort. GEHUWD: 5 Mei. J. G. van den Nieuwen- hoff en A .H. P. Jansen; F. J. Nijtiuis en H. G. Haverkate; F. Fomm en C. H. M. Th. Hoefnagel; N. J. Kors en M. E. L. Kamper man; J. G. Bluekens en W. Hangjas; M. A. Witte en H .J .J. Schous; A. P. Zwart en G. van Norden; W Schokker en J. G. B. Ockers; J A. van der Nierden en E. M. Aarts; H. Kui.jer en A. M. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 3 Mei: P. Daal huizenBleijswijk; A. J. Otterspoor—Uit geest; E. Meesters—Reudler; 4 Mei. M. C. E. J. Ruyssenaars—Jansen: A. C. Meuleman— Mak; J. SchoondorpKoopman; 5 Mei. J. van der GeestKoelemeijer; F. Wenning H. Vries; M. H. VeldhuizenSmit; Th NelOostindië; M. D. Voetde Landmeter. BEVALLEN van een dochter: 4 Mei, G. SlootwegBorst; 5 Mei, P. VoulonHovingh; B. A. J. Verhoek—Baljé; H. G. van Dijk Rotteveel. OVERLEDEN: .3 Mei. M. Okkerse, 79 j„ Kamperstraat; 4 Mei. M. L. Vos. 64 j.. Lelie straat; C. H. Geudeker, 87 j., Duinoordstraat; N. MartensVerburg, 61 j„ Gasthuisvest. spelen. Er kwamen zeventien inzendingen binnen. De jury. bestaande uit mevr. E. Wegener Sleeswiik-Van Balen Blanken, dr. A. van der Meulen en de heer D. Nieuw- poort, heeft de eerste prijs (groot 100) toegekend aan de heer C. Kistemaker te Andijk. De tweede prijs (groot 75) is toe gewezen aan de heer J. J. Onnekes te Haarlem voor de novelle „De Stikkebuul". Op 13 Mei zal te Rotterdam de verifica tievergadering worden gehouden in het faillissement van de Oudewatersche Bank N.V. Blijkens het verslag van curatoren is een regeling getroffen met commissarissen, die bereid bleken om de winstuitkeringen, v/elke achterwege gebleven zouden zijn in dien commissarissen de juiste situatie ge kend hadden, te vergoeden. Zij stortten een bedrag van ongeveer 65.000,in de boedel van het faillissement. De lijst der voorlopig erkende credi teuren telt 725 crediteuren tot een bedrag van 2.295.000, de lijst der betwiste vorde ringen telt 30 crediteuren voor een bedrag van 148.890 gulden. De boedel beschikte per 31 December over een bedrag aan liquide middelen van 1.594.947. DJAKARTA. (Aneta). De presidente van de Stichting Nederlandse Oorlogsgra ven, mevrouw H. C. ven Anrooy-De Kem- penaer, heeft Dinsdag tijdens een indruk wekkende plechtigheid een vrouwenmo nument op het ereveld Kalibainteng in Se marang onthuld. Het monument is ver vaardigd door de beeldhouwster Marianne Gobius. De Hoge Commissaris, mr. W. F. M. graaf van Bylandt„ legde aan de voet van het monument namens Koningin Ju liana en Prins Bern hard twee kransen. De Nederlandse commissaris in Semarang, mr. Van F.yk, legde namens de Nederlandse re gering een krans. De plechtigheid werd bijgewoond door de vertegenwoordiger van de gouverneur van Midden-Javu, door de territoriale commandant, overste Bahrun, door de bur gemeester van Semarang en door vele le den van de Nederlandse gemeenschap ADVERTENTIE .In buisjes a 20 en'flacons a 50 tabletten BESCHERMT TEGEN VERK0U0HEID, GRIEP. KEELPUN In Scheveningen houden van 3 tot 7 Mei leidende 1 u ch t v a a r tdesk undige n uit de NAVO-landen, die zijn verenigd in de „AGARD", de „Advisory Group For Aero nautical Research and Development", een algemene vergadering. Gisterochtend is de algemene vergadering formeel geopend met een rede door Prins Bernhard. De Prins wees op de moeilijkheden bij het uitwisselen van gegevens en appara tuur op wetenschappelijk gebied, die wor den ondervonden en die zich schijnen te vermenigvuldigen als het aantal landen dat daarbij betrokken is. toeneemt. De AGARD is er op opmerkelijke wijze in geslaagd deze moeilijkheden uit de weg te ruimen en heeft zelfs de verwachtingen van opti misten overtroffen. Majoor Charles Yeager van de Ameri kaanse luchtmacht, vertelde met vier col lega's invliegers op uitnodiging van de AGARD van zijn ervaringen op proef vluchten, waarbij de snelheid van het ge luid wordt overtroffen. Majoor Yeager heeft vooral bekendheid verworven door met een experimenteel door raketten voortbewogen vliegtuig, dat wordt gestart van een „moedervliegtuig" af, een snelheid van tweeënhalf keer die van het geluid te bereiken. De Britse invlieger Neville Duke noemde als één van de problemen, die bij het door breken van de geluidsbarrière wordt on dervonden, het gebrek aan stabiliteit van het vliegtuig in het transonische gebied, hetgeen ook door zijn collega's was opge merkt. Hij zeide tegen een groot gebruik van automatische apparatuur te zijn en had critiek op de thans in gebruik zijnde hoogtemeters, waarvan de piloot bij grote snelheden niet meer snel genoeg bij duik vluchten zijn hoogte kan aflezen. Majoor Yeager sprak over zijn proef vluchten met het experimentele raket- vliegtuig. Een van de grootste problemen noemde hij de angst, die naar hij zeide eerst verdwijnt als het toestel op ongeveer 4000 meter hoogte los komt van het ..moe dervliegtuig", meestal een bommenwerper van het type B-29. De aandacht van de piloot voor zijn vliegtuig doet dan alle andere gevoelens vergeten. Een sensatie van snelheid is er niet, ondanks de biina 50 km. die op tussen 15.000 en 17.000 meter hoogte per minuut wordt afgelegd. Critiek had majoor Yeager op het ont breken van standaardisatie van de bestu ring van vliegtuigen. Vele oneelukken weet hij aan slechte indeling van de stuurhut en het falen van instrumenten. Hij waar schuwde de lu chtvaartdeskund'igenhet besturen van vliegtuigen niet al te een voudig te maken. „Een piloot moet werken, anders valt hij in slaap", zei hij. Finse I kabinetsformateur Ralf Toemgren is er in geslaagd een nieuwe regering te vormen, die weinig afwijkt van de vorige. In het nieuwe kabinet hebben, behalve Toerngren als premier namens de kleine Zweedse volkspartij, zes agrariërs, zes so ciaal-democraten en een deskundige zit ting. De agrariër Kekkonen, oud-premier, wordt minister van Buitenlandse Zaken. De sociaal-democraat Skog krijgt de por tefeuille van landsverdediging. De kabinetscrisis, ontstaan na de jongste algemene verkiezingen in Finland, heeft bijna twee maanden geduurd. Het nieuwe kabinet zal de steun van een stevige meer derheid hebben, namelijk 54 sociaal-demo craten, 53 agrariërs en 13 leden van de Zweedse volkspartij, in totaal 129 van de 200 stemmen in het parlement. Door de Haarlemse politie is aangehou den de twintigjarige werkster F. van H. uit Haarlem voor het wegnemen van een por- temonnaie met f4,50 en een damespols horloge ten nadele van personeel van een Haarlems ziekenhuis. Het geld had zij reeds verbruikt, de portemonnaie weggegooid, doch het horloge kon achterhaald worden. Zij heeft inmiddels bekend en is ingesloten. LONDEN (A.N.P.) Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de bouw van een groot aantal moderne straaljagers van het type Hawker „Hunter" door de Neder landse en Belgische vliegtuigindustrie. In Nederland wordt de productie ter hand ge nomen door „Fokker" en „Aviolanda", in België door S.A.B.C.A. en „Avions Fairey". Bovendien zullen nog vele andere firma's bij de productie worden ingeschakeld voor het vervaardigen en leveren van onder delen. Om te beginnen zullen beide landen hon derd „off shore Hunters" bouwen, die in de zomer van 1956 moeten worden afgeleverd. Daarna zullen er nog enkele honderden voor de luchtmachten van beide landen worden gebouwd. Elke onderneming, die bij de productie is ingeschakeld, is belast met het vervaardigen van een bepaald onderdeel, deze onderdelen zullen in be paalde fabrieken worden samengebouwd, terwijl in elk land een fabriek Fokker in Nederland en Sabca in België belast zal zijn met de eindmontage, het invliegen en het afleveren van de toestellen. „Avions Fairey" in België zal alleen kleine onder delen maken, die zij zal samenbouwen met grotere constructiedelen welke eerst uit Engeland en later uit Nederland zullen komen. De standaardisatie is bij de „Hun- ter" zo ver doorgevoerd dat alle onder delen, die in de drie landen worden ge maakt, volledig verwisselbaar zijn met die welke in een van de andere landen zijn vervaardigd. Om de productie snel op gang te helpen levert Hawker bouwpakketten voor vijftig toestellen. Ook wordt aan beide landen een complete „Hunter" beschikbaar gesteld met een voorraad onderdelen opdat men kan zien hoe allerlei constructiedétails in ae practijk zijn uitgevoerd, terwijl men zich bovendien kan bekwamen in het vlie gen met en het onderhoud van dit type vliegtuig. Op 19 Mei zal de heer S. D. Lelyveld de leeftijd van tachtig jaar hebben bereikt. Ter gelegenheid hiervan zal hem in de nacht van 22 op 23 Mei in het City Theater in de hoofdstad een galavoorstelling wor- worden aangeboden, waaraan vele artisten, onder wie Mimi Aarden, Lou Bandy, Alexandra en Evert Compaen, Hans Koli- scher, Cees de Lange, Herman Leopoldi en Willy Vervoort, hun medewerking zullen verlenen. De heer Lelyveld vroeger bekend als Ome Sam was na zijn perioden als ac teur, explicateur bij de stomme film en reizend toneeldirecteur, leider van een theater-reclamebedrijf. Een oude pastoor uit Oberteisendorf in Opper-Beieren is tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van vijfhonderd mark veroordeeld omdat hij zijn eigen kerk heeft opgeblazen. De kerk, die op de monumentenlijst stond, was reeds lange tijd te klein voor de gemeente. Drie plannen voor de bouw van een nieu we kerk waren verworpen op grond van de ouderdom van de oude lyrk, die in een bijzondere Beierse stijl was gebouwd en een kostbaar koor had. De pastoor, die door de koster en de bevolking geholpen was, zei voor de rechtbank: „Ik besloot als priester de wetten van de staat te over treden en de belangen voor de zielszorg voorrang te verlenen". Twee Nederlandse vliegers dragen een door Willem Verbon een Nederlandse beeldhouwer gemaakt borstbeeld van Churchill in diens ambtswoning in Londen. Verbon heeft deze kop vervaardigd in opdracht van Rotterdam, van welke stad Churchill ereburger is. De beeldhouwer zelf toonde het werk aan de eerste minister: de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. Stikker, maakt ook deel vit van het gezelschap. Op de stoep van Downing Street 10. Midden achter Willem Verbon, rechts mr. Stikker. GENèVE (United Press). Tijdens de conferentie van Genève is het de gedele geerden opgevallen dat de zelfverzekerd heid van Molotov en zijn onafhankelijk heid van instructies uit Moskou aanzienlijk toegenomen zijn. Reeds te Berlijn viel op te merken dat de Russische minister van Bui tenlandse zaken zich veel zelfstandiger ge droeg dan in de dagen toen Stalin nog leefde. Maar in Genève is die nieuwe hou ding van Molotov nog duidelijker ge worden. Het schijnt dat Molotov volledige onder handelingsbevoegdheid heeft en gemach tigd is onmiddellijk beslissingen te nemen zonder ruggespraak met het Kremlin. Hij lijkt volledig gezag te hebben op het ge- Ja, het zette wel door met sneeuwen. Nog dagen lang kwam er telkens 'n flink sneeuwbuitje. En doordat het mooi droge sneeuw was, bleef het lang liggen. De jongens vonden dat best. Die hebben altijd plezier, als er sneeuw is, want dan zijn ze in hun element. Maar meeester had hen gewaarschuwd, dat ze met sneeuwballen gooien wel moesten uitkijken. Alleen jongens onder elkaar, hoor, en geen grote mensen gooien. Het moet een spelletje onder elkaar blijven!" De meeste jongens hielden zich daar aan, want ze begrepen wel, dat je anders licht ongelukken kon maken, en dan was de aardigheid er af. Maar er zijn altijd ondeugende jongens, die slecht luisteren. En dat ondervond Bunkie een van die dagen. Hij liep in zijn eentje in de stad, want tante Liezebertha had hem even om 'n bood schap gestuurd. Hij liep op zijn gemak, want hij had tijd genoeg: onderwijl keek hij hier en daar in de. étalages van de winkels, waar hij voorbij kwam. Er liep ook een agent, met zijn handen op zijn rug. En toen die een eindje voorbij Bunkie wasplof!!.vloog er opeens 'n harde sneeuwbal tegen zijn helm, zodat die afviel WASHINGTON (Reuter). Senator McCarthy heeft Woensdag in de sub-com missie van onderzoek van de Amerikaan se senaat niet willen meedelen, van wie hij een brief had ontvangen, die volgens hem door het hoofd van de FBI, de federale recherche, Hoover, was gezonden aan het hoofd van de legerinlichtingendienst en waarin gewaarschuwd werd tegen een voor de veiligheid „gevaarlijke" toestand in het radarcentrum te Fort Monmouth. De voorzitter van de commissie, senator Karl Mundt, kon zich met McCarthy's wei gering verenigen. McCarthy wil met deze brief bewijzen, dat het leger deze waarschuwing heeft ge negeerd. De advocaat van het leger. Welch, noemde de brief echter een „perfecte ver- valsching". Er komt geen copie van een dergelijk schrijven in het archief van de FBI voor,'zei hij. Het programma van de beiaardbespeling van Vrijdag 7 Mei van 11.30 tot 12.30 uur. door de stadsbeiaardier Arie Peters, luidt als volgt: 1. Improvisatie: 2. Est ce Mars '7 varia ties), J. P. Sweelinck <bew. Staf Nees>: 3. Fuga. v. d. Gheyn: 4. a. Le bavolet flottant, F. Couperin; b. Gavotte (Temple de la gloire), J Th. Rameau: 5. Deense liederen; 6. Uit Caland-Suit: Adagio. Moderato. Alle gro. Sjef van Balkom; 7. Nederlandse liede ren: a. O. Angenietje; b. Het slot in Oosten rijk: c. Ik hoorde dezs dagen; d. Van 't schippertje. J. Paardekoper: e. Mijn Lieve- ken. D. Duijneman: f. Grietje. A. Spoel: 8. Preludium en Fuga. J. Bordewijk-Roepman. De volgende bespeling heeft plaats op Maandag a.s. van 15.3016.30 uur. bied van Ruslands buitenlandse politiek. Dat heeft ingrijpende wijzigingen ge bracht in Molotovs houding. In plaats van zoals vroeger eindeloos te hameren op juri dische spitsvondigheden in procedure kwesties, is Molotov thans zelfs gemakke lijk te noemen in formele zaken, die hij vaak met ongekende breedheid van opvat ting terzijde schuift. Oom en neef Molotov is buitengewoon voorkomend en hoffelijk in zijn, tot nu toe schaarse con tacten met de Westelijke gedelegeerden, maar bepaald opvallend is zijn bescher mende houding tegenover zijn Chinese collega Tsjoe-En-Lai. Een der Westelijke diplomaten vergeleek Molotov dezer dagen met een welwillende oom die zijn neefje (Tsjoe-En-Lai) introduceert in respectabel gezelschap. Molotov is overigens oud geworden, zelfs na de conferentie van Berlijn. Hij is thans geheel grijs. Hij glimlacht meer dan vroe ger maar nog steeds weinig geforceerd. WASHINGTON (Reuter) De Britse ambassadeur in de Verenigde Staten, Sir Roger Makins, heeft in een toespraak in Wisconsin (in de staat van senator Mc Carthy) over internationale diplomatie de Amerikanen geadviseerd om onderhande lingen met een voormalige tegenstander niet te beschouwen als vrijwel gelijkstaand met overgave of „sussingsoolitiek" en dus als iets. wat vermeden moet worden. „Ge kunt niet verwachten aan de conferentie tafel te verkrijgen, wat ge niet gewonnen hebt en wat ge niet met wapengeweld wilt winnen. Maar evengoed omvat bereidheid tot onderhandelen niet de bedoeling toe te geven, om een wezenlijk belang prijs te geven, om zich in zijn hemd te laten zet ten, zo ge wilt", aldus Sir Roger. De ambassadeur zei verder, dat het steeds moeilijker werd vertrouwelijke on derhandelingen tussen verschillende lan den te voeren. Hij sprak van „diplomatie in een goudvissenkom", opmerkend, dat buitenlandse aangelegenheden thans be schouwd wordtn als iets waar iedere kie zer rechtstreeks belang bij heeft. Wanneer de heersende gewoonte alle „spelers" er toe dwingt reeds voor de aanvang van het spel hun bedoelingen kenbaar te maken dan wordt de mogelijkheid van manoeu vreren ernstig beperkt. Sir Roger criti- seerde de neiging in de moderne diplo matie om aan het begin van onderhande lingen „voor binnenlands gebruik" een volledige openbare verklaring te geven van eigen standpunt en verlangens. door Jean Boni mart vertaald uit het Frans) 23) Woedend rukten daarom de overlevenden hun decoraties af, wierpen die in een nut tig voorwerp dat men in iedere kinderstoel aantreft en zonden die aan Himmler ter doorzending aan Hitler, met de rechterarm van een gesneuvelde kameraad, die het in signe droeg! In Frankrijk had het Tweede Bureau wel iets van dit gebeuren vernomen. Maar men had aan een legende gedacht, aan keuken meidenpraat. Wat onwaarschijnlijk leek, was niet de gerechtvaardigde woede van de overlevenden van deze slachtpartij, maar het feit, dat het vreemde cadeau Hitler had bereikt. Want hij had het inderdaad ont vangen! De tijdens de maaltijd gelanceerde com mentaren op dit gebeuren waren zo hevig en opgewonden, dat Sauvin zich haastte om zijn erwten soep naar binnen te werken. Er waren daar officieren van alle rangen, die luidkeels zowel Sepp Dietrich als Himmler en de Führer vervloekten en uit scholden. Sauvin verwachtte elk ogenblik een groep van de Gestapo de zaal te zien binnenmarcheren met de opdracht de mui ters te arresterendie kennelijk tot de „harden" onder de harden behoorden en allen bewapend waren, zodat niet kon worden voorzien, hoe de zaak zou aflopen. Maar om de een ol andere reden gebeurde er niets. De oude Gurt had er de voorkeur aan gegeven Oostindisch doof te zijn. Sauvin schoof zijn bord weg, ging enige inkopen doen in de winkel in 't gebouw en keerde terug naai- zijn cel. De volgende morgen werd hij wakker te gen acht uur. Hij kleedde zich aan, werkte enige sneden zwart brood met margarine en een kop surrogaatkoffie naar binnen en wachtte op de uitnodiging van Himmler. Voordat hij zien schoor, had hij echter met warm water de pleister losgemaakt, die op het nagemaakte litteken zat. Het re sultaat van de kras met de naald was bui tengewoon. Natuurlijk was het litteken door de invloed van de penicilline rose, maar oude littekens zijn niet altijd wit achtig. Een beetje poeder er over zou het heel echt doen lijken. Om elf uur ging de zoemer van zijn te lefoon. Hy nam de hoorn van de haak. „Hallo, mijnheer Hickmann?" „Ja". „U spreekt met Carlo. Hoe gaat het met u?" „Veel beter. Dank u". „Er is een tegenbevel. De baas is genood zaakt naar zijn hoofdkwartier in Ziethem te vertrekken. Waarschijnlijk is hij niet voor de 19e terug. Tot dan hebt u de tijd om weer op krachten te komen en wat te boemelen in Berlijn. U hebt verlof!" „Goed!" „Blijf in de Herberg van het Oude Hert, opdat men u zo nodig kan bereiken". '„Afgesproken. Geen andere orders?" „Neen. Niets te doen voor 't ogenblik. Uw neef, die u wilde spreken, is naar het Westen vertrokken voor een inspectietocht. Maar hij zal vast en zeker voor de twin tigste, de verjaardag van de Führer, weer terug zijnHeil Hitier!" „Heil Hitier!" Het gesprek was beëindigd. „De „neef", dacht Sauvin, „is Fegelein. Himmler vertrouwt zijn eigen centrale niet". Hij vroeg zich af, wat hij tijdens die drie dagen „verlof" zou gaan doen. Een „brie venbus" zoeken en een boodschap naar de andere kant sturen? De generaal had het hem strikt verboden. Er was geen enkele Franse agent meer in Duitsland. Allen wa ren verdwenen, gearresteerd, gefusilleerd of ondergedoken in een of andere uithoek, vanwaar zij geen nieuws konden sturen. Wel waren er nog enkele Engelse agenten, in Hamburg bijvborbeeld maar Sauvin wil de niet in een valstrik lopen. Hij zou trou wens slechts een algemene indruk hebben kunnen doorgeven over de demoralisatie die er heerste. Voor de geallieerde staven was dat geen nieuws. Hamburg? De Engelse voorhoede-colon nes konden er van de ene dag op de andere binnentrekken. Hij dacht aan Speer. Hij zou hem willen benaderen. Maar hoe, zon der argwaan te wekken bij Himmler? De minister van Bewapening zou zich waar schijnlijk slechts kunnen verplaatsen ter wijl hij werd gadegeslagen door spionnen en verklikkers, in dienst van zijn collega van Binnenlandse Zaken. Wat Sauvin interesseerde was of er iets komen zou van de door de Duitse generale staf voorgestelde algemene terugtocht naar het Zuiden. Voor zover hij wist was Hitier daar niet, of nóg niet, mee accoord gegaan HOOFDSTUK XI De hoofdstad van het Rijk, die bijna iedere nacht gebombardeerd werd, was werkelijk de laatste stad die men zou kie zen om eens te gaan „boemelen". Toch ging het „leven" voort in de kelders. Men vond daar zelfs nachtclubs, die bezocht werden door gewonden of herstellenden uit de ontelbare hospitalen. Sauvin koos de beroemdste twee clubs om er een glas appelcider te drinken. Maar hij schoot er niets mee op. De gesprekken hadden niet de minste militaire of politieke betekenis. Daar er immers geen verloven meer werden verleend, waren er ook geen frontsoldaten meer met hun verhalen. Om de tijd door te brengen tot aan de terugkeer van Himmler, besloot Sauvin de stad van Noord tot Zuid, van Oost naar West te bezoeken om de wijken op te spo ren, die het minst door de bombardemen ten getroffen waren. Hij vervolgde zijn omzwervingen de 16e. proberend zich de plattegrond van Berlijn in zijn huidige staat voor de geest te ha len. In de nacht van Maandag 16 op Dins dag 17 April vond er een bombardement plaats. Tien minuten na het eindsignaal de den doffe ontploffingen de schuilkelder trillen. Na zich snel aangekleed te hebben, zette Sauvin de helm op, die aan de muur hing en die veel te groot was voor hem. en ging naar de hall. Maar Gurt vertelde hem, dat hij er niet uit mocht. Dat was verboden. Geërgerd maakte Sauvin rechts omkeert om weer naar zijn keldervertrek terug te keren, toen een kapitein op hem afkwam. Het. was de jonge arts, die acht enveertig uur eerder zijn zogenaamde bles sure had willen betasten. „Goedendag, kolonel! Hé, dat ontstoken litteken? Hoe is het mogelijk!" Hij keek verbaasd naar het litteken. Sauvin kon zich niet omdraaien en weg lopen, dat zou vreemd geleken hebben. Hij antwoordde nonchalant: „Ik voel er niets meer aan. Ik ben er wat hardhandig mee over mijn instrumen tenbord geschoven op 't ogenblik, dat mijn toestel op zijn neus is gaan staan. Mijn riem is namelijk gebroken". De kapitein luisterde maar met een half oor, gehypnotiseerd door de rosekleurige streep op de wang van de ander. „Zonder gekheid!" zei hij plotseling. ,.U beweert werkelijk, dat het een litteken is, dat twintig jaar oud is?' Sauvin voelde een koude rilling over zijn rug lopen. Die vervloekte dokter! Hoe zou hij hem kwijt kunnen raken? Hij nam hem minachtend van hoofd tot voeten op. „Een litteken uit mijn studententijd, kapitein", zei hij koel. „Al mijn vrienden weten dat. Ik geloof trouwens niet, dat ik u om een consult heb verzocht". „Neem mij niet kwalijk, kolonel", zei de melkmuil, terwijl hij zijn hakken tegen elkaar sloeg. De oude Gurt, die bij de ingang naar het Bombardement luisterde, kwam op hen toe en zei haastig: „Mijnheer Hickmann, sta mij toe, dat ik u voorstel aan kapitein Langen. Ik ge loof, dat er hier in de buurt niets gevallen is. u bent voor niets opgestaan, mijnheer Langen.... De kapitein", zei hij, zich tot Sauvin wendend, „heeft om de dag dienst in de schuilkelder van onze Führer, in de Kanselarij". „Werkelijk?" vroeg Sauvin, blij met de afleiding. „U ziet de Führer dus vaak?" „Iedere dag", antwoordde Langen. „Ik zou kunnen zeggen, dat ik met hem samen,, woon. Ik ben een van de twee assistenten van Stumpfegger, zijn chirurg". „Wat een geluk hebt u!" „Het is een grote eer. die ik op prijs stel. Maar, weet u: buiten dat mist het bestaan daarbinnen elke afwisseling. „Hoe vindt u de Führer? Hoe gaat het met hem? Wat benijd ik u!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11