Bescherm Uw auto met wvMEE) J Zeelt ió Uet zo Wereldnieuws Santpoorter won hoofdprijs in radio-vliegwedstrijd Australië wenst een gestage toevloed van emigranten PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Duitse geestdrift voor Holland-Fahrten" weg De radio geeft Vrijdag Nederlandse nota aan Indonesië J 2 Wilde jacht door Haarlem Plakkaten en karikaturen zetten veel kwaad bloed Bisschop Dibelius verbiedt het ondertekenen van petities Het verbod op het Wilhelmus K E I P Gr. HouUt'aal 137 naait Luior POLISHES CLEANERS WAXES Lawines in de Dolomieten Concours voor touringcars te Noordwijk Nationale Sint Jorismarsen door de hollenstreken Geen bevrijdingsfeest in Zandvoort Verj aarde belofte De 's avonds zo rustige Schipbroekerweg te Santpoort was gisteren vol feestvreugde, met als middelpunt het huis van de heer F. J. van Rooyen, ambtenaar van het Gem. Huisvestingbureau te Velsen. Op tafel lag de uitgeworpen parachute en een bonte verzameling verpakte levensmiddelen, zo als die ook in die gedenkwaardige dagen van 1945 door de geallieerden zijn uitge worpen. De heer Van Rooyen werd niet moe. elke nieuw binnenkomende het ver haal te vertellen, hoe hij aan de parachute kwam. Toen hij over de radio hoorde, dat de P.H.-U.B.R., onder commando van C. Moerkoert. boven Haarlem en omgeving kruiste, ging hij eens buiten kijken en zag al gauw een machine, welke niet de nor male route SchipholPrestwick over IJ muiden volgde. Het rode bakboordlicht bleef zichtbaar, waaruit de heer van Rooien de juiste conclusie trok: de ma chine draaide. Hij nam zijn bromfiets en tufte in de richting Haarlem, daar hij ver wachtte, dat de parachutes boven Haarlem- Noord gedropped zouden worden. Zijn ver onderstelling bleek juist, want niet lang nadat hij bij de Jan Gijzenvaart was aan gekomen. zag hij de parachutes uit de ma chine vallen. Hij zette zijn bromfiets aan de kant, maar was daardoor te laat, om de eerste parachute te grijpen en moest aan zien, dat een ander haar bemachtigde. Plotseling zag hij zijn kans schoon om de tweede te grijpen, waarna hy direct om ringd was door „concurrenten". Een welwillende automobilist bood aan om de heer van Rooyen naar Haarlem te rijden. Voor hem startte de vinder van de eerste parachute in een zwarte (snelle) wagen. Deze waande zich blijkbaar veilig voor concurrentie en zo kon het gebeuren, dat de wagen, waarin de heer Van Rooyen zat na een snelle rit door Haarlem bij de Kruisweg kans zag de zwarte auto in te halen en door rechts af te slaan, het eerst BONN (Van de A.N.P.-correspondent) De niet onverdeeld vriendelijke ont vangst van de Duitse toeristenzwermen in Nederland schijnt er reeds toe geleid te hebben, dat de geestdrift van vele Duitsers voor een tocht naar Nederland aan het be koelen is. Volgens berichten in Duitse bla den zijn de koersen van de door de reis bureaus in West-Duitsland georganiseerde „Holland-fahrten" in de laatste dagen sterk gedaald. Voornamelijk de dagjesmensen vechten bij de reisbureaux niet langer om een plaats in een autobus naar Nederland. De reisbureaux geloven, dat deze dalende neiging zal aanhouden. Voornamelijk de plakkaatpropaganda tegen Duitse toeristen en de karikaturen, die in Nederlandse bla den verschenen zijn, hebben hier kennelijk veel kwaad bloed gezet. De doorgaans tegenover Nederland bijzonder critisch in gestelde „Deutsche Zukunft", een blad der liberale partij in het Rijnland, noemt de campagne tegen Duitse toeristen een uit vloeisel van dezelfde geest, die ook de ver twijfelde strijd van de Duitse tractaatboe- ren aan de Nederlandse grens gelooft te kunnen afdoen als een onbeschaamde uit daging". Het blad merkt op, dat deze actie niet veel goeds belooft voor het succes van de Nederlandse campagne voor het aantrek ken van meer toeristen. De Duitsers kun nen in elk geval, aldus het blad, „hun zuur verdiende geld ook elders gaan verteren, waar zij zich na het betalen van hun reke ning in harde valuta niet achteraf behoe ven te laten beschimpen". Wat erger is, is volgens het blad, dat door deze actie gif gestrooid wordt in de groeiende verhou ding van vriendschappelijke nabuurschap. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Lichte muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.30 Hier V.ij Europa. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Instru mentaal ensemble. 18.00 Wetenschap en leven, causerie. 18.10 Lichte muziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Verzoekpro gramma voor de militairen. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek forum. 21.00 Amuseme nten tsmuziek. 21.30 Niet-gelukkige huwelij ken, causerie. 21.50 Radio Philharmonisch orkest. 22,45 Kerk en mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters 10.40 Fluit, cello en piano. 11.05 Radio feuilleton. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 1320 Dans muziek. 14.00 Kook praatje. 14.20 Noorse volksliedjes. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Blokfluit en clavecimbel. 15.30 Amuse mentsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Muziek, causerie. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoekprogramma. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Nieuws van de Conferentie te Genève. 19.15 Meisjeskoor. 19.30 Op huisbe zoek. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.15 Het zingende hart. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 De Omroep in het buitenland, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Strijkorkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 —24.00 Platen. TELEVISIE -VPRO.) 20.15 Weerbericht. 20.18 Candida, toneel stuk van Bernard Shaw. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orkestcon cert. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Koorzang. 18.10 Litterair pro gramma. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verzoekprogramma. 19.50 Kroniek van de Bond der grote gezinnen. 20.05 Verzoekprogramma. 20.15 Orkestconcert. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internatio nale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws.- BBC 22 00—22 30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). op de Nassaulaan te arriveren; slechts lut tele seconden voor zijn concurrent. In totaal waren acht minuten voldoende ge weest om cte parachute terug te brengen. Door dezelfde bereidwillige automobilist is hij weer naar Haarlem-Noord terug ge reden, waar zijn bromfiets nog geduldig stond te wachten. Ondertussen was de fa milie- en kennissenkring gealarmeerd. Boeketten bloemen werden in de tuin ge sneden en de gelukkige winnaar wachtte bij zijn thuiskomst een haast groots* hulde. Samen met zijn vrouw, die er eerst niet veel van moest weten, gaan ze nu Zater dag de wereld eens van boven bekijken; van de kant, waar de parachutes worden losgelaten. BERLIJN (Un. Press) De Duitse evan gelische bisschop Otto Dibelius, heeft de Oost-Duitse communistische regering offi cieel gewaarschuwd dat hij de autoriteiten van de protestantse kerk in zijn gezags- gebied heeft verboden communistische petities te tekenen. Dibelius, die bisschop is van Berlijn en de provincie Brandenburg in de Russische zóne, zeide dat hij deze ongewone stap had genomen nadat hij werd gedwongen een communistische petitie te tekenen, waarin een verbod op atoomwapens werd geëist, teneinde een incident bij de inwijding van een nieuwe kerk in de Russische zóne af gelopen Zondag te voorkomen. In een officiële verklaring zeide Dibelius dat 500 Duitsers er getuige van waren ge weest dat twee communistische vrouwen zich hadden opgesteld bij de ingang van de nieuwe Evangelische kerk in Sei'.ershof, ongeveer 60 kilometer ten Noorden van Berlijn, afgelopen Zondag en hem de toe gang had-den geweigerd totdat hij een petitie zou ondertekenen die zij hem aan boden. Israel contra grote mogendheden TEL AVIV (Reuter) De Israëlische premier en minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sjaret, heeft Woensdag in een radio-uitzending ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag, de grote mogend heden er van beschuldigd te pogen de vriendschap der Arabieren te winnen ten koste van Israel. „Zij versterken de vijand schap jegens Israel en vertragen de tot standkoming van de vrede" aldus Sjaret. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat „de Hoge Commissaris te Djakarta hedenmiddag in opdracht van de Nederlandse regering bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een nota heeft ingediend, waarin de Neder landse regering er blijk van geeft, zeer pijnlijk te zijn getroffen door het door de Indonesische autoriteiten aan de Neder landse gemeenschap te Bogor opgelegde verbod tot het zingen van het Wilhelmus op Koninginnedag. Dit verbod is immers in strijd met de internationale gebruiken en bovendien in strijd met da voorschrif ten, welke de Indonesische regering ter zake ter kennis van de Nederlandse heeft gebracht. De discriminatie, welke uit de ge nomen maatregel blijkt, wordt in de nota niet aanvaardbaar genoemd. Van ongewen ste reacties bij de Indonesische bevolking, waarvan officiële kringen in Djakarta blij kens een persbericht spreken, is nimmer iets gebleken. In de nota verzoekt de Ne derlandse regering dan ook opheffing van de thans nog geldende belemmeringen ter zake". Minister Hazairin: geen algemeen verbod Uit Djakarta meldt United Press dot de minister van Binnenlandse Zaïken, profes sor Hazairin verklaard heeft dat de in structies betreffende het zingen van het Nederlandse volkslied van zijn ministerie zijn uitgegaan zónder medeweten van hem of van zijn secretaris-generaal. Hij zei dat hij dit betreurde en voegde er aan toe dat de instructies in Mei vorig jaar waren uitgevaardigd, nadat het Wil helmus was gezongen bij een herdenking van Nederlandse oorlogsge vallenen, uit vrees dat dit zou kunnen leiden tot onge regeldheden daar „het volk nog steeds be zield was met de geest van de revolutie" en dat zij niet waren bedoeld als een alge meen verbod, maar dat dit zou worden overgelaten aan de beoordeling van de plaatselijke autoriteiten.Hij wist niet waar om de plaatselijke autoriteiten in Buiten zorg besloten hadden om het Wilhelmus te verbieden en weigerde commentaar op het eventueel zingen van and-ere volksliederen, omdat dit op het terrein lag van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE Z O N B R I L L E N ook mal glaian In Uw nummar gaslapan >:C - De strijd om Dien Bien Phoe gaat aan beide zijden met zeer grote verliezen aan manschappen en materieel gepaard. Nog houden de Fransen, geleid door generaal De Castries stand, doch by elke aanval van de rebellen moet grond worden prijs, gegeven en worden de verdedigers op een klevier stukje grond bij elkaar gedreven. Slechts één verpleegster is in de belegerde vesting aanwezig om de ongeveer 1000 gewonden te verzorgen. De joto's tonen: Boven, twee soldaten dekken zich voor het granaatvuur vaii de Vietminh. Onder: Zorgvuldig wordt de omgeving verkend. Aanstonds zal men de aanval openen om te trachten een verloren gegaan gedeelte van de vesting te heroveren. ADVERTENTIE V 123 VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel (Van de speciale A.N.P.-correspondent) De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft vorige week in Genève gezegd dal hét voor Australië's veiligheid en voor de groei van het land van het hoogste belang is, een voortdurende toevloed van emigranten te krijgen. Casey verklaarde dit in een rede, die hij hield als gast van de conferentie van de intergouvernementele commissie voor Europese landverhuizing. „De versterking van Australië als immi gratieland door een grote bevolkingsaan was en door de hieruit voortvloeiende toe nemende mogelijkheid om onze natuurlijke hulpbronnen en onze economie te ontwik kelen, betekent dat wij in toenemende mate in staat zullen zijn, met onze vrienden in de wereld-omvattende keten van democrati sche landen samen te werken,", zeide Casey. De Australische minister verklaarde, dat de bevolking van zijn land sedert 1939 met 25 procent is toegenomen. Sedert de twee de wereldoorlog hebben zich 850.000 immi granten in Australië gevestigd. Casey wees er op, dat het voor Australië van zeer groot belang is, de exploitatie van zyn natuurlijke hulpbronnen te vergroten om het steeds hoger wordende peil van de Australische levensstandaard te kunnen handhaven. Daarvoor is een systematisch opgesteld immigratieprogram nodig, maar, aldus Casey, „de financiering van dit pro gram is een zware last, want de vestiging van iedere individuele immigrant kost de Australische regering ongeveer tweedui zend pond sterling. TRENTE (Zuid-Tirol) (AFP) In het dal van Fassa, ten Noorden van Campe- strina in de Dolomieten, zijn 2500 personen van de buitenwereld afgesloten als gevolg van sneeuwstortingen, waardoor de hoofd- v er bindings weg is versperd en een brug vernield. Alle verbindingen met het dal zijn afgesneden. De werkzaamheden van reddingsploegen, die trachten het dal te bereiken, worden belemmerd door het slechte weer en de dreiging van nieuwe lawines. Te Noordwijk aan Zee is voor de derde keer het concours d'élégance voor touring cars en autobussen gehouden. Een veertig tal wagens, waarbij ook van buitenlandse ondernemingen, namen er aan- deel. Alle bussen waren bemand met gezelschappen, waarvan vooral een groep dansers en pij pers in Schots costuum, afkomstig uit Oos tende, veel belangstelling trok. Het hoogst geklasseerd werd een touringcar van een firma te Noordwijk aan Zee. De wagen werd bekroond voor het grootste comfort, hetb. este uitzicht, de ruimte in de wagen en het fraaiste interieur. Van de buiten landse wagens werd een touringcar uit Hannover bekroond. ADVERTENTIE Last van zennwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Hoog in de Zwitserse Alpen werd de nieu we president van de regering van het kanton Glarus op traditionele wijze be ëdigd. Duizenden belangstellenden waren naar Glarus gekomen om de plechtigheid te zien. President Heer legt hier zijn eed op de Grondwet af. Voor de achtste maal worden op Zater-, dagmiddag 8 Mei de nationale Sint Joris marsen voor leden van aide padivind-ers- organisaties gehouden door de bollenstre ken van Oegstgeest en omgeving. De start vindt ook dit keer weer plaats bij „Het Witte Huis". De welpen en kabouters krij gen een parcours over 7% km, padvindsters en verkenners 15 km, pioniersters en voor trekkers lopen 20 km.- - Vorig jaar liepen ruim 186 groepen met ruim drieduizend padvinders en padvind sters mee. Het gelukte toen de Lumey van de Marckstam van de zeeverkennersgroep „de Spaarnegeuzen" uit Heemstede voor de vijfde maal de eerste en enige prijs te be machtigen, die voor de tocht over twintig kilometer werd uitgeloofd. De prijs bestond uit een lauwertak als blijvende- en een standaard met vlag als wisselprijs. Evenals vorig jaar is de bevrijdingsdag aan Zandvoort onopgemerkt voorbijge gaan. Er was in de badplaats totaal niets te doen. Na de reeds vrij povere Koningin nedagviering heeft deze bevrijdingsdag zonder feestelijkheden nogal wat ontstem ming en teleurstelling bij vele inwoners gewekt. De Oranjevereniging „Zandvoort" verklaart, dat men geen geld bezit om enige festiviteit te kunnen organiseren, doch men merkt op, dat het met wat goede wil zeker mogelijk moet zijn, zonder veel kosten deze dag in elk geval niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Naar wij vernemen, hebben straat- en buurtverenigingen het plan op gevat, bij voorkomende gelegenheden zélf het een en ander voor te bereiden in nauwe samenwerking met plaatselijke verenigin gen, waartoe de Haltestraatvereniging op Koninginnedag reeds het initiatief nam door het organiseren van een gecostumeer- de kinderoptocht, waarvoor grote belang stelling bestond. Duits toerisme. Het West-Duitse ministe rie voor Economische Zaken, heeft de deviezenbepalingen, geldende voor het reizen van Duitsers naar het buiten land, weer aanzienlijk verzacht. Voor particuliere reizen krijgt men per jaar maximaal de beschikking over een be drag van D.M. 1.500 per persoon. Duit se onderdanen kunnen voortaan de pas sagegelden voor vliegtuigreizen in alle delen van de wereld in D.M. betalen. Koppig. Functionarissen van de Oosten rijkse luchtvaartclu'b hebben meege deeld, dat Oostenrijk een vliegdienst voor reddingswerk in de bergen en een organisatie voor burgerluchtvaart in het leven zal roepen, niettegestaande de bezwaren welke de Russen op de jong ste bijeenkomst van de geallieerde be stuursraad te berde hebben gebracht. De reddingsdienst zal gebruik maken van buitenlandse vliegtuigen, buiten landse herkenningstekenen en Oosten rijkste piloten met buitenlandse brevet ten. Ballon-actie. Tsjecho-Slowakije heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd te gen het afwerpen van pamfletten boven Tsjechoslowakije door middel van bal lons. In een nota wordt gezegd, dat deze „ballon-actie" van de Amerikaanse or ganisatie „kruisvaarders voor de vrij heid" een ernstige schending van inter nationale wetten en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijk land inhoudt. Op d»* koffie. Van vandaag af moeten de Weense koffieliefhebbers iets dieper in de zak tasten wanneer zij van hun ge liefkoosde drank willen nippen. Per kop is de prijs in de meeste koffiehuizen met 10 percent naar boven gegaan, als gevolg van de gestegen wereld-koffie prijzen. Stem en oor. In plaats van een „Stem van Amerika" moest er een „Oor van Ame rika" zijn, waarmede meer geluisterd zou moeten worden naar de rest van de wereld, aldus Erwin Canham, hoofd redacteur van de „Christian Science Monitor" in een toespraak tot een j ourna listen ver eniging. Onrustig Paraguay. De nationale radio- omroep van Paraguay meldde gisteren dat gedurende de nacht van Dinsdag op Woensdag in Asuncion een militaire op stand de kop in is gedrukt. Als gevolg van de opstand is de staat van beleg afgekondigd. Radio Asuncion zeide dat het volkomen rustig was na de onder drukking van de opstand gedurende de nacht. Beperking. De Pakistaanse premier Mo hammed Ali is van plan de Russische diplomaten in Karatsji in hun bewe gingsvrijheid te beperken evenals de Pakistani's in Moskou in hun bewegin gen zijn beperkt door de Russische re gering. Leden van de staf van de Pa kistaanse ambassade in Moskou mogen de stad en haar onmiddellijke omgeving niet verlaten, behalve met een speciale vergunning. Aanslag. De Japanse politie heeft Dinsdag avond in de tuin van het huis van pre mier Josjida een 23-jarige timmerman gearresteerd, die naar men ment van j>l«n was een aanslag op het leven van de premier te plegen. De politie zegt dat de jongeman, Norio Koezoehara ge naamd, een grote dosis slaapmiddelen had ingenomen. Kennelijk wilde hij sterven na Josjida gedood te hebben. Josjida was thuis toen hij gegrepen werd. De woning van de premier wordt steeds door een groep van 20 politie mannen bewaakt sedert hem vorige maand dynamiet is toegezonden. Uitnodiging. De eerste minister van Cey lon, Sir John Kotewala, is door presi dent Eisenhower uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Sir John heeft nog niet besloten of hij de uitnodiging zal aanvaarden. Kankerspecialisten. Het onderzoek naar een levende verwekker van kanker moet definitief als mislukt worden be schouwd, zo heeft de West-Duitse prof. dr. Dietrich op een internationaal congres van kankerspecialisten te Ham burg verklaard. De wetenschap is er thans van overtuigd, dat de ziekte an dere oorzaken heeft, waarnaar het onderzoek wordt voortgezet. Prof. dr. von Euler uit Stockholm wees in dit verband op de betekenis van het bio chemisch onderzoek. Minder vlees. De Russen zullen deze zo mer minder vlees kunnen kopen dan gewoonlijk, aldus de „Prawda". Vol gens dit plan zal de uitvoering van het plan van de regering tot uitbreiding van de veestapel „zekere moeilijkheden voor de vleesmarkt" met zich mee bren gen. Er zal meer vis worden aangevoerd. 33. Met de arme, verstijfde Jolliepop op de schouders, spoedden Panda en de alchemist zich door het bos. „O, o, wat was de koning boos!", zuchtte Panda, „het ziet er lelijk voor ons uit, als we niet op tijd met een goed verhardingsmiddel terug komen. En bovendien moeten we toch ook iets doen, om die arme Jolliepop uit zijn verstijving te halen!" „Daar zullen wij mettertijd voor zorgen, jonker Panda", antwoordde de alchemist, „onze eerste zorg is het brouwsel voor het koninklijke zwaard. Ik vrees een grote vrees, dat wij zulks niet op tijd kunnen volvoeren!" In de hut aangekomen, zette Panda Jolliepop netjes tegen de deur en begon de alche mist direct aan het brouwsel. fluks, jon ker Panda!", riep hij. Biedt mij de hel pende hand! Geen minuut mag verloren gaan!" De minuten waren inderdaad kost baarIn zijn paleis zat de verbolgen koning met het slappe zwaard in de ene hand en een tijdglas in de andere. Meedo genloos gaven de wegvloeiende korreltjes het verstrijken van de tijd aan. Nog enkele korreltjes, dan zou het uur respijt ver streken zijn.... REEDS vroeg moet het ondernemende lieden belang hebben ingeboezemd te weten hoe de kustlijnen van Europa en Azië in het hoge Noorden verlopen. De Noorman Othere was, voor zover bekend, de eerste die voorbij de Noordkaap voer om te trachten langs de Noordkust van Europa in Oostelijke richting door te drin gen. Hij kwam echter niet verder dan de Witte Zee, een resultaat dat zeker niet onbevredigend was, want de tocht vond plaats tn 880, of daaromtrent. Gedurende vele eeuwen wor den de zeeën van Noord-Rus land en -Azië door de Wester se ontdekkingsreizigers hierna met rust gelaten, maar na de' outdekking van de zeeweg naar Indië, waarvan de Portugezen zulke profijtelijke vruchten plukten, werd de kwestie van de Noordoost-passage weer actueel. Er moes ten, 20 redeneerde men, vier mogelijkhe den zijn om de rijke gebieden van Indië, China en Japan te bereiken, maar twee hiervan, t.w. de weg langs de Zuidpunt van Afrika en de route langs het Zuid- Amerikaanse vasteland, waren door Span jaarden en Portugezen geblokkeerd. Een andere vaarweg moest in Noordwestelijke richting langs het Noord-Amerikaanse con tinent gaan, en tenslotte bleef nog over de zojuist genoemde Noordoostpassage langs de Noordkust van Rusland en Sibe rië. Wellicht meent u dat we nu maar moe ten eindigen, omdat u het verhaal van Wil lem Barendsz, die tijdens een dergelijke ontdekkingsreis op Nova Zembla strandde, toch al lang kent. Daarom zullen we daar- over wijselijk zwijgen. Het gaat er alleen maar om, dat u niet denkt dat de Neder landers de eersten waren die deze route verkenden. De Engelsen hadden reeds een halve eeuw vóór Barendsz een expeditie uitgezonden, waarvan het resultaat wèl belangrijke handelsbetrekkingen tussen Moskou en Londen inluidde, maar géén nieuwe vaarroute openlegde. De volgende poging kwam weer van Engel se zijde, maar daarna kwam de beurt dan toch aan de Neder landers, die door nauwe sa menwerking van verscheidene steden en de Staten-Generoal vele expedities uitzonden, die echter eveneens alle vruch teloos bleven. Tenslotte was het voornamelijk de stad Amsterdam die deze dure geschiedenissen financierde. De meeste steden hadden zich teruggetrokken, evenals de Staten-Gene- raal, wier aandeel beperkt bleef tot het uitloven van een beloning van f 25.000 voor degeen die als eerste de Noordooste lijke doorvaart zou volbrengen. Pas in 1878 slaagde de Zweedse ontdek kingsreiziger en geleerde, Adolf Nordens- kiold er in de doorvaart als eerste te for ceren. Maar toen hij zich na deze gevaar lijke en uiterst moeilijke reis voor de uit geloofde premie aanmeldde, werd hij door de Nederlandse regering afgescheept met de verklaring, dat de belofte inmiddels verjaard was! We zullen ons hierover niet verder ver wonderen, maar overgaan tot het vijfde wereldwonder: de tempel van Diana te Ephese. Daarover morgen. H. PéTlLLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2