De vijfde Mei toch een feestdag voor Velsens burgerij iBm Velsens zieken waren er bij Een geuzenstuk en een wagenspel Agenda voor Velsen Tussen bloemen en taptoe Amusante sterrit door zevenhonderd kinderen uitgereden Afrikanen speelden spelletje rugby DONDERDAG 6 MEI 1954 r Voor de kleuters „Ruaz" liet hen de bevrijdingsfeesten horen „Verloren grenzen" 1 'eisen op het televisiescherm 11 Als de bezoekers van het Rex-theater gisteravond een stukje van de geest mee naar huis hebben genomen, die sprak uit de film „Verloren Grenzen", dan is het zaad der vrijheid niet vergeefs gezaaid in het volk van Nederland. Dan heeft deze negende Bevrijdingsdag zin gehad van het moment af, dat de deputaties der ver enigingen en corporaties hun bloemenhulde legden aan de voet van het monument op het Plein 1945 tot het late uur, waarop Velsen vannacht weer stil werd. De Velser Gemeenschap heeft ditkeer de feestelijkheden centraal georganiseerd en het moet gezegd worden, dat meer dan één onderdeel feilloos slaagde. Daarbij denken wij vooral aan de amusante sterrit, die een kleine duizend kinderen een vreugdevolle dag heeft bezorgd maar ook en vooral aan dat brillante sluitstuk van de dag: de filmvoorstelling in Rex. De ochtend is getrouw aan de traditie in alle delen van Velsen besteed aan lichte kost voor de jeugd na de waardige inzet met de kranslegging bij het gedenkteken is er in alle beschikbare zalen feest aangericht voor de kinderen. Niet altijd even succesvol, maar zeker goed bedoeld. In de vroege morgenuren dus hebben Velsens burgers de bevrijdingsfeesten inge zet met een eerbetoon aan hen, door wier toedoen de vrijheid werd veroverd en die haar met hun leven betaalden. Ondanks de wel heel gure wind hadden honderden zich geschaard rond het Monu ment op het Plein 1940-1945, waar deputa ties van verenigingen en bedrijven een bloemenhulde legden op de groene talud aan de voet van het gedenkteken. Ingeleid door de heer C. Spoor, heeft burgemeester mr. M. M. Kwim-t een korte rede uitgesproken, waarin hij de nadruk legde op de betekenis en inhoud van het woord vrijheid. „Het bloed van de martelaren is het zaad der Kerk", aldus begon spreker zijn toe spraak. „Wanneer wij op deze dag voor de ne gende maal onze bevrijding mogen vieren, dan moeten wij beden-ken dat deze moge lijkheid is voortgesproten uit de offers van de mannen en vrouwen van het verzet, van hen die te land, op zee of in de lucht het leven lieten." Burgemeester Kwint ver volgde: „Toen ik een dezer dagen op het Joodse kerkhof een zeer geacht en alge meen gewaardeerd inwoner van onze ge meente de laatste eer bewees en daarna door een bekende wijk van Amsterdam terugreed, kwam in mij de gedachte op dat er daar in de oorlogsjaren wel heel veel angst en wanhoop moeten zijn geweest en dat er onnoemelijk veel tranen zullen zijn ges-tort. We moeten echter niet te vee! achteruit zien. De vrijheid is een goed dal alle eeuwen door is belaagd. Veel misdaad en onrecht zijn er in naam van de vrijheid gedaan." Spreker gaf een korte uiteenzetting van het begrip vrijheid dat onder meer voor ons inhoudt onafhankelijkheid van staats vorm. db kinderen op.te voeden zoals men wiben óok tijdens nationale gebeurtenissen het 'Wilhelmus te mogen zingen. Tenminste in Nederland dan nog, zo voegde hij eraan toe. Wij hebben dit alles te danken aan deze voortrekkers. Met eerbied naar de prullenmand De 5e Mei zal in Nederland blijven ge handhaafd en elke oekase die aan de vie ring van de 5e Mei tornt, zullen we met eerbied naar de prullenmand verwijzen, zo eindigde de burgemeester. In het programma, dat de Velser Ge meenschap samen met haar sub-com missie „Viering 5 Mei 1954" voor de dag van gisteren had samengesteld, was terecht veel ruimte gemaakt voor het kind het kind zowel van de lagere als van de kleuterschool. Helaas is de kleuter er gisteren bekaaid afgekomen. In verschillende zalen zouden lantaarn plaatjes vertoond worden met-een verhaaltje-er-bij. maar de praktijk wees uit dat de lantaarnplaatjes nauwe lijks zichtbaar waren en het geheel dus een flagrante mislukking werd. De enige min of meer geslaagde voorstelling was die in het gebouw voor Christelijke Be langen, waar men kon beschikken over een eigen epidiascoop. Bouendien is het voor de kleintjes nergens werkelijk ..feest" geweest: geen snoepje, geen pleziertje alleen maar een donkere zaal en een wazig beeld, dat volgens de goedwillende vertelsters ook nog iets voor moest stellen. Wij rullen op deze plaats niet uitwei den over de oorzaken van deze kleine blunder een feit blijft echter, dat er van meer dan één kant reacties ktoa- men het eigen initiatief in dit opzicht zijn gang te laten gaan en deze kleinere aangelegenheden niet te veel van bovenaf te regelen. Kinderochtend De leerlingen van de lagere scholen heb ben in de ochtenduren kunnen genieten van speciaal voor hen verzorgde program ma's. In IJmuiden-Oost in het Patronaatsge- bouw zijn zij bezig gehouden door Rens van der Zee, die, rad van tong. hen allerlei leuke grapjes vertelde en onder meer een staaltje goochelkunst ten beste gaf, dat de jongelui in vervoering bracht. In IJmuiden-West in het Thalia-theater is het een stel jongens en meisjes van de Adalbertschool geweest, dat kans heeft ge zien lange tijd de aandacht van de scholie ren gevangen te houden. Het was aller aardigst hen het „doktertje spelen" te zien opvoeren. Natuurlijkheid in woord en ge baar, gepaard aan goede rolkennis heeft deze opvoering uitermate goed doen slagen. Middelerwijl hebben in de grote zaal van het Missiehuis te Driehuis de kleine spe lertjes van Bosvolk en Vrije Vogels, de Sant poor tse kinderen der C.J.M.V., hun uiterste best gedaan op de kleurige operette „De Wonderbloem". Zij kregen een moei lijk, wat rumoerig publiek te bespe'en er. een al even „zware" zaal (te laag en slecht van accoustiek), maar hebben niettemin het jonge volkje enige uren weten te boeien met hun spel en zang. Ook Santpoorts jeugd was al vroeg in feeststemming, hoewel het Oranjezonnetie van Koninginnedag maar node gemist werd. Vooral voor de allerkleinsten die zo graag het begrip „feest" met zon combi neren. was dat wel even een teleurstelling. Het aardige programma, dat de Speeltuin vereniging „Vrij en Blij" uit IJmuiden on der leiding van juffrouw Thijssen voor hen verzorgde in het Hervormd Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan maakte echter alles goed. De kleinties hebben zit ten genieten van d.e sprookjes en het pop penspel; hun enthousiasme kende geen grenzen. Tezelfdertijd herbergde de „Weyman" de kinderen van de lsagste drie klassen van de lagere scholen. Daar verzorgde Marina van Goudzwaard een programma, dat klonk als een klok. Met haar poppenkast en sprekende pop. Meer malen moest er om stilte worden gemaand, als de kin deren in hun geestdrift het niet eens wa ren met de handelingen van de boze hout hakker. In de zaal van café „Zomerlust" kwamen de jongens en meisjes van de vierde, vijfde en zesde klasse genieten van een program ma. dat door Harry Bouman en Dick Smit werd verzorgd. Voor het programma be gon vermaakte de jeugd zich op haar ma nier. Zij vulde de tijd met het zingen van versjes en maakte een lawaai dat in Snaarndam te horen geweest moet zijn. In „Zomerlust" moest het programma worden herhaald om alle leerlingen te kunnen ber gen; in „De Weyman" zelfs tweemaal. Rcvrijdingssterrit Velsens jeugd tussen de twaalf en de zeventien jaar van de middelbare scholen kwam in de kille ochtend in drie groepen biieen om een bevrijdincssterrit van ruim vijfenveertig km tc rijden. Elk had op de rug een nummer gebon den en bij de start was er voor ieder een uitvoerige routebeschrijving en de deel nemers-kaart, waarop de leden van de con troleposten voor prestaties, tijdcontröle en eventuele fouten aantekeningen konden maken. Voorts moest langs een zestal pos ten worden gereden om de stempels met He letters te vergaren, die het woord „Vrij heid" zouden gaan vormen. Met veel enthousiasme hebben de deel nemers en waarnemers in hoofdzaak leerkrachten van de scho'en aan deze sterrit deelgenomen of meegewerkt. F.r werd op drie punten gestart, terwijl toch in een gesloten circuit werd gereden, daar elk startpunt ook weer als controlepunt dienst deed. Pe patiënten van het An- tonius Ziekenhuis hebben, hoewel zij de bevrijdings feesten niet met eigen ogen konden aanschouwen, toch meegenoten van de ver schillende festijnen in Vel sen. Daar heeft de „Ruaz" voor gezorgd. Deze trouwe staf, beslaande uit mej. Kie Kuys en de heren Gerard Gallee en Jan Beentjes, die al sedert drie jaren twee maal per maand op Zon dagmorgen en eenmaal in de maand op Zaterdag avond deze „Radio Uitzen ding Antonius Ziekenhuis" uit kamer 10 verzorgt, was ook gisteravond present. Present met een kersvers >rogramma, in de Iood van ie dag opgenomen en van '.even uur tot half negen gedraaid". Als inleiding tong Kathleen Ferrier met begeleiding van het Lon- dens Symphonie Orkest en daarna kwamen er flitsen van de stille gaivg naar Westerveld, de kransleg ging door de jeugd en droeg mevrouw J. G. de Jomg- Van Wijk het bekende, maar ontroerende gedicht „De achttien doden" voor. Vaderlandse liederen en muziek gingen vooraf aan een plaat van Pro Musica „Holland zingt" en de Piet Hein Rhapsodie van dr. Pe ter van Anrooy besloot dit gedeelte van het program ma. Van het bevrijdingsfeest maakten de zieken een deel van het wagenspel mee, zij hoorden een gesprt'" tussen de heer G. J. Kwakkel en de reporter ovtrr de ster rit waaraan een zo groot deel van Velsens jeugd deelnam en een deel van de opvoering van „De inne ming van Den Briel" uit hei Rextheater, waaraan een gesprek tussen wethou der De Boer, de heer Driesen en de regisseur vooraf ging. Tot iedere zaal drong deze uitzending door en het was voor menigeen alsof ze zich in eigen persoon tus sen de menigte bevonden. Het heeft hen enigszins en voor enkele uren eigen na righeid doen vergeten en zij hebben zioh één gevoeld met die allen daarbuiten, bevrijde Nederlanders, die, zonder het te weten, door hun aanwezigheid bij de ieestviering zon brachten in het leven van hen die tijdeJüW uitgeschakeld zijn. 'OOQOeOOOQOOOOOOOOOOOOOfyiOOOCiOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Van de prille ochtend tot de late avond is het VeUense verzetsmonu- ment duidelijk het centrum der feest viering ter gelegenheid van de vijfde Mei geweest: de ganse dag hebben drie stille wachters hun post bij dat gedenkteken ingenomen en in de avond is het zachte licht van de schijnwerpers over de groene, met een grote verscheidenheid van bloemstuk ken getooide talud gaan spelen. De vlaggen hebben er volstok bij gewap perd op de schrale voorjaarswind en vele Velsenaren hebben in de loop van de dag een groet gebracht aan (Ie nagedachtenis der genen, dank zij wier offer deze dag gevierd kon wor den: in Velsen haast voluit als „Be vrijdingsdag". Prestaties Op het Marktplein moesten in liet open baar prestaties worden geleverd door de groepen B en C. In groep A waren namelijk de leerlingen van 12 en 13 jaar ingedeeld, die de route zonder het nemen van hinder nissen konden uitrijden. Door de groepen B en C moesten echter prestaties worden geleverd, die voor sommigen lang niet mis waren. De heer Bolland s-tond dan op het Marktplein klaar met een stapel fietsban den. Al rijdende moest e'-ke deelnemer zich met de fiets door de buitenband rijden en wringen. Er vielen slachtoffers uiter aard maar het grootste percentage kwam er vlug en handig door. In de Vondellaan was een moeilijk te berijden parcours uit gezet. De route van deze hindernisrit was uitgezet tussen stalen paaltjes. Groep C had hier de taak met één hand te sturen en in de andere een bal vast te houden. Op het p'eir. van de Adolf var. Nassauschool stonden als derde hindernis tenslotte enige cvenwichtsbalken klaar,die genomen moes ten worden, door de ene groep met een pre senteerblad vol kegels, door de andere mei een ba'. d> onder de balk moest worden doorgehaa'd. Wekkers en luiers Een aardig intermezzo tijdens de rit vormde de ontmoeting van alle deelnemers met twee vreemd uitgedoste heren: „zon derling uitgedoste personen" stond er in de routebeschrijving. Aan deze mannen, waarvan er een met een wekker op de buik over de Slaperdijk stapte, moest gemeld worden hoeveel luiers er in de tuin van f.Tdijk nummer 26 te Spaarndam hingen. Het waren er elf, de theedoeken en broek jes niet meegerekend. Kreeg je van de man met de wekker een blauwe ptroep on de kaart, rirvn wist de jury dat de deelnemer niet goed had geteld. Rood was goed dus elf luiers en wanneer er geen blauwe en ook geen rode streep bij terugkomst op de kaart stond, had men de zonderlinge man nen niet ontmoet. De meesten hebben met behulp van het horloge en door enig „smokkelen" het wachten op hoekjes vlak voor een.controle.-" 'k>st nrecies viereneenhalf uur over cte: tocht gedaan. En de ruim zevenhonderd jongens en meisjes, die de route geheel uit roden, waren voldaan. Volgend jaar weer. Eindelijk ook iets voor deze jeugd on óch feestdag. R ugby-wedstrijd Om 4 uur waren alle deelnemers a:>n de sterrit in 't sportpark „Schooner.berg" om van wethouder H. de Boor te vernemen naar wie de-twaalf prijzen waren gegaan. Dat al'es geschiedde echter na afloop van de rughy-wedstrijd tussen Zuid-Afrikaanse en Delftse studenten. Een echte partij rug by het dient gezeed is het niet ge worden. Wel een demonstratie met een goede en prettige toelichting, die nie mand zal het ontkennen hier en daar zelfs e-m tikje sarcastisch was. omdat wel duidelijk bleek, dat de studenten zich spaarden en er een lauwe vertoning van maakten, die alleen aan het eind van de tweede helft van de wedstrijd even op flitste. De vijftien mannen in het groene hemd die van Afrika namen aldra de leiding, om die tijdens de gehele wedstrijd van twee maal een half uur te behouden. Na twaa'f minuten stonden zij al met 8-0 voor, welke telling niet moet worden ver geleken met voetbal, daar het over de lijn duwen van de eivormige bal alleen al drie punten oplevert en daar nog twee punten bii kunnen komen wanneer de bal daarna over de lat tussen de twee palen wordt geschont. In de zeventiende minuut kwamen er drie punten voor Nederland bij en daarbij 'ou het bliiven. want de einduitslag werd 23-3. Er zijn een paar mooi vervaardigde doel pun ties van de Afrikanen te zien ge weest. maar, nogmaals, het bleef bij een demonstratie en daar waren velen toch echt niet voor gekomen. Wethouder De Boer kwam daarna heel wat ecstdriftio-er in het veld. De hevrü- dinesrit was nok voor hem een nuwindende «-ehenrtenig geweest en hij vertelde er da- delük maar hij dat er voor elke groep vier prllzen waren. Aan welke school de wfssel- urijs toekwam, was hem noe niet hekend. m-»ar de uitslag daarvan volrt snoedig. Prijswinnaars in groep A (12 en 13 jaar)- waren: 1. Frudi Dammers. 2. Tnr»e de Feber. 3. Cnr Hartman. 4. Rob de Koek. In groep R gingen er met de prijzen vandoor: 1. L. Stoon. 2. Jan Huijhens, 9. Ruut Verwaiien. i. Ans Hase!aner. Van groen C verschenen hij de wethouder: 1. Joke Koovman. 2. Lia Donkers (die z;ch een voethal ate prijs koos). 3. T. P. Barogma en 4. W. Vis. De hee- ne Boer maakte van de gelegen heid gebruik om de oudere jeufd. die hij hier voor zi<*h on de tribune van S~hoonen- her? had. er op te wijzen, da<t Velsen in het kader van de viering van de 5e Mei een heel goede beurt heeft gemaakt. De ieug-d zal er echter van doordrongen moe ten zijn. dat de herdenking en de viering voortgezet moet«n worden, opdat men wer kelijk kan getuigen en de dankbaarheid kan tonen. Re jaarden bijeen De bejaarden uit Umuid^n-Oost. IJmui den-West, Driehuis en Ve'sen-dorp geno ten. evenals des ochtends de ieu-gd. tiidens twee voorstellingen in het Patronaatoge- bouw van frisse goochelkunst van Rens van der Zee, een jongeman, rap van ton® en nog rapper van hand. Ruim anderhalf uur wist hii de bejaarden op verrassend aantrekkelijke wijze met ziim frues met kaarten, duiven. rin®®n en wat al niet m»" bezig tc houden. De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas is er nog een kijkje komen nemen en heeft met de hon derden ouden van dagen genoten van die wonderlijke spelletjes van deze nog jeug dige goochelaar. Duizenden Velsenaren waren in de avonduren op het Marktplein samenge stroomd om daar vier van de Velsense muziekkorpsen bijeen te zien komen en te horen optreden. ,St. Caecilia" was er, de „IJmuider Harmonie" voegde zich daarbij en even later kwam ook „Wilhelmina" het plein opmarcheren. Ook het Velsen-Noord- se korps „Soli Deo Gloria" verscheen in deze contreien. -Gezamenlijk hebben de korpsen een mars gespeeld. De Velsense jeugd klom zelfs in de stei gers van de in aanbouw zijnde winkels, toen de eerste film werd gedraaid. Er wa ren vervolgens enige tekenfilmpjes, een muziekfilm en een rolprent over het na tuurschoon in Amerika te zien. Tijdens deze openlucht voorstel ling heeft de voor zitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os v. d. Abee'.en gesproken. De brandspuit en ladderwagen van de Velsen se brandweer kwamen om kwart over tien het feestterrein oprollen, om met acht stra len water te geven. Fen taptoe en een vreugdevuur besloten het festijn op het Marktp'e'n. In een dubbele voorstelling is gister avond in het Rex-theater de vrijwel onbe kende Amerikaanse film „Verloren Gren zen" gedraaid, behorend tot de zogenaam de „classics", ails klemmende herinnering aan de problemen, die er ondanks bevrij ding en vrede op deze wereld zijn gebleven. Een daarvan is de rassendiscriminatie en het is de grote verdienste van deze rol prent, dat zij het onomwonden voor de negers opneemt. Alleen het eind bevat een lichte concessie aan de openbare mening in de Verenigde Staten: de dokter-met- negerbloed, die in het oer-eonserva- tieve stadje van New Hampshire terecht komt en zich voor blanke uitgeeft, wordt tenslotte toch weer in de gemeenschap op genomen, waarmee maar even gezegd wil zijn, dat die Amerikanen op dit punt ten slotte zo kwaad nog niet zijn. De rest van het verhaal spreekt echter duidelijker taal. Vooraf heeft de heer J. van Os van den Abeelen zijn visie gegeven op de Bevrij dingsdag. zeggende, dat de voorfilm een pracht van een documentaire over de mo gelijkheden, die het samenwerken der vol ken biedt hem weer eens bepaald had bij de gedachte, dat de mogelijkheden tot vreedzame opbouw aan de andere kant ook aanleiding tot vernietiging en ellende kunnen inhouden. Als de belangrijkste winst van de bevrij ding onderkende hij inmiddels de herwaar dering van de menselijke waardigheid en in dat opzicht beleed hii zijn geloof aan samenwerking der mensheid. Wat dan ook de enige kans is zich de vrijheid waard te tonen. Met de wens, dat over de gescheiderheid heen, maar dank zij de verscheidenheid de wereld een betere toekomst tegemoet zal gaan, besloot hii-zijn toespraak. Ten op zichte van de afwijkende houdwvg van het Velsense gemeentebestuur over de vierirvr van de nationale snipDerdae. meende r'e heer Van Os te mogen opmerken, dat zulk een voorbeeld navolging verdient, opdat mettertijd weer het ranse Nederlandse volk zich eendrachtig de Bevrijdingsdag bewus? wordt en hem viert zoals hij gevierd hoort te worden. Burgemeester mr. M. M. Kwint bevond zich onder de genodigden. In Noordi feest De' bevrijdingsdag 1954, die de kinderen van de kleuterscholen in het gemeentelijk ontspar.ningsickaai aan de Van Diepen straat en voor de leerlingen van de laag ste klassen van de lagere scholen in het St. .Toseph-huis aan de Baniaertstraat met feestelijke bijeenkomsten rond poppenkast en marionettentheater, alsmede voor de hcogste klassen van de lagere scholen met een optreden van mr. Johnny in het Her vormd wijkhuis in de morgenuren de jeugd van Velsen-Noord liet delen in de feest vreugde, gaf 's middags en 's avonds tal rijke ouderen gelegenheid de herinnering aan de bevrijding levendig te houden. In samenwerking met het Werkcomité Beverwijk Bevrijdingsdag 1954 enerzijds, de Velser Gemeenschap anderzijds en de Commissie voor Bedrijfsontspanning van de Hoogovens was een programma voor de feestelijkheden vastgesteld, dat voor elk wat wils bood. Het kinderfestijn kreeg zijn hoogtepunt 's middags op het „Watervlief'-terrein aan de Wenckebachstraat. Hier was een kinder kennis opgezet met zweefmolen, draai molen, golfbaan en kranen met diverse attracties. Bij de kermis-attracties deden Een comité, bestaande uit inwoners van Amersfoort en uit oud-officieren van het Regiment Huzaren van Boreel, werkt aan de stichting van een fonds dat het trom petterkorps van de Huzaren in nieuwe uniformen moet steken. Een van de onder delen van de actie, die hiervoor wordt gevoerd, was het vervaardigen van een gramofoonplaat met twee opnamen van de trompetters van het regiment. Een gedeelte van de opbrengst der verkochte platen is voor de uniformen bestemd. Het eerste exemplaar van deze gramofoonplaat werd Dinsdag aan Prins Bernhard op het paleis Soestdijk aangeboden door oud reserve-luitenant-kolonel der Huzaren, E. C. baron Van Pallant, voorzitter van het comité. zich een achttal kleine ongevallen voor, doch EHBO'ers zorgden voor de gewenste hulp. Jeugd te gast bij Anke Last In het St. Joseph-parochiehuis had Anke Last gistermorgen drie maal de eerste klas sen van de lagere scholen op visite bij haar marionetten-theater. Op pakkende wijze vertelde en vertoonde zij het schone ver haal van Jemelja, die een goed jongetje was en dank zij de snoek en de spin tot velerlei edele daden in staat werd gesteld. De kleuters vermaakten zich opperbest en leefden intens met het gebeuren mee. De kinderen van de drie hoogste klassen werden in het Ned. Hervormd wijkgebouw beziggehouden door de illusionnist mr. Johnny. Door zijn grote welsprekendheid br#eide hij de jongens en meisjes zo zeer, dat zij, evenals de leerkrachten, telkens weer bij de neus werden genomen. De wiize lessen die mr. Johnny gratis ver strekte, konden echter niet ten uitvoer worden gebracht, er is tenslotte geen moe der, die uit krantensnippers een lekker kopje koffie kan zetten. De op deze wijze bereide koek en limonade bleek echter toch verorberbaar te zijn. De „Velser Gemeenschap" liet dit jaar ook de ouden van dagen delen in de viering van de bevrijdingsdag met een feest in het gemeentelijk ontspanningslokaal, dat bijna geheel gevuld was. 's Avonds openluchtbios Om half acht begon de voltallige Hoog oven Harmonie met drumband een muzi kale rondgang door „Noord", die niet alleen velen naar buiten lokte, doch tevens aanleiding werd tot een hele optocht van de jeugd achter de muziek. In de Hervormde kerk aan de Dijck- mansstraat werd om acht uur een bijzon dere dienst gehouden, gewijd aan de be vrijdingsdag. Er was voor deze bijeenkomst helaas niet zulk een grote belangstelling als was verwacht. Het programma met mede werking van mevrouw Renssen, cello; me vrouw B. den OtterSlotboom, sopraan, en de heer Adriaan Verschoor, orgel, lever de bijzonder fraaie vertolkingen van de celliste op. Ds. H. P. Huisman sprak naar aanleiding van Hebr. 11 30 A: „Door 't geloof zijn de muren van Jeruzalem gevallen." De openluchtbioscoop, die om negen uur op een terrein aan de Wijkerstraatweg tot besluit van de feestelijkheden werd ge geven, trok erg veel belangstelling. Dr. H. Voorzanger, die namens de Velser Gemeenschap, tenslotte de betekenis van de bevrijding belichtte, merkte op, dat wij in ons land in 1945 onze kans om van de bevrijding een nationaal feest te maken, hadden gemist. Hij wekte op er voor te zorgen de bevrijdingsdag van 1955 bewust te vieren. Raxuinen om Jericho In het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort gaf de Arbeiders Amateur To neelvereniging „Palvu" gisteravond tot slot van de feestelijkheden een openlucht uitvoering van het in drie bedrijven ge schreven stuk van Ben Eijsselsteijn „Ba zuinen om Jericho", reeds eerder door de toneelmedewerker Jan van Dam bespro ken. Slechts een honderdtal Santpoorters hebben de weg naar het park in deze koele avond kunnen vinden. Hun moeite werd echter dubbel en dwars beloond. De wind stilte tussen de bomen zorgde ervoor, dat j het gesprokene heel goed te volgen was; 1 mede dank zij de goede opstelling van mi crofoons en luidsprekers, welke het gehele terrein bestreken. De spelers brachten het stuk, dat geregisseerd werd door Jan Vel- zenboer, vol overgave. Het programma der viering van de Bevrijdingsdag in de gemeente Velsen heeft ook de aandacht getrokken van de Nederlandse Televisiestichting. Woensdagmorgen verschenen enige ci neasten in Velsen om opnamen te maken van de Bevrijdingssterrit Velsen 1954. Bij de molen de Santhaes werd de start van ruim tweehonderdenvijftig kinderen gefilmd en ook bij het Raad huis in Velsen teas men later bij de start presentIn het gisteravond uitge zonden televisieprogramma waren de opnamen te zien. Tot drie keer toe hebben de leden van de Onderwij- zerstoneelvereriiging OTK op Velsens negende bevrij dingsdag een met school kinderen gevuld Rex-thea- ter geboeid met hun gave opvoering van het kleurige geuzenstuk „De inneming van Den Briel". Met een vreugde, die tijdens de der de „ronde" zelfs nog niet gedoofd was, hebben de on derwijzers-tonelisten alles uit dit spel gehaald, wat er in gelegd is door de schrij ver, die overigens precies heeft geweten, wat kinde ren van toneel verwachten en daarenboven nog een beetje meer. Het is aldus een artistieke trilogie ge- j worden, op deze vijfde Mei. Gebouwd rond de histori sche gebeurtenissen in het stadje van Koppestok, ver telt dit stu'k van de huise lijke omstandigheden in de door de Spanjolen bezette veste: de wankelmoedige en onbetrouwbare school meester Dirk Jan Zegersz, die de collaboratie verkiest boven Oranje, de ronde her bergier Andiies Zegersz, die er wel even anders over denkt dan zijn broer en Hilbrand Modder, de ver rader ofwel „zevenstuivers- man", wie een paar centen voldoende zijn voor een i vuige daad, waarvan het einde meestal op of vlakbij de brandstapel te vinden is: zij allen werden levensecht en warm op de planken ge zet. Natuurlijk heeft de auteur zijn personen een beetje forser moeten aanzetten dan historisch wellicht ver antwoord was, maar daar leed het stuk als geheel ze ker niet onder mede dank zij de bekwaamheid, waarmee het deze dag is gespeeld. De ganse, uitge breide bezetting heeft ge acteerd, dat de vonken er af vlogen: gesteund door een magnifiek décor en een tot in de puntjes verzorgde costumering is dit spel vol humor en spot geworden tot eer. levend schutters stuk, waarvan de jeugd aan gene zijde van het voetlicht met volle teugen genoten heeft. De vele rollen er wa- ren er liefst 3-3 te vergeven maken het helaas onmo gelijk het spel van alle deelnemers aan een be schouwing te onderwerpen, wanneer wij hier dus enke len speciaal prijzen, geldt deze lof onverkort voor hun collegae. Jan Claes van Hoppen was de Brielse burgemees ter. De collaborerende dan, de Spanjolenvriend. De heer Jonkers heeft hem hetzelfde volle pond gege ven als hij eerder de kaste lein gaf: twee volkomen verschillende figuren, die echter in deze euie onder wijzer een knappe vertol ker vonden. De beide draai- hartige ven-aders Hilbrand en Zijbrand bekoorden eveneens door hun ver zorgde spel en een joviale liedjeszanger als Sjef van Gielse leek zo te zijn weg gelopen van HaLs „Vrolijke drinker". Alle taf reien kregen op deze wijze de sfeer hu moristisch _of^rol ernst die ze nodig hadden er. het is alleen maar te betreu ren, dat dit met zoveel ge degenheid ingestudeerde spel waarschijnlijk voorlo pig niet meer terug komt: met een paar kleine wijzi gingen zou het een zaal vol volwassenen evenzeer kun nen pakken als het gisteren de jeugd heeft gedaan. Evenals vorig jaar is ook nu weer het „wagenspel" door de gemeente getrok ken, om op verschillende plaatsen „den volke cond te doen" van het afgrijslijk avontuur, dat $en middel eeuwse schout zich op de hals haalde. Hella Haase's „Hoe de schout zichzelf strafte" is door „De Hooger Geest Ghesellen" weergege ven op een wijze, die alleen maar bewondering kón af dwingen. De niet malse temperatuur ten spijt heb ben zij dit eenvoudige, maar smakeliik vertelde verhaal van een schout, die in feite aansprakelijk is voor de diefstal van een worst, voor vele honderden Velsenaren gespeeld en weer-gespeeld op de be perkte „planken" van een aanhangwagen De laatste voorstellingen, op het Sta tionsplein van Oud-IJmui- den en 't Marktplein, trok ken verreweg de meeste be langstellenden, maar ook elders in Velsen hebben tallozen genoten van dit luimig opgepoetste stuk ge schiedenis. Een verbetering ten opzichte van vorig jaar was de omspelende muziek, al waren de uniformen van de muzikanten wel wat te modern van snit. J.F. miMSÊÉÈÉÊÈ w In het Griekse gebied, dat kortgeleden werd getroffen, bezocht Koning Paul van Griekenland slachtoffers van de ramp in een van de veldhospitalen, die moesten worden ingericht omdat de ziekenhuizen geheel met gewonden waren gevuld. Door de aardbeving, waarbij 27 mensen het leven verloren, werden meer dan 20.000 personen dakloos. Meer dan 2000 huizen werden volkomen vernield. DONDERDAG 6 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Arsenicum en oude kant". Alg. Bond van Ouden van Dagen, 14.30 uur, openbare vergadering in Patro naatsgebouw. Supportersver. „Stormvogels", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, eenjarig be staan, feestavond. VELSEN-NOORD Ontspanningswerk bejaarden. 20 uur, „Sint Jozefhuis", ontspanningsavond met I.E.V. VRIJDAG 7 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Min of meer een meer min". Felison, 20 uur, Heidestraat, lezing. Groninger Vereniging, 20 uur, zaal Flo ra, contactavond met bont programma. Kutsbibliotheeek. Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN Raadhuis. 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9