Geschiedenis en toekomst van het Weense Conservatorium Nieuw propaganda-offensief van „Morele Herbewapening' Twee jonge Nederlanders in een Frans stuk op het Weense toneel Regeringswisseling in Paraguay OEES berispt Frankrijk over liberalisatie 12 Volgelingen van dr. Buchman pleitten in Amsterdam voor hun ideologie Baby in lift geboren Sovjet-bevelhebber op bezoek in Heidelberg Wapensmokkel met duikboten naar Nicaragua Stalinstadt krijgt kerken Zeven Noren staan wegens spionnage terecht Scherpe critiek van nabuurlanden Alcide de Gasoeri president van het KSG-parlement? 'tl U AG 7 M bl 195 4 Internationale strijdgroepen van „Morele Herbewapening" hebben over de gehele wereld nieuwe intensieve propaganda- acties ontketend teneinde hun ideologie berustend op de vier pijlers: absolute eer lijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde uit te dragen onder alle volken. Zij bedienen zich daarbij onder andere van een toneelstuk „The boss", waarin de Engelse journalist Peter Howard deze idea len gedramatiseerd heeft en welks opvoe ringen door Franse. Engelse, Italiaanse en Duitse toneelgroepen vooral zeer grote weerklank gevonden hebben. „Arbeiders dronken", volgens de Italiaanse en Franse pers, „de ideeën van het stuk gretig in en brachten de uitvoerenden na afloop der voorstellingen staande een ovatie". Even veel bijval vond „The Boss" bij leidende politici en industrieelen over de gehele wereld. Na een uitvoering in Torviscosa, een overwegend communistisch industriecen trum in Noord Italië, schreef de Messagero Veneto: „Gisteravond ontstond overal en in ieder een nieuwe geest en Morele Her bewapening bracht deze. In Torviscosa is een vuur ontstoken". Ook in ons land zijn al enkele uitvoerin gen van dit stuk gegeven, onder andere in Delft, waar een Duitse groep het in Maart op uitnodiging van de burgemeester voor een stampvolle zaal gespeeld heeft, hetgeen ook daar resulteerde in massale geestdrif tige bijval. Gisteren is het stuk opnieuw door deze Duitse groep ten tonele gebracht in Amster dams Stadsschouwburg, voorafgegaan door een persconferentie met verschillende kop stukken van Morele Herbewapening, die de „strijdgroep" vormen welke deze mani festaties in Nederland heeft helpen voor bereiden. „Captains of industry", vakvereni gingsleiders. grootgrondbezitters en gewone arbeiders uit Scandinavië. Frankrijk, Duits land, Amerika, Engeland en India zaten daar als oude vrienden bijeen in een der zalen van Krasnapolski om jegens de Ne derlandse pers te getuigen van hun be kering tot de ideologie van Frank Buchman. Daar was als eerste de Engelsman Harry Wickham. ex-labourorganisator, die in on vervalst Cockney-Engels vertelde waarom hij voor Morele Herbewapening gekozen had: „Op een goede dag ontdekte ik, dat wij moderne mensen met al onze plannen, organisaties en technische wonderen geen betere wereld, en zelfs geen vrede kunnen maken, omdat ons een ding ontbreekt: het bewustzijn dat wij eerst onszelf verbeteren moeten. Wij hebben de mond vol over democratie en vrijheid, maar thuis en in ons werk spelen wij dictatortje. Toen las ik over Morele Herbewapening, welker basis de nieuwe mens is, de mens die absoluut eerlijk, rein, onzelfzuchtig en met liefde door het leven wil gaan en toen begreep ik dat hier de uitweg was. Millioenen heb ben dat met mij begrepen, zoals sinds 1946 op de conferenties in Caux gebleken is. Onze ideologie is de enige die werkelijke Europese eenheid, uitbanning van rassen discriminatie, en democratische samen leving en een duurzame vrede mogelijk maakt". „Ik heb geleerd, naar God te luisteren, ook bij mijn problemen als zakenman", zo vertelde hierna Farrar Vickers, directeur van een grote olieindustrie in Leeds, Enge land. „Eerst had ik er geen idee van dat God iets van zaken afwist, ik nam mijn winst en beschouwde mijn arbeiders als de instrumenten voor mijn zakelijke successen. Toen ontdekte ik de Morele Herbewapening en haar aloude levenswaarden en ik paste ze toe in mijn werk. Ik behandelde mijn personeel rechtvaardiger en mense lijker, nam genoegen met een winstmarge die ik „voor God verantwoorden" kon en maakte zelfs mijn concurrenten tot mijn vrienden, Over dit laatste punt was ik eerst niet erg gerust, maar de practijk heeft mij in het gelijk gesteld; alle mensen kunnen zonder haat en naijver samenleven en samenwerken wanneer zij gehoorzaam zijn aan Godswetten van naastenliefde en ver draagzaamheid, zoals ook dr. Buchman ze preekt". Karl Graf, een Duitse landeigenaar, ver telde hoe hij, die nooit soldaat of Hitleriaan geweest was, zich aanvankelijk onschuldig geacht had aan het leed dat het Derde Rijk I over de wereld heeft uitgestort. „Nu echter begrijp ik, dat wij allen mede-verantwoor- 1 delijk zijn omdat wij haat, afgunst en egoïsme in ons hart koesteren, waar be- I grip en liefde moesten zijn." Hij verheugde zich erover dat Morele Herbewapening ook in zijn land steeds meer ingang begint te vinden, omdat in het bijzonder Duitsland het wonder van zulk een geestelijke Re naissance maar zeer node ontberen kan. Izbal Quazi, redacteur van een studen tenkrant uit Karachi, sprak over de ar moede, de verdeeldheid en de verbittering in Azië waartegenover hij als enig licht punt de leer van Frank Buchman stelde. „De vier pijlers van Morele Herbewape ning" kunnen ook ons wankele werelddeel schragen", zo zei hij, „het alternatief is ver nietiging en ondergang, vanuit Azië, van de gehele wereld." Maurice Mercier, secretaris van de tex- tielarbeidersbond der Franse „Force Ouvrière" wees op de betekenis van de ideeën van Morele Herbewapening in deze tijd van materialistisch denken: „Ik heb een Marxistische scholing gehad, maar kwam al spoedig tot de ontdekking dat brood en vrijheid evenmin alleen zalig makend zijn als kapitaal en winst. Naast vrijheid van geluk is ook geestelijke be vrijding van de individu en van de volken nodig om tot een gezonde samenleving te kunnen komen en tot die bevrijding wijst Morele Herbewapening de weg. Vin den wij die weg. dan kunnen kapitalisten en arbeiders als broeders naast elkaar leven en dan zullen ook de conferenties voor de wereldvrede een wending ten goede krijgen. Een der Nederlandse kampioenen van Morele Herbewapening, ir. J. H. van den Broek, directeur van de Wereldomroep Radio Nederland, welbekend als „De Rot terdammer" van Radio Oranie in de Twee de Wereldoorlog, gaf tenslotte een inleiding tot het toneelstuk „Der Chef" (de Duitse versie van „The Boss"). Dat juist een Duitse toneelgroep dit stuk in Nederland uitvoert, zag ir. Van den Broek als een poging om de aversie van de gemiddelde Nederlander jegens onze Oos terburen te doorbreken en de opvoering in Delft had reeds bewezen dat dit mogelijk was. „Morele Herbewapening" immers brengt een boodschap van eenheid voor iedereen en overal en dat geldt dus ook voor en jegens de Duitsers". In de eeuw waarin wij hebben geleerd het atoom te splitsen, moeten wij leren de mensheid te verenigen: coöpereren of exploderen. In een geblokkeerde lift van het St. Helen's hospitaal te Hastings in Engeland heeft een moeder het leven geschonken aan een dochter, aldus meldt „The Times". De vrouw was in gezelschap van haar echtge noot en een verpleegster. Terwijl techni ci bezig waren om de lift weer op gang te krijgen, gaven enkele verpleegsters dekens door aan de in de lift opgesloten zaalzus- ster en instrueerden haar en de echtgenoot hoe de moeder behandeld diende te wor den. Even voordat de baby werd geboren kwam de lift vrij, en kon een vroedvrouw zijn bij de verlossing. Moeder en kind ma ken het wel. HEIDELBERG (Reuter) De Russische commandant in Oost-Duitsland, generaal Gretsjko, heeft Donderdag een beleefd heidsbezoek gebracht aan de Amerikaanse bevelhebber in Europa, generaal Hoge, in diens hoofdkwartier te Heidelberg. Dit was het eerste beleefdheidsbezoek aan Wes-t- Duitslar>d van een hooggeplaatste Russische militair sedert 1946. GeneraaJ Gretsjko beantwoordde een bezoek, d-at generaal Hoge hem bracht in November j.l. kort na zijn benoeming tot Amerikaans bevelhebber in Europa. Generaal Gretsjko ging vervolgens naar het hoofdkwartier vea het Franse leger in Baden-Baden, waar hem een diner werd aangeboden door generaal Noiret, de be velhebber van de Franse troepen in West- DuitsLmd. De Fransen staken de Russische vlag uit. Generaal Gretsjko was vergezeld van generaal-majoor Trooov, plaatsvervangend stafchef en generaal-majoor Dolitsjev, zijn adviseur voor luchtmacbtaangelegenheden en andere stafofficieren. Britse autoriteiten in Bonn verwachten dat Gretsjko zich ook naar die Britse zóne zal beseven, vermoedelijk naar het hoofd kwartier van het Britse Rijnleger in Bad Oeyenhausen. MANAGUA AFPï De regering van Nicaragua heeft verklaard, dat er zich aan de kusten van Nicaragua een uitgebreide wapensmokkel afspeelt. De regering had een onderzoek ingesteld, nadat aan de Stille-Oceaankust een aantal malen een onbekende duikboot werd waargenomen. Het onderzoek leidde tot de ontdekking van verscheidene opslagplaatsen van clan destien ingevoerde wapenen in het kust gebied waar de duikboot was gezien. In legeringskringen werd vernomen, dat deze wapenen deels van Russische makelij zijn en aangevoerd werden uit landen ach ter „het ijzeren gordijn". President Somoza heeft op een bijeenkomst van leden van het corps diplomatique en journalisten een aantal van deze op het strand bij San Maar tin gevonden wapens getoond. BONN (Van de A.N.P.-correspondent) Stalinstadt, de grote „socialistische mo delstad" van Oost-Duitsland, zal toch ker ken krijgen. De stad is in de laatste jaren in de nabijheid van Frankfort aan de Oder gebouwd als een toonbeeld van de socia listische stad der toekomst. Haar twintigduizend bewoners zijn me rendeels arbeiders van de in deze streek gebouwde hoogovenbedrijven. Lange tijd hebben de kerkgenootschappen vergeefs getracht de stedelijke overheid er toe te bewegen de bouw van kerken in de stad toe te staan. Deze verzoeken waren steeds afgewezen omdat in het stadsplan geen plaats meer voor kerken beschikbaar was. De secretaris der communistische partij, Ulbricht, zou hebben verklaard, dat hij in Stalinstadt geen kerktorens wenste te zien. Thans heeft het verbindingsbureau der Oost-Duitse regering voor kerkelijke vraag stukken de protestantse en rooms katho lieke kerkleiders medegedeeld, dat niet al leen de toestemming, doch ook de middelen voor de bouw van twee kleine kerken ge geven zullen worden. CLORINDA, Argentinië (U.P.) Na de revolte van een deel van het leger tegen president Federico Chaves is in Paraguay een regerings,,junta" gevormd. Leider van de junta is Tomas Romero Perreyra. Het nieuwe bestuur werd gevormd door het nationale republikeinse genootschap waar van Chavcs een der leiders was. Over het lot van Chaves is niets bekend. Generaal Alfredo Stroetner, opperbevel hebber van het Paraguese leger, heeft in een radiorede de bevolking de verzekering gegeven dat de „orde hersteld is in de eenheden van de eerste cavaleriedivisie, dat alle garnizoenen de orders van de op perbevelhebber blijven uitvoeren, evenals de instructies van de regeringsjunta, en dat rust heerst in de republiek". De eerste cavalerie-divisie kwam Woens dag in opstand tegen de regering van Cha ves en later werd gemeld dat Chaves in feite een gevangene was van de strijd krachten. (Reuter) De huidige rechtse regering kwam in Januari 1949 na een revolutie van vier uur zonder bloedvergieten aan de macht. Het was de zevende revolutie in veertien maanden tijds. President Chaves werd in 1950 in zijn ambt bevestigd. Presi dent Perón van Argentinië zou terugkomen op zijn voornemen, Woensdag een bezoek te brengen aan Asuncion als gast van dr. Chaves. Het Argentijnse Congres heeft hem Woensdag toestemming gegeven bui tenlands te vertoeven. Deze vergunning is een jaar geldig. In Kirkenes, in het hoge Noorden van Noorwegen, is een belangrijk spicmnage- proces aa:n de gang, dat steeds meer de aandacht vraagt. Een 30-jariige voormalige luitenant van de Russische inillichtóin/gen- dienst, Georgi Pavlov, die verleden jaar uit Rusland vluchtte en om politiek asyl in Noorwegen vroeg, zal de kroongetuige zijn in dit proces tegen zeven Noren, die be schuldigd worden van spionnage voor de Sovjet-Unie. Op de huidige zitting zijn er in het ge heel twaalf getuigen, waaronder vijf van de beklaagden. Twee andere beklaagden zullen volgende week terecht staan. Pavlov, die als gewoon passagier met de postboot uit Oslo in Kirkenes is aange komen, woont hier op een geheim acces en wordt zwaar bewaakt. In de eerste twee dagen van het proces is gebleken, dat deze spioranaigezaak veel ernstiger is dan het zich oorspronkelijk liet aanzien. Waarnemers, dlie de gehele gang van zaken nauwkeurig gevolgd hebben, be weren dat Rusland op het moment waar schijnlijk op de hoogte is van ailEe belang rijke militaire en ndet-militadre zaken in Kirkenes. De beklaagden hebben toege geven, dat zij jarenlang de Russen voor zien hebben van alle mogelijke, in het bij zonder militaire, inlichtingen. Een van de beklaagden heeft verteld hoe men hem verzocht had de plaatsvervangend politie-chef van Kirkenes te ontvoeren en naar Rusland te brengen. Hij heeft deze opdracht echter ndet uitgevoerd. Westelijk antwoord aan Moskou LONDEN (A.F.P.) Het Westelijk? antwoord op de Sovjet-Russische nota van 31 Maart met het voorstel tot toetreding van de Sovjet-Unie tot de NAVO, zal van daag in Moskou overhandigd worden. (Van onze correspondent in Parijs) De tweedaagse besprekingen, de de 18 ministers van de Organisatie van Europese Economische Samenwerking kn Parijs heb ben gehouden, zijn geëindfigd. Het centrale vraagstuk van de Europese Betalings Un:e wordt uitgewerkt door een comimiesie, diie vóór 30 Juni a.s. een definitief voorstel moet doen. De debiteuren hebben toege zegd een belan.grijk deel van hun schulden op korte termijn in contanten af te lossen. Tijdens de besprekingen over de handels- liberalisatie heeft Frankrijk opnieuw een harde noot te kraken gekregen. Vooral van de kant van Duitsland, België en Neder land zijn bezwaren geopperd tegen de im- v oer belasting waarmee de Franse regering heeft getracht de risico's van een gedeel telijke liberalisatie tot 54 pet. op te van gen. Deze maatregelen, waarmee een de valuatie moest worden gemaskeerd, moe ten zo gauw mogelijk verdwijnen. Boven dien moet Frankrijk die liberalisatie-cijfers vóór 1 November a.s. tot 75 pet opvoeren. Edgar Faure, de Franfie minister van Fi nanciën, kon echter niet bo'oven dat zijn land deze aanbevelingen volgens de letter zal kunnen volgen. BONN. (DPAl. Waarschijnlijk zal de Italiaanse ex-premier, Alcide de Gasperi, Dinsdag te Straatsburg verkozen worden tot president van het parlement van de Euronese Kolen- en Staalgemeenschap Hij zal Paul Henri Spaak opvolgen, die als nieuwe minister ven Buitenlandse Zaken in België, zijn functie moet neerleggen. De grote partijen in het KSG-parlement bereikten in voorbesprekingen naar in parlementaire kringen te Bonn vernomen wordt reeds overeenstemming aangaan de de cand:datuur van De Gasperi. In deze kringen wordt deze candidatuur toege juicht, aangezien De Gasperi hier geldt als „een van de grote Europeanen". TUSSEN de Staatsopera te Wenen, die volledig is hersteld, en de Academie voor muziek en andere uitvoerende kun sten ligt de muziekwijk van Oostenrijks hoofdstad. Een gedenksteen in de gevel van een hotel in deze wijk zegt ons, dat hier eens Richard Wagner woonde. Daar in de buurt vindt men een huis van licht rode steen. Het is het gebouw van de Weense Muziekvereniging, waar de ver maarde concerten worden gegeven. Vroe ger was in dit gebouw de voorloper van de academie ondergebracht, het Conservato rium van de vereniging van muziekvrien- den. Johannes Brahms had in zijn kamer uit zicht op het gebouw, waarachter de Bösen- dorferstrasse ligt, genoemd naar de hier gevestigde beroemde pianohandel. Toen het gebouw er nog niet stond, zat daar vlak bij Frans Schubert te componeren. Verderop aan de Schwarzenbergplatz staat het Concertgebouw, waarin thans ook het Conservatorium is gevestigd. Laten we eerst een kijkje nemen in de bibliotheek, waar behalve tweeduizend boeken en drieduizend brieven ook ge schriften worden bewaard, die de lezer vroeger tijden in de herinnering brengen. We vinden er bijvoorbeeld, dat in 1817 de toen pas vijf jaar oude Vereniging van Muziekvrienden van het Oostenrijkse Kei zerrijk een school voor koorzang heeft opgericht. De opleiding werd er begonnen met twaalf jongens en meisjes onder lei ding van de hofkapelmeester Antonio Sa- lieri, in het huis „De rode appel" aan de Singerstrasse. Dit koor telde een jaar later al tweemaal zoveel leerlingen. In de daar opvolgende jaren werden er klassen voor viool en piano aan toegevoegd en in 1821 varieerde men de instrumentale studie nog meer. Wij noemen cembalo en viola d'amore. Er stond toen in Wenen een con servatorium in de ware zin des woords. na Parijs en Milaan het oudste van Europa. Omstreeks 1820 werd er nogal druk ver huisd, omdat er steeds meer klachten wa ren gekomen over burengerucht Het heeft echter de gestadige groei van het Conser vatorium niet gestuit, want er moest ten slotte worden besloten een nieuw gebouw neer te zetten, dat vlak voor de tweede wereldoorlog werd voltooid. Een opsomming van leerlingen en stu denten, die aan het Conservatorium werk zaam waren en thans in de muziekgeschie denis een vaste plaats hebben, zou kolom men vullen. Voor de traditie van het Weens vioolspel is het echter nodig twee namen te noemen: Georg Helmesberger en Joseph Helmesberger, die samen zestig jaar aan het instituut verbonden zijn geweest. Toen Joseph, de zoon van Georg, directeur was, heeft de componist Anton Bruckner er in 1861 zijn examen voor orgel en theorie gedaan. Tijdens dat examen openbaarde Bruckner zich als een zo groot genie, dat een der leden van de examencommissie uit riep: „Examineren wij hem? Hij zou eigen lijk ons moeten examineren!". Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Bruckner in I 1868 aan het Conservatorium docent werd I in harmonie, contrapunt en orgel en tege- Bronislaw Hubermann lijkertijd een aanstelling kreeg als orga nist in de keizerlijke hofkapel. Gedurende de afgelopen jaren zijn de namen van thans bekende musici met het conservatorium vergroeid. Wij noemen hier die van de componisten Alban Berg, Ferruccio Busoni, Arnold Schönberg, Georg Enescu, Ernst Krenek, Gustav Mahler, Franz Schmidt en Hugo Wolf, die van de dirigenten Oswald Kabasta, Clemens Krauss, Hans Richter, Franz Schalk, Felix Weingartner, die van de instrumenta listen Carl Flesch, Friedrich Gulda, Bro- nislaw Hubermann, Josef Joachim, Fritz Kreisler, Erika Morini, Arnold Rosé, Emil Sauer, Wolfgang Schneiderhan, en die van de zangers Anton Dermota, Erich Kunz, en Ljuba Welitsch. Er zijn thans twaalfhonderd leerlingen, waarvan honderdzestig buitenlandse. Van de Oostenrykse leerlingen is ongeveer de helft werkstudent. De meesten van hen verdienen hun studiegeld als bouwvak arbeiders. De onderhandelingen, die al enige tijd gevoerd worden, om het aantal beurzen uit te breiden, geven blijk van een streven om aan de nood van de werk studenten tegemoet te komen. De in 1951 opgerichte vereniging „Vrienden van het Staatsconservatorium" wil ook door toe kenning van meer beurzen de ontwikke ling van de hedendaagse muziek stimu leren. TEDER jaar weer levert het conservato rium jonge krachten aan het Weens Philharmonisch Orkest, aan de Staats opera en aan vele, ook buitenlandse orkes ten. Onder leiding van de directeur, prof. dr. Hans Sittner, zijn er op het ogenblik enkele klassen voor de studie van kerk muziek, dans, toneel en regie. Tevens is er een operaschool. In totaal zijn er honderd veertig docenten. In 1952 werd de dansschool onderge bracht in het slot Schönbrunn. In het thea ter van dit slot (gebouwd door Maria The- resia) heeft de toneelschool een eigen stu dio. In het studiejaar 19521953 is er een tweejarige cursus geopend voor muziex voor toneel, film en hoorspel en er worden van tijd tot tijd voordrachten gehouden door belangrijke buitenlandse musicolo gen. Toen het Weens conservatorium zich eenmaal rijp genoeg voelde, heeft het in samenwerking met buitenlandse conserva toria uitwisselingsconcerten voorbereid, die thans jaarlijks worden gehouden. In de afgelopen jaren geschiedde de uitwisseling met Brusff1' Luik en Belgrado. De vele successen van de leerlingen van het conservatorium, die deelnamen aan de wedstrijden tonen duidelijk de kwaliteit van de opleiding aan. Behalve het kerk koor, het tachtig man sterke symphonische orkest en het door de vereniging „Vrienden van het Conservatorium" opgerichte „Haydn-kamerorkest" verdient het „Con servatorium-Kamerkoor" bijzondere aan dacht. Dit élite-ensemble onder leiding van prof. Ferdinand Grossman behaalde al in 1948, dat is twee jaar na de oprichting, een prijs op een internationale wedstrijd voor koren in Engeland. Het boekte goede resultaten bij concerten ter nagedachtenis van Bach in Parijs en op tournée's in Italië en Scandinavië. Bovendien nam het koor deel aan het muziekfestival van Edinburgh in 1951. In 1953 maakte het zelfs een tour- née van enkele maanden door de Verenigde Staten. Sedert 1947 worden er ieder jaar in Bad Aussee de feestweken van Oostenrijkse muziekstudenten gehouden. Het program ma hiervoor wordt voornamelijk samenge steld door ensembles en solisten van het Weens conservatorium. Vorig jaar werden de opera „De Toverfluit" van Mozart en de operette „Paganini" van Léhar uitge voerd. Deze feestweken zijn een nieuwe traditie geworden voor het Weens muziek leven. Het Weens Conservatorium staat open voor buitenlandse musici en is bereid tot en capabel voor een dergelijke inter nationale samenwerking. LADISLAUS ROSDY De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen (derde van links), is leider van de Nederlandse delegatie welke deelneemt aan de O.E.E.S.-conjerentie in Parijs. Hij wordt in zijn taak bijgestaan door de Nederlandse minister van Finan ciën, de heer J. v. d. Kieft. (Van onze correspondent in Wenen) Oostenrijkers zijn geen gemakkelijke toneelbeoordelaars. Zij hebben zelf veel te veel toneelbloed en beschikken over zoveel goede spelers, dat een buitenlander wel iets heel bijzonders moet zijn als hij hier de toets der critiek kan doorstaan. Toch heeft een landgenoot dit kunststuk vol bracht, ook al hebben wij de naam, dat wij geen toneelspelers zijn. Al weken lang speelt namelijk een zekere John van Dree- len de mannelijke hoofdrol in het Franse stuk „Gigi" van de bekende schrijfster Colette. „Gigi" is een successtuk in Wenen, omdat er in Europa welhaast geen andere stad is, de de Parijse atmosfeer van een goede vijftig jaar geleden zo goed aanvoelt en ook weet weer te geven. Des te verwon derlijker is daarom het feit dat juist een Hollander de rol van de jonge Parijse bon- vivant zo uitstekend vertolkt. John van Dreelen is een echte Hollan der, die zijn moedertaal perfect spreekt. Eigenlijk heet hij (Jack) Gimberg, naar zijn vader: Louis Gimberg, de bekende to neelspeler en conférencier. En dat wetende begrijpen we ook waaraan John zijn be gaafdheid te danken heeft. Hij is een natuurtalent, een geboren acteur, die maar moeilijk aan het gareel van de Toneel school kon wennen. Hij zweert nog altijd bij de practijk en daar heeft hij dan ook van genoten onder Cees Laseur en Johan de Meester maar na de bevrijding begon de wijde wereld hem toch te sterk aan te trekken. Zonder contract, met een mondje Engels van het gymnasium, ging hij over het Kanaal. Wat hij echter op anderen voor had, was een fenomenaal muzikaal geheugen. Hij leerde geen spraakkunst, maar luisterde naar de mensen, naar hun tongval, hun accent en bepaalde melodieën in hun stem. Hij hoorde hoe een Engelsman werkelijk zijn taal spreekt. Hij proefde de Italiaanse modulatie hij voelde het Franse accent aan en hij toonde een apart gevoel voor de intonatie van het Pools en van alle Slavi sche talen. Al die tonaliteiten borg hij op in zijn onfeilbaar geheugen om ze, waar nodig, volmaakt aan te wenden. Wij hebben wel eens horen beweren, dat niet hij het beste vreemde talen leert en spreekt, die de meeste „woorden" kent, maar hij die de toon en de klank van een vreemde taal in zich weet op te nemen en later volmaakt weergeeft. Wat de conversatie betreft, is dat oordeel stellig juist. Daarom is John van Dreelen zo'n groot talent. Daardoor werd hij in Engeland al spoedig door de BBC geëngageerd, later door niemand minder dan Sir Lawrence Olivier, onder wiens regie hij Shakespeare- rollen speelde, in Engeland als in de Ver enigde Staten. Van Dreelen bleef in Amerika, waar hij met succes optrad voor radio en televisie. Telkens vond men daar rollen voor hem, die een ander maar moeilijk kon spelen, bijvoorbeeld een Amerikaan met een Ita liaans accent, een Pool die Engels probeert te spreken, een Fransman die lange tijd in Duitsland heeft geleefd, enzovoorts. Hier lag de kracht van deze Hollander. In het begin van dit jaar kreeg hij toe vallig een uitnodiging uit Wenen om in de schouwburg van de zogenaamde „Josephs- stadt" op te treden. De voorstellingen gin gen echter niet door omdat de vrouwelijke hoofdrolspeelster ziek was geworden. Ter wijl Van Dreelen weer zijn koffers pakte en bijna klaar stond om naar Parijs te vliegen, kreeg hij een telefoontje van het Volkstheater: hij werd uitgenodigd om de rol van „Tonton" in het stuk „Gigi" te spelen. Van Dreelen nam het aan, ging naar de eerste repetitie en ontdekte tot zijn grote verbazing dat de Weense „Gigi" even- eveneens perfect Hollands sprak. Zij heet Nicole Heesters en is de jongste dochter van Johan Heesters. Al kan „vader" Heesters vooral be kend van film en operette nog altijd op de sympathie van het Oostenrijkse pu bliek rekenen, dat wil niet zeggen dat de Oostenrijkers (en vooral de Weners) een oogje toedoen als zijn dochter optreedt. Integendeel, zij zijn op dit punt heel objec tief en critisch. Dat schijnt „papa" trou wens ook te zijn. Want er gaan geruchten in Wenen, dat hij zich met alle geweld heeft verzet tegen een toneelcarrière van zijn dochter. Hoe het echter ook zij: het resultaat van alle critiek is geweest, dat het Weense publiek in Nicole Heesters een opkomende ster ziet, een toneelspeelster van het zui verste water, die het publiek niet zozeer door haar knappe verschijning dan wel door haar natuurlijk spel volkomen heeft overrompeld. Nicole Heesters is nog maar zeventien jaar en zij bezoekt nog steeds de Toneelschool, maar het succes van de door haar gecreëerde Gigi is zo groot, dat zij intussen al werd geëngageerd door de schouwburg in de Josephsstadt, waar een van de beste Weense ensembles optreedt. Ook Willy Forst heeft haar nu voor zijn nieuwste film „Cabaret" ontdekt, waarin zij een van de hoofdrollen zal spelen. Maar daar tussendoor blijft zij de toneel school bezoeken. En dat de roem haar niet naar het hoofd stijgtdaarvoor zorgt in de eerste plaats haar vader en vervol gens het critische Weense publiek. <^rieven aan de redactie (Verkort weergegeven) Bewustwording. Als bevestiging van hetgeen in uw artikel „De Grote Vijand" wordt gezegd, namelijk dat als verscheide ne mensen hun mening kenbaar maken, er een veel groter aantal is dat zwijgt doch deze mening deelt, moge ik u doen weten dat ons gezin ook inderdaad de militaire parade een schandaal vindt en vele ken nissen met ons. Anderen, met wie we er over spraken, waren het zich niet bewust, maar moesten het toegeven. Het doel van deze wereld schijnt te zijn: bewust wor den. Met als gevolg waarschijnlijk: Vol gend jaar geen militaire parade op Ko ninginnedag! W. Militaire parade. Ja, wij hebben weer vrede en kunnen weer Koninginnedag vie ren en dat hebben wij te danken aan ai die moordwerktuigen en bemanningen, die een vorige inzender in een ingezonden stuk beschrijft. Maar in wat van een we- reld kunnen wij weer Koninginnedag vie ren: een wereld van haat en nijd, haast nog erger dan voor 1940. Dat is de vrucht en zegen van al die moordwerktuigen met bemanning. Nee, dan houd ik 't liever bij 't stukje van de heer A. de S. Zandvoort, die wijst op Christus en zijn leven. Ja, laten wij, geen mens uitgezonderd, van welke kerk of geen kerk, van welk geloof of zelfs geen geloof hij of zij ook moge zijn, laten wij allen eens gaan leven naar 't gezegde van Christus: Die met 't zwaard omgaat, zal door 't zwaard vergaan. Wij weten allen dat, zoals het nu gaat, de wereld naar de afgrond gaat en wij allen zullen daarin meegesleept worden. Wie durft de leer van Christus in deze wereld uitdragen0 Niet met de mond, maar met de daad? Wie durft tegen eigen overheid zeggen: aan al die moordpartijen en voorberei dingen daarvoor doe ik niet mee? Want wie werkelijk gelooft zal zeker alle conse quenties, daaraan verbonden, aanvaarden. J. A. F. Militaire parade Met aandacht heb ik gelezen het hoofdartikel in dit blad van 5 dezer en evenzeer de talryke be zwaren, die geuit zijn ten opzichte van de in de laatste dagen gehouden militaire parades, waarbij ik mij volkomen kan ver plaatsen in de gedachtengang, die tot het schrijven daarvan heeft geleid. Men beschouwe mij nu niet als een ver- heerlijker van oorlogsmanifestaties, maar dat ons kleine land toont, niet zoals in 1940 practisch onmachtig te willen staan tegen over welke overweldiger dan ook en be reid is daartoe zijn volkskracht en een deel van zijn geldmiddelen beschikbaar te stel len, kan ik toch niet als verwerpelijk be zien. Dat men voor dergelijke parades de verjaardag van H.M. de Koningin niet de juiste gelegenheid acht, kan ik zeer wel beamen, doch iets anders lijkt mij dit ten opzichte van de bevrijdingsdag ^n dan diene men de parade, evenals een brand weerdemonstratie te bezien als een spec taculair schouwspel, zonder daaraan direct het begrip „oorlog" vast te koppelen. J. E. VOET. Militaire Parade Met verwondering heb ik de ingezonden stukken over dit onderwerp gelezen en mijn verwondering werd ergernis toen ik uw hoofdartikel van 5 Mei las. De Raad van Ministers heeft besloten het accent van de viering van de nationale bevrijdingsdag te verplaatsen van 5 Mei naar de Koninginnedag. Aldus schrijft de Regering in een circulaire aan het Rijkspersoneel. Dit bracht mee dat demonstraties, als hoedanig deze parades zijn te beschouwen, en die wellicht waren bestemd voor de bevrijdingsdag, nu op de Koninginnedag werden gehouden. De door u en mij gekozen Regering wenste dit zo, en dit hebben u en ik te aanvaarden. Er is een militaire macht nodig om een mogelijke overval, als waaraan wij in 1940 ten offer vielen, te keren. Het is gewenst dat wij beter zijn voorbereid dan toen. Als nu onze Regering het nodig acht om de door het volk gewenste militaire appara tuur aan het volk te tonen, dan kan ik het allerminst waarderen dat u dat volk be titelt met „een troep onnadenkenden", die „zich komen vergapen zonder te beseffen wat het vertegenwoordigt". Ik meen dat u, aldus doende, uw taak van volksvoorlichter verkeerdelijk uitvoert. Wie de parade niet wil zien, die blijve thuis. L. A. DE REGT

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 14