Laniel dwong vertrouwen van Nationale Vergadering af Koningin Juliana geïnstalleerd als erelid van Carpenters-gilde Weerbericht Meerderheid zonder illusies voor na-Geneefs tijdperk F rans plan tot plaatselijke wapen stilstanden en verkiezingen Belgische regering kreeg het vertrouwen van de Kamer Verwachtingen van Genève gaven de doorslag Minder Amerikaanse, en meer Britse kolen Wij zijn betrapt als bluffers" Nieuwe stormloop op Dien Bien Phoe Europese verkiezingen reeds in 1955? McCarthy krijgt - als bijna altijd - zijn zin Het woord is aan. Bekoorlijke plechtigheid in de Londense City 68e JAARGANG No 253 VRIJDAG 7 MEI 1954 velser Haarlems Dagblad editie 298e JAARGANG No 101 KSG-rapport over importen Weer doodstraffen voor moordenaars in Rusland Amerikaans toestel in Indochina neergehaald Indochinese besprekingen uitgesteld Democratisch senator: Communisten kiezen in West-Berlijn weer mee Twee buitenposten 9ioverpoeld,y Hij dreigt met onthullingen Scherpe oppositie van de rechterzijde Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm.5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) Met een betrekkelijk grote meerderheid van 311 stemmen voor en 262 stemmen tegen (van 99 communisten, 104 socialisten, 59 Gaullisten, radicalen en conservatieven) heeft premier Laniel gistermiddag zijn ver- trouwensmotie in de wacht gesleept. Voor de stemming had de premier de tribune beklommen om de betekenis van de uit spraak, waarom hij nu verzocht, nog eens nauwkeurig te belichten. Die betekenis projecteerde hij op het scherm van de Geneefse conferentie. „Het gaat nu niet meer om mijn persoon, of om een ander", zo verklaarde hij, „maar enkel om de vraag of gij al dan niet van oordeel zijt dat aan de conferentie in Genève alle kansen van slagen moeten worden gebo den. Indien ik straks geen meerderheid achter mij zou vinden", zo besloot Laniel, „zal automatisch ook de conferentie van Ge nève moeten worden uitgesteld, en, wie weet, afgesteld. In de verhoudingen in In dochina én de perspectieven van de oorlog zal dan geen verbetering kunnen komen." Schrikbeeld Het is vooral dit schrikbeeld geweest van een internationale conferentie, waarop Frankrijk altijd heeft aangestuurd en die het parlement had kunnen torpederen, dat LUXEMBURG (United Press) De West-Europese kolenimport uit de Ver enigde Staten is verleden jaar met 60 pro cent gedaald vergeleken met 1952, zo heeft het hoge gezagsorgaan van de K.S.G. be kend gemaakt. Verklaard werd dat deze scherpe daling het resultaat was van een aanzienlijk opgevoerde onderlinge handel van de leden der K.S.G. met Groot-Brit- tannië. Deze (en andere) cijfers zijn yervat in het jaarverslag van het hoge gezagsorgaan dat volgende week in Straatsburg bespro ken zal worden door het K.S.G.-parlement. Behalve dat er in gezegd wordt dat het volume der importen uit de Verenigde Sta ten daalde met 60 procent, wordt verteld dat de importen uit Groot-Brittannië met meer dan 40 procent stegen. „De intensievere handel binnen de ge meenschappelijke markt zelf, heeft gehol pen de importen van anthraciet te beper ken, die omdat zij in schaarse valuta be taald moesten worden, zwaar gewogen heb ben op de handelsbalansen van de landen der gemeenschap", heet het in het rapport. Laniel zijn overwinning heeft bezorgd. De premier heeft de Nationale Vergadering kan men zeggen haar vertrouwen niet alleen afgesmeekt, maar haar eigenlijk tot dat vertrouwen gedwongen. Dat zijn ministerieel leven gisteren niet werd afgesloten, heeft de minister-presi dent zo opnieuw te danken aan een samen werking van omstandigheden, maar over de werkelijke zin van het vertrouwen, dat in het parlement nu heersen zou, kan men zich beter maar geen illusies maken Dat zal na Genève stellig zeer gauw blij ken. PARIJS (Reuter) Parlementsleden hadden een debat over Indochina voorge steld, omdat zij vonden dat minister van Buitenlandse Zaken Bidault te ver was ge gaan door een beroep op de Verenigde Sta- Radio-Moskou meldt, dat moordenaars voortaan in de Sovjet-Unie ter dood kun nen worden veroordeeld. Het besluit werd genomen ingevolge „verzoeken van Sovjet burgers en openbare organisaties". Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Sovjet-staat, dat moord ook met de dood kan worden bestraft. Te Londen neemt men aan, dat de maatregel een gevolg is van een toeneming van het aantal mis daden, blijkens de jongste berichten in Sivjet-bladen. In 1947 schafte de Sovjet- Unie de doodstraf zelfs voor politieke mis drijven af, maar in 1950 werd zij weer in gevoerd voor spionnage, sabotage en ver raad. ten te doen om troepen naar Indochina te zenden. Zij vreesden dat dit, op een tijd stip waarop in Frankrijk algemeen het ver langen bestaat de zeven jaar oude Indo- chinese oorlog te beëindigen, zou leiden tot verlenging van de oorlog en uitbreiding van het strijdtoneel. HONGKONG. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die voorraden heeft uitgeworpen boven Dien Bien Phoe, heeft medegedeeld, dat een van de transportvliegtuigen van de maatschappij in Indochina is neergescho ten of tot landen is gedwongen. De woord voerder zeide niet te weten waar het toe stel is neergekomen. Het aantal beman ningsleden is nog niet bekend. De directeur van de maatschappij, Cox, is met een medewerker op weg naar Hai phong om een onderzoek in te stellen. COLOMBO (U. Press) De premier van Ceylon, sir John Kotelawala, heeft een communistisch verzoek verworpen om een landingsverbod uit te vaardigen voor de Amerikaanse „Globemasters", die Franse troepen naar Indochina brengen. „Het heeft geen zin mij te verzoeker, neutraal te blijven in het voordeel van de verkeerde partij", zo zeide hij op het mo ment, dat de Amerikaanse toestellen van Karatsji in Pakistan koers zetten naar Colombo op Ceylon. De communistische afgevaardigde Keu- neman, wees er op, dat Kotelawala en de premiers van India, Pakistan, Birma en In donesië hier vorige week in conferentie bijeen waren geweest en toen een oproep haddien gedaan voor een onmiddellijk „staakt-het-vuren" in Indochina. Hij voeg de hier nog aan toe, dat in de oproep van de Aziatische premiers alleen voorzien was een stopzetting van de hulp van buiten, nadat een bestand in werking zou treden. Frankrijk heeft Donderdag verzocht de besprekingen over Indochina, die vandaag zouden beginnen, uit te stellen, aangezien de delegaties van Cambodja en Laos nog niet in Genève zijn aangekomen. Rusland heeft het Franse verzoek om uitstel aan vaard. Vandaag zal over Korea worden ge sproken. In Westelijke delegatiekringen hoopt men, dat de besprekingen over Indochina Zaterdag zullen kunnen beginnen, doch in kringen die in nauw contact staan met Laos. Cambodja en Vietnam, werd ver klaard, dat deze besprekingen wellicht pas De Keukenhof te Lisse ziet er op het ogenblik prachtig uit. Door de lage dagtempera turen blijven de bloemen langer goed dan normaal, hetgeen voor het tentoonstel~ lingsbestuur aanleiding is geweest te besluiten de Keukenhof tot en met Hemelvaartsdag geopend te houden. 99 WASHINGTON (AFP) „Onze vijan den hebben ons als bluffers betrapt. Onze vrienden zijn beangst en vragen zich af, net als wij, waarheen wij gaan", aldus heeft de democratische leider van de Amerikaan se Senaat, Lyndon Johnson, Donderdag verklaard. „Wij lopen duidelijk gevaar naakt en alleen aan ons lot te worden over gelaten in een vijandige wereld." Volgens Johnson heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandbe Zaken, Dulles, te Genève een grote nederlaag geleden. „Nog maar een paar diagen geleden zijn wij getuige geweest van onze laatste ver nedering, toen de minister van Buiften- 'andse Zaken uit Genève over de Atlan- ische Oceaan terugkwam". Het is volgens de democratische senator d-uidelijk, dat in de Amerikaanse buiten landse politiek nog nooiit iin de geschiede nis een dergelijke verbazingwekkende om mekeer is gemaakt. Enige weken eerder had Dulles te Berlijn verklaard, dat de Geneefse conferentie de wereld de beste verwachtingen bood. BERLIJN. (United Press). De com munisten hebben bekend gemaakt, dat zij voor het eerst sinds hun enorme nederlaag in 1946 weer zullen deelnemen aan de ver kiezingen in West-Berlijn. De West-Eerlijnse afdeling van de SED heeft laten weten, dat zij candidaten zal stellen voor deze verkiezingen, die in De cember worden gehouden. In 1946, toen vier partijen aan de West- Berlijnse verkiezingen deelnamen, werden de communisten derde partij met 19.8 pro cent der stemmen. Men neemt aan dat de communisten den ken voordeel te kunnen trekken uit de on- nigheid in de West-Berlijnse anti-commu nistische coalitie sinds de dood van bur gemeester Ernst Reuter. Westelijke auto riteiten verwachten echter dat de commu nisten een nog zwaardere nederlaag zullen lijden dan in 1946 Als de communisten in derdaad aan de verkiezingen deelnemen zullen ze een uitstekende gelegenheid heb ben om in West-Berlijn propaganda te ma ken. Momenteel zijn de meeste communis tische bijeenkomsten verboden. begin volgende week zullen aanvangen. Frans plan Hoge diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot-Brittannië en dé Ver enigde Staten zetten Donderdag him in leidende besprekingen voor het komende Indochinese gedeelte der Geneefse bespre kingen voort. Van diplomatieke zijde wordt vernomen dat heden gesproken is over een Frans plan voor het plaatselijk afkondigen van wapenstilstanden in geheel Indochina, zulks onder internationaal toezicht en interna tionale waarborging van naleving. Hier door zouden de thans door de Vietminh bezette gebieden, in afwachting van het uitschrijven va.n verkiezingen, onder com munistisch beheer blijven. Deze verkiezingen zouden in een periode van achttien maanden tot twee jaar na het beëindigen der vijandelijkheden gehouden moeten worden. De regeringen van Frank rijk en der verenigde Indochinese staten achten dit tijdsverloop noodzakelijk voor een uiteenzetting aan de kiezers over het geen er eigenlijk bij deze verkiezingen op het spel staat. De Westelijke diplomaten moeten onder meer een plan opstellen voor het instellen ener centrale Indochinese regering, die het gezag zou moeten uitoefenen in de periode, voorafgaande aan het installeren van de na de verkiezingen gevormde regeringen. De wapenstilstandsgebieden kunnen door de plaatselijke autoriteiten worden bestuurd, doch er moet in de een of andere vorm een centraal en provinciaal bestuur zijn voor het in stand houden van de openbare dien- aten. Bestand? Vain kringen, die nauwe verbindingen onderhouden met de communistische dele gaties te Genève, wordt vernomen dat de Sovjet-Russische, communistisch-Chinese en Vietminh-voorstellen inzake Indochina bijna zeker een onmiddellijk ingaand sta ken van het vuren zullen omvatten, waar bij politieke regelingen later zouden kun nen worden getroffen. Naar verluidt zijn èn de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault. èn zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten scherp tegen een dergelijke tijdelijke oplossing gekant. Doch in conferentie-kringen meent men dat Bidault mogelijk door Parijs onder zeer zware druk zal worden gezet, om der gelijke plaatselijke bestanden te aanvaar den, indien het niet mogelijk zou zijn de Indochinese krijg op andere wijze te be ëindigen. Aan de binnenkort te beginnen bespre kingen over Indochina zal worden deel genomen door Frankrijk, de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, China, Groot-Brittan nië, de drie verenigde Ind-ochinese staten Vietnam, Laos en Cambodja en de Viet minh. Het voorzitterschap zal om beurten door Molotov en een der drie ministers van Bui tenlandse Zaken van de „Westerse grote drie" waarschijnlijk Ed'en worden waargenomen. Tevoren was overeen gekomen dat de negen deelnemende staten met algemene stemmen andere landen kunnen uitnodigen zich op de besprekingen te doen vertegen woordigen. doch het verluidt dat geen van beide partijen het aantal deelnemers wenste uit te breiden. PARIJS (AFP) De eerste minister van Laos, prins Soevarna Phoema, en twee leden van de Laotiaanse delegatie naar de con ferentie te Genève zijn vanmorgen te Pa rijs aangekomen, evenals een afgevaardig de van de koning van Cambodja naar de Geneefse conferentie. HANOI (Reuter) Hei Franse opper bevel heeft vandaag bekend gemaakt, dat de belegeraars van Dien Bien Phoe van nacht op vele plaatsen zeer hevige aan vallen tegen het ingesloten bolwerk hebben ontketend. Aan de aanvallen was een zware beschieting met mortieren voorafgegaan. De Franse legerleiding heeft bekend ge maakt, dat de Vietminh de Zuid-Westelijke buitenpost, nog geen 500 meter van het hoofdkwartier van generaal de Castries, heeft „overspoeld" met een overweldigen de troepenmacht. Het Franse garnizoen heeft sinds het einde van de vorige week thans in het ge heel vijf stellingen moeten prijsgeven. Vol gens de jongste schatting waren de aan vallers 30.000 man sterk. Volgens te Parijs ontvangen berichten uit Hanoi heeft de opperbevelhebber van de Vietminh, generaal Giap, ongeveer 20.000 man in de aanval geworpen. De stormloop is gericht op de Oostelijke, Zuid-Westelijke en Noord-Oostelijke stellingen van het bol werk. Van militaire zijde is verklaard, dat slechte weersomstandigheden ingrijpen van de Franse luchtmacht beletten. Helder weer heeft gisteren ook weer grotere aanvoer door de lucht mogelijk gemaakt. Bij het vallen va/n de avond zijn weer een aantal parachutisten boven de vesting afgesprongen. De versterkingen bestonden niet alleen uit vrijwilligers, maar ook uit valschermtroepen. De bevelhebber van het fort, generaal De Castries, heeft Woensdagavond de rub berlaarzen gekregen, waarom hij radiogra fisch had gevraagd. Intussen heeft hij de luchtmacht opgewekt grote risico's te ne men en zo laag mogelijk te vliegen bij haar bevoorradingswerk. Het Franse garnizoen beschikt hoogstens over voorraden om drie dagen lang grote aanvallen te doorstaan. De luchtmacht heeft gisteren ook stel lingen en aanvoerwegen van de vijand be stookt. Volgens AFP worden nieuwe bommen tegen de Vietminh gebruikt die bestaan uit een dunne metalen huls, waarin zich vele kleine stalen bommen bevinden. De metalen huls opent zich boven de grond en de kleine bommen verspreiden zich. De scherven van deze kleine bommen hebben een kracht, groot genoeg, om een lachte pantsering te doordringen. Zij verspreiden zich met een dichtheid van zeven per vier kante meter. Monnet wil leven in de brouwerij LUXEMBURG (DPA). De voorzitter van het hoge gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, Jean Mon net, streeft naar zo spoedig mogelijke di recte Europese verkiezingen voor de 78 zetels van het KSG parlement, aldus wordt uit Luxemburg vernomen. Hij verwacht, dat dergelijke verkiezingen de „vermoeid heid in Europese zaken", die door de lang zame voortgang van de bekrachtiging van de EVG en de vertraging in het tot stand komen van een politieke gemeenschap is ontstaan, zullen doen verdwijnen. Monnet hoopt, dat de eerste Europese verkiezingen reeds in het voorjaar van 1955 gehouden kunnen worden en zal daar toe besprekingen voeren met vooraanstaan de politici van de zes KSG-landen, die voor de op Dinsdag beginnende parlements- zitting te Straatsburg zullen zijn. PARIJS (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Benelux-landen zijn in principe overeengekomen te trachten een parlement te vormen ter vergroting van de democratische controle op supra nationale Europese organen, zodra alle deelnemers het EVG-verdrag geratificeerd zullen hebben. Het voorgestelde parlement zou gekozen worden volgens algemeen kiesrecht. Het parlement zou het huidige KSG-parlement vervangen. Het hoge ge zagsorgaan van de KSG en het commissa- raat van de EVG zullen aan dit parlement WASHINGTON (United Press) Tij dens de zitting van de Senaatscommissie van onderzoek heeft senator McCarthy op nieuw voor de nodige sensatie gezorgd. Hij kondigde aan een brief van het F.B.I. (bu reau der federale recherche) openbaar te maken. Tijdens de zeer stormachtige zit ting werd een brief voorgelezen van de minister van Financiën Brownell, waarin gezegd werd, dat men hier te doen had met een „onbevoegd gebruik" van geheime ge gevens van het F.B.I. Hij waarschuwde dat de onthulling van dergelijke gegevens „in strijd met het openbaar belang" zou zijn. McCarthy, van zijn kant, betoogde op de zitting die in de huiskamers op het te levisiescherm te volgen was dat hij niet van plan was het te doen. McCarthy verlangde dat Brownell als ge tuige zou worden gehoord. Voorzitter Mundt wees het verzoek in eerste instantie af. Toen McCarthy echter aan Mundt de vraag stelde of hij „bang DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Hume: Niets komt hem, die de menselijke zaken met een wijsgerig oog be ziet, verrassender voor dan het gemak waarmee de velen worden leregeerd door de weinigen. (Essays: First principles of government). was" om Brownell in het ongelijk te stel len, stemde Mundt in met een geheime zitting om het verzoek van McCarthy in overweging te nemen. In zijn brief verklaarde Brownell dat het document, waaronder in getypte letters de naam van de F.B.I.- directeur Hoover als ondertekenaar voorkwam, nimmer door Hoover was opgesteld. Eerder had hij ech ter toegegeven dat het gebaseerd was op een geheim, 15 pagina's tellend memoran dum van het F.B.I. (Van onze correspondent in Londen) In de aristocratische sfeer van vervlogen ecuwen, welke de moderne Londense gilde- genootschappen zo krachtig hebben be waard, is Koningin Juliana vandaag plech tig geïnstalleerd als ere-lid van het tim mermansgilde. Het van rijkdom en wel vaart getuigende paleisje van de Drape- niers of Lakenkopers, bij wie de dakloze Carpenters „inwonen" omdat hun Hall vrijwel gelijktijdig met de Nederlandse Hervormde Kerk te Londen tijdens de oor log in puin geslagen werd, straalde van pracht, toen de Koningin het gebouw tegen twaalf uur betrad, nadat zü om kwart voor tien per vliegtuig op Northolt bij Londen was gearriveerd. Voor de tweede maal sinds de oorlog wapperden de Nederlandse vlaggen in de oude City. In 1950, tijdens het officiële bezoek, was ons vorstelijk paar de gast van de Lord Mayor. Irj Juli komt de Koningin opnieuw naar Londen om de Nieuwe Kerk in te wijden. De titel, welke Koningin Juliana vandaag werd verleend, is die van Honorary Free man, ofwel Honorair Poorter. Bij het poort je, dat toegang geeft tot Throgmorton Avenue, waaraan de Drapers Hall met zijn langwerpige tuin is gelegen, verdrong zich een grote schare. De vensterbanken van de kantoren waren eveneens vol kijkers. Voorafgegaan door de pedel met drie kante steek op en de zilveren scepter over de schouder, besteeg de Koningin, die ver gezeld was van jonkvrouwe W. A. Repelaer van Driel en brigade-generaal C. F. Pahud de Mortanges alsmede van de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker en diens echtgenote, de brede marmeren trap naar de statige, doch intieme Court Room, waar oorspronkelijk recht werd ge sproken over de gildeleden. Toen de Koningin de zaal betrad, werd zij luide toegejuicht door de ongeveer tach tig speciale gasten, die zich hier hadden verzameld. Tegen de achtergrond van Nel son's portret nam zij plaats op een podium ter rechterzijde van de Master. Van buiten weerklonk het Wilhelmus, gespeeld door een fanfarecorps van de Royal Air Force. Oorkonde De secretaris, de heer H. C. Osborne, las de notulen voor van de vergadering, welke twee jaar geleden het besluit had genomen om onze Koningin het ere-lidmaatschap aan te bieden. Vervolgens haalde de Master uit het van symbolisch snijwerk voorziene kistje de perkamenten oorkonde te voor schijn, welke de benoeming van de Koning- BRUSSEL A.N.P.) De Belgische Ka mer heeft Donderdag aan het einde van de discussie over de regeringsverklaring met 106 tegen 89 stemmen bij één onthouding haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe liberaal-socialistische regering van Achiel van Acker. Alle C.V.P.-leden stem den tegen. Tijdens het tweedaagse debat verklaarde oud-minister Eyskens zich er over te ver wonderen dat hoewel de regering zoals het in regeringsverklaring heet, nog een inventaris moet opmaken van de financiële toestand, waarin de vorige regering het land heeft achtergelaten zij thans reeds weet dat er voor 1954 een deficit zal zijn van 5 tot 6 milliard franc. Hij was van oor deel dat, indien het de regering ernst is met haar schatting van het deficit, zij voordat nieuwe beloften worden gedaan allereerst de bestaande situatie dient te saneren. Hij vroeg zich af hoe de nieuwe regering de duur van de militaire dienstplicht op 18 maanden kan stellen en tegelijkertijd de verplichtingen kan nakomen, die zij in N.A.V.O.-verband is aangegaan. De voorzitter van de C.V.P., Lefèvre, verdedigde de afgetreden rooms-katholieke regering, wier nederlaag hij voornamelijk toeschreef aan scheurpartijen. Hij ver klaarde dat de C.V.P. zonder rancune is, doch een scherpe oppositie zal voeren. Lefèvre betreurde het dat de nieuwe re gering weer de schoolstrijd wil beginnen. De rooms-katholieke oud-minister acht het onmogelijk dat de nieuwe regering op korte termijn een oplossing kan schenken voor het probleem der werkloosheid en der mijnen en noemde het voornemen der nieuwe regering bezuinigingen toe te pas sen illusoir. Bezuinigen op defensie Eerste minister Van Acker wees er in zijn antwoord aan rechts op dat het ver geefse moeite is te trachten liberalen en socialisten te scheiden. De regering zal de maatregelen nemen die door de omstan digheden worden geboden. In dit verband herinnerde hij aan het bevriezen van de koffieprijzen als een der eerste practische daden van zijn nieuwe kabinet. Van Acker verklaarde verder dat het zijns inziens wel degelijk mogelijk is te bezuinigen. In de eerste plaats op de landsverdediging. Ook zullen geen nieuwe ambtenaren wor den aangenomen. Het lot van de midden stand zal verbeterd worden door een fis cale hervorming. De nieuwe regering wil geen schoolstrijd, doch wenst slechts het evenwicht te herstellen. Door het beperken van de duur van de militare dienstplicht zal de verdediging van het land geen enkel gevaar lopen, zo verzekerde hij. De nieuwe minister van Financiën, Liebaert, verklaarde dat het deficit voor 1953 3.9 millard franc bedraagt en dat voor 1954 4,5 milliard franc. Van de op brengst der laatste lening van 11 milliard franc der C.V.P.-regering is niets meer over, zeid hij. De regering Van Acker zal haar toevlucht niet nemen tot het uit schrijven van de ene lening na de andere, doch zal voor de financiële moeilijkheden een oplossing zoeken in bezuinigingen. in tot ere-lid vermeldt. Hij las dit docu ment langzaam voor, waarin het verlangen wordt uitgesproken dat de goede betrek kingen tussen de Nederlanders en de Car penters tot in lengte van dagen mogen voortduren. De oorkonde eindigt met de smeekbede dat Koningin Juliana nog lang voor haar volk mag worden gespaard. De Master overhandigde daarop het kistje aan de Koningin, die het vol bewondering be keek. Het handvat is donker van kleur, om dat het gemaakt is van door vlammen ver zengd hout van de verwoeste Nederlands Hervormde Kerk. Koningin Juliana sprak vervolgens een kort woord, waarin zij zeide de haar ver leende onderscheiding in dank te aan vaarden. Nadat de honderdveertig gasten, die aan de lunch zouden aanzitten, in de ontvangst zaal aan de Koningin waren voorgesteld door de Master, begaf men zich naar de ovale banquetzaal, welke een feestelijke aanblik bood. Het orkest van de Royal Air Force luisterde daar de lunch op. Er wer den volksliederen gezongen door het jon genskoor van de beroemde Christ's Hos pital School, dat ook nog enkele madrigalen ten gehore bracht. Dank aan Huis van Oranje Aan het einde van de lunch sprak de Master van de Carpenters Company, Ken neth Morris Roberts, de Koningin toe. „De Londense Gilden en de Carpenters in het bijzonder zijn grote dank verschuldigd aan het Huis van Oranje, omdat in het tweede jaar van de regering van Koning-Stadhou- dei Willem de Derde en zijn gemalin Mary de oude rechten en privileges van de City werden hersteld, waarvan zij door Jacobus de Tweede was beroofd," zo zei hij- „Tij dens het régime van Willem de Derde werd de Bank van Engeland gesticht, het leger onderworpen aan de controle van het par lement, de persvrijheid verzekerd en een steviger grondslag gelegd voor de Britse constitutie. Tevens begon Engeland zijn nationale schuld af te bètalen! De mensheid is dank verschuldigd voor hetgeen Neder land op intellectueel gebied en in de kunst heeft gepresteerd. Het is daarom met speciale trots dat wij Hare Majesteit als ere-lid van het Carpenters Gilde be groeten." (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand 6 i è-g If £2 5* S: ES ZS Stockholm geheel bew NNW 2 18 0,6 Oslo geheel bew Z 4 3 Kopenhagen regen NW 2 - - Amsterdam onbewolkt WZW 2 12 1 Londen zwaar bew windstil 13 0,6 Luxemburg onbewolkt windstil 14 1 Parijs onbewolkt windstil 15 0 Bordeaux onbewolkt windstil 16 0,2 Grenoble half bew. NW 6 15 0 Nice onbewolkt NNW 5 21 0 Genève licht bew. O 2 18 0 Zurich regen WZW 1 17 0,5 Locarno zwaar bew. WZW 2 23 0 Berlijn regen NNW 5 17 0,6 Frankfort zwaar bew. NNW 4 17 0 München regen NW 5 11 4 Wenen motregen W 12 13 4 Innsbruck regen windstil 8 14 Rome onbewolkt NO 4 17 0 Ajaccio onbewolkt windstil 18 0 Mallorca onbewolkt ONO 4 - 0 Neeralag laatste U uur NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer met plaatselijk ochtend mist. Koude nacht met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nacht vorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Aanvanke lijk weinig wind. later zwakke tot ma. tige wind uit Zuidelijke richtingen. 8 Mei Zon op 4.59 uur. onder 20.15 uur Maan op 10 08 uur. onder 122 uur. Maanstanden 9 Mei 19.17 uur: Eerste kwartier 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 Mei Hoog water: 7.40 en 20.11 uur. Laag water: 3.10 en 15.36 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1