Industriegassen trekken bruin spoor over de bollenvelden BRYLCREEM j J Voor Nloeder /Biro Vrouw, die buurman neersloeg thans opnieuw voor rechtbank Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST A V De radio geeft Zaterdag Twee zielkundigeti rapporteren ten gunste van haar verweer: noodweer Zoctt ió l\et zo J VRIJDAG 7 MEI 1954 2 HARTEKREET VAN KENNEMER TUINDERS Onderzoek naar oorzaken in volle gang; kwekers ongerust Sportcolberts en -pantalons 'tSIL VER STOEPKE Zes jaar geëist tegen daders van bankoverval de haarcrème die het „glamrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorglng waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. Inkomen per hoofd 17% °/c hoger dan vóór oorlog Generaal-majoor Bach herstellende Jan van Zutphen pleitte voor een oud-patiënt llllllllllll IHIi'""- Ook koptelefoons in Amerikaans museum Doodslag met een treefje Horeca fbed rij ven betreuren anti-Duitse plakkaten ["If* ZIJLSTR.56 De grootste keuze Koelkasten Vijfde wereldwonder Het tuindersprobleem In de IJmond is een oud en veelzijdig probleem. Het wentelt om drie oorzaken: de industrialisatie, de woningbouw door die industrialisatie en de wateronttrekking. En sinds een paar jaar om een vierde: de „vergassing" van het gewas. Wie de zorgen heeft afgelezen van de gezichten der kwekers onder de smook van de IJmond-industrieën, is telkens weer dezelfde vraag tegengekomen: „wat wordt daar aan gedaan?" En deze vraag is het klemmendst voor de laatste dreiging, die de tuinbouw letterlijk boven het hoofd hangt: de beschadiging der gewassen door de rook. die uit de schoorstenen der fabrieken langs het Noordzeekanaal over de velden drijft en zich bij vochtig, stil weer en Zuidwestenwind als een ziekte hecht aan bla den en bloemen van de bloembollen. Lichtblauw is die rook en ze drijft op zulke dagen tot ver achter Heemskerk, een spoor van bruingeschroeide akkers achter zich latend, bruiner naarmate men dichter bij de bron komt. ADVERTENTIE Het ergst is het dit jaar op 3 en 4 April geweest: toen hebben schadelijke gassen als fkiorwaterstof en zwavektóoxyde im luttele uren voor tienduizenden schade aangericht op die bollenvelden rond Bever wijk. Zowel op het zaad vam de duinper- celen als op de lager gelegen gronden wa ren na dde „gasaanval" de aristocraten", de „albino's" en de „John Schepers" veran derd in troosteloze plukjes tulp, waarvan het armetierige gezicht voor de inkopers voldoende was om liever geen orders te plaatsen. Tonnen per etmaal Men heeft berekend, dat per etmaal 2500 kilo schadelijke gassen over de IJmccid wordt uitgestrooid. Als het flink waait, drijft dat wel over, maar bij stil weer en ongunstige wind zijn de gevolgen om rade loos te worden voor de kweker, die een vol jaar zijn zorgen aan de tuin heeft gegeven, die pompen heeft moeten slaan, omdat zijn akkers droog staan, die misschien al aan zijn tweede tuin bezig is, omdat de nieuwe huizen hem van de eerste hebben veerdre ven. Er zijn commissies benoemd en er is in laboratoria gezocht naar de samenstelling van het gas, er zijn dure meetinstrumenten uitgezet in het district, er is gepraat en gedreigd maar de Hoogovens, de PEN, de Plaatweilerij en ai die andere fabrieken in Velsen móéten doorgaan met de produc tie moeten verder gaan met het uitspu wen van schadelijke gassen. Schuldvraag Steeds meer wint bij de kwekers rond Beverwijk de overtuiging veldt, dat het niet het PEN en niet de PlaatweMerii zijn, die de schade veroorzaken. De PEN-centrale stookt tenslotte al andere oCie en heeft haar schoorstenen verlengd en bij Zuidwesten wind kan de Plaatweilerij al heel weinig kwaad doen. Elke tuinder, die ge er naar vraagt, zal in de richting van de Hoog ovens wijzen. Zolang het echter nog niet zeker is, dat de K.N.H.S. de „schuldigen" zijn, is het moeilijk om over schadevergoe ding te gaan spreken. Het bevreemdt de kwekers, dat de Hoog ovens tot nog toe geen rook-arralyse heb ben geDubliceerd. (Wij komen daar in het naschrift op terug.) Naschrift van de redactie: Inmiddels is gistermiddag op het moment dat enige gedupeerde tuinders op eigen initiatief een persconferentie belegden, een commissie-vergadering gehouden onder voorzitterschap van een ingenieur van het T.N.O. Daaruit bleek in de allereerste plaats, dat de Hoogovendirectie de ernst van de situa tie beseft en al het hare wil doen, om de getroffen tuinders te helpen. Men is zo vernamen wij het er over eens, dat niet de schade en de daaruit voortvloeiende schade vergoeding op de voorgrond staan, maar de vaststelling der oorzaken van de gasschade, met de daaruit ADVERTENTIE ENMODE BARTEUORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 voortvloeiende vraag, of en zo ja hoe dit alles verminderd of voorkomen kan wor den. De zaak wordt in genen dele onder schat, aldus onze informaties. Ten aanzien van de rookanalyses, die niet gepubliceerd zouden zijn, deelde men ons mede, dat deze in alle gangbare handwerken over ver branding zijn na te slaan. De onderzoekingen gaan wel in de rich ting van het fluorwaterstofzuur en de zwa- velstofdioxyde hoewel men niet geheel zeker is van de aanwezigheid dezer beide stoffen; nog minder van de gevaarlijkheids graad voor verder afgelegen percelen. De schuldvraag blijft dus een omstreden punt, hoewel de Hoogovens zeker niet blind zijn voor het feit, dat zij in deze aan gelegenheid een belangrijke rol spelen. Voorlopig is het echter beter te spreken van „de industrieën" dan van de Hoog ovens alleen. ADVERTENTIE rftw ukk wn-meigTiscM mu» uximisi 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERIIES EN DIEFSTAL GROTE HOUTSTRAAT 49. TEL. 20049 De kleine zaak met de grootste keuze HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken, 11.45 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Niews. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kro niek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16 00 Platen. 16.20 De vliegende Hol lander. causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Instrumentaal trio. 18.45 Buitenlands correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.20 Parlemen tair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Een mens kan wat meemaken. 22.30 Wij luiden de Zondag in! Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Les pêcheurs de perles, opera. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Clavecimbel- voordracht. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Fries programma. 14.50 Volks dansen. 15.15 Van de wieg tot het graf. 15.30 Accordeonorkest. 16.00 Radio-Philharmonisch orkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: At lantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Franse liedjes. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Orkest-concert. 15.00 Hohe Messe. 17.15 Re portage. 17.35 Nieuws. 17.45 Engelse les. 18.00 Accordeonrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep- Ommeganck. 21.15 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.35—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.>. 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft zes jaar gevangenisstraf geëist tegen -twee mannen, die op 16 Fe bruari van dit iaar een overval hadden ge pleegd op de boerenleenbank in Made. De verdachten waren de 29-jarige L. V. uit Leiden en de 55-jarige K. van der W. uit Rotterdam. Zii hadden elkaar leren kennen in de strafgevangenis te Leeuwarden. Daar werd besloten, dat zij na hun invrij heidstelling samen een kippenfarm zou den oprichten. Toen zii hun vrijheid voor waardelijk herkregen, besloten zij, teneinde het benodigde geld bijeen te krijgen, een overval te plegen. Hun keuze viel op de bank te Made. die enkele keren door Van der W. werd bezocht om polshoogte te ne men. Op 16 Februari kwamen beide man nen de bank binnen. De kassier, de 33-ja- rige heer G. J. Segeren, werd met een pistool bedreigd door V. Ook Van der W. kwam met een pistool voor de dag. Toen het tussen Van der W. en de kassier tot een vechtpartij kwam, haalde V. een gum mistok voor de dag, waarmee hij de kas sier te lijf wilde gaan. Ondanks de over macht wist de heer Segeren de aanvallen af te slaan. Hij veroverde zelfs de gummi stok en begon er zelf klappen mee uit te delen. Toen de vrouw van de kassier op het lawaai afkwam, sloegen de overvallers op de vlucht. Zij reden met een gehuurde auto en wisten te ontkomen. Even buiten Made echter reden zii in een sloot. Korte tijd later werden zij door de rijkspolitie gearresteerd. De pistolen, waarmee zij de kassier hadden bedreigd bleken kinder- pistooltjes te zijn. V. bleek reeds vier veroordelingen ach ter de rug te hebben, waaronder een we gens roofoverval te Giekerk. Van der W. was zes keer veroordeeld. Hun laatste von nissen luidden zes jaar. Zij waren echter voorwaardelijk in vrijheid gesteld. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 20 Mei. ADVERTENTIE MOEDERDAG GEEF JE VROUW EEN TRAP Wringer» v.a. 34.95 met garantie. Kop en schotels. Pannen. Keukenuitrustingen, Strijkplanken enz. enz. DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leydsstraat 10 Haarlem Tel. 11784 BRYLCREEM Is geëmulgeerd... geen overdadige vettigheid dus I County Ptrfumtrj Cs. Ltd., Stan mort, England - Imp. Jtuq. Mot Jr., Amsterdam Dr. M. W. Holtrop De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop heeft Donderdag het nieuwe kantoor van het agentschap van de Nederlandse Bank aan het Mariënburgplein te Nijmegen officiëel geopend. Het oude gebouw werd op 21 September 1944, kort na de bevrijding van Nijmegen, door brand deels verwoest, toen een Duitse granaat een in de nabijheid staande munitiewagen trof. In zijn toespraak schetste dr. Holtrop de deplorabele toestand van Nederland kort na de bevrijding, maar ook het vele, dat in tien jaar van wederopbouw is verricht. Voorts zeide hij, dat het inkomen van ons land in vergelijking tot voor de oorlog met 17V2 percent per hoofd is gestegen. De werkloosheid baart geen overgrote zorgen. Meer, aldus spreker, doordat industrie, handel en landbouw een sterke vlucht nemen. Het Nederlandse transport steeg sinds 1939 zelfs met 100 percent. Generaal-majoor Bach van de Neder landse Luchtmacht, die twee weken geleden by een auto-ongeluk in Engeland werd ge wond, is herstellende. Hij zal waarschijnlijk over een week naar huis kunnen terug keren. De 90-jarige „Ome" Jan van Zutphen heeft als getuige décharge voor een der oud-patiënten van het sanatorium „Zonne straal", die samen met een vriend in Am sterdam iemand van zijn portefeuille had beroofd, een vurig pleidooi gehouden voor het Amsterdamse gerechtshof. Terecht stonden twee Surinamers, van wie de oudste de 29-jarige metaaldraaier F. J. van der B. geruime tijd in het sana torium verpleegd was. In Augustus van het vorig jaar was hij genezen ontslagen. Kor te tijd later pleegde hij samen met zijn medeverdachte, de 27-jarige zeeman E. E. Chr. V., eveneens uit Suriname, de bero ving. „Wij hebben Van der B. in ons sanato rium als een voorbeeldig mens leren ken nen", aldus de heer Van Zutphen, „een mens met zachte aanleg, een hulpvaardige jongen, dde door zijn medepatiënten bui tengewoon gewaardeerd werd om zijn goedheid. Dat deze jongeman tot misdaad is vervallen, kan ik niettemin wel verkla ren. Hij heeft hier in Nederland alles tegen zich. Zijn eerste struikelblok is dat hij kleurling is, zijn tweede dat hij oud-tbc- patiënt is, een odium, dat onze patiënten steeds met zich mee schijnen te blijven dragen en dat voor de maatschappij dik wijls een reden gebleken is te zijn hen niet meer op te nemen. Deze jongen kon niet meer aan de slag komen. Hij is een goed moedig, ijverig, rechtschapen mens. maar de drank heeft hem even tot een duivel ge maakt. Straf zal hem niet verbeteren. Wij hebben de gemeenschappelijke plicht hem de hand te reiken". De rechtbank had de beide verdachten in eerste instantie ieder een jaar en 3 maanden gevangenisstraf opgelegd. De pre-, cureur-generaal requireerde voor ieder een jaar, waarvan voor Van der B. 8 maan den en voor V. 5 maanden voorwaardelijk. Op 20 Mei doet het hof uitspraak. ADVERTENTIE ballpoint In het Stedelijk Museum te Amsterdam werd geruime tijd geleden een proef geno men met rondleidingen die op de band of op de plaat waren vastgelegd, en die de door het museum wandelende bezoekers via een koptelefoon, attendeerden op aller lei bezienswaardigheden. Deze wijze van voorlichting is nu overgenomen door het Amerikaanse museum van Natuurlijke His torie te New York, zo meldt „The New York Herald Tribune". De bezoekers krij gen daar een klein ontvangtoestel mee, waarmee zij in iedere zaal een steeds wis selende toelichting kunnen ontvangen. Ook kan men, naar keuze, het toestel afstellen op een tekst voor kinderen, voor ouderen en één, gesproken in een buitenlandse taal. Maar Amerika zou Amerika niet zijn, in dien er geen speciale attractie aan verbon den was. Men kan namelijk ook nog kiezen uit twee soorten koptelefoons, al naar ge lang van de kleding of haardracht. Zo heeft men het bekende telefonisten-model voor gewone gelegenheden, en een in de vorm van een lorgnette, voor dames die haar kapsel willen sparen. De thans 38-jarige mevrouw E. J. van H.S. uit Weesperkarspel. die volgens haar eigen verklaringen op 3 Juli van het vorig jaar 's morgens in de kleine keuken van haar woning haar 63-jarige buurman G. van der R. met een treefje van een drie- pits petroleumstel doodsloeg, stond gister middag weer terecht voor de Amsterdamse rechtbank. De officier van justitie had in December bij de eerste behandeling van dit proces wegens doodslag drie jaar tegen haar ge- eist. De rechtbank hield de uitspraak ech ter aan om in de woning een schouw te verrichten. Dat geschiedde op 6 Januari. Nadat het college zich daar van de si tuatie op de hoogte had gesteld, werd het onderzoek opnieuw aangehouden. De recht bank wenste een tweede psychiatrisch rapport over de verdachte. Het eerste was uitgebracht door de Amsterdamse zenuw arts dr. W. F. Theunissen. Gistermiddag werd het tweede rapport besproken. De rapporteur was dr. A. H. Fortanier van de psychiatrische kliniek te Ooestgeest. Zijn conclusies stemden in grote lijnen met die van dr. Theunissen overeen. Dr. Fortanier zelf die als getuige was op geroepen, zelde te geloven, dat het ver haal van de vrouw geloofwaardig is. Vol gens haar verklaring toonde de buurman haar een aantal bankbiljetten als beloning voor een onoirbaar voorstel, dat hij deed. Toen zij hierop niet in wilde gaan zou hij haar zijn aangevallen, waarop zij hem met het treefje, dat ze net afgewassen had en dat ze aan het afdogen was, ter verdedi ging een harde slag op het hoofd zou heb ben gegeven. „Schemertoestand" Volgens de psychiater is de persoonlijk heidsstructuur van de vrouw zodanig, dat zij het optreden van de man te ernstig heeft geïnterpreteerd. „Zij schrok zó hevig, dat ze in een schemertoestand geraakte en zinloos doorsloeg, ook toen de man op de grond was gevallen. Mogelijk heeft ze zich toen een moment in geringe mate gereali seerd, wat ze gedaan had, maar haatgevoe lens tegen de man, die ze al zolang kende en van wie ze zulk gedrag nimmer had verwacht, vermengd met een soort drang, ontstaan uit angstige wanhoop, om alles weg te werken, bracht haar er toe haar slachtoffer op de ogenschijnlijk koelbloe dige en weloverwogen wijze weg te slepen naar het luik in de gang en hem daarin te duwen", zo meende dr. Fortanier. Onomstotelijke zekerheid is overigens niet te verkrijgen, aldus dr. Fortanier. Gedacht was nog aan de mogelijkheid om de vrouw onder hypnose te brengen en haar dan over het gebeurde op 3 Juli te ondervagen. „Maar wij hebben niet het recht om dat te proberen", zeide hij, „ook al zou zij zelf daarin toestemmen. Men kan niet met 100 percent zekerheid zeggen, dat dit geen na delige invloed op haar zal hebben en bo vendien hebben we ook dan geen zekerheid, dat haar antwoorden juist zullen zijn, noch of u ze als bewijs kunt gebruiken". Drie jaar geëist „Ik heb destijds bij mijn eis van 3 jaar wegens doodslag al rekening gehouden met noodweer, dat de vrouw aanvoert", zeide de officier in zijn requisitoir. „Ik heb re kening gehouden met de roes, waarin zij verkeerde. Maar ik blijf het merkwaardig vinden, dat men op het lijk precies 2200 heeft aangetroffen en geen cent klein geld. Al vreesde deze vrouw het ergste, wat haar kon overkomen, in haar afweer is ze te ver gegaan. Stel u voor, dat alle vrouwen, die door mannen worden lastig gevallen (en dat gebeurt helaas zo vaak) zo ver gaan in haar afweer". Hij pesisteerde daarop bij zijn eis van drie jaar. „Twee van de grootste deskundigen uit ons land hebben haar geestesgesteldheid onderzocht", aldus mr. R. Hermans, raads man van verdachte, in zijn pleidooi. „Deze zijn beiden tot de overtuiging gekomen, dat van opzettelijke moord geen sprake is, doch dat de vrouw voor zover ze zich aUes kan herinneren de waarheid spreekt. Iedere Nederlandse vrouw moet het recht hebben zich te verweren, wan neer ze aangerand wordt. Wat ze in zo'n situatie doet mag men toch niet op 'n goud schaaltje gaan afwegen. De wet kent daar voor toch juist het noodweer-exces". Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. De verdachte zelf is de vorige zomer na een korte detentie ingevolge een beslissing van de rechtbank in raadkamer op voor lopige vrije voeten gesteld. Zij heeft zich nadien steeds in vrijheid bevonden. De rechtbank zal in deze zaak uitspraak doen op 20 Mei. In een te Deventer gehouden gecombi neerde vergadering van de besturen der afdelingen van de Nederlandse Bond van Exploitanten van Hótel-Café-Restaurant houders, Slijters en aanverwante bedrijven in de provincies Overijsel, Gelderland en Utrecht werd algemeen de dezer dagen ge constateerde verspreiding van aanplak biljetten met anti-Duitse propaganda be treurd. De mening werd uitgesproken, dat deze biljettenactie aan het vreemdelingen verkeer onnoemelijke schade heeft toege bracht. ADVERTENTIE 34. Toen een uur verstreken was zonder dat Panda en de alchemist waren komen opdagen, ging de koning tot strenge maat regelen over. „Breng ze hierheendood of levend!", beval hij zijn soldaten. „Ha, ze zullen het betreuren, dat ze mijn zwaard tot slappe was verwerkt hebben.' Als zij dit kwaad niet kunnen herstellen, zal hun straf voorbeeldig zijn!" Dus begaf het le ger zich in stortnpas naar de hutwaar de alchemist nog ijverig bezig was met een brouwsel, waarmede hij het koninklijke zwaard weer de vereiste hardheid hoopte te kunnen geven. „Meneer de alchemist!", riep Panda, door het raam kijkend, „de soldaten ran de koning komen er aan!" „Vrees niet, jonker Panda", antwoordde de alchemist, „het brouwsel is juist gereed gekomen; het zal het koninklijke zwaard herstellen en ons redden van de konink lijke toorn!" Het volgend ogenblik werd de deur ruw open geworpen en de sol daten drongen binnen. Toen gebeurde er een ramp.... De verstijfde Jolliepop, die tegen de deur was gezet, viel om en sleepte in zijn val een rek met flesjes en potjes mee, die alle in het borrelende brouwsel plonsten. De alchemist uitte een kreet van wanhoop. „O ruw soldatenvolk!", jammer de hij,'„ge hebt het kostbare brouwsel be dorven!!" Frankrijk—India. Op 14 Mei zullen te New Delhi besprekingen tussen Frankrijk en Indda beginnen over de toekomst van de Franse bezittingen in Voor-Inddë. Het gaat om de factorijen van Pandicherry, Karikal, Mahé en Yanaon. Niets te dol. De echtgenote van de in, Spamdiau gevangen gehouden voormalige Duitse admiraal Rader heeft tijdens een feest van de vereniging van de Duitse marine in Lippstadt een boot gedoopt met de naam „Groot-admiraal Rader". De jeugdige deelnemers aam het feest waren gestoken in uniformen, welke tamelijk veel overeenkomst vertoonden met die van de vroegere „Hitler Ju- gend"- „Daar bij ons in dit opzicht bLijkbaar niets meer onmogelijk is, mo gen we wel verwachten, dat binnenkort nog meer echtgenoten van voormalige nazi-grootheden tot inwijdingen zullen worden uitgenodigd", aldus het West- Duitse blad der vakbonden. Radio-dag. Radio Moekou meldt dat het morgen in de Sovjet-Unie „radio-dag" zal zijn op de 59e verjaardag van de uit vinding van radio „door de eminente Russische geleerde Alexander Popov". In de uitzending werd gezegd dat Popov op 7 Mei 1895 op een bijeenkomst van de Russische vereniging voor natuur kunde en chemie in Petersburg het eerste radio-ontvametoestel ter wereld, dat hij had uitgevonden, heeft gedemon streerd. Huiszoekingen. De Franse politie is be gonnen huiszoekingen te doen in de on derwereld van Casablanca, het Ben Msik-district, in een poging om een einde te maken aan het anti-Franse terrorisme. De politie zeide dat de huis zoekingen waarschijnlijk verscheidene dagen zullen duren. Meer dan 800 Ara bieren zijn al aangehouden in afwach ting van een ddepeaamde controle van hun identiteitspapieren. St. Laurens zeeweg. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de wetgeving, betreffende de Amerikaanse deelneming aan de aanleg van de internationale zeewee van de St. Laurens door Canada, goedgekeurd. Reeds 20 jaar lang zijn pogingen gedaan om de toestemming voor deze samenwerking met Canada te verkrijgen. Anti-herbewapening. Een tweede grote Britse vakbond, die der arbeiders in de machinebedrijven, heeft zich tegen een West-Duitse herbewapening uitgespro ken. De Engelse socialistische partijlei ders hebben zich vóór West-Duitse her bewapening uitgesproken. „Huwelijken uit berekening". Op een bij eenkomst van hoogst ontevreden amb tenaren in Kopenhagen zijn zeven man nen en zeven vrouwen „uit berekening" een verloving aangegaan. Twaalf an dere gegadigden staan op het punt dit voorbeeld te volgen. De dertien paar tjes zijn van plan binnenkort „en mas6e" in het huwelijk te treden om vervolgens verzoeken tot echtscheiding in te die nen en dat alles om in een hogere salarisklasse te komen. Willem Barendsz. Het Noorse opperge- rechtshof heeft het vonnis tegen Hans Beekman-u dde bij de walvisexpeditie van de Willem Barendsz heeft gediend, gehandhaafd. De Noorse wetten verbie den een Noor dienst te nemen bij expe dities. die niet reeds vóór de oorlog ter walvisvaart uitvoeren, zulks ter be scherming van de Noorse walvisvaart. Beckmann moet 60.000 kronen boete en schadevergoeding betalen. Journalisten-conferentie. Voflgens het voor lichtingsbureau van de UNO in Genève verslaan 1200 journalisten en helpers de conferentie van Genève. Aan 701 kranten en nieuws bureau x104 radio verslaggevers. 103 fotografen, 61 came ramannen voor radio en televisie, als mede aan 231 assistenten, technici en anderen zijn perskaarten uitgereikt. Valkenjacht. Een groep van zestig Franse senatoren heeft een wetsontwerp inge diend, dat valkenjacht, sedert meer dan een eeuw in Frankrijk verboden, wil toestaan aan houders van jachtacten. „G"-gas. Ongeveer zeventig arbeiders in het Amerikaanse legerarsenaal bij Den ver hebben te lijden gehad van een lichte besmetting met het dodelijke zenuwgas, dat aangeduid wordt met de letter „G". Bij vele patiënten hadden zich zenuwstoomissen en een verwarde gedachtengang geopenbaard, doch deze verschijnselen waren van voorbijgaan de aard. óór we ons verlustigen in de aanblik van het vijfde wereldwonder uit de oudheid, t.w. de tempel van Diana te Ephe- se, moeten we een kleine naamsverande ring toepassen. Want Diana is een Oudita- lische, dus Romeinse godin, die weliswaar vereenzelvigd kan worden met de Klein- Aziatische Artemis, maar dat wil nog niet zeggen dat we de Romeinse naam mogen koppelen aan de Griekse Tempel te Ephese. We spreken dus in het vervolg van de tempel van Artemis te Ephese. welk bouwwerk volgens de sobere Griekse schrijver Pau- sanias „alles overtrof wat door mensenhanden was gebouwd". Een dergelijk oordeel wilde wel iets zeggen in die dagen! Wij, die zoveel eeuwen later leven en slechts beschikken over wat relikwièn, brokstukken en scher ven van dit roemruchte bouwwerk, wij kunnen ons moeilijk een voorstelling ma ken van de betekenis van deze tempel, noch van de godin Artemis, aan wie dit heiligdom gewijd was. Want wèl hebben we hierboven in één zinnetje Artemis voorgesteld als de godin die in Klein-Azië werd vereerd, maar eigenlijk droeg deze dame in Klein-Azië vele namen (evenals later in Griekenland) en zij bezat ook ver schillende eigenschappen al naar gelang de landstreek en het tijdperk waarin zij werd vereerd die de Grieken van de vóór-Griekse bevolking hebben overgeno men, terwijl voorts de functies van deze godin in de loop der tijden aanzienlijk werden uitgebreid. Artemis, die we ge makshalve als de natuurgodin aanduiden (geboorte, leven, dood, vruchtbaarheid, jacht, enz.) is dus eigenlijk een samenvat ting van vele verschillende godinnen uit een lange reeks culturen die zich hebben uitgestrekt over vele tijdperken. Ware Artemis uitsluitend een godin van de jacht geweest, zoals kortheidshalve in vele boekjes wordt vermeld, dan zou voor haar werkelijk geen heiligdom zijn opge richt dat zijn weerga in de wereld niet vond. Want de jacht was waarlijk niet het belangrijkste in een tijd waarin de land bouw reeds een overheersende plaats in nam. Nu we echter weten dat het verleden van Artemis in de verre oudheid van Voor-Azië wortelt en dat haar werk terrein zich over de belang rijkste lotgevallen der men sen uitstrekte is de grote verering voor deze godin begrijpelijk, evenals het feit dat haar heiligdom in Klein-Azië stond. Het behoeft ons dan tevens niet meer te verbazen dat de voorwerpen die op de ere dienst aan Artemis wijzen, zelfs ouder zijn dan de Griekse beschaving. Maar goed, in welk aanzien Artemis in de oudheid ook heeft gestaan en welke schitterende tempel haar ook was toege wijd, het was voor de oudheidkundigen die uitsluitend over wat schriftelijke over leveringen beschikten, een hele toer uit te maken waór in Ephese (ten Zuiden van Smyrna) dit bouwwerk had gestaan. Want de eeuwen hadden op deze plaats elk spoor van pracht en praal en schittering volko men uitgewist. Tot systematische opgravingen, welke zich uitstrekten over een periode van ruim 40 jaar de overblijfselen van maar liefst 5 Artemis-tempels aan het licht bracht! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2