Duitse herbewapening is in wezen geen militair vraagstuk VAKKLEOING Minister Beyen in de Eerste Kamer: Principieel accoord over directe verkiezingen voor het Europees parlement 3 Arbeider in Klazienaveen doodgestoken Kinderzegelactie 1954: méér dan een millioen Unilever betreurt surplusvorming in V.S. Willem de Zwijgerprijs gisteren uitgereikt 6Ó„ do moderne, lange Amerikaan Politie moest dader in benen schieten, vóór hij meeging Zware ontploffing in Brazilië De Betuwe in bloei Pakjes voor fregat „Dubois" en Korea-vrijwilligers Politie greep in bij film vertoning voor kinderen VRIJDAG 7 MEI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) De ministers Beyen en Luns hebben bij de verdediging van hun buitenlands beleid, de eerste in het bijzonder met betrekking tot de Europese Defensie Gemeenschap, de tweede wat het Verre Oosten betreft, nog eens duidelijk laten uitkomen, hoezeer de houding van Sovjet-Rusland tot samen werking tussen de Westelijke mogend heden noopt. Hierbij gaat het ook, naar minister Beyen onderstreepte, om behoud van de vrijheid, mede van de geestelijke vrijheid. Hij was het eens met prof. Scher merhorn, wiens „uitzonderlijke" rede hij prees, al kon hij er niet nader op ingaan, dat ook in de democratie die geestelijke vrijheid in het gedrang kan komen, maar daar beschikt men tenminste nog over mogelijkheden tot bescherming van die vrijheid. Helaas wordt in de communisti sche landen reeds in beginsel iets geheel anders voorgestaan. De heer Geugjes had de zaken, volgens de minister, wel erg op haar kop gezet met zijn voorstelling van zaken, alsof de viering van de 5de Mei ten onzent een getuigenis van anti-E.D.G.-ge- voelens was geweest, een bewering, die ook door prof. Schermerhorn ten zeerste werd gelaakt. Van een vredelievend Rusland aan oe ene, een oorlogszuchtig Amerika aan de andere kant was geen sprake. Het was juist de Russische bewapenings- en machts politiek geweest, die het vraagstuk van West-Duitslands herbewapening en opne ming van dat land op voet van gelijkheid in Europees verband zo dringend had ge maakt, zelfs op een tijdstip, waarop daar wellicht nog onvoldoende de begrippen om trent vrijheid beleefd werden. Voorts maakte de minister van Buitenlandse Zaken duidelijk, dat de Europese Defensie Gemeenschap geenszins een doel op zich zelf is en dat men er slechts in moet zien een stap op de weg, die naar werkelijke Europese samenwerking in breed verband moet leiden. Reeds waren enige wensen, die men in het bijzonder in Frankrijk koestert, eer daar genoeg bereidheid zou zijn om het Ë-D.G.-verdrag te aanvaarden, verwezen lijkt, zoals de door Amerika en door Enge land toegezegde waarborgen inzake mili taire bijstand. Lof bracht de minister voorts aan de pogingen van mr. Van der Goes van Naters, de oplossing te helpen bevorderen van het Saar-vraagstuk. Hierna stond de minister stil bij de op 4 Mei door de zes landen, die het E.D.G.- verdrag ondei-tekend hebben, gemaakte af spraak. Zij hebben op zich genomen om, zodra dit verdrag zal werjten, aan hun par lementen voor te stellen het Europese par lement door middel van directe verkiezin gen te doen samenstellen. Die afspraak is tot stand gekomen, omdat men hoopt door een dergelijke versterking van het demo cratisch toezicht op de Europese Verdedi- gings Gemeenschap de kansen te vergroten op Ffankrijks toetreding. Intussen was het duidelijk, dat minister Beyen bepaald iets meer dan alleen een overkoepeling van E.D.G. en K.S.G. voor- tiaat. De Politieke Gemeenschap noemde fci.i namelijk iets van veel wijdere aard dan •Heen het zoeken van een democratisch toezicht op de E.D.G. Hij gaf opnieuw te kennen, dat ook juist economische samen werking verwezenlijkt zal dienen te wor den en werkelijke inhoud aan de Politieke Gemeenschap zal moeten geven. Het gaat niet alleen om de bewapening, maar om een veel groter goed, om het behoud van de vrijheid. Aan het slot van zijn rede merkte hij op nieuw op, dat de Westelijke wereld zich hiervoor moet inspannen. Van wat de minister van Buitenlandse Zaken verder nog te berde bracht, zij ver meld, dat hij het blijkbaar zelf ook jammer vond, dat de NAVO-Raad maarschalk Juin heeft gehandhaafd. Nu deze bevelhebber een openlijk standje heeft gehad en geen ontslag heeft gevraagd, is aan te nemen dat hij zich voortaan zal gedragen overeenkom stig de richtlijnen van de NAVO-leiding. Minister Luns over Genève Daarna was het woord aan de even uit Genève overgekomen minister Luns, die aan zijn overzicht van hetgeen zich daar ten opzichte van de vraagstukken Korea en Indochina afspeelt een uiteenzetting vooraf liet gaan van Sovjet-Ruslands internatio naal beleid sinds 1917. Machtsoverheersing en wantrouwen tegenover de vrije Weste lijke wereld bleken spoedig na de samen werking met het Westen in de oorlogsjaren 1941'45 de overhand te hebben. Zo ont stond de politiek van het IJzeren Gordijn. Daarop heeft Amerika met zijn Marshall plan en zijn initiatief inzake de Noord- Atlantische samenwerking de vrije wereld gered, waarmee het tijdperk van de koude oorlog intrad. Nog één keer trachtte Rus land de weerstand tegen communistische dreigingen en samenwerking te verbreken: Korea. Maar het Westen werkte samen en zo kwam het, na enige jaren strijd, tot de wapenstilstand in Korea. Na Berlijn, waar het gesprek tussen Oost en West heropend v/erd, is men nu te Genève bijeen. Daar neemt voor het eerst ook communistisch China aan de conferentie deel. De commu nistische voorstellen omtrent verkiezingen in Korea, die zeer veel lijken op hetgeen de Sovjet-Unie ten opzichte van Oost-Duits- land voorstaat, wekken weinig vertrouwen. Wat de kwestie Indochina betreft, zei minister Luns, dat zich enerzijds het stre ven doet gevoelen krachtig weerstand te bieden aan de communistische landen. Engeland wil niet voortijdig de kansen voor de conferentie laten bederven. Het Neder lands beleid kan er slechts gericht zijn op het helpen bewaren van de eenheid van het Westen. Op die basis zal men moeten trachten tot overeenstemming met de com munistische staten te komen. Indonesië Nadat minister Luns vervolgens tegen over mr. Wendelaar een door het Kamerlid De Kadt, als lid onzer afvaardiging ter Al gemene Vergadering van de UNO gehouden rede in bescherming had genomen, besprak hij de verhouding IndonesiëNederland. Er bestaan ongetwijfeld en helaas gegronde redenen vcor ernstige ongerustheid over allerlei maatregelen en handelingen, die de rechtmatige belangen van Nederland en Nederlanders aantasten of bedreigen. Met prof. Schermerhorn meende minister Luns, dat een zakelijke benadering van het vraagstuk der NederlandsIndonesische betrekkingen geboden is. Maar naar zijn mening had prof. Sche«^nerhorn een en ander toch wat al te strikt in de geldsfeer bekeken. Bij de replieken bleek, dat prof. Scher merhorn opzettelijk naar het „rendement" gevraagd had, dat Indonesië heden ten dage oplevert, om de onjuistheid te kunnen aan tonen van da slagzin „Indië verloren, ramp spoed geboren." Minister Luns was weinig geestdriftig voor de met Indonesië op verzoek van dat land te voeren onderhandelingen. Hij achtte het toch nog niet juist onze bereidverklaring daartoe, welke van 1952 dateert, terug te nemen. Onvoor waardelijke prijsgeving van de Neder landsIndonesische Unie overweegt de regering niet. Evenmin betekent bereidheid tot een gesprek over eventuele opheffing van de Unie- overeenkomst (waarvoor volgens de regering geen meerderheid van twee derde nodig is) dat er aan onze souve- reiniteit over Nieuw Guinea getornd zou kunnen worden. Wat Duitsland betreft vernam de Kamer, dat onze regering te Bonn haar grote be vreemding kenbaar heeft gemaakt over het feit dat men in West-Duitsland heden ten dage nog steeds nazi-maatstaven en -be grippen meent te kunnen aanleggen met betrekking tot het vraagstuk van de natio naliteit van uit de Bredase gevangenis ont snapte oorlogsmisdadigers. Dit acht onze regering ook voor de West-Duitse regering onaanvaardbaar. Een vriendelijk woordje over Benelux, een beetje uitwijkend betoog over samen stelling en bevoegdheden toe te kennen aan een te scheppen parlementair Benelux- orgaan, de aankondiging, dat binnenkort het rapport SteenbergheVan Cauwelaert over de watetwegenkwestie het licht zal zien en toen was minister Luns aan het slot van zijn betoog. Minister Beyen heeft nog aan de heer Geugjes uiteengezet, dat er van sinis tere overeenkomsten, met de bedoeling om ten aanzien van het wezen van het E.D.G.- verdrag iets te verheimelijken, geen sprake is. Alleen het zogenaamde accoord over de militaire inbreng, dus het accoord omtrent de militaire bijdragen van elk land, was geheim, Maar dat had geen enkele invloed op de E.D.G. zelf. Aan prof. Gerretson gaf de minister toe, ADVERTENTIE Stormenderhand wint EVEREST, de echte King Size Amerikaan, de harten der rokers. Ook U zult enthousiast zijn over EVEREST. Koop vandaag nog een pakje! Proef en vergelijk zelf, geniet volop van de heerlijke geur en smaak van deze moderne Amerikaanse King Size. VERKOOP VOOR NEDERLAND: N.V. ALVANA, OEN HAAG dat er hier een staatsrechtelijk vraagstuk in het geding was, dat de regering zeker de moeite waard acht bij de volgende Grond wetsherziening te bestuderen. Na deze ver klaring bestond er voor een motie als prof. Gerretson tenslotte indiende, om op bestu dering van dat probleem aan te dringen, geen enkele aanleiding. Die motie was, zo als prof. Schermerhorn en mr. Wendelaar zeiden, alleen maar een slag in de lucht. Later komt zij misschien nog eens verder in behandeling. Ver na het etensuur nam de Kamer de begroting van Buitenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming aan, met aantekening van het communistische „tegen." ADVERTENTIE 't Is wel geen mooi gezicht in de kamer, maar één ding is zeker: die kachelpijp zal niet meer uit de schoor steen vallen: die pijp is „extra versterkt"! Ook de BEVA-fabrieken hebben gezorgd voor een veelvoudige versterking van alle BEVA-vakkleding. Daar worden uitsluitend weelsels voor gebruikt, die met de nieuwste Amerikaanse test machines zijn gecontroleerd op weerstand en slijtvast heid. En er wordt met die sterke, kleurechte stoffen niet gespaard. U krijgt er een schriftelijk garantie bewijs bij. Op de Dordtse Diik te Klazienaveen is de arbeider J. B. uit Bargeroosterveld gistermiddag omtreeks vijf uur gedood door een messteek, die hem door een onder in vloed van sterke drank verkerende arbei der uit Nieuw Dordrecht, een zekere J. W., werd toegediend. W., die zich met een broer op de Dordtse Dijk bevond, heeft eerst nog een andere man aangehouden. Deze ondervond geen moeilijkheden. Toen B. hierna kwam aan fietsen, verzocht W. hem af te stappen. Nauwelijks was dit geschied of W greep B. bij de pols en stak hem met een mes in het hart. Het slachtoffer wist zich enige meters van de plek te verwijderen, doch overleed vrijwel onmiddellijk, hoewel om wonenden nog hartmassage hebben toege past. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Na het gebeurde is W. in de richting Nieuw Schoonebeek vertrokken, waar de politie hem om ongeveer zes uur in een café aantrof. Hij had de handen in zijn zak en weigerde gevolg te geven aan het poli- tiebevel ze uit de zakken te halen. Toen hij een verdachte beweging maakte, zag de politie zich genoodzaakt in de benen van W. te schieten. Deze gaf zich na twee scho ten pas gewonnen. Nadat zijn wonden in het ziekenhuis te Emmen waren behan deld, is hij in het Emmer politiebureau opgesloten. Het is volgens de politie niet uitgesloten, dat een oude vete aanleiding tot het ge beurde is geweest. Meer dan een millioen gulden, ongeveer f 1.015.000 is de netto opbrengst van de Kinderpostzegelactie 1953. Het passeren van deze mijlpaal is voor het Comité voor de Kinderpostzegels aan leiding geweest een feestelijke bijeenkomst te beleggen. In het Instituut tot Onderwijs van Blin den te Huizen waren daartoe enige tien tallen vertegenwoordigers van alle belang hebbende en belangstellende instanties uitgenodigd. Zij hebben, na een inlei ding van mr. J. Overwater, voorzitter van het comité, in een rede van de plaats vervangend hoofddirecteur van P.T.T., de heer D. Bosma, gehoord dat alleen de toe slag op de kinderzegels een netto bedrag van 664.962,71 heeft opgeleverd. Mr. Overwater bracht dank aan allen die tot het zo verrassend welslagen van deze laatste actie hebben bijgedragen, van de hoofddirecteur van PTT tot het jongste van de duizenden schoolkinderen, die zich zo graag en met zulk een besef van waar het om gaat laten mobiliseren voor het ap pèl op de milddadigheid van ons volk. „En dat speciaal voor het gebrekkige (phy- siek gehandicapte), voor het blinde (van zoveel versteken), voor het doofstomme (van elk geestelijk contact met de omge ving uitgesloten), voor het geestelijk de fecte (het nagenoeg alles onthouden) kind: opdat deze kinderen zo min mogelijk stak kerds blijven, opdat zij met de zorg van wetenschap en liefdevol geduld worden geoefend en gestimuleerd tot maximale ge bruikmaking van wat hun aan zintuigelijke gaven rest, opdat deze misdeelden en dat is niet het geringste doel wat levens vreugde kan worden geschonken". In het verslag van het bestuur van Uni lever N.V. en Ltd. over het boekjaar 1953 wordt aangekondigd dat nu prijzen en wisselkoersen geleidelijk weer door meer normale economische factoren worden be heerst, de grondslag voor de balanswaar dering der activa zal worden herzien en van de gelegenheid gebruik wordt ge maakt om tegelijkertijd nog enige andere wijzigingen aan te brengen opdat de jaar rekeningen een beeld zullen geven dat meer in overeenstemming is met de hui dige omstandigheden. In aansluiting op de reeds gepubliceerde gegevens omtrent de resultaten wordt nog gemeld, dat na uitkering der voorgestelde dividenden een bedrag van f 191.185.000 zal resteren ter toevoeging aan de reserves. De omzetten en de winsten in het lopende boekjaar zijn tot nog toe bevredigend. Ten gevolge van de veranderingen in de balans in verband met de herwaardering van vaste activa en de afboeking van de post „verschil tussen de boekwaarde en de no minale waarde van aandele» in onderho rige maatschappijen en goodwill" bedra gen de reserves, indien aan de winsten de voorgestelde bestemming' wordt gegeven, op 31 December 1953 in totaal f 1.373.142.000. In zijn overzicht van de grondstoffen- markt merkt het bestuur van Unilever t.a.v. de door de Amerikaanse regering gevolgde prijs6teunpolitiek op. dat indien men een politiek van prijsondersteuning als noodzakelijk aanvaardt, men het toch moet betreuren, dat de voorraad producten, die als gevolg van die politiek wordt gevormd, niet met meer werkelijkheidszin van de hand wordt gedaan. De aanwezigheid van norme voorraden, die ten slotte toch eens op de markt gebracht zullen moeten wor den, veroorzaakt immers niet alleen in de Verenigde Staten, maar over de gehele wereld grote onzekerheid. De liquiditeit der maatschappijen is in 1953 verder verbeterd. Hoewel de beëindi ging van de overheidsfinanciering op het gebied van veevoeder en lijnzaad in het Verenigd Koninkrijk omstreeks het mid den van het jaar grotere eisen aan de mid delen stelde, onderging de behoefte aan bedrijfskapitaal, over het geheel genomen, geen verandering. In vaste activa werd in het afgelopen jaar f 227 millioen geïnvesteerd, tegen iets meer dan f 280 millioen in 1952. Het me rendeel der in vorige verslagen vermelde projecten is voltooid; de overige zullen in de loop van 1954 gereedkomen. De investe ringen. waartoe in 1953 werd besloten, be dragen ongeveer f212 millioen, hetgeen f 32 millioen meer is dan in 1952. Dr. P. Rükens Tenslotte wordt in het verslag nog ge meld, dat de heer dr. P. Rijkens de wens heeft te kermen gegeven af te treden als vice-voorzitter van de raad van bestuur van Limited. Hü blijft evenwel lid van de raden van bestuur van N.V. en Limited en voorzitter van N.V. Het ligt in de bedoe ling de heer F. J. Tempel in zijn plaats als vice-voorzitter van Limited te benoemen. Nederlandse oorkonde voor de „New York Times De jaarlijkse Willem de Zwijgerprijs voor Amerikaanse journalisten is gedeel telijk toegekend aan Crosby Stuart Noyes, buitenlands correspondent van de„Washing- ton Star". Hij krijgt een gouden médaille en duizend dollar in contanten. De prijs is toegekend op grond van zijn berichtgeving over de overstromingsramp in Nederland. Het resterende bedrag, zijnde vijftien honderd dollar, wordt gelijkelijk verdeeld tussen Rodney Podell van de „Passaic Herald News" in New Jersey en Wade Jones van de „Nea Service" uit Oberlin in Ohio. De Willem de Zwijgerprijs is door Neder land ingesteld ter nagedachtenis aan de veertien Afnerikaanse journalisten die, terugkerend uit Indonesië, op 12 Juli 1949 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwamen. De internationale prijs in de vorm van een in Nederland gecslligrafeerde oorkon de, die door het Willem de Zwijgerfonds jaarlijks zal worden toegekend „aan het Amerikaanse persorgaan dat de belang rijkste bijdrage levert tot onderling begrip onder de volken door zijn lezers de zuiver ste uitleg te geven van het internationaal gebeuren, werd toegekend aan de „New York Times." Als extra prijs werd een gouden médaille gegeven aan William Oatis, de correspon dent van Associated Press, die onlangs door de Tsjechen in vrijheid werd gesteld. De prijzen werden uitgereikt door Albert Balink, voorzitter van het Willem de Zwij gerfonds tijdens een gisteren in het Wal dorf-Astoria hótel te New York gehouden diner. Bij deze gelegenheid hield mr dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, een grote rede. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een persoonlijk telegram het comité gelukgewenst met de instelling van de laatstgenoemde onder scheiding. RIO DE JANEIRO (Reuter) Naar verluidt zijn 28 brandweerlieden om het leven gekomen tengevolge van een zware ontploffing die zich vanmorgen heeft voor gedaan op het „Ilha Do Braco Forte" in de baai van Rio de Janeiro. In het fort, dat de douane gebruikt voor het opslaan van ontplofbare en licht ontvlambare stoffen, was brand uitgebroken. Toen deze bijna bedwongen was, ontstond de ontploffing. Op het eiland Paqueto zijn vele ruiten en deuren door het geweld van de explosie weggeslagen. Boxtel heeft 15.000 Inwoners. Joseph Maria Johannes Antonius Gemma Lamoen heeft de 15.000 volgemaakt. Hij is het negen de kind van het gezin Lamoen. Van het ge meentebestuur krijgt hij een spaarbank boekje met f 50 en van de Winkeliersvereni ging een boekje met f 100. In de Betuwe staan de pruimen, vroege kersen en peren nu in volle bloei. De Meikersen staan op opengaan, terwijl de appelen nog niet geopend zijn. De Provin ciale Gelderse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer tekent hierbij aan dat het nu de tijd is om het land tussen Rijn en Waal te bezoeken en dit speciaal langs de binnenwegen. Van de bloesemtooi kan dan volop worden genoten. Ook de Krimpenerwaard en de Alblas- serwaard lokken talloze natuurliefhebbers voor een tocht langs de bloeiende appel en perenboomgaarden. Gedurende het tijdvak van 10 tot en met 22 Mei wordt de gelegenheid opengesteld om ter gelegenheid van Pinksteren aan de opvarenden van het fregat „Dubois" als mede aan de militairen behorende tot het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea, niet-aangetekende briefpakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief. ADVERTENTIE Behoudt zijn glani. zal niet verkleuren geen last van bladderen of scheuren Sir John Edelstcn, NAVO-opperbevelhebber van het Kanaalcommando en Maritiem Commandant van Portsmouth brengt momenteel een bezoek aan Nederland. Don derdagmorgen werd hij ontvangen door minister Staf. Van links naar rechts vice- admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Oorlog en Marineadmiraal Sir John Edelsten en minister ir. C. Staf. Op een Zaterdagmiddag in Maart kwam de Rotterdamse politie een kijkje nemen in het verenigingslokaal van een buurtver eniging in het Noordelijk deel van Rotter dam, waartegen betaling een filmvoorstel ling werd gegeven voor kinderen van leden en niet-leden. Het lokaal (in een kelder), bleek volgens de politie niet aan de gestel de eisen te voldoen. Tegen het bestuur en de filmoperateur werd proces-verba al op gemaakt. De kelder had een oppervlakte van dertig vierkante meter, bij een hoogte van twee meter. Honderdzestig kinderen woonden in deze ruimte de filmvoorstelling bij. Het projectietoestel stond in een hokje van kartonnen platen opgesteld. Op enige afstand stond een brandende petroleum- vergasser. De vijf bestuursleden van de vereniging en een timmerman, die als filmoperateur was opgetreden, hadden zich thans voor de kantonrechter te Rotterdam te verant woorden wegens overtreding van de Bio scoopwet, de Wet op de Openbare Verma kelijkheden en de Brandweerverordening. Zij verklaarden alleen maar gehandeld te hebben met het doel de kinderen een pret tige middag te bezorgen. Zij waren, naar zij betoogden, niet met de verbodsbepa lingen op de hoogte geweest. De operateur kreeg niets voor zijn werk en het filmtoe stel werd voor een gulden per uur geleend van een hoofdonderwijzer. De ambtenaar van het O.M. was over tuigd van de goede bedoelingen van het zestal, dat niet uit winstbejag handelde. De overtreding van de brandweerverorde ning vond hij echter zeer ernstig. „Je hart zou erbij stilstaan, als je je realiseert, wat er had kunnen gebeuren", zo zei hij. Tegen de filmoperateur eiste hij inzake de over treding van de Bioscoopwet en de Wet op de Openbare Vermakelijkheden een geld boete van 25 en wegens overtreding van de Brandweerverordening een boete van 100 en een voorwaardelijke hechtenis van drie dagen. Tegen ieder van de vijf bestuursleden eiste hij wegens overtreding van de Bio scoopwet een geldboete van 100, waarvan 50 voorwaardelijk, wegens overtreding van de Wet op de Openbare Verm~'"»,:;1' heden tegen ieder f 15 en w treden van de Brandwe°rveror-' 100, waarvan 50 voorwaardelijk. Tee«-n de penningmeesteresse, die de petroleum- vergasser had aangestoken, eiste hü een geldboete van 150 en een voorwaardelijke hechtenis van een week. De kantonrechter zal over veertien dagen uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9