Val van Dien Bien Phoe maakt een verpletterende indruk Dien Bien Phoe is een teken aan de wand Weerbericht Politieke consequenties zijn nog niet te overzien v e l s e r Haarlems Dagblad Rusland geweigerd als lid van de NAVO Frankrijk in diepe rouzv gedompeld Steunpunt Isabelle zette strijd voort Giap nam handschoen van De Castries op Parijs kan dit verlies niet zonder meer in de doofpot stoppen Het woord is aan Koningin dankt gilde voor erelidmaatschap Zonnig en warmer 68e JAARGANG No 254 ZATERDAG 8 MEI 1954 298e JAARGANG No 102 Wel verzoek om bewijs van goede wil De Castries in Vietminh-handen Schietende touristen Amerikaanse vliegdek schepen bij Indochina Positieve Russische reactie op Britse toenaderings poging Organisatie tegen preventieve oorlogen in Chicago gesticht Dr. Manusama heeft nog geen aandacht in Genève Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou hebben Vrijdag op het Kremlin gelijklui dende nota's overhandigd, waarin hun regeringen de jongste Russische voorstellen, strekkende tot het sluiten van een gemeen schappelijk veiligheidsverdrag door de Europese Staten, waartoe de Verenigde Staten zouden kunnen toetreden, en voor ziend in een Sovjet-lidmaatschap van de NAVO., verwerpen. De „Westelijke Grote Drie" nodigen de Sovjet-Unie in hun nota's uit „concrete be wijzen" van haar goede wil te geven, door met het Westen samen te werken bij de oplossing van oorzaken der internationale spanning. Alle Parijse bladen verschenen met extra-edities op de boulevards, toen de regering gistermiddag laat de langgevreesde val van Dien Bien Phoe bekend maakte. Met bezorgde gezichten namen de Parijzenaars kennis van het nieuws. (Teiefoto) Daar het tekort op de jaarrekening van het Rotterdamse gemeentelijke tram- en bus bedrijf tot anderhalf millioen zal oplopen, hebben B. en W. van Rotterdam de raad een tariefverhoging voorgesteld. De enkele rit prijs komt van twaalf op vijftien, het over stapje van zeventien op twintig cent. (Van onze correspondent in Parijs) Dien Bien Phoe, het Indochinese bastion, waar ruim 10.000 man van het Franse expeditieleger onder bevel van generaal De Castries 54 dagen hebben stand gehouden, is gistermiddag om half vier gevallen. Deze tragische nederlaag, waarover het laatste woord zeker nog lang niet zal zijn gesproken, werd even later aangekondigd door premier Laniel in de Nationale Vergadering. Alle parlementsleden, op de commu nisten na, verhieven zich van hun zetels en na Laniel's bewogen woorden besloot de Kamerpresident Le Troquer de zitting, als teken van rouw, voor een half uur te onderbreken. De rouw wordt vandaag voortgezet en zal ondermeer tot uiting komen in de sluiting van alle nationale theaters. De première van de Sovjet balletten in de Opéra, die hèt evenement van het seizoen zou worden, is daarom ook afgelast. voor de behandeling van het Indochinese probleem in Genève vallen zou. Daarmede heeft hij de Vietminh-diplomaten zeker een onovertrefbare troefkaart in handen ge speeld. Tragisch Een tragische bijzonderheid is verder nog dat deze nederlaag bovendien samen valt met de negende verjaardag van de Duitse capitulatie. Het minste wat men wel zeggen kan is dat met deze dramati sche nederlaag een zware domper wordt geplaatst op de feestvreugde over de over winning van negen jaar terug. SAIGON. (AFP/Reuter). De Vietminh heeft Vrijdag te middernacht een groot scheepse aanval op het laatste Franse steunpunt „Isabelle", vier kilometer ten Zuiden van het gevallen Dien Bien Phoe, ingezet. Het contact met de stelling door middel van de radio is verbroken. De aan val begon toen kort na middernacht de Vietminh de bezetting van Dien Bien Phoe had voltooid. „Isabelle" heeft een garnizoen van on geveer tweeduizend man, uitgerust met ar tillerie en lichte tanks. De stelling was al dagen lang van de vesting Dien Bien Phoe afgesneden. Sedert Zaterdagochtend half twee plaat selijke tijd werd niets meer vernomen. De laatste boodschap van de bevelhebber, ko lonel André La-lande, aan Hanoi luidde: „Ik kan niet langer met u in verbinding staan". „Dien Bien Phoe heeft zijn taak vol bracht", aldus luidde het commentaar van de Franse legerleiding op de val der ves ting op de 57ste dag der belegering. Aan de laatste massale Vietminh-aan- vaïlen op het fort, waaraan ongeveer dertig duizend man hebben deelgenomen, was een zware beschieting gedurende vier uur door allerlei soorten geschut der rebellen vooraf gegaan. Na twintig uur van onafge broken stormlopen door de opstandelingen vielen de steunpunten der vesting één voor één. De Franse bevelhebber, generaal De Castries, liet tegenaanvallen ondernemen, doch ook hierdoor konden de horden gil lend aanstormende aanvallers niet tot staan worden gebracht. Een der laatste bevelen van De Castries aan de verdedigers van „Isabelle" was om met hun zware artillerie het vuur op zijn eigen commandocentrum te openen, als de Vietminh door de verdediging zou breken. Radio Vietminh heeft gemeld, dat „alle vij andelijke troepen in de sector Moe- ongthanh zich hebben overgegven, ook het Franse opperbevel van de vesting". President Eisenhower heeft president Coty van Frankrijk een boodschap doen toekomen, waarin hij de moed van de ver dedigers prijst. Ook premier Churchill en vele andere Westelijke staatslieden hebben een dergelijke verklaring uitgegeven. Laniel was een stille, bijna gebroken man, toen hij gistermiddag de langver wachte fatale tijding eindelijk, over de hoofden van de gedeputeerden, het land en de wereld brengen moest. Meer dan twintig uren, zo verklaarde Laniel, hebben de helden van de Castries getracht het hoofd te bieden aan de laatste stormloop van de Vietminh, die in felheid alle vorige aanvallen overtroffen heeft. Het was een strijd van man tegen man, waarbij met messen werd gevochten in de modderpoel, die tot slagveld diende. Het laatste levensteken van de bevelheb ber kwam gistermiddag door de radio telefoon. ,,De vijand vecht nu op enkele meters van mijn tent", zo zei een vermoei de en uitgeputte stem, „ik heb order gege ven alle materiaal te vernietigen. Alle mannen zullen zich terugtrekken in de sec tor „Isabella". Of „Isabella", vier kilometer ten Zuiden van het fort gelegen, op dit ogenblik veroverd is, was vanmorgen nog niet officieel bekend, zo min als men weet wat het lot van de tien a twaalfduizend soldaten, onder wie talrijke gewonden, is geworden. De val van Dien Bien Phoe heeft op het Franse publiek een waarlijk verpletterende indruk gemaakt. De heroïsche verdediging van het garnizoen is misschien het eerste wapenfeit in de Indochinese oorlog geweest, dat sterk tot de verbeelding van het Franse volk heeft gesproken. In de dappere solda ten van de Castries herkenden de Fransen hun beste militaire tradities en eigenschap pen terug. Maar ondanks het bewonderens waardige gedrag van de Castries en zijn soldaten heeft het garnizoen van Dien Bien Phoe zich tenslotte tegen een geweldige overmacht gewonnen moeten geven. Mannelijke trots Laniel heeft al aangekondigd dat de no dige maatregelen getroffen waren om de verliezen, welke bij elkaar op ongeveer een volledige divisie kunnen worden geschat, zo spoedig mogelijk aan te vullen. Frank rijk voelt zich niet verslagen maar zal met mannelijke trots op deze tegenslag regeren, zo zeide de minister-president. Aan alle ministers is verder aangezegd zich vandaag en morgen ter beschikking van de regering te houden. (V^Vlyrvwr»^rtfYyYvrr|^^^^^vv^^^^rrfyr«^ Twee arbeiders van gemeentewerken te Rhenen hebben zich gistermorgen tegen 12 uur onthutst bij de veerbaas ter plaatse aangemeld met de mededeling, dat zij, van een Duits jacht af, waren beschoten. Aangezien het Duitse jacht op de Rijn in de richting Rotterdam voer, waarschuwde de Rhenense veer baas onmiddellijk de rivierpolitie te Vreeswijk, die het jacht omstreeks 12 uur in de nabijheid van Amerongen heeft aangehouden. De arbeiders waren op een aanlegsteiger nabij Rhenen werkzaam toen de schoten klonken. Zij twijfelden er volgens hun zeggen niet aan dat de schoten van het Duitse jacht af waren gevuurd en in derdaad heeft de rivierpolitie, die een onderzoek op het jacht instelde een buks gevonden en in beslag genomen. De vier Duitse opvarenden van het jacht, de „Seehund", verklaarden nabij Rhenen in het water te hebben geschoten. Nadat de buks in beslag was genomen, m,och- ten de opvarenden hun reis vervolgen. Ondanks de grote verslagenheid, die gis- j teren in het Palais Bourbon allerwege voel baar was, werd onder de parlementsleden toch al de vraag gesteld welke politieke j consequenties uit deze nationale ramp ge- trokken moeten worden. Zij, die voor het verlies van Dien Bien Phoe verantwoordelijk zijn, maken deel uit van de regering. Het zijn in de eerste plaats de ministers Laniel, Pleven en Bidault. Het is mogelijk dat onder de drang van de algemene emotie Laniel er Dinsdag toch in zal moeten berusten dat de Indochinese kwestie openlijk aan de orde wordt ge steld. Men mag niettemin hopen dat het parle ment zijn begrijpelijke bewogenheid of zo men wil: politieke wraaklust zal kun nen beheersen. Want door op dit moment de schuldvraag publiekelijk te stellen, zal onvermijdelijk een diplomatiek débacle aan deze militaire nederlaag worden toe gevoegd. Bidault zal in dat geval in Genève zijn koffers wel kunnen pakken om zich gereed te maken voor een algehele diplo matieke capitulatie. Alle waarnemers nemen wel aan dat de Vietminh-generaal Giap er bewust op aan heeft gestuurd dat Dien Bien Phoe juist Volgens United Press bevonden drie vliegtuigmoederschepen van de Ameri kaanse marine en een escorte van torpedo jagers zich Vrijdag in de wateren tussen de Philippijnen en de kust van Indochina. De bestemming van de oorlogsschepen werd officieel niet bekendgemaakt, maar men neemt aan dat de schepen op weg waren naar de Golf van Tonkin. Dien Bien Phoe dook een .jaar geleden op in het nieuws over de invasie van de Viet minh in de Indochinese deelstaat Laos, die tot April van het vorig jaar van de ge vechten was verschoond gebleven. Het was een van de vele Franse grensforten, die op last van wijlen maarschalk De Lattre de Tassigny waren aangelegd om de guerilla's van de Vietminh in de buitengewesten in toom te houden. Niets wees er toen op dat deze vesting niet bet lot zou delen van vele voorgangsters, die roemloos en haast geruisloos mèt hun vreemde namen onder de vloedgolf van de Vietminh ver dwenen. Dat dit niet is gebeurd is te danken aan een besluit van generaal Navarre, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indochina, die hiervoor beurtelings is gepre zen en gelaakt, al naar gelang de krijgskans wisselde. Deze generaal liet in November van het vorig jaar duizenden parachutisten bij het bolwerk in de dichte rimboe van het Thai-hoogland op de grens van Tonkin, Thailand en China neer, nadat hij de vlakke rijstdelta van de Rode Rivier ste vig onder Frans beslag had gebracht en de Vietminh Dien Bien Phoe had omzeild om tot onder de rook van Loeang Prabang, de heilige residentie van koning Sisayang Vong van Laos op te rukken. Uitdaging aangenomen De Vietminh-generaal Vo Nguyen Giap zag onverwacht van wat een zekere zege leek af, verdween met zijn ganse leger macht in het oerwoud, kwam over de grens van Laos weer tevoorschijn en sloeg het beleg voor het versterkte Dien Bien Phoe, dat hij eerst versmaad had. „Ik Koningin Juliana heeft Vrijdagmorgen tijdens een plechtige bijeenkomst van de leden in de Lakenhal te Londen het honorair lidmaatschap van het timmerlieden- gilde aanvaard. Haar werd een oorkonde aangeboden, gedeponeerd in een met de hand gestoken houten kistje, vervaardigd van het hout van de oude Nederlandse kerk in Austin Frairs, die tijdens de oorlog werd vernield, en van de hall van het timmerlieden-gilde, die eenzelfde lot onderging. De Koningin bekijkt het kistje tezamen met de ^master" van het gilde, de heer Kenneth Morris Roberts. i=j r- (Teiefoto). hoop dat de Vietminh een aanval op Dien Bien Phoe zal durven beginnen, dan kun nen wij ze tenminste een lesje leren", zo daagde de Franse minister van Defensie, Pleven, generaal Giap uit. En Giap nam de handschoen op. Vijf divisies, waaron der twee divisies keurtroepen, bracht hij in het veld. Communistisch China, dat de handen vrij had gekregen na de wapen stilstand in Korea, verschafte hem artille rie, luchtdoelgeschut en adviseurs Die laatsten deden hun werk grondig. De Fransen moesten met leedwezen er kennen dat de Vietminh-artilleristen angstwekkend zuiver schoten. Zij hadden gedacht Giap mat te kunnen zetten in een massaal treffen met open vizier, maar dat hun tegenstander een dergelijke geduchte macht in het veld kon brengen hadden zij niet vermoed. Op een eiland De bezetting van Dien Bien Phoe zat op een eilandje gevangen. Andere wegen dan bospaden leidden er niet heen en de be voorrading moest geheel door de lucht ge schieden. De vrome wens dat de bevolking moed zou krijgen en zich tegen de in dringer verzetten, werd niet vervuld. Een Laotiaanse hulpcolonne ging op eerbiedige afstand van het strijdtoneel in stelling en beperkte zich tot het uitdelen van spelde- prikken in Giap's achterhoede. Drie stormlopen, die de Vietminh-troe- pen met doodsverachting en ten koste van duizenden doden en gewonden onderna men, deukten de vesting aan alle zijden in. De Vietminh-artillerie stelde meer dan de helft van het Franse geschut buiten werking. Had de bezetting aanvankelijk de beschikking over een bolwerk van 6 bij 10 kilometer, tenslotte was er niet meer over dan een puinhoop van twee vierkante kilometer. De laatste stormaan vallen werden zorgvuldiger voorbereid. Als mollen groeven de belegeraars zich naar de buitenste steunpunten en de bei de vliegvelden, waar het voortbestaan van het fort van af hing, toe, en één voor één werd met de versterkingen afgerekend. Ondertussen waren boven het benarde Dien Bien Phoe onervaren vrijwilligers neergelaten, die na een paar proefsprongen tot parachutist waren verklaard. De beide vliegvelden waren allang onklaar gescho ten. Het ene raakte geheel, het andere goeddeels in handen van de vijand. Eva cuatie van de 800 resterende gewonden van de bezetting van ongeveer 12.000 man was - zelfs met helicopters - niet meer mogelijk. Onderhandelingen ter plaatse en in Genève over een tijdelijke wapenstil stand om gewonden uit te wisselen en te vervoeren, sprongen telkens af. Graaf Christian Marie Fernand de I Officiële melding van Tass MOSKOU (Reuter). Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft verklaard, dat het verlangen van de Britse eerste mi nister, Churchill naar betere betrekkingen met de Sovjet-Unie misschien een verbete ring in de internationale toestand mogelijk maakt. In de verklaring van Tass, die ook in alle dagbladen verscheen en te Moskou wordt beschouwd als afkomstig van de Russische regering, wordt gezegd, dat in leiding gevende Sovjetkringen positief was gerea geerd op Churchills toespraak van 30 April, toen hij het verlangen naar nauwere be trekkingen met Rusland tot uitdrukking bracht. Diplomatieke waarnemers te Moskou be schouwden de verklaring als een uitnodi ging voor de Britse regering om stappen te nemen ter verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. De Sovjet-Unie heeft reeds een tijd lang gepleit voor uitgebreidere handelsbetrek kingen met Groot-Brittannië. Ook West-Duitsland? HAMBURG (Reuter). De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft Vrijdag te Hamburg tegen een verslaggever gezegd het mogelijk te achten, dat West-Duitsland en de Sovjet-Unie binnen afzienbare tijd diplomatieke betrekkingen zullen onder houden. Adenauer lichtte deze uitlating niet nader toe. CHICAGO (Reuter) Een nieuwe poli tieke organisatie, „Voor Amerika" ge naamd, is Vrijdiag te Chicago opgericht. Deze groep stelt zich ten doel te strijden tegen Amerikaanse deelneming aan pre ventieve oorlogen en het zenden van Ame rikaanse troepen naar het buitenland zon der toestemming van het Congres. De oprichters, politici en zakenlieden, zeiden, dat „Voor Amerika" geen nieuwe politieke partij is. Bij de komende verkie zingen zal de organisatie trachten aanhan gers in beide partijen te verwerven. De groep werd gevormd op een door kolonel Robert MeCormick, hoofdredacteur en uitgever van de „Chicago Tribune", ge geven lunch. GENèVE (A.N.P.) Dr. Manusama. „minister van Defensie van de republiek der Zuid-Molukken en hoofd van de poli tieke missie in het buitenland" vertoeft sedert veertien dagen in Genève en heêft gedurende die tijd gepoogd de aandacht van de Aziatische conferentie te vestigen op de strijd van de Zuid-Molukken tegen de Indonesische regering. In een gesprek met het A.N.P. verklaar de dr. Manusama, dat hij een „beroep op de conferentie van Genève" van dr. Chr. R. S. Soumokil, „president van de Repu bliek der Zuid-Molukkenter kennis heeft gebracht van alle hoofden van delegaties behalve die van de drie communistische landen, die aan de conferentie deelnemen. Reacties op deze boodschap heeft dr. Manusama tot dusver niet ontvangen, maar hij verzekerde de A.N.P.-correspondent, dat hij zijn pogingen zal blijven voortzet ten. Donderdag heeft dr. Manusama een pers conferentie gehouden, waarvan echter in het dagelijks door honderden journalisten bezochte perscentrum van de Geneefse conferentie niets bekend was. Ze was dan ook slechts bedoeld voor een beperkte groep van correspondenten, zei ar. Manu sama, namelijk voor vertegenwoordigers van „landen die in dezelfde omstandig heden verkeren als de Zuid-Molukken". Desgevraagd voegde dr. Manusama hier ter verduidelijking bij, dat hij daarmee anti communistische journalisten uit landen als Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië, enzo voorts bedoelde. Op de lijsten van cor respondenten, die bij de conferentie geac crediteerd zijn, komen geen namen voor van vertegenwoordigers van verzetsorga- nen in de satellietlanden. Castries, de onvermoeibare verdediger van het fort, van wie president Eisenhower opmerkte, dat hij hem allang generaal ge maakt zou hebben, werd van kolonel tot brigadier-generaal bevorderd en het hele garnizoen werd onderscheiden met de or de van het Legioen van Eer. De lucht- armada, die alleen redding had kunnen brengen met een verwoestende bommen- last op de vijand, bleef echter uit. Giafis wurgende greep Tergend langzaam druppelden verster kingen binnen en Giap wurgde de vesting langzaam maar zeker. Hij had het lot van Dien Bien Phoe klaarblijkelijk zo volko men in zijn macht, dat Amerikaanse en Britse correspondenten waagden het ver moeden uit te spreken, dat de toestand wellicht niet zo hachelijk was als de Fran sen wel wilden doen voorkomen. De cor respondent van het Parijse blad „Le Mon de" opperde de veronderstelling dat Giap orders had het net niet eerder dicht te slaan, dan op het moment dat Ho Tsji Minh het gunstigst achtte voor de uitwer king in Frankrijk en te Genève. De bezetting van het ingeschrompelde Dien Bien Phoe hield zich op het laatst schuil in een netwerk van loopgraven rondom het ondergrondse hoofdkwartier van De Castries, dat een staaltje van bouw kunde van de Franse genie was. Een nieuwe tegenslag was dat de ondergrondse kwartieren, als gevolg van de naderende natte moesson, half vol water stonden, en het vocht doordrong in de catacomben, die voor de gewonden waren uitgehakt in de ka lk bodem. Dien Bien Phoe streed zijn laatste strijd, verstoken van alle actieve hulp van buiten en afhankelijk van hetgeen een wankele luchtbrug het door een laaghangend wol kendek kon toewerpen. In een van zijn laatste noodkreten vroeg De Castries de piloten zo laag mogelijk over te vliegen en grotere risico's te nemen om te voorkomen, dat de onontbeerlijke goederen in handen van de vijand zouden vallen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ La Bruyère: Het is even moeilijk een ijdel mens te vinden, die zich gelukkig ge noeg acht als een beschejden mens, die zich te ongelukkig vindt. „Symbool van lange vriendschap" (Van onze correspondent in Londen) Aan de lunch, die volgde op de instal latie van Koningin Juliana als erelid van het Londense Carpenters-gilde over welke plechtigheid wij gisteren berichtten zong het jongenskoor van Christ's Hos pital twee coupletten van het Wilhelmus in het Nederlands, nadat de aanwezigen een dronk op de Koningin hadden uitge bracht. Dit maakte grote indruk op de Koningin. De jongens waren gekleed in 16de eeuwse costuums, lange zwarte jassen met witte beffen en oranje kousen. Daarna hield Koningin Juliana een toe spraak, waarin zij haar dank betuigde voor het verleende ere-lidmaatschap. Zij beschouwde dit als een symbool van de lange vriendschap tussen de beide naties. Naties, die samen zoveel leed hebben er varen, veroorzaakt door mensen en door de natuur. Het is treffend dat het gilde en de Nederlands Hervormde kerk beide ge lijktijdig door verwoesting zijn getroffen. „Ik voel dat na het ontwaken uit de droom van deze eeuw van plastic en atomen de realiteit, welke overblijft, is de kameraadschap en grote vriendschap, zoals door u getoond. De gastvrijheid in vroeger eeuwen ondervonden, herleefde in de oor log, zoals ik zelf en mijn familie persoon lijk hebben ervaren. Gij hebt ons allen een tijdelijk tehuis geschonken". De rede kreeg luide en lange bijval. Een half uur later dan was vastgesteld, ver trok de Koningin uit de City. Zij had voor het begin van de lunch onderscheidingen uitgereikt. De heer Ro berts, voorzitter van het Gilde, werd be noemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje Nassau en de secretai-is, de heer Osborne, tot officier in de Huisorde van Oranje Nassau. He: K.N.M.I. deelt mede: Voor het weekeinde wordt droog en zon nig weer verwacht* met iets hogere tem peraturen. Deze verandering in de weers- toestand, na enkele dagen met depressie- activiteit in onze omgeving, houdt verband met de ontwikkeling van een hogedrukge- bied boven West-Europa. De zwakke win den waren oorzaak, dat het vannacht bij heldere hemel sterk kon afkoelen. Op vele plaatsen kwam dan ook zware nachtvorst voor. Het högedrukgebied trekt nu lang zaam verder in de richting van Zuid- Scandmavië, waarbij de wind in onze om geving weer iets toeneemt uit richtingen tussen Oost en Zuid. Aangezien daardoor de aanvoer van koude lucht een einde neemt, zal de zon de temperatuur overdag tot hogere waarden doen stijgen dan in de afgelopen dagen. De nachten blijven echter nog fris. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand rf r 2 iS •- SP c c ra 'Zu «I ra w oj eszs Stockholm zwaar bew. WNW 4 18 0 Oslo mist OZO 1 11 0 Kopenhagen regen NNW 7 10 6 Amsterdam onbewolkt ZO 2 13 0 Londen nevel windstil 13 0 Luxemburg onbewolkt N 6 23 0 Parijs onbewolkt NNO 2 16 0 Bordeaux zwaar bew NO 1 18 0 Grenoble onbewolkt windstil 16 0 Nice onbewolkt NO 2 23 0 Genève onbewolkt ONO 6 16 0 Zürich zwaar bew. NO 6 14 0 Locarno licht bew. O 2 21 0 Berlijn geheel bew. NNW 6 11 4 Frankfort half bew. NNO 5 16 0 München regen WNW 2 8 7 Wenen geheel bew W 9 12 23 Innsbruck nevel windstil 9 0.1 Rome onbewolkt NNO 4 21 0.4 Ajaccio onbewolkt ONO 3 17 0 Mallorca onbewolkt NNO 1 23 0 Neerslag laatste 24 uur 30000000CG ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Plaatselijk lichte nacht vorst. morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 9 Mei Zon op 4.57 uur. onder 20.16 uur. Maan op 11.24 uur. onder 1.45 uur. 10 Mei Zon op 4.56 uur, onder 20.18 uur. Maan op 12.37 uur, onder 2.04 uur. Maanstanden 9 Mei 19.17 uur: Eerste kwartier 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 Mei Hoog water: 7.40 en 20.11 uur. Laag water: 3.10 en 15.36 uur. Zondag 9 Mei Hoog water: 8.39 en 21.15 uur. Laag water: 4.01 en 16.30 uur. Maandag 10 Mei Hoog water: 9.45 en 22.24 uur. Laag -water:-4:58 en 17.36 uur. i

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1