Drie ton vis gebakken in een één tons koekepan Ex-nazi partijvoorzitter en minister in West-Duitsland N MORRIS iefmtfcufiiy! PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws Rode Kruis werkt voor Wereld-rampenfonds Ah. Tlleyec Badcostuums De radio geeft Woensdag Pinksterboodschap van W ereldraad-pr esidium Zijn ministerie is een toevlucht voor kameraden Bisschop sloot kerken bü wijze van straf TocU ló liet zo VJ 2 Zeshonderd liters olijfolie sisten op het vuur Nieuwe veiligheidsdienst in Amerika Arnhem hee*t een nieuw station Koopman liet zich arresteren Nederlandse musici naar Londen KEIP Gr Houtitrut 137 n««tf Luior Sukarno bij overdracht van kerk op Ambon Kinderen als engeltjes aan touwtjes neergelaten Venezolanen hinderen Scheveningse vissersboot Nieuwe incidenten tussen Jordanië en Israel Maakt een Giraffe geluiden? DINSDAG II MEI 1954 CAMOGLI (United Press) Een re cordaantal van 40.000 bezoekers is Zon dag naar 's werelds grootste visbakkerij in dit Italiaanse dorp gestroomd om drie ton vis te eten uit 's werelds grootste braad pan, in de kortst mogelijke tijd in de ge schiedenis. Toeristen en de Camoglieren zelf, die naar de haven waren gestroomd om de traditionele San Fortunato-dag voor „wij ding van de vis" mee te maken, durfden een uur nadat de grote bakpartij 's mid dags om 4 uur begonnen was niet meer te lopen, uit vrees over de viskoppen uit te glijden. Auto's blokkeerden de wegen van Genua en andere nabijgelegen steden. Treinen lie pen anderhalf uur te laat en acht koks werkten als paarden om de vis schoon te maken en te bakken op een één ton zware koekepan met een diameter van 13 voet, die op stelten in zee voor de dorpskerk was opgesteld. Zet honderd liters olijfolie sisten in de pan en de geur van gebakken vis hing kilometers ver zwaar langs de kust. Het was de meest kolossale versie van deze jaarlijkse gebeurtenis ooit in Ca- mogli gehouden, hoewel de totale hoeveel heid vis gelijk was aan het record van verleden jaar. Speciale politieploegen met geluidswa gens hielden de menigte in toom die een rij vormden om op de niet al te solide lij kende houten steigers te komen, waar zij met de neus op de bakpartij kon staan. Vissersbootjes van het dorp haastten zich naar zee en kwamen terug met nieuwe vangsten voor het festijn. Zelfs een mals regenbuitje kon het enthousiasme van de menigte niet bekoelen, die zich verdrong om een gratis gebakken visje in de plech tigheid welke, zo gelovén de vissers, geluk zal brengen voor de komende zee-oogst Toen de duisternis viel was het water bezaaid met de bordkartonnen schotels, die als bord gebruikt waren. Op zee straalden de lichtjes van de vissersboten en klonken de volksliederen van honder den vissers die het eind van hun grote dag vierden. Het Witte Huis heeft Zondag bekend gemaakt, dat er bij het Amerikaanse depar tement vain Justitie een nieuwe dienst voor de binnenlandse veiligheid in het leven is geroepen ter bevordering van de vervol ging van spionnen en andere ondermijnen de elementen. Het Nederlanctee Rode Kruis will trachten te komen tot de vorming van een Inter nationaal Rode Kruis Rampenfonds. De bedoeling daarvan is op de snelst denk bare wijze effectief hulp te kunnen ver ier. bij rampen van welke aard ook, die zich ergens op de wereld voordoen, waar dan ook. Zowel in Nederland zelf als in internationaal verband in Genève wil het Nederlandse Rode Kruis deze kwestie aan de orde stellen. Waarbij men wü beginnen in Nederland, omdat een geslaagde actie in Nederland als het beste middel be schouwd wordt om internationaal de aan dacht te kunnen vragen. Het Nederlandse Rode Kruis stelt zich voor de geldmiddelen bijeen te brengen uit vrijwillige giften van de burgers der deel nemende landen, niet uit giften van rege ringen, instanties als de UNO en dergelijke. Het denkbeeld is een bepaald percentage, bijvoorbeeld 5 percent, bij elke inzameling voor het buitenland te bestemmen voor het Internationale Fonds. Dit Internationale Rampenfonds is een van de grote doelen, welke het Nederlandse Rode Kruis op het ogenblik voor ogen houdt. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 16 Wol v.a9.95 Satijn-lastex v.a17.50 De enorme koekepan op het station van Genua onderweg naar Camogli. HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De moed der hoop, hoorspel. 12.00 Alt viool en clavecimbel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Surinaamse volks muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, causerie. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Reportage. 14.45 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.10 Platen. 15.30 Pianotrio. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Bui tenlands overzicht 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Opwekkingssamenkomst. 21.30 Platen. 21.40 Radio Philharmonisch orkest, klein koor en soliste. 22.25 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huis vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en De presidenten van de Wereldraad van Kerken de bisschop van Thyateira, bis schop Berggrav van Noorwegen, pasteur Marc Boegner van Frankrijk, de Angli caanse bisschop van Canterbury, John Mott en bisschop Bromley Exrtam van Amerika hebben de volgende Pinkster- boodschap 1954 uitgezonden, waarin onder meer wordt gezegd: „Onze Heer had zijn discipelen beloofd: Gij zuilt mijne getuigen zijn, zo te Jerusa lem als in geheel Judea en Samaria en tot aan het uiterste der aarde". De dag van het Pinksterfeest was het begin van de vervulling van die belofte. Ondanks zonde en scheuring, heeft het werk van Christus kn zijn kerk de eeuwen door voortgang ge vonden en zich over de hele aarde ver breid. Laten wij daarom op deze dag aller eerst God danken voor de kerk en voor haar getuigenis in alle delen van de we reld. Dit jaar zal de Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken trachten opnieuw te getuigen, dat Jezus Christus de enige hoop van de wereld is." Voorts wordt gezegd: „In een wereld, waarin waarachtige hoop zeldzaam is ge worden, wordt de kerk opgeroepen om in woord en daad te getuigen, dat er hoop is omdat Christus er is. In een verdeelde we reld moet de kerk tonen, dat deze hoop mensen tot elkander brengt. Laten wij bid den, dat de Tweede Assemblee door God gebruikt wordt, om ons allen betere ge tuigen van die vreugdevolle waarheid te maken." Kosten bedroegen bijna 10 millioen In Arnhem heeft de president der Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, het nieuwe stationegebouw in gebruik gesteld. Dit geschiedde in 6e plaatskaartenhal, waar Arnhems burge meester, de heer C. G. Matser, de directie van de N.S. namens het gemeentebestuur dank bracht voor het nieuwe station. Hij bood een bronzen beeld aan van de beeld houwer W. L. Reijers te Bergen. Voorts spraken ir. H. Vis, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Gelderland, die een windwijzer aanbood, de voorzitter van de plaatselijke unie van bonden van vervoerspersoneel, hoofdconducteur J. Draaisma, die een monumentale klok voor de hal aanbood, waarvan de wijzerplaat werd gemaakt door de pottenbakker D. Hubers te Bergen, en een vertegenwoordiger van de „vaste klanten" van de Nederlandse Handels reizigersvereniging. Ir. Den Hollander sprak een dankwoord. Hij schetste met hoeveel moeilijkheden het voorbereiden van deze nieuwe bouw is ge paard gegaan, vooral omdat er ook aan het emplacement zoveel veranderd en ver beterd moest worden. Hij meende dan ook, dat dankbaarheid past jegens het Arn hemse gemeentebestuur voor de verleende medewerking. Het nieuwe station heeft bijna 10 millioen gulden gekost en hij hoopte dat het een bevredigend element in de herbouwde stad zal worden. De Haagse politie is opgebeld door iemand, die vroeg of men hem over een half uur per jeep wilde komen ophalen. Hij zeide zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt, doch op dat moment niet thuis te z(jn. Over een half uur zou hij ter beschikking van de politie zijn. Een jeep begaf zich op het afgesproken .tijd stip naar het aangegeven adres, waar zich de 58-jarige koopman G. van M. bevond. Hij verklaarde te Amsterdam iemand voor f 200 te hebben opgelicht. De man is mee genomen en naar Amsterdam overgebracht. Theo Olof, George van Renesse en de fluitist Kees van der Star zullen op 13 Mei optreden in de Wigmore Hall te Londen. Het programma bevat hoofdzakelijk heden daagse Nederlandse composities. Voorts verzocht de BBC Kees van der Star en de pianist André Jurres, de eerste uitvoering te geven van enige zeer onlangs in de bibliotheek van King's College te Cambridge ontdekte fluitsonates van Char les Dieupart, die van 17041770 in Enge land leefde en te Londen overleed. Dieu part was van Franse afkomst en onderging in Engeland de invloed van Puree 11 en Handel. De betreffende sonates zullen binnen kort in druk verschijnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZONBRILLEN mat optisch Juista (laian BARTELJ0 RISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 DJAKARTA (Aneta) Bij de overdracht van de protestantse kerk aan de Molukse Kerk op Ambon heeft president Sukarno verklaard, zich gelukkig te voelen bij deze belangrijke gebeurtenis aanwezig te zijn. Hij bracht een eresaluut aan het Islamieti- sche deel der bevolking, dat meewerkte aan de bouw van de nieuwe kerk, hetgeen hij het bewijs noemde van medeleven en verdraagzaamheid in tegenstelling tot het optreden van benden in Zuid-Celebes, die de Christenbevolking geweld aandoen. Hij zeide zich als Islamiet gedwongen te ge voelen vergiffenis te vragen voor de han delingen van die Islamieten, die hun leer overtreden. „Geweld is immers tegen de Islamietische leer, die vrede en veiligheid op democratische beginselen wil voor ieder burger." Een vertegenwoordiger van het ministe rie van Godsdienstzaken, die de sleutel van de kerk overdroeg aan ds. Defrètes, legde er in een toespraak de nadruk op, dat het bauwen van godshuizen geen regeringstaak is, maar dat op de Molukken waar door bijzondere omstandighelen de kerken veel geleden hebben, een uitzondering is ge maakt. President Sukarno legde in Ambon voorts de eerste steen voor een internaat voor middelbare opleiding. BONN (Van de A.N.P.-correspondent) De leiding van de West-Duitse vluchtelin- genpartij (B.H.E.) heeft onverwacht een wijziging ondergaan. Op een partijcongres in Bielefeld is prof. dr. Oberlander, de minister voor het Vluchtelingenwezen, tot partijvoorzitter gekozen, nadat de stichter der partij, minister R. W. Kraft, aan het slot van het congres had verklaard dat hij alle partij functies neerlegde aangezien hij geloofde, niet meer het vertrouwen der partij te hebben. Kraft nam dit besluit na dat hij als voorzitter was herkozen tegen over een belangrijke oppositie ten gunste van Oberlander, die reeds geruime tijd de intellectuele voorman der partij is. Dat hij in werkelijkheid de eerste viool speelde, was reeds gebleken toen hij in September het ministerie voor het Vluchtelingenwezen overnam, terwijl Kraft slechts als minister zonder portefeuille tot het kabinet toetrad. In zijn ministeriële functie heeft Ober lander reeds veel opspraak verwekt, door de vervanging van een aanzienlijk aantal leidende beambten van het ministerie door voormalige nazi's. Oberlander zelf is een der vier ministers van het kabinet in Bonn, die tot de nazipartij of haar organisaties hebben behoord. Hij was leider in de S.A. en heeft als specialist in Russische zaken getracht een leidende rol te spelen in de politiek die de nazi-leiders in Oost-Europa hebben gevoerd. Hij werd daarbij evenwel door de S.S. overtroefd. Nieuwe taak Oberlander heeft terstond na zijn ambts aanvaarding verklaard er naar te streven, de vluchtelingen niet te doen opgaan in de West-Duitse bevolking, doch hen voor te bereiden op een nieuwe taak, die hij voor Duitsland in Oost-Europa ziet weggelegd. Daartoe dient volgens hem in de eerste plaats de wil der vluchtelingen om naar hun geboortegrond terug te keren levendig gehouden te worden. Voorts wil hij met het oog op een toekomstige Duitse rol in het Oosten de vluchtelingen vertrouwd maken met de problemen der Oostelijke volken. Het feit dat Oberlander zich in zijn mi nisterie met vroegere leidende nazi's heeft omgeven, heeft reeds tot scherpe protesten OTTAVIANO (Reuter). De Rooms- Katholieke kerken van Ottaviano in Italië zijn Zondag gesloten gebleven bijwijze van strafmaatregel van de bisschop, mgr. Adolfo Binni, tegen de gelovigen. Aanlei ding tot dit geval was de traditie van het eerbewijzen aan de patroon van de stad, de aartsengel Michael. Sedert onheuglijke tijden werd namelijk op 8 Mei een beeld van de aartsengel in processie uit de kathedraal door de stad gedragen. Voor de nieuwe bisschop was het echter een steen des aanstoots, dat men gewoon was tijdens de processie ook kinderen, in engelen gewaad met vleugeltjes gestoken, aan tou wen uit de ramen van gebouwen te laten „vliegen". Reeds vele malen kwam het voor, dat zulke „engeltjes" van opwinding ziek werden. De bisschop had aanvankelijk, gezien de gehechtheid van het volk aan de traditie, nog toegestaan, dat er boven de eerste rustplaats van de processie twee engeltjes zouden „vliegen". Men vatte dit echter als een volledig toegeven op, en toen de pro cessie deze keer uittrok, werden overal op de daken van de gebouwea langs de pro cessieroute „engeltjes" voor een „vlucht" in gereedheid gehouden. De aartspriester Saviano liet de processie toen naar de kathedraal terugkeren. Onder hevige opwinding van het publiek zetten de dragers het beeld van de aartsengel op de straat neer. Politie-jeeps kwamen er aan te pas, om al te drastische betogingen tegen de aartspriester te voorkomen. Er kwamen geen vrijwilligers naar voren, om het beeld naar de kathedraal terug te brengen en tenslotte werd dit door politie en geeste lijken gedaan. De kathedraal en de andere kerken bleven Zondag verder gesloten. WILLEMSTAD (A.N.P.) De „Amigoe Di Curagao" maakt opnieuw melding van een visserij-incident met Venezuela, waar bij Scheveningse vissers in de Antillen be trokken zijn. Blijkens aan het blad gedane mededelingen van Arie Blok, de schipper van de „Noordzee", is dit vissersvaartuig op 30 April en op een, drie en vier Mei voortdurend geschaduwd door een Venezo- laans oorlogsschip. Wat de bedoeling hier van was, was niet duidelijk. Er zouden zich evenwel moeilijkheden hebben voorgedaan onder de bemanning, bij wie een incident met de Marsbango nog vers in het geheu gen ligt. zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Platen. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Platen. 17.35 Gitaar ensemble. 17.50 Regeringsuitzending: Cor respondentieclub onder leiding van Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De conferentie te Genève. 18.55 Voor de kinde ren. 19.10 Het Web, klankbeeld. 19.30 Een ton ■voor Triëst. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 Judith, hoorspel. 22.20 Viool en piano. 22.45 De tabak als maatschappelijk vraagstuk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.10 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-concert. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Operettemuziek. 21.30 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). 37. Terwijl Panda zich zat te verheugen, dat Jolliepop zich eindelijk uit zijn verstij ving had losgeniesd en de soldaten voor zichtig hun tintelende neuzen betastten, had de officier een ernstig gesprek met de alchemist. „Komaen", zei hij, nadat hij trompetterend zijn neus had gesnoten, „doe dat neusverwoestend brouwseltje in een flesje en gae mede naer de koning, om het zwaerd van Zijne Majesteit ermede te be handelen". „Maar heer officier!", riep de alchemist, ,jhet brouwsel is gans en al be dorven! 't En zal geen resultaat meer heb ben!" „Orders zijn orders", antwoordde de officier, Zijne Majesteit heeft mij bevolen om u en uw assistent alsmede een brouwsel bij hem te brengen. Ge neemt dus mede, wat ge in de pot hebt, of het bedorven is of niet". Er zat dus niets anders op dan dat Panda en de alchemist dit bevel uit voerden. Zij zetten een klem op hun neus, om dit orgaan tegen de prikkelende wal men te beschermen en goten de inhoud van de pot in een flesje over. „Zou dat bnouwsel wengkelijk nog helpeng?", vroeg Panda nasaal. „Ik beng bang vang nie", antwoordde de alchemist. van de kant der christelijk-democratische pairtij van dr. Adenauer geleid. De C.D.U.- fractie in de Bondsdag heeft haar leider opdracht gegeven, zich daarover met Ober lander in verbinding te stellen. Met minister Kraft verdwijnt een der markantste figuren uit de leiding der vluchtelingenparty. Kraft heeft de B.H.E. (Bund der Heimatvertriebenen und Em- rechteten) gesticht, nadat de Engelse be zetting hem ontslagen had uit de gevan-; genschap, waarin hij als actief nazi de eerste jaren na de oorlog moest doorbren gen. Hij trad als haveloze werkloze in Slees- wijk-Holsteim tot de politieke groepering der vluchtelingen toe, zodra het verbod der bezetting tot het vormen van een vluchte- lingerrpartij was opgeheven. Deze partij verwierf onmiddellijk zoveel aanhang dat Kraft een leidende rol ging spelen im de regering van Sleeswij k-Holstein. Bij de laatste verkiezingen slaagde hij er in de partij ook een kleine fractie in de Bonds dag te bezorgen. Deze was groot genoeg om dr. Adenauer te nopen de vluchtelin- genpartij in de regering op te nemen, ten einde zich een meerderheid van twee der den in het parlement te verzekeren. AMMAN (Reuter) Leden van de Jor daanse nationale garde hebben een vuur gevecht van drie uren geleverd met een Israëlische pantserauto, waarmede een Arabische herder werd ontvoerd, aldus werd Zondag te Amman bekendgemaakt. Het incident speelde zich af by het dorp Zaboeba. Volgens de Jordaanse verklaring werd een Israëlische soldaat gedood en een gewond. Verder werd gemeld, dat twee Israëli sche soldaten zijn gedood en vijf waar schijnlijk het leven hebben verloren bij een schermutseling tussen een patrouille van het Arabische legioen en een Israëlische compagnie ten Westen van Soerif, bij He- bron. De Israëliërs bezetten posten od Jor daans grondgebied, waarna de Arabieren het vuur openden, aldus de bekendmaking. Volgens de Israëlische lezing had ten Westen van Bethlehem een schermutseling plaats od Israëlisch gebied. Twee Israëli sche politiemannen werden gewond en op Jordaans grondgebied gesleept. Een Jor daanse patrouille had hierbij het vuur ge opend. Later beschoten Jordaanse strijd krachten een Israëlische infanterie-eenheid die zich ten Westen van Bethlehem had ingegraven met mortieren. Een Israëlische soldaat kwam om het leven en twee wer den gewond. De beschieting had plaats, nadat twee heuvels na een miniatuuirslag verscheidene malen van handen waren ver wisseld. Bij een ander incident is een Israëlische politieman Zaterdag dodelijk gewond. De Israëlische woordvoerder zeide, dat hier een gevecht was ontstaan tussen Israëli sche politie en Arabieren, drie poogden de oogst te stelen. ymW' Negen jaar heeft men gewerkt aan dit monument, opgericht in Santiago (Domini caanse Republiek). Het zal worden onthuld tijdens de viering van de vijfentwintigste verjaardag van president Trujillo's „Tijd perk van Vrede en Vooruitgang". Het monument is 61 meter hoog. De zuil wordt bekroond door een bronzen vrouwenfiguur, die de Vrede symboliseert. Huwelijk. Morgen zal in de kathedraal van Bonn het huwelijk tussen dr. Lotte Adenauer, de 28-jarige dochter van de West-Duitse bondskanselier, en de Duitse architect Heribert Multhaupt, ingezegend worden. Verleden maand werd het burgerlijk huwelijk voltrok ken in een geheime plechtigheid in het huis van dr. Adenauer in Rhoendorf aan de Rijn. Het echtpaar zal de witte broodsweken in Zwitserland, Oosten- Tijk en Italië doorbrengen. Wervelstorm. Noord-Japan (Honsjoe en Hokkaido) is Zondagavond en Maan dagochtend door de hevigste wervel storm sedert twintig jaar geteisterd. Zes personen verloren het leven en zes tien werden gewond. Drie mensen wor den vermist. Ongeveer 160 huizen zijn geheel verwoest en 2000 beschadigd. De telefoon- en spoorwegverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. De oogst heeft grote schade geleden. Ongeveer dertig vissersvaartuigen zonken, liepen aan de grond of worden vermist. Gezelschap. Een keurige, maar enigszins armoedig geklede man, vroeg aan een New Yorkse dameskapster, Marjorie Buck, een dubbeltje voor een kopje koffie. Miss Buck, die het gevoel had dat de man betere tijden gekend had, gaf hem een kwartje. Dank u zeer, mejuf frouw, antwoordde de man met een hoffelijke buiging, mag ik u misschien een kopje koffie aanbieden? Churchills „Freedoms'. Premier Sir Win ston Churchill heeft vorige week het ereburgerschap Freedom of the city ontvangen uit handen van een delegatie van inwoners van Poole. Hij merkte op dat hij tot dusver 29 Freedoms ontvan gen heeft en dat er hem nog 33 zijn aangeboden. Zijn commentaar was: Ik hoop dat ik lang genoeg zal leven om ze allemaal in ontvangst te kunnen nemen. Dulles de onbekende. Verslaggevers van het tijdschrift Newsweek hebben aan burgers in de Verenigde Staten ge vraagd wat hun mening was over de Amerikaanse politiek inzake Indochina. De eerste 20 personen die de vraag werd gesteld, in Atlanta in de staat Georgia, verkeerden zelf in twijfel omtrent de identiteit van de minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles. De meesten van hen dachten, dat hij een Noordelijke senator was en waar schijnlijk zelfs wel een zeer goede. Nazi-reliquien. De West-Berlijnse kunst handelaar Gerd Rosen stelt de waarde van schetsen van de hand van Adolf Hitler op minsten 200 mark. Rosen heeft een catalogus gepubliceerd van nazi-reliquien die hier op 25 Mei onder de hamer komen. Onder deze reliquien bevinden zich schetsen die Hitier gedu rende de eerste wereldoorlog vervaar digd heeft, een liefdesgedicht en twee brieven van Josef Goebbels. De schetsen van Hitier zullen worden ingezet op 200 mark. Het gedicht van Goebbels, dat hij aan zijn eerste vriendin stuurde, op 100 mark en zijn brieven eveneens op 100 mark. Gezonken. In de Golf van Biscaje ter hoogte van Kaap Finisterre is het Duit se schip „Henry Boege" gezonken na een botsing met het Britse vrachtschip „Carpio". Het Britse schip heeft alle op varenden van de „Henry Boege" aan boord genomen. Geen boter-ren. Hoewel Maandag in Groot-Brittannië voor het eerst sedert 1940 weer ongerantsoeneerde boter en margarine kon worden gekocht, ont stond er toch geen ren op de winkels. Nederlandse, Deense en Nieuw-Zee- landse boter was verkrijgbaar tegen prijzen variërend van 4 shilling tot 4 shilling 8 pence per pound. Toen de rantsoenering Zaterdagnacht eindigde was de prijs 3 shilling 8 pence per pound. Kopje koffie. De West-Duitsers hoeven geen angst te hebben dat hun kopje koffie nog duurder zal worden. Als de internationale koffieprijs verder zou stijgen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken verklaard, zal de regering trachten de binnenlandse prijzen op het tegenwoor dige niveau te handhaven. De gemid delde prijs is op het ogenblik 10 mark per pond. Sprong in de hel. De Amerikaanse film maatschappij „Warner Bros" heeft be kendgemaakt dat binnenkort een film over de oorlog in Indochina zal worden vervaardigd, die als titel zal dragen „De sprong in de hel." Geluk bij' ongeluk De staat Ohio heeft Wesley Brian 305 dollars betaald voor e enzak varkensvoer, vermengd met wat papiersnippers en stukjes leer. Brian, die in een veevoeder fabriek te Zahesville werkt, liet enige tijd geleden zijn portefeuille vallen in een maalmachine, waarin varkensvoer ver werkt werd. Hij ving het voer alsmede de versnipperde dollars in een zak op, liet zijn verlies bij notariële acte opmaken en zond het geheel naar het ministerie van Finan ciën van de staat Ohio, dat zijn „claim" erkende. HET is een algemeen gangbare opvat ting, dat de giraffe niet in staat is geluid voort te brengen en dat dit dier dus het enige zoogdier is dat geen, voor de soort kenmerkende, keelgeluiden maakt. Toen de Amerikaanse schrijver Stimpson zich van de juistheid dezer opvatting eens wilde vergewissen en hij zich daarvoor richtte tot niemand minder dan dr. Mann, de directeur van het National Zoological Park, kreeg hij ten antwoord: „Ik geloof dat het inderdaad juist is dat de giraffe in het geheel geen geluid kan maken. Ik heb nog nooit een giraffe ook maar enig geluid horen voortbrengen en algemeen wordt dan ook verondersteld dat dit dier daartoe niet in staat fs". Met een dergelijke autoriteit achter de hand kunt u dus frank en vrij uw mening over deze netelige kwestie uitspreken. Want mocht u ooit beweerd hebben of zoudt u nog willen beweren dat de gi raffe geen geluid maakt, dan kunt u zich altijd op een gezaghebbende stem beroepen die uw mening volkomen onderschrijft. Maar helaas, dr. Mann en vele anderen die zich de moeite hebben gegeven de gi raffe in haar doen en laten gade te slaan, hebben het niet getroffen. Want het moge dan waar zijn, dat dit dier stil, bescheiden en zwijgzaam door het leven gaat, de gi raffe kan wel degelijk geluid maken, ook al is het volume dan vrij zwak. Wanneer bijvoorbeeld de vrouwelijke giraffe uiter mate bezorgd is voor het welzijn van haar jong. laat zij een geluid horen dat door de één omschreven wordt als klagelijk loeien, maar dat door de ander een zwak geblaat wordt genoemd. Indrukwekkend zijn de keelprestaties dus niet, maar daar ging het ook niet om. De vraag was alleen, of de giraffe in staat is geluid te maken, en dat kan zij inderdaad, waaraan moet worden toege voegd dat alleen bij speciale gebeurtenissen dit fenomeen kan worden beluisterd. (Hier bij spreken we de hoop uit dat a.s. bezoekers van dierentuinen zich na lezing van het bovenstaande niet geroe pen zullen gevoelen het giraffen-jong te gaan tergen, in de hoop dat het moederdier haar stem zal laten horen. De directies der dierentuinen zijn n.l. niet erg geestdriftig over dergelijke experimenten). Hoe het ook zij, nu we een algemeen gangbare misvatting over de stem van de giraffe hebben rechtgezet, moeten we ons ook eens keren tegen de opvatting dat een zilveren lepel in een glas heet water het springen van het glas zou kunnen voor komen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2