Engelse deskundige acht hersenonderzoek onvolledig Boerderij aan Hofgeesterweg ging in vlammen op Agenda voor Haarlem In Woerden en Groningen woedden hevige branden Minister J. G. Suurhoff sprak op Erebegraafplaats in Overveen Eén vogel Expogé herdacht gevallenen Residentie Orkest gaat jubileren Medisch college in de rechtszaal Dakpannenfabriek in de as gelegd, fouragebedrijf zwaar geteisterd Canada zal emigrant uit Nederland huldigen Grote schade, slechts deels door assurantie gedekt Hoe is het ontstaan?^ EEN EEUW GELEDEN .3 Raad van Amerikaans- Russische vriendschap in discrediet STRAFZAAK TEGEN BERKELSE ARTS Honderdduizendste verwacht Salvador Dali ontdekt „wedergeboorte-Kubus" Overheid geeft bij prijs vorming géén voorbeeld Minister Luns kreeg contact niet Tsjoe en Lai OVER DE BRUG KOMEN Turkije troeft Rusland af Kunst in de gevangenis Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 11 Mei 1854 DINSDAG 11 MEI 1954 Honderden ex-politieke gevangenen uit de bezetingstiid zijn Maandagmiddag naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen gekomen om er zoals dit nu reeds vele jaren achtereen gebeurt hun gevallen makkers te herdenken. Na afloop van de plechtigheid werd in Haarlem een reünie gehouden, gevolgd door een avond bijeenkomst. De ruim vijfhonderd deelnemers aan deze herdenking waren tezamen gekomen om trouw en eerbied te betuigen aan allen, die in de jaren 1940-1945 gevallen zijn, hetzij in ons land of over de grenzen. Aan de Zeeweg formeerde men voorbij ..kop 90" een stoet en men liep, voorafgegaan door de Haarlemse Politiemuziékkapel met om floerste trommels, naar de spreekruimte op de Erebegraafplaats. De kapel bracht daair onder leiding van de dirigent M. Adam koraalmuziek ten gehore: de Marche Funèbre van Chopin. Na het zingen van het „Wilt heden nu treden" door 't Doops gezinde zangkoor uit, Haarlem onder lei ding van de dirigent de heer Hans de Jong. zegde mevTOUW Margriet van Hengel - Couperus enkele gedichten: Allerzielen uit Herrijzenis, Bii den dood van Joris de Heus en Gebed. Er was bij deze herdenking, in tegen stelling met vorige bijeenkomsten, slechts één spreker, de minister van Sociale Za ken, de heer J. G. Suurhoff. Deze vroeg zich af of er na negen jaar nog wel woor den kunnen worden gesproken, die beter dan een stilte, het gevoel van dankbaar heid jegens de gevallenen kunnen vertol ken. Spreker wees op het gevaar van de legende, dat heel het Nederlandse volk. op een groep N.S.B.'ers na, in het verzet zou zijn geweest. Een aanzienlijk deel van het volk begreep het verzet niet. Het vroeg zich af waarom men de naar buiten correct optredende Duitse bezetter zou tarten. Men zag niet in, dat deze bezetter in het geniep zijn wandaden ten uitvoer bracht. De ver zetsstrijders gingen in het verzet omdat zij het niet, laten konden. Hun daad was groot: een enkeling in het bëgin, groeide uit tot een groep later. Zij konden niet anders. Het zal altijd hun onsterfelijke verdienste blijven dat zij zich teweer stelden tegen het onrecht. De tyrannie is verdwenen en al is dan veel hoop ijdel gebleken, het is geen reden een geweeklaag over tevergeefs ge brachte offers te uiten. Vrijheid is ook ver draagzaamheid jegens de naaste en de ge meenschap. Na de rede van minister Suurhoff wer den twee minuten stilte in acht genomen, door de Haarlemse Politiekapel ingeleid met het blazen van The Last Post en ge volgd door een koraal uit de Mattheus Pas sion van J. S. Bach. Daarna begaven dc aanwezigen zich naar de eigenlijke be graafplaats, waar de vlag inmiddels half stok was gehangen. Vice-adrniraal N. A. Rost van Tonningen, uit Aerdenhout, adju dant van Koningin Juliana. legde een krans in het midden van de erebegraafolaats. Daarna volgden kransen van het hoofdbe stuur van de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd en van enige plaatselijke afdelingen. Mevrouw Couperus droeg nog „Rust makkers zacht" voor en de plechtigheid werd besloten met zang door het Doonsgezind zangkoor: „Overwinning op de dood", gevolgd door het Wilhelmus. Daarna werd de Nederlandse driekleur weer in top gehesen en de mannen van de C-batterij van de 163ste afdeling van de zware luchtdoel artillerie Ypenburg. die de erewacht hadden gevormd, konden weer inrukken. Reünie Later op de middag kwamen de deel nemers aan deze bijeenkomst tezamen op een reünie in hotel De Leeuwerik. Er volg de een gezamenlijke maaltijd in dit hotel en in restaurant Brinkmann op de Grote Markt. Tijdens deze maaltijd heeft de heer C. Bouchette uit Stockholm enige gedich- Minister Suurhoff en vice-admiraal Rost van Tonningen aan het hoofd van de stoet die naar de Erebegraafplaats trekt. ten voorgedragen. De heer Bouchette heeft als Nederlander van Stockholm uit het Nederlands verzet gediend tijdens de be zettingsjaren. Hij schreef toen een gedich tenbundel onder de naam „Viator". Na de bevrijding werd hij door de Koningin on derscheiden met een ridderorde. Nationaal contact Een vertegenwoordiging van 150 oud- politieke gevangenen had Maandagmorgen om half elf reeds op de Erebegraafplaats in Overveen de doden herdacht. Namens het nationaal contact en de afdelingen van het gekerkerd verzet werden kransen gelegd. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft verklaard, dat de „nationale ?-aad voor vriendschap tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie" een communistische organisatie is en dit feit zo goed verborgen heeft gehouden, dat in de oorlog Amerikaanse leiders hem ge lukwensten Het Amerikaanse departement van Justitie, dat de raad wil dwingen zich als een communistische organisatie te laten in schrijven, heeft de beschuldiging van de regering aan het adres van de raad bij de commissie van toezicht op ondermij nende activiteit ingediend. De vertegenwoordiger van het depar tement. van Justitie noemde de raad „een van de verraderlijkste vang-armen van de communistische partij" en „de oudste com munistische partij-organisatie in de Ver enigde Staten". Thans reeds klinkt het praeludium op het gouden feest, dat het Residentie Orkest j dit najaar hoopt te vieren. De Vereniging 1 van Vrienden van het Residentie Orkest. het Haagse Cultureel Centrum, de Maat- schappij Zeebad Scheveningen en de ge- I meente Den Haag hebben althans de hoof den bij elkaar gestoken om feestplannen te maken. Het geschenk, dat men het jubi* lerende orkest wil aanbieden, zal bestaan uit het vormen van een instrumenten fonds. dat een dezer dagen zal worden op gericht. De officiële feestdag zal gevierd worden met een feestelijk concert en een receptie op 20 November. Het plan bestaat, hel concert voor twee violen van Bach (met Theo Olof en Herman Krebbers als solis ten) uit te voeren en voorts de Piet Hein- rhapsodie van de oud-dirigent dr. Peter van Anrooy. Een bijzonderheid is, dat het lied „Piet Hein" geschreven werd door de vader van mr. Henri Viotta. de man, die een halve eeuw geleden de stoot tot de oprichting van het orkest gaf. De Haagse Comedie zal op 23 November een speciale voorstelling voor de orkest leden* in dc Koninklijke Schouwburg geven. Het orkest zelf recipieert op 27 No vember in Kurhaus Scheveningen. DINSDAG 11 Mei Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 8 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Lezing dr. A. Melchior over zijn reizen, 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Or kest. 8 uur. Minervatheater: „Tijd voor Jolijt", K R.O.revue, 8 uur. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar. 8 uur. City: ..Meisjes van de grote stad". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Zij die van de zonde leven". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verloren tijden", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 MEI Phoenixterrein: Circus Jos Mullens. 3 en 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holi day". alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: .'.Het monster uit verloren tijden", 14 jaar. 2 30 en 8 uur. Palace: ..Julius Caesar", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 én 9.15 uur. Op de vierde dag van het proces tecen de arts O. uit Berkel zijn hoofdzakelijk getuigen-deskundigen gehoord. I)e behan deling kreeg daardoor een wetenschappe lijk karakter, zodat men zich soms meer in een collegezaal dan in een rechtszaal kon wanen. Men kreeg de indruk, dat het ook voor de leden van de rechtbank af en toe moeilijk was. deze medische en scheikun dige „colleges" te volgen. De verdedigers hadden een Engelse des kundige naar Nederland laten komen: Sir William Bentley Purchase, lijkschouwer, jurist., medicus en chemicus. Uit. zijn ver klaringen bleek, dat hij het vernietigen, van lijkresten na het onderzoek door een ge rechtelijke deskundige niet juist achtte, om dat daardoor een tegenonderzoek door de verdediging onmogelijk wordt gemaakt. Hij was van mening dat het door dr. Hulst verrichte hersenonderzoek onvolledig was geweest, omdat bij de gevolgde methode nooit met volledige zekerheid een gezwel in de hersenen kon worden vastgesteld. Over deze opvatting ontspon zich een uitvoerige discussie tussen de rechtbank, de Engelse getuige en de Nederlandse des kundigen dr. Neiemans en dr. Zeldenrust. Daarbij bleek dat de Engelse deskundige met tumor iets anders bedoelde dan zijn Nederlandse collega's. Dr. Purchase noem de niet een gezwel een tumor, maar een verandering in de celweefsels van de her senen. Dr. Hulst verklaarde hierna nadrukke lijk, dat er niets abnormaal^, bij de herse nen van mevrouw O. te constateren was geweest. Ook zijn collega dr. Zeldenrust was van oordeel, dat bij de sectie zonder twijfel de aanwezigheid van een hersen tumor aan het licht zou zijn getreden. Microscopisch kleine tumors kunnen nooit de dood veroorzaken volgens deze des kundige. Daar prof. dr. A. J. Steenhauwer. die als deskundige gehoord zou worden, ziek is, las de president een door haar opgesteld rap port voor over een onderzoek naar de maaginhoud van mevrouw O. Zij had be rekend dat zich in de gehele maaginhoud 21 milligram cyaankali moet hebben be vonden. In andere organen bevond zich arsenicum. Volgens dr. Purchase behoeft de aan wezigheid van cyaankali in de maag van een overledene niet altijd te wijzen op een directe vergiftiging met deze stof. Een der gelijk gif kan ook in de maag ontstaan uit bepaalde vruchtenpitten. De officier van justitie, mr. De Lint, stelde de Engelse deskundige de vraag: „In hoeveel gevallen hgeft u bij sectie blauw zuur in het lichaam van een overledene aangetroffen, terwijl de doodsoorzaak een andere was?" „In geen enkel geval", aldus dr. Purchase. Hij meende echter dat het in het onder havige geval, waarbij een hoeveelheid van 8.9 milligram blauwzuur in de maaginhoud was gevonden, hetgeen omgerekend neer komt op een hoeveelheid van 21 milligram cyaankali, de dood wèl door een andere oorzaak ingetreden zou kunnen zijn. Hierna werden twee vrouwelijke getui gen gehoord, die destijds tegelijkertijd met mevrouw O. in een ziekenhuis te Rotter- IiaiIieils u dam waren opgenomen. Zij verklaarden dai ctL'l'l'l* mevrouw O. er niet ziek uitzag en vaak' vrolijk was. Zij had nooit iets verteld over de moeilijkheden in haar huwelijk, wel dat haar man een moeilijk karakter had. Me vrouw had in het ziekenhuis poeders van haar man gekregen. „Dit mocht zij", aldus een der getuigen, „van haar man niet tegen de zusters zeggen". Om kwart over vier Maandagmiddag is j is gelegen op een der drukste punten voor brand uitgebroken in de Woerdcnse dak pannenfabriek aan de Leidsesfraatweg te Woerden. De brandweer stond voor een moeilijke taak. omdat het hele fabrieks- het binnenkomende verkeer, namelijk op de toegang tot Groningen van de weg Gro- ningen-Winschoten-Duitsland. Men had handen vol werk "net verkeer om te leiden, om daardoor de blussingswerkzaamheden complex had vlamgevat. Brandweercorpsen cemakkeiijker te maken. Twee gezinnen moesten hun woningen ontruimen cmdat uit omliggende gemeenten snelden ter as sistentie toe. De fabriek is tot de grond toe afgebrand. Alleen de hoge schoorsteen, de uiteraard onbrandbare ovens en wat muren staan nog. De brandweer slaag de er nog wel in om huizen er naast te behouden. Volgens een opgave van de Woerdense politie gaf de Woerdense dak pannenfabriek werk aan ongeveer 160 per sonen. Met meer dan tien stralen heeft de Gro ningse brandweer Maandagmiddag een verbeten strijd gevoerd tegen een uit slaande brand in de fouragehandel van de firma J. R. Evenhuis aan de Brink bij de Groninger Oosterhaven. Doordat de brand weer snel werd gewaarschuwd en het vuur direct met groot materieel aanpakte is in deze buurt, waar grote houtstekken gevestigd zijn, veel onheil voorkomen. Wel ging de grote opslagloods met de gehele inhoud in vlammen op en werden ook twee nabij gelegen woninkjes door het vuur aangetast, maar een parketvloerenfabriek en enkele andere woningen konden wor den behouden. Ruim een uur nadat de brand was uit gebroken, was de brandweer het vuur meester en konden twee van de vier brandweerwagens inrukken. De andere twee wagens waren geruime tijd bezig met het nablussen, omdat het vuur steeds op nieuw oplaaide uit brandende stropak ken. Het perceel, waarin de brand woedde, Uit Rotterdam is het regeringsschip de „Groote Beer", in beheer bij de Holland- Amerika Lijn, met ongeveer achthonderd Nederlandse emigranten aan boord naar Canada vertrokken. Er is kort geleden uit Canada een tele gram aangekomen, dat zich hoogstwaar schijnlijk aan boord van dit schip de 100.000ste na-oorlogse Nederlandse emi grant bevindt, die Canada zal binnen komen. Wie dit is, staat nog niet vast, doch bij aankomst zullen er in Canada enige feestelijkheden te wachten staan. Dit deelde de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, mede aan de emigranten, toen hij voor het vertrek een kijkje kwam nemen in gezel schap van de Canadese ambassadeur in ons land, de heer Thomas A. Stone, de Cana dese emigratie-attaché in ons land, A. A. Ewen, de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. de directeur van de vlammen door het dak sloegen, maar door tijdig ingrijpen konden deze woningen gespaard blijven. Wel werd de bovenver dieping van het kantoor van de fourage handel door het vuur aangetast. Omstreeks zes uur kon men een over zicht krijgen van de verwoestingen die het vuur had aangericht. Verloren gingen 15.000 kg. hooi, 14.000 kg. stro, 60 pakken I turfstrooisel, 15 zakken haver, 300 kg. ge- j mengd graan en 300 kg. varkensvoer. Onder Schaarsbergen ten Noorden van de Harderwjikerweg heeft een heidebrand gewoed, waarvan de oorzaak tot dusver nog onbekend is, doch waarbij niet min der dan ongeveer zeven hectaren heide met veel vliegdennen is verwoest. De bos- brandweer kreeg assistentie van militairen van de Radarschool en de brandweerschool op Deelen, van de Edese en Oosterbeekse brandweer, van de Luwa uit Arnhem en van militairen, gedetacheerd in de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem. Tijdens de brard ontploften twaalf granaten die op de hei lagen, doch daarbij hebben zich ge lukkig geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. Eind vorige maand is de surrealistische schilder Salvador Dali uit Parijs naar Rome vertrokken voor een tentoonstelling van zijn werken in de Aurora-galerij aldaar. Vóór zijn vertrek zei hij dat hij bij de opening ran deze expositie zijn opwachting zou komen maken gezeten in een „meta- physische kubus", die wit van kleur is en in de zijwanden twee gaatjes heeft waar de punten van zijn lange, naalddunne kne vel doorheen kunnen. Hij herinnerde aan zijn lezing in 1938 in Londen toon hij sprak van uit een duiker pak, daarbij twee hazewindhonden aan de lijn houdend. Dali beweert dat hij zich te'kens als hij uit zijn witte kubus is geklommen, „als herboren" gevoelt. In Parijs heeft hij al enige demonstra ties geseven met zijn kubus, voornamelijk voor de pers en de foto-ver?1, as gevers. „Als iemand anders herboren wil wor den en maasceliikev gevoelens wil opwek ken bii zichzelf, dan mag hij de kubus in", zei hij gisteravond na binnen drie dagen twee maal de prestatie te hebben verricht. Er waren 200 toeschouwers. Uit de kubus gekomen, hield Dali een korte rede, waarin hij onder meer zei dat alle kunst sedert Raphael bergafwaarts is gegaan naar een vallei van decadentie. „Picasso. een groot destructief genie, heeft de Fransen geholpen." zei hij. „Door j him aangeboren voorzicht'sheid zour'°n de Fransen duizend jaar nodig gehad heb- I ^r.p de Nederlandse Emigrat.ed.enst. mr. J. A. OTT?The! bereiken dat Picasso hun U. M. van Grevenstein, en mr. J. Prins weef\Nu de v™r de wedergeboorte van de moderne kunstof de dood er van. Ik van Grevenstein, en mr. namens de directeur-generaal voor de Het gezelschap werd aan boord ontvangen door de directeur van de -Hoiland-Amerika lijn, W. H. de Monchy, waarna de gasten het schip bezichtigden. Het emigrantenschip wordt op 18 Mei te Quebec en op 19 Mei te Montreal ver wacht. Tilburgse A\ v. A. weent: In een adres aan de minister van Econo mische Zaken heeft de Tilburgse Kamer van Koophandel haar "ngerustheid geuit over het feit, dat daar waar de overheid zelf direct verantwoordelijk is voor de prijsvorming, haars inziens op bepaalde punten inconsequent wordt gehandeld. De Kamer zegt dat, zéker wat het tijdstip be treft, de dezer dagen aangekondigde ver hoging van de locale telefoontarieven van 3 op 4 cent per gesprek, dat wil zeggen met 33 1/3 procent, een ongewenste prijsmaat regel is. In ditzelfde licht moeten bepaalde vervoerstarieven worden bezien. Ook aan de openbare nutsbedrijven zij matiging van tarieven aanbevolen en waar mogelijk ver laging, indien de kostprijs door ingebruik neming van moderne installaties of anders zins is gedaald. Elke stijging van het prijs indexcijfer heeft vooral psychologisch gezien ongewenste gevolgen en elke daling hoe gering ook zal in belang rijk® mate tot een gunstige sfeer bijdragen. In de tijd van een uur is gistermiddag het woonhuis van de familie P. Op den Kelder aan de Hofgeesterweg no. 4, alsmede de aangebouwde schuur en stal. in as gelegd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de materiële schade was aan zienlijk. Wat overbleef van deze boerderij was niet meer dan puin en verbrande balken. Met behulp van zijn zoon Jan was de heer Op den Kelder bezig met het schoon maken van de stallen, waaruit de laatste zeventien stuks vee Donderdag in de wei waren gebracht, toen er een begin van brand ontstond aan de Noordzijde van het huis, waar in een kookketel water heet werd gemaakt. Met een slang op de water leiding werd geprobeerd het vuur te blus sen. doch aldra stond het rieten dak in brand, waarna de inmiddels gealarmeerde brandweer uit Santpoort arriveerde. De Noordenwind wakkerde het vuur aan en al spoedig werd assistentie gevraagd van de Velsense brandweer, welke ook spoedig met een motorspuit ter plaatse was, zodat met negen stralen water gegeven kon worden. Door het opvoeren van de druk op de waterleiding werd de hoeveelheid nog vergroot, maar ondanks dit zag de brand weer, welke onder leiding stond van onder commandant Neimijer, geen kans de in I Keltische stijl gebouwde boerderij te be houden. In de schuur naast het huis stond een vijftons vrachtauto van J. op den Kel der, waarmee deze de melk van de boeren naar de fabriek vervoert. Doordat het vuur zo snel om zich heen greep, kon de wagen j niet meer gered worden. Met harde knal len vlogen de banden uit elkaar, terwijl de I benzine vlam vatte, waardoor het vuur j weer hoog oplaaide. Een vijftigtal bussen, j welke op de wagen stonden, gingen even eens verloren. Rookmaskers Voorzien van rookmaskers redden brand weer en toegeschoten buren inmiddels nog een gedeelte van het huisraad. Met hand wagens werd het naar de naastgelegen boerderij van L. Schoorl gebracht, waar ook de 66-jarige heer Op den Kelder en zijn vrouw gastvrij ontvangen werden. Zij trekken voorlopig bij hun zoon aan de Hoofdstraat te Santpoort in. Ook de machi nes als maai-, hark- en zweelmachine, welke in een loods achter het huis stonden, hebben door de brand schade opgelopen. Het kleinvee, bestaande uit kippen en ko nijnen, werd gered. Het brandende rieten dak ontwikkelde veel rook, die van de Rijksweg Haarlem- Velsen duidelijk te zien was. Vele automo bilisten zetten hun wagen even aan de kant. waaraan de politie spoedig een einde moest maken om stremming van het ver keer te voorkomen. Onder de aanwezigen bevond zich de commissaris van politie te Velsen, de heer J. P. Weijburg. De schade, welke in de tienduizenden loopt, wordt maar ten dele door de verzeke ring gedekt, evenals de verbrande vracht auto, waaraan dezer dagen voor bijna twee duizend gulden was gereviseerd. Nadat de brandweer om ongeveer half- vijf het vuur onder de knie had nam het nabluswerk nog vele uren in beslag. Spe ciaal de voorraad hooi, welke voor nog zeker drie maanden toereikend zou zijn ge weest, gaf handen vol werk. Tegen tienen rukte de brandweer ten tweede male uit voor controle en nabluswerk. De gevel, welke gevaar opleverde voor het verkeer over de Hofgeesterweg, alsmede enkele zij muren, werden op last van de bouwpolitie omvergehaald. voorspel dat Picasso binnen twaalf jaar de communistische partij en Frankrijk de rug zal toekeren. Hij zal naar Soanje komen en daar metaphysische relieieuze onderwerpen gaan schilderen. Hij is een te groot man om door de bureaucratie te worden opgeslokt." „Ik weet niet wat ik nu met de kubus moet doen." zei hij nog. „Misschien kan hij een rondreis maken door Italië: er moeten daar een heleboel mensen zijn die herboren willen worden." (Un. Press.) GENèVE. Van de ANP-correspondent. Minister Luns heeft vorige week in het Palais des Nations een korte ontmoeting met de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai gehad, bij welke gelegenheid hij de hoop heeft uit gesproken dat de diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en China in de naaste toekomst door verbetering van de verhoudingen een meer bevredigend ka rakter zouden krijgen. Tsjoe En Lai had hem daarop verzekerd, dat hij deze hoop van minister Luns volkomen deelde. Ook had minister Luns een uitvoerig onderhoud gehad met zijn Australische ambtgenoot Casey, over verschillende kwesties die zowel voor Nederland als voor Australië van belang zijn. Soortgelijke ge sprekken heeft de minister met Eden, Bidault en anderen reeds gehad of nog op zijn agenda staan. Alvorens hij Woensdag weer naar Ne derland vertrekt, hoopt hij ook nog een onderhoud met zijn Belgische ambtgenoot Spaak te hebben, waarbij ongetwijfeld vele vraagstukken van Nederlands-Belgische samenwerking in en buiten Benelux-ver- band (bijvoorbeeld het plan vooreen Schel- de-Rijn-kanaal) ter sprake zullen komen. Iemand die over de brug moet komen, moet betalen. Dat is de betekenis van de nog niet heel oude uitdrukking, die in andere talen geen aquivalent heeft. Men kan denken aan de vele bruggetjes die in ons waterrijke land toegang geven tot een erf. maar veel duidelijker wordt de zaak daardoor niet. Nu bestaat bestond althans tot voor enige jaren in Boskoop het gebruik dat eenmaal per jaar alle vorderingen die de inwo ners op elkaar hebben, op de brug over de Gouwe worden voldaan. Van der Ven heeft deze zede in zijn zomerfilm vast gelegd. Men ziet daar hoe een zware geldkist op de brug wordt geplaatst en hoe zi j die wat te vorderen hebben, wachten tot de schuldenaar over de brug komt. In 1923 werd op die wijze meer dan 100.000 op de brug betaald. Wat ar van de boerderij ox>erbleef. Wij hebben eens gedroomd dat het ver keer op een drukke verkeersweg werd lamgelegd, omdat een der automobilisten een bont gekleurde vlinder op het weg dek zag zitten. Hij bracht zijn wagen tot stilstand en verliet behoedzaam zijn zit plaats om het dier, dat zijn ontroering had gewekt, van nabij te zien. Ook alle vol gende auto's hielden halt en werden door hun bestuurders in de steek gelaten, die allen om de kleine grauwe plek asfalt heendromden, waar de kleine vlinder rus tig ademend de vleugels heen en weer be woog. Het werd doodstil op die weg, de toeschouwers hielden hun adem in en toen de vlinder opsteeg en in een bloeiende tuin verdween, werden alle automobilisten alleen gelaten met een gevoel alsof zij iets zeer dierbaars hadden verloren. Deze droom kwam ons vanavond ineens weer te binnen. Wij hadden wat mismoedig nagedacht boven enkele kolommen we reldnieuws en een traag gesprek gevoerd over een boek waarin de mensheid op iedere pagina steeds dichter bij de vol trekking van haar noodlot komt. En ten slotte hadden wij gezwegen, omdat de stil te minder zwaar woog dan onze gedachten. Toen wij later buiten liepen in de avond, dachten wij aan de droom en we voelden ons wat ongelukkig, omdat wij zelf inzagen dat het een heel dwaze droom was. Wij waren inmiddels bij het park gekomen. Even verderop flitsten de witte voelhorens van de autolichten over de hoofdweg voor bij. in luidruchtige haast. Plotseling werden wij getroffen door een klank die opsteeg uit het pas uitbottende groen. Het was alof iemand met een kris tallen klepel een paar gouden klokken luidde. Maar het was een nachtegaal, want het was Mei. We liepen heel voorzichtig naar een bank bij het struikgewas en zet ten ons neer, wachtend op een herhaling van het. gouden geluid. Ons gevoel spitste zich toe, en toen opnieuw de nachtegaal zijn zang aanhief, leek het alsof alle dee moed van de wereld en alle ontroering in ons neerstreek. Achter ons stapten twee fietsers af en kwamen haast onhoorbaar naderbij, een man die een hond uitliet bleef stil staan, en toen we na lange tijd aarzelend het be sluit namen om te vertrekken, was het. groepje aangegroeid tot negen mensen, die allen de wereld waren vergeten. Zie. dachten wij, dat is onze droom, onze dwaze droom. Want wat anders kan het zijn? Negen mensen, die de wereld verge ten voor één vogel. H. L. L. ANKARA Reuter-AFP). Turkije heeft in een antwoord-nota de Sovjet-nota van 18 Maart j.l., waarin werd gezegd dat het „voorgenomen Turks-Pakistaanse vriendschapsverdrag dat inmiddels in April is getekend de veiligheid der sta ten in het Midden-Oosten in gevaar zou brengen" verworpen. De Turkse regering stelt tot haar spijt vast. dat zij bij iedere actie dne zij onder neemt ter versteviging van de vrede en veiligheid, bloot, staat aan critiek van de zijde van de Sovjet-regering, aldus de nota. Als er tussen Rusland en Turkije geen vertrouwen heerst, kan de Turkse regering daarvoor niet verantwoordelijk worden gesteld, aldus de nota. Carroll Gibbons overleden Carroll Gibbons, een Amerikaan die een van de bekendste leiders werd van Engelse dansorkesten, is in Londen op 51-jarige leeftijd overleden. Gibbons kwam in 1924 met Rudy Val- lee als pianist naar Engeland. Twee jaar later werd hij benoemd tot leider van het huisorkest van het Savoy hotel, en gaf daarmee tal van uitvoeringen voor de B.B.C. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden. onder wie de vice-president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. J. E. Poerink, is in de jeugdstrafge- gevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught een tentoonstelling geopend van werken van kunstenaars van de ..Reflex-groep" uit Den Bosch en omgeving. Aan deze tentoonstelling is tevens een expositie van boeken verbonden. Schuldbekentenissen Volgens het persbureau Tass hebben Russische oudheidkundigen in Toerkmenié kleitafeltjes gevonden uit het rijk der Parthen, die zich in de derde eeuw na Christus uitstrekte van de Kaspische zee tot de Indische Oceaan. De meeste klei tafeltjes zijn schuldbekentenissen. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer S. W. Moolenaar. op zijn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslae verleend als hoofdcommissaris van gemeentepolitie te Groningen. Te Breukelen wordt te huur aange boden het fraaij gelegen Kasteel van XÜ'enrode, met Stalling en Koetshuis, zeer geschikt voor Zomer- en Winterverblijf. Inlichtingen zijn op franco aanvrage te verkrijgen bij den Heer N. F. Snel. Notaris te Breukelen. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5