CETAFLEX liimt kond alle hout! .Clowntje Rick Chaos in Berlijn Kraak in het doel tegen Boedapest GTTC promoveert naar de overgangsklasse DINSDAG 11 MEI 1954 4 Voetbal Het Zweedse elftal tegen Nederland RCH 3 kampioen Het Engels elftal tegen Joegoslavië Motorsport Coupe de la Montagne-rit Sportcommissic sprak over circuits en zware motoren Hirst overleden De tafeltcnniscompetitie Wandelsport LAT-lcden liepen zestig kilometer in de nacht Voor de kinderen Spaarnegeuzen wonnen wisselbeker in Oegstgeest Ster-knobbeltochten op Hemelvaartsdag Brusselse hockeyers wonnen „Den Tex-beker" Waterpolo Indeling zeventallen kunstharslijm zonder harder Afdeling Noordholland K.N.B.R.D. vergaderde Schaken Het Zóne-schaaktournooi in München Sport in 't kort FEUILLETON Een ontploffing in een huurkazarne te Keulen heeft vijf mensenlevens geëist. Reddingsploegen halen een vrouw onder de puinhopen vandaan. (Telefoto ANP). Het Zweedse voetbalelftal, dat Woensdag avond 19 Mei in Stockholm tegen het Ne derlands elftal speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kalle Svensson (Haelsingborg). Achter: Lennert Samuelsson (Elfsborg) en Orvar Bergmark (Oerebroe). Midden: Sven ove Svensson (Haelsing borg Sven Hjertsson (Malmoe) en Goesta Lindh (Oerebroe). Voor: Kurt Hamrin (AIK), Henry Thill- berg (Malmoe). Nils Aake Sandell (Malmoe). Goesta Loefgren (Motala) en Kurt Liander AIK In deze ploeg spelen enkele oude beken den voor het Nederlands elftal. Zo waren doelman Svensson, die reeds 40 maal voor het nationale elftal werd opgesteld, Lennart Samuelsson, de rechtsback, voorts Goesta Lindh en Goesta Loefgren reeds opgenomen in het team, dat op 14 Mei 1952 in Amster dam tegen de Oranjemannen uitkwam in een wedstrijd, waarin geen doelpunt werd gescoord. Kalle Svensson, de doelverdediger speel de evenals Lennart Samuelsson in 1950 in Brazilië voor het wereldkampioenschap mee. Een nieuweling in dit geroutineerde gezel schap is linksbuiten Kurt Liander van AIK. Goesta Loefgren, de dertigjarige binnenspe- ler van de tweede klasse Motala. heeft 20 landenwedstrijden op zijn naam staan. Kurt Hamrin van AIK is een gevaarlijke en snelle rechtsbuiten. Hij is pas 20 jaar oud en is drie keer voor Zweden uitgekomen. Hamrin is een van de beste schutters in de compe titie van dit seizoen. Trouwens, de voor hoede bestaan over het het algemeen uit jongere spelers, die behalve dan Goesta Loefgren over weinig internationale ervaring beschikken. Zo heeft Henry Thillberg van Malmoe nog pas 4 keer voor zijn land ge speeld en midvoor Sandell zes maal. Het Amsterdams elftal, dat Vrijdagavond in het Olympisch stadion in Amsterdam tegen Boedapest speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Kerkum (Feijenoord) en Mes man (Blauw Wit). Midden: C'orbran (Blauw Wit), Meijer (DWS) en Wiertz (DWS!, Voor: Oldenliof (Watergraafsmeer) Dahrs (Blauw Wit). Cor van der Gijp (Emma), Vonhoff (DWS) en Tolmeyer (Blauw Wit). De reservespelers zijn nog niet aange wezen. Men had aanvankelijk de doelman van Ajax. Pieters Graafland, willen opstellen, maar zijn vereniging heeft met het oog op de grote kampioenskans geen spelers willen afstaan. Omdat tegen de sterke Hongaarse ploeg het accent op de verdediging gelegd moest worden, is Piet Kraak opgesteld. De afdeling Amsterdam van de KNVB is n.l. van mening, dat de beschikbare doelverde- digers uit de hoofdstad nog niet in aanmer king komen voor een dergelijke zware taak. Van Kerkum en Cor van der Gijp zijn op gesteld in de plaats van Boskamp en Michels, die met het Nederlands elftal naar Zweden gaan. RCH 3 is kampioen geworden van de reserve derde klasse. Het Racimgteam won de beslissingswedstrijd, gespeeld op het HFC-terrein, in de derde verlenging met één-nul. Het Engelse voetbalelftal, dat op 16 Mei in Belgrado tegen Joegoslavië speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Merrick (Birmingham). Achter: Stanifort (Huddersfield) en Byrne (Manchester United). Midden: Wright (Wolverhampton) aan voerder, Owen (Luton Town) en Dicksinson (Portsmouth). Voor: Finney (Preston North End), Broa- dis (Newcastle) Allen (West Bromwich Al bion), Nicholls (West Bromwich Albion) en Mullen (Wolverhampton). Reserves: King (Port Vale), Willemse (Chelsea). Mc. Garry (Hudderdsfield). Har ris (Portsmouth) en Sewell (Sheffield Wed nesday). In vergelijking met het team, dat onlangs van Schotland won. is een wijziging in het elftal aangebracht. Sydnew Owen van Luton Town neemt de plaats van Clarke (Totten ham Hotspur) in. Owen speelt voor de eerste maal in het Engelse elftal mee. Bijna zeventig rijders hebben aan de traditionele Coupe de la Mon tagne-rit, die onder auspiciën van de KNMV door de motorclub „Veenendaal" werd gehouden, deelgenomen. Vijftig van hen volbrachten de tocht, die over 237 kilometer ging. Het parcours voerde over veel zandwegen en vooral de heidegrond bij Ede bezorgde de deelnemers heel wat moeilijkheden. De rijders die 1 tot 15 en 16 tot 50 straf- punten noteerden kregen respectievelijk een zilveren en een bronzen médaille. Klasse d 1: E. Bos (De Meern) met Puch 2 strafpunten; W. van Ommeren (Ambey) met Puch 27 strafpunten. Klasse d 2: P. A. Knijff (Den Haag) met Puch 2 strafpunten; C. Langeveld (Noord- wijkerhout) met JAWA-junior 2 strafpun ten: P. van den Mispel (Driebergen) met JAWA-junior 3 strafpunten. Klasse e 1: T. de Vos (Haarlemmermeer) met Puch 3 strafpunten: C. Schreuder (Haarlemmermeer) met Maico 4 strafpun ten. Klasse e 2: P. Haaker (Badhoevedorp) met JAWA 2 strafpunten; B. Jansema (Hengelo) met JAWA 3 strafpunten; T Bakker (Wassenaar) met Victoria 7 straf punten. Klasse f: A. van Sluis (Arnhem) met Norton 2 strafpunten: F. Vos (Dordrecht) met Matchless 5 strafpunten; J. Morel (Arnhem) met Matchless 5 strafpunten. Klasse g 2: B. P. Emmelkamp (De Bilt) met Zündapp 1 strafpunt. Bij de clubteams liep „Haarlemmermeer" met de rijders P. Haaker, C. Schreuder en C van Kalmthout het minste aantal straf punten 24 op. Het Puch-team, be staande uit E. Bos, T. de Vos en M. de Man kwam met een totaal van 9 strafpun- ten bij de merken-équipes het beste voor de dag. VAN DER MEER LEIDT AMSTERDAM —BOEDAPEST. De voetbalwedstrijd Am sterdam—Boedapest die Vrijdagavond 14 Mei in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, zal geleid worden door de heer K. L. van der Meer uit Den Haag. FJ.M.-gongres in Den Haag In de afgelopen dagen vond in Den Haag onder leiding van de Fransman Augustin Perouee het 62ste congres van de Inter nationale Motorsport Federatie plaats. Be sloten is. dat alle leden van de motorclub, aangesloten bii een nationale motorrijders- verenigimg, een toeristenkaart zullen ont vangen, oo vertoon waarvan z;j niet alleen bij alle buitenlandse motorrijdersvereni gingen medewerking en eventueel hulp kunnen krijgen, maar ook bij alle automo bielclubs. Er waren voorstellen van de zijde van Engeland, Italië, Zwitserland en Duits land binnengekomen om races voor sport- machines in te stellen, maar bij de debat ten bleken zovele facetten aan deze aan- gelegénheid te zitten, dat men op voorstel van de internationale technische commissie besloot het onderwerp op het volgend con gres opnieuw in behandeling te nemen. Hel probleem van de te grote snelheden der zware motoren is natuurlijk aan de orde gesteld. Men kwam tot de conclusie, dat grote snelheden op zichzelf niet ge vaarlijk behoeven te zijn. Het gaat er al leen maar om onder welke omstandigheden deze snelheden worden toegepast. Een onderzoek heeft uitcewezen. dat het grootste percentage dodelijke ongevallen niet te vinden is bii races met zware ma chines, maar juist in die van de kleinere klassen. Indien men bedenkt, dat waar schijnlijk dit seizoen de 250 cc klasse een snelheid van meer dan 200 km. per uur zal kunnen ontwikkelen, dan kan men zich terecht afvragen of een dergelijke grote snelheid op een kleine machine niet ge vaarlijker moet worden geacht dan op een zware motor. Men wil op 30 Juli in Parijs opnieuw bijeenkomen met alle fabrikanten die racemotoren bouwen om tezamen met het bestuur vsn de internationale sportcomrrüs- sie het probleem te bespreken. Op het najaarscongres van de FIM in Parijs kan dan een definitieve beslissing worden genomen. In ieder geval zal men een termijn van ten-minste drie jaar moe ten stellen om een eventuele b slissirag var. het najaarsccngres van kracht te doen worden. Bij elke klassieke wedstrijd zal een com missie werkzaam zijn, samengesteld uit personen, die niet van het betreffende land zijn. Deze commissie zal nagaan, welke maatregelen nog genomen moeten worden, opdat elk circuit aan alle veilig heidseisen voldoet. De leden van de com missie zullen daartoe ook besprekingen voeren met motorrenners, die ter plaatse bekend zijn. Aan de technische commissie van de FIM is ook nog de vraag gesteld of de snel heid der racemotoren kan worden vermin derd door het beperken van het brandstof- gebruik. Deze vraag werd ontkennend be antwoord. Men wii vasthouden aan de huidige raceformule. Gisteren is in Huddersfield op 82-jarige leeftijd een van de grootste all-rounders" in de cricketsport, George Herbert Hirst overleden. Hirst is uitgekomen voor Engeland en voor Yorkshire. Hij begon in 1889 en speelde tot 1929. Tot veertien maal toe maakte hij in een seizoen 1000 runs en veroverde hij 100 wickets. In 1906 scoorde hij 2000 runs en nam hij 200 wickets. GTTC zowel als TOG zijn er In geslaagd ook de laatste promotiewedstrijd tot een goed einde te brengen. De groen-witten zullen hierdoor dus na zovele vergeefse pogingen in de overgangsklasse uitkomen, terwijl TOG zich in deze klasse handhaafde. GTTC had er danig moeite mee en moest met een gelijk spel genoegen nemen; TOG sleepte een zes vier zege uit het vuur. TOG en Bempa gingen volkomen gelijk op en pas in één van de laatste wedstrijden werd de beslissing bereikt. P. Klabau startte tegen M. Reynen en won. zij het dan ook met zeer veel moeite in drie games. Duits was practisch kansloos tegen Hen driks. waarna het een tweeeen achterstand werd door de nederlaag van Vester tegen Roubos. Duits liep hard van stapel tegen Reynen. maar kreeg in de tweede game een inzin king. waardoor een zeer grote voorsprong verloren ging. Een derde game was hierdoor nodig, die in een ruime 2112 overwinning eindigde. P. Klabou maakte er, met een maximum aan spanning, drie—twee van tegen Roubos. De tussenstanden in de derde game waren: 10—5. 1314, 1418, 2126. Vester leed daarna zijn tweede nederlaag. Vierdrie werd het door een ruime zege van Duits op Roubos. waarna Vester de be slissing bracht met een fraaie twee games zege op Reynen. de tegenstander waarmede zijn team-genoten zoveel moeite hadden. Klabou leed daarna zijn eerste nederlaag en wel tegen Hendriks, waarna het dubbelspel de eindstand op zes—vier bracht. GTTC ging vol goede moed naar Hoorn. Het nam geen halve maatregelen en versloeg in vier partijen de benodigde drie punten bij elkaar. Daarna ging het wat kalmer aan en scoorden de gastheren nog diverse winst- partijen. P. Sleper had opnieuw het beste van de wedstrijd met drie fraaie overwin ningen. Th. Blom moest ditmaal met een overwinning op Wevers tevreden zijn, welke speler ook door R. v. Eyk geklopt werd. Hierdoor werd het dus vijf—vijf. De Lange Afstand Tippelaars, aangesloten bij de Nederlandse Wandelsport Bond, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag van Santpoort uit, de nu al sinds enige jaren traditioneel geworden nachtelijke afstands mars in Zuidelijke richting over zestig kilo meter gehouden. Deze als Kennemer bos- en duintocht aangekondigde wandeling is de eerste en een aantal tochten, die in de ko mende maanden door de L. A. T. gelopen zullen worden. Na Santpoort volgen nog Den Haag en Zaandam en dan wordt de afstand opgevoerd tot 70 kilometer van Hilversum uit in Juni, 80 kilometer in Amsterdam in Juli en tenslotte de afstand Amsterdam- Leeuwarden van 150 kilometer op 4 en 5 September. Er nam dit jaar een klein aantal deelne mers, die tussen de achttien en vijfenzestig jaar oud moeten zijn, aan de tocht deel. Deze mars mag a'leen door manlijke wan delaars worden gelopen. Er werd Zaterdag om elf uur gestart bij het Klein Stations koffiehuis aan de Bloemendaalseweg te Sant- Doort. Het parcours Jeidde de deelnemers door Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang naar Noordwijk, waar de eerste rust was. Noordv/ijk aan Zee en Hillegom werden eveneens in het nachtelijk uur be zocht en op de terugweg vond men in een café aan de Vogelenzangseweg een tweede rust. Zondagmorgen om zeven minuten over acht, meldde de Haarlemmer H. Hekelaar zich als eerste bij de finish in het Sant- poortse koffiehuis. Daarna kwamen de overige eenenveertig wandelaars, die de tocht allen eeheel uitliepen binnen. De laatste wande laar kwam omstreeks half elf aan. f 2x* Jji 156 O Het sneeuwen bleef aanhouden. Er viel gestadig aan meer en het werd al 'n flinke laag. Op een van die dagen stond Pilon in zijn tuin en hij was ijverig bezig, om de dikke laag sneeuw op het tuinpad naar zijn deur weg te halen. „Je zou er op 't laatst bijna niet meer door komen!", pruttelde hij in zichzelf. Hij schrapte en schrapte door de sneeuwlaag, die in de weg lag en gooide die opzij van het paadje. Dat was 'n warm werkje, maar toch kreeg hij er koude handen van. Nu en dan moest hij even ophouden, om op zijn verkleumde vingers te blazen. ,JJie sneeuivboel is 'n last!" bromde hij. Maar dat meende hij niet echt; hij vond het toch wel mooi, die blanke sneeuw op de velden en in het bos. Hij mopperde alleen maar wat, omdat hij er zulke koude\ handen van kreeg. Langzamerhand begon het tuinpad er beter begaanbaar uit te zien; de sneeuw, die hij er af geschrapt had. lag in twee hoge toallen aan beide kanten naast het pad. Tussenbeide keek hij eens naar de lucht. Die hing donker en grijs boven het bos; het zou wel niet de laatste sneeuw zijn, die gevallen was. „Brrrr!", mopperde Pilon. „Zo gau\v ik klaar ben hiermee, ga ik me lekker bij het vuur warmen!" 49-50 De jaarlijkse Sint-Jorispadvindersmarsen in Oegstgeest werden Zaterdagmiddag voor de achtste achtereenvolgende maal gehouden. Het parcours leidde door Oegstgeest naar do boulevard in Katwijk aan Zee en vandaar langs de sluizen langs een omweg weer terug naar de startplaats. Onder de bijna twee honderd deelnemende horden, troepen, stam men, rondes en vendels met tezamen meer dan drieduizend deelnemers, bevonden zich een groot aantal welpen, kabouters, pad- vindsters, verkenners, pioniers, voortrekkers en loodsen van groepen uit Haarlem, Heem stede, Bloemendaal en naaste omgeving. Voor de zesde achtereenvolgende maal slaagde de Lumey van de Marckstam van de Heemsteedse zeeverkennersgroep „De Spaarnegeuzen", groep 30 van het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders, er in beslag te leggen op de eerste en enige prijs, die voor de tocht over twintig kilometer werd uitgereikt. De prijs bestond uit een verzilverde en omringde medaille op voetstuk, als blijvende en een standaard plus vlag als wisselprijs. Ook deze wisselprijs kwam nu definitief in het bezit van de Heemsteedse groep. De stam behaal de 58'/f punt van de totaal zestig punten. Voor de deelnemende groep, die over het geheel de beste indruk had gemaakt, werd als wisselprijs uitgeloofd de het vorige jaar door het gemeentebestuur van Oegstgeest geschonken wisselbeker. Ook deze prijs viel. evenals in 1953. de zeeverkenners van „De Spaarnegeuzen" ten deel. Oubaas A. Valken- burgh. assistent-districtscommissaris voor voortrekkers in het district Rijnland, over handigde al deze prijzen aanir. D. A. Bonhof, loodssehipper van de winnende groep, die de organisatoren de toezegging deed, dat hij nu de Spaarnegeuzen al zoveel prijzen uit Oogstgeest hebben weggehaald— bereid was volgend jaar zelf een wisselprijs voor de wandelmarsen beschikbaar te stellen Op Hemelvaartsdag 27 Mei zullen in Alk maar de ster-knobbelwandeltochten plaats vinden met als speciale attractie, enige per soonlijke extra prijzen. Uit vier richtingen. KolhornSchagen, EnkhuizenHoorn, HaarlemBeverwijk, Am sterdamZaanstreek, zullen de deelneemsters en deelnemers, al of niet in groepsverband, zich wandelend naar Alkmaar begeven. De totale afstand zal niet meer dan circa 30 km zijn. Op een punt buiten Alkmaar zal bij een controlepost met een dobbelsteen, uit gemaakt worden in welke richting voort moet worden gewandeld om in Alkmaar te komen. Alle dee'nemers (sters), dus ook zij die in groepsverband lopen, ontvangen een eigen startkaart. Deze wandeltochten worden georganiseerd door de afdeling Noordholland onder aus piciën van de Nederlandse Wandelsport Bond De deelnemers moeten de zestienjarige leef tijd bereikt hebben. Voor Kennemerland kan men inschrijven bij de heer H. C. Smit, Zee weg 314, Driehuis-Velsen. Er wordt gestart voor deelnemers uit de richting Beverwijk- Haarlem in Santpoort, café Dekker, Bloe mendaalseweg 151 A, tussen acht en tien uur. Het elftal van de Roval Racing Club de Bruxelles heeft Zaterdag en Zondag twee wedstrijden gespeeld tegen het eerste elftal van BMHC en tegen een veteranenploeg van deze hockeyvereniging. Beide keren wonnen de Belgen met drieeen, en even eens in beide wedstrijden werd het doelpunt voor de ontvangende club gemaakt door middenvoor C. de Jong. In de eerste helft had BMHC een overwicht waarvan niet werd geprofiteerd, zodat de ruststand nog gelijk was (nulnul). In de tweede helft gelukte het de Brusselse hockeyers drie maal de bal achter doelman Hofsté te schieten. Na af loop van deze ontmoeting heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex persoonlijk de door hem geschonken en naar hem genoemde wisselbeker voor de tweede achtereenvolgen de maal aan de aanvoerder van de Racing Club de Bruxelles overhandigd. Zondagmorgen traden de gasten in het veld tegen oudere spelers van BMHC, welke ontmoeting zij weer met drieeèn wonnen. Daarna ging men gezamenlijk naar Amstel veen om de interlandhockeywedstfrijd bij te wonen. Afscheid J. A. Reus. Het was de laatste wedstrijd, die mr. J. A. Reus voor BMHC speelde. Hij was een van de steunpilaren in de Bloemendaalse defen sie. Ondanks zijn verhuizing in het begin van dit jaar naar Den Dolder bleef Reus voor BMHC spelen. Bij zijn afscheid van RMHC werd hij toegesproken door de heren W. Jongejan, voorzitter van BMHC en Fr. van Olphen, aanvoerder van het eerste elftal. Als aandenken aan de tijd. bij BMHC ge speeld. werd de heer Reus een glas met zil veren voetstuk aangeboden, waarin de naam BMHC en de datum van het afscheid was vermeld. Bovendien ontving hij een foto waarop ook vroegere spelers uit het eerste elftal stonden. Voor de zomer-waterpolocompetitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwem- bond zijn de zeventallen als volgt ingedeeld: Dames eerste klasse: DWR 3, DWT 4, Haarlem 2. HZV 1. VZV 1. Afdeling meisjes: DWT a. DWT b, Haar lem. HPC. HVGB. VZV a. VZV b. Heren eerste klasse: DWR 3, DWT 3, HZV 1, VZV 3. Heren tweede klasse: DWR 4, Haarlem 5. HVGB 6. VZV 4 Afdeling jongens: DWR. DWT a, DWT b. Haarlem. HPC. HZV. HVGB. Voor alle afdelingen wordt een hele com petitie vastgesteld. ADVERTENTIE Tijdens de jaarvergadering van het district Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen, die Zaterdag onder voorzitterschap van de heer J. L. Kattestaart in restaurant Munniks in Haarlem werd gehouden, is de in 1953 overleden bondspenningmeester de heer A. G. J. van der Berg herdacht. Door de heer P. van der Meije, bondsbestuurder van de KNBRD en de heer J. L. Katte staart, districtsvoorzitter, werden enige woor den aan de nagedachtenis van de heer Van der Berg gewijd en werd de overledene staande door de vergadering herdacht. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester gaven geen aanleiding tot enige discusie en deze stukken werden onver anderd goedgekeurd. Het jaarverslag vaa de penningmeester toonde een nadelig slot. Op voorstel van de HRB werd het districts- bestuur: J. L. Kattestaart (Ur-rD, voor zitter; P. Wapstra (Haarlem) secretaris; A. Nouwen (Alkmaar) penningmeester; Joh. G. van Gennip (Haarlem) en J. F. de Haan (Amsterdam) commissarissen, bij acclamatie herkozen. In de kascommissie werden voor het jaar 1954 benoemd de Reddingsbrigades: Am sterdam. Castricum en Alkmaar. Bij het behandelen van de agenda voor de bondsvergadering werd vooral het punt be stuursverkiezing onder de loupe genomen. Voor de ontstane vacature door het over lijden van de bondspenningmeester werd door Bloemendaal de heer J. L. Kattestaart voorgesteld. De heer Gertenbach (Wijk aan Zee) be toogde wederom de noodzakelijkheid dat de uitkering aan de leden wegens een bij een hulpverlening aan hen overkomen ongeval dient te worden verhoogd: verwacht wordt, dat nu het Carnegie Heldcnfonds deze ver zekering overneemt de uitkeringen op een hoger niveau komen te liggen. Voorts werd er medegedeeld, dat in tegenstelling met een bericht geplaatst in het maandblad „De Brigade", de wedstrijden om de bonds- kampioenschappen wel in 1954 zullen worden gehouden. Tot afgevaardigden naar de bondsverga dering werden benoemd: mejuffrouw J. Dun. Alkmaar: mevrouw J. F. Dalemans, Reinders en mejuffrouw A. Akkerman. Am sterdam: J. de Vries, Castricum; J. van der Pol en J. G. de Vries, Bloemendaal; Joh. M. Schmidt en J. M. Thuis, Haarlem; J. v. d. Wel en Joh. Gertenbach, Wijk aan Zee; mevrouw H. E. Sloot, IJmuiden; N. v. d. Krug en J. B. Biesenberg, Zanvoort. Besloten werd, dat de reddingsbrigades Haarlem en Zandvoort het district Noord holland bij de nationale districts EHBO- wedstrijden op 12 Juni in Utrecht zullen vertegenwoordigen en dat in verband met het vergevorderde seizoen geen districtsselectie EHBO-wedstrijd zal worden gehouden. Als data voor de districts EHBO-wedstrijd 1955 werd 13 Februari vastgesteld en voor de districts-zwemwedstrijden 20 Maart 1955. Voorts werd medegedeeld dat op 10 Juli in Amsterdam de jaarlijkse 1500 meter zwem- prestatietocht zal worden gehouden. Aan het zóne-schaaktournooi, dat van 4 tot 26 Juni te München wordt gehouden, zullen 20 schakers deelnemen. Portugal heeft echter nog niet opgegeven, wie naar dit tournooi zal worden uitgezonden.' terwijl Griekenland en Luxemburgbeide landen hebben recht op uitzending van een speler nog niet voor dit tournooi hebben inge schreven. Nederland zal op dit zóne-tour- nooi vertegenwoordigd worden door Donner (Den Haag), Van den Berg (Amsterdam) en Bouwmeester (Amsterdam) of Kramer (Leeuwarden). Verder hebben ingeschreven: Pirc, Rabar en Fuderer (allen Joegoslavië), Golombek en Wade (Engeland). Aitken (Schotland), Mulchay (Ierland), O'Kelly (België). Bur- stein (Frankrijk). Benkner (Saarland), To- ran (Spanje), Castaldi (Italië). Bhend (Zwitserland), Lokvenc (Oostenrijk). Un- zicker (West Duitsland) en vermoedelijk ook Lothar Schmid, eveneens uit West-Duits- land. De hoogste vier geplaatste spelers mogen uitkomen in het interzonale tournooi, dat in 1955 wordt gehouden en waarvan de winnaar het recht heeft op een tweekamp tegen de wereldkampioen. DE ITALIAANSE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. In de finale dames enkelspel van de Italiaanse kampioenschappen heeft Maureen Connolly (V. S.) met 63, 6—0 gewonnen van de Engelse speelster Pat Ward. In de halve finale van het gemengd dubbelspel verloren Erika Vollmer (Did.) en Gori (Italiëf met 26, 26 van Maureen Connolly en Vic Seixas (V. S.). HORN LEIDT ZWITSERLAND—URU GUAY. De Nederlandse scheidsrechter L. Horn Jr. (Bentveld) zal, daartoe uitgeno digd door de Zwitserse Voetbalbond, de op Zondag 23 Mei in Lausanne te spelen wed strijd Zwitserland—Uruguay leiden. De ont moeting wordt gehouden ter gelegenheid van de opening van een nieuw stadion. NEDERLANDSE SCHEIDSRECHTER NAAR DUITSLAND. Woensdag 12 Mei a.s. speelt in Dusseldorp een Duitse selectie voetbalploeg tegen een Brits legerteam. De onmoeting zal geleid worden door de heer A. T. Formanoy uit IJmuiden. UTRECHT VERLOOR VAN MACABI REHOVOT. Zaterdag is in Utrecht een handbalwedstrijd gespeeld tussen een Utrechts elftal en Macabi Rehovot, een elf tal uit Israël. Macabi Rehovot won verdiend met negenacht. De ruststand was vier twee voor Utrecht. APPEL NAAR LAUSANNE-SPORTS. Bram Appel gaat Reims verlaten. Hij heeft een contract getekend voor Lausanne Sports, voor welke club hij als speler zal uitkomen. Hij zal tevens als trainer fungeren. Het contract met de Zwitserse club is twee jaar geldig. door Jean Rommart (vertaald uit het Frans 27) We hebben kennis genomen van Fegeleins plan. Hij wil in directe onderhandeling tre den van Churchill, door tussenkomst van Zwitserland". „Met Churchill?" zei Sauvin ongelovig. „Het komt me voor, dat Eisenhower „Ja, dat vindt Himmler ook. Maar de Engelsen zullen Hamburg binnentrekken. Als Bernadotte en de Zweden er abso luut niets van willen weten, zullen we het met Fegelein van die kant proberen". „Hoezo: willen er niets van weten?" „Himmler begint het zich af te vragen! Het is moeilijker dan men dacht. Schaillen- berg en Schwerin von Krosigk hebben van Bernadotte de toezegging verkregen voor een onderhoud met de Baas over drie of vier dagen. Waarschijnlijk in Lübeck. Er is echter een moeilijkheid. De Zweed heeft met nadruk bevestigd, dat de geallieerden nooit met Adoli Hitier zullen onderhande len! De Führer moet aftreden!" „Aha!" zei Sauvin. „Ja", stemde Carlo toe. „Men zou hem net zo goed kunnen vragen of hij zelfmoord wil plegen. Maar we moeten een analoge oplossing vinden. Er is geen andere moge lijkheid". Sauvin bewonderde bij zichzelf de „ana loge oplossing". Het gesprek werd gevaar lijk. Hij moest zich er voor hoeden een mening te uiten. „Himmler denkt het ook?", vroeg hij. „Ja". Na dit korte en droge „ja" zweeg de Róemeen enkele seconden, voor hij zei: „Ja. Maar als die moeilijkheid overwon nen is, zal Himmler er andere ontmoeten. Als Hitier zelfmoord pleegt zal dat niet gebeuren voordat hij zijn opvolger heeft aangewezen. Om met de Westelijke geal lieerden te onderhandelen moet Himmler dat zijn. Nu Goering niet meer te vrezen schijnt als opvolger hoewel hij het offi cieel nog is op grond van het decreet van 29 Juni 1941 kan Bormann gekozen worden. Of Goebbels. Of eventueel Keitel, hoewel Hitier zijn generaals als imbecielen beschouwt buiten hun normale werk. Dan is er nog admiraal Doenitz: Hitler was al tijd dol op de marine". „De Baas heeft evenwel kansen als die anderen!", zei Sauvin. „Bormann is zeer geducht. Hij heeft de Baas steeds maar weer belasterd, sedert hij een vrijwillig oor vindt bij Hitier", ant woordde Carlo. „Maar of hij of een ander wordt uitgekozen, Himmler zal dat wel regelen". De Chinese Vis knikte instemmend. „Ik zie het", zei hij. „Het vervelende is, dat de onderhandelingen met Bernadotte zo weinig voortgang schijnen te maken. En de tijd dringt! Hebt u het laatste nieuws van het front gehoord?" „Ja", zei Carlo. „VerontrustendTot nu toe aarzelde de Baas. Vergeet niet, dat hij de trouwste en meest loyale man is in Duitsland! Hij is de „trouwe Heinrich"! Dat hindert hem noodzakelijkerwijze in de politiek. Maar morgen zal hij de Führer tijdens de bijeenkomst in de schuilkelder, ter gelegenheid van diens verjaardag, de noodzaak van aftreden uiteenzetten". „Morgen?", ze Sauvin. „Moge hij hem overtuigen!" „Oh, hij zal hem overtuigen. Het moet!", bevestigde Carlo met kracht. „Zoals ik u trouwens al gezegd heb, is de Führer ver oordeeld. Himmler heeft aan het begin van de maand gesproken met dokter Von Crinis, de beroemde psychiater. Naar zijn mening is de zogenaamde beroerte, die hem half verlamd heeft, in werkelijkheid een zenuw aandoening. Door in deze toestand aan de macht te blijven, doodt hij zichzelf ge woonweg. Het leek Sauvin dat er geen einde kwam aan de dag, die Vrijdag 20 April. Er vond, zoals gewoonlijk, een bombardement plaats De ministeries verhuisden. Ze gingen naar het beroemde „Alpenfort" van de Obersalz- berg. Men haastte zich. Het Rode Leger sloot als een tang om de hoofdstad, zowel tèn Noorden als ten Zuiden aanvallend. Russische granaten vielen al in de omge ving van Tempelhof. De „Chinese Vis" was angstig gespan nen. 's Middags ging hij naar de straatweg naar Charlottenburg. Een uur lang zag hij daar zonder ophouden convooien vracht auto's naar het Westen trekken. In het Zuiden was de autoweg naar Potsdam af gesnedenMaar deze civiele uittocht had geen enkele strategische betekenis. Voor de radio had Goebbels de noodzaak uiteengezet voor de bestuurslichamen om hun kostbare archieven buiten bereik van de bombardementen te brengen. Vandaag was het precies een week ge leden dat Sauvin als Hickmann, ex-chef van de Beierse Hitlerjugend, in Berlijn ge land was. Hij had interessante dingen ge hoord, maar het doel van zijn missie, ken nis van het vijandelijk oorlogsplan, had hij niet bereikt. Heel eenvoudig, omdat een dergelijk plan niet bestond! En in militaire kringen scheen niemand zich daarover ongerust te maken. Een zo blinde discipline bracht Sauvin van zijn stuk. Voor een Franse officier was dit on begrijpelijk. „Dat gaat de Führer aan!" antwoordde Gurt bedaard. „Alles zal in orde komen, u zult het zien!" Een derge lijk ongeschokt optimisme op het ogenblik waarop de omsingeling van de hoofdstad niet ver meer scheen te zijn, ging alle ver beelding te boven! De Chinese Vis zou nog meer gelegen heden hebben zich te verbazen. Tegen ze ven uur 's avonds verscheen eindelijk, met een stralend gezicht, kapitein Langen: „Een prachtige dag!" Gurt trok hem met Sauvin mee in zijn bureau, buiten het bereik van onbeschei den oren. Hij liet de internist in zijn fau teuil zitten. „Morgen", kondigde Langen aan, „zal men de Russen terugdringen! Berlijn zal bevrijd worden.... En vlak daarop wa penstilstand op het Westelijk front. De Amerikanen zullen onze troepen aflossen ten Noorden van Berlijn tot aan de Oost zee! Met de Engelsen van Montgomery zul len zij de Russen aanvallen, terwijl wij druk zullen blijven uitoefenen in 't Oosten en Zuiden! Heil Hitier!" „Heil!" riepen Gurt en Sauvin tegelij kertijd. „Maar hoe weet u dat?" voegde laatst genoemde er aan toe. „Iedereen weet het in de schuilkelder!" antwoordde de internist. „De Führer heeft het aan Keitel, Jodl, Keiler uiteengezet Alles is gereed! Generaal Steiner zal de grote aanval ten Zuiden van Potsdam com manderen. Wat het wonderbaarlijke diplo matieke nieuws betreft, dat heeft Ribben- trop ontvangenDat werd trouwens al lange tijd verwacht!" „Een pracht slag!" zei Gurt opgetogen. „Dat is een fles champagne waard!" riep Sauvin uit. De champagne werd gebracht en Langen beschreef de „prachtige dag" tot in détails. Eerst was er gelegenheid geweest de Führer in de centrale hall te feliciteren. Alle belangrijke figuren waren aanwezig geweest om hun wensen aan te bieden, waaronder ook Rijksmaarschalk Goering in groot tenue, met al ziin décoraties, en Ribbentrop, die men sinds lang niet had gezien. Daarna had de Führer de geluk wensen in ontvangst genomen van het la gere personeel, voordat hij zich met Keitel en Jodl in zijn bureau opsloot voor een conferentie van vier uur. Zij waren stra lend weer te voorschijn gekomen. Het aan valsplan was geniaal! Iedere beweging was door de Führer zelf op de kaart ge schetst. Langen had er voor gezorgd, dat de deur van de ziekenzaal open bleef. Na de conferentie had Hitler in de gang nog eens herhaald; „De hele Luftwaffe zal op het afgesproken uur op de aangegeven plaatsen aanvallen! Geen kanon, geen vliegtuig, geen man mag onbenut blijven! De generaals zijn er met hun leven verant woordelijk voor! De officier, die terug trekt of weigert op te rukken, zal binnen vijf uur gefusilleerd worden!" „Bravo!" riept Gurt uit. „Zo moet men tegen soldaten spreken!" „Waren Himmler en Speer er ook?" ••roeg Sauvin. „Natuurlijk! Allen schudden ze elkaar de hand, met tranen in hun ogen. Wat een schouwspel!" „Ja, ja, wat een schouwspel!" bepeinsde Sauvin. toen hij in zijn kamer was terug gekeerd na op zeer hartelijke wijze af scheid te hebben genomen van de beide anderen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6