Driekwart van bemanning vissersvloot woont in Katwijk en Scheveningen Veertig jaren verenigde schoenmakerspatroons Beverwijks W itte Kruis heeft gezinshulpen nodig Jeugd in genen dele door sterke band aan visserijbedrijf gebonden Agenda voor Velsen Kortebaan-kampioenschap Noord- Holland op de Breestraat Havenberichten Visserij-varia Prestaties Suomi-leden in Grootebroek „Houdt het vakmanschap hoog" „Prins Bernhard" waarschuwt verenigingen 5 CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK Nationaal-kampioenschap benaderd In IJmuiden wonen 233 vissers Competitiewedstrijden hij „Velserbeek" Goed resultaat voor Velser Accordeon Ver. Twee „gezinshulpen", die niet samen kunnen komen Ongeval op Zweeds schip De eindstand van het Kennemerland-tournooi Holland I bekertournooi Buurtvereniging „Water vliet" uit de impasse DINSDAG II MEI 1954 UIT DE VELE GEGEVENS, die werden verstrekt door de waterschouten van Scheve ningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage een overzicht opgesteld van de bemanningen van de trawlers, loggers en kotters, die in de jaren 1951, 1952 en 1953 op deze schepen met een inhoud van meer dan vijftig ton werden aangemonsterd. In de samenvatting komt het Bureau tot de conclusie dat het aantal jongeren op de trawler- en loggervloot in de klassen „tot 21 jaar" en „21 tot 24 jaar" toeneemt. De percentages stegen van 1948-1950 tot 1951-1953 respectievelijk van 27 tot 30.5 en van 7,1 tot 8.8 procent. En verder stelt men: „Hieruit blijkt wel welk een aantrekkingskracht de visserij op de jongeren uitoefent. Indien men echter tevens waarneemt dat van de 1519 jongeren tot 25 jaar, die voor de zomervisserij monsterden er 's winters voor de trawlvisserij slechts 313 ongeveer 20 procent kunnen hermonsteren, dan is het duidelijk dat de jeugd in genen dele door een sterke band aan het visserijbedrijf is gebonden". Uitbreiding van de wintervisserij en het openen van mogelijkheden voor de jonge ren om het volgen van lessen aan de vis- serijscholen te combineren met de arbeid in de walbedrijven der rederijen kunnen -wellicht ten dele een oplossing van dit vraagstuk betekenen. Een tweede feit, dat volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek opmerking verdient, is de vermin dering van het aantal gemonsterden in de leeftijd van 25 tot 50 jaar. Ook hier speelt wellicht de bestaanszekerheid, die wordt veroorzaakt door het seizoenkaraktcr van liet bedrijf, een rol. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op de toenemende concentratie van de be manning van de logger- en trawlervloot te Scheveningen en te Katwijk. Vijfenzeven tig procent van de totale vlootbemanning en 81,4 procent van de leeftijdsklasse tot veertig jaar woont in deze twee plaatsen. Bij het opstellen van plannen voor verbete ring van de visserij, voor aanleg of uit breiding van havens dient te worden gelet op de demografische verhoudingen, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij uitbreiding van het visserij-onderwijs ware met deze concentratie rekening te houden. Naar leeftijdsopbouw In de leeftijdsverhoudingen bij de be manningen van de loggers en trawlers blijken zich vrij opvallende wijzigingen te hebben voorgedaan in de laatste jaren. Was namelijk het percentage in de klasse „tot 21 jaar" in de periode 19481950 ongeveer 27, in 19511953 bleek het te zijn gestegen tol 30,5. In de klasse „2124 jaar" is even eens een toeneming waar te nemen van 7,1 tot 8,8 procent. Tegenover deze verhogin gen in de jeugdklassen staat een achteruit gang in de leeftijdsklassen „2539 jaar" en „4049 jaar." Deze verminderingen kunnen grotendeels worden toegeschreven aan de overgang van zeelieden naar een ander beroep. Vergelijkt men de gemiddelde percen tages der jaarklassen in 19481950 en 19511953 met die van de totale Neder landse beroepsbevolking dan is er tegen over de bevredigende toeneming in de jeugdklassen der gemonsterde vissers zeker sprake van een minder bevredigende ver houding in de leeftijdsklassen 2539 jaar en 40—49 jaar. De vermindering in deze klassen, waarin steeds een hoog pei'centage vakbekwame zeelieden voorkomt, is een verlies, waartegen de sterke toevloeiing van jonge, maar niet steeds bekwame krachten, niet vermag op te wegen. Ten aanzien van Katwijk wordt opge merkt, dat de klassen „tot 40 jaar" 78,4 procent van de bemanning omvatten, tegen 64,9 procent voor de gehele vloot. De op varenden van de Katwijkse vloot zijn ge middeld jonger dan in andere visserij- plaatsen. De oudere vissers worden sneller door jongeren vervangen. Bij de Vlaar- dingse bemanning ziet men juist een „ver oudering" optreden: de leeftijdsklassen „tot 40 jaar" namen in 19511953 slechts 61,5 procent van het totaal in. Dan in IJmuiden In IJmuiden kent men een heel andere situatie. Terwijl in andere visserij plaatsen de haringdrijfnet- en haringtrawlvisserij hoofdzaak is, waarvoor een groot aantal jongeren kan worden aangemonsterd, wordt uit IJmuiden uitsluitend de trawlvisserij beoefend. De voortdurend veel vergende werkzaamheden op de trawlers, de vermin dering van het aantal in bedrijf zijnde trawlers en de mogelijkheden voor de plaatsing in de industrie te Velsen, zijn oorzaak van het geringe percentage jon geren, dat men op de IJmuidense vloot aantreft. Overigens geldt ook voor IJmui den, dat in de laatste jaren een vermin dering in de middengroepen en een toe neming in de jongste en oudste leeftijds klassen optreedt, hetgeen een achteruit gang van de vakbekwaamheid inhoudt. De woonplaatsen De te Scheveningen wonende schepelin gen vormen 46,6 procent van het totaal aantal schepelingen, die te Katwijk 29 pro cent, te Vlaardingen 4,3 procent en te IJmuiden 6,4 procent. Voor de jaren 1948 1950 waren de gemiddelde percentages respectievelijk 45,7, 27,6, 6,8 en 6,4. Voor Vlaardingen is een „voortschrijdende ach teruitgang" waar te nemen. DINSDAG 11 MEI IJ m u i d e n L v. A. O. 20 uur: bovenzaal Bex, voor- drachtsgvond. Accordeonver. „IJmuidens Roem". 20 uur: Thalia, concert. Toneelver. „VARIA". 20 uur: toneeluit voering. Velsen Raadhuis. 19,30 uur: Openbare vergade ring van de gemeenteraad. WOENSDAG 12 MEI IJmuiden Nutsbibliotheek, Heidestraat. Geopend van 1921,30 uur. Thalia. 20 uur: „Opstand in Sing-Sing". Rex. 20 uur: „S.O.S., kind vermist". C.J.M.V. toneelgroep „Jonge Kracht" 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneel uitvoering. P.S.V. Velsen. 20 uur: „Flora", feest avond. yyioooooooooooo» In de jaren 19511953 woonde ruim 86 procent der bemanning in de vier grootste rederijplaatsen. Ruim negentig procent woont aan de kust en slechts 9,8 procent is afkomstig uit meer in het binnenland ge legen plaatsen. Ruim 75 procent van de opvarenden woont te Scheveningen en te Katwijk. Vele zeelieden uit deze plaatsen varen op IJmuidense en Vlaardingse schepen. Ge zegd kan worden, dat Scheveningen en Katwijk de centra zijn van waaruit de vis sersvloot met arbeidskrachten wordt voor zien. De vakbekwaamheid De vakbekwaamheid heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gemeten aan de behaalde diploma's, zoals die op de mon sterrollen worden vermeld. Het percentage vakbekwame zeelieden blijkt in het zomer seizoen geringer te zijn dan in het winter seizoen, respectievelijk 45 en 68,2 procent. Dc verschillen vloeien voort uit het feit, dat de schippers 's winters alleen de meest bekwame leden der bemanning vasthouden en de overigen doen afmonsteren. Van de haringhavens Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen heeft de Katwijkse vloot het hoogste percentage gediplomeerden, name lijk 47,2 procent in de zomervisserij en 70.5 procent gedurende het winterseizoen. Het percentage vakbekwame is voor IJmuiden eveneens hoog. Dit houdt echter verband met het gering aantal jeugdigen en de grote bezetting van ouderen op de IJmui dense vloot Tijdens de Zondag in het Westfriese stadje Grootebroek gehouden regionale athletiek- wedstrijden van de nieuwe athletiekclub S. A. V., heeft de grote groep van de atle tiekvereniging „Suomi" zowel individueel als in de estafettes mooie prestaties bereikt onder een totaal van ongeveer vijfhonderd deelnemers. Voor de Suomi-kleuren leverde de jeugdige Erica v. d. Ploeg tijdens de seriewedstrijden op 80 m. meisjes B wel een uitzonderlijk mooie prestatie. Zij liep toen deze afstand in 10,1 sec., dat wil zeggen dat zij op 0,1 sec. na het Nederlands kampioenschap op deze afstand in haar klasse evenaarde. In de finale, na de vermoeiende dag. plaat ste zij zich eveneens eerste, nu met een tijd van 10.8 sec. De strijd op de 3000 m. heren A en B ging in hoofdzaak tussen A. Spek (Suomi) en D. Mars (Zaandam). De laatste poogde herhaal delijk op Spek uit te lopen, maar evenzoveel keren sloeg hij de aanvallen af. Toch liet Spek zich op de laatste meters nog verras sen en moest hij de Zaanlander met ge ring verschil de eerste plaats gunnen. W. Kok, die op de 1500 m. heren C. derde werd overtrof zich zelf. daar hij de tijd van 4 min. 27 sec. nog nimmer had kunnen be reiken. Joop Smit op het hem onbekende nummer 100 m. C. slaagde er in een fraaie overwinning te boeken in 11.6 sec. Van de dames bezette D. Davidson de eerste plaats met vèrspringen B. met 4.78 m. en werd E. van Geytenbeek no 3 op de 100 m. D. met 13.9 sec. Een mooie tijd maakte H. Kooyman op de 800 m. heren B. Hij werd tweede in 2.4-6. De uitslagen voor „Suomi" waren voor de series 100 m. heren C: 1. J. Smit 11.8; 5. G. v. d. Veer 12.5. B: 1. G. Grapendaal 11.—; 2. B. Berghuis 11.3. 100 m. dames B: 2. E. Schweitzer 13.9; 2- M. Grapendaal 14.C: 3. J. Waasdorp 135; 4. T. Waagmeester 14.3; 5. R. Cornelissen 14.3. B: 2 E. vaft Geytenbeek 13.4. D. Davidson 13.9; 5. T. Blötevogel 13.6. 80 m. meisjes A: 2. R. Steyn 111; 2. T. Hommes 11 1. B: 1. E. v. d. Ploeg 10.1; 2. L- Scheffer 10.8. Finales 300 m. heren A en B: 1. D. Mars, Zaanland; 2. A. Spek 9 min. 6.2 sec. 800 m. heren B: 2. H. Kooyman 2.4.6; 4. A. Koet 2.6.5. 1500 m. heren C: 3. W. Kok 4-27. Wanneer we in het rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek de tabel bekijken van het aantal gemon sterde vissers en het aantal monsterin gen in de zomerseizoen-visserij naar leeftijdsklasse en rederijplaatsen, dan zien we voor het jaar 1953 in IJmuiden het volgende: „Tot 21 jaar": 39 vissers, waarvan 19 uit IJmuiden; „2124 jaar": 22 vissers, waarvan 7 uit IJmuiden komen; „2539 jaar": 162 vissers. Hiervan wonen er 61 te IJmuiden; „4049 jaar": 184 vissers, waarvan 67 wonend te IJmuiden; „5064 jaar": 178 vissers, waarvan 77 te IJmuiden; „65 jaar en ouder": 2 vissers, die te IJmuiden wonen. In totaal wordt de IJmuidense vis sersvloot dus bemand door 587 man nen, waarvan er 233 te IJmuiden wonen. Ter vergelijking nog enige getallen: op de Scheveningse vloot voeren vorig jaar 1756 vissers, waarvan er 1639 te Scheveningen wonen. De Katwijkse vloot werd vorig jaar bemand door 908 mannen. Hiervan wonen er 827 te Katwijk. De vloot van Vlaardingen voer met 592 vissers, waarvan er 171 te Vlaardingen wonen. De totale vlootbemanning van de Nederlandse vissersvloot bedroeg ln 1951: 3871 vissers; in 1952: 3879 en in 1953: 3843 vissers. van op Zondag 9 OOtXMOOUÜOOÜCCClOOOOO De uitslagen van de competitie-wedstrijden in de L.T.C. „Velserbeek Mei zijn: AMVJ II—Velserbeek I 2—6. Mej. W. I de Vriesmevr. A. de Weerdt 2—6. 86. 64; mej. I. Schilt—mevr. P. Janus 36, 36; J. ColderJ. A. v. Splunter 86, 46, 57; C. HannessenA. Wiedemeyer 62, 61; mej. de Vries en Hannessenmevr. de Weerdt ch G. Burger 57, 46; mej. Schilt en Coldermevr. P. Janus en A. Wiedemeyer 62, 16, 16; mej. de Vries en mej. Schilt mevr. de Weert en mevr. Jans 36. 2—6; Colder en HannessenV. Splunter en Burger 3—6, 2—6. Velserbeek IIBosheim II 26. Mevr. N. v. Spluntermej. E. Pas 36, 63, 16; mej. W. Broezemej. W. v. Oostwaard 06, 5—7; P. SiebbelesT. Verheyen 4—6, 64, 63; J de Jager—G. Schut 61, 60; mevr. N. v. Splunter en Siebbelesmej. Pas en Verheyen 26, 6—4. 36; mevr. A. v. Gelder en J. de Jager—mej. W. v. Oostwaard en G. Schut 26, 46; mevr. A. v. Gelder en mej. W. Broezemej. E. Pas cn mej. W. v. Oost waard 36, 57; P. Siebbels en J. de Jager T. Verheyen en L. Slaghek 46, 6—2, 36. Zaterdagmiddagcompetitie 8 Mei VelserbeekWestrust 22. J. Bolland en J. DalmeijerJaski en v. d. Lidt 63. 7—5; J. Wortelboer en G. JanusJaski en v. d. Lidt 46, 2—6; J. Wortelboer cn G. Janusv. Zutfen en Gelsing 06. 63, 64; J. Bolland en J. Dalmeijer—v. Zutfen en Gelsing 46, 5—7. Bridgenieuws van U. T. D. Donderdag speelde de bridgeclub UTD een vrije wedstrijd volgens Schevrtiings-systeem. De uitslag was als volgt: N.-Z. lijn: 1. Prins en echtg 74V4 pnt.; 2. WesteropBerkhout 71 Vi pnt.; 3. mevr. SlaatsTen Broeke 63% pnt.; 4. mevr. RobPieterse 64 pnt.; 5. Van BosVisser 58 pnt.; 6. MeyerRoelofs 55% pnt.; 7. Schoen—Koelemey 53 pnt. O.-W. lijn: 1. JansenKorver 89 pnt.; 2. Schellings en echtg. 76% pnt.; 3. Muis en echtg. 73 pnt.; 4. mevr. KorverVan Game ren 5714 pnt.; 5. Van BurkSnel 55% pnt.; 6. Muller—Van Olst 55 pnt.; 7. mevr. Van der Lem—Rob 46% pnt. Grondstof aanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen lag Maandagmorgen ter lossing het Zweed se m.s. „Reine Astrid", dat van Gothenburg een lading van 600 ton houtstof had aan gevoerd. „De schoenmakers vormen een belangrijk onderdeel van de middenstand in Velsen, zij zijn bestanddelen die men niet kan missen, al zijn zij vandaag allen van de leest weggelopen. In vroeger tijden werden zij geacht bijna zo knap te zijn als een dokter. Het is een algemeen na-oorlogs verschijnsel dat het ouderwetse goede vakmanschap in de verdrukking komt. Daarom zou ik aan mijn gelukwensen een waarschuwend woord willen toevoegen: blijft schoenmakers en zakt niet af tot schoenlappers. Vak manschap is iets dat altijd zijn waarde behoudt". De harddraverijvereniging „Prins Bern hard" te Beverwijk heeft Maandagavond haar jaarlijkse vergadering gehouden, waar door de voorzitter, de heer J. Berg, waar schuwende woorden zijn gesproken aan het ad*ts van de verschillende verenigin gen te plaatse. Volgens de heer Berg loopt het vereni gingsleven in Beverwijk hard achteruit en is het noodzakelijk dat de handen ineen worden geslagen om middelen te beramen waardoor er verandering zou kunnen komen. Het bestuur heeft kans gezien om het tekort van 1952 om te \yerken in een batig saldo waarvoor het bij monde van de heer Timmer een compliment kreeg. Voorts meende de heer Berg er op te moeten wijzen, dat de kortebaandiraverij in de verdrukking komt. De langebaan-dira- verij geeft veel betere prijzen en dor de Bond is een verzoek gericht aan de eige naars van paarden en de pikeurs, om er mede zorg voor te dragen dat de kortebaan- draverijen zullen blijven bestaan. In 1954 zal in Beverwijk het kampioen schap van Noordholland worden verreden, wat l»n gevolge heeft dat er betere prijzen beschikbaar komen. Het bestuur rekent er op, dat dit seizoen voor 1400 aan prijzen beschikbaar komt met een hoofdprijs van 750. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. C. van Vliet, gaf weer dat het aantal leden was teruggelopen tot 400. Niettemin was het bestuur er van over tuigd dat dit aantal zeker weer zal stijgen. Koge'stoten meisjes A: 5. R. Steyn 8 68; 7 W. Versluis 8.09: 10. T. Hommes 7.93 m. Dames D: 5. D. Adelaar—Burkemans 9.36 m. Vèrspringen dames D: 4. J. Waasdorp 4.29 m 80 m. meisjes A: 5. R Stevn; B: 1. E. v. d Ploeg 108; 4. L. Scheffer 11-4. 100 m. dames D: 3. E. SchweitzeT 13.9; 4 M. Grapendaal; B: 5. E. van Geytenbeek. Vèrsprineen dames B: 1- D. Davidson 4-78; 2. E. van Geytenbeek 4.53; 3. T. Blötevogel 4.36 m. 100 m. heren B: 3. G. Grapendaal 113 sec.; 4. B. Berghuis 11-4 sec. 100 m. C: 1. J. Suite 11-6 sec- Jongens 1500 m. A: 6. J. de Keyzer 4.509. Heren 1500 m. D: 3. J. Roemer 4-30.8. Op de 4 maal 80 m. estafette meisjes plaat ste Suomi zich tweede. In de relay voor dames eiste de Suomi-ploeg I de derde plaats on in 60.4 sec.; de tweede ploeg werd met 629 sec- zevende. Ten slotte maakte de heren-estafette ploeg de athletiekdag rond door de 4 maal 100 m. te winnen in de fraaie tijd van 45.8 sec-, waar mede de Suomi-leden in de aanvang van het baanseizoen nog een extra goed figuur maakten onder de wel zeer talrijke deelne mers aan deze wedstrijden. De Engelse regering heeft twee Russische assistent-luchtvaartattaché's aanzegging gedaan, dat zij vóór 17 Mei het land moeten hebben verlaten. Zij hebben zich schul dig gemaakt aan spionnage. Het tweetal, majoor Iwan Poepyshev (rechts) en majoor André Goedkov (midden) met zijn chef, kolonel Marakazov, tijdens een recente ontvangst in Londen De heer A. Tervoort gaf een overzicht van de financiën en dank zij het juiste beheer en inzicht van het bestuur is het tekort dat in 1952 800 was, omgezet in een batig saldo van 93,05. waarbij de ont vangsten en uitgaven 4052,93 bedroegen. De heer A. Korsman was de tolk van de kascommissie, welke en en ander keurig in orde had bevonden. Na verkiezing bestaat deze commissie nu uit de heren: A. Kors man. C. Koelman en Chr. Belterman. De aftredende bestuurders zagen geen tegen- cunöidaten tegenover zich, zodat ze in functie bleven. Om het vergaderingbezoek te animeren had het bestuur gemeend de aanwezigen een kleine verrassing te moeten bereiden. ln het slotwoord van de voorzitter kwam tot uiting, dgt de Beverwijkse aan de tóp staat van de Nederlandse draverijen. Ze is niettemin de enige vereniging, welke zich zelf moet bedruipen. Deze woorden werden gistermiddag in de bovenzaal van „Centraal" aan de Zee weg in IJmuiden-Oost gesproken door burgemeester mr. M. M. Kwint, die namens het gemeentebestuur de afdeling Velsen van de Nederlandse Schoenmakerspa troonsbond en -Winkeliersvereniging kwam complimenteren ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Voorzitter C. L. W. van der Duin dankte burgemeester Kwint en wenste hem namens de afdeling geluk met de Koninklijke onderscheiding die hem enige dagen geleden ten deel viel. De heer G. de Wit, tweede voorzitter van de Bond de departementsbestuurder, merkte op dat Velsen een toegewijde en actieve afdeling is. Spreker trok een pa rallel tussen de toestanden in het bedrijf veertig jaren geleden en nu en voegde hieraan toe, dat er in Nederland thans een vakopleiding wordt gegeven, die alle cri- tiek kan doorstaan. De heer J. B. van Mook, bondspenning- meester en voorzitter van de afdeling Zaandam bracht daarna de gelukwensen van genoemde instanties over. De heer H. Bakkernes sprak uit naam van de afdeling Haarlem en de heer Geerlings oud-lid en oud-secretaris complimenteerde namens de R.K. Bond afdeling Haarlem en als lid van St. Christinus. Het was een geanimeerde receptie, met veel blijde gezichten, met bloemen en ca- deaux. En zij was slechts het begin van de feestelijkheden, want daarna hebben leden en genodigden aangezeten aan een diner en de avonduren zijn gepasseerd met een feestprogramma onder leiding van de heren Vlaming en Van Os, een programma dat klonk als een klok en waarin de aan wezigen zelf de entre-actes vulden met verschillende dansen. Eer aan de pioniers Bondsvoorzitter H. Snieder schreef: wij eren de pioniers, die de moed hadden veertig jaren geleden dit moeilijke werk aan te vatten. De vakkennis ig verbeterd, het vak in aanzien gestegen. En voorzitter Van der Duin, die eveneens een blik in het verleden sloeg, sprak van de ongelimiteerde werktijden in het begin van deze eeuw. Dagen waren er dat er zestien uren en langer, ja zelfs wel nachten werd doorgewerkt vooral als de Zondag in zicht was. En het loon? Een weekloon voor een knecht bedroeg f 2 rr* Bij de oprich ting van de afdeling waren vrijwel alle schoenmakers in de gemeente aangesloten, zo ongeveer 25, maar dit werd spoedig minder en jarenlang bleef het aantal van 15 stationnair. In de oorlogsjaren was de afdeling gedoemd te verdwijnen. Wat er met de financiën geschiedde? De bezetter kon een kastegoed van 0.25 incasseren (de leden hadden er gisteren nog pret om). Nu staan 28 schoenmakers als lid ge boekt op een totaal in Velsen van 40. Naast feestvergaderingen en uitstapjes die er nog gemaakt zijn heeft de afdeling de in nood zijnde collega's in Zeeland ver leden jaar niet vergeten. Enigen konden van het meest nodige materiaal worden voorzien om weer aan de slag te gaan. De afdeling Velsen gaat na deze wel verdiende feestdag met frisse moed aan de gang en bereidt zich voor op een groots festijn voor het halve-eeuwfeest. „Atoom"-duiven kwamen van Vilvoorde De vogels van de postduivenvereniging ..De Atoom", die Zondagmorgen, 182 in ge tal, om acht uur in Vilvoorde werden los gelaten voor de vlucht naar huis, over een afstand van 172 km., hebben wegens de straffe Oostenwind geen snelle vlucht kun nen maken. Pas om 10 38 kon de eerste duif, die 1150 meter per minuut of 69 km. per uur gemiddeld had afgelegd, worden „geklokt". De laatste vogel kwam binnen om 11.02 uur. De uitslag was: M. van 't Hof 1, 2, 5 en 18; A. de Heer 3. 33; A. Harsveld 4; H. J. Exalto 6. 26; A. Blom 7; A. de Bot 8. 11, 19; P. v. d. Wiele 9; L. E. A. Sloot 10, 27, 28. 30. 32; F. C. Vos 12; J. Schoo 13. 16, 22, 34; D. Stappe» 14. 35; L. Veldt 5: A. Kat 17, 36; J. Asjes 20; W. A. Schouten 21; J. Exalto 23, 31; A. van Leeuwen 24. 29; Roos 25. „De Kopvlieger" ook in de lucht De leden van de jeugdpostduivenvereniging „De Kopvlieger", die zich in de winter maanden, wanneer de duivensport niet wordt beoefend, bezig houden met andere spelen, onder andere dammen, hebb?n zich nu weer met nieuwe ijver op hun vliegsport toege legd. Enkele weken al is ,,De Kopvlieger" bezig met vluchten voor oude duiven en nu werd Zaterdag gevlogen van Eindhoven af over een afstand van 132 km. Om 12 uur werden de vogels gelost. Zij hadden de stevige Noordwesten wind tegen, zodat aan snelheid werd ingeboet. De eerste duif meldde zich pas om 14 14 20 uur, na de afstand met een gemiddelde snelheid van 59 km. per uur te hebben afgelegd. De uitslag werd: J. Bierman 1, 5, 6; H. Winkelaar 2; R. Haan 3, 4, 7; D. Visser 8; F. v. d. Pieterman 9. De afdelingen gezinszorg en gezinshulp gaven het Beverwijks afdelingsbestuur van het Witte Kruis ook in 1953 weer de nodige zorgen. Het is bijna onmogelijk voldoende gezinshulpen te krijgen de arbeidsmarkt ter plaatse biedt weinig mogelijkheden, terwijl men van elders weinig meisjes kan krijgen als gevolg van de lagere salarissen. Deze problemen kwamen gisteravond onder meer ter tafel tijdens de gehouden jaarvergadering van het „Witte Kruis". De 2359 leden geven het bestuur overi gens het volste vertrouwen, want behalve het bestuur en de wijkzuster was er zegge en schrijve één aanwezig. De voorzitter dir. Melchior was allesbehalve tevredën over deze opkomst. In het jaarverslag van de secretaris, de heer D. Bakker, kwam naar voren dat het oneconomisch is dat in Beverwijk twee ge zinszorgen naast elkaar werken, n.l. die van het Witte Kruis en die der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente. Pogingen tot samenwerking ziin tot nu toe op een mis lukking uitgelopen. De penningmeester, de heer Th.W. Reyn- ders Sr., braclft o.a. naar voren dat het gemeentebestuur een financiële regeling heeft getroffen om het toegenomen tekort van het badhuis door subsidie weg te wer ken. In 1953 is het gebruik van het badhuis wel toegenomen, maar lang niet in over eenstemming met de stadsuitbreiding. Er zijn in 1953 47.386 stortbaden verstrekt (46.849 in 1952), met een totaal-opbrengst van 11.292.20; er was een nadelig saldo var 2971,54. Door de stijgende lasten was er ook bij de wijkverpleging met haar vier zusters, een tekort van 2011,45, in 1953 zijn 449 patiënten geholpen, waarvoor 9419 bezoe ken zijn afgelegd. De kraamverzorging bracht een batig saldo van 1844,33 op en er werden 102 kraamvrouwen geholpen. De t.b.c.-bestrijding leverde een nadelig saldo op van 707,65; er werden 33 pa tiënten in sanatoria verpleegd, terwijl er 17 patiënten thuis verpleegd werden. De salarissen en sociale lasten van de Chr. Sportvereniging „Hercules" telt 502 leden Reeds in haar eerste levensjaar is ge bleken dat de Christelijke Sportvereniging „Hercules" te Beverwijk alle reden tot bestaan heeft; zij telt 502 leden. In de Maandagavond gehouden leden vergadering kon men vele optimistische geluiden horen. De voorzitter, de heer J. Hendriks heeft in een kort overzicht het oprichtingsjaar 1953 de revue laten passeren. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester gètuigden van een gezonde vereniging en sterke groei. bedroegen in ontstond een gezamenlijke gezinshulpen 1953 15.196.09, ook hier nadelig saldo van 2890,71. De balans sloot met een bedrag van 78.980,58. Stuurmansleerling beklemd Tijdens de lossing van het Zweedse m.s. „Reine Astrid", dat voor de papierfabriek houtstof aanvoerde, is Maandagmiddag omstreeks 12 uur aan een 16-jarige opva rende, een stuurmansleerling, in het ruim een ongeval overkomen. De jonge schepe ling was in één van de ruimen bezig toen hij, na te zijn gewaarschuwd, door een hijs van vier balen houtstof tegen de scheeps wand werd gedrukt. Na uit het ruim te zijn gehaald en in de wachtkamer van de fabriek te zijn over gebracht, werd door dokter R. W. Fierstra een voorlopig onderzoek ingesteld, dat ech ter vrij gunstig was, aangezien geen breu ken konden worden vastgesteld. De jonge man werd vervolgens naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk overgebracht voor nader onderzoek. De eindstand van het damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland luidt: 1. W. de Jong 7 2. B. Dukel 7 3. N. Blom 7 4. H. Willemse 7 5. J. Poppen 7 6. H. Swier 7 7. H. v. Berk 7 8. L. Vooys 7 12 11 7 7 6 6 5 2 In de provinciale eindstrijd hebben zich geplaatst. W. de Jong en B. Dukel. Voor de derde plaats moet een herkamp worden ge speeld tussen Willemse en Blom. In de eerste klasse wist W. Verheyde de kampioenstitel te winnen. De eindstand luidt: 1. W. Verheyde 4 2. T. ter Haak 4 3. W. Roest 4 4. H. van Nieuwenhuizen 4 5. W. Persoon 4 In de tweede klasse wist L. Visser eerste plaats te behalc i. Een herkamp voor de derde prijs moet nog tussen H. Leeuw en C. Vrolijk plaats vinden. 1. L. Visser 3 2 1 0 5 2. J. Visser 3 1 1 1 3 3. C. Vrolijk 3 0 2 1 2 4. H. Leeuw 3 1 0 2 2 De jeugdkampioenstitel werd gewonnen door H. v. d. Vossen (Oosterkwartier) Voor het Holland I bekertournooi zijn gisteravond de volgende wedstrijden ge speeld: CentraleZakken Hijsen 3-0, P.E.N. C.W. Boys I 3-2, Bael ReproSchrot 0-1. Op het groot nationaal concours, uit gaande van de Nederlandse Bond van Accordeonorkesten heeft de Velser Accor deon Vereniging met de drie orkesten eerste prijzen behaald. Het C orkest be haalde 350 punten (was op één na de hoogste in de Jeugdklasse), het B orkest haalde 323 punten (eveneens op één na de hoogste in de vierde klasse) en het A orkest promoveerde met 332 punten naar de tweede klasse. Voor de dirigent, de heer Rijk Kofman, en de nog jonge vereniging, die 5 Juni met een groot feestconcert haar eerste lustrum hoopt te vieren, mag dit een groot succes worden genoemd. De buurtvereniging „Watervliet", die de gewoonte heeft door middel van de eigen toneelclub de leden enkele keren per sei zoen een toneelavond aan te bieden, is voor de laatste uitvoering in een impasse geraakt, omdat wegens ziekte en andere omstandigheden de eigen toneelclub de uitvoering niet kon verzorgen. Dank zij de medewerking van de toneelvereniging KDO uit Beverwijk, regisseur de heer F. A. Hunsche, kan de voorgenomen toneelavond, die nu Zaterdag in het Ken- r.emer Theater te Beverwijk wordt ge geven, doorgaan. KDO zal opvoeren de klucht in drie be drijven door Joh. Blaaser sr. en jr.: „Drie is teveel". Een bal besluit de uitvoering. Maandag 10 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heriot van Grangemouth. Santa Elena van Bremen. Rebecca E van Hamburg. Hollandia van Gothenburg. Stel lar van Norsbronn. Leonard T van Geffle. Saxen van Otterbacken, Donau van Swan sea. Mr. Linthorst Homan van Swansea. Notos van Gothenburg. Amazone van Ant werpen. Gert Staerken van Fallafoss. Tanny van Halmstad. Zaan van Geffle. Ardetta van Liverpool. Nills Sture van Hudixvall. Lynn- trader van Rotterdam. Imandra van Swansea. Vertrokken zijn: Psyche naar Antwerpen. Blue Boy naar Boston. Ardennia n. Rouaan. Pieter S naar Barry. Antha naar Oxelosund. Achilles naar Rotterdam. Netherland Coast naar Rotterdam. Amazone naar Kopenhagen. Donau naar Dordrecht. Prijzen van Maandag. Heilbot 2,8G- 2,35, gr. tong 1,84-1,37, gr.m. tong 1,77- 1,38, kl.m. tong 1,71-1,56, kl. tong I 1,51- 1,29. tarbot I 1.64-1.24, zalm 9.50-7 per 1 kg. Tarbot II 75, tarbot IV 35-30 gr. griet 67-71, kl. griet 28-22, tongschar 65, kl. tongschar 33. schartong 35-33, gr. schol 22, gr.m. schol 27, kl.m. schol 31-29, kl. schol I 34-22, kl. schol II 36-8, schar 18-8, v. haring 17-5,60, makreel 16-10, gr. schelvis 35-21, gr.m. schelvis 31-23, kl.m. schelvis 33-21, kl. schelvis I 35-22, kl. schelvis II 33-11. wijting 23-8, gr. gul 41-29, midd. gul 33-26. kl. gul 21-11, kl. leng 26. kl. haai 30-25, kl. wolf 33-26, poontjes 23-11, kl. koolvis zw. 22-19, kl. koolvis wit 27, kl. rode poon II 16-10,50 per 50 kg. Gr. ka beljauw 236-80, gr. koolvis zw. 56-44, gr. koolvis wit 62, gr. leng 65-49, gr. wolf 62-60 per 125 kg. Aanvoer van Maandag: totaal 9500 kisten vis. Besommingen van Maandag. VL77 Abraham f 20200, IJM39 Schoorl f 16140, 1 trawler met f 19380, IJM 129 f 6670, IJM 53 f 1600, IJM221 f 7190. IJM204 f 2400, KW65 f 1430, KW155 f 1830. KW108 f 2040 KW 135 f 2350, KW126 f 2716, KW169 f 2320, KW26 f 2210, KW160 f 1800, KW51 f 2390, KW159 f 11110, KW162 f 2410, KW 17 f 2440, KW24 f 2450, KW6 f 3340, KW 138 f 960, AM 16 f 1220. AM17 f 3040, RO 29 f 1140. R03 f 1720, IJM3 f 1460, IJM230 f 157, IJM 11 f 2580, HD125 f 1840. KW94 f 1540, KW53 f 1860, KW77 f 1490, KW133 f 2260, KW31 f 218, IJM18 f 1660, IJM52 f 1230, KW34 f 1930, KW210 f 1720. t- K

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7