Zwaluwen-ploeg bleef Rode Duivels de baas: drie-een RANG Arbitragepoging weer mislukt Sics Toekomstige ideale huisvrouwen vieren vijfde schoollustrum Revanche voor 5-1 nederlaag in Gent Dillen (PSV) vestigt de aandacht op zich om m uil/ Van der Kuil rechts buiten tegen Zweden A. M. Schneiders schaak kampioen van Haarlem <~J$rievevi aan de redactie Over conditie Cricket Cramer MacLean-beker voor Van Arkel Golfkampioenschappen voor dames WANDELSPORTCONFLICT Heksenwaagvlucht 'Üe veKnapcitfitf. van dvwste lang. Kuys linksback in het Nederlands B-elftal Waterpolo De Kikvorsen-ploeg Sport in 't kort Monster-sterrit van Bond zonder naam Biljarten Om de Nobels-beker Protestants Christelijke Nijverheidsschool Motorrijder in botsing met personenauto DONDERDAG 13 MEI 1954 u (Van onze sportredacteur) Behalve de drie-een zege in een alles zins aantrekkelijke partij voethal tussen de Zwaluwen en de Itode Duivels, heeft de gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam gespeelde wedstrijd voor de Nederlanders nog de winst opgeleverd van een serieus candidaat voor de rechtsbui tenplaats in het Nederlands elftal, dat vol gende week Woensdag in Stockholm tegen Zweden speelt. Die candidaat was de PSV-er Dillen, een lange, zeer handige voetballer met een enorm hard en zuiver schot. Bovendien een beweeglijk speler, die met een snelle rush en gevoel voor kort combinatiespel een kundig voorhoede speler kan zijn. Verleden week na de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Bolton Wanderers schreven wij dat er aan kundige achterspelers geen gebrek was, maar dat de zwakste plek in het nationale voetbalteam nog steeds de be zetting van de buitenplaatsen is. Welnu, Dillen verdient gezien zijn spel van gis teravond zeker een kans. Uiteraard kan het spel van de PSV-er, dat heus niet bril jant maar zonder meer goed was, een uitschieter zijn geweest. Dat is de laatste jaren wel meer gebeurd met spelers die voor de eerste maal in een keuze-elftal uitkwamen en direct de aandacht op zich vestigden maar later zeer middelmatige voetballers of alleen maar zeer goede club spelers bleken te zijn. Dillen deed dus goed werk gisteravond, maar het zal de leden van de keuze-com missie zeker ook niet ontgaan zijn dat de SW-er Könemann, die inviel voor de ge blesseerde Abe Lenstra, ook nog eens een kans verdient. Wellicht zou deze snelle binnenspeler eens als buitenspeler gepro beerd kunnen worden, want ook deze plaats is in het Nederlands elftal nog steeds niet naar behoren bezet nu Gruyzen van de candidatenlijst is afgevoerd en van Louer (NOAD) ook alleen* maar gezegd kan worden dat in het land der blinden eenoog koning is. Dé voorhoede Daar de andere voorhoespelers van het Zwaluwen-team W. van der Gijp (Em ma), Bleijenberg (Rigtersbleek) en Ver gouwen (Internos) niet opvielen door meer dan middelmatig spel lijkt ons na het zien van de wedstrijden tegen Bolton Wanderers en Rode Duivels de voorhoede (van rechts naar links) Dillen, Michels, Van Melis, Van der Kuil, Louer de meest geschikte voor het nationale team. Behalve Dillen vestigde nóg een speler veel aandacht op zich. En dat was Hen driks van Vitesse. Deze speelde een waar lijk voortreffelijke partij en bleek schier onpasseerbaar. Niet alleen tijdens de perio den van te doorzichtig en te kort Belgisch samenspel, maar ook tijdens de flitsende aanvallen van de Rode Duivels, die in Longfils (Daring) en Longdott (FC Luik) zeer beweeglijke binnenspelers hadden die alleen weinig richting konden geven aan hun schot. Maar Hendriks in welk een uitsteken de vorm ook op dit ogenblik zal geen kans maken voor het Nederlands elftal nu Terlouw zijn plaats als stopperspil nog ten volle verdient. Als wij de prestaties van de overige spelers bezien dan moeten wij allereerst doelman Dufourné van Sparta noemen die alleszins betrouwbaar bleek aan goede doelverdedigers is alleen geen gebrek en daarna Wiersma (Donar), die evenals verleden week tegen Bolton Wanderers zeer goed voldeed. Van Rooy (Eindhoven) wisselde als rechtshalf goede momenten af met zeer slechte, terwijl Van der Hoek (Feijenoord) kis linkshalf duidelijk tempo tekort kwam. Tebak tenslotte deed met zijn spel de vraag stellen of het nog wel verantwoord is hem in het nationale elftal op te stellen. De waarlijk niet grootse rechtsbuiten Vliers (Patria Tongeren) was hem nog vele malen te snel en te handig. De wedstrijd De wedstrijd was het zien alleszins waard. Beide elftallen lieten vlot voetbal zien, dat door de slechts achtduizend toe schouwers in het stadion dikwijls luid beloond werd. Een wedstrijd overigens, waarin het scherpst schietende elftal won. En dat was dat van de Zwaluwen. In het veld deden beide teams niet veel voor el kaar onder. Wel hadden de Belgen na het enorm harde en zuivere schot, waarmede Bleijenberg na ongeveer een half uur de score opende, een duidelijk overwicht tot aan de rust, maar dat leverde door het slechte schieten en het solide verdedigen van Hendriks en Wiersma geen resulta ten op. Ook in de tweede helft vielen de Rode Duivels fel aan, maar ook toen hield de defensie van de Zwaluwen stand. Niet echter dan na een felle strijd, die dikwijls aan beide kanten overigens spannen de momenten opleverde. Pas toen Bleijen berg nu met een kopbal uit een voor zet van Van der Gijp wederom succes had gehad (na een half uur spelen) moest de Nederlandse achterhoede éénmaal het hoofd buigen. Dat gebeurde toen Tebak royaal mistrapte en Longdott vrij gemak kelijk kon scoren. Drie minuten voor het einde kwam ten slotte het moment, waarop de PSV-er Dil len al de hele wedstrijd had gewacht: een vrije schietkans. Al kreeg hij die dan ook buiten het strafschopgebied, dat wilde nog niet zeggen dat hij de kans niet in een doelpunt omzette. Met een enorm hard en zuiver schot passeerde hij de overigens zeer betrouwbare doelman Delhasse (FC Luik). Een doelpunt, waarover de Am sterdammers na afloop in de tram nog niet uitgesproken waren! Het voetbalteam van Uruguay, dat zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen voetbal in Zwitserland, wordt op 17 Mei met een chartervliegtuig van de KLM uit Montevideo in Zürich verwacht. Het gezel schap bestaat uit 44 personen, n.l. 22 voet ballers en 22 begeleiders (trainers, doctoren, masseurs, koks, officials, journalisten enz.). Bij het vertrek van de voetballers zullen speciale politiemaatregelen worden getroffen opdat „de spelers in de beste conditie in Zwitserland .zullen arriveren". Radioreportage voetbalwedstrijd AmsterdamBoedapest Over de zender Hilversum II wordt op Vrijdag 14 Mei a.s. van 19.0519.30 uur een directe reportage gegeven van de voetbal wedstrijd Amsterdam—Boedapest, welke in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Dezelfde avond zal ook nog in het jeugd programma „De Groene Kalebas" (21.00 21.15 uur) aandacht aan deze wedstrijd wor den geschonken. Het bestuur van de Flamingo's heeft de „Cramer MacLean-beker", een wisselprijs die sedert 1936 jaarlijks wordt toegekend aan de beste cricketer van het seizoen, voor 1953 bestemd voor Peter van Arkel van de Haagse Cricket Club. Van Arkel kreeg de beker voor zijn innings van 34 runs, gescoord in de wedstrijd NederlandAustralië. Voor de nationale gollkampioenschappen voor dames, die op Zaterdag 15 en Zondag 16 Mei in Eindhoven worden gehouden, heb ben de volgende deelneemsters ingeschreven: mej. A. Schiff (Den Haag), mej. B. Mees (Den Haag), mevr. V. Unkson (Den Haag), mevrouw E. D. Roelants (Blaricum), mevr. N. van Riemsdijk (Zandvoort) en mevr. H. Molkenboer (Oldenzaal). De besprekingen, die op uitnodiging van het Nederlandsch Olympisch Comité en on der leiding van de voorzitter van het NOC, dr. J. Linthorst Homan. zijn gehouden tussen de Nederlandse Federatie van Wan delsport Organisaties en de Nederlandse Wandelsport Bond hebben slechts kort ge duurd, aldus een communiqué van de Fede ratie. De Nederlandse Wandelsport Bond verklaarde thans geen onderhandelingen meer te willen voeren over het destijds zelf voorgestelde punt van arbitrage en zich ook niet aan deze arbitrage te willen onder werpen. De Nederlandse Federatie van Wandelsport Organisaties deelde nogmaals desgevraagd mede bereid te zijn arbitrage over dit punt te aanvaarden. De voorzitter van het Neder landsch Olympisch Comité, dr. J. Linthorst Homan zeide tenslotte de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, op wiens verzoek het NOC zich nogmaals tot de partijen had gewend teneinde te trachten een basis voor het onderhavige arbitragepunt te vinden, er van op de hoogte te brengen, dat door de weigering van de Nederlandse Wandelsport Bond geen resultaat kon wor den bereikt. Op Zaterdag 22 Mei zal des middags door sportvliegers de „Heksenwaagvlucht" van Hilversum naar Oudewater worden gemaakt. Deze vlucht is georganiseerd door de Gooi- Stichtse Aeroclub te Hilversum met mede werking van het gemeentebestuur van Oude water. Een aantal Nederlandse sportvliegers zal aan deze vlucht deelnemen. Boven een weiland binnen de gemeente Oudewater zullen miniatuur-bezems werden afgeworpen. Op de terugweg naar Hilversum zullen de sportvliegers een zogenaamde noodlanding moeten maken en andere verrichtingen uit voeren, die met winst- en strafpunten zullen worden beloond. ADVERTENTIE Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. Na het schrijven van dit verslag verna men wij hedenochtend de opstelling van het Nederlands elftal dat volgende week tegen Zweden uitkomt. Na lezing van het verslag van ZwaluwenRode Duivels zal het duidelijk zijn dat wij Van der Kuil liever linksbinnen hadden gezien en Dillen rechtsbuiten. De opstelling luidt: Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: Van Schündel (SVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCII), aanvoer der. Voor: Van der Kuil (VSV). Michels (Ajax), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Louer (NOAD). Reserves: De Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), Van der Hoek (Feijenoord) en Van Beurden (BW). Aangetekend hierbij mag worden, dat Klaassens (VVV) en Cor van der Gijp (Emma) wegens studieredenen niet voor de reis naar Stockholm beschikbaar waren. Dillen in B-elftal Het Nederlands B-elftal, dat op Woens dag 19 Mei in Hengelo tegen Noorwegen B uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: Dufourné (Sparta). Ach ter: Wiersma (Donar), aanvoerder en Kuys (Haarlem). Midden: Van der Hoeven (Emma), Hen driks (Vitesse), Van Rooy (Eindhoven). Voor: Dillen (PSV), Willem van der Gijp (Emma), Bleijenberg (Richtersbleek), Brooymans (RAC) en Gruyzen (Sittardia). Reserves: Feyt (Woerden), Claus (Hel- mondia), Visser (DOS), Tolmever (Blauw Wit) en Sybers (VVV). Het eerste doelpunt van de Zwaluwen I schoot van buiten het strafschopgebied zo tegen de Rode Duivels: Bleyenberg (rechts) hard in dat keeper Delhasse geen schijn van kans had. Het schaakkampioenschap van Haarlem is in goede handen gekomen, want ongetwij feld is dat bij A. M. Schneiders (Haarlem) het geval. Niet alleen in de voorronde doch ook in de eindstrijd zag geen der deelnemers kans de nieuwe kampioen ook maar eenmaal te kloppen. Reeds 2 jaar geleden had het alle schijn, dat A. M. Schneiders het kam pioenschap zou verwerven, doch door op het beslissende moment te falen ontging hem toen de titel. Vorig jaar kon hij om studieredenen niet deelnemen, doch ditmaal heeft deze enthou siaste schaker er geen twijfel over laten be staan, wie de sterkste schaker van Haar lem is. Hieraan gingen vooraf de volgende par tijen: E. J. de ReeH. Happel 10; A. M. SchneidersG. B. v. d. Velde Mi'i; H. Hap pelA. M. Schneiders 01; J. P. Verhoeff E. J. de Ree '4'4; E. J. de Ree—G. Weert 01; A. M. SchneidersJ. P. Verhoeff 'j. De nieuwe kampioen werd met 4!ij pnt. uit 6 onbereikbaar voor zijn concurrenten. Nog 'n drietal partijen moet gespeeld worden, dan is de finale geheel geëindigd. In de le klasse is de voortgang na het slui ten van de Schaaksociëteit minder groot ge weest. Gespeeld werd: J. BrinkJ. Stol- voort 01; K. BoersmaP. Eykelboom 10; J. StolvoortL. Kensen 01; J. BrinkP. Wilffert 1—0. Aan de kop gaat L. Kensen (Het Oosten) met 2Vt pnt. uit 3; op de 2e plaats volgt K. Boersma (Rolland) met 2Mpnt. uit 4. Ook de kampioen van de 2e klasse is thans bekend. Het is N. J. W. Hoogland (HWP), die van meet af aan koploper geweest is en als zodanig heel wat aanvallen op z'n lei derspositie heeft moeten afslaan. De laatste aanval kwam van z'n clubgenoot N. F. Huy- boom, doch tenslotte kwam ook deze niet verder dan remise. Hierna werd de eind stand: 1. en kampioen: N. J. W. Hoogland 6 pnt.; 2. en 3. N. F. Huyboom en F. Kokkel koren Sr. (Het Oude Slot); 5's pnt.; 4. J. B. Vonck (Rolland); 4!i pnt.; 5. T. Verkerk (Bloemendaal) 4 pnt.; 6. H. J. Boon (HWP) 3 Mi pnt. Van Gelder (HZ en PC). Bijlsma (Zwem- club Haarlem), Sievers (HZC), Luchs (De Robben), Smol (HZ en PC), Van Feggelen (De Meeuwen), Koorevaar (HZ en PC), De Bood ('t IJ) en Muller (Dolfijn) zullen de reis van de Kikvorsen-ploeg naar het inter nationaal waterpolotournooi in Luik, dat op Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei wordt ge houden, meemaken. In Luik zal het zevental definitief worden samengesteld. NOTTS COUNTY SPEELDE WEER GE LIJK. Notts County, de Engelse tweede divisieclub, heeft het ook in de derde wed strijd op Nederlandse bodem niet tot een zege kunnen brengen. In Leeuwarden speel de Notts County tegen het Noordelijk elftal bestaande uit spelers van 18 tot 24 jaar gelijk: eeneen. SCHOTLAND—IERLAND AMATEURS. De amateur landenwedstrijd voetbal tus sen Schotland en Ierland werd door het Schotse elftal met tweenul gewonnen, een stand, welke reeds met rust was bereikt. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. Edward Klabinski, de in Frankrijk woon achtige Pool, heeft na zijn overwinning in de achtste étappe in de wedstrijd Warschau— Berlijn—Praag opnieuw succes geboekt. De negende rit, van Chemnitz naar Bad Schan- dau over 114 kilometer, bracht hij in 3 uur 1 min. 1 sec. op zijn naam. De sterrit van de Bond zonder naam, die op 23 Mei uit alle delen van ons land naar Zandvoort zal leiden en die werd uitge schreven om hen, die zelden of nooit door allerlei huiselijke beslommeringen eens een dagje werkelijk „uit" kunnen zijn, een pret tige dag te bereiden, gaat een omvang aan nemen die zelfs de grootste optimisten on mogelijk hadden kunnen voorzien. Waren er het vorig jaar achthonderd auto's en vijftien touringcars, tot nu toe kan men rekenen op ruim tweeduizend auto's en vijf tien bussen. Meer dan tienduizend personen zullen op 23 Mei tussen twaalf uur en half- twee op de Noordboulevard in Zandvoort arriveren. In het Patronaatsgebouw zal een staf van ruim zestig personen onafgebroken bezig zijn aan het gereed maken van de lunch pakketten, die aan elke deelnemer aan deze tocht gratis zullen worden uitgereikt. Het spreekt vanzelf, dat deze ongekende en on verwachte omvang van de sterrit, in een grootte, zoals in ons land nog nimmer ge schiedde, Pater W. Loop en de zijnen voor bijna onoplosbare problemen heeft ge plaatst. In koortsachtig tempo wordt op het bureau van de Bond zonder naam aan de Spruitenboschstraat te Haarlem ge werkt, om alles nog voor elkaar te krijgen. Zo moest in de eerste plaats gezocht wor den naar meer ruimte, om de talloze gas ten van de bond die dag voor het aanbie den van een cabaret-variété-programma in de middaguren onder te brengen. Men is er thans in geslaagd, behalve het Krelage- huis, hiervoor in Haarlem eveneens* het Concertgebouw af te huren en het Minerva- theater in Heemstede. De motorclub „Zandvoort" zal met de gemeentepolitie hier ruim vierduizend personen heen ge leiden. De overigen (ruim zesduizend) zul len in Zandvoort blijven. Oorspronkelijk zouden deze in een grote tent het program ma aangeboden krijgen, thans zullen er drie grote tenten verrijzen. Over de plaats wordt met de autoriteiten nog overleg ge pleegd. Tenslotte heeft men ook theater Monopole in Zandvoort hiervoor nog ge huurd. De drie grote tenten zullen reeds Vrijdag 21 Mei worden opgezet. De Bond zonder naam heeft tenslotte tot de inwo ners van Zandvoort het verzoek gericht het dorp een feestelijk aanzien te geven door het uitsteken van de vlaggen. Gisteravond werden de biljartwedstrijden voortgezet om de Nobels-beLer. Ditmaal was „Excelsior" de tegenstander van „Hof van Holland". De partijen hadden het volgende verloop. v d Maat 115 115 25 12 4.60 v. d.' veidtm ?o 25 26 2.80 De Haas 135 135 33 20 4.09 Thoolen130 67 33 11 2.03 Grapendaal 80 72 35 12 2.05 Duinker 85 85 35 10 2.42 Wisker70 49 45 4 1.08 Loerakker 80 80 45 11 1.77 Grapendaal 80 80 34 12 2.35 v. Wunnik 95 52 34 16 1.52 Dc Haas 135 113 27 21 4.18 Kraayer 145 145 27 35 5.37 Eindstand: 159 voor Hof van Holland. Vanmorgen werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat te Haarlem ingezet met de opening van een tentoonstelling onder de titel „Feest op school Feest in Huis In tegenstelling tot andere exposities, hoopt men op de school dat het niet bij kijken zal blijven. Want vrijwel alles wat er werd ondergebracht en met artistiek vernuft werd uitgestald, zal de bezoeker tegen een zacht prijsje kunnen meenemen. De tentoonstelling beoogt een beeld te geven van wat een handige huisvrouw met eenvoudige middelen al niet kan be reiken, hoe zij de gezelligheid in haar huis kan brengen, hoe zij geacht wordt gasten te ontvangen, kortom hoe zij zich het prae- dicaat „ideale huisvrouw" kan verwerven. En zo te zien, zijn er heel wat ideale huis vrouwen in de maak op de Nijverheids school. Natuurlijk is het element van de school ook niet vergeten. Zo kan men op verschil lende plaatsen zien, wat de leerlingen te kenend presteren en hoe zij Haarlem heb ben gezien. Opvallend is steeds de fris heid van ideeën, terwijl men kan consta teren dat de school met de tijd meegaat en de leerlingen ook de gelegenheid krij gen om in moderne trant~haar gevoelens met de tekenstift tot uiting te brengen. Een man zal af en toe wel een beetje vreemd kijken naar al die priegeldingetjes, die onder vrouwenhanden kunnen ont staan, maar toch niet zonder bewondering. De expostic is zo ingericht dat men al wan delend de verschillende stadia in een huis houden passeert. Opmerkelijk is het cos- tuumwerk, dat de leerlingen maakten on der leiding van een Amerikaanse lerares, die voor een half jaar aan de school is verbonden. Met overgebleven lapjes goed werden bijvoorbeeld charmante strand- pakjes gemaakt, en elders ziet men hoe men een zelfde jurk met nauwelijks merk bare wijzigingen dienstbaar kan maken voor verschillende gelegenheden. Men kan verder zien hoe de leerlingen surprises maken, hoe met eenvoudige mid delen speelgoed werd gemaakt. Ach, het eind is er eigenlijk van weg, want alles blijkt mogelijk. Voor velen zal het waar schijnlijk een prettige gedachte zijn dat het niet bij kijken behoeft te blijven. En bo vendien daarvoor is men in het do rado van de huisvrouw wordt de maag ook niet vergeten. Opening der tentoonstelling Vanmorgen heeft mevrouw A. Schreuder Blokhuis de tentoonstelling officieel ge opend. Als presidente van het bestuur heette zij de genodigden welkom, waarna zij zeide, dat toen enige maanden geleden de plannen gemaakt werden voor de fees telijke herdenking het bestuur nog geen vermoeden had, dat een diepe schaduw over het jubileum zou vallen. Op 22 April ontviel door de dood mevrouw mr. J. H. G. SchutteStruick. Van 1932 diende zij het bestuur, de meeste jaren als eerste secre taresse, een functie, die veel tijd en aan dacht vergt. Zij deed dit met een ongekende liefde en toewijding en met een kennis van zaken en een scherpte van geest, die steeds grote bewondering afdwong. Mede door haar stuwende kracht en nauwgezette arbeid is de school geworden wat zij nu is. Mevrouw Schreuder herinnerde vervol gens aan de oprichting der vereniging, die een voortzetting was van de sedert 1885 bestaande Christelijke Avondnaaischool en aan het grote ogenblik van 1 November 1931, toen oud-minister dr. J. Th. de Visser het nieuwe schoolgebouw aan de Tette rodestraat opende. De tijd heeft bewezen, dat er grote behoefte aan het nijverheids onderwijs bestond. De oprichters zullen niet beseft hebben, hoe men na 25 jaar in ons land aandacht besteedt aan de indus trialisatie. Spreekster zeide met dankbaarheid te gedenken de stuwende kracht van hen, die aan het totstandkomen van de school heb ben gewerkt. Zij noemde mejuffrouw W. C. J. Bredius, mevrouw A. M. van Marselis HartsinckSchuyt van Castrieum, mevr. ir. M. WaarcenburgLindeyer, mejuffrouw Hoekstein en de heer M. Petri. Uitvoerig ging mevrouw Schreuder de ontwikkeling van de school na en zij ver volgde met te constateren, dat de school bloeit onder de uitstekende leiding van de directrice, mejuffrouw G. Hagenbeek, met haar grote staf van medewerksters en medewerkers. Het onderwijs vergt veel van de leer krachten, wanneer wij ons verdiepen in het probleem van de opvoeding van het jonge meisje, aldus spreekster. Het moest naast haar opleiding tot latere huisvrouw en moeder ook de opleiding ontvangen tot arbeidster in allerlei beroepen in de periode voor haar huwelijk of misschien ook tijdens haar huwelijk. Wij beseffen, dat in de vijf entwintig jaren het onderwijs veel omvat tender is geworden. Behalve beroepsop leiding, die het meisje ontvangt, is het van groot belang een goede voorbereiding te ontvangen van haar taak als huisvrouw. Er wordt zeer veel tijd, liefde en toewijding van de onderwijskrachten gevraagd. Er is echter meer, dat de aandacht vraagt, daar cie vorming van het meisje op Protestants Christelijke grondslag wordt beoogd. Tenslotte deelde mevrouw Schreuder mee, dat er om het zilveren jubileum te herdenken er op de school een tentoonstel ling is aangericht onder de titel „Feest op school en feest in huis". Bij een feest hoort blijheid en spreekster hoopte, dat de school er ook in de toekomst aan mag meewerken om haar leerlingen door haar onderwijs veel echte blijdschap in haar leven te geven. De directrice mejuffrouw Hagenbeek gaf een korte toelichting op hetgeen op de ten toonstelling te zien is. Gelukwensen Wethouder D. J. A. Geluk bracht dc ge- Drie leerlingen van de Protestants Christe lijke Nijverheidsschool tonen een werkstuk dat gemaakt werd door een leerlinge van de leraressenopleiding als proefstuk. De poppenwieg is te zien op de tentoonstelling Feest op school - Feest in Huis", die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school vanmorgen werd geopend. lukwensen over van het gemeentebestuur van Haarlem; rechtstreeks heeft het wei nig bemoeienis met het nijverheidsonder wijs maar toch heeft het grote belangstel ling er voor. Het verheugde spreker, dat de jubilerende school zo bloeit en bood de beste wensen aan voor de toekomst. De heer W. Schoenmakers, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, besprak de voortreffelijke sa menwerking tussen het nijverheids- en het lager onderwijs en dankte het bestuur en de directrice voor de steun die aan het voortgezet lager onderwijs wordt verleend. De heer J. Schipper te Utrecht, voerde het woord namens de Bond van 'verenigingen voor Protestants Christelijk Nijverheids onderwijs, mevrouw C. Stemler-Tjaden, namens oe Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool en de Bond van besturen van verenigingen voor het nijverheidsonder wijs, mejuffrouw H. Sijtsma, namens de Nederlandse Bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs mejuffrouw C. F. A. Gregory namens de afdeling van deze bood, mevrouw Peltenburg, pas benoemd tot pre sidente van de R.K. Huishoud- en in dustrieschool, dr. A. J. Rasker, voorzitter van de kerkeraad der wijkgemeente Kle verpark van de Hervormde gemeente, me vrouw M. D. Eickholz-De Wijs, namens de U.V.V. en het adoptie-comité Haarlem- Oude Tonge en de heer A. J. Franken.voor zitter van de cursus winkelpersoneel. Mejuffrouw J. F. Beumer, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, speciaal voor het huishoudonderwijs, sloot de rij van spreeksters en sprekers, die na het aan bieden van gelukwensen de aandacht ves tigde op het tekort aan leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. Zij sprak de wens uit, dat velen zullen meewerken het aantal leerkrachten uit te breiden. Nadat mevrouw Schreuder woorden van dank had gesproken, bestond er gelegen heid de tentoonstelling te bezichtigen. Gisteravond omstreeks half twaalf is een botsing ontstaan op de hoek PijlslaanLo- rentzkade tussen een personenauto en een motorfiets, welke werd bestuurd door de 4ü-jarige verzekeringsagent L. J. H. uit Haarlem. Deze verzuimde voorrang te verlenen aan de auto, met het gevolg, dat beide voertuigen met elkaar in botsing kwamen. De motorrijder sloeg enige malen over de kop. Hij is met een hoofdwond en een sleutelbeenfractuur naar de Maria- stichting vervoerd. Auto en motorfiets werden ernstig beschadigd. (Verkort weergegeven) Duitse touristen. In Haarlems Dag blad van Maandag 10 Mei las ik de inge zonden brieven van De B. en W. B. en ik ben van mening, dat zij zich geen oordeel kunnen vormen over de Duitse touristen. Ik heb zelf in een strafkamp gezeten en wat ik daar heb meegemaakt is niet te beschrijven. Ik heb er mensen zien sterven en wij hebben als varkens tussen de var kens naar voedsel gezocht. Ik heb in die kampen iets geleerd van het karakter van vele Duitsers. En ik ben teruggekeerd met de haat in mijn hart. Verleden jaar nog, toen ik een bezoek bracht aan Keulen werd ik door de Duitsers beschimpt. Ik zou De B. en W. B. een goede raad willen ge ven: Onthoudt u zich in het vervolg bij een dergelijke kwestie van commentaar. C. J. Voor en tegen. Er zullen wellicht heel wat mensen zijn die het een krant kwalijk nemen, wanneer zij een mening verkondigt en huldigt die niet de hunne is, maar ik ge loof toch dat er ten aanzien van het onder werp „Militaire parades" meer vóór dan tégen het standpunt „Geen Parades Meer" zijn. Daarom moet het degenen, die graag militaire schouwspelen zien, duidelijk wor den dat er iets aan hun bewustwording ontbreekt. Sommigen denken dat het tegen de soldaten en officieren zelf gaat. Dat is zonder meer dom. Die mensen zijn het slachtoffer van een instelling, die de rr oderne beschaving allang had moeten kunnen overwinnen. Wij hebben achting voor onze militairen, doch wij betreuren het, dat zij met een dergelijk onnut bedrijf hun brood moeten verdienen of in een der gelijk onnut bedrijf gedwongen hun kost bare jaren door brengen. T. J. EKELEBOOM, Oranjeblanjebleustraat 13, Hillegom.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11