Commissie „Waterwegen" voor aanleg van Moerdijkkanaal Vietnam maakt accoord met Frankrijk bekend Weerbericht Belgen zagen af van Rijnvaartpremies „Indochinese" dollars voor landen die in Azië-pact willen deelnemen Belgisch-Nederlands rapport Geen Amerikanen uit Korea naar Rusland Vandaag overleg in Dien Bien Phoe Onthullingen te Geneve Een onafhankelijkheid sverdrag en een verdrag van verbondenheid" gesloten Twee doden bij nachtelijk verkeersongeluk Het woord is aan Is verkorting van militaire diensttijd mogelijk? Gasslang was vergaan I8 fë li ll 68e JAARGANG No 258 DONDERDAG 13 MEI 1954 velser Haarlems Dagblad editie 298e JAARGANG No 106 Moskou antwoordt Washington Vietminh-activiteit neemt allerwegen toe „Karel Doorman" in Montreal Bestelwagen reed tegen stilstaande tankauto Prof. Romme vraagt: Dulles wil premies uitloven Twee kinderen omgekomen Kinderen speelden met vuurwapen, één dode Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm.5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pcereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijnen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. Wartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op 11 Maart van dit jaar hebben de heren mr. M. P. L. Steenberghe en F. van Cau- welaert hun advies over de vraagstukken inzake waterwegen en havenproblemen aan de regeringen van Nederland en België uitgebracht. Dit advies voorzien van een aantal bijlagen en kaarten is vandaag in druk verschenen en is door de regeringen van beide landen in studie genomen. Het advies beveelt de opheffig aan van de zoge naamde Stop van Ternaaien noodzakelijk voor het tot stand brengen van een verbin ding tussen het Albert-kanaal en het Juliana-kanaal voor schepen met een laadver mogen van 2000 ton. Daartoe zal een sluizencomplex moeten worden aangelegd. Als tweede, oplossing voor een verbinding tussen beide landen, welke in een later stadium verwezenlijkt zou kunnen worden, wordt de aanleg van een rechtstreekse verbinding ten Noorden van Maastricht aangegeven. Daartoe zou onder meer de stuw van Borg haren moeten worden vervangen door een nieuwe stuw. In de tweede plaats hebben de onderhan delaars overeenstem ming bereikt met uitzondering van het regime van spoorweg- haventarieven de vaart op de tussenwateren de grond ontvallen is. België, zo werd daartegenover aangevoerd, kon in een onvoorwaardelijke afschaffing niet berusten. De onderhandelaars zijn het tenslotte eens geworden over het nemen van be schermende maatregelen, indien zich om standigheden van catastrofale aard voor doen. Zij hebben daarbij gedacht aan een systeem, zoals dat ook voor de K.S.G. is aanvaard. Een in deze zin opgenomen clau sule zou een karakter van wederkerigheid moeten hebben. Ken-v nt als -Rijn- -- y Veder- N/ en over de bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen, van zoda nige afmetingen, dat zeeschepen van grote tonnenmaat de haven van Gent kunnen be reiken. Met het oog daarop zal het tracé van het kanaal Gent- Terneuzen moeten worden rechtgetrok ken en dienen de af metingen van het ka naal aan de nieuwe sluis te worden aan-froosrf/»: gepast. Het belang rijkste probleem, dat de onderhandelaars te bestuderen kregen, was het van Belgische zijde geuite verlangen tot de aanleg van een kanaal in vaste grond tussen Antwerpen en het Hollands Diep, dat gelijkwaardige ken merken vertoont het Amsterdam kanaal. Van Neder landse zijde is gesteld, dat de aanleg van een kanaal alleen in over-' weging kan worden genomen, indien dezei tot stand komt in het kader van een econo mische unie tussen beide landen. Daar naast werden nóg drie voorwaarden gesteld: Opheffing van de Rijnvaartpremies; vervallen van de Bel gische rechten inzake de tussenwateren; en de voorwaarde, dat de belangen van Westelijk Noord-Brabant bij het te kiezen tracé gebaat moeten zijn. Dit alles in overweging genomen heb bend, adviseert de commissie Steenberghe- Van Cauwelaert tot de aanleg van een kanaal van de dokken van Antwerpen naar het Hollands Diep, ter lengte van 60 kilo meter. Het kanaal zou gedeeltelijk door de Oosterschelde lopen en vervolgens door Westelijk Noord-Brabant. Het kanaal zou twee grote schutsluizen bevatten en wel bij Moerdijk en ter hoogte van de Belgisch- Nederlandse grens. Ten aanzien van de drie afzonder lijke genoemde voorwaarden heeft de Belgische onderhandelaar zich er in be ginsel mede verenigd, aan Nederland de gevraagde vrijheid op de tussen wateren te verzekeren, zij net dat daarbij enige restricties zijn gemaakt. Van Belgische zijde werd de afschaf fing van de compensatie-premies voor wat betreft het Rijnverkeer aanvaard onder voorbehoud, dat deze afschaffing gepaard moet gaan met een clausule, waarin voorzieningen worden getroffen ten einde gezamenlijk aan een nood toestand met betrekking tot het Rijn- verkeer voor één der zeehavens het hoofd te kunnen bieden. Op deze grondslag werd overeenstemming be reikt. Kosten en kostenverdeling Met de uitvoering van de werken, zoals die in het advies zijn omschreven, is een totaal bedrag van naar schatting 384,6 mil- lioen gulden gemoeid. Bij de beoordeling van de financiële zijde der voorstellen zijn de onderhandelaars uitgegaan van de belangen, die ieder der beide landen bij de uitvoering daarvan hebben. Ten aanzien van de opheffing van de Stop van Ternaaien werd overwogen dat daarmee in de eerste plaats wordt beoogd een kortere verbinding tussen het Luikse industriegebied en het Ruhrgebied tot stand te brengen, terwijl daarnaast ook voor de Nederlandse scheepvaart en dc Nederlandse havens voordelen kunnen voortvloeien. Het wordt billijk geacht, dat Nederland 20 percent en België 80 percent van de aan- legkosten draagt. Volgens een voorlopige raming zullen deze kosten 18,6 millioen bedragen. De werken, tot aanleg van een nieuwe zeesluis te Terneuzen en tot verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen zullen 244 millioen kosten. In dit bedrag zijn op genomen de aanlegkosten van de werken op Nederlands gebied van 138 millioen. De onderhandelaars achten het billijk, dat Nederland 15 percent en België 85 percent dier kosten draagt. De kosten, voor de aanleg van het Moer dijkkanaal zullen, naar schatting, 122 mil lioen bedragen (inclusief 96 millioen voor de aanleg van werken op Nederlands ge bied). Voor het maken van een kostenverdeling werd overwogen, dat de aanleg in de eerste LONDEN (Reuter) Het Sovjet-mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag iin een nota aan de Verenigde Staten verklaard, dat de klacht over het zenden van Amerikaanse krijgsgevangenen uit Korea naar de Sovjet-Unie „verzon nen" is, aldus meldt het officiële Sovjet persbureau Tass. Het Sovjet-ministerie had op 5 Mei een nota ontvangen van de Amerikaanse am bassade waarin gezegd werd, dat volgens bepaalde inlichtingen, Amerikaanse krijgs gevangenen, die aan militaire operaties in Korea hadden deelgenomen,naar de Sovjet- Unie waren gezonden. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat er geen sprake was van een beschuldiging aan het adres van de Noord- Koreaanse, Chinese of Sovjet autoriteiten, zoals in het Tass-bericht te kennen werd gegeven. HANOI (Reuter) Vandaag zal te Dien Bien Phoe een hefschroefvliegtuig landen met Franse afgevaardigden, die met de Vietminh regelingen moeten treffen voor het wegvoeren van naar schatting 2000 ernstig gewonde militairen van de Franse Unie. Het hoofd van de Franse delegatie is dr. Pierre Huard, deken van de me dische faculteit van de universiteit van Hanoi, die de Franse opperbevelhebber, generaal Navarre, vertegenwoordigt. Het Franse opperbevel verwacht, dat de Viet minh slechts die krijgsgevangenen terug zal laten gaan, die zo ernstig gewond zijn, dat zij nooit meer kunnen vechten. Naar officiële schattingen te Parijs zouden dit 700 man zijn. Radio-Vietminh heeft verklaard dat de gewonden uit hun afbrokkelende schuil kelders naar buiten zijn gebracht. Zij heb ben thans beschutting onder tenten van parachutes gekregen. De Franse legerleiding heeft medege deeld dat de activiteit der Vietminh-gue- rilla's in geheel Indochina is toegenomen. Een aantal dezer verzetslieden, dat tot voor kort de belegeraars van Dien Bien Phoe had gedekt, oefent thans, op onge veer vijftig kilometer ten Zuid-Westen van de gevallen vesting, druk uit op bui tenposten der Franse-Uniestrijdkrachten. De Franse luchtmacht, die thans Dien Bien Phoe niet meer behoeft te bevoor raden, voert nu aanvallen uit op de voor naamste bevoorradingsweg der rebellen, die van het gebied van Dien Bien Phoe naar China loopt. Van gezaghebbende zijde is te Saigon vernomen dat het spoorwegverkeer tussen Hanoi en Haiphong, tengevolge van Viet- minh-acties, met dertig en het wegverkeer met veertig procent is verminderd. Een veertig kilometer ten Noord-Westen van Hanoi gelegen post der Franse-Unie strijdkrachten is door de Vietminh aange vallen. Voorts vernielden de opstande lingen twee bruggen in Zuid-Vietnam. Vietminh-militairen hebben Dinsdag nacht een overval gedaan op een Cambod- jaans dorp aan de Mekong. De pastoor van de parochie en verscheidene inwoners werden meegevoerd, zo meldt A.F.P. Een overzicht van het tracé van het Moer dijkkanaal, zoals dit in overleg in de Belgisch-Nederlandse commissie-Van Cau- welaert-Steenberghe is geprojecteerd. plaats beoogt de haven van Antwerpen een betere verbinding met de Rijn te verschaf fen. Anderzijds zal het kanaal voor de ont wikkeling van de doorsneden streek van belang kunnen zijn. Bovendien zullen door de aanleg minder werken noodzakelijk zijn ter verbetering van scheepvaartverbindingen en afwateringsmogelijkheden en ter bestrij ding van de verzilting in westelijk Noord- Brabant. Bij de afweging der kostenverdeling is buiten beschouwing gelaten, dat in Neder landse kringen bezorgdheid bestaat over de mogelijkheid, dat het nieuwe kanaalverkeer van de Nederlandse havens naar Belgische zijde zal afleiden. De onderhandelaars zijn tot de slotsom gekomen, dat Nederland 20 percent en Bel gië 80 percent van de aanlegkosten dient te dragen, voorzover deze op Nederlands gebied zijn gelegen en dat België alle kos ten van de werken op Belgisch gebied dient te dragen. Tracé Moerdükkanaal Het Moerdijkkanaal, dat, wordt het ad vies van de heren Steenberghe en Van Cau welaert opgevolgd, de plaats zal gaan in nemen van de bestaande vaarweg via de tussenwateren, is als volgt getraceerd: Het kanaal begint in de dokken bij Antwerpen (Boudewijnssluis), loopt in Noordelijke richting door het poldergebied langs de Schelde tot bij Woensdrecht de Ooster schelde wordt bereikt, vervolgens door een met een dijk van de Oosterschelde af te sluiten bekken bewesten langs Bergen op Zoom, waar de Brabantse wal wordt be reikt. Het buigt dan in Oostelijke richting om tussen Bergen op Zoom en Halseren, kruist op korte afstand van Roosendaal de Roosendaalse Vliet, loopt vervolgens ten Noordwesten van Oudenbosch, volgt bij Standaardbuiten over een korte lengte de Mark, loopt dan verder langs Zevenbergen en mondt bij Moerdijk door middel van een voorhaven uit in het Hollands Diep. De lengte van het kanaal bedraagt onge veer 60 kilometer, waarvan ongeveer 7 kilometer in de Oosterschelde ligt. Het kanaal zou een bodembreedte moeten hebben van 50 meter, met mogelijkheid van verruiming tot 74 meter. De minimum vaardiepte zou 4 meter moeten zijn en de schutsluizen moeten een wijdte van 18 meter en een schutkolklengte van 360 meter krijgen. Met betrekking tot de tussenwateren tus sen Rijn en Schelde heeft België rechten, ingevolge het Verdrag van 1839. Komt het Moerdijkkanaal tot stand, dan ziet België, aldus het advies van de onderhandelaars, af van alle rechten, die het krachtens dit ver drag heeft. De Rijnvaartpremies hebben in de dis cussie over het Moerdijkkanaal steeds een grote rol gespeeld. Van Nederlandse zijde werd met te meer klem op afschaffing aan gedrongen, nu door aanleg van het nieuwe kanaal aan het argument tot de instelling dier premies de nadelen, verbonden aan 99 GENèVE (Reuter en Un. Press) Om de betekenis te ontnemen aan de door de opstandelingen-regering: van Vietminh ge stelde eis tot onafhankelijkheid van de In- dochinese staten, heeft de gedelegeerde van Vietnam, Nguyen Quoc Dinh, op de ver gadering van de vredesconferentie van Woensdag een tussen Vietnam en Frankrijk gesloten accoord, bestaande uit twee ver dragen. bekendgemaakt, waarin de onaf hankelijkheid van Vietnam is vastgelegd benevens de methode, waarmede de ver bondenheid tussen Frankrijk en Vietnam zal worden voortgezet. Er werd verder nog het woord gevoerd door de Chinese minister Tsjoe En Laii en door de Engelse minister Edien. Deze laat ste drong aan op het vaarwelzeggen der propaganda en op beknopte onderhande lingen over een onmiddellijke wapenstil stand. Tsjoe En Lai noemde het door Ame rika gepropageerde Azië-pact een poging tot uitlokking van een wereldoorlog. In het on afhankelijkheids verdrag wordt gezegd, dat Frankrijk Vietnam erkent als een volledig onafhankelijke en souvereine staat met volledige door het internationale recht erkende rechten en verplichtingen. Vietnam neemt alle rechten en ver plichtingen uit internationale verdragen over die Frankrijk in naam van Vietnam of. voorzover ze Vietnam gelden, in naam van Indochina heeft gesloten. In het verdrag van verbondenheid wordt gezegd, dat Frankrijk en Vietnam plechtig zullen beloven hun vrije samenwerking in een „hoge raad" te ontwikkelen, die twee maal per jaar onder voorzitterschap van de president van de Franse Unie (de pre sident van de Franse Republiek) bijeen zal komen. Op deze wijze zullen beide landen, op basis van het beginsel van gelijkheid, de coördinatie van hun politiek in kwesties van gemeenschappelijk belang waarborsren. De hoge raad zal een permanent algemeen secretariaat krijgen. De resoluties van de hoge raad zullen van kracht worden door de in de staten geldende nationale regels. Een hof van arbitrage met een gelijk aantal Vietnamese en Franse raadsheren zal juridische kwesties betreffende de toe passing of de uitleg van het verdrag be handelen. Nieuw Frans voorstel De Franse regering heeft dé minister van Buitenlandse Zaken, Georges Biid'ault, op- MONTREAL (Reuter). De „Karei Doorman" is Woensdag in Montreal aange komen. Bij aankomst speelde het uit 80 man bestaande orkest. De mariniers waren in het gelid op het vliegdek opgesteld. Er is een program van twaalf dagen van ont vangsten, amusement en beleefdheidsbe zoeken. De bevelvoerende officier van het ge bied van Montreal, commodore Paul Earl ging aan boord, om het vaartuig te begroe ten. Na Montreal zal de „Karei Doorman" een bezoek brengen aan Halifax en New York. gedragen in Genève een voorstel in te die nen voor een staking van het vuren, ge volgd door onder internationale controle staande verkiezingen in Vietnam. Minister Bidault is opgedragen het plan aan communistische onderhaaldelaars voor te leggen als een „basis voor besprekingen" maar hij moet vasthouden aan het inter nationale aspect van de controle op de verkiezingen. De instructies werden opge steld gedurende een nachtzitting van het kabinet. Onthullingen Vastbesloten tot elke prijs een vertrou wensvotum voor zijn Indochinees beleid te winnen, heeft premier Laniel besloten in de opstandige Kamer feiten te onthullen die anders in de geheime archieven zouden blijven. De premier nam dat onverwachte besluit terwijl de scheur in zijn coalitie zich ver breedde en alle Parijse bladen het er over eens waren, dat zijn 11 maanden oude re giem grote kans loopt vanmiddag, wanneer de belangrijkste stemming van de vierde republiek wordt gehouden, getorpedeerd te worden. Hooggeplaatste kringen onthulden voorts dat de premier de nationale defensiecom missie tegen vanochtend heeft samenge roepen, om een zeer geheim rapport van generaal Navarre, commandant in Indochi na, te onderzoeken, dat middelen bespreekt om het verwachte Vietminh-offensief tegen de belangrijke Delta der Rode Rivier op te vangen. PRINS BERNHARD IN GENèVE. GENèVE (United Press) Prins Bern- hard zat gisteren als gast aan bij een lunch, welke hem door de leider van de Ameri kaanse delegatie ter Geneefse conferentie, generaal Walter Bedell Smith, werd aan geboden. Een bestelwagen uit Leek is om streeks middernacht bij Dronrijp, op de weg Franeker-Leeuwarden, tegen een stilstaande tank-auto gereden. Twee inzittenden van de bestelwagen vonden hierbij de dood; twee anderen werden gewond. De omgekomenen zijn de 62-jarige heer J. Postema en de 33-jarige wacht meester van de rijkspolitie H. Meinema, beiden uit Leek. De beide andere in zittenden, zoons van de heer Postema, werden gewond. De 29-jarige E. Poste ma, die de auto bestuurde, brak een pols. De achter hem zittende 19-jarige J. Postema kreeg een heupfractuur. De tankauto, die op weg was naar Leeu warden, stond stil aan de rechterkant van de weg. De bestuurder had gestopt omdat hij meende dat een achterband lek was. Dit bleek niet het geval te zijn. Intussen was uit de richting Leeuwarden ook een tankauto genaderd. De bestuurder daarvan zette zijn wagen eveneens stil. Terwijl hij met zijn collega even een praatje maak te. gebeurde het ongeluk. De tankauto's waren beide goed verlicht. De heer Meinema was gehuwd en laat drie kleine kinderen achter. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Allard Pierson: Wat vraagt de nachtegaal, of iemand luistert! Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. Nu in België de militaire dienstplicht wordt teruggebracht heeft de voorzitter van de K.V.P.-Tweede Kamerfractie, prof. Romme, aan de minister-president en aan de minister van Oorlog gevraagd, of ook voor Nederland een overeenkomstige of andere verkorting van de militaire dienst plicht in overeenstemming kan worden geacht of gebracht met de nakoming van de defensieve taken der N.A.V.O. en met de daarbij aangegane verdragsverplich tingen en, zo ja, of de regering dan bereid is verkorting van de militaire dienstplicht hier te lande te bevorderen. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft erop een geheime vergadering van de commissie voor buitenlandse gelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden op aangedrongen, dat de regering de vrije hand zou krijgen in het besteden van de dollartoewijzingen, die oorspronkelijk voor Indochina bestemd zouden zün voor hulp aan landen die in het Zuid-Oost-Azië pact willen deelnemen. De regering heeft in haar oorspronke lijke wetsontwerp om meer dan één mil liard dollar gevraagd voor het financieren van de strijd tegen het communisme in Indochina. Bij goedkeuring had deze toe wijzing in moeten gaan bij aanvang van het nieuwe belastingjaar, dat op 1 Juli begint. Volgens dit ontwerp zou vijf-zesde van het toegewezen bedrag via Frankrijk lopen. Dulles' voorstel was een klaarblijkelijke poging om alle beperkingen voor het aan wenden van het geld te doefi vervallen, zodat dit enorme bedrag op de meest ef fectieve wijze gebruikt kan worden om het rode getij in Azië te keren. Dit geld zou dan ten goede kunnen komen aan de landen, die zich aan zouden sluiten bij het door Amerika voorgestelde veiligheids pact in Zuid-Oost-Azië" Senator McCarthy heeft gisteren in een redevoering verklaard dat het „in de loop der gebeurtenissen misschien noodzakelijk zal zijn" Amerikaanse troepen naar Indo china te zenden om de communisten te bestrijden. In Stadskanaal zijn twee kinderen door gasvergiftiging om het leven gekomen. De toestand van hun ouders, die door gas bedwelmd werden, is zorgwekkend. Woensdagmiddag belde iemand aan bij de woning van de 31-jarige timmerman W. Drervth in de Hoofdstraat te Stadskanaal. Toen niet werd opengedaan keek hij naar binnen en zag de heer Drenth in pyjama op de grond liggen. Geholpen door buren wist hij zich toegang tot het huis te ver schaffen. Niet alleen de heer Drenth, maar ook zijn 29-jarige echtgenote en de twee kin deren, een 5-jarig meisje en een 3-jarig jongetje bleken door gas bedwelmd te zijn. In de keuken stroomde het gas uit de lei ding, doordat een gasslang vrijwel geheel vergaan was en de muurkraan niet geslo ten. Een ontboden dokter constateerde, dat het 5-jarig meisje reeds was overleden. De ouders en hun 3-jarig zoontje werden naar een ziekenhuis in Groningen overgebracht. Daar is het jongetje hedenmorgen over leden. De toestand van de ouders is zorg wekkend. Voor de zoveelste maal betoogde hij dat het Congres er op moet staan dat de bondgenoten van Amerika alle handel met naties van 't communistische blok staken .Hij verklaarde dat de Verenigde Staten alle hulp dienen te onthouden aan enige natie die met de communisten handel drijft. Volgens McCarthy zullen, als Indochina in handen der communisten valt, ook ge heel Zuid-Oost Azië en uiteindelijk Japan en de Philippijnen verloren gaan. „We zouden dan op weg zijn naar creatie van een communistische wereld", aldus de Senator. President Eisenhower verklaarde Woens dag op zijn persconferentie dat de „vrije wereld" Indochina niet als verloren moet beschouwen. Hij zei dat de vrije landen van de we reld de toestand in Indochina met vast beslotenheid moeten bezien. Klaarblijke lijk bedoeld^ de president dat het gebied tegen communistische aggressie kon wor den behouden. Hij voegde eraan toe dat langen gezichten en defaitisme geen veld slagen winnen. De president verklaarde dat er geen verschillen waren tussen zijn beoordeling en de beoordeling van minister Dulles van de toestand in Indochina. Twee jongens uit Tiel, de 8-jarige P. van I. en de 13-jarige J. van D. waren gisteravond bij een militaire oefening na bij Tiel aan het spelen op het oefenterrein. In hun nieuwsgierigheid l^vamen zij te dicht bij een vuurwapen dat zij in werking brachten. Het achtjarige knaapje werd hierdoor in het hoofd getroffen en over leed ter plaatse. De andere jongen werd gewond aan de schouder en moest in een ziekenhuis te Tiel worden opgenomen. Na dere bijzonderheden over de juiste toe dracht van het ongeval zijn nog niet be kend. (van hedenmorgen 7 uur) weers- IC c 1 U eu toestand y ïr 5* E et Stockholm onbewolkt NNO 4 11 0 Oslo zwaar bew OZO 2 17 0 Kopenhagen onbewolkt O 2 14 0 Amsterdam onbewolkt O 4 24 0 Londen geheel bew NNO 1 28 0,1 Luxemburg half bew. NO 5 25 0 Parijs licht bew. N 1 28 0 Bordeaux half bew WZW 3 28 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice onbewolkt NW 3 24 1 Genève onbewolkt windstil 24 0 Ziirich onbewolkt windstil 24 0 Locarno onbewolkt windstil 25 0 Berlijn onbewolkt NO 4 21 0 Frankfort onbewolkt NO 3 26 0 München onbewolkt windstil 21 0 Wenen onbewolkt NNW 2 22 0 Innsbruck onbewolkt windstil 24 0 Rome onbewolkt windstil 24 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 20 0 Neerslag laatste 24 uur De eerste officiële overdracht van een verkeerstoestel bestemd voor de ,^Saab"- vliegtuigindustrie te Stockholm in licentie gebouwd door de Fokker heeft Woens dagmiddag plaats gevonden. Het is het eerste van een serie van zes met een accomodatie van 32 passagiers van het type „Scandia". Deze vliegtuigen hebben geen drukcabine, de motoren verwerken 1800 pk. met waterinjectie. Van deze zes zullen er vier worden doorgeleverd aan Brazilië en twee aan de S.A.S. Foto: Het vliegtuig na zijn proefvlucht. MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog en zonnig weer. Overwegend matige Oostelijke wind. Verdere daling van de temperatuur. 14 Mei Zon op 4.49 uur. onder 20.24 uur. Maan op 17.14 uur. onder 3.00 uur. Maanstanden 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur- Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Donderdag 13 Mei Hoog water: 0.39 en 13.08 uur Laag water- 8.24 en 21.08 uur Vrijdag 14 Mei Hoog water: 1.34 en 13.59 uur. Laag water: 8.20 en 21.54 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1