Wereldnieuws H Verhouding tussen Indonesië en Japan sterk vertroebeld PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Herstelbetalings-overleg op niets uitgelopen De radio geeft Vrijdag Verhogingen in nieuwe regelingen vastgesteld Ook Spierpijn rJ •J De inkomensverdeling in Nederland in 1950 Aantal scheidingen in ons land sterk gedaald <€ocU ió Uet zo J DONDERDAG 13 MEI 1954 HBS-a niet voldoende voor de handel? Kerkelijk Nieuws Onverwacht grote drukte in Zandvoort Lonen vervoerspersoneel Nehroe kant zich scherp tegen collega Malan Minister Luns is pessimistisch Studenten nemen het op voor Robin Hood Londen wacht zijn vorstin met spanning af In Egypte twee keer zoveel echtscheidingen als in V.S. ZONBRILLEN KEI P Gr. Houtstraat 1 37 naast Luxor IJzer uit Hoogoven- stof (Van onze correspondent in Djakarta) Sneller dan wij in de meest pessimisti sche ogenblikken hebben kunnen denken, zijn de onderhandelingen, die tussen Japan en Indonesië (en de Philippijnen) zijn ge voerd, op niets uitgelopen. De Japanse onderhandelaar Wajima is naar Tokio teruggekeerd. Afgaande op een uitlating, die hij, thuisgekomen, deed, mag men aan nemen, dat hij of een andere Japanse gedelegeerde voorlopig niet weer naar Indonesië zal komen. „De besprekingen over de herstelbetalingen zullen mogelijk het volgend jaar worden gevoerd,'' zei ge zant Wajima, en dat klinkt nu niet of de Japanners staan te trappelen van ongeduld om met Indonesië tot een overeenkomst te geraken. Deze gang van zaken valt In Indonesië niet in goede aarde. Wajima heeft zeer lange tijd in Djakarta vertoefd en er was dus ruim gelegenheid tot overleg. Doch alles wat er „uit de bus" kwam, was een bedrag van 125 mfllioen (Amerikaanse) dollars, mager vergeleken bij de 400 mil- lioen, die de Philippijnen zijn geboden en magerder nog gezien de eis van 7,5 mil liard, op zichzelf al weer 'n reductie, reke ning houden met de 18 milliard, die Indo nesië oorspronkelijk heeft gevraagd. Onder deze omstandigheden mag men de uitbanning van Japanse zakenlieden uit In donesië zien als een reactie en een uiting van de ontstemming die hier de laatste jaren tegen Japan is gegroeid. Een vijftiental kooplieden uit het Land van de Rijzende Zon, die thans in Djakarta vertoeven, heeft de aanzegging gekregen, dat hun verblijfsvergunning niet zal wor den verlengd en dat zij dientengevolge in Mei en Juni het land zullen moeten ver laten. Tegelijkertijd is van officiële zijde medegedeeld, dat de Japanse aanvragen voor entry-permits strenger zullen worden beoordeeld. De conclusie is zeker gerecht vaardigd, dat, uitgezonderd enkele Japanse technici en wetenschappelijke bezoekers, geen Japanner Indonesië nog zal binnen komen. Ergernissen Toch zal men deze maatregel niet alleen moeten zien als een gevolg van de trage en voor Indonesië teleurstellende gang van zaken ten aanzien van de herstelbetalin gen, waarover de besprekingen negen jaar na het einde van de oorlog nog niet eens op een concrete basis zijn gevoerd, ge zien althans het enorme verschil tussen „vraag en aanbod". Er zijn méér dingen, die de Indonesiërs steken en er is aan de andere kant ook wel iets, dat de Ja panners minder prettig ligt. Wat dat eerste betreft is het voor Indo nesië een grote teleurstelling, dat de Japan se aankopen in Indonesië verre beneden de verwachtingen zijn gebleven. Als gevolg daarvan vertoont de handelsbalans met Japan een groot nadelig saldo, hetgeen schadelijk is voor de toch al niet zo gun stige deviezenpositie van het land. Vergis- ADVERTENT1E FLORESSTRAAT 15 HAARLEM - TEL. 16548 Bgtaling in overleg HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal septet. 13.35 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 15.00 Vocaal ensemble. 15.15 Voordracht. 15.35 Altviool en piano. 16.00 Meidoornsoorten in de tuin, causerie. 16.15 Oude muziek. 16.45 Metropole-orkest. 17.15 Kinderkoor. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Muziek corps. 18.20 Een goed woord voor een goede zaak. 18.25 Platen. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Muziek voor blazers. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wijdingsstonde. 21.30 Platen. 21.40 Strijkorkest. 22.25 Het Protestantse monu ment in de restauratie, causerie. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Platen. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwixededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Dansorkest. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Viool en altviool. 14.50 Voor dracht en muziek. 15.10 Luit en gitaarmu ziek. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziek-causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.40 De Haverkist, hoorspel. 18.55 De Conferentie te Genève. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Op huisbezoek, causerie. 19.50 Bericht. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Een half mil- lioen vluchtelingen, causerie. 20.40 Het Om roepbestel, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Strijkorkest. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (NCRV) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 De sluwe advocaat Pathelijn, middeleeuwse klucht. 21.35—21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Vlaamse liederen. '18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0(1—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). sen wij ons niet, dan is de Indonesische handelsschuld aan Japan reeds ongeveer 80 millioen dollar. Bestaat dus bij Indonesië de neiging om de importen uit Japan te beperken zo heeft men bijvoorbeeld de textiel-import vrijwel stopgezet aan Japanse zijde ziet men het deficit op de balans evenmin gaarne toenemen. Men vreest in Tokio dit als een wapen bij de besprekingen over de herstelbetalingen en ziet dit nadelig saldo kennelijk min of meer als een „voorschot", dat Indonesië vast op het uiteindelijk te betalen bedrag neemt. Maar men weet: Japan wil wel betalen zij het liefst niet veel maar zo weinig mogelijk in goederen (kapitaals- en con sumptiegoederen) doch in diensten, als de verwerking van grondstoffen en bijvoor beeld het bergen van vaartuigen. De pogingen van Indonesië om de bouw van negentien kleine vaartuigen in Japan, waarmee een bedrag van 15 millioen dollar is gemoeid, te laten geschieden in het kader van de herstelbetalingen en dus even eens als een voorschot zijn dan ook mis lukt. Japan heeft dit afgewezen, op grond van het feit, dat handelstransacties geheel los van de reparatiebetalingen dienen te staan en de negentien scheepjes zullen dus niet in Japan worden gebouwd. Maar er is nog meer, dat Indonesië met wrevel ten op zichte van Japan vervult. Er is hier be grijpelijkerwijze een streven om de han del in eigen handen te nemen en dus de import bij nationale ondernemingen onder te brengen. Ten aanzien van de bestaande buiten landse importhuizen is dit een proces van geleidelijkheid, dat men overigens het is bekend door bijzondere maatregelen, als het verlenen van bepaalde licenties aan nationale ondernemingen, tracht te bespoe digen. Vestiging van nieuwe buitenlandse huizen past natuurlijk niet in dit program. De Japanse exporthuizen, die in Indonesië zaken doen, zijn tot dusver in gebreke ge bleven wat hun belofte betreft om hun ver tegenwoordigingen in handen van Indone sische firma's te geven. Of dat komt door dat zij, terecht of ten onrechte meer ver trouwen hebben in hun eigen mensen, laten v/ij buiten beschouwing, maar het is een feit dat die Japanse huizen zich nog steeds laten vertegenwoordigen door Japanners. De beperktheid van de verblijfsvergunning is daarbij geen beletsel. Want is het visum afgelopen dan gaat de Japanse vertegen woordiger terug naar huis en zijn firma stuurt een nieuwe man. De uitbanning van de Japanners, waartoe van Indonesische zijde thans maatregelen zijn genomen, kcmt dus niet alleen voort uit de wrevel over de herstelbetalings-perikelen. Er is in feite een gans complex van onaangenaam heden, dat de betrekkingen tussen beide landen vertroebelt. Nijverheid en Handel stelt studiecommissie in De Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel zal een studöe-commis- sie instellen ten einde te onderzoeken in hoeverre de opleiding voor de handel op de H.B.S.-A (litterair-economisch) meer in overeenstemming gebracht kan worden met de eisen, die men op het ogenblik bij de grote bedrijven aan het jonge personeel, dat voor leidende functies voorbestemd is, stelt. In handelskringen is men van mending dat de wet op het middelbaar onderwijs van 1937 de positie van de handelsscholen (H.B.S.-A) heeft verzwakt en dat deze on voldoende opleiden voor de tegenwoordig zo gespecialiseerde taken in de handel Vroeger had het bedrijfsleven zitting in de examencommissies voor deze middelbare scholen en bestond er een hechte band tus sen school en bedrijfsleven. Na het instel len van rijksgecommiteerden is deze band verslapt. De commissie, die de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal instellen, zal be staan uit drie vertegenwoordigers van han del en nijverheid en drie onderwijsdeskun digen. Gerf. kerken Onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Albany (West-Australië), H van Tongeren te Rouveen; te Berkum, J. de Feyter te Valthermond; te Onnen, G. Mul ders, cand. te Kampen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijssen W. v. Tuyl te Lopik. Beroepen te Striien: A. Pop te Zoelen: te Tienhoven (toez.): A. Baas te Lage Zwaluwe; bedankt voor Oosthem (Fr.): Chr. v. d. Leeden te Hazerswoude. Geref. kerken Beroepen te Oosterend op T., A. C. Kersten te Opperdoes. Aangenomen naar HyumFinkum J. Eleveld, cand. te Smilde, die bedankte voor Hemelum Odakenhuizen, Westeremden en voor Zwaagwesteinde. Vrije Evang. gemeenten Drietal te Amsterdam (2e pred.pl.): H. F. Huson te Hendrik Ido Ambacht, Jac. Lis sen berg te Bussum en D. Veldkamp te j Hilversum. Het warme voorjaarsweer van de laatste dagen heeft in Zandvoort een uitermate grote drukte veroorzaakt. Het overbevolk te strand, waarvan Woensdagmiddag wel bijzonder sprake was, de zonnebadende gasten en de het nog koude zeewater trot serende baders roepen beelden op uit het' hoogseizoen. Alle zaken werken, als gold het de Augustusmaand en zelfs de oudste Zand- voorters kunnen zich een dergelijk ver schijnsel op niet week-einden niet herin neren. Dat men dankbaar profiteert van deze mid-zomerse gril van de natuur spreekt vanzelf. Het personeel in het beroepsvervoer van personen en goederen zal met terugwer kende kracht tot Januari een loonsverho ging ontvangen welke varieert van 13 tot 17 boven de lonen van 31 Juli 1953. Een deel van deze loonsverhoging is echter reeds gerealiseerd door een voorlopige bin dende loonregeling welke in Augustus 1953 tot stand was gekomen alsmede door de loonronde van 5 van Januari 1954. Na langdurige onderhandelingen is tus sen de werkgevers en werknemers in het beroepsvervoer langs de weg overeenstem ming bereikt over een nieuwe landelijke loonregeling. Het College van Rijksbemid delaars heeft reeds zijn goedkeuring ge hecht aan de voorstellen van werknemers en werkgevers, het wachten is slechts op de publicatie van de beschikking van het college. De berekening van de arbeidstijd van het rijdend personeel zal volgens een nieuw systeem geschieden. De „glijdende urenschaal" komt te vervallen. Werkne mers in het personenvervoer die (gere kend voor een periode van negen weken) langer werken van 48 uur per week, heb ben recht op een toeslag van 25 voor de gemaakte overuren. Voor het goederen vervoer blijft deze grens 51 uur per week. „Onwaar en misleidend" NEW DELHI (United Press) Premier Nehroe van India heeft de bewering van premier Malan van Zuid-Afrika, dat India ambities in Afrika had, als „volkomen on waar en misleidend" van de hand gewezen. In een korte verontwaardigde verklaring, die Nehroe voor het parlement aflegde, zeide hij: „Sommige autoriteiten in Zuid- Afrika lijden zowel aan een (rassen) complex als aan een slecht geweten en zij schijnen mijn vermogen om anderen te inspireren hoger te schatten dan het in werkelijkheid is". Een parlementslid stelde de vraag of Malan en andere voorvechters van een rassenscheiding in Zuid-Afrika een geza menlijke poging deden om India in een slecht daglicht te stellen. Nehroe ant woordde: „De premier van Zuid-Afrika en enige andere ministers hebben de grenzen van het fatsoen en datgene, wat oirbaar is in internationale aangelegenheden, der mate ver overschreden, dat ik het moeilijk vind deze kwestie te behandelen". Ongebruikelijk forellenvoer Vraatzuchtige forellen van 18-20 pond die in een zwemvijver bij Bordeaux wor den gekweekt, kregen een even uitgezocht als onverwacht voedsel voorgezet: een knappe Parijse blondine. De jongedame, die vreemdelinge was in de streek, dacht dat het een gewoon zwembassin was en dook er opgeruimd in. Ze werd weer op het droge gehesen door werklieden in de buurt die op haar geschreeuw kwamen aanrennen met een in flarden gescheurd zwempak en bont en blauw gebeten armen en benen. Werkloosheid in de Verenigde Staten Walter Reuther, een van de leiders van de Amerikaanse vakbeweging, heeft ver klaard, dat op het ogenblik „het equivalent van vijf millioen arbeiders" in de Verenig de Staten werkloos zijn en dat de regering- Eisenhower er „niets aan doet". Vissers vermist na wervelstorm Na de wervelstorm die het Japanse eiland Hokkaido getroffen heeft, worden nog 78 vissersboten, met 450 man aan boord, ver mist. Dertig schepen en 15 vliegtuigen zoe ken naar de vermisten. Ook is de hulp van de Russische autoriteiten ingeroepen, daar men reden heeft om aan te nemen, dat tien vissersboten naar de Russische terri toriale wateren zijn afgedreven. In het paleis Soestdijk heeft Woensdagmiddag een deputatie Fransen aan Koningin Juliana het „Grand Collier de l'Ordre des Chevaliers de la Courtoisie Frangaise" aangeboden. Madame Thome Patenotre, Scnateur-Maire de Rambouillet, overhan digt de Koningin de Franse onderscheiding. In het midden Madame Yvonne Barende, Femme de Lettre en links de heer Marcel Ranville, Commisaire Général de l'Ordre de la Courtoisie Frangaise. ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met In de zo juóst verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor dq Statistiek „Inkomensverdeling 1950" is opgenomen de inkomstenverdeling der gemeente, per economisch-geografisch gebied, per pro vincie en voor Nederland als geheel. Voor deze statistiek werden de individuele ge gevens van bijna 4 milldoen belastingplich tigen in de Loon- en Inkomstenbelasting verwerkt. Het totale inkomen in Nederland bedroeg volgens de gepubliceerde gegevens in 1950 f 12.1 milliard, hetgeen neerkomt op een stijging met ongeveer 55 ten opzichte van 1946. Het gemiddeld inkomen per be lastingplichtige en per inwoner beliep in 1950 respectievelijk f3050 en f 1197 dat is respectievelijk 40 en 45 méér dan in 1946. In de inkomensklasse beneden f 6000 heb ben zich in deze periode belangrijke ver schuivingen voorgedaan. Zo had in 1950 omstreeks 40 percent van het aantal be lastingplichtigen een inkomen beneden f 2000 tegen ruim 60 percent in 1946. Daar entegen was het aantal personen met een inkomen van f 2000f 6000 toegenomen van 34 percent van het totaal in 1946 tot 53 percent in 1950 De cijfers betreffende de gemiddelde in komens per inwoner in de economisch- geografische gebieden geven een inzicht in de regionale verschillen in welvaart. Het hoogste gemiddelde is aangetroffen in het gebied gevormd door de gemeenten Voor burg en Rijswijk, (f 1660), het laagste bij de Brabantse peel (f794). Zeer hoog blijkt het gemiddelde inkomen te zijn in gebie den, waarin forensengemeenten liggen, zoals het Gooi (f 1642), Noord- en Zuid- Keninemerland (f 1533). Beziet men de gegevens per gemeente, dan blijken er onder de 10 gemeenten met het hoogste gemiddelde inkomen 9 typische forensengemeenten voor te komen, te we ten: Wassenaar f3130; Bloemendaal f2789; Blaricum f2232; Heemstede f2118; Laren (Nh.) f2090; Naarden f 1965; Voor burg f 1773; De Bilt f 1731; Haren f 1704. In deze reeks van tien gemeenten resteert nog de gemeente Wieringermeer met een gemiddeld inkomen van f 1756. GENèVE (A.N.P.) De Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns verklaarde Woensdag voor zijn vertrek uit Genève in een exclusief inter view met de speciale correspondent van het A.N.P. dat hij zeer pessimistisch ge stemd was omtrent de kansen van de con ferentie om een oplossing van de Koreaan se kwestie te bereiken. Minister Luns, die in Genève uitvoerige informele gesprekken heeft gevoerd met Eden, Bidault, Bedell Smith en andere Westelijke delegatie-leiders, zei met vol doening te hebben kunnen vaststellen dat de eenheid van het Westelijke politieke front weer geheel hersteld is. CAMBRIDGE (Massachusetts). (Reuter) 1 De studentenraad van de Harvard Uni versiteit heeft de vorming goedgekeurd van een groep vrolijke lieden, die het „McCarthyisme" zullen bestrijden. Zij zul len groene veren op hun hoeden dragen. De beweging is twee maanden door de universiteit van Indiana in het leven ge roepen, nadat een ambtenaar van het de partement van Onderwijs in Indiana be zwaar had, dat het verhaal van Robin Hood en zijn vrolijke lieden op school verteld zou worden. Hij redeneerde: „Ro bin Hood stal van de rijken en gaf aan de armen: dat is communisme". Koninklijk gezin op de thuisreis GIBRALTAR. (Reuter/U.P.). De Britse Koninklijke Familie is Dinsdag met het jacht „Britannia" uit Gibraltar naar huis vertrokken. Het laatste gedeelte van de wereldreis van biina een half jaar, wordt, afgelegd onder escorte van een vlooi oorlogsschepen en vliegboten van de RAF. Vrijdagavond zal het convooi arriveren ter hoogte van de Engelse kust en Zater dag zal de „Britannia" de Theems opva ren. Zaterdagmiddag zal de Koningin weer voet zetten in Engeland na bijna 71.000 kilometer te hebben afgelegd door haar rijk sedert 23 November vorig jaar. Koningin-moeder Elizabeth en Prinses Margaret, die uit Balmoral in Schotland komen, zullen zich bij het binnenvaren van Londen aan boord begeven van het Ko ninklijke jacht. Buckingham Palace heeft officieel be kend gemaakt dat de verwelkoming van de Koningin de gewone dient te zijn voor thuiskomende vorsten, en niet vergeleken moet worden met een kroningsfeestelijk heid, maar Scotland Yard en de Lon- denaren hebben zo hun eigen ideeën hierover. Uit het zojuist verschenen Demografisch Jaarboek 1953 van de U.N.O. blijkt, dat het percentage echtscheidingen in Egypte ver reweg het grootste ter wereld is, namelijk 209 op elke 10.000 huwelijken. Dit is altijd nog twee keer zoveel als in de Verenigde Staten, waar „slechts" 104 van elke 10.000 huwelijken door echtscheiding worden ont bonden. In West-Berlijn weerspiegelen zich ook in dit opzicht de gevolgen van oorlog en bezetting. Alleen al in de periode van 1949 tot 1951 eindigden in deze stad 189 van alle 10.000 huwelijken door echtscheiding. Voor de overige Europese landen ligt dit cijfer veel lager. In België werd ten aan zien van 30 op elke 10.000 huwelijken de echtscheiding uitgesproken, in Luxemburg 20, in Frankrijk 49, in West-Duitsland 64, in Engeland 26, in Denemarken 68, in Zwe den 49 en in Noorwegen 32. Wat Nederland betreft is volgens het jaarboek een daling in het aantal echt scheidingen te constateren, namelijk van 45 in de periode 19461948 tot 28 in de periode 19501952. Terwijl vrijwel alle landen een verhoging van het aantal echt scheidingen te zien geven, is dus in Neder land een omgekeerde tendenz merkbaar. ADVERTENTIE ook me) glaien in Uw nummer qetlapen Nummer 13. De gemeenteraad van Chesterfield in Engeland heeft onlangs een ongebruikelijk besluit genomen door het huisnummer 13 van een familie, die met veel pech te kampen kreeg sinds zij het pand betrok, te veranderen in 11a. Sinds de mijnwerker Henry Mor an er kwam wonen, ongeveer een jaar gele den, raakte hij gewond bij een mijn ongeluk, schonk zijn vrouw het leven aan een kreupele baby, ontwrichtte zijn jongste dochter haar arm. werd een an der kind een tand uitgeslagen en kreeg een derde kind een abces op zijn kin. Mevrouw Moran zei dat het gezin hele maal niet bijgelovig was, maar dat het toch maar besloten had het nummer te laten veranderen. Nu blijft dus alleen de vraag over of de gemeenteraad bij gelovig is. Men zegt van niet. Begrafenis. Meer dan honderd Europese aristocraten, onder wie Prins Knud en prinses Caroline Mathilde van Dene marken waren aanwezig bij de teraar debestelling van ex-kroonprinses Ce- cilie van Pruisen te Hechingen. Zij werd bijgezet in het oude kasteel Ho- her.zollern hier, naast haar gemaal, de voormalige kroonprins Wilhelm van Pruisen die twee jaar geleden over leed. UNESCO. Wit-Rusland en Oekraine zijn het 71ste en 72ste lid geworden van de opvoedkundige, sociale en culturele or ganisatie van de UNO (UNESCO). De Sovjet Unie sloot zich onverwachts op 21 April bij de UNESCO aan. Mossadeq. Het Perzische militaire hof van appèl heeft het vonnis van drie jaar eenzame opsluiting bevestigd, waartoe de voormalige premier, dr. Mossadeq, in December wegens verraad veroor deeld was. Mossadeq heeft voor de tweede maal beroep aangetekend bij het hoog gerechtshof. Northolt. Het vliegveld Northolt bij Lon den, een van de drukste luchthavens in Europa, wordt op 31 October gesloten. Op die datum zal het veld worden over gedragen aan de Royal Air Force. Het luehtvaartverkeer van en naar Londen zal dan uitsluitend gebruik maken van London Airport. Staak immigratie! Het bestuur van het Ca nadese vakverbond, dat 580.000 leden telt, heeft de regering verzocht, de im migratie stop te zetten tot het volgen de jaar. Het bestuur van het vakver bond zegt, dat hoewel duizenden be kwame arbeiders in Canada zonder werk zijn, werkgevers het aanwerven van immigranten aanmoedigen. Concert met een luchtje. De mannelijke muziekliefhebbers, die in New York het eerste volksconcert van het zomersei zoen in Carnegie Hall bijwoonden, heb ben wellicht enige moeite gehad om hun vrouwen thuis te kalmeren. Toen het orkest namelijk het nummer „Perfume set to Music" speelde, daalde namelijk een dichte wolk van parfumgeur op de luisterende menigte neer. Het was een reclame-truc van een bekende parfu merie-zaak, die zes verschillende par fumsoorten via het luchverversings- systeem in de zaal liet verstuiven. Ongelofelijk. Woodrow Lewis, een fa brieksarbeider in Baton Rouge (Loui siana) heeft de politie meegedeeld, dat hem juwelen ontstolen zijn ter waarde van ongeveer 2 millioen gulden. Lewis zei, dat hij de juwelen in de oorlog in Duitsland had verworven door ruil te gen „sigaretten, snoepgoed en chocola de". In het hoge Noorden. Het Amerikaanse de partement van Defensie heeft het Con gres een speciale toewijzing van 50 mil lioen dollar gevraagd voor de bouw van een zeker aantal schepen voor operaties in het Noordpoolgebied, waaronder ijs- brekers, schepen die bestemd zijn tegen grote druk via het ijs en een drijvend dok met versterkte kiel. De schepen zouden geschikt moeten zijn voor de bevoorrading van de bases in het hoge Noorden en het vervoer van tanks en vrachtauto's. Kaal in één nacht. De artsen van het Ita liaanse plaatsje Benevento zitten met de handen in het haar. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de 42-jarige in woner Michelino Pengue al zijn haar kwijt geraakt. Hij was vroeg naar bed gegaan met zware hoofdpijn, zo vertel de hij. Toen hij ontwaakte bemerkte hij tot zijn schrik dat hem geen haar op het hoofd was overgebleven. 39. „Wel, wel, wel", zei de koning, het gouden zwaard betastend, „dit is wel niet volgens de opgave, maar toch bevredigend, zéér bevredigend! Heer alchemist, als blijk van waardering benoem ik u tot Opperhof Alchemist, welke titel recht geeft op ge bruik van maaltijden uit de koninklijke keukens!" Dolgelukkig over de goede af loop huppelde de oude baas de troonzaal uit. Maar Panda en Jolliepop konden deze af loop niet zo bevredigend vinden. JHeneer de Opperhof Alchemist!", riep Panda, „nu u eindelijk het geheim om goud te maken hebt ontdekt, kunt u mij misschien helpen. U weet zeker nog wel, dat u mijn goud in lood hebt veranderd enne„En wij geven de voorkeur aan goud", vulde Jol liepop aan. „Wij verzoeken u dus dringend deze ongewenste transformatie te niet te doen!" .Jlelaas", antwoordde de alchemist, „het goudrecept is nog een even groot ge heim als voorheen. Ge waart zelf getuige, hoe door puur toeval verschillende flesjes en potjes in het brouwsel vielen, waarna door een alchemische reactie het goud elixer ontstond. Welnu, geen sterveling kan meer nagaan welke ingrediënten dat alle maal geweest zijn." Ddus al mijn rijk dom is verloren.en bblijft ver loren?!", stamelde Panda. ,/Zo is het", ant woordde de alchemist, „doch laat het u een troost zijn, dat wij althans éénmaal in ons leven werkelijk goud hebben ge maakt". Panda vond het maar een schrale troost! ET zou kinderachtig zijn u er aan te schijnselen gepaard gaat. En óók is het overbodig u te wijzen op het feit dat in die rook allerlei deeltjes zweven die door de opstijgende gassen naar boven worden gevoerd. De jaarlijkse uitnodiging aan de schoorsteenveger is genoegzaam bewijs hoezeer we allen beseffen dat rook niet alleen uit gassen, maar ook uit stofdeeltjes bestaat. Het gasmengsel dat uit de hoogovens wordt gezogen maakt hierop uiteraard geen uitzondering, want ook dit is bezwan gerd met stof, dat voor een belangrijk percentage uit ijzer deeltjes bestaat. De schoor steenveger bij de hoogovens zou daarom meer profijt heb ben van een grote magneet, dan van zijn met lood be zwaard bezempje. Bij de hoogovens pleegt men op een minder spilzieke wijze te werk te gaan dan de particulier, die zich bij het opstoken van de kachel weinig bekommert om alles wat door de schoorsten wordt ge jaagd. Zouden de hoogovens even onacht zaam zijn als wij, dan zou ieder stuk ge reedschap aanzienlijk duurder zijn dan thans het geval is. We zullen daar verder niet over filosoferen, maar er slechts op wijzen, dat de gassen die bij ons onbekom merd door de schoorsteen verdwijnen, in de hoogovens door een speciale buisleiding uit de oven worden gezogen, teneinde zo economisch mogelijk te worden aange wend. In de eerste plaats hebben deze gas sen een nog vrij grote verbindingswarm te, en bovendien bevatten zij ijzerstof dat nog productief kan worden gemaakt. De buitenstaander zal ongetwijfeld de neus ophalen voor de hoeveelheid stof die in een kubieke meter hoogovengas aanwe zig is; dat is n.l. maar 10 gram, dus net voldoende om een theelepeltje te vullen. Bovendien bestaat dit stof slechts voor een deel uit ijzer, zodat wij leken ongetwijfeld de neiging zouden hebben het naar de as bak te verwijzen. Maar de bedachtzame ingenieur beziet hei anders. Hij analyseert de 10 gram stof per kubieke meter hoog ovengas, bemerkt dat dit 4.5 tot 9 gram ijzer bevat, en becijfert voorts hoeveel gas bij de productie van 1 ton ijzer vrij komt. Een standaard-berekening wijst uit dat bij de productie van 1 ton ijzer minstens 4500 kubieke meter gas wordt verkregen, dat in ieder geval reeds 201/4 kg. ijzerstof oplevert. Is het gehalte ijzerstof in de gas sen hoger, of worden de ovens harder ge stookt, dan kan dit percentage alleen maar meevallen, zodat bij een jaar productie van enige honderd duizenden tonnen altijd enige duizenden tonnen ijzer uit de hoogovengassen kunnen wor den gewonnen. U ziet, dat het dus wat voorbarig is het theelepeltje stof achteloos weg te gooien. Maar nu de practijk bij de Ned. Hoog ovens te IJ muiden. Daar wordt het stof uit de hoogovengassen weggezogen en in een stofzak opgevangen op soortgelijke wijze als de huisvrouw dit met de stofzui ger doet. De totale productie van dit stof bedraagt 100.000 ton per jaar, waarvan briketten worden geperst met een ijzerge halte van 45 procent, zodat alléén uit het hoogovenstof 45.000 ton zuiver ijzer wordt verkregen, overeenkomende met 7% van de jaarproductie van dat bedrijf!'(Is het overigens niet plezierig, dat we dit stof weer netjes geordend in onze gereed schappen terugvinden, in plaats van in onze ogen en ademhalingsorganen? Want dat zou toch het resultaat zijn, als de hoog ovens net als wij de zaak maar door de schoorsteen joegen en jaarlijks 45.000 ton ijzer op de omgeving lieten neerdalen!). Over stof gesproken, u denkt wellicht dat een regenbui de atmosfeer lekker van stof zuivert? Daar is niets van aan! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILEON, A

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2