Dokter O. verminderd toerekeningsvatbaar? Agenda voor Haarlem Eens wat anders y Hoge Autoriteit slaat nieuwe koers in jegens kartels „Kartels even gevaarlijk voor vrijheid als staatsbemoeiing" Fa. B. ENGELENBERG Prof. Carp acht de mogelijkheid niet uitgesloten zttrsfszssfi&ru Enige tussenweg blijft de P.B.O. Nederlandse landings boot was in nood Weldra handelsmissie uit ons land naar Moskou DONDERDAG 13 MEI 1954 3 STRAFZAAK TEGEN BERKELSE ARTS „Snip en Snap" waren geslaagde portiers Algemene debatten in Straatsburg Aan een Minister Mansholt waarschuwt: Goudkoorts in Cleveland Nederlandse klacht kan ingetrokken worden Slijkopzuiger gleed plotseling te water Kruiser met hoge gasten aan boord snelde te hulp Scandinavië protesteert tegen „overvliegers" Negen maanden voor autobestuurder OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Mededeling van Verbond Nederlandse Werkgevers Onweer in Groot-Brittannië Oekraïne en Wit Rusland treden tot de ILO toe Op de zesde dag van het proces tegen de arts O. uit Berkel werden weer getuigen gehoord die door de verdediging waren opgeroepen. De eerste was mevrouw prof. dr. A. J. Steenhauer, buitengewoon hoog leraar te Leiden, die uitvoerige verklarin gen aflegde over het onderzoek van de maaginhoud van de overleden mevrouw O. Zij zei, dat bij een cyaankali-vergifti ging de hoeveelheid gif, welke men in de maag terugvindt, geen rol speelt, aange zien het zijn dodelijke werking nog niet heeft verricht. Prof. Steenhauer had voorts blauwzuur in het bloed en de hersenen aangetroffen. Haar was gebleken dat de maag van de overledene slechts zwak zuur had ge- rageerd. niet gelooft in de mogelijkheid van ver minderde toerekeningsvatbaarheid. De president van de rechtbank verzocht echter prof. Carp zijn aanvullend rapport binnen een week gereed te maken. Tenslotte volgde er nog een langdurige gedachtenwisseling met de getuige W. J. Huizer, apotheker-assistent bij een kinine- fabriek in Rotterdam. Hij had destijds tele fonisch de bestelling voor lgram cyaankali opgekregen, die mej. Mostert in opdracht van dr. O. verrichtte. Die kleine bestelling was hem nogal verwonderlijk voorgekomen en daarom had hij voor alle zekerheid nog maar eens teruggebeld naar Berkel. De bestelling was gereedgemaakt door een magazijnbediende en daarna door getuige gecontroleerd. Of het precies één gram was Deskundigen hadden reeds eerder ver- j geweest, kon hij niet zeggen. De cyaankali klaard dat het zuur in een maag de reactie van de cyaankali veroorzaakt. Dit kan dan ook geschieden door het innemen van een zuur, bijvoorbeeld citroenzuur. Personen, die zeer weinig maagzuur hebben, kunnen daarom ongevoelig zijn voor cyaankali. De mogelijkheid dat de hoeveelheid blauwzuur in de maag afkomstig zou zijn van vruchtendranken of van marsepein achtte prof. Steenhauer uitgesloten. De hoeveelheden vruchtendranken zouden dan zeer groot moeten zijn. De volgende getuige-deskundige was de neuroloog dr. T. F. Berkvens uit Rotter dam, die mevrouw O. destijds had onder zocht. Hij had geen neurologische afwij kingen geconstateerd en meende dat de verschijnselen, die zich manifesteerden vóór de dood van mevrouw O. met die waren wellce men kan verwachten als de dood zou worden veroorzaakt door een sersengezwel. Dr. Berkvens beantwoordde vervolgens een aantal vragen op medisch gebied, die hem werden gesteld door een der verdedi gers mr. Huygens. De president meende op een gegeven ogenblik dat mr. Huygens te ver ging met de vragen, die zijns inziens te weinig met de kwestie te maken hadden. „Ik word er bekaf van op deze manier door te gaan zei mr. Huygens. kwio. Hierna wenste de rechtbank de br0^r van de verdachte, de 34-jarige bediende op de grote vaart B. J. M. O. te d°re?- Deze wilde echter liever niet getuigen in de zaak van zijn broer, temeer omdat hij, zoals hij thans zei, afwezig wasi toen^me vrouw O. stierf en niets van de zaak af wist. Na enkele minuten kon hij weer ver- trekken. „Frontverandering- Zowel de officier van justitie als de ver- dedigers spraken van een front%*ra"^ ring nadat de Leidse hoogleraar in de psy chia'trie prof. dr. F.. A I». Carp had ver klaard dat de mogelijkheid van verminder- de toerekeningsvatbaarheid van de A" d ichte onder bepaalde omstandigheden niet moet worden uitgesloten. Van deze mening van prof. Carp is te voren geen sprake geweest. In ^nporcMa- trisch rapport heeft lui O. geschetst als eei m!m met abnormaal sterke haat- en wrok voH.n, maar dr van de verdachte Is in dat rapport geen ogenblik in twijfel getrokken nP Leidse hoogleraar heeft in zijn ïap „ort*gewaagd van de overdracht van over- slachtoffer was geworden. De verdediger mr. Van t Hoff StolK roes daarop* .Kan deze overdracht met Jeiden tot een verminderde toerekeningsvatbaar- heid?Met andere woorden: &m deze ver dachte, aangenomen dat h«de da^ nleegd zou hebben, met wrdera,s drevene dan als een dader worden gezieni Prof Carp antwoordde, dat inderdaad bij de overdracht van haatgevoelens er in ze kere mate verminderde toerekeninösva baarheid zou kunnen optreden. De officier van justitie verzocht hierna aanvulling en wijziging van het Psychia trische rapport, waarin prof. Carp van zijn veranderde zienswijze zou blijk geven. Mr. Huygens vroeg met het oog hierop de zaak drie of vier weken aan te houden teneinde dit onderdeel van het proces op nieuw grondig te bezien. Hij wees er op, dat er op dit punt een belangrijk verschil van mening bestaat tussen twee psychia ters, prof. Carp en dr. Hoelen, de directeur van de Ursula-kliniek in Wassenaar, die was afgewogen op een balans die een spe ling van maximaal 200 milligram had, zo dat de verzonden hoeveelheid ook iets meer kan zijn geweest. In 16 maanden ruim 30.000 aan fooien Twee blijkbaar bijzonder populaire por tiers, die bovendien het geld steeds heb ben afgedragen aan liefdadige instellingen, hebben nu de balans is opgemaakt in een tijdsbestek van nog geen 10 maanden een totaal aan fooien van het publiek ontvangen, dat ruim f 30.000.bedraagt. Zij zijn de .portiers", die iedereen in keurig uniform heeft kunnen zien, die in de afgelopen 10 maanden de „Snip en Snap"-revue van René Sleeswijk „Op en Top" heeft bijgewoond. Aan de ingang van de theaters, waarin deze revue is opgevoerd, stonden avond aan avond de hoofdfiguren uit de revue: de dames Snip en Snap, ditmaal uitge dost als portiers: Piet Muyselaar en Willy Walden, beleefd aan hun petten tikkende hebben zij 30 mille aan fooien weten te bemachtigen. De opbrengst van hun actie wordt verdeeld over de M.O.V.E.O. (voor oorlogsinvaliden), de stichting „Het Vierde Prinsenkind", de Stichting Rotterdamse Blinden, de Stichting Het Ouderloze Kind, de Nazorg Kinderverlamming en de Sa menwerkende Instellingen voor Kinder bescherming, alsmede de Stichting Ant werpse Blinden. ADVERTENTIE offXTOOoooooooocoofyxryyyyyyxo In een rede te Utrecht voor de leden van de „Stichting voor zelfstandige Handel en Industrie" heeft minister Mansholt het overheidsingrijpen op landbouwgebied een „noodzakelijk kwaad" genoemd, dat overi gens, als de omstandigheden daar aanlei ding toe geven, zo snel mogelijk weer moet verdwijnen. Ons na-oorlogs landbouwbe leid is de landbouw ten zeerste ten goede gekomen en heeft er ook toe geleid dat de arbeidsvrede bewaard is gebleven. De nor male vrijheid van de ondernemers moet echter niet nodeloos worden beknot, en de minister gaf toe dat sommige maatregelen hoe nuttig ook in het verleden wel eens te lang van kracht zijn gebleven, zoals bijvoorbeeld de regeling ten aanzien van de import van graan. Enkele andere, die nog altijd intact zijn, hebben bovendien hun tijd reeds lang overleefd en dienen ten spoedigste te worden opgeheven. Een spre kend voorbeeld daarvan ziet men op het gebied van de olie-grondstoffen, waar de overheid nog steeds als centrale koop instantie optreedt, terwijl die maatregel, volgens spreker, toch zeker wel al twee jaar geleden had kunnen worden afge schaft Behalve soms de overheid, zijn er intus sen ook onder de endernemers zelf mensen die optreden als „moordenaars van onze vrijheid". Juist in deze tijden kan men een duidelijke tendenz naar bepeiking van de vrije ondernemersgeest bespeuren, en hij achtte het goed daar nadrukkelijk tegen te waarschuwen. Het betreft hier voornamelijk de kartel vorming, welke de ondernemers tot af spraken brengt, die van hun eigen vrijheid in feite bitter weinig maar overlaten. Dat gaat dan onder de dekmantel van „het be lang van de ondernemer" en de minister ontkende niet dat die kartelering op korte termijn zeer grote winsten kan opleveren. Doch op de duur blijkt toch dat kartelvor ming te monopolistisch is en zich dus keert tegen het algemeen belang. Daarenboven werkt zij verslappend. „In ons kartel-besluit wordt in zekere mate tegen kartelvorming gewaakt, maar onze wetgeving", aldus minister Mansholt, „is op dit punt nog gebrekkig en verdient spoedige herziening". Overeenkomsten tot bescherming van bepaalde bedrijven moe ten naar de eis van de democratie tot stand komen in de openbaarheid. Maar de minister moest vaststellen dat vele onder nemers, die zich goede democraten noemen, er geen been in zien door kartelvorming een soort eigen staatje te creëren. In feite is dat een aantasting van de democratie en het is noodzakelijk daar tegen te wa ken. Volgens de minister dreigen er dus geva ren zowel door een te diep ingrijpen van de overheid als door de (meestal geheime) maatregelen van de kartels. Beide leggen zij de vrije ontwikkeling van het bedrijf aan banden. En dat betekent dat zij initia tief-dodend zijn. Natuurlijk zijn niet alle overeenkomsten tussen ondernemers ver keerd, zo min als alle overheidsbemoeiing onjuist zou zijn, maar men ga niet te ver. Tussen de moordende concurrentie en het bloeiende, kartel ligt de gulden midden weg. Hoe vinden wij die? De minister gaf er als antwoord óp: door gebruik te maken van de mogelijkheden van de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie door werkgevers en werk nemers samen te brengen en ze samen te laten uitmaken welke maatregelen voor de bedrijven de meest gunstige zijn. Dat voorkomt ongewenste overheidsbe moeiing en geheime ondernemersovereen komsten, en versterkt de teamgeest in het bedrijf. Het kweekt een gevoel van mede verantwoordelijkheid bij de arbeiders en het gaat ongebreidelde productie tegen. Tot zijn spijt moest minister Mansholt vast stellen dat nog lang niet iedereen daar overigens van doordrongen is. Uit de dis cussies in de Sociaal-Economische Raad is bijvoorbeeld duidelijk het streven merk baar van mensen, d'ie nog geen afstand willen doen van maatregelen en opvattin gen, welke volgens de minister al lang hebben afgedaan en zichzelf li ebben over leefd. In een rustige stadswijk van Cleveland (Ohio) is een milde vorm van goudkoorts uitgebroken nadat drie jongetjes 45 zeld zame gouden munten van 20 dollars had den gevonden in een riool, toen ze op zoek waren naar 'n weggeraakte honkbal. Twee van de jongens verkochten hun aandeel prompt aan muntverzamelaars, daarbij een winst behalend boven de nominale waarde van 559 dollars. De derde, de 8-jarige Billy Dembie, wacht tot hem een beter bod wordt gedaan. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG Vandaag begint het Kolen- en Staalparlement de algemene de batten, waarbij men zal uitgaan van de in gediende rapporten. Opmerkelijk is wel. dat de Nederlanders uit de gemeenschap pelijke vergadering zich wel bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, want voor het debat bezigt men rapporten van mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé en de heren P. J. Kapteijn, H. A. Korthals en mr. E. BL J. A. Sassen. Gisteren zijn de algemene debatten inge leid met een rede van Jean Monnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit, die een overzicht gaf van hetgeen sinds de vorige vergadering is bereikt, maar hij stippelde ook het toekomstig beleid uit, en wat hij zei over de beruchte kartelkwestie was van belang. Men weet, dat er veel ergernis is over het feit, dat de Hoge Autoriteit de anti-kartelbepalingen van het verdrag nog niet toepast en dat zij eerst wil optreden na een opheldering van de feitelijke toe stand en na zorgvuldig onderzoek van de mogelijke gevolgen van haar optreden. Men verweet de Hoge Autoriteit te buigen voor bepaalde belangengroepen ofwel rekening te houden met algemene politieke overwe gingen en laakte, dat de Kolen en Staal gemeenschap aan die overwegingen onder geschikt werd gemaakt. Voorzichtig, maar duidelijk De Nederlandse regering heeft in ieder geval de Hoge Autoriteit in Maart in ge breke gesteld en toepassing van de anti- kartelbepalingen verlangd tegen de mach tige Duitse organisatie voor Ruhrkolen, de „Georg". Bij uitblijven van een besluit van de Hoge Autoriteit zal de Nederlandse re gering zich krachtens het verdrag tot het gerechtshof van de gemeenschap kunnen wenden. Vandaag heeft Monnet voorzich tig, maar toch voldoende duidelijk, zodat men spreken kan van een nieuwe koers, verklaard, dat de Hoge Autoriteit het vraagstuk van de kartel zal aanpakken. De „Georg" noemde hij in strijd met het ver drag en dit lichaam zal tot overleg worden uitgenodigd. De nieuwe houding van de Hoge Autoriteit kan men op grond van de verklaringen van Monnet nog niet direct doortastend noemen en er zal zeker nog heel wat tijd mee heen gaan eer tót for mele besluiten wordt overgegaan, doch het begin van een nieuwe koers is er en dat is reeds voldoende reden voor enige tevre denheid. Prof. dr. J. Zijlstra, onze minister van Economische Zaken die hier vandaag wordt verwacht komt op een goed moment. Men mag het voor waarschijnlijk hou den, dat de Nederlandse regering haar in gebrekestelling nu zal intrekken, zodat de zaak niet voor het hof komt. De Nederland se regering zal daardoor volkomen haar De grootste slijkopzuiger van Europa, de ..Louis Perrier" die te zijner tijd in het Suezkanaal in dienst gesteld zal worden, is op enigszins ongewone wijze te water ge gaan en wel voortijdig en desondanks voor spoedig. Doordat een bout brak zette het gevaarte zich drie kwartier te vroeg in beweging, hetgeen nogal enige consternatie veroorzaakte. Maar gelukkig liep alles goed af en de doopplechtigheid werd toen ge arrangeerd van een sleepboot af, die naar het reeds in ziin element drijvende schip voer. Op die sleepboot zorgde Madame Mesnet, dochter van Louis Perrier. naar wie de zuiger genoemd is, dat de fles cham pagne tegen de stalen romp s'uk sloeg. Er waren verschillende vertegenwoordigers van de Suezkanaalmaatschappij aanwezig. Na de doopplechtigheid werden in de zaal van de werf Gusto de gebruikelijke toe spraken gehouden. Mevrouw Mesnet ont ving een souvenir. bewegingsvrijheid terugkrijgen, en de gang van zaken nauwlettend kunnen volgen. 20 a 25000 arbeiderswoningen Monnet heeft verder een belangrijke mededeling gedaan in verband met de le ning van honderdmillioen dollar, die hij onlangs uit de V.S. heeft meegebracht. Een kwart van dit bedrag zal gebruikt worden om de financiering van arbeiderswo ningbouw te vergemakkelijken. Als men er van uit gaat, dat de financiële bijdrage van de Hoge Autoriteit een kwart van de kosten van financiering uitmaakt, dan be tekenen die vijfentwintig millioen dollar dat eerlang twintig- tot vijfentwintigdui zend woningen zullen worden gezet. Het Nederlandse landingsvaartuig L 9607, dat onder commando van luitenant ter zee II F. Schnetler met twintig man aan boord uit Hollandia naar Brisbane op weg was om daar te dokken, is in de Koraalzee tijdens ruw weer in ernstige moeilijkheden geraakt doordat een der twee Dieselmotoren on klaar raakte. Op de noodseinen van dit vaartuig is een oude Australische kruiser, de „Australia", die met hoge gasten, onder wie de Britse gouverneur-generaal van Australië, Sir William Slim, een oefentocht maakte, on middellijk met volle kracht te hulp gevaren in een steeds ruwer wordende zee. Het on dervond last van zware regens, die het zicht belemmerden. De tienduizend ton metende oorlogsbodem, die behalve de be manning van 500 koppen ook 200 recruten aan boord had, vorderde slechts langzaam, maar omstreeks middernacht toen de lan- dingsboot was bereikt, kon een tros worden overgebracht en koers worden gezet naar Brisbane. De Australische kruiser seinde later op de avond, dat het Nederlandse schip naar de kust van Queensland wordt gesleept. De zee was ruw. De „Australia" maakte een oefeningsvaart en zal volgende maand, na vijfentwintig jaar dienst, ge sloopt worden. STOCKHOLM (Reuter Zweden heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten verzocht een diepgaand onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid, kort ge leden, van niet-geïdentificeerde vliegtuigen boven Zuid-Zweden. Een Zweedse rege ringswoordvoerder heeft gezegd, dat een dergelijk verzoek niet aan de Sovjet-rege ring is gedaan, omdat niets er op wijst, dat het Sovjet-vliegtuigen geweest zijn. De Sovjet-ambassade te Stockholm heeft on gevraagd verklaard, dat het geen Sovjet toestellen waren. De Noorse minister van Defensie heeft medegedeeld, dat de Noorse ambassades te Moskou en Washington een onderzoek hebben verzocht naar het vliegen van bui tenlandse toestellen boven Noorwegen. Hij zei dat Amerikaanse en ten minste één Sovjet-toestel boven Noorwegen waren ge zien. De ambassades zouden vragen derge lijke vluchten te staken. De Haagse rechtbank heeft de 42-jarige groentengrossier F. van D., uit Rijnsburg, veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden en vijf jaar ontzegging van rijbevoegdheid. De veroordeelde had op Tweede Kerst dag 1953 als bestuurder van een vracht auto nabij Oegstgeest drie wielrijders, een vader met zijn zoon en dochtertje aange reden. Het dochtertje kwam daarbij om het leven. Bij onderzoek bleek dat de ver dachte korte tijd voor het ongeluk sterke drank gebruikt had. ADVERTENTIE l>„. Ntraal 39 - Haarlrm - Tri. 13TK TENCOLINEUM GROEN voor schuttingen DONDERDAG 13 MEI Minervatheater: Poppenspel Henk Zouten dijk met Peer Gynt. 8.15 uur. Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerksplein: Leger des Heils concert door Zwitsers muziekkorps, 8 uur. Zuiderkapel: P. A. v. Gent, 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verloren tijden", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Julius Cae sar", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 MEI Stadsschouwburg: „De kunst om te leven". De Verenigde Spelers. 8 uur. Lange Veer- straat 16: Psycho-Synthese, spr. B. v. d. Meer, 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoe ring", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De zwarte kat", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Grock, de clown", alle leeft., 8.15 uur. We hadden ons laten ver tellen dat in zeker klein dorpje daar-en-daar een interessante ruïne moest liggen, die een bezoek ten zeerste waard was. En aangezien het een aan trekkelijke bezigheid leek, dat dorpje en die ruïne op te sporen vooral omdat zij beide gelegen moesten zijn ver buiten de touristencentra en drukke wegen trokken we er een kostbare vrije dag voor uit. Wij moesten aanvankelijk tegen een wilde stroom van reiswagens en auto's in, die koste wat kost naar het vacan- tiecentrum wensten te rijden waaruit wij zojuist vertrok ken waren. Wij trokken daar om laatdunkende gezichten tegen hen, als wilden wij zeg gen: Onbegrijpelijk, dat jullie niet naar dat kleine, vergeten dorpje gaan en die interessante ruïne, zoals wij. Daar steekt men toch veel meer van op dan van bollen en drukte. Maar wij waren stilzwijgend blij, dat zij het niet deden. Allengs ebde de stroom van lawaai en gerij van ons weg en wij kronkelden weldra tussen akkers door, over slechtgelegde wegen. Het dorpje lag inderdaad in een hoek, waar niemand het ver moeden zou. Het verschool zich achter een bosrand van oude, kromme populieren en het leek veel te klein voor de wijde velden rondom. Maar nu de ruïne. Wij stopten op het markt pleintje, vlak voor de ver roeste pomp, in de schaduw van een vierkante kerktoren. Wij wenkten een jonge dorpe ling, die groezelig tegen een gevel geplakt zat en daar wachtte op zijn leerplichtige leeftijd. Want het was voor middag elf uur. Hij bevroor, ondanks de zonneschijn, en kreeg grote schrikogen. Toen scheurde hij zich los en verdween in het huisje. Even later kwam hij terug aan de hand van een oude, scheefgegroeide grijsaard, die achter een krom pijpje aan naar buiten schuifelde. Deze man scheen familie van de populieren hij was even verward, even knoestig en even moe. De ruïne? vroeg hij met half-dichte ogen. Ja, de ruïne. O, ge bedoelt wellicht het kasteel. Ja, ja, het zal wel. Kijk, dan gaat ge het dorp uit langs gene kant, ge draait bij Mie Bolderkar naar links en rijdt dan door tot de Vijf Halve Stuivers. Tegenover de Vijf Halve Stuivers gaat een landweg de velden in, daar langs komt ge dan bij Janne van Hendrik Bogaarts. Die heeft daar een mooi boeren- gedoente, sedert Hendrik er tussenuit getrokken is op Vastenavond-avond. Voorbij Janne zijn boerderij staan drie knotwilgen op een rij. daarachter draait ge naar links tot de Gemulleberg, en achter de Gemulleberg ligt het kasteel. Maar het is kapot, dat kasteel, als ge het soms niet wist. Ge kunt er niet in. het heeft geen dak meer, en de muren liggen half om. Er woont niemand. Maar als ge er om welke reden zijn moet, daar ligt het. Wij bedankten hem duize lig, met een vriendelijk „mijn heer", maar hij wuifde met zijn pijpje en gaf de kleine jongen een klinkende oorvijg. omdat hij een steen tegen een ruit gooide voor tijdverdrijf. En hij zei met een gemoede lijke glimlach: geen ge- mijnheer, mijnheer. Zeg maar Keeske. Wij reden langs gene kant het dorp uit en speurden naar Mie Bolderkar. Dat zal wel een herberg zijn, zeiden wij tegen elkander. De dorps mensen noemen de dingen gaarne bij hun naam. Wij von den een herberg en hoopten, dat de herbergierster Mie heette, aangezien wij daar de vrijheid namen om naar links te draaien. Toen was het wachten op de Vijf Halve Stuivers, die met hun allen wellicht ook een café zouden vormen. Doch er kwam geen herberg meer, nog niet een kleintje zelfs van één halve stuiver. Wij reden door en keerden weer, vorsend langs de weg naar iets anders dat Vijf Halve Stuivers waard kon zijn. Doch behalve een mut saard en drie hooibergen von den wij niets. Een moedertje, beladen met twee korven eieren aan weers kanten, vroegen wij naar de Stuiverhelften. Zij lachte breed en zette de korven neer, om ons beter te kunnen be zien. Daarna hield zij de hand als een luifel boven de ogen en zei: De Vijf Halve Stuivers, daar bent ge nu sjuust. Dat is hier, vlak hier. Dat is aardig dat ge er naar vraagt en er vóór staat. Wij vonden dat ook aardig, doch wilden weten wat het dan wel was, dat deze weidse naam droeg. Een herberg, die afgebroken is in 1912, zei het moedertje terechtwijzend. De landweg, die naar Janne van Hendrik Bogaarts leidde, was toen fluks gevonden. En Janne van Hendrik Bogaarts zelf ook, want hij stond met zijn ploeg dwars over de weg en hij gromde laatdunkend toen wij toeterden. Moet ge naar mij? vroeg hij achterdochtig, blijkbaar zijn boerengedoente met zichzelf verwarrend. Wij zeiden van neen, en konden er eindelijk door. Wij moeten naar de ruïne, zeiden wij achterom. Hij stak zijn hand op en kwam naar ons raampje, toen wij stopten. Dan moet ge terug, zei hij opgewekt. Want de ruïne ligt aan de an dere kant van het dorp. kasteel dan? verbijsterd in En het vroegen wij koor. Het kasteel is een oude klompenfabriek, die is afge brand, lichtte hij ons in. Wij noemen dat het kasteel. Maar de ruïne is de ruïne van een echt kasteel, dat daar ge legen heeft. Hij wees vage lijk naar waar wij vandaan kwamen. Wij keerden somber en reden terug naar de onzicht bare Vijf Halve Stuivers, waar het moedertje met de nu niet meer zo verse eieren ons had staan nakijken en nog steeds niet vertrokken was. Wij moeten naar de ruïne, deelden wij haar mee. Zij zette haar knuisten in de brede zij en trok een verongelijkt gezicht. Waarom dat niet dadelijk gezeid? Dan had ik u de weg kunnen wijzen. Rij nu maar terug naar het marktplein. Tegenover de pomp, onder de kerktoren, staat een klein huis, waar ge de weg kunt vragen naar de ruïne. Klop er maar tegen de ruit, dan komt Keeske. Keeske weet het goed uit te leggen. Wij reden terug naar het marktplein, langs de kerk toren, onder de populieren door, naar de hoofdweg, om ongeruïneerd naar huis te gaan. Op de terugweg werkten wij moeizaam op tegen een stroom, die van de bollen velden kwam. Duizenden vol dane mensen in cars en auto's. Zij trokken allen gezichten die grote tevredenheid uitdrukten. Zij schenen de bollen wer kelijk gevonden te hebben. J. L. De kamgarens van de be roemde Brixon costuums zijn ontworpen door Italiaanse en Engelse dessinateurs. Internationaal geschoolde coupeurs gaven aan de Brixon costuums de opvallende snit. 2- en 1-rij model 134.- 144.- 114.- 124.- BRIXON-HtrentleJing txclusuf bq: Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 <5 Namens het Verbond van Nederlandse Werkgevers is de aandacht er op gevestigd dat de industriële productie in de eerste maanden van dit jaar op een zeer hoog peil is gebleven. Het indexcijfer over Januari en Februari bedroeg respectievelijk 165 en 156 (de basis van 100 was 1938), hetgeen een stijging ten opzichte van de genoemde maanden in 1953 met respectie velijk 6 en 8 percent betekent. Een van de grote zaken, welke de werk gevers tot ongerustheid noopt, is de zeer krappe arbeidsmarkt, waarbij het niet mo gelijk is behoorlijke, leidende figuren te krijgen. De Verbondsvoorzitter, de heer Twijn- stra, wees er op, dat het nodig zal zijn zekere maatregelen te overwegen voor de emigratie van hooggekwalificeerde arbei ders zoveel mogelijk tegen te gaan. Na tuurlijk zal daarbij ieder het recht moeten behouden om zelf een beslissing te nemen. Betreffende de vrije handel deelde drs. Rom Colthof, algemeen secretaris van het Verbond, mede, dat er bij de handelspoli tiek tegen gewaakt moet worden dat het niveau der kostprijzen niet door inflatoire invloeden in gevaar wordt gebracht. Onze industrie vraagt geen kunstmatige export-faciliteiten, aldus deze spreker. Zij wil daarentegen, dat deze in het buiten land zullen worden afgeschaft, gelijk Ne derland, België en Engeland zich dan ook terecht teweer stellen tegen de export bevordering, die door kunstmatige midde len vooral door Duitsland in de laatste tijd een zeer aanzienlijke omvang heeft aangenomen. Op het ogenblik is er wat dat betreft, een „wapenstilstand" met Duitsland gesloten, die echter op 2 Juli zal eindigen. Voor die tijd dient onze mi nister bij de onderhandelingen, die in O.E.E.C.-verband worden gevoerd, zéér krachtige taal te spreken. Verder werd nog meegedeeld dat er op het ogenblik hard gewerkt wordt aan een uitbreiding van de handel met de communistische landen. Zeer binnenkort zal een Nederlandse handelsmissie, bestaande uit een tiental industriëlen en tien leden uit andere krin gen van de handel, naar Rusland gaan voor het voeren van onderhandelingen. Na een kleine verkenning van de markt aldaar heeft men bovendien getracht con tact op te nemen met communistisch China. Van de Chinese regering is echter nog geen antwoord op het verzoek inzake het zenden van een handelsmissie ont vangen. LONDEN (Reuter) In Groot-Brittan nië is Woensdagavond de hittegolf onder broken door onweersbuien, die veel schade hebben aangericht en als gevolg waarvan een persoon om het leven is gekomen. In Derby, midden-Engeland, werd een voor man van een fabriek, die als scheidsrech ter optrad bij een cricketwedstrijd, door de bliksem getroffen en gedood. In Londen moest de brandweer 250 maal in twee uur tijds in actie komen wegens blikseminslag of overstroming van laag gelegen huizen. Ook in Leamington en Derbyshire werd schade aangericht LONDEN (Reuter) Oekraine en Wit- Rusland hebben besloten toe te treden tot de internationale arbeidsorganisatie (I.L. O.), aldus heeft het Sovjet-persbureau „Tass" bekendgemaakt. De ministers van Buitenlandse Zaken van deze beide Sovjet-republieken hebben de organisatie van dit besluit op de hoogte gebracht. Reeds eerder was de toetreding van Oekraine en Wit-Rusiand tot de Unes co bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5